Moderne kunst in Tusse de Banke TEXELSE 2 COURANT Kan Film Ruim honderd artiesten op huiskamerfestival Agenda E teso Excursies Schuiling wint Mystery Basket VRIJDAG 31 MAART 2006 Marie Claire Gellings (I.) en Bricka Voortman gaan volledig op in Windows of Perception. Tot en met woensdag is in ten toonstellingsruimte Tusse de Banke op de Groeneplaats een expositie ingericht van de kunste naars Ericka Voortman en Marie Claire Gellings. Totaal verschil lend op dezelfde lijn, omschrijven zij de som van hun werk. De uit Rotterdam afkomstige Gel lings liet zich voor haar werk Win dows of Perception inspireren door schijnbaar nutteloze ramen, die geen enkel doel dienen, maar wel de nieuwsgierigheid wekken. 'Het idee komt van het feit dat iedereen maar een beperkte blik heeft op de werkelijkheid. Door een zelf geko zen of gecreëerd raam, of een vorm opgelegd van buitenaf, ontstaat een vervormde perceptie van perspec tief op de werkelijkheid', licht de kunstenares toe. Zij exposeert met slechts één werk. Daardoor rest er voldoende ruimte om het getoon de werk vanuit meerdere stand punten te bekijken, waardoor het perspectief verandert. De Texelse kunstenares Ericka Voortman expo seert met eerder werk (Stier op stal, Lezing over donkere materie Professor John Heise van de Uni versiteit van Utrecht geeft vrijdag 7 april in De Slinger in Ecomare een lezing over donkere materie en donkere energie. Heise is bijzon der hoogleraar en werkzaam bij de Stichting Ruimte Onderzoek Neder land, waar hij zich bezighoudt met hoge-energieverschijnselen in het heelal. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang kost €4,-. Dona teurs van sterrenwacht De Jager hebben gratis toegang. Jubileumeditie Strenderpop Het evenement laat nog even op zich wachten, toch zijn de voor bereidingen voor Strenderpop alweer in volle gang. Het festival wordt zaterdag 12 augustus voor de vijftiende keer gehouden en de organiserende Stichting Oos- terender Pop (STOP) is van plan er een feestelijke aflevering van te maken. Naast de optredens van (Texelse) bands, die binnenkort een uitno diging ontvangen, hebben organi satoren Willem Witte, Rob Haak, Biem Vlaming, Erik Blom, Jan-Wil- Spannende films in Cinema Texel Liefhebbers van spannende films komen deze week aan hun trek ken bij Cinema Texel. De bioscoop beleeft de Nederlandse première van V for Vendetta, geproduceerd door de makers van The Matrix. Het verhaal speelt in de toekomst, wanneer Groot-Brittannië na een nucleaire oorlog een fascistische staat is geworden. Een eenzame strijder, met de geheimzinnige naam V, voert een guerilla-oor- log tegen de totalitaire overheid. Wanneer hij een jonge vrouw uit de handen van de geheime politie redt, sluit ze zich bij hem aan De thriller Syriana speelt zich af tegen de achtergrond van de wereldwijde olie-industrie. Terwijl een ClA-agent (gespeeld door George Clooney) de waarheid ont dekt achter het werk waaraan hij zijn leven heeft gewijd, vindt een jonge oliehandelaar (Matt Damon) na een familietragedie troost in een deal met een idealistische Arabische prins. Spannend is ook de Nederlands gesproken versie van de anima tiefilm Ice Age II: The Meltdown Daarin moeten de drie vrienden Diego, Manny en Sid - een mam moet, een sabeltandtijger en een luiaard - vluchten omdat hun ijs- wereld smelt. Onderweg maken ze veel vrienden en proberen ze iedereen in de vallei te waarschu wen voor de dreigende ramp. Enkele andere films zijn gepro longeerd. In de komedie Big Momma's house II moet Malcolm als Momma een nationale veilig heidsramp helpen te voorkomen en nanny zijn van de compleet gestoorde familie van de ver dachte. De dramatische thriller Constant Gardener, die dinsdag nog te zien is in de serie De Volks krant-filmavonden, gaat over een activiste die in Kenia op brute wijze wordt vermoord, waarna haar echtgenoot een verbeten zoektocht naar de moordenaar begint. In Dreamer mijn droom- paard, een Nederlands gesproken drama, proberen paardentrainer Ben Crane en zin dochtertje een geblesseerd paard op te knap pen om mee te doen aan een belangrijke wedstrijd. Ook in het Nederlands draait de komische familiefilm Nanny McPhee de magische kinderjuf, over een gou vernante die magie gebruikt om zeven onwillige kinderen manie ren bij te brengen. Maandag kun nen liefhebbers zich laten verras sen door een sneak preview, een film die officieel nog met uit is. Het volledige programma staat in de agenda elders in deze krant en op de website www.texelsecou- rant.nl. lem Vlaming, Jaap Trap en Jan Bloem junior enkele verrassingen in petto. Welke dat zijn, houden ze nog even geheim, maar zeker is wel dat een tentoonstelling wordt inge richt, waarop onder meer foto's en video's van eerdere festivals te zien zijn. Strenderpop is al sinds jaar en dag een succesvol en vooral uiterst gemoedelijk evenement, waar geen entree wordt geheven en dat wordt gefinancierd met de verkoop van consumpties. Bovendien biedt het beginnende bands de gelegenheid 'ontdekt' te worden. Iedere deel nemer krijgt 25 minuten de tijd om zijn muziek te laten horen, ongeacht ervaring of genre. Volgens woordvoerder Jan Bloem was het dit jaar een heel gepuzzel om een datum te prikken. Normaal wordt het festival op de derde zater dag van augustus gehouden, maar in dat weekend vindt ook het grote festival Lowlands plaats, zodat nu voor een week eerder is gekozen. 'Echt verkeerd komt ons dat niet uit, want op die datum is ook de laatste rommelmarkt in Oosterend en mis schien versterken beide evenemen ten elkaar nog wat', aldus Bloem. Big Band naar Breda Big Band Texel brengt zaterdag 8 april een bezoek aan bigband 2Swing4U in Breda. Zaterdagavond wordt gespeeld in de TexasBar aan de Rietdijk, zondagmiddag wordt vanaf 14.30 uur een concert gege ven op de Grote Markt. Big Band Texel reist in de eigen touringcar naar het zuiden. Open dag muziekschool Met een rondgang door Den Burg, waarbij muziek van Mozart ten gehore wordt gebracht, begint zaterdag 8 april om 11.00 uur de 'snuffel- en doedag' van de Muziek en Dansschool. De open dag wordt verder ingevuld met probeerlessen en workshops op het gebied van muziek, dans, the ater en beeldende kunst. De open dag gaat van start in de voorspeelruimte met een optreden van de docentenband, vanaf 12.30 uur gevolgd door een muziquiz voor kinderen uit de hoogste groepen van de basisschool. De open les sen beginnen om 14.15 uur. Tot 15.30 wordt in verschillende lokalen les gegeven. In de voorspeelruimte wordt de hele middag een open podium gehouden, met optredens van de docentenband, het kinder koor, de groep Go Celtic en het ensemble verstandelijk gehandicap ten. De dag wordt afgesloten met een optreden van de allerjongste leerlingen, de peuters en kleuters. Dit optreden vindt ook plaats in de voorspeelruimte en begint om 15.30 uur. Meer dan honderd solisten, duo's en groepen doen vrijdag 2, zater dag 3 en zondag 4 juni mee aan Broadway Den Hoorn 2006. De organisatie kan dit keer beschik ken over dertig huiskamers, gara ges en schuren op Klif en omge ving, die voor de duur van drie dagen worden omgebouwd tot kleine theaters. Onder de ruim honderd cabaretiers, acteurs, zangers, troubadours en andere artiesten die in het Pinkster weekend aan het vijfde huiskamer festival meedoen, zijn opnieuw flink wat bekende namen. Marjan Berk. Marijke Boon, Richard Groenendijk en Johan Hoogeboom hebben hun sporen in het theater inmiddels ver diend. Een Texelse bijdrage komt van zangeres Claudia Reij en de groep Villa Zeezicht, zangeressen Irissabella Bakker, Ruthie Vazana en Anneke Brons van Anyway, acteurs Aris en Marianne van Zeijlen en GF- 05-11, het toneelgezelschap van theater Klif 12. De deelnemers zijn op één of twee avonden actief, zodat ze op een vrij avond(en) ook zelf de gelegenheid hebben voor stellingen te bezoeken. De kaartverkoop gaat zondag 2 april om 14.00 uur van start in Klif 12. Kaarten kosten €19,- en geven toegang tot vier verschillende voor stellingen in vier verschillende thea ters. De eerste begint om 19.30 uur, de laatste om 22.30 uur. Na 2 april kan worden gereserveerd via e-mail info@klif12.nl. (Foto Louis» van Oer Sluis Winterescapes en The Truth Has Many Faces) en haar nieuwste cre atie Wisselkind. 'Die naam is ont leend aan het bekende boek Hasse Simonsdochter van Thea Beekman en het werk bestaat vooral uit jeugd foto's die zijn bewerkt.' De ingelijste beelden hangen aan kledinghan- gertjes en hebben betrekking op verschillende periodes uit het leven van Voortman. Het met schapen wol omwikkelde frame waaraan de lijstjes hangen, staat in aarde. 'Dat duidt letterlijk op aarden, want ik doe voortdurend mijn best om te aarden en niet in gedachte af te dalen naar een andere plek.' De tentoonstelling is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur en 's avonds op afspraak, tel. 06- 13614046. Rommelmarkt Kotex In het clubgebouw van Kotex aan de Abbewaal in Den Burg wordt zondag 9 april van 10.00 tot 15.00 uur de laatste rommelmarkt van het seizoen gehouden. Het huren van een kraam kost €7,- en kan via tel. 316577. Wie werkt mee aan Verkade-expo? Texelaars kunnen op twee manie ren meewerken aan de tentoon stelling van Verkadeplaatjes die van zaterdag 29 april tot en met maandag 22 mei wordt gehou den in de gemeentelijke exposi tieruimte Tusse de Banke op de Groeneplaats. Ze kunnen dienen als suppoost, maar ook Verka- deartikelen of andere zaken die te maken hebben met Verkade- albums voor de tentoonstelling uitlenen. De plaatjes voor de Verkadealbums werden gemaakt door prominente illustratoren, zoals L.Wenckebach, C.Rol, S. van Beek en J.Voerman. Het waren fraaie, kleine aquarel len van landschappen, planten en dieren, waarmee de Verkadeklanten de aanvankelijk lege albums com pleet konden maken. Wat straks op Texel te zien zal zijn, is een deel van de omvangrijke collectie van het Voermanmuseum in Hattem. waar de vroegere Texelse gemeen tesecretaris Piet Zoon tegenwoor dig burgemeester is. Eén van de Verkadealbums was het in 1927 verschenen Texel geschreven door Jac. P.Thijsse. Het was de eerste publicatie over Texel die op grote schaal zijn weg vond naar een hreed Nederlandse publiek en was daar door een geweldige stimulans voor de op dat moment nog nauwelijks op gang gekomen toenstenstroom. B en w hopen dat de Texelaars de expositie nog aantrekkelijker zul len maken door het uitlenen van Verkadealbums, Verkadeblikken, - verpakkingen, -plaatjes, -reclame posters en andere zaken die betrek king hebben op Jac. P.Thijsse of op Verkade's Fabrieken zoals het in Zaandam gevestigde bedrijf offi cieel heette. Men kan zich wenden tot gemeentelijk medewerkster E. Rutten, tel. 362218 (niet op woens dag) en e-mail erutten@texel.nl. Ook mensen die de expositie als vrijwillig suppoost voor een dag, middag of ochtend willen 'bewaken' kunnen bij haar terecht. De tentoonstelling is dagelijks (behalve dinsdags) open van 10.00 tot 16.00 uur. Wat ik zeggen Uitgaansgeweld Zaterdagnacht was het weer raak in de Koog. Een 19-jarige jongen werd door twee mannen van 27 en 39 jaar in elkaar geschopt. Twee mei den van 16 en 18 zien dat gebeuren en springen er tussen om zo de daders op te laten houden. Het slachtoffer lag toen al op de grond. Eén van de meiden gaat op haar knieën bij het slachtoffer zitten om hem te beschermen. Ze zegt tegen de dader dat hij moet stoppen. Deze doet dat niet en geeft het meisje eerst een schop tegen haar been en vervolgens tegen haar rug. Het andere meisje vraagt waar hij mee bezig is. De dader zegt tegen haar dat ze haar mond moet hou den, omdat hij anders haar ook wel even zal pakken. Vervolgens krijgt ze een klap tegen haar kaak. De meiden zijn bang voor het drei gende gedrag en het geweld dat de daders gebruiken, maar de drang om het slachtoffer te beschermen is (gelukkig) groter. Vervolgens belden de meiden de ambulance en de politie. De politie was gelukkig snel aanwezig en later konden de daders ook worden opgepakt. Die meiden waren onze dochters, op wie we zeer trots zijn. De daders waren volwassen man nen, die zwaar onder invloed waren van alcohol en wat ze nog meer gebruikt hadden. Respectloze, onverantwoordelijke lamzakken. Ik zal hier geen namen noemen, want ik weet niet waar deze 'mannen' nog meer toe in staat zijn. Maar ze zijn bij ons bekend... De ouders van de meiden, Dirk en Marjolein Barends, Oudeschild. Symposium over autisme In het kader van het afscheid van preventiefunctionaris Ger van Hof- ten houdt de polikliniek Triversum in Den Helder (voorheen GGZ NHN, circuit Jeugd, afdeling Den Helder) woensdag 12 april een symposium over het thema sociaal onhandig. Het symposium moet informatie geven over de signalen, het onder zoek en de behandeling van kin deren met een autisme spectrum stoornis. Het symposium wordt gegeven in schouwburg De Kam panje en duurt van 13.00 tot 16.45 uur. Het is bedoeld voor leerkrach ten, jeugdhulpverleners en anderen die werkzaam zijn op het terrein van de jeugdzorg. Boy Schuiling brasserie Rebecca won op de Horecabeurs de bokaal Vrijdag 31 maart: In de kantine van W Texel'94 aan de Haffelderweg in Den Burg begint om 20.00 uur de voorjaarsvergadering van Wielervereniging Texel. In Cinema Texel draaien Big Momma's house II (aanvang 19.00 uur). Ice Age II: The Meltdown (19.15 uur), Syriana (21.15 uur) en V for Vendetta (21.30 uur). Zaterdag 1 april: Bij SV De Koog begint om 9.30 uur een tweedaags pupillentoernooi, met deelname van onder meer Ajax, Fey- enoord, RC Genk (België) en Schal- ke'04 (Duitsland). In Question Plaza, het Schoutenhuys en De Lindeboom in Den Burg gaat om 20.00 uur het festival Texel Jazz van start. Kaarten kosten €17,50 in de verkoop en €20,- op de avond zelf. In Cinema Texel draaien Ice Age II: The Meltdown (aanvang 14.00, 16.15 en 19.15 uur), de Nederlands gespro ken versies van Nanny McPhee de magische kinderjuf (14.15 uur) en van Dreamer mijn droompaard (16.15 uur), Big Momma's house II (19.00 uur), Syriana (21.15 uur) en V for Vendetta (21.30 uur). Zondag 2 april: In taveerne De Twaalf Balcken wor den vanaf 13.30 uur sjoelwedstrijden gehouden. Het clubgebouw van de modelspoor club aan de Emmalaan in Den Burg is van 19.00 tot 22.00 uur open voor publiek. Toegang €1.50. In Cinema Texel draaien Ice Age II: The Meltdown (aanvang 14.00 en 16.15 uur), de Nederlands gespro ken versies van Nanny McPhee de I magische kinderjuf (14.15 uur) e Dreamer mijn droompaard (16.15 uurj. V for Vendetta (20.15 uur)en Syriana (20.30 uur). Maandag 3 april: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 14.00 tot 16.00 uur een verkoop vav tweedehands goederen gehouden.Dei opbrengst is bestemd voor de restau ratie van het Hoornder kerkje. In Cinema Texel draaien Big Mom ma's house II (aanvang 19.00 uur), lee Age II: the Meltdown (19.15 uur), V for Vendetta (21.30 uur) en een sneal preview (21.45 uur). Dinsdag 4 april: Op schapenboerderij De Noordkroon aan de Nieuwlanderweg begint oir 14.30 uur een demonstratie scha penscheren. Er wordt één schaap geschoren en uitleg gegeven. Het clubgebouw van de modelspoor- club aan de Emmalaan in Den Burg is van 19.00 tot 22.00 uur open voo* publiek. Toegang €1,50. In De Witte Burcht in de Molenstraat I in Den Burg begint om 20.00 uur een J open klaverjasdrive. Deelname kost €3,50 per koppel. pe In Cinema Texel draaien V for Vendel-j ta (aanvang 20.15 uur) en in de sens De Volkskrant-filmavonden Constartl gardener (20.30 uur). land TESO verzorgt de komende dagen oren geen extra afvaarten. Er worden gee- 'ede1 wachttijden verwacht. Meer informal een over de veerdienst is te verkrijgen va derd tel. 369600 of website www.teso.nl. ploe; .ten v nemi Zaterdag 1 april: Het Ambachtscentrum aan het Wezen land in Den Burg is van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Rondleidingen door de brouwerij en de distilleerdenj beginnen om 10.30 en om 14.45 uur. Om 11.00 uur begint een excursie van Staatsbosbeheer door natuurgebied de Slufter. Opgave en inlichtingen bij Ecomare, tel. 317741. Om 14.00, 15.00 en 16.00 uur begint een rondleiding door de bierbrouwerij aan de Schilderweg. Deelname kost €6,-. Zondag 2 april: Om 11.00 uur begint een excursie van Staatsbosbeheer door natuurgebied de Slufter. Opgave en inlichtingen bij Ecomare, tel. 317741. Om 11.00 uur begint een rondleiding door de Texelse Natuurtuin aan het Oude Dijkje nabij De Koog. Deelname €3,-. Om 11.00 uur begint een excursie van Staatsbosbeheer door natuurgebied de Geul. Voor opgave en inlichtingen: Ecomare, tel. 317741. Hoogwater te Oudeschild Vr. 31 11.15 en 23.14 u. Za. 01 11.45 en 23.44 u. Zo. 02 11.47 en - u. Ma. 03 00.15 en 12.15 u. Di. 04 00.50 en 12.40 u. Wo. 05 00.57 en 13.17 u. Do. 06 01.30 en 14.05 u. Vr. 07 02.30 en 15.15 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater De zon komt zondag 2 apnl op om 07.12 uur en gaat onder om 20.16 uur; vrijdag 31 maart springtij; woensdag 5 april eerste kwartier; vrijdag 7 april doodtij. Maandag 3 april: Om 11.00 uur begint een excursie var j Staatsbosbeheer door natuurgebiK de Muy. Opgave en inlichtingen t» Ecomare, tel. 317741. Dinsdag 4 april: Om 11.00 uur begint een excursie va- Staatsbosbeheer door natuurgeb«c de Slufter. Opgave en inlichtingen tj Ecomare, tel. 317741. Om 15.00 en 16.00 uur begint e? rondleiding door de bierbrouwerij aa* de Schilderweg. Deelname kost €6,- Woensdag 5 april: Het Ambachtscentrum aan het Wezer- land in Den Burg is van 10.00 tot 1700 uur geopend. Rondleidingen doorte brouwerij en de distilleerdenj beginn? om 10.30 en om 14.45 uur. Om 11.00 uur begint een rondleidiro door de Texelse Natuurtuin aan te Oude Dijkje nabij De Koog. Deelnam €3,-. De w jtijktoi word< de sc gen moes Om 11.00 uur begint een excursie var Staatsbosbeheer door natuurgebiK de Geul. Voor opgave en inhchtinger Ecomare, tel. 317741. Om 15.00 en 16.00 uur begint e? rondleiding door de bierbrouwerij ai de Schilderweg. Deelname kost €6,- Donderdag 6 april: Het Ambachtscentrum aan het Wezr- land in Den Burg is van 10.00 tot 17,CC uur geopend. Rondleidingen door te brouwerij en de distilleerderij beginn? om 10.30 en om 14.45 uur. Om 11.00 uur begint een excursie Staatsbosbeheer door natuurgebiK De Slufter. Opgave en inlichtingen Ecomare, tel. 317741. Vrijdag 7 april: Om 11.00 uur begint een excursie vr Staatsbosbeheer door natuurgeb-te de Muy. Opgave en inlichtingen Ecomare, tel. 317741. We; dialy IVA-diploma barvrijwilligers Alle 26 vrijwilligers die dinsdag in jongerencentrum Time Out in Den Burg de Instructie Verantwoord Alco holgebruik volgden, kregen uit han den van docent Ronald Grin van de Brijderstichting het bij de cursus behorend certificaat. Aan bod kwa men onderwerpen als alcohol de wet, de werking van alcohol verantwoord schenken. Daarnai werd gesproken over het bestik reglement over het schenken alcohol in kantines. De vrijwillig! waren afkomstig van de Moil Auto- en Bromfietsclub, tennist emging Deuce, handboogveren»? De Eilandschutters en W Texel'S1 Wal ik zeggen Boy Schuiling heeft op de Hore cabeurs de bokaal voor de Mys tery Basket gewonnen. Schuiling is werkzaam als leerlingkok in brasserie Rebecca in De Waal. De bokaal voor de beste gast heer werd gewonnen door Diana Zweep van restaurant Merlet in Schoorl. Zowel de jury als het publiek was onder de indruk van de geleverde prestaties. Hoogtepunt van de Horecabeurs is ieder jaar de wedstrijd om de Mystery Basket, een kook- en gast heerwedstrijd, waarbij creativiteit, vakkennis en inzicht geëist wordt van de jonge deelnemers en hun leermeesters. Aan het begin van de wedstrijd kregen cursisten van de opleidingen kok en gastheer van het ROC een mand met ingredi ënten, waaruit zij een voor- en een hoofdgerecht moesten bereiden en opdienen. Welke ingrediënten dit waren, bleef tot aanvang van de wedstrijd geheim. De creaties van de koks werden beoordeeld op smaak, beheersing van technie ken, presentatie en originaliteit. De gastheren op wijn/spijscombinatie, serveertechniek, menukaart en pre sentatie. Democratie Democratie. We mogen één keer in de vier jaar stemmen en dan mogen we vervolgens vier jaar onze mond houden. Gerbrand Poster is mijns inziens de enige die begrijpt wat het is om gekozen te worden, hij wil de stem van zijn kiezers laten horen. In zijn laatste strohalm om dat ook te laten gebeuren stelde hij voor een referendum te houden, het meest democratische dat ons systeem te bieden heeft. En wat schetst onze verbazing? Niemand van de geko zenen is geïnteresseerd in de stem van het volk. Wij leven dan ook maar in de veron derstelling dat wij in een democratie leven. Kijken we alleen maar naar onze burgemeester als voorzitter van de raad Zij heeft evenveel te vertellen als elke andere stemge rechtigde en dient geheel onpartij dig de vergadenng te leiden. Het optreden van onze voorzitter de laatst vier jaar meer weg g van een dictator van een ba* nenrepubliek. En de raad was 2 volgzaam. De hele besluitvorming ten aam van het gemeentehuis is totaal op feiten gebaseerd. Er is bijv» beeld nooit een onafhankelijk ra port gemaakt over wat er met huidige raadhuis mis is. Daarom1 de kostenraming van verbom»' van het huidige raadhuis ook aW maar uit de lucht gegrepen zijn. Ik zou willen zeggen: Gerbrc1 houd stand. Al ben ik bang da' aardig tegen de stroom in ff zwemmen, want tot nu toe vW maar één stem gehoord. En te? de Texelaars zou ik willen zeg? word wakker. Het wordt tijd dat- lie je stem meer dan eens in de- jaar laten horen. En ook aan bestuurders zou ik willen zeg? word wakker. Het wordt tijd dat.-' meer dan eens in de vier jaar n de stem van de Texelaars luistert Joost de Wit, Ooste"? Hede overl toïjw verlie Metc genot Als ra hij m< CDA-, Tot op van di Metd Met Ie van he Meest voor n Niet al leider i Ier Zee Wij zui

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2