Sp°rt Texelaars loosden afval in 1972 achteloos in de berm TEXELSE J COURANT AvchiQÏstuk Yvon Lepelaar krijgt beker AVT VRIJDAG 31 MAART 2006 Schaaktoppers aan elkaar gewaagd I Wil Homan, Piet Schuijl, Tom Dijkstra, Ed Eelman, Hans de Beer ei I vertegenwoordigen de Texelse golfclub in de landelijke competitie v. I golffederatie. Matige start Texelse golfclub Van de zes spelers van het Texelse golfteam wisten alleen Hans de Beer en Wil Homan zondag hun partijen te winnen. Het team kwam voor het eerst uit in de landelijke competitie van de Nederlandse golffederatie en speelde in Lauswolt bij Beet- sterzwaag tegen golfclub Gaaster- land. Er moesten 36 holes match- play worden gespeeld. Het ervaren Gaasterland wist de wedstrijd al op de vijftiende hole te beslissen. Het Texelse team - dat verder bestaat uit Piet Schuijl, Bob Hoogenraad, Ed Eelman en Tom Dijkstra - komt volgende week in Havelte tegen golfclub Ooghduyne wellicht beter beslagen ten ijs. De dames van de Texelse golf club brachten het er beter af. Zij wonnen dinsdag in Westwoud van golfclub De Westfriese. Jacqueline Dijkstra, Lia Kuip en Maeike van der Schaaf wonnen hun partijen. Marijke de Beer, Harriet Bödicker en Petra Keijser speelden remise. Daardoor kon het Texelse team met 24 van de 36 punten moe maar voldaan huiswaarts keren. Met nog vier wedstrijden te gaan, delen de Texelse dames de eerste plaats met Heiloo. De top drie van schaakclub En Passant maakt het elkaar zo moeilijk mogelijk. Bracht Gerard van Es vorige week Thomas Rich ter nog een gevoelige nederlaag toe, deze week moest hij zelf buigen voor Jaap Dros. Het is in de interne competitie daardoor spannender dan ooit. De drie titelkandidaten zijn aan elkaar gewaagd en gaan tot het uiterste in hun poging de nieuwe kampioen te worden. Titelverdedi ger Van Es voert het peloton aan, maar na zijn mooie overwinning van vorige week kreeg hij maan dag een flinke draai om zijn oren van Dros, die sterk en aanvallend speelde. Met twee ijzersterke lopers en een mooie combinatie werd de koning van de koploper tot opgave gedwongen. Hoewel Richter vorige week tegen Van Es pas zijn eerste neder laag van het seizoen leed, staat hij nu derde op de ranglijst. Dat lijkt vreemd, maar de rangorde wordt ook bepaald door het aantal wedstrijden dat iedere deelnemer speelt. Koploper Van Es speelde in 22 partijen ~\6V2 punt bij elkaar en de nummer twee, Jaap Dros, behaalde er 17 uit 23. Thomas Richter kwam pas 13 keer in actie en verzamelde daarin 11Vfc punt. Ook de strijd om de vierde plek is nog in volle gang. Rinus Vittali speelde remise tegen Dick van Bar- neveld en nam daardoor de vierde plaats over van Jaap de Wijk, die zelf verhinderd was. Kees Dom- hof, dit jaar lid geworden, heeft de smaak te pakken en won van Nan- ning Kikkert. Stand: I.Gerard van Es, 2.Jaap Dros; 3 Thomas Richten 4.Rinus Vittali: 5.Jaap de Wijk; 6.Dick van Barneveld; 7.Piet Bakelaar; 8.Frans Eijgenraam; 9Abe Zijm; lO.Taeke van Lingen; II.Paul Eelman; 12.Willem Otten; 13.Dirk Ri|neker; 14.Nanning Kikkert; 15.Ferry van Tatenhove; 16 Piet Cornelisse; 17.Martin van Tatenhove; 18.Kees Domhof. j Weijdt en Koomen houden stand Bart Weijdt en Willem Koomen zijn er in geslaagd hun voorsprong in de competitie van Klaverjasclub Oen Burg weer iets uit te bouwen, maar de strijd is nog niet beslist. Jean Zeeman en George Eelman behaalden de hoogste score in de 23ste speelronde. Zeeman en Eelman gingen ijzer- sterk van start. In het eerste spel behaalden zij ruim 2300 punten en wisten zich in de volgende spellen uitstekend te handhaven. In totaal behaalden zij 7430 punten. Hiermee stijgen zij van de achttiende naar de j vijftiende plaats in het klassement. Door enkele minder vervolgpartij- en liepen Chris Schraag en Rosa Harbers na twee openingspartijen van meer dan tweeduizend punten toch net de eerste plaats mis. Maar co*, 'hun score van 7404 punten I mocht er zijn. Zij stijgen hiermee een plaats in het klassement en n nu tweede in de strijd om de periodetitel. Bart Weijdt en Willem Koomen pakten met 6627 punten de derde plaats. Daarmee bouwden zij hun voorsprong uit tot een kleine 1500 punten. Dat biedt goede per spectieven voor het clubkampioen- 'schap, maar de strijd om de titel is zeker nog met beslist. Arend Dijker en Piet Moree lijken zich herpakt te hebben na een rustige periode en speelden zich weer in de top vijf: Zonder uitschieters behaalden ij een score van 6557 punten. Zij I blijven tiende en zullen hard moeten Iwerken om een plaats in de top tien |te behouden. Gerard en Theo Witte Iwerden vijfde met 6537 punten. Ondanks dit goede resultaat blijven zij gevaarlijk dicht bij de gevreesde laatste plaats. Zij staan nog steeds zeventiende in het klassement. Het algemeen klassement wordt, met nog twee avonden van vijf spellen te gaan, aangevoerd door Weijdt en Koomen. Zij kunnen de titel alleen nog verspelen aan Fenny en Rob Caspers. Cees Vinke en Carlo Bos staan derde, maar de achterstand is te groot om nog potten te kunnen breken. Ook in de derde periode leiden Weijdt en Koomen. Rosa Harbers en Chris Schraag bezetten met 2600 punten achterstand de tweede plaats. Jean Zeeman en George Eelman staan in de periodestand derde. NK-limiet voor Sverre Eschweiler ZwemfrierSverre Eschweiler uit Den Burg heeft zaterdag in Drachten een NK-limiet behaald voor de 100 meter vrije slag. Hij legde deze afstand af in 1.03.52 minuten. Op de 100 m rugslag werd hij vijfde in 1.14.99. Eschweiler zwom zon dag met zijn vereniging Hoorn-Aurik op de driekamp in Zaandam. Aan deze wedstrijd deden ook Noord- kop-Zeemacht uit Den Helder en SG Zaanstad mee. Hij behaalde een persoonlijk record op de 50 meter vrije slag (28.74), goed voor een derde plaats. Op de 200 m vlin derslag werd hij zesde in 3.09.58. Met het estafetteteam 100 m vrije slag kwam hij uit als startzwemmer. Zijn team eindigde op een vierde plaats. Keepster schiet glazen van bar Het MA1-meidenteam van Texel'94 heeft zondag opnieuw gewonnen. In Benningbroek was tegenstander DESS een maatje te klein (4-0). Opval lender was het schot waarmee Marit Tuitman de glazen in de kantine stuk schoot. Texel'94 begon rommelig aan de wedstrijd en leed veel balver lies. Dat was mede te wijten aan onwennigheid. Door de afwezig heid van Margot Schagen, Katin- ka Eelman en Sanne Plaatsman moest een heel nieuwe verdedi ging worden geformeerd. Af en toe wisten de Texelse meiden uit te breken, maar de afronding liet steeds te wensen over. Pas laat in de eerste helft opende Tessa Betsema de score. Ze ging alleen op de keepster af en plaatste de bal zorgvuldig in de hoek. In de tweede helft werd het spel van Texel'94 wat beheerster, zon der dat het team een groot over wicht kon opbouwen. Pas na een kwartier slaagde Asha Mechielsen er in de voorsprong te verdubbe len en daarna begonnen de Texe laars steeds beter te spelen. Toch ging DESS zo nu en dan in de tegenaanval. Zonder succes ove rigens, want keepster Marit Tuit man hield de tegenstander steeds van scoren af. Bij één van haar reddingen schoot Tuitman de bal naar de zijkant, waarna het klei nood door de openstaande kan tinedeur naar binnen verdween en gerinkel klonk. De bal bleek alle glazen van de bar te hebben geveegd. Een kwartier voor tijd scoorde Betsema haar tweede doelpunt en gaven de meiden van DESS de hoop op. In de slotfase bepaalde Betsema de eindstand op 0-4. Luuk de Jong is Texels kampioen badminton De Jong beste badmintonner Luuk de Jong is maandagavond Texels kampioen badminton gewor den. Hij versloeg in de finale Marius Witte, die jarenlang Texels kampioen was. De Jong, die zich een paar jaar geleden bij Badmintonclub Texel aansloot, werd vorig jaar eveneens kampioen. Ruud de Vries veroverde de derde plaats in de A-poule. De B-poule werd gewonnen door Kas- per van Kraaij. Peter Hin en Christa van Heerwaarden werden derde. Van Heerwaarden was de enige vrouwelijke deelneemster aan het kampioenschap en leverde een paar knappe prestaties. Het kam- (Foto Jeroen van HattumJ pioenschap was met twaalf deel nemers matig bezet. Volgens Ruud de Vries van de badmintonclub was het evenement te laat aangekon digd. Het zou aanvankelijk zondag 5 maart worden gehouden, maar door het geringe aantal deelnemers werd het kampioenschap uiteindelijk over twee clubavonden verspreid. 'Volgend jaar willen we het eerder aankondigen en ook mensen bui ten de club werven, zodat het wat massaler wordt.' Komende maan dag speelt kampioen De Jong een demonstratiewedstrijd tegen club- trainer Nico Groot uit Den Helder. Beiden speelden eerder op landelijk niveau badminton. Simone de Wit naar NK estafette Zwemmers Wouter Dogger en Simone de Wit waren afgelopen weekend actief op wedstrijden in Enkhuizen en Zaandam. Daarbij werd bekend dat De Wit, samen met haar teamgenoten, mag deel nemen aan de Nederlandse kam pioenschappen op het estafet tenummer 4x200 meter vrije slag. Zij hebben de limiet voor deze wedstrijd, die begin juni in Eind hoven wordt gehouden, ruim schoots gehaald. De Wit deed zaterdag mee aan een sprintwedstrijd in Enkhuizen, waar zij de eerste plaats behaalde op de 50 meter rugcrawl. Zij zwom deze afstand in 0.33.60 seconden. Een derde plaats behaalde ze op de 50 m vlinderslag (0.33.34) en de 50 m vrije slag (0.29.10). Ook nu weer lukt het haar niet de grens van 29 secon den te doorbreken. Dat lukte wel als startzwemmer op de 4x50 m esta fette vrije slag. In die hoedanigheid zwom De Wit de 50 m vrije slag in 0.28.90, waarmee zij haar persoonlij ke toptijd op deze afstand tweemaal op één dag wist te verbeteren. Zondag kwamen Dogger en De Wit uit in Zaandam, op de derde wedstrijd van de driekamp tussen Noordkop-Zeemacht uit Den Hel der), Hoorn-Aurik en SG Zaanstad. Dogger behaalde een eerste plaats op de 100 m rugcrawl in 1.07.04 minuten. Ook op de 100 m wissel slag werd hij eerste (1.07.44). Met zijn team behaalde hij bovendien de eerste prijs op de 4x100 m esta fette vrije slag. De Wit behaalde een derde plaats op de 50 m vrije slag (0.29.51) en op de 200 m vlinderslag (2.49.25). Als slotzwemster op de estafette 4x100 m vrije slag tikte zij als eerste aan. Veel spanning bij biljarters Togoda Bij biljartclub Togoda uit Den Burg heeft ook in de derde periode een ware veldslag gewoed in de top van het klassement. Jan Meeden- dorp speelde briljant en wist zijn gemiddelde te verhogen van 49 naar 52 caramboles. Hij wisselde de ene mooie serie af met de andere en staat met 70 punten stevig op de eerste plaats. Klaas Dirk Koorn zakte van de eerste naar een derde plaats, maar staat nu met 65 pun ten op de tweede plaats. Hij wist ook zijn slechte partijen te winnen. Met nog veertien partijen voor de boeg en kleine verschillen in de top belooft de vierde periode nog span nend te worden. In de staart van het klassement is het een stuk rustiger. Erwin Roe- dema, de belofte voor dit seizoen, staat stevig op de met 46 punten op de achtste plaats. Zevende, met 53 punten, staat de wisselvallig spe lende Hans de Beer. Huug Snoek (54 punten, zesde plaats) steekt niet in zijn beste vorm en speelt nu een Raateland wint bandstoten DVO Met een zeer minimaal verschil heeft Dick Raateland de eerste competi tie bandstoten van biljartclub DVO uit Den Burg gewonnen. Tot. de laatste partij was nog niet zeker wie winnaar zou worden van de com petitie, waaraan negen biljarters deelnamen. Heel lang was Henk Roeper de gedoodverfd kandidaat voor het kampioenschap, hoewel er zeker ook andere kanshebbers waren. Toen Roeper in zijn laatste lager gemiddelde. Piet (Smul) Huizinga speelt wisse lend. Wint hij de ene partij in minder dan vijftien beurten, de andere partij heeft hij veel meer dan twintig beur ten nodig. Hij staat vijfde met 58 punten. Vierde staat Peter Novak (59 punten), die eerder dit seizoen nog eerste was. Sieb Sikma staat met 63 punten op een wankele derde plaats. partij Jaap Schoen in vier beurten kansloos liet, leek het spel beslist. Alleen Dick Raateland kon nog gelijk komen. In de allerlaatste partij was Raateland Roeper echter veruit de baas. De verschillen bleven gering. Roeper werd tweede, Jan Bakker derde en Cor Huisman eindigde op de vierde plaats. De andere spelers waren Jaap Schoen, Cees Bonne, Siem Bakker en Theo Roest, leder van hen speelde zestien partijen. Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 4 april: Veld A: 18.30 Kobeko-Koetshuis Randstad 19.15 Randstad-Tatenhove 1 Koetshuis 20.00 TESO-Prinsen Tatenhove 1 20.45 Tevoko-Maarco B. Paal 28 21.30 Autocentr.-Paal 28 Bremakker 2 22.15 Cocky-Bremakker 2 Autocentr. Veld B: 18 30 NIOZ 3-Pilaar Interieurbouw 19 15 Rab-lnterieurbouw NIOZ 3 20.00 Ecotiem-OSG Bouwcenter 20.45 Wessels-L&R Ecotiem 21.30 Beverdam-NIOZ 2 L&R 22.15 Albert Heijn-De Wit Beverdam Veld C: 18.30 Smash PK-De Waal Bremakker 1 19.15 Bremakker 1-Salon M. Smash PK 20.00 Natuurwinkel-Schouwstra B&B 20.45 B&B-Paracentrum Schouwstra 21.30 Zeilmakenj-Oostra Paracentrum 22.15 NIOZ 1-Café de Kuip Oostra Wedstrijdleiding: Bremakker 1 en Kees (tel. 310221). Uitslagen: Bouwcenter Rab-NIOZ 3 1-2; Café de Kuip- Texelse Autocentrale 1-2; NIOZ 1-Tevoko 0-3, Cocky's Kapsalon-Paal 28/De Krim 1-2, Bremakker 2-Paal 28/De Knm 3-0; Maarco Bouw-Cocky's Kapsalon 2-1; Slagerij Bever- dam-Rabobank 2-1; Interieurbouw Texel- OSG 2-1Langeveld de Roolj-De Wit Instal latietechniek 3-0, NIOZ 2-Alberl Heijn 1-2; De Pilaar-Ecotiem 3-0; Paracentrum Texel- Smash'68 Nokanto 2-1; De Knm-Sportshop Texel 0-3; Durper Drup-Bar Sportief 1-2: Sla gerij lepe de Boer-Slagerij Beverdam 2 1-2; Jozefschool-Timmers Bakkenj 0-3; Schouw stra Transport-Zeilmakenj Texel 3-0: NBC Eelman Partners-Klif 23 1 -2. WK kroegsjoelen in Twaalf Balcken 'Het open wereldkampioenschap kroegsjoelen 2006' Het is niet het minste visitekaartje dat de organi serende vereniging De Vier Gleu ven heeft bedacht voor de sjoel wedstrijden die zondag 2 april in taveerne De Twaalf Balcken worden gehouden. Het evenement begint om 13.30 uur, wie nog even rustig wil 'insjoelen' kan vanaf 13.00 uur in de toernooizaal terecht. Rond 17.00 uur wordt de winnaar bekendge maakt door iemand wiens naam de organisatie nog even geheim wil houden. 'Zeker is dat ze hoog staat aangeschreven in zowel de Texelse politiek als de Texelse sjoelsport.' Opgave is mogelijk via e-mailadres aanmelden@deviergleuven.nl. De hoogste gemiddelden waren van Cor Huisman (1,27) en Jaap Schoen (1,25). Drie spelers, Henk Roeper, Arie de Vey en Jaap Schoen maak ten een serie van tien caramboles. Tientallen tonnen vuil, die het landschap ontsierden en onhy giënische toestanden veroor zaakten, waren in april 1972 de (oogst tijdens een twee dagen Jrende schoonmaakactie van tfioolkinderen. De uitkomst riep smengde gevoelens op, ook bij «e verslaggever van de Texelse r°uranL die boven zijn verslag de bittere kop 'Bedroevende ervarin gen met mentaliteit van publiek' zette. Het verslag, dat werd afdrukt in de want van woensdag 18 april 1972. ging vergezeld van een ingezonden brief, die eveneens een plekje op |oe voorpagina kreeg en waarin de Dingen van de school in De Waal brijven: 'We hebben er geen zin UIT 118 JAAR TEXELSE COURANT meer in. We willen niet meer de rommel van een ander opruimen. Er lag dit jaar veel meer rommel in de sloten en langs de weg dan vorig jaar. Er werd vooral veel plastic gevonden. Zelfs in de rioleringen lagen plastic zakken, flessen en delen van kranten en nog andere afvalprodukten. Laten de mensen hun rommel zelf maar opruimen.' De verslaggever was ronduit cynisch: 'Wie een studie maakte van de aard van het aangevoerde vuil moet constateren, dat het merendeel lange tijd op erven en in tuinen opgeslagen heeft gelegen. Bij herhaling van de Schoon Texel-aktie zal het bewaren van vuil tot deze gratis stortgelegenheid stellig nog meer in de hand worden gewerkt.' Toch waren de schoolkinderen op beide dagen enthousiast aan het werk gegaan. Op sommige plaatsen moesten ze er zelfs van weerhouden worden de allerkleinste snippers te lijf te gaan. De hoeveelheden plas tic, papier en andere rommel die ze met prikstokken verzamelden en uit sloten visten, waren 'verbluffend'. Ook van de gelegenheid om vuil *P*hoeveelhea -• papier en andere rommel die de scholieren verzamelden, waren 'verbluffend' (Faro archiet 7óigfes Courant) te brengen naar een wagen die op verschillende plekken in Den Burg stond, werd druk gebruik gemaakt. 'De Rode Zee, de belt, was twee dagen lang het toneel van grote verkeersdrukte. Volgeladen wagens arriveerden bijna onophoudelijk. Vooral vrijdagavond was hier sprake van een waar vuilfeest.' Ergernis wekten echter de plastic zakken vol vuil die 'achteloos' ach ter tuunwallen waren gegooid, zoals langs de Pelikaanweg het geval was. 'Anderen, die de tocht naar de belt kennelijk te duur vonden, zoch ten een tijd naar een stil weggetje of een afgelegen bosje om daar, na schichtig in het rond gekeken te hebben, snel hun dozen of zakken weg te gooien. Ze hadden niet in de gaten dat het meer moeite kost om op deze manier je afval kwijt te raken dan om het even naar de belt te brengen.' Er waren kennelijk ook Texelaars die niet eens de moeite hadden geno men een 'goed' plekje te vinden en het vuil zomaar uit de auto hadden gegooid, 'zonder zelfs maar te stop pen'. Gevolg was dat de kinderen vaak met genoeg hadden aan de twee of drie uur die hen was toe bedeeld om ongeveer vijf kilometer van vuil te ontdoen. Zo vergde de nauwelijks één kilometer lange dijk tussen Ceres en de Schans vier uur, was het industrieterrein bij de Mari- coweg 'nog steeds niet schoon, ondanks de zes zakken vuil en de vele planken en dozen die er van daan kwamen' en was de Pontweg drie dagen na de actie alweer vuil. 'En laat men niet denken dat het allemaal van de toeristen komt! Want de toeristen komen niet op Texel met kunstmestzakken', ver maande de verslaggever. Volgens hem waren er Texelaars die de actie 'op zeer bedenkelijke wijze' aangre pen om van hun vuil af te komen. 'In Oudeschild was iemand die extra vuil neerlegde toen de kinderen naderden. Een soortgelijke ervaring werd opgegaan in Den Burg, maar in dat geval gingen de kinderen op de betrokkene af en vroegen hem voortaan zijn rommel naar de belt te brengen. Dat viel niet in goede aarde, want de man verzocht de knapen hun "bakkes" te houden en stuurde ze weg.' In De Waal kwam het zelfs tot een 'incidentje', toen jeugdige vuilverza- melaars in een sloot papier vonden dat een geadresseerde vermeldde en vervolgens het bewuste bedrijf bezochten om verhaal te halen, een daad waarvoor ze toestemming hadden van de leiding. In het bedrijf werd echter ontkend dat men iets met het vuil te maken te had en werd de jeugd de deur gewezen. 'In De Waal was men over dit gebeuren nogal verbolgen, maar erkend moet worden dat in dit geval het wettig en overtuigend bewijs (één envelop) niet geleverd was. Het had meer tactvol geweest een dergelijke "ver- antwoordingsaktie" door volwasse nen te laten uitvoeren', aldus de verslaggever. De 'verbittering' die hij hier en daar had bespeurd, werd ook in de hand gewerkt doordat de 'burgerij' niet zichtbaar met de actie meeleefde en voor 'een moreel steuntje' zorgde. 'De kinderen voelden zich aan het werk gezet. Waar waren de ouderen die spontaan gingen meehelpen, al was het maar voor even? Waar ble ven leden van het gemeentebestuur of het veelbesproken ambtelijke apparaat? Het zou leuk geweest zijn als zij zich hier en daar hadden ver toond.' Afgezien van de 'wijkhoof- den', leerkrachten, zo'n 25 ouders Voorzitter Albert Vlierhuis van Atletiekvereniging Texel reikte deze week de wisselbokaal van de vereniging uit aan Yvon Lepe laar die, soms letterlijk bij nacht en ontij, trainde om haar eerste marathon te volbrengen. Atletiekvereniging Texel reikt ieder jaar een wisselbokaal uit aan een lid dat zich in het afgelopen jaar uitzon derlijk verdienstelijk heeft gemaakt voor de vereniging. Het ene jaar gaat de bokaal naar een vrijwilliger, het andere jaar naar een atleet. Dit jaar was een sporter aan de beurt. Yvon Lepelaar tramde 's morgens vroeg en liep voordat de kinderen opstonden, vele kilometers door het donker. Zij volgde daarbij trouw het schema van de trainer. Dank zij deze noeste arbeid lukte het haar in november de Berenloop op Terschelling te volbrengen (3.41.08 uur). en een groepje medewerkers van het NIOZ, die de dijk bij het insti tuut opruimden, was er echter geen hulp. 'De kinderen ontmoetten veel onverschilligheid en eens te meer hebben ze beseft dat het vuilnispro bleem een kwestie van mentaliteit', concludeerde de verslaggever Zwaar transport Afgelopen week voerden binnen vaartschepen in de haven van Oude schild zwaar materieel aan voor de komende zandsuppletie. Op de haven stonden diepladers klaar om de buizen over de weg verder te VerVOeren. iron Bert Koning)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7