ÜJ| Polderblindheid nieuw college il Cjrocn Twartrjexeh in het harL, 2 Visserij moet discussie aangaan over veranderingen Ujrit tot hntQÏnn Wetheuder Merkelbach al vóór beëdiging in functie ICIUl lUl UUldlIiy Se— TnTeS™ TgXöl li 6 ©ft 6611 Lopen met kruisen voor Palmpasen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12067 DINSDAG 11 APRIL 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,05 Dialysecentrum Dialysecentrum Texel in Oosterend heeft een succesvol eerste jaar achter de rug. Het centrum haalde de doelstelling en de verwachtingen zijn dermate goed dat het voortbestaan voorlopig is gegarandeerd. Pagina 3 Verzekeringsagent Texel is bijzonder, ook als het om diefstalverzekeringen gaat. 'Ik heb in mijn hele loopbaan als verzeke ringsagent nooit meegemaakt dat op Texel een auto van mijn klanten is gestolen.' Aan het woord is Jan Witte van het gelijknamige assu rantiekantoor, die na ruim 25 jaar zijn zaak heeft overgedaan aan de Rabobank. Pagina 9 m Bloedstollend boek Dromen van de bok laat zich lezen als een bloedstollende roman, in de beste traditie van het genre van de thrillers en griezelverhalen. Maar door de knappe karakterschets en de verdere achtergronden die schrij ver Nico Dros zijn hoofdpersoon meegeeft, is het ook 'gewoon' een gedegen literair werk. Pagina 9 Storing houdt boot uit vaart De eerste drie overtochten van de Dokter Wagemaker zijn zondag ochtend door een storing in het computersysteem voor de bedie ning van de deur uitgevallen. De eerste boot vertrok pas om 9.30 uur nadat de veerdienst overleg had gehad met de leverancier van het computersysteem. Voetgangers moesten het schip via de autodek- ken betreden en verlaten, omdat de toegangspoort van het loopdek niet kon worden bediend. Tot het eind van de ochtend werd er op aangepaste wijze gewerkt. Nadat tegen het eind van de ochtend een monteur was geamveerd, waren de problemen snel verholpen. Lees verder op pagina 8 (Advertentie) TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super 1 deBoer 1 4 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) TEXELSE@COURANT 5™ fkukm. Gecombineerde krant na Pasen In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 17 april, 2e paasdag, zal er op donderdag 20 april een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 18 april tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy De visserij moet discussies over drastische veranderingen durven op te pakken. Onderwerpen als het inwisselen van de huidige kot ters voor andere schepen en een nieuw soort dienstverband moe ten bespreekbaar zijn. Die bood schap had visserijvoorman Ben Daalder zaterdag voor de Texelse vissers tijdens de jaarvergadering van visserijvereniging DETV. Het voeren van discussies met mogelijk ingrijpende gevolgen kan volgens Daalder uitkomst bieden om de visserij in de benen te hou den. Met name door de hoge olie- pnjzen zit de bedrijfstak al geruime ti|d in zwaar weer. Stilzitten en niets doen is volgens Daalder de slechtst denkbare optie. 'Als het met gaat, moet je de bakens verzetten. Onze voorouders hebben dat ook altijd an en daar moeten we toch van hebben geleerd.' ms de DETV-voorzitter zijn opties als het inwisselen van kotters voor kleinere, minder brandstofver- bruikende en meervoudig inzetbare schepen de moeite van het bespre ken waard. Hetzelfde geldt voor dis cussies over de toekomst van maat schapvissers. In de huidige vorm hebben de visserijbedrijven moeite om voldoende bemanning te vin den. Tijdens de vergadering stelde een van de opvarenden zijn admi nistratie over 2006 als vergelijkings materiaal ter beschikking. 'Dat is op basis van een jaarinkomen volgens een maatschap naast een jaarin komen op basis van een arbeids overeenkomst', aldus Daalder. 'Dan kunnen we straks de gegevens één op één naast elkaar liggen.' Tot welke andere vormen van dienst verbanden dat zou kunnen leiden, is volgens Daalder nog niet te zeggen. Op initiatief van de Texelse vissers was een vertegenwoordiger van de CNV aanwezig op de vergadering om de Texelaars te informeren over de mogelijkheden van dienstver banden, maar dat zette vooralsnog weinig zoden aan de dijk. Daalder erkent dat het mogelijk aanpassen van kotters een gevoelig punt is om te bespreken. Lees verder op pagina 5 HanKomena wexnouaer Marian Merkelbach is nog niet officieel benoemd, maar haar eerste handeling als beheerder van de portefeuille cultuur heeft ze al verricht. Zondag, tijdens de opening van de expositie 'Kunst van cursisten'in Atelier Offerhaus in Den Burg, hing zc uit waardering voor do creatieve inspanningen elke deelnemer een puzzelstukje om de verrichtingen van Karina Zeeman. ,Fo,0 nmmemaoi nek, symboliserend de samenwerking. Op de foto beloont ze de Een 69-jarige vrouw uit Oosterend is gisteren veroordeeld tot een geldboete van €250,- voor het ver oorzaken van een verkeersongeval op de kruising van de Kadijksweg met de Laagwaalderweg bij De Waal. Rechter mr. H. van Voorst achtte het bewezen dat de vrouw eind november vorig jaar geen voorrang verleende. Polderblind heid was volgens hem de oorzaak. De 69-jarige Texelse was een vreem de eend in de bijt van verkeers- overtreders die gisterochtend bij het kantongerecht passeerden. Ze had een blanco strafblad, geen verleden als verkeersovertreder, uitte diverse keren haar excuses en was de enige die na afloop de rechter en officier van justitie mr. E. van Doorn een hand gaf. Het blanco strafblad en de staat van dienst waren voor de rech- jfer aanleiding de Texelse te ontslaan .van verdere rechtsvervolging. Hij ging ;l«et in op de eis van de officier van "titie om de vrouw drie maanden rijbewijs te ontzeggen en een lboete van €900,- op te leggen. ™t openbaar ministene vond dat ze elijk onvoorzichtig en onop- efld' rijgedrag had vertoond. De kwam, doordat ze geen voor lig had verleend, in botsing met pi 43-jarige man De Cocksdorp. De Pxjw had hem niet zien aankomen, man kon daarna een tijdje niet door een breuk in zijn hand, vrouw raakte gewond aan haar Tijdens de zitting bleek dat ze nog steeds last van had. De pde auto's belandden na de botsing Ne sloot, vraag was wat de vrouw op de smg verkeerd had gedaan. De orper had tegenover de poli- verklaard dat de vrouw niet had bij het naderen van de krui- maar gewoon was doorgere- De officier van justitie, die zijn verklaring aanhaalde, merkte op dat remsporen waren gevonden, vrouw verklaarde zelf dat zij niet emaal had stilgestaan, maar wel vaart had geminderd. Haar advocaat, mr. G. Lieffijn, merkte op dat de ze 'onvoldoende alert' was geweest. Hij voegde daaraan toe dat ze ervan bewust is dat de betreffende kruising een gevaarlijke plek is. De rechter hechtte geloof aan de verklaring van de vrouw dat ze de andere auto niet had gezien. In welke mate ze had geremd vond hij minder van belang. Op basis van foto's con cludeerde hij dat de vrouw last moet hebben gehad van polderblindheid. 'Dat gebeurt regelmatig als je op een rechte weg rijdt en een teveel aan overzicht hebt. Dan zie je niet wat er bij je in de buurt gebeurt.' Van Voorst vond het niet nodig de Texelse met meer dan €250,- te straffen. Een rijontzegging en een hogere boete had ze volgens hem niet nodig als afschrikking voor nieuwe overtredin gen. 'Die eis komt te hard aan.' De advocaat had ook betoogd dat de vrouw, die buiten Oosterend woont, haar rijbewijs nodig heeft in verband met het slechte openbaar vervoer. De vrouw kondigde meteen aan niet in hoger beroep te gaan tegen de uit spraak. Wel merkte ze aangeslagen op dat 'dit haar op haar oude dag nog moest overkomen.' burgemeester en wethouders. Vrijdag werden de onderhandelin gen tussen Texels Belang, CDA en GroenLinks succesvol afgerond. Er werd overeenstemming bereikt over een groot aantal onderwer pen en momenteel wordt gewerkt aan een concept-coalitieprogram- ma. Ook de portefeuilleverdeling is rond. De meest zwaarwegende portefeuille, ruimtelijke ordening, wordt ingevuld door de grootste partij, Texels Belang. Nico Kikkert (TB), de minst ervaren politicus binnen het nieuwe col lege, krijgt de zwaarste post naar zich toe geschoven. Inhoudelijk heeft de portefeuille geen verande ringen ondergaan. Naast ruimtelijke ordening en volkshuisvesting (het technische gedeelte) vallen econo mie (landbouw, visserij en toerisme), strandbeheer, natuur en landschap, grondzaken en monumentenbe leid onder zijn verantwoordelijk heid. Daarnaast wordt Kikkert eer ste loco-burgemeester. Namens het CDA wordt Marian Merkelbach de nieuwe wethouder Welzijn en tweede loco-burgemeester. Zij krijgt naast welzijn ook volksgezondheid (met technisch), sociale werkvoor ziening, sociale zaken, maatschap pelijk werk, werkgelegenheid sociaal gericht, sport en cultuur, onderwijs, volkshuisvesting (waaronder wonen, zorg, welzijn en WMO) onder zich. Peter Bakker keert voor GroenLinks terug op de post die hij ook van 1998 tot 2002 bekleedde: die van wethouder financiën, hoewel de situatie er toen een stuk rooskleuri ger voor stond. Naast het financiële beleid wordt Bakker verantwoorde lijk voor volksgezondheid (technisch gericht), openbare werken, verkeer, vervoer, waterstaat, milieu en duur zaamheid. Hij wordt derde loco. Burgemeester Geldorp behoudt de portefeuille die zij nu ook heeft. Zij komt in dezelfde collegesamenstel ling terecht waarin zij haar loop baan op Texel begon. Ook toen werden de wethouders geleverd door TB, CDA en GL. Geldorp blijft verantwoordelijk voor de bestuur lijke coördinatie, politie, brandweer, strandvonderij, openbare orde en Een grote groep kinderen en ouders liepen zondagmiddag in Den Burg mee in de jaarlijkse optocht voor Palmpasen. Begeleid door de majo rettes en de muziek van KTF lie pen de kinderen door het dorp. De meesten hadden versierde kruisen in de hand waarop broodhaantjes in diverse vormen en maten prijkten. Bij terugkeer op het parkeerterrein aan de Vogelensang kregen de kin deren chocolade Paashazen. In De veiligheid, personeel en organisatie, kwaliteitszorg, handhavingsbeleid, promotie en representatie, voorlich ting en communicatie, informatie en automatisering, begraafplaatsen, externe vertegenwoordigingen en het vliegveld. De afspraken worden verwerkt tot een concept-coalitieprogramma. Nadat de partijen hiermee op 13 april definitief hebben ingestemd, wordt het stuk ook aan de oppo sitiepartijen voorgelegd, zodat die daarop aanvullingen kunnen doen. Op 20 april moet er een defini tieve versie liggen. De partijen wil- aandacht voor volkshuisvesting, vooral voor starters en senioren. Daarnaast wil de coalitie de verborgen armoede op Texel in kaart brengen en wil de gemeente onderzoeken of Texel zelfvoorzienend kan zijn met betrek king tot het opwekken van duur zame energie. Als absolute voor waarde om verder te gaan met de bouw van een nieuw gemeentehuis is gesteld dat de gemeentefinanciën weer op orde moeten zijn. Dat bete kent dat er een sluitende meerjaren begroting moet komen. Verder wor den de mogelijkheden onderzocht om te komen tot het afschaffen van de parkeerheffing en een moge lijke ontsluiting van het bedrijven terrein Oudeschild naar 't Horntje. De nieuwe wethouders worden op 25 april geïnstalleerd. Dan wordt tevens afscheid genomen van de zittende wethouders. Koog, De Waal en Oudeschild wer den eveneens optochten gehouden. Met Palmpasen wordt de intocht van Jezus in Jeruzalem herdacht. De weg werd voor hem toen met palmtakken bedekt. iFoiojewenvanHam,ml Raad werkt mee aan verhuizing van meubelhuis Meubelhuis Moerbeek mag ver huizen naar het bedrijventerrein in Den Burg. Dat advies kreeg het oude college maandagavond van de nieuwe gemeenteraad. De reden is dat het bedrijf volumi neuze goederen verkoopt, wat is toegestaan op het bedrijventer rein. 'Wel meubels, maar er mag geen witgoed worden verkocht', herin- Zonnepanelen in opspraak Texelaars die zes jaar geleden mee hebben gedaan aan een actie voor zonnepanelen van het NUON houden hier geen geld aan over, maar moeten er geld bij leggen omdat het energiebedrijf de gemaakte afspraken niet zou nakomen. Arie Lap uit Den Hoorn deed daarover gisteravond zijn beklag ten overstaan van de nieu we gemeenteraad. Het nadeel houdt verband met de vergoeding voor het terugleveren nerde Joop Groeskamp van Texels van stroom. 'We zouden er voordeel Belang aan de kwestie waarbij de VEM destijds geen koelkasten, was machines en andere apparatuur aan de Spinbaan mocht verkopen. 'Een koelkast is ook behoorlijk volumi neus. Waar ligt precies de grens?' Volgens burgemeester Geldorp had het ministerie van Economische Zaken vastgesteld dat meubelza ken wél op bedrijventerreinen zijn van hebben, maar nu krijgen we een dikke rekening', aldus Lap, die vergeefs had geprobeerd verhaal te halen op het gemeentehuis, dat destijds betrokken was bij de actie. Lap staat erom bekend niet snel op te geven en deed een beroep op de raadsleden erop aan te dringen dat de gemeente zich alsnog met de kwestie gaat bemoeien. Raadslid toegestaan.' Discussie was er over Gerard Weijers (CDA), die al eer de vraag hoeveel parkeerplaatsen er minimaal moeten komen bij de meubelzaak, die in het pand komt der vragen had gesteld over actie, had bemoedigend nieuws. 'Ik heb begrepen dat de meters niet ver waar vroeger groothandel Spanjer plicht hoeven worden veranderd. Ik zat. Op grond van de normen die ben positief gestemd gelden voor een bedrijf van 1700 vierkante meter (2 per 100 meter), moeten dat 34 parkeerplaatsen zijn, fArt,»rwi«> D66 en WD vonden de twaalf die Peter Moerbeek zelf aangaf wel voldoende. Maar de meeste par tijen hielden vast aan de 34, al hoeft Moerbeek die niet allemaal te ver harden. 'Als de ruimte er maar is', vond Groeskamp, die steun kreeg voor dit voorstel. Tijdens de discus sie ging de raad niet inhoudelijk in op de plannen die Paul Krugers en William Witte hebben met het bedrijf aan de Hogerstraat. Dit komt later aan de orde. gemeentetexel De gemeentelijke afvalroutes rond Pasen OHHi zijn gewijzigd. f Zie verder pagina 6

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1