II Cjrocn TwarLr Jexeh in het harL, TB en CDA zetten VVD buiten coalitie Jan Wolkers benoemd tot ereburger van Texel Nu in gesprek met PvdA en GL Stacaravans en nieuw interieur Sluftervallei Bijna 3,5 ton extra nodig voor tuinwallenbeheer Verrassing van zevenhonderd ballen COMBI Texelse Media 1 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12062 VRIJDAG 24 MAART 2006 TEXELS E™COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag i Texels Belang en CDA hebben de coalitieonderhandelingen met de WD dinsdag afgebroken. Beide partijen zagen niets in het ultieme voorstel van Gerbrand Poster om een referendum te houden over de vraag of er al dan niet nieuwbouw van het raadhuis moet plaatsvin den. Gisteravond hebben TB en het CDA een verkennend gesprek gevoerd met de PvdA en Groen- Links over een mogelijke coalitie. Die zijn volgens formateur Jos Timmer in een 'prettige en opbou wende sfeer' verlopen. In het voorstel waarmee WD-onder- handelaars Poster, Frank Kingma, Marcel Uriot en Arnold Langeveld dinsdag kwamen wordt de beslis sende stem over het raadhuis aan de bevolking overgelaten. Poster: 'De stem van de Texelaar over nieuwbouw is onvoldoende gehoord. Wij wil len opkomen voor de bevolking, die de nieuwbouw naar onze overtuiging massaal afwijst.' Het voorstel van de WD komt er op neer dat als mini maal 75 procent van de kiesgerech tigden zich zouden uitspreken tegen nieuwbouw, de coalitie zich hierbij moet neerleggen en de voorberei dingen voor de nieuwbouw moeten worden gestaakt. Voorwaarde is dat de opkomst minimaal 50 procent is. 'Indien de coalitiepartners instemmen met dit voorstel, verwachten we bij de onderhandelingen geen onoverbrug bare obstakels meer.' Waar Texels Belang en het CDA kon den zich niet vinden in dit voorstel, famateur Jos Timmer: 'Het besluit over de nieuwbouw is een zorgvuldig proces geweest en de partijen willen dit traject voortzetten. Bovendien kan zo'n referendum op zo'n korte ter mijn niet worden gerealiseerd.' Tim mer laat ook doorschemeren dat de verdeeldheid binnen de WD over dit beladen onderwerp, de onduidelijk heid en de geheimzinnigheid niet aan het vertrouwen in de Texelse liberalen hebben bijgedragen. 'Dan weer wel en dan weer niet. Maar we vinden het wel zeer spijtig dat we de samenwer king met de WD de komende vier jaar niet kunnen voortzetten.' Texel heeft er een ereburger bij. Schrijver, dichter en beeldend kunstenaar Jan Wolkers (80) mag voortaan met deze titel door het leven gaan. Hij heeft dat niet alleen te danken aan zijn kunstzinnige en literaire prestaties, maar vooral aan de manier waarop hij Texel telkens in de landelijke aandacht weet te brengen. 'Geen gelegenheid laat Jan Wolkers voorbij gaan om te vertellen en te beschrijven hoe inspirerend het eiland Texel voor hem, zijn gezin en zijn werk is en welke gevoelens dat bij hem los- maakt', aldus staat in de oorkonde 6Ï" die vanmiddag door burgemeester Joke Geldorp aan Wolkers werd overhandigd. Door de gemeenteraad was al een laar geleden ingestemd met het idee om naast de in 2002 benoemde Harry de Graaf twee andere Texelaars 'op een passend moment' tot ereburger te maken. Het passende moment bij Wolkers is het feit dat hij precies 25 jaar geleden op Texel ging wonen. 24 'haart 1981 is de datum waarop hij en ajn vrouw Karina in het bevolkingsre gister werden ingeschreven. de oorkonde, waarbij een zilveren aagspeldje met het gemeentewa pen hoort, staat de volgende tekst te lezen, 'Texel heeft zich 25 jaar lang geen betere ambassadeur dan Jan Wolkers kunnen wensen. Zijn betrok kenheid met het eiland en zijn uitzon- oenijke gave om Texel voordurend ppeen bijzondere wijze naar voren te mengen is een grote verdienste voor he' eiland, reden waarom Jan Wol- ers tot ereburger van de gemeente 'e*el is benoemd, als bewijs van Mhoge waardering en diepe dankbaar heid De oorkonde maakt ook mel ig van de twee kunstwerken die wolkers voor Texel heeft gemaakt: -Ljil ®\9laskunstwerk Tot hier en niet •Cn'1 rder op de dijk van de Prins Hen- Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Ook Poster betreurt het dat de onderhandelingen zijn afgebroken. 'We hebben met een eerlijk verhaal een opening geboden. Even dacht ik dat ze er positief op reageerden, maar uiteindelijk toch niet. Hartstikke jammer, we hadden graag iemand in het college gehad. Maar ook in de oppositie zullen we van ons laten horen. Op een positief kritische manier, want het is niet onze stijl om overal tegenin te gaan. We blijven op en top gemotiveerd. Overigens is de race nog niet gelopen, want in de politiek weet je het nooit. Ik weet nog dat bij de coalitieonderhandelingen in 1982 eerst de PvdA in beeld was, maar dat het CDA uiteindelijk in het college kwam.' PvdA en GL Maar vooralsnog hebben de PvdA en GL, beiden twee zetels, de sterk ste troeven in handen. Tijdens het besloten coalitieoverleg hebben de progressieve partijen uitgespro ken als één blok van vier zetels op te treden. Timmer laat weten dat ze samen met Texelse Belang en het CDA de intentie hebben om gezamenlijk een college te vormen. 'We hebben op een heel prettige en opbouwende manier met elkaar gesproken.' De vraag is wie van de twee progressieve partijen een wethouder mag leveren. De PvdA heeft oud-raadslid en wethouder Dirk Terpstra als wethouderskandi daat naar voren geschoven, GL oud raadslid en wethouder Peter Bakker. TB en het CDA hebben hun voorkeur uitgesproken, maar willen nog niet zeggen wie dat is, ook omdat PvdA en GL hierover nog met elkaar in overleg moeten. Verder is afgespro ken dat er gewerkt gaat worden aan een coalitieprogramma, dat ook zal worden aangeboden aan de overige fracties. Hieruit wordt een college programma opgesteld. Inhoudelijke zaken zijn volgens Timmer woens dag niet besproken, dat zal gebeu ren op maandag 3 april, wanneer de onderhandelingen worden hervat. Dat dit niet eerder gebeurt, houdt verband met de overvolle agenda's van de politici. lehou! Op één van de kampeerterreinen van de Sluftervallei zijn afgelopen week twaalf nieuwe stacaravans geplaatst De Sluftervallei heeft deze week twaalf stacaravans laten plaatsen op één van haar kampeerterrei nen. Over twee weken komen de eerste gasten erin. Het Landal vakantiepark in De Cocksdorp heeft de afgelopen maanden een flinke verbouwingsoperatie ondergaan. Een deel van 251 bun galows is verbouwd en van een nieuw interieur voorzien. Het res taurant heeft een nieuwe uitstra ling gekregen. Het is voor het eerst dat de Slufter vallei stacaravans heeft geplaatst. De caravans zijn 32 vierkante meter groot, gebouwd in Frankrijk en geschikt voor vier personen. Kraan machinist René Boon uit De Cocks dorp zette ze op hun plek neer. Het vakantiepark mikt met de nieuwe verblijven op toeristen die volgens parkmanager Wim Westdorp wel op een kampeerplaats willen staan, maar meer comfort zoeken. 'En het loopt goed. Voor de maanden juli en augustus zijn de stacaravans zelfs al volgeboekt.' De caravans worden in de winter vooralsnog niet verhuurd. De plaatsing van de caravans, waarvoor twaalf kampeerplaatsen werden opgeofferd, past binnen de gemeentelijke regels. Uit toetsin gen van de gemeente bleek dat de richtlijn dat minstens dertig procent van het aantal slaapplaatsen kam peerplaatsen moet zijn niet werd aangetast. De nieuwe stacaravans blijven binnen de maximale opper vlakte van vijftig vierkante meter die de nota openluchtrecreatie toe staat. De Sluftervallei beschikt in totaal over 210 kampeerplaatsen. Volgens Westdorp zijn op ande re parken van Landal GreenParks eveneens stacaravans op kam- De huidige beheersvergoedingen voor de tuinwallen zijn verre van toereikend. Om het onderhoud van 150 kilometer tuinwal op een verantwoorde wijze te kunnen uit voeren moet er jaarlijks €330.000,- extra geld beschikbaar komen. Dat stellen de Stichting Landschaps- wacht, Landschap Noord-Holland en agrarische natuurvereniging De Lieuw. Ze doen een dringend beroep op rijk en provincie dit geid beschikbaar te stellen. Dick Drijver van De Lieuw is blij met de steun. 'De Stichting Land- schapswacht is een invloedrijke organisatie en kan een belangrijke bijdrage leveren aan de interesse voor de tuinwallen en wellicht voor de middelen zorgen om ze in stand te houden. Wij spannen ons al jaren in om tuinwallen terug te krijgen en nemen de administratie, controle en alles dat er bij het in stand hou den van bestaande tuinwallen komt over van de gemeente. Bij elkaar is dat zo'n tachtig kilometer. Maar op Texel ligt in totaal 150 kilome ter. Dus er is nog veel te doen. De landbouw moet met deze tuinwallen kunnen werken. Bij het restaureren kijken wij daarom goed waar we dat kunnen doen. De onderhouds- vergoeding die de boeren krijgen is aan de magere kant en hopen dat er middelen vrijkomen waardoor de vergoeding meer aansluit bij de Hij had een verrassing voor kinde ren in petto. De opening van zijn nieuwe zaak aan de Binnenburg wilde Sandor Mantje niet ongemerkt voorbij gaan. Met behulp van Wer ner Dros liet hij woensdagmiddag liefst zevenhonderd voetballen met de naam van de zaak erop los in de Binnenburg. De ballen zaten in een grote zak die met één beweging werd opengescheurd waarna de ballen in één keer op de grond stui terden. Het waren er zoveel dat de tientallen kinderen en ouders die de opening bijwoonden op hun gemak een bal konden uitzoeken. Mantje was verrast door de hoeveelheid die op straat lag. 'We hadden twee duizend ballen ingeslagen, maar toen we er zevenhonderd hadden opgeblazen vonden we het al wel genoeg.' In de loop van de middag waren de meeste ballen uit het cen trum van Den Burg verdwenen. drikpolder en de eveneens van glas gemaakte sculptuur in de vijver aan de Elemert als nagedachtenis aan dr. Jac. PThijsse. Het beeld op de dijk werd in 2002 vernield en besloten werd het niet opnieuw op te rich ten. Wolkers zei hierover destijds: 'De agressie komt waarschijnlijk door het materiaal In glas zie je jezelf weer spiegeld...' Intense beleving Dat een internationaal beroemd schrij ver en kunstenaar als Jan Wolkers op Texel woont, heeft het eiland al heel wat promotie opgeleverd. In zijn vele interviews en commentaren en ook in zijn boeken wordt Texel genoemd en geroemd om zijn mooie natuur. Een voorbeeld is het interview dat een jaar geleden verscheen in het tijdschrift Spoor. Daarin staat onder meen 'Mijn vrouw en ik zijn hier in 1981 gaan wonen toen we de jongens kregen, Bob en Tom We kwamen hier voor de rust. De stilte is hier fantastisch! Op Texel ben je omnngd door de natuur, elk seizoen beleef je zo intens. Je hoeft maar uit het raam te kijken en je ziet de vogels overvliegen op hun grote trektocht. In de achtertuin gebeurt elke dag wel een wonder'. peerplekken geplaatst. Diverse van de 251 bungalows zijn begin dit jaar gerenoveerd en hebben een nieuwe inrichting gekregen. Bij de 118 vierpersoonsbungalows werd nieuw meubilair geïnstalleerd en het voorzieningenpakket uitge breid. Westdorp: 'Er zijn DVD-spe- lers in gekomen, we hebben radio- en CD-spelers neergezet, op de slaapkamers zijn flatscreentelevisie opgehangen en er zijn vaatwas sers geïnstalleerd.' De bungalows hebben van binnen een maritieme uitstraling gekregen. Lees verder op pagina 6 Uefst zevenhonderd voetballen liet Sandor Mantje woensdagmiddag tegelijk in de Binnenburg los bij de opening van zijn n, werkelijke kosten.' Jaap Dirkmaat van Landschapswacht. 'Met geld van de Postcodeloterij kunnen we hier en daar wat uitdelen, bijvoor beeld om gratis onderhoud van cul tuurelementen te stimuleren. Maar dat is een druppel op een gloeiende plaat. We moeten nu een emmer vullen en die er overheen gooien. Voor Texel betekent dat elk jaar drieëneenhalve ton erbij. Lees verder op pagina 6 Nieuwe voorzitter Duurzaam Texel trekt zich terug De Stichting Duurzaam Texel kan een paar weken na het ver trek van Kees Dros wederom op zoek naar een nieuwe voorzitter. Opvolger Sybren Jutte heeft zich om persoonlijke redenen terug getrokken. Jutte zegt desgevraagd dat hij de functie verkeerd heeft ingeschat. Het voorzitterschap van de stichting is volgens hem meer een kantoorbaan dan hij had verwacht. Zijn affiniteit ligt meer bij het veldwerk. 'Dan is het verstandiger dat ik nu meteen de knoop doorhak. Dat is beter in het belang van Texel en in mijn eigen belang.' Jutte reageerde een paar weken gele den, toen hij de voorzittershamer van Dros overnam, nog enthousiast op zijn nieuwe functie. Dat enthousiasme was mede gebaseerd op de diverse gesprekken die hij met betrokkenen van de stichting had gevoerd. 'In dat voorveld leek de functie me ook aan trekkelijk, maar kantoorwerk was in het verleden niet mijn ambitie en dat zal het in de toekomst ook niet wor den.' Volgens Jutte heeft zijn vroegtij dig vertrek mets te maken met onder linge persoonlijke verhoudingen. 'Dat is niet aan de orde. Ik blijf Duurzaam Texel een warm hart toedragen en ik hoop vanaf de zijlijn actief te kunnen blijven. Het voorzitterschap van de stichting wordt tijdelijk waargenomen door bestuursleden Iwan Groothuis en Jan Jacob Rab. De stichting gaat volgens Groothuis de komende tijd op zoek naar een nieuwe voorman. Alcoholvrij Jongerencentrum Time Out in Den Burg wordt vanaf volgend maand alcoholvrij. Pharos, de beheerder van het jongerencentrum, wil zich op die manier meer richten op jon geren van twaalf tot en met achttien jaar. Er staan vanaf april diverse nieuwe activiteiten op de agenda om de Texelse jeugd meer naar het centrum te laten komen. Pagina 3 m Trekkerchauffeur Elke morgen om acht uur bestijgt Jan Roeper van Akenbuurt de trek ker, rijdt naar het land en begint te ploegen. Vele bunders verder, om zes uur 's middags, zit de dag er op. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat deze Texelaar naar de tachtig loopt. 'Maar dat doe jij ook', grijnst de 79-jarige chauffeur naar de 35 jaar jongere verslaggever. Pagina 6 a Erelidmaatschap Voor haar inspanningen als bestuurslid werd ze vorige week bedankt met het erelidmaatschap van rijvereniging De Waddenruiters en ponyclub De Kleppertjes. Ook is ze de motor achter het Texelweek- end. en runt ze en paardenpension. Het leven van Marloes van der Vis (49) uit Oosterend bestaat groten deels uit paarden. Pagina 7 Man steekt broer met mes in buik Een 42-jarige man uit Den Burg is dinsdagavond gewond geraakt toen hij door zijn 39-jarige broer met een mes werd gestoken. Dat gebeurde op de hoek van de Weststraat en de Molenstraat. De broers stonden met elkaar te praten, toen de jongste plotseling een mes tevoorschijn haalde en toe stak. Het slachtoffer is met verwon dingen aan zijn buik overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. De verdachte werd even later door de politie aangehouden. Hij werd in 2004 al eens veroordeeld tot een half jaar celstraf, nadat hij de vriendin van zijn broer in de Kogerstraat in de rug had gestoken. Daaraan lag een arbeidsconflict tus sen de broers ten grondslag. De dader handelde toen onder invloed van drank. Welk motieven hij in het jongste geval had, kon of wilde de politie gisteren nog niet zeggen. TEXELSE0COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant 1 1 1 i LliHIMÜWWIi Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1