n Fransen bestudeerden Texelse rijwielpaden Ooievaar trekt bekijks Bekende namen op Texel Jazz TEXELSE 2 COURANT De onverbiddelijke Dood Film E Agenda E S< teso Excursies Collecte ZOA VRIJDAG 24 MAART 2006 De gemeente Texel is ervaren op het gebied van de planning, aan leg, gebruik en financiering van (toeristische) fietspaden. Om die reden was een dertien personen tellende delegatie van de Noord- Franse kustprovincie Picardië woensdag en gisteren voor een werkbezoek op het eiland. De Fransen zijn volop bezig met de toeristische ontwikkeling van hun regio en verwachten veel toeloop als in het gebied meer fietspa den worden aangelegd en deze op andere manieren aantrekkelijk wordt gemaakt voor fietsvakan ties. Dat moet in nauwe samen hang met plattelandsontwikkeling, zodat ook de agrariërs er een graantje van kunnen meepikken. Eén van de delegatieleden hen had enkele jaren geleden kennisgemaakt met het omvangrijke Texelse fietspa- dennet, wat reden was om juist naar dit eiland te gaan om te vernemen hoe het tot stand is gebracht en wel ke rol het speelt in de recreatie. Het gemeentebestuur, vereerd met de voorbeeldfunctie, ontving de groep met open armen en zorgde samen met de VW en Staatsbosbeheer voor uitvoerige informatie. De Fran sen (merendeels beleidsuitvoerders van hun regio, maar er zaten ook twee schapenboeren tussen) stapten woensdag direct na aankomst op de fiets om het eiland te verkennen. Daarbij werd onder meer een bezoek gebracht aan schapenboerderij De Noordkroon, een typisch voorbeeld van agrarische activiteit die dienst baar is gemaakt- aan het toerisme. De bezoekers verbleven in hotel De Lindeboom. Daar werd gister- Aangevoerd door hun Texelse gastheren deed de Franse delegatie a, Texel. Hier fietst het gezelschap over het pad van Akenbuurt. ochtend een informatiebijeenkomst gehouden, die was gecoördineerd door de gemeentelijke voorlichter. Er was speciaal voor deze gelegen heid zelfs een powerpoint-presenta- tie gemaakt. Aan de hand daarvan gaven Bert Dennenberg en Don Boot van de gemeentelijke infra-afdeling en Erik van der Spek van Staatsbos beheer uitleg over het nog steeds in uitvoering zijnde Texelse fietspaden plan. Daarbij kwam het nodige over de tafel betreffende grondverwer ving, financiering, inspraak, mate riaalgebruik, veiligheid en tal van andere zaken die een rol spelen bij aanleg en beheer van het 140 kilo meter lange fietspadennet. Het was al gauw duidelijk dat de Fransen het naadje van de kous wilden weten. Ze bleven doorvra gen. Het tijdschema werd daardoor al snel overschreden, maar dat kwam ook door de taalbarrière. Den nenberg stak zijn verhaal af in het Engels, maar omdat de meeste dele gatieleden daar moeite mee hadden, zette een tolk alles nog eens over in Een ooievaar had gisteren op zijn gemak post gevat op een lantaarnpaal aan de Wilhelminalaan. (Foto Jemen van HattumJ Een ooievaar heeft gisteren veel bekijks in Den Burg getrokken. Het dier was in de loop van de middag neergestreken op een lantaarnpaal in de Wilhelminalaan ter hoogte van het Achterom. Speurwerk van Bob Loos van de Vogelwerkgroep leerde dat het om een ooievaar ging die in 1986 op een ooievaarsstation in de Drentse plaats De Wijk is geboren. 'Het dier is daar met de hand groot gebracht en in 1990 in de natuur losgelaten.' De ooievaar werd destijds geringd en aan de hand van het nummer op de ring kon Loos gegevens ach terhalen. Het dier bleek op 11 mei 2001 ook al eens op het eiland te zijn geweest. 'Toen is hij gezien bij de Elemert en heeft hij 's nachts op een huis aan de Sluyscoogh gesla pen.' De gegevens leerden ook dat het dier, waarvan het geslacht onbekend is, niet de meest onder nemende ooievaar is. Loos: 'Hij is een keer op Terschelling geweest en verder is hij alleen in Groningen, Friesland en de buurt van Meppel gezien. We hebben geen enkele indicatie dat hij ooit naar het bui tenland is geweest. Zulke ooievaars worden wel eens denigrerend patat- ooievaars genoemd, maar dat ver klaart wel waarom hij zo rustig op die lantaarnpaal bleef zitten.' Het dier, dat in april 2005 voor het laatst was waargenomen, mag zich wel een ooievaar van respectabele leeftijd noemen. De oudste ooievaar in Nederland was volgens Loos 39 jaar oud. Bij de redactie kwamen veel tele foontjes binnen over de ooievaar. Goochelkunsten Wouter Weerman Goochelaar, illustrator en maker van magisch speelgoed Wouter Weer man geeft zondag op verzoek twee goocheldemonstraties in Klif ART. Hij doet dit als feestelijke afsluiting van de tentoonstelling die hij de afgelopen weken in de Hoornder galerie had. Vanaf 14.30 uur laat hij zijn goocheltrucs speciaal voor kin deren zien, vanaf 15.30 uur zijn ook ouderen welkom. De schilderijen van Weerman, waar onder drie deze week gereed geko men doeken, zijn tot en met zondag het Frans. De vertraging kon worden ingelopen door de fietstocht waar mee het werkbezoek werd afgeslo ten, wat in te korten. De Fransen gingen niet met lege handen weg. Van Jeannet Vriezema van de VW kregen ze allemaal een informatiepakket over Texel en wet houder Corry Heijne gaf alle bezoe kers een fietskaartklem, die op het stuur van elke fiets kan worden aan gebracht. Strandsuppletie start eind april Rijkswaterstaat maakt in de week van 24 april een begin met de al aangekondigde vooroeversup- pletie bij De Koog. Tussen de palen 17 en 23 wordt in totaal zo'n anderhalf miljoen kubieke meter zand gestort. De werkzaamheden moeten medio november klaar zijn. Vanaf begin mei tot circa 1 juli wordt ook gewerkt aan de kustver dediging tussen de palen 14 en 17, waar zo'n miljoen kubieke meter zand is gepland. Dat gebeurt op aandringen van strandexploitanten en de burgemeester, die het strand veel te smal vonden worden. Het betreft hier een 'normale' suppletie, waarbij het strand rechtstreeks op het strand wordt gespoten. Bij voor- oeversuppleties, zoals bij De Koog, brengen sleephopperzuigers een zandbank aan op de vooroever, zo'n 500 meter van de kust. Deze moet de golven breken. Door de stroming beweegt het zand langzaam naar de kust. Bij vooroeversuppleties is het strand meestal gewoon toe gankelijk voor publiek. Wegens het gevaar van drijfzand zal tijdens de suppletie bij Westerslag een deel van het strand plaatselijk worden afgesloten. De werkzaamheden zijn afhankelijk van het weer. Bij een te sterke deining kan de sleephop perzuiger niet aan de zinkerleiding worden gekoppeld en kan ook geen zand worden gestort. nog iedere middag op het adres Klif 27 te zien. In de week voor Pasen gaat in Klif ART een tentoonstelling met werken van Toon de Haas van start. Raadsvergadering De gemeenteraad komt dinsdag in openbare vergadering bijeen in het raadhuis in Den Burg. De vergade ring begint om 19.30 uur en wordt rechtstreeks uitgezonden via Radio Texel. De agenda luidt als volgt: IOpening en mededelingen. Vaststelling volgorde stemming. Vaststelling agenda. Vaststelling besluitenlijst 28 februari. Openbare orde: evaluatie 2005 en beleid 2006. Bemensing commissies en externe vertegenwoordigingen. Centrum Den Burg. Woningbehoeftenonderzoek en Texelse woonvisie. Vervanging ICT-apparatuur primair onderwijs. 10. Project rechtmatigheid. IIEierlandsche Huis. 12. Achtste en negende wijziging gemeenschappelijke regeling Gewest KVNH. 13. Representativiteit SLOT. 14. Programmavoorstel: van 13 naar 9 programma's. 15. Jaarverslag rekenkamer. 16. Ingekomen stukken. 17. Rondvraag. 18. Sluiting. Paul Wartenbergh in kunstcommissie De 58-jarige Paul Wartenbergh uit De Cocksdorp is door b en w benoemd als lid van de gemeen telijke adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid. Hij is de opvolger van de jonge Saskia Rijk, die de commissie het afge lopen jaar moest verlaten wegens studie op het vasteland. De gemeente had geprobeerd een jongere opvolger te werven, omdat het belangrijk wordt gevonden dat ook de jeugd wordt betrokken bij het gemeentelijke kunst- en cul tuurbeleid, maar dat is niet gelukt. Op de oproep reageerden wel twee oudere kandidaten, onder wie War tenbergh. De adviescommissie gaf aan hem de voorkeur en het college sloot zich daarbij aan. Wartenbergh is voor vier jaar benoemd als ver tegenwoordiger van 'de geïnteres seerde burgerij', zoals Saskia Rijk dat ook was. Het nieuwe commissielid heeft in zijn vorige woonplaats Amsterdam gedurende meer dan twintig jaar met kunst te maken gehad. Hij was als adviseur verbonden aan de Peter Stuyvesant-stichting, die er een kunstcollectie op na houdt. Verder heeft hij twee galerieën geëxploiteerd en was hij manager van een kunstenaarscollectief. Zijn wens om naar Texel - waar zijn schoonouders wonen - te verhuizen kon in 1999 werkelijkheid worden toen zijn vrouw leerkracht werd aan de Lubertischool in De Koog. Kledinginzameling Onder het motto Geef ons de zak wordt dinsdag 11 april weer een inzameling van afgedankte kleding en schoenen gehouden. Leden van Rotaryclub Texel en andere vrijwil ligers gaan vanaf 14.00 uur met bestelwagens het eiland op om de spullen huis aan huis op te halen. De kleding wordt voor een zo hoog mogelijk bedrag verkocht ten bate van de bekende goede doelen, zoals het Tesselhuus. Het grootste deel van de schoenen wordt niet ver kocht, maar verscheept naar Suri name, waar oud-Texelse Nel Bakker van het sociaal project Tori Oso ze uitdeelt aan de meest behoeftigen, vooral kinderen. In Cinema Texel draaien deze week drie nieuwe films. Alleen vanavond te zien is een mara thonsessie van alle delen van de horrorfilm Final Destination, waar van het derde en laatste deel een voorpremière betreft. Daarin voor spelt de studente Wendy Chris- tensen een ernstig ongeluk met een achtbaan. Ze kan nog net voorkomen dat zij en haar vrien den daarbij omkomen. De Dood is echter onverbiddelijk en komt de levens opeisen van de mensen die eigenlijk bij de crash had den moeten omkomen. Daarna ontbrandt een strijd, waarbij zij samen met haar vriend Kevin de Dood probeert te dwarsbomen. In de komedie Big Momma's house II is Malcolm terug als de brutaalste, grootste en gezel ligste Momma ooit. Hij moet dit keer een nationale veiligheids ramp helpen te voorkomen. Maar de ramp blijkt niets in vergelijking met de undercoverrol die hij dit keer als Big Momma moet spelen: nanny van de compleet gestoorde familie van de verdachte. Van heel andere aard is de drama tische thriller Constant Gardener, die dinsdag en woensdag te zien is in de serie De Volkskrant-film avonden. Het verhaal gaat over een activiste, die in Kenia op brute wijze wordt vermoord. Haar echtgenoot begint een verbeten zoektocht naar de modenaar. Hij reist de wereld rond en ontdekt dat de dood van zijn vrouw deel uit maakt van een smerig com plot. Ook zijn eigen leven komt daarmee in gevaar. De nieuwe Amerikaanse versie van The Pink Panther, Drea mer mijn droompaard en Nanny McPhee de magische kinderjuf zijn geprolongeerd. Maandag kunnen liefhebbers zich laten ver rassen door een sneak preview, een film die officieel nog niet uit is. Het volledige programma staat in de agenda eiders in deze krant en op de website www.texelse- courant.nl. De Lindeboom pakt groots uit met de nieuwe editie van Texel Jazz die op zaterdag 1 april in Question Plaza in Den Burg wordt gehouden. De organisatie heeft grote namen als Rita Reys, Lils Mackintosh en Cris Monen vast gelegd. De voorverkoop is inmid dels begonnen. De nieuwe Texel Jazz lijkt een tint van het North Sea Jazz Festival te krijgen. Zowel Reys, Mackintosh en Monen stonden diverse malen op het podium van dat vermaarde festival. De inmiddels 81-jaar oude Reys mag zich met ruim zestig jaar podiumervaring de bekendste van het stel noemen. 'Europe's First Lady of Jazz' zoals haar bijnaam luidt, is nog steeds volop actief in de jazz. Naast het verzorgen van het optredens dook ze recent nog de studio in om een nieuwe CD op te nemen. Mackintosh en Monen zijn bij het grote publiek wat minder bekend, maar hebben in jazzkringen hun sporen verdiend. Mackintosh is één van de meest vooraanstaande jazz- vocalisten in Nederland die meteen indruk maakte toen ze in 1993 haar debuutalbum 'It's not perfect to be easy' presenteerde De 50-jarige Mackintosh trad vier keer op op het North Sea Jazz Festival en stond op de podia van diverse andere blues- en jazzfestivals in Europa en de Rita Reys is één van de artiesten die optreden op het jazzfestival in Question Plaza, Het Schoutenhuys en De Lindeboom. Verenigde Staten. De Amsterdamse jazzvocaliste wordt begeleid door de Nobody's Band die in 2004 werd opgericht. Op het podium van Texel Jazz wordt ze eveneens begeleid door de vermaarde tenorsaxofonist Wouter Kiers die ook al op het North Sea Jazz Festival schitterde. Cris Monen is bekend van de Cris Monen Jazz Blues Band die hij in 1994 oprichtte en waarmee hij door Europa en Noord- en Zuid-Amerika toerde. Het repertoire van de band bestaat onder meer uit klassiekers van Bessie Smith, Billy Holiday, Fats Waller, Louis Jordan en Nat King Cole. Het moet volgende week voor de artiesten overigens een feest van herkenning worden in de Ques tion, want de begeleidingsband van Monen treedt ook regelmatig op met Mackintosh. Texel Jazz heeft ook plaats in De Lindeboom en Het Schoutenhuys. De laatste wordt het domein voor de Haarlemse vijfmansformatie Jzzzzzp die in 2001 werd opgericht. De formatie staat garant voor een afwisseling van 'gevoelige akoes tische nummers tot complete jazz- gekte'. De muzikanten verdienden eerder hun sporen in uiteenlopende muzieksoorten als ska, rock, punk, dance en jazzcore. In De Lindeboom treedt oud-Texe laar Mark Fonds op. Fonds, die jarenlang met Jaap Dros en de Small Buzz optrad, brengt een muzikaal repertoire met een meng sel aan verschillende stijlen die hij leerde tijdens verblijven in Spanje, San Francisco en op Cuba. Texel Jazz begint om 20.00 uur en duurt tot ergens in de nacht. De voorver koop heeft plaats bij De Lindeboom, de Music Store in de Weverstraat en Hotel Greenside in De Koog. Kaarten kosten in de voorverkoop €17,50 per stuk. Op de avond zelf kost de toegang €20,-. Vrijdag 24 maart: De geplande toneelvoorstelling in buurthuis Bethel in Zuid-Eierland gaat wegens privé-omstandigheden van één van de spelers met door. De leden van Tennisvereniging Ooste rend komen om 20.00 uur in de kan tine van de ijsclub aan de Ankerstraat bijeen voor hun algemene ledenver gadering. In De Aleph in de Weverstraat in Den Burg geeft Tanja van Arkel een lezing over zenmeditatie. Aanvang 20.00 uur, toegang €5,-. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een dubbelvoorstelling van Jochen Otten en Pieter Derks. Toegang €14,-. Om 20.30 uur begint in café-brasserie De Lindeboom op de Groeneplaats in Den Burg het maandelijks Cabaret café, waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Met columns en dialogen, gasten en veel muziek. De toegang is gratis, na afloop wordt een inzame ling gehouden ter bestrijding van de kosten. Cinema Texel vertoont een marathon voorstelling van de horror/thriller-films Final Destination I, II en het gloed nieuwe deel III (aanvang 19.30 uur, entree €12,-). Verder draaien The Pink Panther (19.00 uur) en Big momma's house II (21.45 uur). Zaterdag 25 maart: De geplande toneelvoorstelling in buurthuis Bethel in Zuid-Eierland gaat wegens privé-omstandigheden van één van de spelers niet door. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt van 13.00 tot 17.00 uur een tentoonstelling gehouden van trouw- en doopjurken. In theater De Kiekendief op vakantie centrum De Krim begint om 19.15 uur de finale van het ensemblefestival van de Muziek- en Dansschool. Entree €3,-; kinderen tot 12 jaar betalen €2,-. Om 20.00 uur begint in de Burge meester De Koninghal in Den Burg een competitieavond van Model Racing Texel. Aansluitend worden de sei- zoensprijzen uitgereikt. Bij de firma Schoenmaker aan het Wezenland in Den Burg gaat om 20.00 uur de Opel Krokusnt van de MAB- club van start. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal begint om 22.00 uur een optreden van de popgroep Intrude. Toegang gratis Cinema Texel vertoont de Nederlands talige versie van Nanny McPhee de magische kinderjuf (aanvang 14.00 en 16.15 uur), Dreamer mijn droompaard (14.15 uur). Big momma's house II (16.30, 19.15 en 21.45 uur) en The Pink Panther (19.00 en 21.30 uur). I Zondag 26 maart: Begin zomertijd. Bij de Witte Burcht gaat om 12.15 uur de jaarlijkse wandeltocht voor zuster Mary-Anne in Mozambique van start Inchrijven kost €2,50 en kan vanaf 11.45 uur. In café De Zwaan in Den Burg begint om 13.00 uur een open darttoernooi. Spelsoort is 301 Om 14.00 uur beginnen in herberg De Aanleg in De Cocksdorp optre dens van Grote en Kleine Olthof, Van der Steegies, Defargi en Sloppy Tom. Daarnaast laten ook andere groepen en solisten van zich horen en wordt een open podium gehouden. De toe gang is gratis. Wouter Weerman geeft in galerie KB ART in Den Hoorn goocheldemonstra ties voor kinderen (aanvang 14.30 uur) en volwassenen (15.30 uur). Cinema Texel vertoont de Nederlands talige versie van Nanny McPhee de magische kinderjuf (aanvang 14.00 en 16.15 uur), Dreamer mijn droompaard (14.15 uur), Big momma's house II (16.30 en 20.30 uur) en The Pink Panther (20.15 uur). Maandag 27 maart: Bij De Schakel, naast de hervormde kerk van Den Burg, kan van 9.00 tol 12.00 uur kleding worden afgegeven voor de vrijdag te houden verkoping. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 14.00 tot 16.00 uur een verkoop van tweedehands goederen gehouden. De opbrengst is bestemd voor de restau ratie van het Hoornder kerkje. Cinema Texel vertoont The Pin- j0ngi Panther (aanvang 19.00 uur), Bic Burg momma's house II (19.15 en 21.45 fa|coh uur) en een sneak preview (21.30 uur) Ln op di Dinsdag 28 maart: - De afdeling dialect van de Historisch: I Vereniging komt vanaf 20.00 uur bijeer in Tusse de Banke op de GroeneplaaS rver£ in Den Burg. f9enc naar! Cinema Texel vertoont Big mornmaïl house II (aanvang 20.30 uur) en in de Poor 1 serie De Volkskrant-filmavonden The pi a Constant Gardener (20.15 uur). idelijke gezo' topt TESO verzorgt de komende dag: geen extra afvaarten. Er worden gee K wachttijden verwacht. Meer informal: e over de veerdienst is te verkrijgen va y tel. 369600 of website www.teso.nl. Zaterdag 25 maart: Het Ambachtscentrum aan het Wezen land in Den Burg is van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Rondleidingen door de brouwerij en de distilleerdenj om 10.30 en om 14.45 uur. Om 14.00, 15.00 en 16.00 uur begint een rondleiding door de bierbrouwerij aan de Schilderweg. Deelname kost €6,-. Zondag 26 maart: Om 11.00 uur begint een excursie van Staatsbosbeheer door natuurgebied De Slufter. Opgave en inlichtingen bij Ecomare, tel. 317741. Woensdag 29 maart: Het Ambachtscentrum aan het Wezen- Hoogwater te Oudeschild Vr. 24 01.17 en 13.57 u. Za. 25 03.20 en 15.50 u. Zo. 26 06.05 en 18.46 u. Ma. 27 07.25 en 19.56 u. Di. 28 08.56 en 20.44 u. Wo. 29 09.56 en 21.56 u. Do. 30 10.46 en 22.35 u. Vr. 31 11.15 en 23.14 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 26 maart op om 07.27 uur en gaat onder om 20.05 uur, woensdag 29 maart nieuwe maan; vnjdag 31 maart springtij. land in Den Burg is van 10.00 tot 17.0C uur geopend. Rondleidingen door de brouwerij en de distilleerderij om 10.3C en om 14.45 uur. Om 11.00 uur begint een excursie v? Staatsbosbeheer door natuurgebied De Slufter. Opgave en inlichtingen bi Ecomare, tel. 317741. venee ordt f laand vier oor jet en jaa Om 15.00 en 16.00 uur begint eer jjn er rondleiding door de bierbrouwerij aar: de Schilderweg. Deelname kost €6.- B hoi leer jo en. Di ïbruik fc hoj lerderv Donderdag 30 maart: Het Ambachtscentrum aan het Wezer- land in Den Burg is van 10.00 tot 17.K y uur geopend. Rondleidingen doordt brouwerij en de distilleerderij om 10.35 en om 14.45 uur. Om 11.00 uur begint een excursie va Staatsbosbeheer door natuurgebied^ De Geul. Voor opgave en inlichtingen! Ecomare, tel. 317741. fa get bom ,'e«b0€ 0L Werk aan dc weg] gen Stati BRON GEMEENTE TEXEL-feven Q In en i Van 27 maart tot en met 1 april zijn ffifemeen volgende straten en wegen af geslote" j^j in verband met werkzaamheden: Mnwalle Den Burg: Maricoweg geen c,oc'ijl stene gaand verkeer, tot woensdag 2L maart, bedrijven voor een deel bereii™ Ul baar via noodweg vanaf BernhaifP '®c laan (brandweerkazerne). De Koot e' b Ruyslaan tussen Parnassiastraat °e Badweg geen doorgaand verkeer, "'"and: "nade il vei 40 jaar lid KTF Baritonspeler John Pieterse is 40 jaar lid van het Koninklijk Texels Fanfarecorps en niet 25 jaar, zoals per abuis in de krant van dinsdag werd gemeld. Hij werd gehuldigd met de zilveren speld. De christelijke humanitaire hukpver- leningsorganisatie ZOA Vluchtelin genzorg houdt volgende week de jaarlijkse collecte. ZOA biedt nood hulp in landen in Afrika en Azië, maar helpt ook bij de wederopbouw. De organisatie blijft de vluchtelingen ondersteunen tot deze in staat zijn hun leven weer zelfstandig op te pakken Wie de collectanten mis loopt, kan een bijdrage storten op giro 550. Meer informatie over ZOA is te vinden op website www.zoa.nl. dat 'aard Joh. Brahms ine -if Provi Portrettengalerijiand zj, - „F Jaap In de serie Portrettengalerij'. *-jat ,je stenaars in klank en kleur vanjj|tU(Jrte Muziek- en Dansschool ve'::0k ecol pianiste Karin Haasdijk wo^ 0gn j. dag 29 maart een presentatie oj avonc), Johannes Brahms. Aan de hand^ voorbeelden schetst ze een b van het werk en leven van componist. Eerder werden in df serie door andere inleiders of anderen Bach, Mozart, Poulen-'fe Prokofjev onder de loep gene* De presentatie wordt gehoudffjei gem, de voorspeelruimte van de Mu%ver: en Dansschool en begint om?'ie gekc uur. De toegang bedraagt €6,- -oe 0nze volwassenen en €3,- voor kindffy onde| en jongeren tot 21 jaar. Öd knjgf pnaaid.'

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2