9 Welke risico's lopen wij? Volksstemming als correctiemiddel Wat je dichtbij haalt, is lekker! Tweede Arondéuslezing op 25 april in provinciehuis Provinciale Staten Productencatalogus nu online TEXELSE JQ colJRANT oord -ftïolland Maart 2006 'lÊAm Win een biologisch verrassingspakket! VRIJDAG 31 MAART 2006 PROVINCIE 4°' Op de website www.risicokaart.nl zijn alle risicovolle locaties per provincie in kaart gebracht (Foto 's: provincie Noord-Holland) Een ongeluk zit in een klein hoekje, we weten het allemaal, juist hierom is het een geruststellend idee dat riskante situaties in onze woon-, werk- en leefomgeving zorgvuldig geïnventariseerd worden. En dat deze gegevens openbaar toegankelijk zijn. Provinciale risicokaarten, te zien op www.risicokaart.nl, houden ons op de hoogte en helpen rampen te voorkomen. Gemeenten hebben wettelijk de taak hun inwoners te laten weten of zij risico's lopen. Waar zijn bijvoor beeld bedrijven gevestigd die gevaarlijke stoffen opslaan of verwerken? Langs welke routes loopt het transport van gevaarlijke stoffen? Ligt er misschien een vliegveld in de buurt, of zijn er tunnels, water-, verkeers- of spoorwegen waar kleine ongelukken al rampzalige gevolgen kunnen hebben? En hoe zit het met de brandgevaarlijkheid van grote gebouwen of natuurgebieden? Over deze en andere vragen geven de risicokaarten uitsluitsel. Dat is ook beleidsmatig van belang voor gemeentelijke, regionale en provinciale bestuursorganen. Beslissingen op het gebied van ruimtelijke ordening, als bijvoorbeeld de aanleg van woonwijken en bedrijventerreinen of het afgeven van milieu- en vestigingsvergunningen, zijn er afhankelijk van. En de risico-informatie is natuur lijk ook voor de brandweer en de politie van grote betekenis. Zij kunnen aan de hand hiervan de effecten van eventuele rampen proberen in te schatten en voorbereidingen treffen. De provinciale risicokaarten bestrijken heel Nederland en zijn een gezamenlijke verantwoordelijkheid van gemeenten, provincies en rijk. Zo worden de gegevens per gemeente in een landelijke databank ingevoerd, terwijl het beheer van de informatie op internet aan de provincies is toevertrouwd. Soms lijkt het alsof je als burger weinig hebt in te brengen. Alsof de politiek maar doordendert. Toch is het niet zo dat burgers machteloos zijn. Gemotiveerde kiezers kunnen, als zij dat willen, de politiek corrige ren. Voor zulke Noord-Hollanders is enkele jaren geleden op provinciaal niveau het referendum in het leven geroepen. Wie het niet eens is met een (voorgenomen) besluit van Provinciale Staten, hoeft het hoofd niet in de schoot te leggen. Met voldoende medestanders valt er wellicht iets bij te sturen. Natuurlijk is het zaak om de spelregels in acht te nemen. Ten minste drie dagen voor de behandeling van het gewraakte besluit in de vergadering van Provinciale Staten moet de voorge nomen actie zijn aangemeld en minimaal twee procent van het aantal Noord-Hollandse kiesgerechtigden, gedeeld door het aantal zetels van Provinciale Staten, moet deze aankondiging met handtekeningen onder steunen. De tweede stap is een inleidend verzoek om een referendum te houden. Hiervoor zijn de handtèke- ningen van vijftig procent van de kiezers, gedeeld door het aantal zetels, nodig. Stap drie is het definitieve verzoek, ondersteund door tweehonderd procent van de kiezers, gedeeld door het aantal zetels. Om ook even een idee te geven van de betreffende aantallen: in 2003 had Noord-Holland 1.901.733 kiesgerechtigden en 83 Statenleden. Op basis hiervan zou stap één dus 458 handtekeningen vergen. Voor stap twee zouden 11.456 en voor stap drie 45.824 handtekeningen nodig zijn. Regel is wel, dat de provincie zelf de te tekenen lijsten verstrekt en dat alleen het provincie huis en de provinciale gemeentehuizen voor het ondertekenen van het inleidende en definitieve ver zoek in aanmerking komen. Meer informatie Voor meer informatie over het referendum en alle eisen kunt u terecht bij het Digitaal Loket op www.noord-holland.nl of door contact op te nemen met adjunct-Statengriffier Jeroen Vrijburg, tel. (023) 514 38 62, e-mail vrijburgj@noord-holland.nl. Een van de artikelen op Noord-Holland NU gaat deze keer over biologische producten in Noord-Holland. Een belangrijke zaak. De campagne 'Noord-Hollandse grond' wordt dan ook gesteund door de provincie Noord-Holland. Op de website www.noordhollandsegrond.nl vindt u een overzicht met alle activiteiten die bij deze campagne horen. Ook wordt hier iedere maand een nieuwe 'Boer (of boerin) van de maand' gekozen. Onze vraag luidt: wie was 'Boerin van de maand' in de maand januari? Uit de juiste inzenders worden tien winnaars getrokken, die een uitgebreid biologisch verrassings pakket ontvangen! Winnaars krijgen voor eind april bericht. Stuur uw antwoord naar: Redactie Noord-Holland NU, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem of per e-mail naar nhnu@noord-holland.nl. Heeft u er wel eens bij stilgestaan dat er zo'n beetje in uw eigen achtertuin biologische producten worden geproduceerd? Bijna honderdvijftig biologische boeren verbouwen prod ucten als broccoli, sla, boeren kool, spinazie, aardappelen, komkommers en bloem bollen. Anderen maken kaas van biologische melk of houden runderen, schapen of zelfs herten. En dat niet alleen: veel biologische boerderijen ont vangen u en uw familie graag op hun erf, zodat u eens van dichtbij kunt zien hoe het er aan toe gaat en u weet wat u eet. In de boerderijwinkels kunt u terecht voor hun producten. De Noord-Hollandse biologische boeren werken dus graag ook rechtstreeks voor u. Want 'biologisch' betekent boeren op basis van wat de directe omgeving aankan - boeren voor een gezond milieu dus. En 'biologisch' betekent ook: producten die veilig en puur zijn en van hoge kwaliteit. Op de website www.noordhollandsegrond.nl vindt u de adressen van biologische boerderijen in Noord-Holland en van winkels en restaurants waar u biologisch koopt en eet. Via de campagne noordhollandsegrond wil de provincie de biologische landbouw in Noord-Holland stimuleren. Zelf eens proeven? Benieuwd hoe al die biologische producten van uw eigen Noord-Hollandse grond smaken? Vanaf zaterdag 15 april zijn er honderden gratis proeverijen en demon straties in Noord-Hollandse filialen van regionale supermarkten. Kijk op www.noordhollandsegrond.nl voor de proeverijkalender! Foto: Biologica/Soscha Schalkwijk Colofon Noord-Holland NU is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal huis-aan-huisbladen in de provincie. Eindredactie: Arne Padt, sector Communicatie, Postbus 3007,2001 DA Haarlem, tel. (023) 514 35 94, e-mail: nhnu@noord-holland.nl. Het Digitaal Loket op www.noord-holland.nl bevat sinds kort een productencatalogus. Alle subsidies, vergunningen, ontheffingen en goedkeuringen zijn, onderverdeeld naar rubriek, in dit overzicht opge nomen. Per product zijn bovendien ook alle bij behorende formulieren en documenten toegevoegd. Om de afhandeling van aanvragen te stroomlijnen en de dienstverlening aan inwoners, bedrijven en organisaties te verbeteren, is tevens het Servicepunt Subsidies, Handhaving en Vergunningen opgericht. Dit servicepunt, tegelijk ook vraagbaak, meldpunt en klachtenbureau, is op vele manieren bereikbaar. Per telefoon: (0800) 998 6734 (gratis), per fax (023) 514 4400 of per e-mail servicepunt-shv@noord-holland.nl. Per post kan natuurlijk ook: postbus 3007, 2001 DA Haarlem. Van wie komen de regels die onze vrijheid moeten waarborgen? En over wiens vrijheid gaat het eigenlijk? Om deze en andere fundamentele vragen draait het tijdens de tweede Arondéuslezing op 25 april. Spreker is monseigneur Philippe Bar. Discussieleidster is radio- en tv-presentatrice Inge Diepman. Na choreograaf en schrijver Rudi van Dantzig, die vorig jaar het spits afbeet, zal nu dus de voormalige bisschop van Rotterdam het begrip vrijheid ter discussie stellen. Monseigneur Bar (75) woont sinds 1993 in een benedictijnenklooster in de Belgische Ardennen. In het boekje 'Langs wegen van barm hartigheid, gesprekken met bisschop Bar' uit 1996 betoont hij zich een onafhankelijk en eigenzinnig denker. Zo noemde hij het "ronduit slecht" dat over de opheffing van het celibaat in de rooms-katholieke Kerk zelfs geen discussie mogelijk was. De Arondéuslezing is een initiatief van Provinciale Staten. In 2005 besloten zij de maatschappelijke betekenis van de Noord-Hollandse verzetsstrijder en kunstenaar Willem Arondéus te honoreren door zijn naam aan een jaarlijkse themalezing met debat te verbinden. Opzet was het creeren van een podium waar allerlei aspecten van het begrip vrijheid aan bod konden komen. Voor deze tweede lezing - in het provinciehuis (Dreef 3, Haarlem) op dinsdag 25 april, aanvang 20.00 uur - is opnieuw een breed publiek uitgenodigd, variërend van afgevaardigden uit he: voormalige verzet en jongeren- en migranten organisaties tot kunstenaars en politici. Ook u, als lezer van deze pagina, bent welkom. Aanmelden kan door een e-mail te sturen naar spoorm@noord-holland.nl. of per post: Provincie Noord-Holland, Statengriffie, t.a.v. mevrouw M. Spoor, postbus 3007,2001 DA Haarlem. De 83 leden van Provinciale Staten zijn de gekozen volksvertegenwoordigers van de provincie Noord-Holland. Op deze pagina elke keer een gesprek tussen twee Statenleden over een ander onderwerp. Deze keer hebben Ariëtta Humalda-Blok (WD, links op de foto) en Patricia Remak (fractie Remak, réchts op de foto) het over de tweede Arondéuslezing. Vorig jaar vond vlak voor Bevrijdingsdag de eerste Arondéus lezing met aansluitend een debat over het thema vrijheid plaats in het provinciehuis. Ook dit jaar heeft een groep Statenleden zich weer inge spannen om op dinsdag 25 april een lezing met aansluitend een uitgebreid debat te organiseren Ariëtta Humalda-Blok (WD) en Patricia Remak (Fractie Remak) maken hier allebei deel van uit. "Ik vond het vorig jaar erg bijzonder", legt Humalda-Blok uit, "dus toen ik gevraagd werd om weer mee te helpen heb ik direct ingestemd." Datzelfde geldt voor Remak. "Ik vind de Arondéuslezing heel belangrijk, ook omdat de discussie over het thema vrijheid de laatste tijd weer erg actueel is." De keuze voor de spreker, monseigneur Bar, vinden de twee Statenleden goed bij het thema passen. Humalda-Blok: "Het is een eigenzinnige persoonlijkheid, die mateloos boeit." Remak: "Ik denk dat we er erg trots op kunnen zijn dat hij de 25e komt spreken." Humalda- Blok en Remak hopen verder op een gezelschap dat bestaat uit een dwarsdoorsnee van de Noord- Hollandse bevolking. Er zijn om die reden dit jaar bij de voorbereiding ook meer jongeren - via Lijst NH Jong - bij de avond betrokken. Humalda-Blok: "Pas als je met veel verschillende soorten mensen bij elkaar bent, komt zo'n discussie echt tot leven." Remak sluit zich daarbij aan. "Dan wordt het echt zinvol en leerzaam." Beide Statenleden verwachten een avond met een mooie lezing en daarna een langdurig en diepgaand debat. Remak: "Ik hoop op veel bezoekers en op constructieve discussies." Humalda-Blok: "lk hoop dat er een gemêleerd gezelschap komt en dat het een gedenkwaardige avond wordt. Maar vooral hoop ik dat iedereen over een paar jaar weet dat er elk jaar een Arondéuslezing is - dus dat de Arondéuslezing dan écht een begrip is." Wilt u meer weten over de Arondéuslezing of unit u deze bijzvonen? Lees dan het artikel op deze pagina voor meer informatie. Ariëtta Humalda-Blok (WD), tel. (023) 54711 61, e-mail: a.humalda@planet.nl Patricia Remak (Fractie Remak), tel. (06) 5438 6975, e-mail: patriciaremak@cs.com

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 10