Financiële dreigingen voor strand en musea jf Raboton wordt verdeeld over Texel en overkant HEMA 2ECEL Cjroen ThwartsJexeh in het harL, Hogere lasten voor Texelaar in aantocht Plannen voor start First Lady of Jazz op dreef tijdens Texel Jazz Texelse voedselbank - - I §§T $h; VBAV OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12065 DINSDAG 4 APRIL 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De Texelse bevolking krijgt de komende jaren naar verwach ting te maken met hogere lasten als gevolg van de gemeentelij ke bezuinigingsronde. Het pak ket aan mogelijke maatregelen bevat voorstellen voor een hoge re Onroerend Zaakbelasting en kostendekkende tarieven bij de gemeente. Voorgesteld wordt onder meer de OZB vanaf 2007 met 2 procent boventrendmatig te verhogen. Dat zou jaarlijks €24.000,- extra kun nen opleveren. Een meer dan trend matige verhoging van de OZB is tot nu toe de afgelopen jaren voor een meerderheid in de raad (Texels Belang, CDA en WD) een onbe spreekbaar onderwerp geweest. Een andere suggestie is een verho ging van de reinigingsrechten om zwerfvuil langs de openbare weg op te ruimen. De gemeente mag zo'n verhoging wettelijk doorvoeren. Volgens het nu voorliggende bezui nigingspakket zou de gemeente zo'n €30.000,- op het ruimen van zwerf vuil kunnen besparen. Met hoeveel de reinigingsrechten omhoog zouden kunnen gaan, wordt niet vermeld. De tarieven voor het afgeven van bouw vergunningen, het voeren van pro cedures om bestemmingsplannen te wijzigen en de leges voor sloopver gunningen zouden kostendekkend moeten worden. Uit de voorgestelde maatregelen is nog niet af te leiden met hoeveel die tarieven daarvoor zouden moeten stijgen. De afgifte van rijbewijzen en reisbescheiden staat eveneens op de nominatie kos tendekkend te worden. De afgifte van een rijbewijs op Texel kost nu €19,70. Landelijk liggen de tarieven gemiddeld op zo'n €30,-. Huwe lijksvoltrekkingen worden mogelijk €120,- duurder. Er wordt gedacht aan een ontmoedigingsbeleid van de kosteloze huwelijken op dinsdag. De tarieven van de parkeervergun- ningen worden mogelijk met tien procent verhoogd. Dat zou zo'n €6000,- extra kunnen opleveren. De verwachting is wel dat het aantal parkeerontheffingen dan daalt waar door de geraamde verhoging van de opbrengst mogelijk niet wordt gehaald. Een verhoging van de huren voor de volkstuinen zou €4000,- moeten opleveren. Er ligt ook een voorstel de leges voor standplaatsen en plaatsen op de maandagochtendmarkt in Den Burg kostendekkend te maken. Het risico van zo'n besluit is volgens het voorstel dat marktkooplieden minder belangstelling voor de markt in Den Burg krijgen. -ÉfP Ook zonder haar leeftijd in aanmerking te nemen, was het publiek geïmponeerd door dé ster van de avond, de 82-jarige Rita Reys. Europe's First Lady of Jazz toonde zich n zangcarrière van meer dan 60 jaar onverminderd op dreef, ondersteund door de Chris Moonen Nonstop Jazzclub. Mogelijk komt het binnen afzien bare tijd tot de oprichting van een voedselbank op Texel. De Texelse Brigida van Lieshout heeft daartoe het initiatief genomen, met onder steuning van Danny van Rossum van De Waerden, de organisatie die zich op Texel bezighoudt met schuldhulpverlening en budget tering. Zoals ook bleek uit eigen onderzoek van deze krant is het aantal gezin nen en alleenstaanden dat op Texel moet rondkomen van een minimum inkomen hoog. Voor sommigen van hen is de nood zo hoog, dat nauwe lijks in het eerste levensonderhoud kan worden voorzien. Het idee voor een voedselbank leefde al langer bij Van Lieshout en ook Van Rossum liet eerder weten dat daaraan op Texel zeker behoefte is. De opzet zal echter anders moeten dan in de grote steden. 'Hier zal niemand naar een bepaalde locatie gaan om een voedselpakket op te halen. Daar- I voor is de sociale controle te groot.' Het is daarom wenselijker om de pakketten thuis te bezorgen', aldus Van Lieshout. Zij zal binnenkort con tact opnemen met Texelse bedrijven en instanties voor sponsoring of een bijdrage. 'Bij groothandels en super- markten verdwijnen veel producten uit de schappen waar mets aan mankeert. Misschien is daar wat mee te doen.' Daarnaast hoopt de initiatiefneemster voldoende vrijwil ligers te mobiliseren om pakketten rond te brengen, bijvoorbeeld op de manier zoals dat nu met de maaltij den van Tafeltje Dekje gebeurt. Ver der moet worden gezocht naar een locatie om producten op te slaan en dozen te vullen en naar een busje of auto om de pakketten mee te vervoeren. Ondersteuning komt van De Waerden. 'Wij beschikken over informatie om te kunnen vaststel len wie voor ondersteuning van de voedselbank in aanmerking komt. Ik denk dat het op Texel haalbaar is', aldus Van Rossum. Door haar werk als schuldhulpverlener kan zij goed inschatten waar extra voedselhulp een welkome aanvulling is. Om een zo breed mogelijke steun voor het project te krijgen, heeft Van Rossum op 11 april overleg met de gemeen telijke sociale dienst en de Stichting Kerk en Minima om te bespreken of ook deze organisaties ondersteu ning kunnen bieden om een voed selbank van de grond te krijgen. Momenteel zijn er al zo'n tien gezin nen waarvoor een voedselpakket voor verlichting kan zorgen. Texelaars die iets kunnen beteke nen voor de op te richten voedsel bank kunnen contact opnemen met Brigida van Lieshout, tel. 320231 of via brigidavanlieshout@texel.com. Kwaliteit en variatie. Dat waren de kenmerken van het festi val Lindebooms Texel Jazz van zaterdagavond. Tot in de kleine uurtjes genoten meer dan 400 mensen van perfecte optredens in drie zalen. Het was de tweede, maar niet de laatste keer dat Hotel De Lindeboom op deze manier en met onmisbare hulp van sponsors zijn nek uitstak. Vol gens bedrijfsleider Heino Hui zing van Texels oudste, maar zich snel vernieuwende hore cabedrijf is het niet de laatste keer en kunnen de liefhebbers volgend jaar opnieuw rekenen op jazz van bewezen klas se. 'Lindebooms Texel Jazz groeit en zal blijven groeien'. Meer over het jazzfestival elders in deze krant. De Raboton steekt het Marsdiep over. Verenigingen en instellin gen in Den Helder, Julianadorp, Anna Paulowna en Breezand kun nen vanaf dit jaar eveneens een beroep doen op de regeling die in 2001 door Rabobank Texel in het leven werd geroepen. De verandering van de Raboton is een uitvloeisel van de fusie tus sen Rabobank Texel en Rabobank Noord-Holland Noord in 2005. Vol gens directeur Ronald Bleeker viel de Raboton onder de projecten die de moeite waard waren in het hele verzorgingsgebied te worden inge voerd. Het budget van de Raboton nieuwe stijl bedraagt €75.000,-. Dat is €25.000,- meer dan de Rabo bank tot nu toe jaarlijks beschikbaar stelde aan verenigingen en instellin gen. Verschil is dat Texelse instellin gen en verenigingen nu samen met overkantse organisaties een beroep op de regeling doen. De verdeling van de bijdragen over Texelse en overkantse aanvragers wordt afhankelijk van het soort aan vraag. Het is volgens Bleeker niet de bedoeling dat per sé zoveel naar het ene gebied en zoveel naar het andere gaat. De directeur verwacht dat in eerste instantie het meeste geld naar Texel gaat, omdat de Raboton op het eiland al een inge burgerd begrip is. De samenstelling van de Rabo- toncommissie die de aanvragen beoordeelt, wordt eveneens veran derd. 'Daar zitten straks twee afge vaardigden van Texel in, twee van Den Helder/ Julianadorp en twee van Anna Paulowna/Breezand De commissie bestond tot nu toe vol ledig uit Texelaars. De twee Texelse afgevaardigden worden straks Dirk Haker en Koos Tjepkema die ook al in de oude commissie zaten. Mieke Vlaming en Neeltje Hooger- heide nemen afscheid. Jan van der Vis, die al sinds 2001 bij de Rabo ton betrokken is. komt namens het bestuur van Rabobank Noord-Hol land Noord in de nieuwe commissie. Hij wordt voorzitter. Medewerkster Fenneke Krafft van de bank leidt aanvragen door naar de commissie. Bedoeling is dat die twee keer per jaar bijeen komt. De doelstelling van de Raboton blijft hetzelfde. Organisaties kunnen een financiële bijdrage aanvragen voor activiteiten 'die ten gunste komen aan maatschappelijke ontwikkelin gen in het werkgebied' van de bank. 'Dat is dus niet de sponsoring van een busreisje door een of andere vereniging', aldus Bleeker Enkele in het oog springende projecten die de afgelopen jaren door de Raboton werden gesteund waren de aan schaf van hartdefibrillatoren door de politie, de verbouwing van de kleed kamers van ZDH en SVO, de komst van de nieuwe jeugdtandartswagen en projecten van de Texel Acade mie en Safehouse Texel. Daarnaast werden veel kleine bijdragen aan verenigingen geschonken voor de aanschaf van nieuw materiaal of het uitwerken van nieuwe ideeën. Het geld in de Raboton is afkomstig uit de winst die de coöperatieve bank maakt. De bank omschrijft het als 'coöperatief dividend' waar voor ontvangers geen tegenpresta tie hoeven te verlenen. Het nieuwe maximum van €75.000,- is volgens Bleeker geen keiharde grens. 'Als we door het budget heen zijn en er zou nog een aanvraag volgen waar we werkelijk niet omheen kun nen, dan kan het bestuur besluiten voor zo'n aanvraag ook nog geld beschikbaar te stellen.' Folkdubbelconcert In Question Plaza in Den Burg wordt donderdag het folkseizoen afgesloten met een concert van Jez Lowe en zijn begeleidingsband The Bad Pennies. Als voorprogramma verzorgt singer/songwriter Pete Morton een solo-optreden. Door zijn succesvolle Amerikaanse toernee is hij inmiddels zeker zo bekend als de door hem zeer bewonderde hoofdact. Pagina 2 Schoorsteenbrand De brandweer werd zondagavond omstreeks half acht gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in de Ada 'van Hollandstraat in Den Burg. De brand was ontstaan doordat het rookkanaal behoorlijk verstopt was, wat een flinke rookontwikkeling opleverde. Pagina 5 m Feyenoord wint Na een verrassende nederlaag tegen Roda'46 (0-1) en een in de slotminuut weggegeven overwinning tegen Ajax (1-1) zag het er zaterdag nog naar uit dat Feyenoord zich met zou plaatsen voor de kruisfinales. Een dag later kwam alles toch nog goed voor de jeugdige Rotterdammers en versloe gen ze in een enerverende finale Ajax met 3-2, waardoor ze voor de tweede maal op nj het jeugdvoetbaltoemooi van SV De Koog wonnen. Pagina 6 m Motor op alcohol Gerco Eelman uit Oosterend rijdt op een bromfiets die loopt op alcohol. De motor van de brommer heeft hij daartoe naar eigen ideeën zelf omgebouwd en de alternatieve brandstof heeft hij gemaakt uit gewone suiker. Meer dan een jaar is de 18-jarige VWO- examenkandidaat bezig geweest met dit profielwerkstuk dat door de school als beste werd uitgeroepen. Pagina 7 Bouwvakker hostel gewond bij val Een bouwvakker is gisteren gewond geraakt bij een val op de bouw plaats van het nieuwe hostel van Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg. De man maakte vanaf een trap een val van drie meter. De ambulance werd te hulp geroepen omdat de bouwvakker na het onge luk volgens een woordvoerder van de politie 'verward' sprak. Het is onbekend wat voor letsel hij aan zijn val overhield. Het strand en de Texelse musea dreigen rake financiële klappen te krijgen bij de naderende bezuinigingsronde. I Stopzetten van alle subsidie aan de musea is één van de voorstellen waar de gemeenteraad zich volgende week °ver mag buigen. Alle kosten die de gemeente nu maakt voor het strand worden eveneens tegen het licht gehou den. Ook de eigen budgetten voor de dorpscommissies, de noodcamping en de gemeentelijke subsidie voor infor matievoorziening door de WV staan ter discussie. U U0RDT ZBKBR OOK VMK GWtWD VocR BK^FEW'SS£« De gemeente heeft deze week de concrete voorstellfn voor de bezui nigingsronde naar buiten gebracht. Er ligt in totaal voor zo'n 1,5 miljoen euro aan ideeën en suggesties op tafel. De gemeente heeft minimaal €750.000,- nodig om vanaf 2007 de gaten in de begroting te dich ten. Daarnaast zou de raad volgens adviesbureau Deloitte nog eens €250.000,- moeten vrijmaken om de komende vier jaar nieuw beleid te kunnen voeren. De geopperde bezuiniging op de musea is één van de meest in het oog springende voorstellen. Het stopzetten van de subsidie voor de Stichting Texels Museum (Ecomare, Maritiem en Jutters Museum en de Oudheidkamer) zou €275.000,- moeten opleveren. Het Agrarisch en Wagenmuseum hangt een bezuini ging van €20.000,- boven het hoofd en Luchtvaart en Oorlogsmuseum wordt mogelijk met €5000,- gekort Als de voorstellen worden aange nomen, worden de museumsub sidies in drie jaar tijd afgebouwd. In de plannen wordt de raad erop gewezen dat het stopzetten leidt tot bezwaarprocedures en wacht geldregelingen. Voor het Noord zeestrand is een uitgebreide reeks bezuinigingsmogelijkheden gefor muleerd. Dat varieert van kosten die Gemeentewerken maakt (€38.000,-) tot de benzine voor de reddingsbo ten (€4000,-), het onderhoud aan de rolmatten voor mindervaliden (€11.000,-). en het onderhoud aan de strandrolstoelen (€564,-) Ook het onderhoud aan de reddingbo ten, bewakingsposten en de kosten van de strandbewaking kan de raad ter discussie stellen. Het afvoer van vuil wordt opgevoerd als mogelijke bezuinigingspost (€11.000,-) even als het onderhoud aan de parkeer terreinen bij de strandslagen. De verwachte keerzijde van de voor stellen zijn 'wildgroei, kwaliteits verlies en vercommercialisering' van het strand. Er 'wordt eveneens de verwachting uitgesproken dat bezuinigingen op het strand hun weerslag op het toerisme hebben. Dat kan overigens op verschillende plekken donkere financiële wolken verwachten. Voorgesteld wordt ook bijna €120.000,- te bezuinigen op de voorlichting die de WV aan toe risten geeft. In de stukken wordt op voorhand de verwachting uit gesproken dat TVL, TVO en TESO. de andere partners in de WV, zich bij zo'n besluit 'niet voetstoots zul len neerleggen'. Sluiting van de noodcamping, een andere toeristi sche voorziening, moet €15.000,- opleveren. De instandhouding van een noodcamping is wettelijk geen gemeentelijke taak. De toeristen belasting en de forensenbelas ting zouden vanaf 2007 met €0,05 moeten worden verhoogd. Dat zou €200.000,- extra kunnen opleveren. De toeristenbelasting bedraagt nu €0,78 per persoon per nacht. Reiniging Het stoppen met Tusse de Ban- ke, het beëindigen van de Bezwa- rencommissie en het besparen op straatreiniging en wegenonderhoud zijn andere opmerkelijke voorstellen. Voorgesteld wordt bijna €90.000,- minder uit te geven aan het vegen van de straten in Den Burg en De Koog, het legen van papierbak ken en het bestrijden van zwerfvuil. Voor dat laatste kan ook een hoger bedrag aan reinigingsrechten wor den gerekend. Besparen op de rei niging kan ertoe leiden dat het vuil langer op straat blijft liggen. Voor wegen wordt voorgesteld onder meer €50.000,- minder te besteden aan groot onderhoud aan het asfalt, €30.000,- minder aan bestrating. De raad kan er ook voor kiezen zo'n €80.000.- minder aan bermverhar ding, bermonderhoud en afwatering uit te geven. Op kleine schaal wordt voorgesteld eventueel banken en picknickplaatsen uit openbare ruim ten te verwijderen. Het vinden van een andere stroomleverancier zou €10.000,- op de openbare straat verlichting kunnen schelen. Het stopzetten van de Bezwa- rencommissie zou de gemeente €13.000,- kunnen besparen. Een alternatief is dat bezwaren tegen collegebesluiten op ambtelijke hoorzittingen worden behandeld en niet meer door de commissie die nu uit raadsleden bestaat. Nadeel van zo'n constructie is dat Texelaars de afhandeling van een bezwaar moge lijk als minder objectief ervaren Het beëindigen van Tusse de Banke zou €12.000,- kunnen opleveren. Als alternatief wordt een hal in het nieuwe raadhuis genoemd waar exposities kunnen worden gehou den. Voorgesteld wordt ook eventu eel de bijdrage aan de Historische Vereniging, met wie de gemeente samen de expositieruimte van de Rabobank huurt, te stoppen. Voor de Historische Vereniging zou dan een vervangende ruimte moeten worden gevonden. De gemeente oppert ook de mogelijkheid kunst werken niet langer te verzekeren. Dat zou €3000,- moeten opleveren. Het stopzetten van de eigen bijdra gen voor de dorpscommissies zou een besparing van €16.600,- bete kenen. Lees verder op pagina 5 TEXELSE COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer «1 Atort ftrMfc AfioultwÉt Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Splnbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1