Leerlingen verwoorden vrijheid in kunstwerk TEXELSE J COURANT Ontdekkingstocht met de stem als instrument DINSDAG 25 APRIL 2006 Hercules nodigde de kinderen uit op de panelen woorden te schrijven die voor hen vrijheid uitdrukten. De panelen werden daarna geplaatst in een grote kubus die hij van verhuis dozen had gemaakt. Uit de dozen staken zo'n duizend saté-prikkers waardoor de door de kinderen opge schreven vrijheidsgedachten symbo lisch naar buiten werden gestraald. De bijeenkomst bestond voor een belangrijk deel uit voordrachten. Aster Hendriks, Sanne de Kruif, Sofie van den Wijngaard, Anna van der Duim, Michelle de Vries, Chloé Schraag, Lucie Veeger en Mytza Wijnand van de Jozefschool lazen zelfgeschreven gedichten over oor log en vrijheid voor. Tessa Ekker, Michiel Vlaming en Anita van Opstal van De Fontein deden hetzelfde. De Thijsseschool vaardigde Quirijn Verschoor af die op zijn trompet een stuk van de film Pirates of the De klank van iemands stem kan veel zeggen over iemands verle den, hoe hij in het leven staat en op welke manier hij contact maakt met anderen. Door goed naar die stem te luisteren, kunnen verbor gen problemen worden blootge legd en kan ook bij de degene die hem hoort een beter begrip ontstaan. Dat is het uitgangspunt van Stemwerk, een door Klarina Combé gepraktiseerde therapie. De therapie werd ontwikkeld door Jean-René Toussaint, die als acteur dertig jaar geleden werd gevraagd of hij iets kon doen aan het mecha nische stemgeluid dat veel dove kinderen hebben. Idee was dat hij ze kon helpen een ander geluid te produceren. Maar gaandeweg begon hij zich af te vragen waarom Carribbean speelde. Burgemeester ze eigenlijk moesten veranderen en Leerlingen schrijven in de raadzaal op zwartbeschilderde glazen panelen diverse woorden die voor hen het begrip vrijheid inhouden. Spelen, familie, natuur en samen. Zomaar enkele woorden die kin deren van de Thijsseschool, de Jozefschool en De Fontein giste ren met krijt op acht zwartbeschil derde glazen panelen schreven. De woorden drukken voor hen uit wat vrijheid betekent. De woorden werden opgenomen in een kunstwerk dat kunstenaar Eric Hercules had gemaakt en dat gis terochtend centraal stond tijdens de jaarlijkse actie Adopteer een Monu ment van het 4/5 Mei Comité. Leer ingen van de groepen zeven van de dne basisscholen in Den Burg waren daarvoor bijeen in de raadzaal van het gemeentehuis. Er werd stilgestaan bij de verschrik kingen van de Tweede Wereldoorlog en het belang van vrijheid. Hercules zei de kinderen dat hij zich had 'suf- gepeinsd' over de vraag hoe hij dat het beste kon uitbeelden. Hij deed het uiteindelijk in de vorm van het kunstwerk en met behulp van zijn hond Darwin en ervaringen van zijn wder. Zijn hond, die hij had mee genomen, wist niet wat het begrip vrijheid betekent, hield hij de kin deren voor. Zijn vorig jaar overle den vader, voor wie hij symbolisch een stoel plaatste, wist het wel. Die je dat hebt geleerd, weet je wat kwam uit Nederlands-lndië en zat het betekent om vrij te zijn. En het tijdens de oorlog gevangen in een allerbelangrijkste aan vrijheid is het Jappenkamp. 'Hij leerde daar wat moment dat je vrij komt nadat je om bloemen bij de graven van geal- het betekent om niet vrij te zijn. Als hebt vastgezeten.' lieerde strijders te leggen. Joke Geldorp toonde zich onder de indruk van de voordrachten. Ook oud-verzetsman Huug Snoek sr, die op de publieke tribune zat, liet blij ken dat de kinderen de juiste woor den hadden gevonden. De burge meester zei het belangrijk te vinden dat er nog steeds elk jaar nieuwe kinderen aan het project meedoen om te leren van de ervaringen van de Tweede Wereldoorlog. Ze reikte voor het eerst vaantjes uit waar de scholen foto's van de deelnemende leerlingen in kunnen stoppen. Op die manier blijft er een tastbare herin nering aan Adopteer een Monument. Na de bijeenkomst in de raadzaal gingen de kinderen naar de Algeme ne Begraafplaats aan de Kogerstraat Adopteer een Monument werd afgesloten met het leggen v. 7 bloemen bij de oorlogsgraven op de Algemene Begraafplaats. (Foto's Harry de Graaf) of dat niet net zo gold voor de gesprekspartners van doven, die door meer begrip te hebben ook zouden kunnen werken aan een beter contact. Uiteindelijk ging hij met beiden aan de slag. De dove kinderen bracht hij het bewustzijn bij dat ze door te kijken hoe hun gesprekspartners reageerden de communicatie konden verbeteren. Tegelijkertijd leerde hij de anderen dat doven vrijer durven spreken wanneer ze worden geaccepteerd en dat daardoor hun stemgeluid automatisch ook beter wordt. Met hulp van psychiaters en logo pedisten werkte Toussaint zijn idee- en verder uit. In de huidige vorm van de therapie wordt soms ook met stimulatie, een vorm van mas sage, gewerkt. Met kinderen zijn ook speelse methoden denkbaar, zoals het doorgeven van een denk beeldige bal. Daarbij leren ze con tact te zoeken met elkaar, omdat ze anders de kans lopen dat de ander de bal mist. Inmiddels beschouwt Toussaint de stem als een bruikbaar gereedschap, waarmee een goede indruk kan worden verkregen van iemands problemen, waarna kan worden gewerkt aan het verbeteren van de communicatie. Volgens de in Oosterend woonach tige Combé zijn allerlei praktische toepassingen mogelijk. Zo bood ze onlangs ze haar diensten aan op een basisschool, waar in één klas opvallend veel werd gepest en de leerlingen volledig uit elkaar dreig den te groeien. In een workshop van tien bijeenkomsten liet ze de kinderen eerst uiteenlopende 'primi tieve' geluiden voortbrengen, klan ken waarbij niet wordt gesproken of gezongen. Door hen bewegingen te laten maken, verapderde het geluid. Klarina Combé: 'Ik beweer niet dat het bij iedereen werkt. Ook kregen ze onder meer opdracht in een niet-bestaande taal boosheid en verdriet te laten horen. 'Het was een oefening in kijken en luisteren. Je houdt ze een soort spiegel voor. In het begin zag je dat veel kinderen helemaal niet luisterden. Ze hadden hun oordeel meteen al klaar, von den wat een ander deed gek. Later bleken ze wel bereid te luisteren en werd de acceptatie veel groter', vertelt Combé. Recent is de therapie ook toe gepast op Rotterdamse scholen, waar geweld een normale manier is geworden om conflicten op te los sen. 'Het werkt, het geweld is er een stuk minder geworden. De vraag is natuurlijk of het resultaat blijvend is, maar dit is in ieder geval bereikt.' Soortgelijke successen zijn volgens haar te behalen in de verhouding tussen bazen en hun personeel. 'Eigenlijk kan de therapie nuttig zijn voor iedereen die moeite heeft met communiceren en aan een persoon- Natuurwijzer j larven en jonge vissen staan op het menu. Over menu gesproken, harin gen zelf worden heel veel gegeten door andere zeedieren, zoals grote vissen, vogels en zeezoogdieren. Omdat haring zo algemeen is kunnen ze zelfs als stapelvoedsel dienen. Nu is het zo dat regelmatig grote scholen haring zich uit de grote mas sa terugtrekken om te paaien. Dit doen ze op vaste paaiplaatsen, die niet voor alle haringen gelijk zijn. Alle op een vaste plaats paaiende haring noemen we een ras. Ze onderschei- Haring Hoe zit het nou met die haring? Deze vraag wordt mij de laatste weken nog al eens gesteld. Ik zal dus een poging wagen het uit te leggen. Haring komt in het hele Noord-Atlantische gebied voor. Ook in de Noordzee is het een algemene verschijning. Ze trekken i grote scholen rond op zoek naar voedsel. Dit bestaat voor een groot den zich vaak door er net even anders gedeelte uit roeipootkreeftjes, maar ook andere zwemmende schaaldie ren worden niet versmaad. Ook vis- Deze eigenschappen kunnen blijven bestaan zolang de paaiplaatsen van elkaar gescheiden blijven en er geen kruisingen ontstaan. In de Noordzee onderscheiden we vijf rassen, die we weer kunnen opdelen in twee groepen: de herfst- of zeepaaiers en de voorjaar- of kustpaaiers. De herfstpaaiers zijn het Schotse ras, de bijna uitgestorven Doggerharing en de Kanaalharing, genoemd naar de plaats waar ze paaien. Zij doen dit tussen augustus en januari: hoe zuidelijker, hoe later en op volle zee. De voorjaarsharing bestaat uit Bal- uit te zien. Dit komt omdat ze bij een tische- en de nu bijna uitgestorven andere temperatuur en bij een ander zoutgehalte uit het ei zijn gekomen. Zuiderzeeharing Deze paai(d)en in het voorjaar van maart tot juni in bijna zoet water. Na het paaien keren de scholen terug naar de Noordzee. Het Zuiderzeeras kon na het afsluiten van het I Jsselmeer de paaigronden bij de Gelderse kust niet meer bereiken. Ze hebben het nog een paar jaar bij de Afsluitdijk geprobeerd, maar toen dat niets werd, zijn ze (rond 1940) verdwenen. Dat wil niet zeggen dat er in de Waddenzee geen haring meer voorkomt. Vooral in het voorjaar zien we nog steeds grote haringen. Maar deze komen hier niet om te paaien, maar om te eten. Het is terugkerende Kanaalharing die na het energieverlies van het paaien weer op krachten moe ten komen. De laatste jaren neemt de haringstand weer toe en dus ook de aantallen in de Waddenzee. Soms zit er tussen al deze uitgepaaide haring nog een enkele 'volle' haring. Die lukt het soms het zoete water te bereiken. Ze komen dan door de sluizen naar binnen en zo zit later het Noordhol lands Kanaal, het Balgzandkanaal of Workshop fotografie In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg wordt woensdag 3 mei een workshop (digi- ook wel het IJsselmeer ineens vol met tale) fotografie gegeven. Het accent jonge haring (bliek), die probeert naar van de minicursus, Kijk eens anders de Noordzee terug te komen. Deze vooijaarsharing, die we een enkele keer zien, kan nog wel eens tot het oude Zuiderzeeras behoren. Ze zijn de laatste resten van een ras dat vroeger massaal werd gevangen en gegeten en zeker in de Gouden Eeuw tot belangrijk volksvoedsel mocht worden gerekend. Zo zit het dus met die haring. Hans Witte naar je omgeving, ligt op de natuur. De workshop begint om 18.30 uur met een rondje door Den Burg, waarna een professioneel fotograaf aangeeft hoe foto's anders of beter voor deze middag spelen zij samen lijke ontwikkeling wil werken.' Ook zijn goede resultaten geboekt met slachtoffers van seksueel misbruik, die doorgaans moeite hebben zich te uiten of hun verleden zelfs ont kennen. 'Door deze therapie leren ze erkennen dat het er was en aan te wijzen waarom ze het niet fijn vonden, zonder dat ze de dader dood wensen. Het is een soort ont dekkingstocht Je moet weten wat er aan schort om er aan te kunnen werken.' Combé gelooft dat Stemwerk een alternatief kan zijn voor de psy choloog. 'Ik beweer niet dat het bij iedereen werkt, zoals niet iedereen baat heeft bij een bezoek aan een psycholoog.' Ze is bereikbaar via tel. 318617 of 06-12765670. Laatste optreden Adam Ricketts Voor naar Nieuw-Zeeland te ver trekken, verzorgt zanger/gitarist Adam Ricketts zondag een laatste optreden in herberg De Aanleg in De Cocksdorp. Hij zal daar enke le songs spelen van zijn speci aal voor de gelegenheid gemaakte atscl ;eids-CD. Tijdens de zondagmiddagsession zal ook zanger/gitarist Rick Nichols uit Den Burg voor het voetlicht tre den. Hij treedt op met violist en ban jospeler Bouwe Kuiper, met wie hij lange tijd in Mannanan (de 'NIOZ- band') heeft gespeeld. Speciaal zouden kunnen worden gemaakt. Deelname kost €5,-, deelnemers dienen een eigen digitale camera met Sloppy Tom. De middag wordt afgesloten met een gezamenlijk optreden met Mar- mee te nemen. Opgeven kan in de cel Jansen en Ed van Bommel. De bibliotheek of via tel. 312743. optredens beginnen om 14.00 uur, de toegang is gratis. Na een lang en zorgzaam leven overleed in de vrede van Christus op 85-jarige leeftijd onze lieve man, vader, opa en broer Lambertus Gerardus van Erkelens Ger Alkmaar, 21 april 1920 t Texel, 20 april 2006 Texel: Marieke van Erkelens Arien en Mirjam van Erkelens Ram, Amba Alkmaar: Jan van Erkelens Onze dank gaat uit naar de zorgvuldige begelei ding van dr. Van Hattem en de liefdevolle verzor ging van de thuiszorg en Verpleeghuis Texel. De crematieplechtigheid heeft in besloten kring plaatsgevonden. .„•j-adres: Arien en Mirjam van Erkelens Herenstraat 43,1797 AG Den Hoorn „De Heer is mijn Herder" 0p 20 april is overleden onze lieve zuster, schoonzuster en tante Jannie Oostenbrug-Kreeft ln de leeftijd van 75 jaar. Adrie en Martha Jaap en Martha en kinderen Leeg is de plaats, maar mooi zijn de herinneringen aan onze lieve moeder, schoonmoeder, oma en overgrootmoeder TRIJNTJE CORNELIA ZEGEL-VAN DER VIS Overweldigend en bijzonder waren de bloemen, de kaarten en de woorden. Dit alles deed en doet ons goed en geeft ons de kracht om zonder moeder verder te gaan Voor al uw belangstelling betuigen wij onze oprech te dank. Familie Zegel Texel, april 2006. Leeg is de plaats, maar mooi de herinnering aan onze moeder, oma en overgrootmoeder ANTJE KIKKERT Uw belangstelling was voor ons allen een grote steun en heeft ons goed gedaan. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Texel, april 2006 Leeg is de plaats, maar mooi zijn de herinneringen aan mijn man, onze lieve en zorgzame vader, opa en overgrootvader ARIS WUIS Szn. Uw belangstelling heeft ons goed gedaan. Trijntje Wuis-Roeper kinderen, klein- en achterkleinkinderen Texel, april 2006 Wij zijn getrouwd op vrijdag 21 april jl. Dennis Witvliet Dianne Witvliet-Snippe Ons adres: Herenstraat 41.1797 AG Den Hoorn tel. 0222 319721 Texelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €5,10 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1,70 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Even een pak snert halen in eetcafé Parkstraat 22. Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. Meer bewegen? Kom slenderen bij BodyCare Texel. Bel 315 206 of www bodycaretexel.nl Stoere schoenen van Sto nes and Bones voor jon gens en meisjes bij Mantje Lifestyle Stores! Alle ramen van uw woon huis schoon voor €15,-1! (excl. serre's) Glazenwas serij schoonmaakbedrijf Dennis. Mail via: gewoon- schoon.nl of bel: 311474 of 06 25012820. Bezorgers gezocht voor de weekenden en in de va kantie! Dagelijks bezorgen tussen 17.00 en 20.00 uur. Bel 322145. Voor vakkundige hulp bij satelliet of antennesy steem. Voordeelland Ou- deschild, 322398. Snelle reparatie van uw pc? Dan bent u bij TCA. Maricoweg 37 A aan het Bedrijfsruimte te huur, 90 m2, Mienterglop, De Koog. Tel. 06-22393371. Mexx, Esprit, mooie da mescollectie (o.a. tennis). Mantje Lifestyle Stores truien, polo's, shorts, e.d. Mantje Life style Stores www.voordeelland. nl. Led/ plasma/ stereo/ dvd. Krante André dond. 50! Als de krantenmagnaat 6x p. wk. voor u paraat! Nordic Walking. Kennis making do. 27/4, za. 29/4. za. 6/5. €10.- p.p., Opg.: TOP, 06-1207077. Zwanger? Dans samen! Info: Ericka, 310036/ 06- 13614046. Voor permanent make up: wenkbrauwen, eye liner, full lips. 315 206. www.bodycaretexel.nl Binnen de Teva zomer collectie (diverse model len sandalen) Mantje Life style Stores Pc defect, TCA repareert snel, vakkundig en tegen een scherpe prijs. Marico weg 37 A. Voor de watersporters. let op! Musto, Helly Han sen, Gaastra. Murphy Nye Mantje Lifestyle Sto- Vrolijke collectie Protest kinder- en dameskleding. Mantje Lifestyle Stores Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. Opgelet: Ambachtscen trum Texel is gesloten op zaterdag 29 april!!! Voor reparatie van al uw apparatuur - Service Center Texel - 311 777. Openingstijden Kring loop Effe Kieke: dinsdag t/m vrijdag 12.00 tot 17,00 uur en zaterdag 10.00 t/m 17.00 uur. Tel 06- 53898264/0222-321113. In de natuur schiet het niet erg op: zorg daarom voor 'lente'op je kop! Verf- en producten op natuurlijke basis, natuurlijk bij Qnipp Kapsalon. Waalderstr. 15, tel. 312227 Gezocht door Texelse particulier: aandelen De Krim. Zowel op naam als aan toonder. Bod €1000,- aan toonder/€900,- op naam i.v.m. notariskos- ten. Aanbiedingen uitsl. schrift Pb. 127, 1790 AC Den Burg. Nieuw bij Mantje Lifestyle Stores: Tough jeans! Stoere tassen en jeans voor dames en heren De Koopman Koerier. voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394 Nordic Walking Kennis making do. 27/4, za. 29/4, za. 6/5. €10.- p.p.. Opg.: TOP, 06-1207077. Sterk in schotelwerk - Ser vice Center Texel - 311 777. www.voordeelland.nl voor reparatie. Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. Rits stuk? Wij zetten er een nieuwe in Schoenmake rij sleutelservice Van Osch. Open van 08.00 -12.30 uur. Zaterdags ge sloten. Tel. 313901. Aquarelles voor beg. en gevord. Event buiten schilderen. Tel. 316712 Te dik, te dun, te moe? U bent aan Herbalife toe. G. Bergsma, tel. 314875. Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. Binnen de Teva zomer collectie (diverse model len sandalen). Mantje Life style Stores Texelse kaas van We- zenspyk. Wie wil mij in het voor- en najaar een paar dagen helpen met de tuin? Tel. 313864. Natuurlijk weer goudvis sen op de Koninginne- markt. In Aqua Vita. Antiek, boeken, curiosa bij De Bonte Hond, Haven 12, Oudeschild. Open 11- 17 uur, ma. gesloten. Tuinonderhoud: seizoen 2006, recreant en Texe laar, bel 06-25164777 De Rijcke Tuinen. unicef<@i Word nu lid op unicef.nl

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 3