'Oudjes' NIOZ doen het nog altijd bes vermaken groot publiek Playback-artiesten E Ag^da teso texelseScouraw oud Papier oPÏËNie TEXELSE 2 COURANT Geslaagd Geraldine jmsiBoW* Dinsdag 25 april: In Hotel Texel aan de Postweg wordt vandaag en morgen het lente-arran gement van Woman Wizard gehou den. Op schapenboerdenj De Noordkroon aan de Nieuwlanderweg begint om 14.30 uur een demonstratie schapen scheren. Het clubgebouw van de modelspoor club aan de Emmalaan in Den Burg is van 19.00 tot 22.00 uur open voor publiek. Toegang €1,50. In de voorspeelruimte van de muziek school in Den Burg begint om 19.00 uur een voorspeeluur van leerlingën keyboard, piano, slagwerk en dwars fluit. De afdeling dialect van de Historische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in Tusse de Banke op de Groene- plaats in Den Burg. In Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg begint om 20.00 uur een lezing over het evangelie van Judas en het gezag van de bijbel. De lezing wordt gegeven door dominee Arnold Wesseling van de baptisten gemeente. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Ice Age the Meltdown (aanvang 19.00 uur), Fire wall (19.15 uur) en Inside Man (21.30 uur). In de serie De Volkskrant-filma vonden draait The Merchant of Venice (21.00 uur). Woensdag 26 april: In de voorspeelruimte van de muziek school in Den Burg begint om 19.00 uur een voorspeeluur van leerlingen dwarsfluit en orkest De Groovers. In hotel De Lindeboom in Den Burg begint om 20.00 uur een avond rond het medium Lia Schippers. Toegang €8.-. In De Witte Burcht in de molenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een politieke avond van de op te nchten Texelse afdeling van de SP. De toe gang is gratis. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Ice Age the Meltdown (aanvang 14.30 en 19.00 uur), de première van de nieuwe kin derfilm De Kleine Ijsbeer 2 (15.00 uur) en Inside Man (21.30 uur). In de serie De Volkskrant-filmavonden draait The Merchant of Venice (21.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont de Nederlands gesproken versie van Nanny McPhee (aanvang 16.00 uur). Donderdag 27 april: Bij 't Turfveld aan de Randweg de Dennen begint om 10.30 uure kennismakingles nordic walking var Texel Outdoor Programma's. Deel name kost €10,-. Vooraf aanmefe via tel. 06-12070776. Om 20.00 uur begint in theater De Kiekendief op De Krim de ledenverga dering van de Texelse Vereniging vai Logiesverstrekkers. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Ice Age the Meltdown (aanvang 19.00 uur), Fai lure to Launch (19.15 uur), Brokebact Mountain (21.15 uur) en Inside M? (21.30 uur). Vrijdag 28 april: In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend begint om 20.00 uur de jaarlijkse vergadering van dorpscommissie mef bewoners. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Ice Age the Meltdown (aanvang 19.00 uur). Fa- lure to Launch (19.15 uur), Brokebad Mountain (21.15 uur) en Inside War (21.30 uur). TESO zet vrijdag van 9.30 tot 20.00 uur en zaterdag en maandag va- 9.30 tot 16.00 uur twee boten en verzorgt dan ieder half uur eer afvaart, zowel vanuit Den Helder vanaf Texel. Toch moeten automob- listen rekening houden met wacht tijden. Vrijdag moet op Texel tusse 9.00 en 10.00 uur mogelijk een uur worden gewacht en in Den Helde tussen 11.00 en 18.00 uur zelfs ee uur. Zaterdag bedraagt de wachttijc in Den Helder tussen 10.00 en 13.00 uur waarschijnlijk een half uur. Ee half uur wachttijd wordt maandag cc Texel tussen 9.00 en 11.00 uur er Den Helder tussen 12.00 en 14it uur verwacht. Meer informatie ora de veerdienst is te verknjgen via té 369600 of website www.teso.nl. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwa gen komt in de volgende straten: 4. Waalderstraat, Marelstraat, Burger houtstraat, Jan Reystraat, Wilhel- minalaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 25 07.10 en 19.20 u. Wo. 26 08.15 en 20.14 u. Do. 27 09.15 en 21.25 u. Vr. 28 10.16 en 22.15 u. Za. 29 10.34 en 22.54 u. Zo. 30 11.00 en 23.27 u. Ma. 01 11.17 en 23.45 u. Di. 02 12.06 en - u. Wo. 03 00.07 en 12.24 u. Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 30 april op om 06.09 uur en gaat onder om 21.06 uur; donderdag 27 april nieuwe maan; zaterdag 29 april springtij. Abonnementsprijzen 2006: Per half iaar 35,05 33,45 (automs* Per jaar 68,30 66,15 (auiomiöi Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Erfgoed Is het wantrouwen van veel Texe laars tegen de status Cultureel Erfgoed gerechtvaardigd of niet? 'Nee', zegt minister Veerman en ik wil de man graag geloven. Maar ging het gesprek woensdag wel helemaal om die status of ligt de allergie, de achterdocht en mis schien zelfs de onmacht tegen overheidsmaatregelen dieper? Lees de kranten, de mensen zijn spekzat en ziek van alle regels Worden gek van alle formulieren, wachttijden en telefonische keu zemenu's. Cees Veerman 'Een maatschappij die gefundeerd is op achterdocht heeft dikke wet boeken om van alles te regelen en uit te sluiten. Mensen wees verdraagzaam, los de problemen onderling op en stap niet steeds om een wissewasje naar de rech ter.' Ben ik het helemaal mee eens. Maar nuchter constateerde hij ook dat dezelfde wetgever van dat dikke boek vaak onnodig veel lol uit het leven timmert door over dreven maatregelen. 'Na Volen- dam moest ineens heel Nederland geïmpregneerd en brandvrij wor den ten koste van. Dit had nooit zo mogen gebeuren. Het leven moet geleefd en hier en daar gebeuren gewoon ongelukken. Daar moet je met een heel land voor aan ban den leggen.Mooi gezegd, maar waar blijft het terugdraaien van al die voorschriften dan? De Texelse boeren hebben grote zorgen over schade aan hun gewassen door de vele overzomerende wilde gan zen, maar door een procedurefout bij de aanvraag mogen dit jaar geen eieren worden geprikt. Als aangetoond kan worden dat het een fout is, moet het met een sim pel telefoontje toch in vijf minuten te herstellen zijn? De onmacht om dit soort dingen eenvoudig op te kunnen lossen, vraagt om burgerlijke ongehoorzaamheid, om een gang naar de rechter, om achterdocht bij ieder formulier waar weer een handtekening op gezet moet worden. Een soepele omgang tussen burgers en over heid en burgers onderling vereist inspanning en begrip van beide kanten. En een beetje vrijheid en ruimte om adem te halen. Als een stukje cultureel erfgoed dat we onze kinderen kunnen nalaten. Pien Verberg DINSDAG 25 APRIL 2006 Winnaars bij de OSG-jeugd: Les Poppies uit Den Hoom. leverde als de zangeres Tess een prachtig optreden af, waarmee ze de derde prijs veroverde. Uitslagen: Onderbouw basisscholen: 1 .Ilse Siegten- horst en Sharon en Joyce Coevert (Oude schild). De Smilies: Als je lacht; 2.Eliza Blom, Donna Bouwmeester en Inge Tie- lemans (De Koog). Nijntje: Naar school; 3.Viergeline den Teullng (De Koog). Chris tina Aguilera: Ven Commigo. Bovenbouw basisscholen: I.Saar Groot, Kirsten Wilner en Jesse en Sille Bakker (Den Hoorn). Kus: Lekker ding; 2.Milou Mast (De Koog). Belle Perez: Que viva la vida; 3.Melanie Kuip (De Cocksdorp). Tess: Stupid. OSG: 1 .Gijs de Graaf. Geert Riddennkhof. Alex Bakker, Sean van Heerwaarden en Paul ter Steege (Den Hoom). Les Pop pies: Non, non, rien n'a changé. 2 Marleen Tromp (Oudeschild). Madonna: Hang up. 3.Lisan Schuijl (De Koog). Kelly Clarckson: Because of you. Volwassenen: I.Leo Saai, Helmich Kuiper, Roel Veldman, Esther Kuip, Olga Bruin en Kleis Hooijschuur (De Cocksdorp). Vil lage People: YMCA; 2.Brigit Krijnen, Sanny Crisnigt, Reina Witte, Bernadet Spandaw. Colinda Visser, Monique de Waard (Oude schild). The Bangles: Walk like an Egyptian. 3.Monique den Braven, Maneke Kooiman, Janneke en Michel Mast (De Koog). Boney M Daddy Cool. Drie meisjes uit Oudeschild wonnen als De Smilies bij de jongste kinderen en werden gefeliciteerd door jury-voorzitter Els Whyte. Foto Gemt Verhoeven) i-7::_ -I,4^. onHmtC Een jaar of zeven was het stil rond Comedia de la NIOZ, maar afgelo pen zaterdag liet het roemruchte toneelgezelschap weer uitbun dig van zich horen. De komedie Het circus van mijnheer Bravado bevatte weliswaar symboliek die aan velen voorbijging, het acteer werk was van zeldzaam niveau, de verkleedpartijen en metamorfoses verrassend en de lachspieren van het publiek hadden het zwaar te verduren. Van de aardappelmoeheid waaraan het komediantengezelschap NIOZ ten prooi was gevallen, was in Ques tion Plaza niets meer te merken. Niet dat het gezelschap zo fris oogde, juist niet zelfs. Grimeuse Juul Swarthof had wel aanzienlijk minder moeite hoeven doen om de acteurs op bejaarden te laten lijken dan 22 jaar geleden, toen hetzelfde gezelschap, toen nog een stuk jonger, datzelfde stuk van Djurre Teenstra had opgevoerd. Plaats van handeling was een bejaar denhuis, dat met harde hand werd geregeerd door mijnheer Bravado. Gesteund door huismeester Julius wist de directeur de rebellie van de bewoners tegen de gebrekkige woon omstandigheden steeds te kop in te drukken. Marcel Wernand manifes teerde zich als een ware despoot en deze Texelaar, die acteren tot tweede natuur heeft verheven, toonde zijn veelzijdigheid door zich tijdens de voorstelling vele malen om te kleden. Hij manifesteerde zich als een tiran nieke gymleraar, als het neefje van een van de bewoners, als vermoeide Rentree 'Comedia' smaakt naar meer procureur en tenslotte als clown. Zijn verkleedpartijen speelden zich niet midden op het toneel af, maar het scherm was bewust zo neergezet dat iedereen getuige kon zijn van de gedaanteverwisselingen, die onder deel waren van de act. Slotscène van het tweede bedrijf van Het circus van mijnheer Bravado, waarin de procureur (Marcel Wemand) wordt opgediend aan de bewoners van het bejaardenhuis, symboliserend Het Laatste Avondmaal. Foto Gerard Vmmerman) Ook de prestaties van de andere Iers maakten duidelijk dat het schap het acteren niet was vetë en dat de voorbereiding, onct? het komische gehalte van het ?- gedegen was geweest. Soms s zo perfectionistisch dat de uitvoer naar verluidt niet veel langer op 2 had moeten laten wachten, om - overdreven gesteld - de acte elkaar anders tijdens de repeS in de haren zouden zijn gevlo? Dat de vonken er in de cataK" ben van het onderzoeksinstituut' 't Horntje wel vanaf waren gevto? bleek toen achteraf bekend wet' Wernand de van Henk Spigt 9^ de rijzweep aan stukken had g* gen. Het publiek merkte daar tip de voorstelling niets van, omdat zweep waarmee hij als clown oudjes over de kling joeg, wee» gelijmd. De diepere betekenis* deze bizarre eindscène - sytf serend de machtsgreep van onder gegane dictator - drong tot iedereen door, maar de pret' er allerminst onder. De hoge pr»6 opkomst, de waardering en het: zier dat de acteurs en de oW betrokkenen aan het spel bele® maakten dat Comedia de la W zich heeft voorgenomen volgent) weer een stuk op te voeren. Artiesten in allerlei soorten en maten en van uiteenlopende leef tijden deden zaterdagavond in de Texelse finale van de playback- show hun uiterste best de mas saal toegestroomde toeschou wers te vermaken. Met succes, want mede dankzij de enorme verscheidenheid was er steeds veel te zien in dorpshuis De Bij enkorf. Of het nu drie kleine meisjes in konij- nenpakken waren die een kinder liedje zo goed mogelijk probeerden na te zingen of de zes volwassen mannen en vrouwen die in fraaie kostuums en op een swingende manier de jaren zeventig van The Village People deden herleven, ze maakten het de jury allemaal erg moeilijk. Verdeeld over vier leef tijdscategorieën maakten in totaal twintig groepen hun opwachting. Ze vertegenwoordigden allemaal een dorp - De Koog, Den Hoorn, De Cocksdorp, Oudeschild of Ooste rend -, waar ze eerder dit jaar één van de voorronden wonnen. Enige nadeel van deze massaliteit was dat de avond erg lang duurde, ook al omdat presentator Biem Vla ming steeds rustig de tijd nam de deelnemers te interviewen. Boven dien werden alle winnaars uitge nodigd nogmaals hun show op te voeren. Het was goed te merken aan de jongste kinderen, die steeds luidruchtiger werden en voortdu rend moesten worden gevraagd te gaan zitten, omdat ze de andere toeschouwers het zicht ontnamen. Een klein drama leek in de maak toen de CD van Lisan Schuijl herhaalde lijk oversloeg. 'Zelf gebrand en dus kwetsbaar', oordeelden de technici. Hoewel de OSG-leerlinge uit De Koog dapper doorzong in haar rol als Kelly Clarckson, de Amerikaan se winnares van Idols, was duidelijk dat ze geen optimale omstandighe den trof. Ook toen ze een herkan sing met een ander schijfje kreeg, weigerde de techniek, waarna de zangeres huilend afdroop. Tot geluk van haarzelf, van de organisatie en van alle toeschouwers ging het de derde keer wel goed. De jury, die werd gevormd door vertegenwoor digers uit alle deelnemende dorpen, beloonde haar optreden uiteindelijk met de derde plaats. Net zo opmerkelijk was de pres tatie van Melanie Kuip, die mee deed in de categorie bovenbouw basisschool. In de voorronde in De Cocksdorp was ze derde geworden, zodat ze met voor de finale was geplaatst, maar vrijdagavond kreeg ze plotseling te horen dat ze de ziek geworden winnaar moest vervan gen. Ze leek er met om te malen en 'Oorlog achter de Rugendiek' Fenneke Lap (18) uit Den Hoorn slaagde aan het NOVA college in Haarlem voor de opleiding schoon heidsspecialiste. Zij vervolgt haar opleiding aan het ROC in Amster dam. Probeerlessen muziekschool De Muziek- en Dansschool in Den Burg biedt de mogelijkheid tussen 8 en 19 mei twee 'probeerlessen' te volgen op accordeon, blokfluit, cel lo. dwarsfluit, gitaar, harp, keyboard, klarinet, piano, saxofoon, slagwerk en trompet. De lessen worden aan geboden tegen een gereduceerde prijs van €10,- voor twee lessen. De meeste instrumenten worden door de school beschikbaar gesteld. Het aantal leerlingen is beperkt, inschrijvingen worden gehonoreerd op volgorde van binnenkomst. Aan meldingen kan via tel. 313493. Onder de titel 'Oorlog achter de Rugendiek' verzorgt historiekenner Gelein Jansen op 1, 10 en 20 mei vier rondleidingen langs plekken die herinneren aan gebeurtenissen tijdens de Tweede Wereldoorlog, met name de Georgische opstand (Russenoorlog) waarbij in april 1945 veel slachtoffers vielen. De data zijn symbolisch, 10 mei is het begin van de oorlog, 20 mei het eind van de Russenoorlog. De rondleidin gen starten om 10.00 uur op de parkeerplaats bij de Slufter, waar de rit ook eindigt. Bedoeling is dat deelnemers een auto meenemen. Deelname kost €6,- per persoon, inclusief koffie en gebak. Voorspeelweek muziekschool In de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool vinden van daag en morgen optredens plaats van leerlingen Vanavond spelen de leerlingen keyboard, piano, slag werk en dwarsfluit. Het orkest De Groovers en dwarsfluitleerlingen treden woensdag voor het voetlicht. Beide avonden beginnen om 19.00 uur en duren ongeveer een uur. Publiek heeft gratis toegang. Politieke avond SP in oprichting In De Witte Burcht aan de Molen straat in Den Burg begint woens dag om 2.00 uur een avond voor leden en sympathisanten van de SP (Socialistische Partij). De toegang is gratis. Momenteel vallen Texelse SP-leden onder de vleugels van de afde ling Alkmaar. Enkele jaren geleden namen Ferry Zegel en Jesse Hoven het initiatief voor een eigen Texelse afdeling, maar door een samenloop van omstandigheden is de oprich ting er nog niet van gekomen. In de aanloop naar de gemeenteraadsver kiezingen kwam een eigen afdeling opnieuw ter sprake. Inmiddels heeft een kerngroep van tien personen een voorlopig bestuur geformeerd en zijn er verschillende bijeenkom sten geweest om te praten over de toekomst van de SP Texel. Daaruit is een lijst met mogelijke program mapunten voortgekomen. Deze lijst zal tijdens de informatieavond in De Witte Burcht besproken worden. Daarnaast zal er volop gelegenheid zijn voor kennismaking en discussie. Dorpscommissie Oosterend De dorpscommissie van Oosterend houdt vrijdag de jaarlijkse verga dering met de bewoners van Oos terend en wijk O. De vergadering wordt gehouden in dorpshuis De Bijenkorf en begint om 20.00 uur. De agenda en de notulen zijn te vin den in het aprilnummer van Stren- der Nieuws. Het financieel verslag, het verslag van de feestcommissie en andere stukken worden ter ver gadering verspreid. Bustocht door nationaal park Met een bustocht van noord naar zuid, bezoekjes aan diverse natuur gebieden, korte excursies en een lunch kunnen Texelaars zaterdag 13 mei kennis maken met het nationaal park Duinen van Texel. De tocht staat in het teken van de biodiver siteit in het park. Het programma is speciaal bedoeld voor volwassenen en begint om 10.00 uur bij camping De Robbenjager bij De Cocksdorp. Na een busrit van noord naar zuid eindigt het programma om 15.30 uur bij de Mokbaai. Deelnemers kunnen met de bus in de dorpen worden opgehaald en weer teruggebracht. Deelname is gratis, opgeven kan bij de informatiebalie van het nationaal park in Ecomare, tel. 317741. Koninginnemarkt Atletiekvereniging Atletiekvereniging Texel is met drie kramen present op de koningin nemarkt die zaterdag in Den Burg wordt gehouden. Er worden diverse spullen verkocht, waaronder tuin gereedschap, kinderspeelgoed en divers meubilair. Als altijd worden ook koffie, cake en tomatenplantjes verkocht en een verloting gehou den. Texel moet wennen aan straatmuziek Dat straatmuziek een fenomeen is waar Texel niet erg vertrouwd mee is, bleek zaterdag in de Weverstraat, waar Joost Dobbe en medegitarist Frank Kooijmari aanvankelijk niet de belangstelling trokken die het optreden verdiende. Alsof ze haast hadden liepen veel wandelaars onverstoorbaar door en bleven dus verstoken van het melodieuze If you go, het nummer van deze singer/ songwriter uit Den Helder dat deze week op CD wordt gelanceerd. Dat gebeurt door Music Store Neder land, het was dus geen toeval dat Dobbe optrad onder de pui van de gelijknamige zaak in Den Burg. Gelukkig voor de muzikanten groei de de belangstelling in de loop van de middag aan en kon Henk Slikker alsnog de nodige CD'tjes aan de man brengen. Foto Gerard Vmmerman)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2