- Kraan verlicht werk tuinwallenbouwers Texels strand centraal op openbare discussieavond TEXELSE g COURANT Bureau Noordtij werkt aan concept strandnota Hulpverlening texelse'Scourant VRIJDAG 24 MAART 2006 'huidlge opslag strandhuisjes bij Westerslag is één van de thema's bij de discussies op te stellen strandnota. Het startschot voor de actie van Stichting Landschapswacht, Land schap Noord-Holland en Agrarische Natuurvereniging De Lieuw om jaar lijks bijna 3,5 ton extra subsidie {voor het onderhoud van tuinwallen il los te krijgen bij het rijk en provincie i .werd woensdagmorgen gegeven i met de restauratie van de tuin- wal tussen het weiland van Hans Witte en Jan en Piet van der Star bij Brakenstein. Landschap Noord- Holland, die de subsidieregeling uitvoert voor de provincie, draagt 50 procent bij. Daarnaast zit er een bijdrage in vanuit het VSB-fonds en de gemeente. De eigenaars zelf betalen tien procent. De aanvraag en uitvoering worden gecoördineerd door natuur- en landschapsvereni ging De Lieuw. Rond het bouwen van een tuinwal staan de ontwik kelingen niet stil. Was het voorheen puur handwerk, anno 2006 heeft de graafmachine een groot deel van het werk overgenomen. Aannemer Tatenhove heeft zelf een snijma chine ontwikkeld waarmee met de kraan een stuk zode over een lengte van twee meter wordt gestoken en door de machinist Johan Stoop op de juiste plek wordt gelegd, wat veel arbeidsgemak oplevert, al moet er nog wel een mannetje bij om ouderwets met vork de puntjes op de i te zetten. Een nota op hoofdlijnen waarin mensen snel kunnen zien wat voor hen relevant is. Met die opdracht stuurden burgemeester en wet houders advies- en communica tiebureau Noordtij uit Leeuwar den begin dit jaar het veld in. Het adviesbureau kreeg de opdracht een concept-nota op te stellen op basis van de inbreng van diverse organisaties als staatsbosbeheer, het nationaal park, brandweer, sportraad, de reddingsbrigade, de badmeesters, de strandvereniging van Jan Ayeslag en het SIGT. Het Friese adviesbureau, dat weinig bekendheid op het eiland geniet, begeleidt aan de overkant diverse 'Kraanmachinist Johan Stoop legt een zode vi e meter breed op de tuinwal in aanbouww. Behoud van het strand, slapen in strandhuisjes, het hele jaar rond strandpaviljoens op het strand, veiligheid en netheid. Dat zijn enkele thema's die diverse Texe laars en organisaties aanvoerden in gesprekken met advies- en 'communicatiebureau Noordtij uit Leeuwarden over de nieuw op te stellen strandnota. Het adviesbu reau, dat in opdracht van burge meester en wethouders een nieu we concept-strandnota maakt, houdt donderdagavond een open bare bijeenkomst in dorpshuis De Wielewaal in De Waal waar de Stand van zaken tot nu toe uiteen iWordt gezet. pn informatie geen gebrek voor |aap Jepma en Fokke Postma van bureau Noordtij. De twee spraken de afgelopen weken met vrijwel elke anisatie op het eiland die wel s met het strand te maken heb- i. Het leidde tot een groot aantal sningen, visies en suggesties. Tij- "3 de bijeenkomst in De Wiele- al presenteren Postma en Jepma |un bevindingen en hopen ze van de anwezigen te horen welke thema's Dj belangrijk vinden en op welk vlak "uzes moeten worden gemaakt, houd van het strand kwam vol 's Jepma bij de tot nu toe gevoer- 3 gesprekken (zo'n vijfentwintig) s belangrijkste thema naar voren, pet strand is belangrijk voor de jsconomie. maar het behoud blijkt Nn vanzelfsprekendheid te zijn.' Pnder het behoud wordt een strand verstaan waar toeristen en Texelaars Ne zomer goed kunnen recreëren. Pje visie loopt niet parallel met de pen van Rijkswaterstaat, beheer- van het strand. Hoofdtaak van RWS is het behoud van de basiskus tlijn om de veiligheid van het achter liggende land te garanderen. Of het strand daarvoor nul of vijftig meter breed is, is voor RWS in principe niet van belang. De vereniging van strandexploitan- ten op Texel probeert het ministerie van Economische Zaken er al gerui me tijd van te overtuigen dat het strand tot 'economische zone' moet worden uitgeroepen om het behoud van een recreatief strand te garan deren. Jepma: 'In de strandnota kan worden aangegeven welke breedte belangrijk wordt gevonden.' Slapen Tijdens de gesprekken met Noordtij braken diverse Texelaars een lans om slapen in strandhuisjes toe te staan. Volgens de Algemene Plaat selijke Verordening is dat verboden, maar in de praktijk gebeurt het regel matig. In de strandnota die in 2004 werd gepresenteerd en afgekeurd, hield het college de deur op slot voor slapen op het strand. Belangrijkste argument van het college was dat de veiligheid in het geding zou kun nen komen. Volgens voorstanders leidt de aanwezigheid van slapers tot minder vernielingen aan strandhuis jes zoals in De Koog de afgelopen jaren het geval was. Volgens Jepma kan het onderwerp worden besproken, maar moet er rekening worden gehouden met consequenties. 'Het heeft gevolgen voor het slaapplaatsenbeleid en ook voor de vergunningen die het col lege voor de strandhuisjes afgeeft. Dat zouden dan zwaardere vergun ningen moeten worden.' Wat het slaapplaatsenbeleid betreft, komt de vraag aan de orde of de slaapplaat sen in de strandhuisjes wel of geen toeristische bedden zijn. 'Een Texe laar die in zijn strandhuisje slaapt in plaats van thuis, zal zeggen dat het geen toenstische bedden zijn. Maar hoeveel zicht is er dat die huisjes niet alsnog worden verhuurd en dan krijg je weer te maken met mensen die commercieel strandhuisjes ver huren.' Langs het Texelse strand mogen volgens de huidige regelin gen 987 strandhuisjes staan, waar van 263 van particulieren en 724 huisjes die door exploitanten worden verhuurd. De wens om strandpaviljoens het hele jaar door het strand te laten staan, staat eveneens nog haaks op de huidige regelgeving. Pavil joens mogen nu van april tot en met oktober op het strand staan, maar moeten daarna vier maanden weg. De provincie is bereid het jaarrond exploiteren eventueel toe te staan (via het streekplan), maar dat is voorals nog afhankelijk van een proef die in Zandvoort loopt en tot februari 2007 duurt. Aan de hand van de resulta ten bekijken Gedeputeerde Staten, Rijkswaterstaat en het Provinciaal Overlegorgaan Kust in Noord-Hol land of daarna of op meer plekken de paviljoens het hele jaar op strand mogen blijven staan. Volgens Jepma kan daar in de nieuwe nota alvast op worden ingespeeld. Hij wijst erop dat niet alle geïnterviewden enthousiast waren. Tegenstanders vrezen dicht getimmerde en verpauperde strand paviljoens als het strandtenthouders niet lukt in de wintermaanden het hoofd boven water te houden. 'Dat zou ten koste gaan van de kwaliteit van het strand, terwijl de kwaliteit als belangrijk wordt ervaren.'Over de afmetingen van strandhuisjes en de opslag ervan in de winter leven eveneens wisselende opvattingen. Staatsbosbeheer ziet de opslag bij Westerslag na 2010 het liefst ver dwijnen. Tijdens de gesprekken wer den onder meer de ideeën geopperd vnjkomende agrarische bebouwing voor opslag te gebruiken. Ook kwam het idee naar voren de opslag te ver spreiden over de parkeerplaatsen bij de strandslagen. Strandhuisjes zouden groter moe ten kunnen worden dan de huidige 2,5 bij 2,5 bij 2,5 meter. Volgens Jepma hebben eigenaren er vooral behoefte aan hun huisjes bij aan passingen eventueel iets groter te kunnen maken. GroenLinks en PvdA ondernamen een paar weken gele den tijdens een raadsvergadenng alvast een poging via een motie de huidige uniformiteit van de strand huisjes te verminderen en grotere afmetingen toe te staan (maximaal twaalf vierkante meter), maar de andere partijen trapten vooralsnog op de rem. Zij vonden het beter eerst de discussieavond in de Wie lewaal af te wachten. Tijdens de gesprekken klonk volgens Jepma meermalen de wens het duinpad te herstellen dat tot in de jaren zeventig door de duinen bij De Koog liep. 'Zo'n pad kan prettig zijn voor oude ren en mensen die slecht ter been zijn om 's avonds nog een rondje door de duinen te maken. Maar het zou wel een ingreep in de duinen betekenen.' De dorpcommissie van De Koog toonde zich vorig jaar ook al een warm voorstander van herstel van het historisch wandelpad. De interviews leverden volgens Jepma geen onoverkoombare ver schillen van inzicht op. 'Er heerst over het algemeen het idee dat het strand het visitekaartje van Texel is en dat je daar zuinig op moet zijn. Maar iedereen praat verder vanuit zijn eigen belang en het zal niet luk ken om het iedereen in de nieuwe nota naar de zin te maken.' Texelaars die aan de discussie in de Wiele waal willen meedoen, kunnen zich via email@texel.nl bij de gemeente melden of een bnefje sturen aan mevrouw S. van der Werf (Postbus 200, 1790 AE Den Burg). De avond begint om 19.30 uur en duurt tot 22.00 uur. Strandnota op hoofdlijnen Achter de schermen Referendum Het houden van een (raadge vend) referendum, zoals de WD zou willen, kost ongeveer €27.000,- en het duurt onge veer zes tot acht weken om dit te organiseren. In plaats van een referendum is het beter om te spreken van een meningpeiling. Er komt nogal wat kijken om zo'n 'ver kiezing' te organiseren. Er moet menskracht op de been worden gebracht, variërend van stem bureauleden tot bijvoorbeeld de vervaardiging en bezorging van de oproepkaarten. Een besluit om te komen tot een meningspeiling is aan de raad voorbehouden en zou inhouden dat het raadsbesluit om over te gaan tot nieuwbouw zou wor den ingetrokken. Wat het proces voor zo'n refe rendum langdurig maakt en een belangrijkste aspect vormt, is de noodzakelijke communicatie met de bevolking en informa tieverstrekking over het onder werp van de meningspeiling. Het is van veel belang dat de 'kiezers' weten wat de keuzen precies inhouden. Dat vergt tijd en naar alle waarschijnlijkheid veel méér tijd dan de orga nisatie van de meningspeiling zelf. Zeker over het onderwerp 'gemeentehuis', aangezien er veel meer speelt dan alleen de vraag 'verbouw of nieuwbouw'. Een gecompliceerd vraagstuk dus, en - in combinatie met de voorgeschiedenis van de besluitvorming - zonder twijfel reden waarom de te vormen coalitie er de vingers niet aan wil branden. Want zeker is dat naast de praktische afwegingen zowel Texels Belang als het CDA van mening zijn dat het alsnog hou den van een referendum in feite neerkomt op het in twijfel trek ken van een eerder genomen besluit (door een democratisch gekozen orgaan) om te kiezen voor nieuwbouw, waar volgens de politici een gedegen proces van afwegingen aan vooraf is gegaan. Zij stonden en staan nog steeds achter zowel de zorgvuldigheid van het proces dat aan de besluitvorming voor af ging, als de kwaliteit van het besluit zelf. Vandaar dat het geen verrassing is dat Posters 'ei van Columbus' geen schijn van kans had. Het neemt niet weg dat, gezien de vele stem men die Poster heeft getrokken en de geluiden die op straat zijn te horen over het nieuwe gemeentehuis, er ook voor de nieuwe raad nog het nodige werk is te verzetten om de bevolking te overtuigen van de noodzaak van de nieuwbouw. Gerard Timmerman Inspectie op bollenbedrijven Bloembollenbedrijven kunnen bin nenkort bezoek verwachten van controleurs van hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier. De inspectie moet bollentelers stimuleren zich beter aan de regels houden, zodat het water in de sloten aan kwaliteit wint. De controleurs richten zich vooral op lozingen afkomstig van de opslag van mest en compost, regenwater afvoerputten, spoelplaatsen voor bloembollen, dompelbaden, drai nagewater, tankplaatsen en stalling van machines. Ook geven ze extra voorlichting. Uit metingen van de waterkwaliteit is gebleken dat de doelstellingen voor de kwaliteit van het Noordhol landse slootwater nog niet wordt gehaald. Hoge concentratiepieken van gewasbeschermingsmiddelen verstoren de groei en voortplanting van veel soorten waterdieren en -planten. overheden het opzetten van nieuw beleid. Het is via de Raad voor de Wadden en Natuurmonumenten ook als begeleider betrokken bij diverse projecten in het Waddengebied. De gemeente heeft het streven de nieuwe nota voor de zomer van kracht te laten zijn. De stuk, waarin in het algemeen het strandbeleid wordt beschreven, heeft overigens niet echt een rechtsgeldig karakter Dat zit meer in het bestemmingsplan Grondgebied waarvan het strand een onderdeel is. De gemeente is van april tot en met november verantwoordelijk voor de exploitatie van het strand bij de strandslagen. Daarover zijn per strandslag afspraken met Rijkswaterstaat, de beheerder van het strand. Het eigendom van het strand is in handen van de Neder landse Staat. ij3 J^erkdiensten Zondag 26 maart 2006 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. dhr M.D. Kuiper Gereformeerde kerk Den Burg: 10.00 u. dhr. E. van Halsema uit Kampen. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. mw. C. Vlaming van Marken PROTESTANTSE WADDENGEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. F. van Helden: 19.00 u. ds. P.C. Barnard. De Cocksdorp: 11.00 u. ds P.C. Bar nard. Oudeschild: 11.00 u. ds. F. van Hel den. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. C. Duinkerken-Visser. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. D. Wolbers uit Franeker. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. dameskoor. Oosterend: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg; Openbare lezing, 10.30 u.. Wereldomvattende vrede - Uit welke bron? Wachttoren studie, 11.20 u.: De bijeenvergadering van de dingen in de hemel. Vogelgriep: zo vrij als een vogel wordt nu vogelvrij (verklaard). fy]edische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informa tie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 33A. Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel. 0223-650270. Opname op advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-17.30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00- 17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon. 0900-8844. In spoedei sende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). oud Papier zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 4. Thijs- seiaan, Binsbergenstraat, Brouwer straat, Drijverstraat, Wilsterstraat, Burdetstraat, Meester Kraaistraat, Lieuwstraat, Tjakkerstraat. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 -13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op a! cnze KJvertent «contracten en aantvedrngen daartoe I 2ijn van toepasing Oo Regelen voer nee Adverter.neweaen van de Stcntng ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals geaeponeere Ce de Kamer van Koophandel er, FaC-eéen de Regelen voor net Advedentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 35,05 33,45 (automatisch) Per jaar €68,30 66,15 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, De Zes 12, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consulta tie en preventie, tel. 315602 of 06- 30215211; www.brijder.nl. Psycholoog: J van den Berg, tel. 310386. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring. klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton. Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer. 072- 5644444 Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel. 0222-321001, dag en nacht bereik baar. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoe dingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies: 0900 2223330, elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur. Kerken en minima: voor Texelaars in financiële nood. Spangerweg 10. 1793 EH De Waal. Radio Texel 1Q6.1 Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17 00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit gereformeerde kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u Noud draait deur (Nederlandstalig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Country time (herhaling) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Hervormde kerk Den Burg 10 45 u Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Raad en daad (over de Texelse politiek) 19.30 u. Raadsvergadering (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis) Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Raadsvergadering (herhaling van dinsdag) aansluitend: Radio Noordhollana Donderdag: 18.00 u Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met 20.00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubnek Om te Onthouden

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9