(Hulporganisatie raakt opslagschuur kwijt 'Met erfgoedstatus kun je niet naar Raad van State' *r (wü Texel in beeld voor subsidie dorpswinkel gemeentetexel - TEXELSE j COURANT Minister voert discussie over nominatie IK BEN flERKELBOCH) IK £>£N Ll£> WMH6TCDR) DC [ËH tVESCtt VEERPWN) IK QokTI (ik BEM WETHOUDER) WE&Beii EEtï &0E£D£RyTTl fik minister] (pUöeT" IKHEBê-RT) Stichting Texel Helpt zoekt zelf hulp :^x Kinderen ontwikkelen nieuw hart Den Burg Vrijdag na vijven zijn wij ook open! DONDERDAG 20 APRIL 2006 1 Minister Veerman bracht gisteren ook een bezoek aan de CIV-loods in Oudeschild. I Visserijvoorman Ben Daalder vroeg de visserijminister mee te denken bij het vinden van cj oplossingen om de problemen in de visserij het hoofd te bieden. Veerman toonde zich i daartoe bereid. (foto Jeroen van Hatlum) 1 De Werelderfgoedstatus heeft geen beperkende gevolgen voor de Waddenzee. Er komen geen nieuwe regels bij en de erfstatus heeft evenmin een rechtsgeldig karakter. Minister Cees Veerman heeft die zinnen de afgelopen jaren a! meermalen uitgesproken in ook gisteravond in het clubge bouw van de Stichting Wadden haven Texel rolden ze herhaalde lijk uit zijn mond. BDe LNV-minister was in Oudeschild Om vragen over de mogelijke nomi natie van de Waddenzee bij de Unesco te beantwoorden. Een las tige avond werd het met voor Veer man. Een deel van de vragen kon hij eenvoudig afdoen met het antwoord dat de status geen beperkende wer king heeft, maar een keurmerk voor het Waddengebied is. bijeenkomst, die door ruim hon derd mensen werd bezocht, leerde dat veel Texelaars ondanks de woor- van de minister toch niet gerust zijn. Visserijvoorman Ben Daalder kaartte aan dat de vrees onder meer gevoed is door de invoering van de Europese Vogel- en Habitatricht- ijnen en de komst van de nieuwe PKB Waddenzee. Veerman zei zich j de argwaan te kunnen voorstel len, maar stelde nadrukkelijk dat de Werelderfgoedstatus een uitzonde ring in het genoemde rijtje is omdat het geen wettelijk kader heeft. 'Je kunt nooit met de status in de hand naar de Raad van State lopen. Een rechter kan die status ook niet gebruiken.' Die uitspraak werd ontzenuwd door accountant Maarten-Jeroen den Boer. Hij merkte op dat ambtena ren in de gemeente Beemster hem delijk wordt gezegd dat er behoefte aan de status is. Hij vond het vreemd dat het kabinet aan de ene kant hard aan de nominatie trekt, terwijl het aan andere kant even hard in de weer is om voldoende steun in de regio te krijgen. Volgens Veerman moet er echter iemand het initiatief nemen. 'Het gebied kan de nomina tie ook niet zelf aanvragen, dat moet de Staat doen.' De belangrijkste redenen om aan de nominatie te blijven werken is voor hem dat de Werelderfgoedstatus goed is voor de Waddenregio. 'Ik doe dit voor u. De status leidt tot meer toeristen en meer bedrijvigheid. Dat is proef ondervindelijk vastgesteld. Het is extra prestige voor het gebied en goed voor de naamsbekendheid. Neem de Taj Mahal in India of de piramide van Cheops in Egypte. Dat zijn Werelderfgoederen die wereld wijd bekend zijn. Maar u moet het wel willen. We doen het alleen als de regio het wil. Ik heb geen zin om aan een dood paard te trekken.'- De minister beloofde opnieuw de uitspraken dat er geen beperkingen komen zwart op wit te laten vastleg gen in een convenant. Desnoods zou dat via de notaris kunnen ver lopen. Het was de eerste keer sinds de trilaterale Waddenconferentie op Schiermonnikoog in november dat de minister op een Wadden eiland was om over de nominatie 3 CL QriTooCf Ö0^ (t) 10-0^-T.üo(j Baas boven baas hadden gezegd strakkere regels te te praten. Het was aanvankelijk de hanteren, omdat de Beemster een Werelderfgoed is. 'Dat is toch de alledaagse praktijk waar je mee te maken hebt.' De minister herhaalde daarop dat een gemeente nooit op basis van de Werelderfgoedstatus een vergunning kan weigeren. De betreffende ambtenaren hadden volgens hem misschien te goeder trouw gehandeld, maar zaten wel fout. Op vragen van garnalenvisser Frido Boom, die helemaal niets" in de status ziet, antwoordde Veerman dat een gemeente ook geen extra leges kan heffen als de status een maal een feit is. Adjunct-directeur Anton Hurkens van Ecomare vroeg zich af of het kabinet, dat het voortouw heeft genomen, niet beter kan wachten tot er vanuit de Waddenregio dui- bedoeling dat er tijdens de con ferentie al ja of nee zou worden gezegd, maar dat besluit werd uit gesteld omdat het toen nog steeds met echt duidelijk was hoe de vlag erbij hing. Ook de eilanden waren verdeeld. De gemeenteraden van Vlieland, Terschelling en Schier monnikoog waren voor, Ameland en Texel tegen. De CDA-minister zei na afloop van de conferentie graag terug te komen om verder over het erfgoed praten, waarna het CDA Texel meteen een uitnodiging op de bus gooide. Als het ooit tot een daadwerkelijke nominatie komt, duurt het nog een paar jaar voordat de Unesco definitief uitsluitsel geeft. De minister verwacht dat de Wad denzee in aanmerking komt. De stichting Texel Helpt moet op zoek naar een nieuw onderkomen voor de opslag van hulpgoederen. Na zeven jaar gebruik te heb ben gemaakt van de zolder van de schuur van hoeve Jachtlust in Eierland, hebben de nieuwe eigenaren te kennen gegeven een einde aan de huisvesting te willen maken. I Texel Helpt is door deze boodschap J in een lastig parket beland, want de zolder van Jachtlust fungeerde de afgelopen jaren als doorvoer- I station voor enorme hoeveelheden Kleren. Zo'n dertig vrijwil- j Bgers zijn er twee ochtenden per f week druk met het uitzoeken en ïfzendklaar maken van kleding, schoenen, bedden, dekens, dek- 'edden, matrassen, schoolspullen, natenalen voor ziekenhuizen, rolla- I tors en rolstoelen. De goederen zijn gestemd voor kleine dorpen op het platteland van Roemenië, Albanië, Oekraïne en andere arme gebieden in Oost-Europa. 'Gemiddeld ver zenden we ieder jaar zo'n 200 kuub aan spullen en vorig jaar zelfs 245', vertelt voorzitter Melle Smith. Hij constateert tevreden dat het ver trouwen van de Texelse bevolking in Texel Helpt alleen maar toeneemt en dat er steeds meer wordt gege ven van goede kwaliteit. 'Erg blij zijn we ook met de hulp van bednjven. Vorig jaar hebben we bijvoorbeeld 1500 Texelse dekbedden gekregen. Die hebben we in porties opge deeld, die nu worden verdeeld. We krijgen ook wel eens kleren, met de prijskaartjes er nog aan, omdat ze uit de mode zijn en onverkoopbaar geworden.' Texel Helpt werd zeven jaar geleden opgezet door Smith, die daarvóór op Schiermonnikoog al tien jaar lang soortgelijke activiteiten had ontplooid. De stichting is sinds dien uitgegroeid tot een soepel draaiende organisatie met depots in alle dorpen. Iedere keer wan neer in de centrale opslagruimte 900 bananendozen zijn gevuld, pre cies genoeg om een trailer van een vrachtauto te vullen, wordt transport geregeld. Dat gebeurde vorig jaar drie keer. Aanvankelijk werden de goederen eigenhandig op de plek van bestemming afgeleverd, tegen woordig gebeurt dat in samenwer king met bevriende organisaties. Onveranderd is echter dat de stich ting garandeert dat alle spullen in de juiste hoeveelheden bij de juiste mensen terechtkomen en dat niets op de zwarte markt belandt. 'We werken nauw samen met directie leden van ziekenhuizen, die op hun beurt weer contacten hebben met burgemeesters en andere mensen die de lokale situatie kennen. Daar door kunnen we enorm veel kennis opbouwen. We weten bijvoorbeeld n Texel Helpt zijn twee ochtenden per week aan het werk om alle aangeleverde goederen te si De gemeente kan opnieuw in aan merking komen voor provinciale subsidie voor dorpswinkels. Gede puteerde Staten van Noord-Hol land zijn bereid de komende vijf jaar 1,5 miljoen euro beschikbaar te stellen voor het opzetten van dergelijke winkels. In totaal twaalf gemeenten kunnen meedingen. Het is vooralsnog de vraag of de gemeente opnieuw een aanvraag indient. Volgens een woordvoer der moeten eerst alle voorwaarden bekend zijn. Daarna wordt verder bekeken wat er mogelijk is. De subsidie voor dorpswinkels is een vervolg op een eerder provin ciaal streven om in kleine kernen zogeheten hartwinkels op te zetten. Die plannen strandden vorig jaar nadat een ondernemer uit Koedijk, die het initiatief had genomen, failliet was gegaan. De provincie wilde ech ter wel doorgaan met de bijzondere winkels om de leefbaarheid en soci aal-economische ontwikkeling van kleine kernen te waarborgen. De beoogde dorpswinkels hebben een soortgelijke opzet als de eerdere hartwinkels. Verschil is dat er niet meer met één ondernemer wordt gewerkt, maar dat per dorp wordt bekeken welke commerciële en publieke diensten het beste in zo'n winkel kunnen worden aangeboden en wie dat kan doen. Als voorbeeld noemt de provincie dat 'een kleine precies hoeveel gezinnen in een dorp wonen en zelfs welke kle- dingmaten de kinderen hebben', vertelt Smith, die als medewerker van AKZO in de jaren zeventig een tijdje in Roemenië heeft gewoond en nog geregeld zelf met een trans port meegaat. De helpende hand van Texel Helpt reikt ver, ook al kost dat vaak veel moeite. Een paar jaar geleden nog ondervond de organisatie geregeld grote problemen aan de grens. Om hun eigen 'markt te beschermen, kondigden veel regeringen allerlei maatregelen af die de invoer moes ten beperken. 'Dat is nu wat minder geworden. Wel moet je bijvoorbeeld bij de invoer van aardappelen nog met de garantie van een laboratori um kunnen aantonen dat ze ziekte- vrij zijn.' Ook de corruptie tiert welig, waardoor nog steeds oponthoud ontstaat. 'En soms zijn de wegen zo slecht, dat we oude tractors moeten gebruiken om de goederen te kunnen afleveren.' Hoewel Oost- Europa alweer ruim vijftien jaar vrij is van het communistische regime, is de armoede er vooral op het platteland nog erg groot. 'Twee jaar geleden is er een enorme water overlast geweest en zijn in sommige gebieden hele wegen weggeslagen. De mensen daar zijn weer terug bij af.' Ontdekken Smith en zijn informanten dat de bevolking zich weer zelf kan redden, dan kiest de stichting voor een volgende keer een ander doel. Door het wegvallen van de centrale opslag is de toekomst van Texel Helpt onzeker geworden. Smith somber: 'Wij hebben een flinke ruimte nodig, die bovendien droog is, om de spullen in een goede con ditie te kunnen bewaren. Als er geen oplossing komt, zijn wij genood zaakt te stoppen en de stichting op te heffen. Dat is iets dat ons allemaal diep taakt.' Wie de stichting Texel Helpt wil helpen, kan contact opnemen met Smith via tel. 329020. supermarkt gecombineerd wordt met een pinautomaat, een balie van een bibliotheek, een woningbouw vereniging of een VW'. Belangrijke voorwaarde is dat de aanvullende diensten nog met door anderen in het betreffende dorp worden aan geboden. Texel had in 2004, toen er nog over hartwinkels werd gesproken, subsi dieaanvragen ingediend voor Oos terend, Oudeschild, De Koog en De Volmolen in Den Burg. Dat werd uiteindelijk niet gehonoreerd Vanuit Oosterend lieten de organisaties die zich bezighielden met de opnchting van het dorpssteunpunt ook weten dat zij absoluut geen behoefte had den aan een hartwinkel. Die werd toen meer gezien als een gesubsidi eerde concurrent voor de Spar van Koot. Voor de 1,5 miljoen euro kunnen vol gens de provincie alleen gemeenten een verzoek indienen. Het geld kan gebruikt worden voor het houden van marktonderzoeken, het opzet ten van bedrijfsplannen of andere investeringen. Voorwaarde is dat 'duurzame exploitatie' mogelijk moet zijn. In Heerhugowaard bestaat een concreet plan dat inmiddels kans lijkt te maken. Daar worden in een bestaande bibliotheek de Rabobank, een welzijnsstichting, een woning- bouwcoöperatie, een loket voor de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning en een publieksbalie van de gemeente onder éen dak gebracht. De plannen van GS moet nog offici eel door Provinciale Staten worden bekrachtigd. Kinderen van groep 8 van basis school De Fontein in Den Burg hebben de afgelopen weken het hoofd gebogen over de invul ling van het nieuwe centrum. De opdracht hierbij was: wat moet er op de plek komen van het oude gemeentehuis? En hoe presen teren wij dat? Na veel overleg en goed samenwerken kwamen de kinderen uiteindelijk met ver schillende maquettes, die werden gepresenteerd aan Robin Konijn, afgevaardigde van de project groep Groeneplaats van het Texels Verbond van Ondernemers. Voor het project was de klas verdeeld in groepen, die waren opgedeeld in vijf commissies, Ondernemers, Creatievelingen. Groenliefhebbers, Inwoners, Bouwers en Dienstver lening. Elk van deze commissies moest op eigen wijze invulling geven aan de Groeneplaats. Nadat bij een brainstorm en overleg idee- en waren gelanceerd, werd begon nen met een 'raadsvergadering', waar de verschillende commissie hun mening konden verwoorden. Daarna werd groepsgewijs aan het werk gegaan. Er werden overzich ten gemaakt, plattegronden gete kend en wijzigingen aangebracht omdat er te weinig geld was om de plannen te verwezenlijken. Daarvoor werden verschillende oplossingen aangedragen, zoals het verhogen of juist verlagen van prijzen om aan een hogere omzet te komen. Ook werd voorgesteld collectes te houden en voorzieningen voor klei ne kinderen aan te brengen, zodat ouders bereid waren een deel van de kosten te dragen. Bij de presentatie - waarvoor Robin Konijn van TVO was uitgenodigd - kwamen zeer uiteenlopende idee- en naar voren. Van een overdekt zwembad, een nieuw soort cadeau winkel, een discotheek en een par keergarage tot een Texels museum en hennrichting van het park. De woordvoerders van de verschillende groepen deden serieus en enthousi ast hun plannen uit de doeken. Eén van de groepen presenteerde het resultaat van het denkwerk zelfs via de computer. Konijn zegde toe de resultaten te laten meewegen in de plannen van TVO. jjijÊ openingstijden De publieksbalies van het gemeentehuis zijn iedere vrijdag van 17.00 tot 19.30 uur geopend. De avondopenstelling is een proef voor een halfjaar. U kunt uitsluitend terecht voor „klaar terwijl u wacht" producten. Bestemmingsplannen inzien en afschriften van de plankaart en voorschriften; Bouwplannen en besluiten die ter inzage liggen na publicatie in de Texelse Courant; Legitimatie-check voor in(bij)schrijving handelsregister Kamer van Koop handel; Parkeerkaarten voor particulieren en bedrijven: Wijzigingen parkeerkaarten en ontheffingen inrijverbod in verband met gewij zigd kenteken. Algemene informatie over bouwen; Aanvraagformulieren vergunningen; Uittreksel Gemeentelijke basisadministratie persoonsgegevens (Gba); Verklaring omtrent het gedrag. Reisdocumenten aanvragen en afhalen; Aanvragen nieuw rijbewijs; Eigen verklaringen (keuring voor het vernieuwen van het rijbewijs); Legalisatie (bijvoorbeeld van handtekening, diploma's, etc); Adreswijzigingen; Kassabetalingen (bijvoorbeeld van gemeentelijke belastingen of parkeer boetes) Tot ziens!

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5