TB verder met GroenLinks Cjroen ^wgrtrjexels in het hart 'Ik was al maanden bezig met de bouw' Gasten mogen half uur langer café in Opnieuw discussie over Groeneplaats Gemeente trekt vergunning in Tweemaster Astrid opent seizoen bruine vloot Jutters doen mee aan kortingskaart musea 'ledereen mag meepraten' Nieuws van de provincie COMBI EUREKA PvdA stapt uit links blok OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12064 VRIJDAG 31 MAART 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 A Volgens de gemeente was hij 26 weken na het verstrekken van de bouwvergunning nog niet begon nen met de bouw van zijn schuur. Hoewel hij dat zelf tegenspreekt, kreeg Toon Schoenmaker wél bericht dat zijn vergunning daar om weer is ingetrokken. Reden voor hem zijn beklag te doen bij de commissie Bezwaarschriften, die woensdag zitting hield in het gemeentehuis. 'We zijn jaren bezig geweest om deze bouwvergunning te verkrijgen. Waarom zou ik die dan weer kwijt willen raken door niet met de bouw Bij een onstuimige zuidwestenwind liep dinsdagochtend de twee master Astrid de haven van Oudeschild binnen. Dit betekende de officieuze start van het bruine-vlootseizoen. De Astrid, uit Enkhui zen, was bemand met een groep varensgezellen in opleiding voor de binnen- en grote vaart. Woensdagochtend verliet het schip de haven weer. (Foto Ben Konmgl De WD blijft volharden in de strijd tegen het nieuwe raadhuis. Frac tievoorzitter Gerbrand Poster liet tijdens de raadsvergadering blijken dat de WD-fractie via de raad als nog een referendum over het raad huis wil bewerkstelligen. Pagina 5 te beginnen?', vroeg Toon Schoen maker retorisch aan de leden van de commissie Bezwaarschriften. Hij verklaarde al maanden met de voorbereiding bezig te zijn en had als getuige aannemer Hans Vee- ger meegenomen, die in zijn werk boekje had teruggevonden dat hij op 27 juni vorig jaar met het maken van de wanden van de schuur was begonnen. Volgens Schoenmaker staat het houten casco goed zicht baar onder een afdak op zijn erf aan de Hoornderweg, op ongeveer vijf meter van de bouwplaats. Lees verder op pagina 9 GroenLinks bezorgd over oefeningen GroenLinks maakt zich zorgen over schietoefeningen die Defen sie binnenkort vanaf Erfprins in Den Helder wil uitvoeren. Bij die oefeningen wordt in de richting van de Razende Bol geschoten. Ze hebben waarschijnlijk ook gevol gen voor het helikopterverkeer bij het zuiden van het eiland. GroenLinks toe zo snel mogelijk inzichtelijk te maken welke risico's aan het hervatten van de oefenin gen kleven. Geldorp wees Ooster- baan erop dat hij zich zou moeten wenden tot het ministerie dat de gedoogvergunning heeft afgege ven. Op persoonlijke titel wist ze te melden dat het zuiden nu ook nog steeds overlast van helikopers ondervindt. 'Ik hoor en zie ze er nog wel eens.' Oosterbaan vroeg zich ook af welke gevolgen de beschie- 'De beschietingen waren door de laatst in het overlegorgaan van het tingen voor vogels en andere dieren de kwestie aan. Hij vroeg zich af wat de oefeningen voor gevolgen heb ben voor de helikoptervluchten van en naar Den Helder. Als er gescho ten wordt, moeten helikopters waar schijnlijk een andere route kiezen. Burgemeester Joke Geldorp en wet houder Nel Eelman konden Ooster baan niet direct antwoord geven, maar deelden zijn zorgen. Eelman sloot niet uit dat het eiland over last gaat ondervinden. 'We hebben Raad van State verboden, maar er is nu toch een gedoogvergunning afgegeven', kaartte Arthur Ooster baan tijdens de raadsvergadering nationaal park uitgebreid over de helikopterroutes gesproken en ik begrijp dat die strikt zijn bepaald en vol zitten.' De wethouder zegde in de omgeving van de Razende Bol hebben. De Texelse musea geven ook dit jaar een gezamenlijke kortingskaart uit. De samenwerking werd don derdag bezegeld in Schipbreuk- en Juttersmuseum Flora, dat voor het eerst aan het initiatief meedoet. Oud zeer stond samenwerking lange tijd in de weg. De jutters stonden 'ruim een kwart eeuw geleden aan de wieg van het Maritiem en Jutters Museum, maar gingen na een lang conflict hun eigen weg en idden zich in 1995 af van de fiting Texels Museum, waaron- ook Ecomare, het Maritiem en utters Museum en de Oudheid- mer vallen. Deelname van Flora aan de gezamenlijke kortingskaart gebeurde op aandringen van de 'neutrale' partners, het Luchtvaart en Oorlogsmuseum en het Agra risch en Wagen Museum. Veel over redingskracht kostte dat niet. 'De mensen die destijds bij de andere partij aan het roer stonden, zijn allemaal weg en met hun opvol gers hebben we geen problemen. Bovendien is het een goede zaak om samen reclame voor Texel te maken. Zolang we er brood in zien, gaan we ermee door', vertelde Jan Uitgeest van Flora. Just van den Broek, directeur van de Stichting Texels Museum en Ecomare, zei iets soortgelijks: 'In het verleden is het ergens misgegaan. Maar ik ben hier nieuw.' Museumbezoekers betalen €15,- voor de kortingskaart en mogen daarvoor eenmalig bij alle Texelse musea naar binnen. Bezoeken ze deze allemaal los, dan bedraagt de totale entree €24,50. De kaart bete kent dus een korting van veertig procent. Er bestaat ook een kaart voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar. Deze kost €8,50, waar kinde ren anders in totaal €14,45 hadden moeten betalen. De kaarten, die te koop zijn bij de musea zelf, de VW en de grotere logiesverstrekkers, mogen zich een behoorlijke belang stelling verheugen. Vorig jaar wer den er 14.946 voor volwassenen en 5.952 voor kinderen verkocht. Een jaar eerder was dat respectievelijk 13.125 en 5.189. i de Texelse musea presenteren samen de nieuwe kortingskaart. Van links naar rechts: Jan Uitgeest n Juttersmuseum Flora), Just van den Broek (Ecomare), Esther Bénki (Maritiem en Jutters Museum en Oudheidkamer), ln "eerwaarden (Agrarisch en Wagen Museum) en Hennie Hilgers (Luchtvaart- en Oorlogsmuseum). Romnow De gemeente pakt voorzichtig de herinrichting van de Groeneplaats weer op. De gemeenteraad gaat op zoek naar een communicatie bureau dat de voorbereidingen begeleidt. Het bureau moet alle ideeën en voorstellen samen brengen die er zijn voor de her inrichting van het centrum van Den Burg. Bedoeling is dat drie communicatie- bureau's zichzelf volgende maand aan de fractievoorzitters presen teren waarna de raad een keuze maakt. Eén van de volgende Stap pen is het beleggen van een bijeen komst waarvoor alle Texelaars wor den uitgenodigd. Daarna volgt een serie debatten en -bijeenkomsten die uiteindelijk moeten uitmonden in concrete plannen. Bedoeling is dat het bureau alle ideeën, plannen en visies verzamelt die de afge lopen jaren over de Groeneplaats zijn verschenen. Nieuwe ideeën en voorstellen kunnen eveneens aan de orde komen. De herinrichting stond, mede door het bevriezen van het nieuwe raad huis, al een tijdje op een laag pitje. Het gas wordt niet meteen op volle sterkte gedraaid, maar er komt wel weer beweging in het project. D66 en WD vonden als enige twee dat het project nog wat langer mocht worden uitgesteld, tot na de kern takendiscussie. De andere partijen vonden dat niet nodig. Arthur Oos terbaan (GroenLinks) merkte op dat er met de eerste voorbereidende werkzaamheden minstens vier maanden zijn gemoeid. 'Ik ga ervan uit dat we tegen die tijd de kernta kendiscussie wel hebben afgerond en dan met de Groeneplaats verder kunnen.' De meerderheid van de raad gaf Bezoekers mogen in de weekenden tot half vier naar binnen. De kans is aanwezig dat er op termijn een brede discussie over de openingstijden in het algemeen komt. Tijdens de raadsvergadering kwam al een voorstel op tafei de sluitingstijden in de zomer naar vier uur te verruimen, maar daar werd geen besluit over genomen. Burge meester Joke Geldorp adviseerde eerst met de diverse belanghebben den in De Koog te praten. Het zou volgens haar onverstandig zijn zon der overleg wijzigingen in te voe ren. De burgemeester toonde zich een voorstander van een nieuwe discussie. 'De sluitingstijden staan nu al een paar jaar vast, maar de samenleving is ondertussen door gegaan, dus we moeten eens zien delijkheid bieden. De definitieve of er trends zijn waarop ingespeeld sluitingstijden zijn niet veranderd, moet worden.' Cafés mogen klanten de komende zomer een half uurtje langer (tot half drie) binnenlaten. In de winter blijft dat half vier. Een proef die vorig zomerseizoen en afgelopen winter werd gehouden, is door de gemeenteraad omgezet in nieuw beleid. Eerder mochten cafés na twee uur 's nachts geen mensen meer toela ten. Om half drie gingen de lichten aan en de muziek uit en om drie uur moest iedereen buiten zijn. In de praktijk betekende dit echter dat het tussen twee en drie uur 's nachts onrustig werd op straat, omdat uitgaanders geen kroegen meer in mochten, terwijl er binnen nog volop werd gefeest. Het nieuwe beleid moet meer dui- er de voorkeur aan het proces te maar stappers mogen nu tijdens het laten begeleiden door een onafhan- afkoelingsuur naar binnen blijven kelijke partij. Het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) en Onder nemersvereniging Den Burg (OVD), die in janu^n gezamenlijk een web site over de Groeneplaats opzet ten (www.groeneplaats.nl), hadden zich ook voor die taak gemeld, maar dat leek de raad minder ver standig. 'TVO moet als belangheb bende niet de organisatie op zich nemen', aldus Oosterbaan. De WD en D66 stelden dat er wel rekening moeten worden gehouden met het al door de verenigingen verrichtte werk. Jos de Wolf (WD) stelde dat er extra gewicht aan de inbreng van TVO moet worden gegeven. Dat ging Texels Belang en GroenLinks echter een stap te ver. 'Er zijn meer organisaties die zeer actief met de Groeneplaats bezig zijn geweest', aldus Groeskamp (TB). Hij kreeg van wethouder Eelman de toezegging dat de planvorming voor het centrum gepaard gaat met stedebouwkundige plannen, een distributieplanologisch onderzoek en beeldkwaliteitsplannen. Eelman verwachtte dat de behoefte aan een distributieplanologisch onder zoek (waarbij de samenstelling van Lees verder op pagina 5 gaan totdat om half drie de lichten aangaan en de muziek stopt. De exploitatie moet op dat moment eveneens worden beëindigd. Café bezoekers hebben dan tot drie uur tijd hun drankje op te drinken en het pand te verlaten. De verandering moet een gunstig effect hebben op de openbare orde. Een eerste evalu atie die gemeente, politie en horeca in oktober hielden, leerde dat dat bij de proef in de zomer van 2005 het geval was. 'Er was na tweeën min der gedoe aan de deur', aldus een woordvoerder van de gemeente. Voorzitter Rein Stam van Koninklijke Horeca afdeling Texel verwacht dat de nieuwe regeling de rust in het uitgaansgebied bevordert. Hij gaat er eveneens van uit dat de aange paste regeling meer duidelijkheid biedt bij politiecontroles. De raad heeft voor de regeling de Algemene Plaatselijke Verordening aangepast. Daarin is nu eveneens bepaald dat terrassen tot twee uur 's nachts open mogen zijn. De zomerperiode loopt van april tot en met oktober. Voor de winterperiode blijft een slui tingstijd van vier uur op vrijdag en zaterdag van kracht. De rest van de week moeten horecagelegenheden in de winter om drie uur dicht zijn. TEXELSE^COURAiNT V.ee* a\\e* ?d® <y°3 vao Soo'ö- Tweede Arondéuslezing in provinciehuis Win een biologisch verrassingspakket! Kijk in deze krant! Noo Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: FORT IS BANK Natuureiland Texel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Huiskamerfestival Meer dan honderd solisten, duo's en groepen doen 2. 3 en 4 juni mee aan Broadway 2006. De organisatie kan dit keer beschikken over dertig huiskamers, garages en schuren op Klif en omgeving, die voor de duur van drie dagen worden omgebouwd tot kleine theaters. Pagina 3 De Partij van de Arbeid heeft een einde gemaakt aan het linkse blok dat samen met GroenLinks (GL) werd gevormd. De partij kon zich niet neerleggen bij de voorkeur van de beoogde coalitiepartners Texels Belang (TB) en CDA, die GL-kandidaat Peter Bakker als wethouder wensten ten koste van PvdA-kandidaat Dirk Terpstra. De socialisten vonden dat zij door die uitgesproken voorkeur geen gelijkwaardige uitgangspositie meer hadden voor de onderhan delingen en ondersteunden de kandidatuur van Peter Bakker niet. De kans dat Texels Belang nu met het CDA en GroenLinks een college zal gaan vormen, is volgens formateur Jos Timmer groot. Voor de verkiezingen waren Groen Links en PvdA een lijstverbinding aangegaan en werd gezamen lijk een lijst met tien actiepunten gepresenteerd. Beide partijen zou den een wethouderskandidaat naar voren schuiven en uiteindelijk zou de keuze vallen op de beste kan didaat, die vervolgens gesteund zou worden door de andere partij. Met dat uitgangspunt werd vorige week de eerste coalitiebespreking gevoerd met Texels Belang en CDA. Tijdens dat gesprek werd duidelijk dat TB en CDA de voorkeur gaven aan Peter Bakker als wethouder, boven de door de PvdA naar voren geschoven Dirk Terpstra. PvdA en GL gaven aan daarover deze week in beraad te gaan. Er kwam echter geen overeenstemming: de PvdA wilde een andere kandidaat en GroenLinks hield vast aan Bakker. Volgens PvdA-raadslid Eric Hercu les is het niet zo dat zijn partij geen vertrouwen heeft in Peter Bak ker. 'De beste kandidaat zou steun krijgen, maar nu hebben andere Lees verder op pagina 9 Brandweerman Hij moest soms passen en meten met zijn tijd, maar kreeg het voor elkaar. De afgelopen tweeëneenhalf jaar volgde Theo Kuip van de vrij willige brandweer een officiersop leiding bij het Nederlands Instituut voor de Brandweer in Arnhem. Pagina 5 Referendum Kiosk of paviljoen? Strandexploitant Nico de Graaf is stomverbaasd over de weigering van de gemeente medewerking te verlenen aan de uitbreiding van zijn strandpaviljoen bij paal 28. Volgens burgemeester en wethouders kan geen vergunning worden verleend, aangezien sprake is van een kiosk en met van een paviljoen. Volgens De Graaf heeft hij echter al sinds 1976 een paviljoen. Pagina 3

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1