'Door gezelligheid doe je makkelijker zaken' I Horecabeurs trekt 1233 bezoekers Drankrijder weigert andere levensstijl 'Ontzettend blij met dak boven ons hoofd' j TEXELSE J courant a [VOL VÊRWflCWTfflG KLOPT om HflRT (WIG DE KöEK KRüGT.WlEDÊ Soms heeft men te veel noten op de zang Te intelligent om te reageren' 'Oude kluizen zijn pashokjes geworden' VRIJDAG 24 MAART 2006 tft Het is een vertrouwd verschijnsel op de horecabeurs: nieuwe pro ducten en dezelfde gezichten. De dertiende Horecabeurs die dins dag in sporthal Ons Genoegen in Den Burg werd gehouden, was geen uitzondering. De gemoe delijkheid en de vele onderlinge contacten voerden de boventoon. De beurs werd bezocht door 1233 bezoekers. 'Voortreffelijk, zo aten we ze vroe ger op de boterham', zegt beurs bezoeker Jan Dekker terwijl hij een bekertje Wadaengcimalen van de familie Blom proeft. De duim gaat demonstratief omhoog. 'Ze zijn heerlijk en dan moet je ze eten zonder saus erbij.' De Waddengar- naai. één van de diverse nieuwe producten op de beurs, valt in de smaak. Bezoeker Danny Verswij- veren laat zich na zorgvuldig proe ven eveneens lovend over uit. 'Hij smaakt niet zo zout.' P 'Wat hier staat, zwom gisteroch- [- tend nog rond', vertelt garnalen- visser Dirk Albert Blom van de TX 25 vanachter zijn stand. 'Deze garnalen zijn niet van het eiland afgeweest. Ze zijn gepeld in De Koog en er zijn geen conserve ringsmiddelen gebruikt. We leve ren ze inmiddels aan Opduin, Het Vierspan en De Taveerne.' Een i rondje langs de bijna negentig stands levert meer nieuwe pro- jducten van Texelse bodem op. Joscha Schoots en Inge Yntema Ivan het Ambachtscentrum presen teren nieuwe zeepjes van schapen en zeehonden en zelfgemaakte hotelzeepjes in de vorm van het eiland. Daar kunnen hotels hun eigen naam in laten zetten.' Ook nieuw zijn kaarsen in de vorm van een strandpaal. 'Dat is misschien iets voor de strandpaviljoens.' Bij de stand van de Texelse bierbrou werij promoot bedrijfsleider Mau rice Diks het nieuwe bier Texels Dubbel. Volgens Diks moet de Dubbel, die op Skuumkoppe lijkt, de komende zomer een hit wor den onder met name de Duitse gasten. Zien Bij de stand van bakkerij Timmer, voor het eerst aanwezig op de beurs, worden op het nieuwe broodje Pikantje na juist geen nieuwe pro ducten getoond. 'We willen eigenlijk gewoon laten zien wat we normaal in de winkel hebben liggen', vertelt Bea Timmer. 'Mensen uit de horeca zien vaak alleen onze bestellijst en nu kunnen we ze laten zien wat we nog meer hebben.' Het blijven wer ken aan de eigen naamsbekendheid blijkt bij diverse stands een belang rijk punt te zijn. Er alleen maar van uitgaan dat 'iedereen wel weet watje doet en verkoopt' blijkt in de praktijk geen garantie. Gezelligheid wordt als ander belang rijk punt genoemd. 'Dit is een heel gemoedelijke beurs', vertelt verte genwoordiger Dennis Klaassen van sauzenleverancier Remia. 'En door dat het gezellig is doe je eigenlijk nog gemakkelijker zaken dan wanneer je op een zakelijke beurs staat.' Dat wordt beaamd door vertegenwoor diger Harry Hamer van grootkeu- kentechniekleverancier Rational. 'Je merkt dat iedereen elkaar hier kent. Als je op een beurs in bijvoorbeeld Den Bosch bent, komen er ook men sen uit de omgeving en die kennen elkaar echt niet. Je hebt hier ook minder concurrentiedruk. Er staan niet tien leveranciers met allemaal dezelfde spullen.' Het echte werk voor de leveranciers volgt meestal in de dagen na de beurs. Dan maken de meeste vertegenwoordigers een rondje over het eiland om hun afne mers te bezoeken. De horecabeurs blijkt enkele snufjes in huis te hebben die in januari furore maakte op de vijftigste Horecava in Amsterdam. Rational is aanwe zig met de zogeheten VCC die op de grootscheepse horecabeurs in de hoofdstad tot éénnabeste inno vatieve product werd uitgeroepen. De VCC is een apparaat waarmee volgens Hamer tegelijk kan worden gebakken, gekookt, gebraden en gefrituurd. Het apparaat heeft een oppervlakte van anderhalve vierkante meter, waardoor hij volgens Rational veel minder ruimte in beslag neemt dan de gebruikelijke keukenappara- tuur. Het bedrijf AquaFox presenteert een eindje verderop in de sporthal een nieuw waterbesparingsproduct voor cafés dat op de Horecava even eens hcge ogen gooide. Het product regelt automatisch de watertoevoer in de spoelbakken. 'Er hoeft geen kraantje meer te lopen', aldus ver tegenwoordiger Emile Harderberg. 'Dat scheelt ongeveer 450 kubieke meter water op jaarbasis. Een ele ment in de spoelbak houdt auto matisch bij wanneer er water moet worden ververst en er wordt ook automatisch nieuwe bierglasreiniger toegevoegd.' Fagel Het eten en drinken heeft voor de verandering een sjiek karakter gekre gen. Meesterkok Ton Fagel, één van de koks van de befaamde familie Fagel, maakt samen met chef-kok Aart Wijker van Grandhotel Opduin kleine gerechten klaar. 'We zijn van ochtend begonnen met de voorbe reiding en nu maken we drie soorten gerechten', vertelt Wijker. 'Het voor gerecht, hoofdgerecht en nagerecht serveren we op één bordje. Het is leuk en leerzaam een keer samen met zo'n man te werken.' De Horecabeurs trekt in totaal 1233 bezoekers, 19 meer dan een jaar geleden Organisator Nico Erwich toont zich tevreden. 'Standhouders hebben hun best gedaan hun stands een mooie uitstraling te geven. Ik vind ook fijn dat het voltallige college van burgemeester en wethouders is langs geweest.' De beurs werd geopend door de 17-jarige Roxi Jas pers uit De Koog die momenteel meespeelt in de musical Cabaret in het Amsterdamse Carré GucmUt-Mi WtToOM 6065 1<4- 01 - 2-Otfé Bezoekers van de Horecabeurs die dinsdag werd gehouden in Ons Genoegen Ruim een half jaar lang was een deel van de Binnenburg een bouwplaats. Deze week hebben bouwvakkers en werkmateriaal plaatsgemaakt voor winkelend publiek. De nieuwe lifestyle-sto- re van Sandor Mantje is sinds woensdag geopend. Bezoekers hoeven in de nieuwe zaak niet snel uitgekeken te zijn. Liefst drie verdiepingen vol kleding en schoenen voor volwassenen en kinderen telt de nieuwbouw die doorloopt in de al bestaande zaak van Mantje in de Hogerstraat. De winkeloppervlakte is verdubbeld van vijfhonderd naar zo'n elfhonderd vierkante meter. Het is daarmee éen van de grootste winkels in het cen trum van Den Burg geworden. Het interieur oogt fris en modern. Overblijfselen van de oude kluizen in de kelder herinneren aan de bank die eerder aan de Binnenburg was 1. 'We hebben de voor malige kluizen nu als pashokjes ingericht', vertelt Mantje. In de kel der heeft de verkoop van jeans voor dames en heren plaats. Verder bevindt zich er de herenkleding. De verkoop van dameskleding is in het al bestaande gedeelte aan de Hogerstraat gebleven. De begane grond staat in het teken van buitensport- en nautische kle ding en schoeisel. Blikvanger is de voorsteven van de voormalige mijnenjager Hr. Ms. Drachten die Mantje in december achter in de zaak liet plaatsen. 'Daar moeten nog zeilen voor komen te hangen en dan kan die ook dienst doen als paskamer.' De bovenste verdieping is op kinderen, sportieve dames kleding en sportschoenen toege spitst. De ruimte is voorzien van een groot klimtoestel met een glijbaan. Het assortiment is volgens Mantje niet wezenlijk anders geworden dan voorheen. 'We hebben het nu wel verder kunnen uitbreiden.' De Texelaar begon eind augustus met de sloop van het voormalige ABN/AMRO-bank nadat de bank naar een nieuw gebouw in de Park straat was verhuisd. Half december werd het hoogste punt van de nieu we zaak (iets meer dan tien meter hoog) bereikt. Het pand is gebouwd in de stijl van de Rotterdamsche Bank die tot 1968 aan de Bin nenburg heeft gestaan. 'De voor kant is hetzelfde, maar dit gebouw loopt verder' naar achteren door.' De nieuwbouw is 28 meter diep. De afgelopen dagen werd nog volop rond het gebouw gewerkt om het werk zoveel mogelijk vóór de ope ning klaar te hebben. Volgens Mant je zijn de werkzaamheden nagenoeg afgerond. Hoofdaannemer was Duin Bouwbedrijf. Daarnaast werd er meegewerkt door Texelaars Peter Hin, Pieter Dros (houtbewerking), De Tegelmeesters, Werner Dros en Cees Daalder (schilderwerk). Raadhuis open op koopavond Ingaand 7 april zal het raadhuis op de vrijdagavonden zijn geopend van 17.00 tot 19.30 uur. Men kan er dan terecht voor publieke dien sten ('klaar terwijl u wacht') die door de baliemedewerkers kun nen worden afgehandeld zonder inschakeling van het achterlig gende ambtelijke apparaat (de zogeheten backoffice). De op vrijdagavond aangeboden 'producten' zijn onder meer: inzage van bestemmingsplannen en bouw plannen, legitimatie-check voor in- of bijschrijving in het Handelsregister, parkeerkaarten, wijziging van parkeer- kaarten en ontheffingen inrijverbod in verband met gewijzigd kenteken, algemene informatie over bouwen, aanvraagformulieren voor vergunnin gen, uittreksel uit het bevolkingsre gister, verklanng van goed gedrag, paspoort en andere reisdocumenten, aanvragen rijbewijs, eigen verkla ring (in verband met het verlengen van een rijbewijs), adreswijziging en contante betaling van gemeentelijke belastingen of parkeerboetes. Tij dens de avondopenstelling zijn CWI en Start niet bemand en is het ook niet mogelijk afspraken te maken met ambtenaren van de backoffice. De openingstijd is dus niet gelijk aan die van de winkels. De ver wachting, gesteund door ervaringen elders, is dat tweeëneenhalf uur vol doende gelegenheid biedt. Tussen 17.00 en 18.00 uur wordt vooral toeloop verwacht van winkeliers en hun personeel. Ovengens maakt de gemeentelijke organisatie momen- De Alkmaarse politierechter B. Franke heeft woensdag een 42- jarige inwoner van Oosterend ver oordeeld tot een boete van €400,- voor opnieuw rijden onder invloed. Ook wordt een op 23 mei vorig jaar opgelegde voorwaardelijke rijont zegging van drie maanden omge zet in een tijdelijk rijverbod. De man werd 17 juni vorig jaar gesnapt door de politie. Dat was nog geen maand na een eerdere veroordeling. Daarbij had hij straf gekregen voor het veroorzaken van een ongeval onder invloed van alcohol op 3 december 2004 op de IJsdijk nabij Oudeschild. De aanhouding in juni vorig jaar was in de Molenlaan in De Cocksdorp, 's nachts rond half twee. Tijdens de blaasproef op het politiebureau, bijna een half uur later, bleek dat hij bijna tweemaal de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed had, 400 ug/l, waar 220 is toegestaan Bij het onge val in december 2004 had hij ruim tweemaal de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed, zo bleek later uit een bloedproef. teel geen langduriger openstelling mogelijk en moet er rekening mee worden gehouden dat de twee tot drie medewerkers die op de vrijdag avond actief zijn, nog een half uur na sluiting nodig hebben voor scannen en andere afrondende werkzaamhe den. De extra openstelling is bedoeld als verbetering van het gemeentelijke dienstbetoon, maar of er werkelijk veel behoefte aan is, zal in de prak tijk moeten blijken. Rond 1 oktober wordt de balans opgemaakt en valt het besluit om er al dan niet mee door te gaan, eventueel in aange paste vorm. De Oosterender stelde woensdag middag in Alkmaar dat hij best in staat was geweest te rijden omdat hij maar een biertje, een borreltje en een Juttertje had genomen. 'Ik denk dat het komt door mijn adrenalinespie- gel. want ik had ook nog gegeten en meende dat de alcohol wel weg zou zijn.' Hij vertelde niet meer in het bezit van de auto te zijn en vond dat straf fen geen zin meer heeft. 'U kunt de zaak sluiten. Mijn lichaam zit nu een maal zo in elkaar en ik wil een prettig leven lijden, dat is mijn levensstijl.' Op een vraag van de rechter vertelde de man dat hij 21 uur per week werkt. Op de vraag of hij gehuwd was, antwoordde hij alleen te zijn, maar wel 'variabel te leven wat vriendinnen betreft'. Een van zijn vriendinnen had hem naar de rechtbank in Alkmaar vergezeld. De Texelaar vertelde dat hij eigenlijk zijn njbewijs niet kon missen, omdat zijn haas dat niet zou pikken. Officier van justitie M. ledema verweet de verdachte dat hij in de proeftijd opnieuw in de fout was gegaan. 'Met uw levensstijl bent u een gevaar voor uzelf, maar ook voor de andere weg gebruikers.' Zij vorderde een boete van €460,- die, als hij niet betaalt, moet worden omgezet in negen dagen cel straf en de omzetting van drie maan den voorwaardelijke rijontzegging in een onvoorwaardelijke rijontzegging. De reactie van de Oosterender op de strafeis was kort. 'Hier reageer ik met op. daar voel ik me veel te intel ligent voor.' Nadat de politierechter en zijn griffier lachend van zijn verklanng hadden kennisgenomen, werd hij ver oordeeld tot een boete van €400,-, die wordt omgezet in acht dagen hech tenis als hij niet betaalt. Daarnaast werd drie maanden voorwaardelijke njontzegging omgezet in een onvoor waardelijk njverbod. J »-■* "wJ—Wt-v^ Sandor Mantje en zijn vrouw Jacobien tonen hun dochter Jill het interieur van de n Onder de slachtoffers die maan- in Australië werden getroffen door de cycloon Larry was ook de 16-jarige Marianne Langeveld uit Eierland, die vorig jaar het VMBO- diploma haalde en daarna in het kader van een uitwisselingspro gramma van de Rotary voor tien maanden naar Down Under ver trok. Ze verblijft bij een gastgezin in Cairns, een stad van 70.000 inwoners, die zo'n 2000 kilometer ten noorden van Brisbane ligt. Woensdag ontving de redactie het volgende bericht van haar. 'Maandag 20 maart 2006 om vier uur s ochtends begon de wind aan te trekken. Niet veel later was deze wind omgetoverd in een gigantische storm. Cyclone Larry had zijn weg naar de kust van Tropical North Queensland weten te vinden. Mijn exchange-jaar in Cairns leek heel rustig te verlopen, totdat vrijdag ochtend werd bekend gemaakt dat er eventueel een cycloon naar de kust van Queensland kwam. Al gauw werd van een verwachting een waarschuwing gemaakt. De cycloon kreeg de naam "Larry" en werd almaar sterker. Het weekend ging op in voorbereidingen treffen voordat de cycloon zou komen. De rommel die buiten rondom de huizen lag werd opgeruimd, ramen werden dichtgetaped, batterijen en andere benodigdheden werden ingeslagen. Maandagmorgen rond vier uur had Larry de weg naar de kust Texelse studente in cycloon Larry gevonden. Met veel geweld werden bomen, elektriciteitspalen, daken en andere elementen de lucht in gebla zen. Om vijf uur verloren we stroom en was het ineens wel ontzettend donker en eng. Rond tien uur half. elf verplaatste Larry zich landin waarts en keerde de rust terug. Om elf uur kwamen heel voorzichtig de eerste bewoners hun huizen uit, om de schade te bekijken en een begin te maken met het opruimen van de rommel die Larry had ach tergelaten. De schade in Cairns viel mee in ver gelijking met Inmstail, een dorp hier ongeveer anderhalf uur vandaan. Larry heeft er letterlijk en figuurlijk een grote schoonmaakbeurt gehou den, huizen zijn door de giganti sche windstoten verwoest en ook de gewassen van de omringende boeren moesten er aan geloven. Er is voor miljoenen euro's schade. Voor de aankomende week is er geen elektriciteit in Cairns Innisfail en omgeving. Dat betekent geen warm water, telefoon en internet. Voordat de schade die Larry heeft achtergelaten is opgeruimd, zijn we een behoorlijke tijd verder. Maar wij hebben het hier in Cairns goed getroffen en mogen ontzettend blij zijn met een dak boven ons hoofd. Deze cycloon heeft mij een heel andere kijk gegeven op ons wes terse en verwende leventje, op wat voor ons zo vanzelfsprekend is. maar het eigenlijk helemaal niet is.' Een dag later berichtte Langeveld dat haar gastgezin weer stroom heeft. Meer van haar belevenissen is te lezen op haar weblog: www. mariannelangeveld.waarbenjij.nu. Marianne Langeveld (tweede van rechts, samen met andere uitwisselingsstudenten): Cycloon heeft mij een heel andere kijk gegeven op ons westerse en verwende leventje.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5