Mê Sti(hting8M|Helpt' TEXELSE COURANT Wisseling van de wacht bij Drogisterij Mets Bedrijvig heid Geknip|<r Toon de Haas centraal in Klif ART Aziatische noten op Strang Veel belangstelling voor Nico Dros DONDERDAG 20 APRIL 2006 Wisseling van de wacht bij Drogis terij Mets in De Koog, waar Gonny Witte-Mets en Carolina Zijm het stokje hebben overgenomen van Wim en Margriet Mets. De oprich ters van het bedrijf stoppen er nog niet helemaal mee, maar blijven op de achtergrond actief. In hetzelfde pand waar het bedrijf nu is gevestigd, begonnen Wim en Margriet Mets 42 jaar geleden met een bescheiden drogisterij, die in de loop der jaren uitgroeide tot de zaak die het nu is. Eén van de eerste titels die Mets haalde was die van gediplomeerd parfumeur, een certi ficaat dat hij direct na zijn diensttijd haalde. Nadien volgde veel diplo ma's. 'Want in de drogisterij moet je van alle markten thuis zijn.' Toen er naar zijn zin niet voldoende klanten langs zijn zaak kwamen, ontpopte Mets zich tientallen jaren geleden als stuwende kracht achter de bra- derie, die op zomerse dinsdagen nog steeds hordes volk naar De Koog lokt. 'Ik was mede-oprich ter van De Koog Promotie, nu De Koog Badplaats en was betrokken bij tal van andere activiteiten om het dorp op de kaart te zetten, zoals de missverkiezingen Ook haalden we Ron Brandsteder en tal van andere beroemdheden hierheen.' Jarenlang zat Mets in het bestuur van MKB Noord-Holland Noord, waarvoor zijn inspanningen werden beloond met een erespeld. 'En ik zat in het bestuur van het LBO en - na de fusie - van de OSG, waarvan ik zelfs nog een tijdje voorzitter ben geweest.' Op het ondernemersvlak breidde hij zijn activiteiten ruim twee decennia geleden uit naar Den Burg, waar hij een tweede drogisterijzaak begon, die hij geruime tijd geleden overdeed aan dochter en schoonzoon Jolanda en Eric Venneker. Omdat zijn andere dochter Gonnie het moederschap niet kon combine ren met het in haar eentje runnen van de zaak, zag het er een tijdje naar uit dat er geen opvolging zou zijn. Maar de komst van Carolina Zijm, die vorig jaar mei het bedrijf kwam versterken, bracht uitkomst. 'Samen kunnen we het pnma aan.' De dames zijn beiden schoonheidsspecialiste, Gonny is gediplomeerd drogisterij-assistente en ze volgen beiden allerlei cur sussen om zich verder in het vak te bekwamen. Achter de schermen zijn de taken verdeeld, maar beiden zijn veel in de winkel te vinden. 'We hebben het heel gezellig zo met z'n tweeën', klinkt het eensluidend. Het assortiment in de DIO drogisterij omvat schoonheids- en verzorgings artikelen in de breedste zin van het woord, homeopatische middelen, pijnbestrijders en andere artikelen. Waterschapsmedewerker Kasper van Zuilekom siert de omslag van het jongste nummer van Waterwerk, het vakblad van het hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier. Geleund tegen de vuurtoren meldt hij de lezer een 'skitterende baan' te hebben. Binnenin het blad somt 'objectbeheerder Integraal Water beheer' zijn bezigheden op. 'Zo ziet hij om te beginnen toe op het onderhouden van de vijf gemalen, drie onderbemalingen, een paar automatische stuwen, het helofy- tenfilter van het moerassysteem van de afvalwaterzuivering in Everste- koog en het nodige kleine spul. Om de gedachten te bepalen: het eiland telt maar liefst 132 peilvak- ken die met handbediende stuwtjes worden beheerd. Daarnaast zorgt hij ervoor dat de hoofdwatergan gen, waterbergingen en de oevers tijdig gebaggerd en gemaaid wor den, zodat ze op diepte en breedte blijven.' Ook over het wonen op het eiland laat de in Assen geboren Van Zui- Bijdrage NIOZ aan publicatie In het gezaghebbende tijdschrift Nature publiceert een groep Neder landse microbiologen en geoche- mici onder leiding van de Univer siteit van Nijmegen de resultaten van hun onderzoek naar een con sortium ('samenwerkingsverband') van twee soorten micro-organis men. Dit consortium kan uitsluitend onder zuurstofloze omstandigheden methaan (aardgas) oxideren. Het NIOZ leverde een bijdrage aan het onderzoek naar de identificatie van specifieke vetten van de twee soor ten microben en het meten van hun stabiele koolstof isotoopsamenstel ling. De uitkomsten hiervan zijn zeer specifiek voor verschillende typen microorganismen. Het duo bestaat uit een bacterie en een oerbacterie (Archaea). De voor de oxidatie van methaan benodigde energie haalt het duo uit de omzet ting van nitriet in stikstofgas. Nitriet komt in hoge concentraties voor in water dat van landbouwgronden in kanalen en rivieren stroomt. Dit water is ook een belangrijke bron van voedingsstoffen voor het kust water van de Noordzee en de Wad denzee. De twee microben hebben nog geen soortnamen gekregen, maar men is er in het laboratorium in geslaagd het consortium sterk te verrijken. Het voorkomen van vergelijkbare typen organismen in zuurstofloze wateren op meerde re plaatsen ter wereld wijst erop, dat dit samenwerkingsverband een lekom zich lovend uit: 'We hebben er geen moment spijt van gehad. Mensen die naar Texel komen, zijn of binnen de kortste keren vertrok ken of ze gaan nooit meer weg. Je kunt er tegen of niet. Ik wil hier nooit meer weg.' belangrijke rol kan spelen in de mondiale kringlopen van zowel stik- De komende ei stof als koolstof. Carolina Zijm. de gaande mensen in Drogisterij Mets in De Koog. Unks Gonny Witte Mets, daarnaast Wim en Margriet Mets en rechts Klif ART van Herman en Ina Bak ker in Den Hoorn staat tot en met de Pinksteren in het teken van werken van Toon de Haas. De galerie beschikt over zo'n 85 werken van de oud-Texelaar. De expositie biedt een overzicht van werken die de in Oosterend geboren en getogen De Haas van 1952 tot vorig jaar maakte. Er hangen onder meer olieverfschilderijen, aquarel len, gouaches en inkttekeningen. De werken die de 76-jarige De Haas vorig jaar maakte, zijn afbeeldingen van enkele dorpen op het eiland en het Texelse landschap. 'En we heb ben schilderijen van landschappen die hij maakte tijdens zijn reizen naar Ierland en Tsjechië', vertelt Bakker. Te zien is ook een serie van twintig etsen die De Haas in 1977 en 1978 van de kerktoren van Oosterend maakte. Elke tekening is vanaf een andere plek gemaakt, met als centraal herkenningspunt de toren. De stillevens van De Haas vullen een ander deel van de over zichtstentoonstelling. Portretten zijn er wat minder. Er hangen ook inkte- kening van Amsterdam in het begin van de jaren zestig. De expositie wordt zondag van 14.00 tot 17.00 uur officieel geopend. De Haas die tegenwoordig in Amstel veen woont, kan daar zelf met bij zijn, maar hij komt van de zomer nog wel naar het eiland. De tentoon stelling is volgens Bakker ook vóór zondag al te bezichtigen. Klif ART is van donderdag tot en zondag geopend van 13.30 tot 17.30 uur. Daarnaast is de galerie aan Klif 27 ook geopend als er een geel bord buiten staat en op afspraak. Nieuwe passen bibliotheek Locatiemanager Maaike Vonk van de openbare bibliotheek overhan digt dinsdag om 14.00 uur de eerste nieuwe bibliotheekpas aan Marian Merkelbach, wethouder van wel zijn. De nieuwe pas is voorzien van een streepjescode, die door een scanner gelezen kan worden. Alle leden kunnen hun oude pas vanaf woensdag 25 april omruilen. De vertrouwde passen - met stipjes - werken dan niet meer. Om het inruilen soepel te laten verlopen, zet de bibliotheek komende week extra personeel in. Rechter: gemeente handhaaft terecht De gemeente is terecht opgetre den tegen de Duitse eigenaresse van een vakantiewoning op üt Krim die een dakterras te groot uitvoerde en zonder vergunnirc enkele uit- en aanbouwen reai seerde. Dat blijkt uit de uitspraa van de Alkmaarse voorziening» rechter bij wie de vrouw in beros was gegaan, nadat zij bij b en nul op het rekest had gekregen. Om de vrouw te dwingen hel fe gaal gebouwde te verwijderen, h* het college een dwangsombeschi; king gestuurd. Ze betaalde niet e nam Frantzen Advocaten in de r om de beschikking door de recfë geschorst te krijgen. Aangevoe; werd dat de verboden uitbreiding* al geruime tijd aanwezig waren? dat van gemeentewege mondelrc toezegging was gedaan dat bepaa de situaties in stand mochten m den gelaten. De Duitse vond dat bepaalde uitbreidingen gelegs liseerd konden worden dan wel gunningvrij zouden zijn. Ten sl wees zij op onduidelijkheid bete fende de afwijking van de maatvfc ring. De gemeente had bij het mefe een grotere afwijking vastgeste dan de architect en de aannem- en het verschil zou in haar voorde moeten worden uitgelegd. De rechter wees deze stelling? van de hand. Hij stelde vast d- het verschil tussen de meting? van gemeente en architect/aanrs mer niet erg groot was. Ook ven hij dat de eigenares haar beroeps mondelinge toezeggingen van gemeente niet hard heeft gemaat Het college rekent er op dat gewraakte uitbreidingen van bungalow nu snel alsnog zulte worden gesloopt. Budget voor de dorpscommissies Net als vorig jaar krijgen de dorps commissies van de gemeente elk €2.269, - dat vrij mag worden besteed aan zaken die voor het dorp van belang zijn. De gemeen teraad stelt binnenkort de rege ling voor dit 'eigen budget' officieel vast. Onder meer is bepaald dat de dorpscommissie aan het eind van het jaar rekening en verantwoording moet afleggen over de besteding van het geld. Als het bedrag nie opgemaakt, mag het restant worï gespaard, maar er moet wel inzc worden gegeven in de mutaties het saldo van dit gespaarde bed/a; Als het college aan de hand van a overgelegde cijfers van mening dat het geld voor oneigenlijke zate wordt gebruikt, kan het geheel gedeeltelijk worden teruggevordsr Op verzoek van de gezamerï» dorpscommissies wordt de adrnr stratieve rompslomp die het gebrj van het eigen budget veroorcd zo beperkt mogelijk gehouden. Caravans Boom mogen blijven De caravans van Ivonne Boom van Paal 28 mogen voorlopig blij ven op haar terrein aan de Krim- weg bij De Cocksdorp. Dat heeft de voorzieningenrechter in Alk maar bepaald. De rechter heeft een verzoek van een omwonende om de bouwver gunning te schorsen van de hand gewezen. Volgens de rechter wegen de belangen van Boom, die in de caravans haar seizoenspersoneel huisvest, zwaarder dan de belangen van de bezwaarmaakster die over last van de caravans zegt te onder vinden. Zij had de rechter gevraagd de bouwvergunning te schorsen in afwachting van een bodemproce dure die ze bij de rechtbank in Alkmaar heeft aangespannen. In die procedure wordt naar verwachting later dit jaar uitspraak gedaan. De vergunning voor de 14 caravans is geldig tot en met 2007. Daarna moet Boom definitieve personeels- verblijven hebben gerealiseerd. Volgens de recent aangescherpte criteria mag zo'n verblijf maximaal tweehonderd vierkante meter groot zijn en mogen er maximaal twin tig mensen worden gehuisvest. De voorziening bij Boom moet ook pas sen binnen het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied. Herman Bakker exposeert tot dinsdag 6 juni werken v, Gemeenteraad benoemt college komende maandag De gemeenteraad komt maandag 24 april in het raadhuis bijeen voor een speciale vergadering. Deze staat vooral in het teken van het afscheid van het huidige college. Op de agenda staat bovendien het voorstel tot benoeming van de nieu we wethouders: Nico Kikkert (Texels Belang). Marian Merkelbach (CDA) en Peter Bakker (GroenLinks). Ai 'Vegi de orde is eveneens het offics installeren als raadslid van Maiiji Eelman (CDA), die bij de installs van de nieuwe raad afwezig Voor het zover is, wordt haars vol ontslag uit de Rekenkamer» missie verleend. Ook geïnstalse wordt Martijn Eelman (CDA), de: naar het college 'doorgeschM|Vroe Merkelbach vervangt. De vergaiK/e ring begint voor de laatste keersj te b 19.30 uur. Alle volgende raadsrij wore gaderingen gaan om 20.00 uurv? start. IC Opbrengst debat blijft vraagteken Het was gisteren nog niet duidelijk of de gemeenteraad vorige week voldoende heeft bezuinigd om het gat in de begroting te dichten. De politieke partijen kregen afgelopen weekend alle voorlopige resultaten van het bezuinigingsdebat onder ogen met het verzoek zorgvuldig na te gaan of alle voorkeuren juist zijn opgeschreven. De gemeente had gisteren nog niet alle reacties bin nen. Tijdens het bezuinigingsdebat moesten de zes partijen van zo'n 230 voorstellen aangeven of ze het er wel of niet mee eens waren. Van diverse bezuinigingsvoorstellen was het meteen duidelijk of er wel of geen politieke meerderheid was, maar voor diverse andere voorstellen was dat niet het geval. Daardoor had de gemeente nog geen overzicht van het eindresultaat. De gemeente heeft minimaal €750.000,- nodig en er wordt gestreefd naar een bezuini ging van één miljoen euro. Texeltours helpt bij 'opkikkerdag' Omdat het bedrijf in bezit is van een voor rolstoelen aangepaste touring car, werd Texeltours onlangs door Stichting De Opkikker benaderd om medewerking te verlenen aan de 'opkikkerdag' van Robin Holsappel. De Opkikker verzorgt verwenda- gen voor langdurig zieke kinderen en hun familie. De familie Holsap pel was in contact gekomen met Texeltours tijdens een verblijf in het Tesselhuus. Vorige week haalde het Texelse bedrijf de negenjarige Robin Holsappel op in zijn woonplaats Haarlem. Samen met zijn familie en medewerkers van De Opkikker werd Madurodam bezocht, waar naast de miniaturen ook de ijssculptu- renshow werd bekeken, 's Middags werd een bezoek gebracht aan het Tekno Museum in De Lier, waar vele miniatuurvrachtwagens en -bussen zijn te zien. De dag werd afgesloten met een gezamenlijk diner. Paard op hol: Texelaar gewond bij val van wagen Een Texelaar is maandag gewond geraakt toen het paard dat voor zijn wagen liep op hol sloeg. De man reed rond het middaguur over Zuidhaffel, in de richting van de Schansweg, toen het dier door onbekende oorzaak op hol sloeg. Daarbij sloeg de kar om en werd de menner een stuk meegesleurd, waarbij hij gewond raakte aan zijn schouder. Per ambulance is de man afgevoerd naar het Gemini Zieken huis in Den Helder. Het paard werd bij de boerderij van de man op Wes tergeest aangetroffen. Ze stuitten er bij toeval op tijdens het uitlaten van de hond op eer ste paasdag. Tot hun verrassing zagen Henk Brugge, Monica Maas en hun dochter opeens vuistdikke' noten tevoorschijn komen uit een van de pijpen die bij Westerslag liggen voor de naderende strand- suppletie. Twaalf stuks kwamen door het opkomende water uit de pijp gespoeld. De vondst baarde aan vankelijk alleen opzien bij de familie Brugge. De noten trokken echter de volle aandacht nadat het Noordhol lands Dagblad dinsdagochtend op de voorpagina had bericht dat er kokosnoten op het Texelse strand waren aangespoeld. Een zoektocht op internet lef? dins Brugge dat de aangespoelde r;': breii afkomstig zijn van de Nypa M Eure cans, een lage palmboom (de sas nam palm) die in Aziatische landen f deel Australië in mangroves voortkcfj ten De palm staat daar veelal langs?'volg water. De bevindingen leerden i op e de noten geen kokosnoten kirt De c worden genoemd. de 1 De Belgische aannemer Ja"nebl Nulde, die de buizen op het stw vrijv heeft aangebracht, reageerde j de c opdrachtgever Rijkswaters'^ aanvankelijk met ongeloof op j Ever vondst. Hij noemde het onws met< schijnlijk dat de noten uit een b* man kwamen, omdat de pijpen voordj de f nieuwe klus eerst goed won» pas doorgespoeld. De signeersessie van schrijver Nico teksten te voorzien. De oud-Texe- Pronkstuk was een Javaanse kris Dros in Het Open Boek in Den Burg laar tekende regelmatig persoonlijke die in het boek een cruciale rol werd zaterdag druk bezocht. Dros teksten op, omdat er veel vrienden speelt. Jerom Timmer van Het Open was vrijwel de hele middag constant en bekenden voorbij trokken. De Boek had boekenleggers met een in de weer zijn nieuwe boek Dromen hoek waar de sessie plaatshad, afbeelding van Dros gemaakt en van de bok van handtekeningen en was speciaal aan het boek gewijd, soortgelijke wijnetiketten. Hulp aan platteland in voormalige Oostbloklanden abn Amro 55 31 16 088 Henk Brugge toont drie van de twaalf noten die zondag uit een buis op het strand bij Westerslag stroomden.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 8