Bijna tachtig jaar en elke dag op de ploeg Nog steeds betrokken De Dennen in 1967 ontsloten voor recreatie r I LXLLSh COURANT Archief stuk VRIJDAG 24 MAART 2006 Elke morgen om acht uur bestijgt Jan Roeper van Akenbuurt de trekker, rijdt naar het land en begint te ploegen. Vele bun ders verder, om zes uur 's middags, zit de dag er op. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat deze Texelaar naar de tach tig loopt. 'Maar dat doe jij ook', grijnst de 79-jarige chauffeur naar de 35 jaar jongere verslaggever. De landbouwveteraan is gezegend met een bijzonder gevoel voor humor. Net als zoon Dirk: 'Ga je straks ook nog met de vijf schaar ploegen?' In een tijd waar menigeen op z'n 55ste begint te denken aan stop pen met werken, weet Jan Roeper van geen ophouden. Dirk: 'Zeg nou gewoon dat je het mooi werk vindt.' Jan: 'Laat ik het zo zeggen: ik heb er geen hekel aan. Als je zoals ik ouder wordt, dan kun je dit werk lang doen, want ik kan het zittend af. Ik heb altijd in dit vak gezeten en nu ben ik er nog elke dag bij betrokken. Ik heb geen behoefte om te kaarten ofte biljarten. Ik voel me nog steeds betrokken bij het boerenbedrijf.' Ploegen doet Jan Roeper al vanaf zijn dertiende. 'Op Akenbuurt, de boerderij waar ik ben geboren, had mijn vader (Dirk Roeper, red.) scha pen, koeien., varkens, wat hoen ders en een bunder of zeven, acht bouwland. Dat moest elk voorjaar geploegd. Op een dag, ik was der tien, stuurde mijn vader me naar het land. De knecht had een begin gemaakt met ploegen en ik moest me maar zien te redden. Ik begon met een tweespan, later met een driespan. Daarachter een één- schaarploeg.' Toen in de naoorlogse jaren de trekker opgang begon te maken, duurde het niet lang dat Roeper zijn vader zover had om mee te gaan in de vaart der volkeren. 'Met paarden moest je een heel beste dag maken om een halve bunder te ploegen. Met een trekker kon je in dezelfde tijd een hectare.' De eerste trekker op Akenbuurt was een McCormick DED, drie cilinder. Twintig PK. "We kregen toen commentaar van een boer die zei: Hoe kun je nou zo'n zwaar kreng kopen? Wij hebben er eentje van 17 PK en daar doen we ook alles mee. Die trekker waar ik nu mee ploeg is 125 PK. Toen we die aanschaften vroeg niemand waar om zo'n zware trekker. De tijden zijn wel veranderd. Als ik het vergelijk met vroeger, dan heb ik mets met de huidige administratie en regelge ving, maar de werkomstandigheden zijn er een stuk op verbeterd.' Afblijven! De herinneringen gaat terug naar de eerste trekker. 'Daar hing een éénschaarploeg achter. Die moest op een keer gesteld worden. Net op dat moment kwam er een boer langs, die zei dat zijn knecht dat geweldig kon. Hij begon er aan te schroeven, maar dat duurde tame lijk lang. Op laatst zei die boer: We hebben geen tied meer, we gaan te melken. Met als resultaat dat er niets meer goed stond aan die ploeg. Hij liep helemaal niet meer. Toen mijn vader terugkwam zei hij: Als je dat nou ooit weer hebt, dan zeg je tegen ze dat ze met hun vingers van die ploeg afblijven! Een boodschap die Roeper goed in zijn oren knoopte, want sindsdien stelt hij de ploeg zelf. Met een knipoog: 'Ik heb stiekem nog wel eens aan een ander gevraagd hoe het moest, want een mens kan niet alles weten. Of ik het goed geleerd heb, weet ik nog steeds niet, maar mocht dat niet zo zijn, dan zal het nu ook wel niet meer komen.' Zonder overdrijven kan worden gesteld dat Roeper het vak in de 67 jaar dat hij ploegt goed onder de knie heeft gekregen. De ëénschaar van toen is inmiddels een vierschaar gewor den met een werkbreedte van 1 meter. Het gevaarte snijdt door de aarde als een mes door de boter. De kruimige aarde glijdt langs de glimmende ijzers, de veur is zó recht dat de spreekwoordelijke liniaal er naast kan worden gehouden. Van uit de comfortabele cabine van de vierwielaangedreven trekker heeft Roeper een riant uitzicht op het werk. Achter hem doet een grote zwerm meeuwen zich tegoed aan het bodemieven dat met de verse grond aan de oppervlakte komt. Een andere kijk op het beeld van de boer als voedselverschaffer. Vijfschaar? 'Ga je binnenkort ook nog met een vijfschaar ploegen?, informeert Dirk Roeper quasi serieus. Jan: 'Kijk jij maar uit met die mooie praatjes van je.' Kijkend naar de verslaggever, die hij opdraagt zijn pen neer te leggen: 'Hij heeft me beloofd dat ik als ik tot mijn tach tigste ploeg, een nieuwe trekker mag uitzoeken, of hij nou rood is of groen. Stel je voor dat ik het En de boer, hij ploegde voort. Jan Roeper van Akenbuurt, die hier naar de horizon tuurt, geeft een bijzondere betekenis aan deze uitdrukking. Hier bestuurt hij de trekker vc vierschaarpioeg, terwijl achter hem een koppel meeuwen zich tegoed doet aan het bovengeploegde bodemleven. deed. Je zou schrikken van het prijskaartje.' Gezien het werk dat Roeper senior verzet, zou de bank er volgens junior begrip voor moe ten hebben. Dirk: 'Vader ploegt elk jaar wel zo'n 75 hectare.' Jan: 'Je bent wel opschepperig vandaag.' Dirk: 'Tel maar na. Tussen de vijf tien en twintig bunder aardappels, dertig bunder graan, tien bunder bieten en dan nog wat maïs. Er zijn zelfs bunders die vader twee keer per jaar ploegt.' Gevraagd waarom hij niet zoals veel leeftijdgenoten al lang met pensioen is gegaan, kijkt hij de verslaggever ongelovig aan. 'Dit is hobby, al moet ik af en toe wel van voorbijgangers aanhoren: 'f is nog nodig zeker? Kijk, ik moet niets, maar er wordt wel op mij gerekend.' Dat is op Akenbuurt overigens wederzijds, want Dirk wijst er fijntjes op dat hij er onlangs nog door zijn vader aan is herinnerd de trekker en de ploeg tijdig in gereedheid te brengen, want met het voorjaar in zicht moet er wel worden geploegd. Overigens blijft het met bij ploegen alleen. Jan Roeper bestuurt ook de zaai- en plantmachme en reed van de herfst ook nog op de aardap pelrooier. Zes dagen 'werken' in de week is geen uitzondering. Jan: 'Niet altijd tot zes uur, want als ik om vijf uur klaar ben met een stuk, dan begin ik natuurlijk niet aan een nieuw perceel. En je hebt af en toa van die verplichte vrije dagen. Dz moet ik op de jarigheid.' Dirk: 'Kleii kinderen en dergelijke. Die stel hij voor geen goud over. Het leul egn is dat vader hier op zaterdag van me( samen met zijn kleinzoon bezig i. Qok Of we doen wat met z'n drieën. Drsj gr n generaties, die sfeer eromheen, is heel apart.' zg Tekst en foto Gerard Timmerro VERVOLG VAN PAGINA 1 Sluftervallei Bij twintig luxe vierpersoonshuizen werd een windscherm geplaatst. De recreatiewoningen zijn voorzien van nieuwe boxspringbedden, waardoor nu alle 251 bungalows gelijksoortige bedden hebben. Hoewel de meeste recreatiewonin gen op het park van halverwege de jaren negentig dateren, is het volgens Westdorp zaak ze op orde te hou den. 'Normaal worden bungalows bij Landal om de zes tot zeven jaar aan de buitenzijde geschilderd, maar omdat je hier aan zee zit, gebeurt dat om de vijf jaar. Landal Sluftervallei investeerde enkele honderdduizend moeten voldoen. 'We hebben hier een eigen concept bedacht met een eigen sfeer.' Het restaurant is aan gekleed met hout dat eruit ziet als juthout, er staat kunstriet en een deel van de bar is opgetrokken uit een voormalige zeecontainer. 'Die hebben we een keer gekocht en daarna door Tatenhove in delen hier naartoe laten brengen en weer opge bouwd.' De Sluftervallei wil met het vernieuwde restaurant onder meer de Texelaars meer aanspreken. De Kajuit is elke dag geopend. De werk zaamheden aan het park werden uitgevoerd door onder andere instal latiebedrijf IBS, afdichtingsbedrijf Assink, stratenmaker Martijn Smit, tegelzetter Piet Kooger en aannemer Nico de Graaf. Westdorp: 'Goede- finr» Om te onthouden Parkmanager Wim Westdorp in gesprek met Hannah Knippenberg in het vernieuwde restaurant van het Landal vakantiepark bij De Cocksdorp. euro's in de verbouwingen. West dorp: 'We hebben ervoor gekozen alles meteen in het begin van het jaar te doen, omdat we dan nog niet veel gasten op het park hebben. We heb ben ook veel werkzaamheden in de midweken uitgevoerd, zodat we de bungalows in het weekend konden verhuren.' Het park heeft plannen om in 2007 een deel van de vierper- soonsbungalows in tweepersoons- verblijven te veranderen. 'We denken eraan van de tweede slaapkamer een sauna te maken. We hebben wel een sauna bij het zwembad, maar er is ook behoefte aan sauna's in de bungalows.' Interieur Het zwembad en het restaurant wer den eveneens onderhanden geno men. In het zwembad werd een duin- en zeelandschap geschilderd op de voorheen witte muren. Het restaurant kreeg een maritieme uit straling en werd omgedoopt in café brasserie De Kajuit. 'We hebben het aantal scheepsmodellen uitgebreid en diverse spullen van schipbreuk en juttersmuseum Flora in bruik leen gekregen.' De Sluftervallei kreeg toestemming van Landal af te wij ken van de gebruikelijke concepten waar restaurants op andere parken ren worden bij Landal vaak centraal ingekocht, maar daarnaast proberen we hier toch zoveel mogelijk lokale bedrijven in te zetten.' Het boe kingsseizoen van het vakantiepark is volgens Westdorp goed van start gegaan. Het aantal boekingen in de maand januari lag tien procent hoger dan in dezelfde maand in 2005. Volgens Westdorp is het merkbaar dat Nederlanders vaker rechtstreeks bij een park een verblijf boeken dan via een reisbureau. 'We merken ook dat veel mensen dit voorjaar door de vogelgriep liever voor een vakantie in eigen land kiezen dan voor Turkije. Het is misschien nog vroeg, maar wij zijn optimistisch voor 2006.' Voorlichting over schildklier In het Gemini ziekenhuis in Den Helder wordt donderdag 13 april vanaf 19.30 uur een voorlichtings bijeenkomst gehouden over (aan doeningen van) de schildklier. Spre ker is internist (endocrinoloog) dr. R.J. Timmerman. Aanmelden kan bij het servicebureau van het zie kenhuis, tel. 0223-696346, e-mail psb@geminiziekenhuis.nl. Plannen van Staatsbosbeheer om het gemotoriseerd verkeer in de Dennen terug te dringen, worden al jaren met argusogen gevolgd. Laat die lui van de Staat van ons bos afblijven, klinkt steevast de kritiek van tegenstanders onder de Texelse bevolking. Hoe anders was dat veertig jaar geleden, toen onder leiding van bosbouwkun dig hoofdambtenaar M. Mantje maatregelen werden genomen de Dennen te ontsluiten voor recre atie. Onder de kop 'Auto's kunnen rustgebieden dicht naderen' ging de Texelse Courant van vrijdag 27 januari 1967 op de plannen in. Het bosgebied rustig houden en toch mogelijkheden bieden voor gemotoriseerd verkeer. Staatsbos beheer zag zich in de jaren zestig voor een moeilijke taak gesteld, maar maakte daar serieus werk van. 'Enkele jaren geleden kondigde Staatsbosbeheer aan dat zij haar bezittingen meer in dienst zou gaan stellen van de recreatie. Het is niet bij woorden gebleven, want in de afgelopen jaren is er in de bos sen heel wat veranderd', noteerde de verslaggever, die samen met medewerkers van Staatsbosbeheer M. Mantje en D. van der Vliet een wandeling maakte 'door het ook in deze tijd van het jaar prachtige bos' en ontdekte dat het ontsluitingsplan al voor een belangrijk deel was voltooid. In het bos werden enkele voor gemotoriseerd verkeer bestemde wegen aangelegd, de kleine paadjes en weggetjes werden het domein van de voetganger. 'Het plan is zo ontworpen dat de automobilist het terrein waar hij zich wil verpozen zo dicht mogelijk kan benaderen en zijn wagen kwijt kan op een der geplan- de parkeerplaatsen en parkeerstro- ken. Daarna hoeft hij slechts een zeer korte afstand te lopen om een der vele aantrekkelijke plekjes als "Turfveld", "Paradijs", "Belzenbos", "Het Geheim" en het "Landje van Jan Boon" te bereiken. Was een paar jaar eerder al de Okusweg verhard, een project dat werd gefinancierd door Staatsbos beheer en de gemeente, in 1966 kwam de Nattevlaksweg gereed en in de toekomst zou 'deze toeristi sche verkeersader' moeten aanslui ten op de eveneens te verharden Randweg, die uitkwam op - wat toen nog heette - de Ruijsweg naar De Koog. 'De Dennenbossen zul len aldus omringd zijn door twee wegen, waarop alle verkeer mogelijk is en waarop zo mogelijk zelfs een richtingsverkeer kan worden inge steld.' De verbinding tussen deze oostelijk en westelijk van de Den nen lopende wegen moest worden gevormd door het Westerslag en de Ploegelanderweg, 'welke laatste nu nog in zeer slechte toestand ver keert, maar over enkele jaren van een mooi dek zal zijn voorzien.' Om temidden van deze routes toch stiltegebieden te kunnen handhaven 'waar men zich zonder levensgevaar kan vermaken', werd gemotoriseerd verkeer op de zandpaden geweerd. Dat gebeurde met afsluitbomen. Om in geval van nood brandweer- en ziekenauto's niet te belemmeren, werden deze niet voorzien van een slot. Mantje zei te hopen dat het publiek daar geen misbruik van zou maken. 'Vorig jaar waren de afsluit bomen er nog niet en toen waren het vooral bromfietsers die het de talrijke wandelaars in het bos lastig maakten.' Het voor het toerisme 'geschikte en meest aantrekkelijke' gebied in de Dennen was volgens Staats bosbeheer het Nattevlak, het bos- gedeelte ten oosten van het Wes terslag. Vlakbij de Jan Klaasennol stond een 'consumptietent', anno 2006 beter bekend als de snackbar bij het Turfveld. 'Daar wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan een vrij groot parkeerterrein van asfaltbeton. Verder worden in deze omgeving vier parkeerstroken aan gelegd waarop ongeveer 65 auto's kunnen worden neergezet.' Ook andere maatregelen moes ten het bos aantrekkelijker maken voor recreanten. Zo werden vele tientallen banken, tafels en vuil nisbakken geplaatst en werd de bebording uitgebreid en aangepast. 'Staatsbosbeheer weet dat grote borden met reeksen verbodsbepa lingen geen prettige indruk maken. Daarom wordt slechts aangegeven, dat bromfietsers alleen van ver harde wegen en ruiterpaden gebruik mogen maken. Zelfs het klassie ke "Verboden te roken" ziet men nergens meer, wat niet betekent dat in de Dennen nu het roken is toegestaan. Mantje: "De men sen beseffen heus zelf wel dat ze in dat kostelijke bos niet mogen roken. We willen een beroep doen op hun zelfdiscipline."' De verslag gever tekende daarbij aan dat 'bij zonder streng' op de naleving van de regels zou worden toegezien en dat het verstoren van de rust of het in gevaar brengen van het bos niet zou worden getolereerd, 'hetgeen in het belang is van de gasten, die zich hier ontspannen.' De voorzieningen misten hun uit werking niet volgens de verslag gever, die had geconstateerd dat het publiek het bos was begonnen te ontdekken. 'Vooral bij ongunstig strandweer bleek dat het temid den van de geurende beschutting gevende dennen heerlijk was, vooral voor gezinnen en groepen kinderen, die zich hier veilig kunnen uitle ven. Temidden van de betrekkelijk jonge bomen van het Turfveld en omgeving is het nergens verboden gebied. Men kan gaan en staan waar men wil. Kinderen mogen met hout en takken slepen, hutten bou wen, met zand spelen, enz. Wat niet kan of niet mag is zó vanzelf sprekend dat men daarop niet eens wil wijzen. Niemand zal het in zijn hoofd halen om b.v. een vuurtje te gaan stoken.' Prikkeldraad was 'een zeldzaam artikel' en werd alleen gebruikt om de hoge zandrichel op de grens van bos en duin tegen vernieling te beschermen. 'Het betekent dus geen afsluiting van het er achter liggende gebied, want ook dat kan vrij worden betreden, zij het via een omweg.' Ondanks de publieksvriendelijke plannen was er ook kritiek. 'De heer Mantje betreurt het dat maatregelen als deze veelal worden misverstaan. De laatste tijd veronderstelt menig een dat het de bedoeling van de staat was alle autoverkeer onmoge lijk te maken, door zoveel mogelijk wegen af te sluiten. Het tegen deel is het geval, zoals blijkt uit de omschreven voorzieningen.' Spreekuur Buureton Op werkdagen van 9.00-10.00 uur» 14.00-16.00 uur. Praten over allej vragen en problemen m.b.t. oudr worden. Tandartsen/gebitshulp Tandheelkundig Centrum, Witte KruS laan 19, Den Burg. Behandeling uitsb tend volgens telefonische afspraak.: voorkeur tussen 9.00 en 10.00 ui Tandartsen: R. Vazana, tel. 31308 C. van Karsen en K. Hendriks, t 314669, W. Meuleman, tel. 31472 J. de Winter, tel. 312270, F. ZethS Wilhelminalaan 66, tel. 322008. Tail protheticus: J. van Kralingen. Son- meltjesweg 3, De Waal, tel. 31206 Afspraak na telefonisch overleg. Telefooncirkel Voor mensen met weinig contact ouderen, chronische zieken of gehi dicapten die alleen wonen en ge dagelijks contact hebben. Telefa biedt stukje veiligheid en sociaal ca tact. Aan het begin en eind van a aand cirkel staat een vrijwilliger. Telefc Humanitas 0226-383394 Terminale zorg Vrijwillige palliatieve terminale zot Voor mensen met HIV of AIDS Vjj en g aanmelding, informatie of voorlic^ Humanitas Den Helder, Binnenl 76-77, tel. 0223-617422. Verpli huis Texel (tel. 363200) beschikt ruimte voor palliatieve terminale zod TESO bootdienst famjj Informatie over wachttijden tijdsj <jom( vakantiedrukte: tel. 369690. Ge.' oucje geko juni c nieu\ de 0 enigi den voorwerpen: tel. 369660. matie over vertrektijden en tarievs tel. 369691 of 369692, info@teso of www.teso.nl Hoofdkantoor 369600 (telefonisch 24 uur per i bereikbaar). Openbaar vervoer rei- formatie: 0900-9292 (50 ct./min) VERVOLG VAN PAGINA 1 Tuinwallen Dat kan Texel natuurlijk niet zelf opbrengen, maar die tuinwallen zijn uit oogpunt van cultureel erfgoed en nu ook voor het toerisme van algemeen belang. Met al die mooie plekjes, zoals Texel, verdient Neder land jaarlijks acht miljard aan toe name. En we investeren per jaar nog geen 350 miljoen in landschap. Het verdient zich dubbel en dwars terug. Het bedrag dat we vragen, is bestemd voor behoud van de bestaande tuinwallen, niet eens voor nieuwe. Momenteel is er jaarlijks €120.000,- beschikbaar, dit bedrag moet worden verdrievoudigd.' Deze berekening is in overleg met De Lieuw tot stand gekomen. Drijver: 'We hebben daarbij niet alleen de Hogeberg in het vizier, het hele oude land moet er van kunnen profiteren.' Dirkmaat: 'Je moet bedenken dat boeren die nu tuinwallen hebben, dit uit vrije wil doen. Ze verdienen er niets aan, nee het kost hen eerder geld. Onze actie is nadrukkelijk ook bedoeld om alle papieren hinder nissen weg te nemen. Zo maakt Europese regelgeving het nu bij voorbeeld onmogelijk bijdragen van verschillende overheden te stape len, omdat het als inkomenssteun aan de boeren wordt gezien. Dat is te gek voor woorden. Deze misstand kaarten we in EU-verband aan. Want het is geen steun aan het boerenbe drijf, maar voor het in stand houden van landschapselementen. Verder vinden wij dat een vergoeding voor het beheer van tuinwallen niet alleen kostendekkend moet zijn, de boe ren moeten er ook wat aan kun nen verdienen. Want die tuinwallen Jaap Dirkmaat zijn geen verplichting. Het moet aantrekkelijk worden gemaakt. En bovendien vinden we dat ze scha deloos moeten worden gesteld voor de bureaucratie waar ze jarenlang de Stichting Nederlands Cultuurlandschap geeft voor de microfoon Vroege Vogels tekst en uitleg over het bouwen van tuinwallen. Op de achtergrond restaureert een graafmachine van aannemer Tatenhove een tuinwal. *fok -.-wwi, tegenaan zijn gelopen. Daar mogen over het subsidiebedrag te geven ze best wat voor terugzien. Het is om het argwaan van boeren tegen toegestaan om een twintig procent de overheid af te kopen.' kers Voor keert Bij he 2004 de tc Stark, Texeltoerist Magazine, comp* vaa|< informatiemagazine over Texel «j baner toeristen en iedereen die in Texel bgWe( geïnteresseerd. Uitgave Lange1, e. garan: de Rooy, Postbus 11,1790 AA moete Burg, tel. 362600, fax. 0222-3141] gewjc Redactie: Warmoesstraat 45. Posij 0v 11, 1790 AA Den Burg, tel. 36261 trekke fax. 323000. in vie specif Trombosedienst oldsto Patiënten voor bloedafname ku"1 De v, terecht bij de Stichting Artsenij met d ratorium en Trombosedienst '1 ven v de kop van Noord-Holland en M schou Schietsportcentrum Texel, Emrra* die we 56 in Den Burg (tel. 0223-650222)1 den h. in de Uitvaartverzorging hebbe Aarde en Hemel. Liesbeth moger Uitvaartverzorging, Hollewal 40. strijdei GH Den Burg, tel. (0222) 310952.J den. E (0222)310978. Uitvaartcentrum"^ met d Yolanda en Mark Pijper. Bernha'^ de tre 147a, 1791 XD Den Burg. tel M zogeh. 314963, fax (0222) 310000, H Die we uitvtex@hetnet.nl

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6