Gerco Eelmans brommer loopt op alcohol Nieuwe stichting biedt minima vakantie aan gemeentetexel De Koog boekt belangrijke zege op Vesdo Sp°rt Gekmp$<f Gerbrand Poster TEXELSE y COURANT \tyat ik aftrekke lasting. sering in 14.3: 14;( De Koog heeft zondag een belang rijke overwinning geboekt op Ves- 13%o. In Schagerbrug waren de gas- 13ajten met 4-0 te sterk voor de matig 134! spelende thuisploeg. Trainer Hans 11 van der Park beschikte over een 1211 vrijwel fitte selectie, alleen Roelf Siebinga was afwezig en keeper 091j Steven van Beek werd opnieuw vervangen door Eddy Witte. 12.1 10.' 11$ 11.31 10.X 141 De Koog moest winnen om de aan sluiting met de top te houden en begon voortvarend aan de wed-' strijd. De Texelaars creëerden enke le kleine kansen en lieten verzorgd spel zien. Na 15 minuten brak Ben binga over de linkerkant uit en een strakke voorzet. De verdedi- van Vesdo liet de bal voorlangs in, waarop Maurice de Groot attent reageerde en de bal bij de tweede paal binnen schoot: 1-0. Enkele minuten later speelde Pim 10';- Siebinga zich knap vrij en passte op De Groot, die verzuimde om vanaf 10 meter te scoren. Nog in dezelfde minuut kon De Groot zijn lout goedmaken door alleen op de keeper van Vesdo af te gaan. In rrlfen ®én-tegen-één situatie was de 14 0 ikeeper niet te kloppen en plukte de 'bal voor de voeten van De Groot 1 - weg. Vesdo kon weinig inbrengen 1 ftegen het sterk spelende De Koog. 12-JjEen eenvoudige bal was het enige werk voor keeper Witte. Een paar minuten voor rust kwam De Koog op een verdiende 2-0 voorsprong. Tristan Ellen zette een snelle aanval op en passte op de rechteraanvaller Bart-Jan Grisnigt. Grisnigt gaf een identieke voorzet als Ben Siebinga bij de 1-0 deed. Deze keer was het Pim Siebinga die bij de tweede paal de bal in kon schieten. In het tweede bedrijf was het opnieuw De Koog dat het spel maak te, maar dat enkele goede kansen door de scheidsrechter om zeep geholpen zag. Zijn goede leiding ten spijt, floot hij volgens de Kogers bij twijfel erg snel voor buitenspel. Na 10 minuten spelen mocht Peter Koorn wél door en ging alleen op de keeper af. Hij kon de bal net voor de uitkomende keeper langs tikken. Helaas voor De koog rolde de bal tegen de paal. De inlopende De Groot schoot in de rebound opnieuw keihard tegen de paal. Enkele minuten later was Koorn opnieuw dicht bij een doelpunt, dit maal na een goede voorzet van Pieter List. Zijn inzet werd gestopt door de keeper. Vesdo leek de hoop op te geven en kwam er maar zelden uit en werd niet gevaarlijk. Na een dik uur spelen beging een verdediger van Vesdo vlak buiten de 16-meterlijn een forse overtreding. Pim Siebinga wist hier wel raad mee en krulde de bal schitterend in de kruising: 3-0. Trainer Hans van der Park reageerde hierop door Ben Siebinga en Bart-Jan Grisnigt naar de kant te halen en te vervangen door Yoni Houwing en de herstelde Jord Hilstra. 20 Minuten voor tijd gooide Maurice de Groot de wed strijd op slot. Een corner van De Groot zeilde door de harde wind in een keer het doel in: 4-0. Even later kreeg Vesdo de enige grote kans in de wedstrijd. Door een onoplet tendheid achterin kon de spits van Vesdo alleen op de Koger doelman af. Witte voorkwam de eretreffer en zag de bal op de lat verdwijnen. Met nog enkele nuttige reddingen ont popte hij zich als de ideale reserve keeper. 10 Minuten voor tijd maakte ook Joram Timmermans zijn debuut in het eerste elftal. Hij kwam in het veld voor Danny van der Park. In de laatste 10 minuten kreeg De koog nog kleine kansjes via Arnold Kaer- cher en opnieuw Siebinga, maar het bleef 4-0. De Koog staat door de overwinning sterker op de tweede plaats en kan genieten van een tijdelijke lentestop. Het team heeft drie weken vrij, waarna het tegen koploper Dirkshorn en titelkandi daat Callantsoog aantreedt. zet tegen de bouw van een nieuw raadhuis.' Op de vraag hoe Poster terugkijkt op de gang van zaken B'nnenlands Bestuur rond de coalitievorming, antwoordt *""JJ in de editie van 24 maart hij de verslaggever: 'Het bestuur is aandacht aan Gerbrand Poster 10J VVD), de gr0(e stemmentrekker van de afgelopen raadsverkiezingen. JDe nieuwe fractievoorzitter dankt ;4i populariteit vooral aan zijn ver- hier beslist niet blij mee, net zo min als de vroegere fractie. Maar ik heb nooit van mijn leven principes over boord gegooid.' binnenlandsl Gerbrand Poster (WD, 69 jaar, oud-wethouder van Financiën en raadslid) behaalde bij de gemeenteraadsverkiezingen op Texel bijna duizend voorkeursstemmen op een totaal van 7665 uitgebrachte stemmen op het eiland. De nieuwe fractievoorzit ter dankt zijn populariteit vooral aan zijn verzet tegen de bouw van een nieuw raadhuis, waarde vroegere én beoogde college partners Texels Belang en CDA voorstander van zijn, evenals de vroegere WD-fractle. Het is nu buigen of barsten voor de WD. WMfom bent u tegen de bouw van het nieuwe raadhuis? 'ndcccrsie plaats vindt de nieuwe fractie dat het raadhuis nog in goede staat verkeert. Verder moet de nieuwbouw dertien Belast verge Onder het motto Tóch naar Texel! biedt de onlangs opgerichte stichting Samen Lappen vakan ties naar Texel aan voor minima. Die krijgen een geheel verzorgde vakantie van twee weken aange boden in een caravan op kam peerterrein Kogerstrand in De Koog. Het initiatief is afkomstig van Kees Breeuwer, koster van de doopsgezinde kerk in Den Burg. Al jaren liep Breeuwer rond met het idee dat hij meer wilde doen voor de minder draagkrachtigen. 'Mijn vader heeft vroeger hetzelfde gedaan. Die was eveneens lid van de doopsge zinde kerk en in de slappe tijd kon den mensen die het moeilijk hadden bij hem even op adem komen', vertelt Breeuwer. Na het overlijden van zijn vader kocht hij een boot, om daarmee twee langgekoesterde wensen in vervulling te laten gaan. 'Ik heb altijd graag een boot gewild. En dat kon nu. Met dat schip wilde ik dagtochtjes verzorgen voor arme mensen, maar dat werd een fias co. Verscheidene mensen werden zeeziek. Daar had ik nooit bij stil gestaan.' En dus schafte hij een caravan aan. Breeuwer zocht con tact met de stichting Kerk en Mini ma en via deze organisatie werd de caravan op vakantiepark De Krim geplaatst, waar diverse (Texelse) gezinnen, die in financiële proble men verkeerden, er gebruik van konden maken. Zijn initiatief leidde ertoe dat De Krim zelf kosteloos een zespersoons caravan het jaar rond ter beschikking stelde, via Kerk en Minima. 'Toen kreeg ik mijn caravan terug en heb ik besloten deze elders neer te zetten.' Via contact met Harry Mathijsen, directeur van de RST. kreeg hij een gratis staplaats aangeboden op Kogerstrand Met de hulp van Hans de Goede. Sytske Dijksen en Gerard van der Kooi werd de stichting Samen Lappen in het leven geroepen. Die regelt de zaken omtrent het mobiele vakan tiehuisje. Breeuwer: 'Er kwam veel meer bij kijken dan ik aanvankelijk dacht. Dan kun je het niet alle maal alleen meer doen. Bovendien hebben we hard sponsors nodig en die gaan liever in zee met een stichting dan met een particulier.' Het is de bedoeling dat de caravan ter beschikking wordt gesteld aan minima die in een penibele finan ciële situatie verkeren en er even tussenuit kunnen. 'Feitelijk kun je niks voor deze mensen doen, maar je kunt ze wel een beetje lucht geven. Even weg van alle zorgen.' De twee weken vakantie worden volledig gefinancierd. Om ervoor te zorgen dat de caravan inderdaad door de doelgroep wordt gebruikt, heeft Breeuwer contact gezocht met de voedselbank in Leeuwar den. 'Die waren erg enthousiast en kunnen ook de 26 beschikbare weken vullen.' De mensen die naar Texel komen, worden opgehaald en krijgen vanuit hun woonplaats een voedselpakket voor een week mee. In de tweede week zorgt Samen Lappen voor de foerage. Daarnaast kunnen door sponsoring gratis enkele musea worden bezocht, wor den gezwommen in Molenkoog en staan fietsen ter beschikking. Toch is er ook geld nodig. 'Vooral voor de benzine en de voedselpakketten in de tweede week hebben we financi ële middelen nodig. Voor het gehele seizoen schat ik de kosten op zo'n dneduizend euro. Ik hoop dat we daarvoor sponsors en donoren kun nen vinden.' De afgelopen weken is Breeuwer actief op sponsorjacht geweest, niet alleen op Texel maar ook in Leeuwarden. 'De mensen komen tenslotte daar vandaan, dus vind ik het niet vreemd om ook daar bedrijven en organisaties te benaderen voor een bijdrage.' Een kleine duizend euro is inmiddels bij eengebracht. Breeuwer hoopt in de toekomst niet alleen Friese gezin nen een vakantie te kunnen aanbie den. 'Ik wil de caravan ook graag ter beschikking stellen aan Texelse gezinnen die het moeilijk hebben, maar ik wil geen andere organi saties in het vaarwater zitten.' Hij doelt daarmee op de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken, die ook een caravan heeft die. tegen een kleine vergoeding, beschikbaar wordt gesteld aan Texelse minima. De stichting Samen Lappen heeft inmiddels een aanvraag ingediend voor het verkrijgen van een CBF Keurmerk. Texelaars die het initiatief willen ondersteunen, kunnen con tact opnemen met Kees Breeuwer, tel. 322412. 'Ik dacht dat Schagen mijn laatste winkel zou worden, maar mijn huidi ge regiomanager kwam op een dag met de vraag of ik de winkel in Den Burg op Texel wilde heropenen.' Aldus een citaat van Jan Burgman, lasting \-l opgetekend in het maartnummer iielid v.ii van A,ia. het magazine voor mede- u-raad werkers van Albert Heijn. Burgman werd in het zonnetje gezet omdat hij vorig jaar zijn veertigjarig dienstver band bij AH vierde. 'Het was niet zo moeilijk 40 jaar vol te maken Albert Heijn is een goede baas om voor te werken.' Ballonnen gevonden Twee ballonnen die leerlingen van Texelse basisscholen bij Eco- mare de lucht in lieten vliegen, zijn teruggevonden. Eén melding kwam uit Uitgeest, een ander uit Hattemerbroek. De ballonnen werden losgelaten tijdens het weerprogramma dat de kinderen uit de hoogste groepen van de basisscholen volgden. Alle Texelse basisscholen zijn de afgelopen maanden in Ecomare op bezoek geweest. De kleuters gin gen op zoek naar krabben en de kinderen van groep 3 en 4 deden Kom mee met de kokkelkar. Hierbij speelde een medewerker van Eco mare dat hij dierverzorger was, die heel weinig wist. De groepen 5 en 6 deden de Ver- wonderwandeling in het bos en de groepen 7 en 8 kregen een weerpro gramma. Onderdeel daarvan was het loslaten van een ballon om te kijken hoever hij werd meegevoerd met de luchtstroom. Schoolgroepen uit de rest van Nederland kunnen bij Ecomare een inleiding krijgen. Sommige scholen bezoeken vervolgens het museum, andere gaan met een educatief medewerker de natuur in. Gerco Eelman uit Oosterend rijdt op een bromfiets die loopt op alcohol. De motor van de brommer heeft hij daartoe naar eigen ideeën zelf omgebouwd en de alternatieve brandstof heeft hij gemaakt uit gewone suiker. Meer dan een jaar is de 18-jarige VWO-examenkandidaat bezig geweest met dit profielwerkstuk dat door de school als beste werd uitgeroe pen. De eerste plaats dankt hij niet alleen aan het technisch vernuft dat hij hiermee aan de dag legde, maar ook om de bijdrage die het experiment levert aan de discussie over de toekomstige energievoorziening, de beperking van de C02- uitstoot en de impuls die er voor de landbouw in kan zitten. Vrijdag was het zover dat hij zijn brommer kon presenteren en demonstreren voor de lokale media, TV Noord-Holland en mensen van Stichting Duurzaam Texel. Dat gebeurde in en bij het Ambachts centrum Texel van Joscha Schoots en Inge Yntema, waarmee Eelman nauw heeft samengewerkt bij het produceren van de benodigde alco hol. Begonnen werd met het winnen van suiker uit een suikerbiet, onge veer op de manier waarop dat ook fabrieksmatig gebeurt. Dat leverde per kilo biet 140 gram suiker op, maar omdat je 27 kilo suiker nodig hebt om vijf liter alcohol te maken, schoot dat niet op en was het praktischer om de benodigde hoe veelheid suiker maar gewoon in d supermarkt te kopen. Daarvan werd suikerwater gemaakt, dat door ver en vervolgens door destil latie veranderde in alcohol van 96 Alles dubbel alr Het probleem was dat de brommer niet op deze pure alcohol alleen TI3 kon lopen. Ook omdat de smering van de tweetaktmotor gebeurt met olie die in de benzine zit, moest er 14 3 tevens benzine (mengsmering) aan te pas komen. Benzine en alco hol vanuit één brandstoftank naar de motor voeren had geen zin, want de twee vloeistoffen willen niet mengen. Naast de benzine tank werd daarom een apart alco holtankje aangebracht, elke tank kreeg een eigen verbinding met de motor en elke verbinding kreeg zijn eigen carburateur en gashendel. Aan het stuur zitten dus twee gas hendels, links voor het regelen van de alcoholtoevoer en rechts voor de benzine die in verband met de smering extra olie bevat. Die dub bele carburateur had de nodige technische consequenties, zoals de noodzaak om de 50 CC-cilinder van de brommer te vervangen door een van 70 CC, het aanbrengen van een compact powerfilter op elke carburateur en het monteren van een andere voorvork om voldoende beenruimte te houden. Na veel val len en opstaan werkte de motor naar behoren en scheurde Eelman probleemloos met zijn brommer weg, zoals hij vrijdag graag een paar keer op het Wezenland liet zien. Toekomst? Om aan te tonen dat zijn systeem rendabel is en bij grootschalige toe- Gerco Eelman met de oude Puch-bromfiets die hij geschikt maakte om grotendeels op alcohol te lopen. Duidelijk is op het motorblok de dubbele carburateur met de powerfilters te zien. ifa,0 Hany passing milieuwinst oplevert, heeft E85-motoren en een areaal van vende stimulans voor de economie Eelman de nodige berekeningen 723 hectare suikerbieten in stand betekent. 'Ik verwacht dat Texel op op papier gezet en daarbij ook houden. Dat zou volgens de scho- deze manier in de eigen energiebe de mogelijkheden voor Texel beke- lier de uitstoot van C02 met 51 hoefte kan voorzien. Het is ook nog ken. De 8,5 miljoen liter gewone procent verminderen. Er is dan wel te betalen en zelfs zou de overheid brandstof die hier wordt gebruikt, een ethanolfabriek nodig, maar de nog belasting op de ethanol kun- zou voor 85 procent door ethanol eenmalige kosten daarvan zouden nen heffen, ai is het minder dan de vervangen kunnen worden, maar er volgens hem snel uit zijn, omdat accijns die nu in de pnjs van diesel dan moet Texel wel massaal over- je per jaar ruim 8,2 miljoen euro op en benzine zit', stappen op voor ethanol geschikte het eiland houdt, wat een veelbelo- DINSDAG 4 APRIL 2006 Wat 1 k zeggen wou Armoede Arm en rijk is al eeuwen oud. Het lijkt ideaal om rijk te zijn, maar is dat zo? Veel echte vreugde brengt het niet, deze mensen hebben heel veel zorgen. Arm zijn heeft een heel posi tieve kant. Over elke uitkomst kun je je verheugen. Nog mooier wordt het als je elke dag op de Here God je vertrouwen stelt. Want Hij is de Vader die voor Zijn kinderen zorgt. Wat heeft Hij mij, ons, dagelijks uitkomst gegeven! Alle Tesselaars kunnen zien hoe Hij ons en ons gezin heeft geholpen en verzorgd. Alle eer is voor Hem. Verhalen kan ik er over vertellen. De problemen ken ik, met kinderen zijn de scholen het ergste - schoolreisje en kieren bij voorbeeld. Volgens Gods woord, de Bijbel, is één ding heel belangrijk: 'Wees tevreden en zoek geen grote dingen.' Samen met God eenvoudig leven is héél erg rijk. Alléén, zonder God, rijk leven, is straatarm. Paula Brouwer-Terpstra, Den Burg. Gemeentehuis Wat vele gemeentes in Nederland wel hebben, is een burgemeester die er is voor en die luistert naar de eigen gemeenschap. Helaas is de burgemeester van Texel er niet zo één. Waar je ook komt, vereniging, verjaardag, of je op de boot zit, geen Texelaar die voor het nieuwe gemeentehuis is, allemaal hebben ze dezelfde, overduidelijk mening. Waarom ook geen referendum om aan alle twijfels een einde te maken, om een echt duidelijke mening te krijgen? Bang voor de mening van de Texelaars? Mijnheer Visman van D66, u mag niet tegen een referen dum zijn, is het niet de landelijke partij die het referendum wil invoe ren? Waar ging anders de 'nacht van Wiegel' over? Waarom hoor ik u nu niet om het plan van Poster voor een referendum te steunen? Nog even voor het te vele huidige personeel van het, met wat ver bouwing aan de voorgevel op de Groeneplaats en met wat uitbreiding in het toch nutteloze park, best nog wel goede raadhuis. Aangezien het merendeel van het personeel geen Texelaar is. voor hen een inburge ringcursus; de Texelaar (wij dus) is een gewoon volk. Kom maar ach terom, wij houden met van, hoeven geen overdreven te dure luxe, dus ook geen nieuw, duur, luxe gemeen tehuis. A.R. Witte, Den Burg, MEE bereikbaar via e-mail Met de ingebruikname van het e- mailadres vraag@meenwh beschikt MEE Noordwest-Holland vanaf volgende week over een extra, laagdrempelig communicatiemid del. MEE biedt ondersteuning aan mensen met een handicap, een beperking of een chronische ziekte en ondersteunt bij de inrichting en invulling van het eigen leven. Naast de telefonische bereikbaar heid en de mogelijkheid tot per soonlijk contact beschikt MEE Noordwest-Holland nu ook over een e-mailadres waar mensen met vra gen op het gebied van hun handicap of chronische ziekte terecht kunnen. De belangrijkste reden daarvoor is dat een grote groep mensen graag van e-mail (en internet) gebruik maakt als ze op zoek zijn naar informatie, advies of ondersteuning. Sommige cliënten vinden het vooral prettig om te mailen, omdat ze dan hun vraag vaak beter onder woor den kunnen brengen. Bovendien gaat mailen snel, is het goedkoop en kunnen cliënten een bericht ver sturen wanneer hen dat uitkomt. MEE blijft gewoon bereikbaar via tel. 0223-688688 en fax 0223-688689. Paasconcert Mannenkoor Het Texels Christelijk Mannenkoor geeft vrijdag een lijdens- en paas concert in de hervormde kerk van Den Burg. Het koor verleende de afgelopen jaren in de lijdenstijd medewerking aan meerdere kerk diensten, waarvoor verschillende stukken werden ingestudeerd. Diri gent Piet de Reuver, die vorig sei zoen door ziekte enkele maanden was uitgeschakeld, heeft de afge lopen wintermaanden het repertoire verder uitgebouwd, zodat dit jaar een volledig concert kan worden gewijd aan deze muziek. Bij enkele nummers verzorgt -Karen Haasdijk de muzikale begeleiding op de pia no. Het concert begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €3,- Wel gebogen, niet gebroken Biograaf Pip Barnard en de fami lie Fenijn zijn op zoek naar de tekst van het openluchtspel Wel gebogen, niet gebroken van Huib (de Rijmelaar) Fenijn uit 1945. Wel gebogen, niet gebroken vertelt de geschiedenis van (Texel in) de Tweede Wereldoorlog, waarin ook de tocht naar Assen en de Rus senoorlog aan bod komen. Het stuk werd in september 1945 in Ooste rend opgevoerd, waarna opvoerin gen in Alkmaar en Haarlem volgden. Aan het spel deden tachtig mensen mee. Hoewel nazaten van De Rijme laar nog delen van de tekst kunnen opzeggen, is de tekst niet meer aanwezig in de familie. Dit gemis kwam aan het licht nu pogingen worden ondernomen het archief van Fenijn op orde te brengen. Mensen die over matenaal dienaangaande beschikken, kunnen contact opne men met Pip Barnard, tel. 329723, e-mail info@cabaretcafe.nl. zeggen wou... Democratie Na de gemeenteraadsverkiezingen is het altijd weer spannend hoe de politieke voormannen omgaan met de uitslag. De eerste aanzet zag er goed uit. Texels Belang vond dat de drie grootste partijen met elkaar in overleg moesten om tot een college te komen. Dus werden CDA en WD uitgenodigd voor overleg. Dit liep spaak op het standpunt van de WD over een nieuw gemeentehuis. Als de lijn zou worden doorgetrokken, is het niet meer dan logisch dat de PvdA, in volgorde de grootste, een wethouder zou leveren. Ik ben dan ook stomverbaasd dat nu de voor keur wordt gegeven aan de kandi daat van GroenLinks. Het kan niet aan de kwaliteiten van Dirk Terpstra liggen, die zowel politieke (als raads lid en wethouder) als bestuurlijke (nog dagelijks actief) ervanng heeft. In de Texelse Courant zijn deze de afgelopen periode goed voor hem voor het voetlicht gebracht. Maar blijkbaar heeft Terpstra niet de juiste politieke vrienden. Als kiezers kijken wij straks tegen een college aan dat louter uit verte genwoordigers van verliezende par tijen bestaat. De PvdA en de WD hebben immers elk twintig procent meer stemmen gekregen en D66 vijf procent. De andere partijen hebben verlies geleden. Het lijkt mij logisch dat. wanneer PvdA en GroenLinks als één links blok de verkiezingen ingaan, de winnaar de wethouder mag leveren. Dat is democratisch, waar vooraf niet over gediscus sieerd hoeft te worden. De toezeg ging dat de kiezer serieus genomen zal worden, is nu alweer ver achter de horizon verdwenen. Gerard Nieuwland, Den Burg. Vrijdag na vijven zijn wij ook open! De publieksbalies van het gemeentehuis zijn met ingang van vrijdag 7 april 2006 iedere vrijdag van 17.00 tot 19.30 uur geopend. De avondopenstelling is een proef voor een half jaar. U kunt uitsluitend terecht voor „klaar terwijl u wacht" producten. Bestemmingsplannen inzien en afschriften van de plankaart en voorschriften: Bouwplannen en besluiten die ter inzage liggen na publicatie in de Texelse Courant; Legitimatie-check voor in(bij)schrijving handelsregister Kamer van Koop handel; Parkeerkaarten voor particulieren en bednjven: Wijzigingen parkeerkaarten en ontheffingen innjverbod in verband met gewij zigd kenteken: Algemene informatie over bouwen; Aanvraagformulieren vergunningen; Uittreksel Gemeentelijke basisadministratie persoonsgegevens (Gba); Verklanng omtrent het gedrag; Reisdocumenten aanvragen en afhalen; Aanvragen nieuw rijbewijs; Eigen verklaringen (keuring voor het vernieuwen van het rijbewijs); Legalisatie (bijvoorbeeld van handtekening, diploma's, etc); Adreswijzigingen; Kassabetalingen (bijvoorbeeld van gemeentelijke belastingen of parkeer- Tot ziens!

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7