Stichting in maak voor oprichting van voedselbank HEMA SnelStafcS Cjrocn kwarts Jexels in het harL, 'Texel Sun voorbeeld landbouw overkant' Boeren vragen aanpak overzomerende ganzen Dieselspoor Pontweg door lekke tank D© miiiepw/e- limllotrijt Molenkoog >Texelse Media COMBI OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12069 DONDERDAG 20 APRIL 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Texel Helpt op zoek De stichting Texel Helpt moet op zoek naar een nieuw onderkomen voor de opslag van hulpgoede ren. Zeven jaar hebben ze gebruik gemaakt van de zolder van de schuur van hoeve Jachtlust in Eier- land. Pagina 5 De realisatie van een Texelse j voedselbank is weer een stap I dichterbij gekomen. Deze week wordt de laatste hand gelegd aan de oprichtingsakte van de Stich- ting Broodnodig, die de voedsel bank op het eiland gaat beheren. Het bestuur van de stichting in I oprichting is al gevormd. Bart Witte uit Den Hoorn wordt de nieuwe voorzitter. cp Het initiatief van Brigida van Lies- hout kon na publicaties in deze krant rekenen op veel sympathie en steun betuigingen vanuit de Texelse bevol king. Diverse ondernemers boden spontaan bijdragen in natura aan en de eigenaar van een Texelse super markt zocht direct contact. Verschei dene particulieren boden zich aan als vnjwilliger. Afgelopen week werd de eerste vergadering belegd en werd een bestuur gevormd. Witte, die kan bogen op ruime organisatorische ervaring, werd tot voorzitter gekozen en Van Lieshout tot secretaris. Het penningmeesterschap is in handen vanAnouschka van Egmond. Verder is er een werkgroep gevormd, die 'zich vooral zal richten op de ope rationele kant van de voedselbank, zoals het begeleiden en coördineren van onder meer de logistiek. Daar naast zullen verschillende acties op touw worden gezet om inkomsten te verwerven. Belangrijkste zorg van het bestuur is volgens Witte in eer ste instantie het vinden van een geschikte huisvesting. Een centrale plek waar de voedselpakketten kun nen worden samengesteld en van waaruit distributie kan plaatsvinden. 'We zijn momenteel de opties aan het inventariseren. Een centrale lig ging is belangrijk en continuïteit. Ik huur liever voor een bepaald bedrag een pand, waarvoor ik dan weer sponsors zoek, dan dat je ergens in een tochtig schuurtje zit. Je werkt toch met voedsel.' Zodra de formele oprichting van de Stichting Brood nodig is afgerond, kan bij de Kamer van Koophandel een nummer wor den aangevraagd en kunnen ook andere zaken worden geregeld. Vol gens Witte zal de Texelse voedsel bank de hulppakketten thuis bezor gen. 'Bezorging is laagdrempeliger en geeft meer privacy.' De toetsing, wie wel en wie niet in aanmerking komt voor voedselhulp, zal worden uitgevoerd door officiële instanties. De gemeente en de Stichting De Waerden, die zich op Texel bezig houdt met schuldhulpverlening en budgettering, zullen die taak op zich nemen. Wanneer er daadwerkelijk gestart wordt, is nog onduidelijk. 'Veel hangt af van geschikte huis vesting. Als dat rond is, kan het snel gaan.' Texelaars of bedrijven die de voed selbank willen ondersteunen, kun nen contact opnemen met Bart Wit te, tel. 06-53327465. n schuur van Avanti in polder Het Noorden De minister, zelf ook boer, liet duidelijk blijken schik ir. Dronken schipper laat zich niet zomaar arresteren Een dronken schipper van een motorjacht heeft zondagavond voor wilde taferelen op de Wad denzee gezorgd toen hij weigerde te luisteren naar de aanwijzingen van de waterpolitie. De agènten konden de 29-jarige Texelaar pas aanhouden nadat ze een tros in de schroef van zijn schip hadden gegooid. De achtervolging ontstond nadat de waterpolitie rond 19.40 uur de haven van Den Oever had verlaten om de Waddenzee op te varen. Voor hen zagen de agenten een motor- |acht varen, dat plotseling van koers veranderde toen ze in de buurt kwa men. Door snel achteruit te varen kon de schipper van de politieboot een aanvaring nog net voorkomerv vervolgens weigerde de schipper van het jacht langszij te komen. Hij verhoogde zijn snelheid en ging in ondieP water varen. De agenten, de vermoedden dat er drank in het spel was, zetten met een klein bootje de achtervolging in. Ondanks verwoede pogingen van de ver dachte om de politie van zijn schip «weren, lukte het de agenten aan boord te komen. Daarmee zat hun werk er echter nog niet op, want de schipper en zijn mede-opvarende hadden zich verschanst in de stuur hut en weigerden te stoppen en tevoorschijn te komen. Integendeel, het schip voer met onverminderde felheid door. Orn 20.00 uur, twintig minuten na het begin van de achtervolging, sommeerden de agenten de schip- Per zijn vaartuig te stoppen. Anders zouden zij dat doen door een tros in de schroef te gooien. Lees verder op pagina 3 Den Burg opnieuw winnaar ijsprijs De ijsprijs van de Postcodeloterij is voor de tweede keer in een half jaar tijd in Den Burg gevallen. Deelnemers met lotnummers die met 1791 begin nen, kunnen net als in oktober naar Super de Boer aan de Vogelenzang om een halve liter ijs van Ben&Jerry's op te halen. Volgens een woordvoer der van de Postcodeloterij is het toe val dat de prijs in korte tijd opnieuw in Den Burg is gevallen. De organisatie blijkt overigens royaal met het uitde len van de ijsprijs. Die valt maande lijks op 150 verschillende postcodes. De nieuwe prijzenronde leert dat de Postcodeloterij sinds de vorige ijsprijs toch deelnemers in Den Burg heeft verloren. Deze keer worden 2069 bekers uitgedeeld, 137 minder dan in oktober. De prijzen kunnen tot en met zaterdag 29 april worden afgehaald. De wijze waarop acht Texelse agrariërs sinds een paar maan den één onderneming vormen onder de vlag van Texel Sun kan een voorbeeld zijn voor schaal vergroting in de landbouw aan de overkant. Dat zei minister Cees Veerman gis teren tijdens een bezoek aan Avanti in polder Het Noorden. De land bouwminister toonde zich onder de indruk van de manier waarop de acht boeren in één bedrijf zijn samengaan. Hij zei de directie van zijn ministerie naar het eiland te sturen om bij de Texelaars over de schouders mee te kijken. Ook riep hij Fnts Bakker en consorten op naar bijeenkomsten aan de over kant te komen. 'Dit initiatief moet je exploiteren. Dit moet breder bekend worden. U wordt daar niet wijzer van, maar anderen wel.' Het nieuwe Texel Sun, dat sinds 1 januari een feit is, beschikt onder meer over bijna 800 hectare land en zo'n 1300 vleeskalveren. De fusie tot groot gemengd bedrijf was een gezamenlijke stap van de neven Frits, Jan en Ben Bakker, Arco Eelman, Paul van Exel, Jan Stroo, Marco Witte en Henk ter Steege om de hoofden boven water te houden. Bakker zei tijdens een toe spraak dat Texel Sun zich ondanks de schaalvergroting bewust op de verbouw van diverse producten wil blijven richten. 'We moeten uit de buikproductie vandaan komen.' De naam Texel wordt meer als merk naam ingezet om de produkten te verkopen. Bakker zei dat Texel Sun overweegt gewassen voor eaergie- productie gaan verbouwen. Hij liet de minister weten dat de ach tergestelde positie van het eiland op landbouwgebied (geïsoleerde lig Hardleerse drankrijder Een 32-jarige automobilist uit Oos terbeek toonde zich in de nacht zondag op maandag bijzonder hard leers. Hij werd bij een controle in de Kikkertstraat in De Cocksdorp rond 1.30 uur betrapt op het rijden onder invloed en bleek op het bureau bijna drie keer zoveel alcohol in zijn adem te hebben (650 ug/l) als toegestaan (220 ug/l). Bovendien ontdekten de agenten dat zijn rijbewijs ongeldig was verklaard wegens rijden onder invloed en stond ook nog een boe te van €672,- open. Nadat hij dat bedrag had betaald, werd hij weer vrijgelaten, maar de auto moest hij laten staan, terwijl opnieuw proces verbaal tegen hem werd opgemaakt. Andere automobilisten gedroegen zich netter. Bij controles in Den Burg en De Koog werden zeven bestuur ders gecontroleerd, maar slechts één van hen bleek te veel te hebben gedronken. Een vrachtwagen met een lekke tank heeft dinsdagochtend een die selspoor van tussen de twee en drie kilometer lengte over de Pontweg getrokken. De tank raakte lek op de Pontweg vlak vóór de rotonde bij de Emmalaan. Het spoor liep daarna via de rotonde Akenburg en de rotonde bij de Rozendijk naar een bedrijf aan de Rozendijk. De brandweer was met twee ploegen ongeveer vijf uur in touw om de Pontweg schoon te krijgen. De diesel werd met behulp van wegdekreiniger, een gecon centreerd zeepsop, van het asfalt gehaald. Het biologisch afbreekbare goedje werd eerst over de vervuilde weggedeelten geschrobd en daarna weggespoten. Bij de rotondes wer den ook absorptiekorrels gebruikt om de gladheid te bestrijden. Auto mobilisten konden bij het remmen voelen dat er olie op de weg lag. De politie regelde tijdens het schoon maken het verkeer en maakte pro ces-verbaal op. Volgens een politie woordvoerder is de verontreiniging aan te merken als een milieudelict. Het is aan justitie om te bepalen wat zij daarmee doet. Lariekoek. N/wjuRl,jk~^\ KMVÉW WE WEL BEZm'WióEN) SmTVERLiCHTWG J fik Maak StWKs V WFI FFN U&riEtlEi PLAATSEA/ WAAK IK KOM bJOOlT Overzomerende ganzen moeten beter bestreden kunnen worden en de pakketten voor agrarisch natuurbeheer op Texel moeten in stand blijven. Die boodschappen kreeg landbouwminister C-ees Veerman gisteren mee tijdens zijn bezoek aan het eiland. Voorzitter Jaap Hin van LTO Noord Texel en Frits Bakker van Texel Sun pleitten voor een betere aanpak van de grauwe gans. Hin verbaasde zich erover dat de vergoeding voor gewasschade is verlaagd. Dat er dit jaar door een procedurefout in Noord-Holland geen eieren mogen worden geprikt, baarde hem ook veel zorgen. 'Dat is een ernstig probleem.' Vorig jaar werden op het eiland nog tienduizend eieren geprikt en in het najaar duizend ganzen afgeschoten. De minister zei in de gaten te heb ben dat de overzomerende ganzen bij de Texelse boeren hoog zitten. Hij had echter met direct een pas klaar antwoord. 'Daar moet ik later op terugkomen.' Het verbaasde hem wel dat de vergoeding die boeren krijgen om gewasschade door de ganzen te voorkomen vong jaar was verminderd. Voorzitter Dick Drijver van de agrarische natuur- en landschapsvereniging De Lieuw uitte zijn zorgen over een ministeri ele herverdeling van de gelden voor agrarisch natuur- en landschapsbe heer. Hij vroeg de minister ervoor te zorgen dat de subsidieregelingen die Texelse boeren via de vereniging kunnen krijgen (de zogeheten SAN- pakketten) intact blijven. 'We proe ven een tendens dat er straks meer geld naar veenweiden en nationale landschappen gaat. Texel moet echter niet buitenboord vallen. We willen graag doorgaan met wat we hier de afgelopen acht jaar hebben opgebouwd.' De minister toonde zich bereid eventueel met meer geld over de brug te komen als De Lieuw kan aantonen welke resultaten zijn bereikt. Drijver zegde toe dat te doen. Hij liet weten dat De Lieuw en Texel Sun zich samen voor natuur beheer gaan inzetten. 'We willen aantonen dat een modern groot bedrijf kan samengaan met een goed beheer van flora en fauna.' Hin deed ook een beroep op de minister om Texel als landbouw-pro- bleemgebied aan te wijzen, zodat de boeren beter met de overkant kunnen concurreren. De andere Waddeneilanden hebben die status waardoor de boeren daar onder meer een hectarevergoeding krijgen. Volgens Hin zou Texel ook in aan merking moeten komen in verband met de achtergestelde positie. Als voorbeelden haalde hij de geïso leerde ligging, de hoge transport kosten voor afnemers en het bere- genmgsverbod aan. Lees verder op pagina 3 Brandweerman Danny Westerlaken spuit onder toeziend oog v Pontweg. j Toon van Beek de met wegdekreiniger bewerkte gasolie v. Met uitvouwbare kaart van nationaal park Duinen van Texel Weer overal verkrijgbaar! Vreemde noten Ze stuitten er bij toeval op tijdens het uitlaten van de hond op eerste paasdag. Tot hun verrassing zagen Henk Brugge, Monica Maas en hun dochter opeens vuistdikke noten tevoorschijn komen uit een van de pijpen die bij Westerslag liggen voor de naderende strandsuppletie. ging, slechte grond, beregeningsver- bod en hoge transportkosten) ertoe bijdroegen dat de acht agrariërs de koppen bij elkaar hadden gestoken. Als de omstandigheden beter waren geweest, was het waarschijnlijk pas later tot een fusie gekomen. Bakker pleitte ervoor dat de gemeente op ruimtelijk gebied verdere voorwaar den schept voor de ontwikkeling van boerenbednjven. 'We moeten over grotere bouwblokken kunnen beschikken en de daken moeten hoger kunnen worden, zodat we met bedrijven elders kunnen blijven concurreren.' Nieuwe predikant Na een afwezigheid van drie jaar beschikt de gereformeerde kerk van Den Burg vanaf zondag weer over een eigen predikant. De kerk bracht een beroep uit op de 30-jarige Jan Glazema. Pagina 11 Lichte stijging vervoer TESO TESO heeft het met Pasen iets drukker gehad dan vorig jaar. Belangrijkste reden is volgens woordvoerder Alex Cofino ver moedelijk dat Pasen drie weken later viel, waardoor het mooier weer was en meer tweewielers werden vervoerd. Het vervoer van tweewielers wis selt altijd sterk. Procentueel was dit jaar sprake van een spectaculaire stijging- 30 procent. Maar in aantal len - 247 meer dan vorig jaar - viel dat nogal mee. Ook in de meeste andere categorieën was sprake van een stijging. Ten opzichte van pasen vorig jaar zette TESO 7,6 procent meer personenauto's over en 5,3 procent passagiers. Lees verder op pagina 3 Lam afgemaakt na hondenbeet Een lam van schapenhouder Jan Veeger uit Den Hoorn is zondag middag dusdanig gewond geraakt door de beet van een hond, dat het door de veearts uit zijn lijden moest worden verlost. Het lam liep in een kudde schapen langs het Lagewegje, toen het plotseling werd aangevallen door een loslo pende hond, eigendom van een Duitse vakantieganger die in Den Hoorn logeerde. Veegers zwager en dorpsgenoot Willem Bakker zag het gebeuren en probeerde de hond te vangen, maar liep daarbij zelf ook een beet op, waarvoor hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. De eigenaar van de hond heeft de schade vergoed. (Advertentie) TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: - Woonkrant administratieve software^ een 2aok tfEZQXV Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1