Theo Kuip voltooit officiersopleiding 'Belangrijk rugzak vol oefeningen te hebben' WVD strijdt onvermoeid verder tegen raadhuis Toekomst woning nu hoogst onzeker Garantstelling voor Eierlandsche Huis TB weer terug in Bezwarencommissie TEXELSE j COURANT 'J Leeftijdsgrens voor caravanjeugd Tn nP ri)<3 Wan -qoSSuH u/u HET jeugdhonk C Vrijwillige aansluiting op het riool gestimuleerd VRIJDAG 31 MAART 2006 Hij moest soms passen en meten met zijn tijd, maar kreeg het voor elkaar. De afgelopen tweeëneen half jaar volgde Theo Kuip van de vrijwillige brandweer een offi ciersopleiding bij het Nederlands Instituut voor de Brandweer (de brandweeracademie) in Arnhem. Dat Kuip de opleiding als vrijwilli ger volgde, is bijzonder te noemen. De opleiding, die gelijk staat aan een HBO-opleiding, wordt over het algemeen gevolgd door mensen die beroepsmatig voor de brandweer in dienst zijn. 'De groep waar ik mijn opleiding mee volgde telde 27 mensen en daarvan waren er drie vrijwilligers. De rest was in dienst bij de gemeente, de regionale brandweer of de marinebrandweer', vertelt Kuip. Door de opleiding heeft Kuip de bevoegdheid verworven als officier van dienst de leiding te voeren over een peloton bij grote tot zeer grote branden. Een peloton bestaat uit dne tot vier blusvoertuigen, een ladderwagen, grootwatertransport en een verbindingswagen. In de praktijk komt het erop neer dat naast brandweercommandant Dick Jongeneel nu ook Kuip volgens ver scherpte richtlijnen van de regionale brandweer Noord-Holland Noord de leiding mag voeren over het gehele brandweerkorps als dat wordt inge zet bij een grootschalige calamiteit op het eiland. Dat betekent dat er in dergelijke situaties minder snel een leidinggevende van de overkant hoeft te worden opgetrommeld. Kuip, die ondercommandant is, startte in september 2003 op ver zoek van de gemeente met de oplei ding. Het Koninklijk NIOZ, waar de Texelaar als adviseur milieuzaken en arbeidsomstandigheden werkt, werkte mee door hem één dag in de week beschikbaar te stellen. Daar naast stak Kuip veel vrije tijd in de opleiding. 'Ik ben er alles bij elkaar soms tot twintig uur in de week mee bezig geweest.' Het eerste jaar ging hij één dag in de week naar Heerhugowaard. het tweede jaar volgde Kuip lessen in Arnhem. Alle taken van de zogeheten veiligheids keten (proactie, preventie, prepa ratie, repressie en nazorg) kwamen tijdens de opleiding aan bod. De nadruk lag op de repressie of wel het daadwerkelijk blussen van een brand of het bevrijden van mensen uit benarde situaties Voor de praktijk zat Kuip vorig jaar twee weken in oefencentra in Zwe den waar grote calamiteiten en ram pen realistisch werden nagebootst. De officiers-in-opleiding kregen er daadwerkelijk brandende schepen, oliebranden, flatbranden en realisti sche snelwegongelukken voor hun kiezen. Kuip: 'Belangrijk bij zulke oefeningen is dat je je rugzak vol krijgt zoals we dat bij de brandweer noemen. Als je daadwerkelijk met een grote calamiteit te maken krijgt, ga je die automatisch vergelijken met eerder meegemaakte situaties om te weten wat je toen deed. Het is dus belangrijk dat je zoveel mogelijk oefeningen in je rugzak hebt, zodat je daar op terug kunt grijpen.' Wetskennis, de organisatie van de brandweer, politie, ambulance en het GHOR (bureau waar het SIGMA- team onder valt), het voorbereiden van oefeningen en preparatie van het verzorgingsgebied waren ande re onderdelen die aan bod kwamen. Onder dat laatste wordt onder meer de aanleg van goede toegangswe gen en brandkranen in een gebied verstaan. Kuip sloot de opleiding af met een scriptie over natuurbran- den op een eiland. 'Ik had eerst een scriptie gemaakt over brandbestrij ding op de Waddenzee, maar dat werd als te breed beschouwd.' Kuip had met die scriptie een invulling willen geven aan de verdere ontwik keling van de coördinatie- en ram penplannen voor de Waddenzee. 'Maar goed, dat wordt nu wel opge pakt.' Kuip is sinds 1990 vrijwilliger bij de Texelse brandweer. Hij begon in 1987 bij de bedrijfsbrandweer van het NIOZ. de vrijwilliger brandweer heeft recent officiersopleiding het NIBRA IDe WD blijft volharden in de strijd tegen het nieuwe raadhuis. Frac tievoorzitter Gerbrand Poster liet tijdens de raadsvergadering blij ken dat de WD-fractie via de raad alsnog een referendum over het raadhuis wil bewerkstelligen. De eerste horde die Poster daarvoor moet nemen, is de invoering van een gemeentelijke referendumvergr- denng. Texel kent zo'n verordening met, waardoor de gemeente niet zomaar een referendum kan houden. Poster het zich niet weerhouden en aan dat zo'n verordening er dan maar moet komen. Burgemeester Joke Geldorp hield hem voor dat een referendum op z'n vroegst pas fond de herfstvakantie mogelijk kan zijn als de WD het een beetje seri eus wil aanpakken. Invoering van de benodigde referendumverordening oeemt een paar maanden in beslag eo daarna zou de WD nog een penode van minimaal drie maanden moeten inlassen. 'Die tijd heb je nodig als je een goede discussie- periode wil hebben.' De kosten van Ijeen referendum bedragen ongeveer «27.000.-. Poster liet weten dat er Texelaars zijn die dat geld wel voor hun rekening willen nemen. De kans dat er een referendum komt. kjkt nihil. De andere partijen voelen |®f niets voor een nieuwe verorde- te voeren. Het eiland heeft 'erigens in 2002 nog een blauwe fandag een referendumveror- Nieuwe leden Eilander Raad Raadsleden Piet Standaart, Frans Visman, Alfred Schaatsenberg, Marijke Eelman en Gerbrand Poster dening gehad. Hij werd ingevoerd nadat D66 in Den Haag de komst zijn dinsdag tijdens de raadsver- van het correctieve referendum had bewerkstelligd. Het felbevochten 'kroonjuweel' van de liberaaldemo- craten ging echter datzelfde jaar weer van tafel bij de coalitie-onder handelingen tussen CDA. WD en LPF. Dat betekende ook meteen het einde van de gemeentelijke referen dumverordening omdat die geen zin meer had. Poster lanceerde het idee voor een referendum over het raadhuis vorige week als ultieme poging om de WD bij de coalitie-onderhandelingen te houden. Texels Belang en het CDA van Texel. gadering benoemd tot lid van de Eilander Raad, het samenwerkings verband van de gemeenteraden van de vijf Waddeneilanden. Poster en Eelman, die door afwezig heid overigens nog niet officieel als raadslid is geïnstalleerd, zijn nieuw in de Eilander Raad. De andere drie zaten er al in. Schaatsenberg zit er namens zowel de PvdA als Groen- Links. De afgevaardigden werden voorgedragen en benoemd door de gemeenteraad. De Eilander Raad telt in totaal 19 leden, waarvan 5 zagen er geen brood in waarna de liberalen buiten de coalitieonder handelingen vielen. De raad, die vorig jaar maart in het leven werd geroepen, komt dit jaar drie keer bijen om te vergaderen Groeneplaats ■het winkelaanbod onder de loep worden genomen) tijdens de voor- rekdingen vanzelf naar voren komt. etzelfde geldt voor een stede- Douwkundige visie. Een beeldkwali- splan is een verplicht nummer als gemeente aan het eind van de rit n nieuw bestemmingsplan voor centrum van Den Burg opstelt, fcï, benadrukte, in reactie op do l dat a"e belanghebbenden v ^ns kr'i9en hun zegje te doen. pMynheer X uit Den Burg of mijnheer mlü Cocksdorp, iedereen mag I Praten over de Groeneplaats.' Jongeren die een caravan gebrui ken als ontmoetingsplaats, moe ten daarmee stoppen als ze 18 jaar of ouder zijn. B en w hebben de gedoogregeling die sinds 1996 voor het caravangebruik functio neert, in die zin aangepast. Voor de paar bestaande gevallen waar in caravans worden gebruikt door mensen die intussen 20 tot 30 jaar oud zijn, geldt een uitsterf regeling. Verwacht wordt dat de betrokkenen op den duur vanzelf uit elkaar gaan door het aangaan van relaties en het ontwikkelen van andere interesses. De leeftijdsgrens is bedoeld om recht te doen aan het doel van de gedoogregeling: een gecontroleer de ontmoetingsplek bieden aan jon geren van 12 tot 18 jaar. Als cara vans ook door volwassenen worden gebruikt om zich te amuseren, gaan ze teveel lijken op gewone cafés en ontstaat spanning met de reguliere horeca. Toen de oude regeling van start ging, werden over heel Texel veer tien caravans als ontmoetingsplaats gebruikt. Inmiddels zijn er nog maar vijf over, waarvan er twee (aan de Vang in Oudeschild en in Harkebuurt bij Oosterend) door de bedoelde leeftijdsgroep worden gebruikt. De andere (Bacchus, Akenbuurt en Nieuwlanderweg) worden vooral gebruikt door 20 tot 30-jarigen. Toen eind vorig jaar bij overleg met vertegenwoordigers van de gedoog de caravans overleg was, bleek dat de resterende caravans nog steeds in een behoefte voorzien. Door deweeks en m de weekends komt men tot uiterlijk 3.00 uur 's nachts bij elkaar. Van terugkeer na ver maak in het gewone uitgaanscircuit is geen sprake (meer). Dat er voor de caravans animo is. heeft onder andere te maken met gebrek aan eigen huisvesting. De 'oudere jongeren' mogen de caravans blijven gebruiken totdat hun contactpersonen er niet meer verantwoordelijk voor willen zijn. Tot zolang worden ze strikt gehou den aan de gebruiksvoorwaarden, onder anderè gericht tegen drank en drugsmisbruik. De controle voor deze categorie ligt echter met meer in handen van de jeugdwerker maar van de politie. Directe sluiting van deze caravans heeft het college niet overwogen, niet alleen uit vrees voor heisa ('maatschappelijke onrust') maar ook omdat dit juridisch aange vochten zou kunnen worden. In de oude gedoogregeling stond name lijk geen harde leeftijdsgrens. THrms OUO& MW RCWEffi ÊfiMD li Wfei W*r^ HET"(sêêFT Mier UEUE. jpo*? sPRinq nifttAR eiwaeop!!. -=1 IK MOET 20RÖÊN WT Ik OP T30 THOIS GEN RflfiS UbO D' ML)N ROW <N Rifroa-/ öotj (g 31-03 - ab Opgerekte leeftijdsgrens? Beroep Den Boer-Boon ongegrond De rechtbank in Alkmaar heeft het beroep van de familie Den Boer-Boon tegen het weigeren van een bouwvergunning voor het geheel vernieuwen van een dienstwoning aan de Rozendijk 37 afgewezen. Daarmee is de toe komst van het gebouw hoogst onzeker geworden. De strijd tussen de gemeente en de familie Den Boer-Boon spits te zich toe op de nokhoogte van het gebouw, dat onderdeel is van een klein bungalówparkje. Volgens het bestemmingsplan 'kleinscha lige recreatieterreinen' mag de nok niet hoger zijn dan 7 meter. Burge meester en wethouders besloten daarom in mei 2003 niet akkoord te gaan met het bouwplan, dat in een hoogte van 8,68 meter voorzag. Ten onrechte, vond advocaat Maurice Frantzen, die tijdens de rechtszit ting betoogde dat moest worden uitgegaan van een nokhoogte van 8 meter en een in het bestemmings plan toegestane overschrijding van tien procent. Hij baseerde zich daar bij op een bepaling dat bestaande dienstwoningen een nokhoogte van maximaal 8 meter mogen hebben. Volgens de rechter is die bepa- over onderwerpen die alle eilanden gezamenlijk aangaan. De laatste bij eenkomst was eind vorig jaar op Texel. De eerstvolgende is donder dag 27 april. 'Aanbouw tast lichtinval aan' 'Een dusdanige reductie van de lichtinval dat ik de gehele dag niet meer zonder kunstlicht kan.' Dat vreest B.C. Klippel uit Oudeschild wanneer zijn nieuwe buren inder daad toestemming krijgen hun woonhuis te vergroten met een twee meter lange en zes meter hoge aanbouw. 'Ik woon al veertig jaar met veel plezier in Oudeschild en dat wil ik graag zo houden', betoogde Klip- pel - woonachtig op het adres De Ruyterstraat 53 - woensdag voor de commissie Bezwaarschriften. Hij heeft bezwaar ingediend tegen de vergunning die zijn nieuwe buur man, R. van der Ploeg van De Ruy terstraat 52, heeft gekregen om aan de achterkant uit te breiden. Vol gens Klippel krijgt hij na realisering veel minder licht binnen. Boven- ling echter niet van toepassing op het gebouw in kwestie, omdat hierin niet alleen een dienstwoning is gerealiseerd. Met 83 vierkante meter beslaat de woning slechts de helft van de totale oppervlakte van 166 vierkante meter. Elders in het gebouw zijn centrale voorzie ningen voor het bungalowparkje aangebracht. Het pand kan daarom volgens de rechter niet als dienst woning worden aangemerkt. 'Der halve kunnen de eisers niet worden gevolgd in het standpunt dat voor het bouwplan integraal een nok hoogte van 8 meter is toegestaan.' Grote vraag is wat er nu gaat gebeu ren. De familie Den Boer-Boon dien de later een nieuw bouwplan in, waarvoor inmiddels vergunning is verleend, maar bouwde op basis van het oude bouwplan, dat dus niet goedgekeurd was. De gemeen te heeft daarom nu het recht hand havend op te treden en mag het gebouw eventueel zelfs laten slo pen. Of dat daadwerkelijk gebeurt, staat nog niet vast. De familie Den Boer-Boon heeft nog de mogelijk heid hoger beroep aan te tekenen bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State. De Stichting tot Exploitatie van het Eierlandsche Huis (SEEH) is tevreden met toezeggingen van de gemeenteraad om de vervan ging van het dak en de gymvloer van het dorpshuis in De Cocks- dorp financieel bij te staan. 'Het gaat nu de goede kant op', aldus voorzitter Nico de Graaf. 'We waren somber gestemd, maar dit geeft de burger moed.' De raad stelde dinsdagavond, op advies van het college, een inves teringssubsidie van €59.648,- beschikbaar voor de vervanging van de lekkende dakbedekking en de verouderde gymvloer. Een meer derheid van de raad stemde ook in met een voorstel van Frans Visman (D66) om garant te staan als de stichting, eigenaar van het dorps huis, niet op eigen kracht voldoende geld kan verwerven. Visman zei het belangrijk te vinden dat er schoon schip wordt gemaakt met het Eier landsche Huis. De gemeente en de eigenaren lagen de afgelopen jaren geregeld met elkaar in de clinch over de kosten van de grootscheep se renovatie die in 2001 plaatsvond. Volgens Visman kan de gemeente de SEEH met een garantstelling zekerheid bieden. 'Dan kan zich in het Eierlandsche Huis in de toe komst ook een volwaardig dorps steunpunt ontwikkelen.' Visman leek aanvankelijk alleen steun van Texels Belang te krij gen, maar toen hij vasthield aan zijn voorstel en burgemeester Joke Geldorp een rondje langs de frac ties maakte, bleek ook de WD voorstander te zijn. De stemming leverde uiteindelijk een verhouding van 8 tegen 5 stemmen op. CDA. PvdA en GroenLinks waren tegen. 'Er is door het college zorgvuldig over dit voorstel nagedacht, dus wij steunen dat', aldus Marian Merkel- bach (CDA). Er ontbraken overigens zowel bij de PvdA als bij het CDA raadsleden. De raad gaf nog niet aan op welke manier een garantstelling moet wor den gedekt. Visman stelde voor dat via de Voorjaarsnota te regelen. De investeringssubsidie komt uit de pot algemene middelen. Visman wees erop dat het voor de SEEH wel zaak is via subsidies en fondsenwer ving zelf zoveel mogelijk geld bijeen te brengen. Volgens voorzitter De Graaf heeft de gemeente ingezien dat vervanging van het dak niet al te lang meer op zich moet laten wach- ten. 'Anders lopen we hier straks met natte voeten rond.' Als de raad ermee akkoord gaat, worden bedrijven en particulieren die zich vrijwillig op het nieuwe riool in het buitengebied laten aansluiten tegemoet gekomen in de kosten. De bedoeling is een bijdrage te geven van 25 procent van de werkelijke aanlegkosten (dus niet van de aansluitkosten). Omdat het om een betrekkelijk klein aantal gegadigden gaat, wordt verwacht dat de gemeente aan deze tegemoetkoming niet meer dan €15.000,- tot €20.000,- kwijt is. Het Texelse rioleringsplan is ontwor pen op basis van doelmatigheid. De kosten moeten in verhouding staan met het voordeel voor het milieu. Daarom hoeven bijvoorbeeld eige naars die verder dan veertig meter van het riool zitten, met aan te sluiten. Nu is gebleken dat er bin nen die categorie mensen zijn die toch van het riool gebruik willen maken. Volgens de huidige rege ling zouden ze dan voor alle kosten moeten opdraaien. Het is volgens b en w billijk hen tegemoet te komen zodat ze in dezelfde positie komen te verkeren als de mensen die ver plicht zijn zich aan te sluiten. De extra aansluitingen die er door deze dien wordt hij flink in zijn uitzicht belemmerd en wordt de ruimte op zijn achterplaats 'visueel zo klein, dat claustrofobische gedachten niet meer zijn te vermijden.' Om zijn beweringen te staven, had hij foto's meegenomen. B en w zien geen reden Van der Ploeg de uitbreiding te weigeren. Ze voeren onder meer aan dat aan alle regels wordt voldaan en de wel standscommissie positief over het plan heeft geadviseerd. Bovendien blijft de 'daglichttoetreding' voldoen aan het Bouwbesluit. Toegegeven wordt dat het uitzicht 'iets verslech tert', met de aantekening dat 'er geen recht op uitzicht bestaat'. De commissie Bezwaarschriften buigt zich over de situatie en brengt binnen zes weken advies uit aan burgemeester en wethouders. stimulans komen zijn bovendien van substantieel belang voor het het milieu in de vorm van een betere kwaliteit van het oppervlaktewater. Weliswaar wordt op niet aangeslo ten percelen gewerkt met septische tanks, maar het zuiveringseffect daarvan is hoogstens 25 procent zodat de vervuiling in sommige gevallen nog aanzienlijk kan zijn. De nu voorgestelde regeling past in het streven om op een zo duurzaam en doelmatig mogelijke wijze zoveel mogelijk percelen op het riool aan te sluiten. Bovendien is het efficiënt om de extra aansluitingen mee te nemen in het totale plan. Als de aansluitingen na voltooiing van de riolering in 2008 zouden worden gerealiseerd, zouden ze veel duur der uitpakken. In verband met de voortgang van het werk hadden de technici graag gezien dat het college het extra geld direct beschikbaar had gesteld, vooruitlopend op de vermoedelijke goedkeuring door de gemeente raad. B en w vrezen echter dat de raad dit niet op prijs zal stellen en hebben besloten de raadsvergade ring af te wachten. Texels Belang doet weer mee aan de Bezwarencommissie. De kies vereniging heeft daarvoor raadslid Joop Groeskamp afgevaardigd. De afgelopen jaren was TB niet in de commissie vertegenwoordigd, omdat ze het er niet mee eens is dat hierin raadsleden zitting heb ben. Fractievoorzitter Piet Standaart liet dinsdagavond tijdens de raadsver gadering weten dat TB nog steeds voorstander is van een Bezwaren commissie met externe leden. Vol gens de partij is het niet correct dat raadsleden oordelen of burgemees ter en wethouders zich aan hun beleid hebben gehouden. Aan de andere kant vond TB dat zij bij de commissie betrokken moest zijn. Groeskamp zei na zijn benoeming 'dat het hem zou heugen als zijn lidmaatschap een tijdelijke functie' blijkt te zijn. TB is volgens Standaart van plan de Bezwarencommissie te zijner tijd opnieuw aan de orde te stellen. Dat gebeurde ook al tij dens een raadsvergadering in maart 2003. Toen had echter de meerder heid geen moeite met de zitting van raadsleden in de commissie. Dat standpunt week af van het college programma, waann het streven was opgenomen uitsluitend met externe leden te werken. Naast Groeskamp werden Arthur Oosterbaan, Frans Visman en Gerard Weijers door de raad her benoemd als commissielid. De WD droeg Frank Kingma voor, maar deze redde het met bij de schnfte- lijke stemming. Hans Roeper blijft onafhankelijk voorzitter. Op de vraag of TB Groeskamp terugtrekt als de raad blijft volhou den aan raadsleden in de commis sie. had Standaart nog geen pas klaar antwoord. 'Maar we kunnen ook geen mensen blijven terugtrek ken. Dat hebben we in 2003 al een keer gedaan. Als een raadsmeer- derheid vindt dat het moet blijven zoals het is, dan moeten we dat aannemen.' Alfred Schaatsenberg (PvdA) was eveneens tegen raads leden in de Bezwarencommissie. De overige partijen lieten zich niet over het onderwerp uit.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5