BSU-directeur Jan Beelen 'man met een missie' Forse werkstraf vernielen OSG mm 'Vliegveld slapende reus die wakker moet worden gemaakt' I gemeentetexel TEXELSE J COURANT Leerlingen Durperhonk op de technische toer DINSDAG 25 APRIL 2006 Henk Griffioen, sinds dit voorjaar bedrijfsleider van het vliegveldrestaurant, schenkt koffie voor Jan Beelen (links), de n. Een man met een missie, zo kan Jan Beelen uit Opperdoes worden omschreven. Als nieuwe baas van BSU en uitbater van het Vlieg veldrestaurant zegt hij naar Texel te zijn gekomen om van beide bedrijven gezonde ondernemin gen te maken. Het liefst zou deze vredesduif, zoals hij wel wordt genoemd, dat doen door samen te werken met Paracentrum Texel. Maar Jan Boyen Rienks houdt de boot af. 'Ik kom hier om te ondernemen en een leuk bedrijf op te bouwen', zegt de 51-jarige Beelen. de nieuwe directeur van BSU. Eigenlijk had deze ondernemer uit Opperdoes ach voorgenomen om na de ver koop van zijn bedrijf, dat het mon diale recht had om tv-meubels van Philips te verkopen, een jaartje vrijaf te nemen, om meer tijd aan zijn dochtertje te besteden. Maar het liep anders. 'BSU kwam op mijn pad. Via gemeenschappelijke vrien den hoorde ik over de problemen die Alexander Beetz met zijn bedrij ven in Amsterdam en op Texel had. Toen ik werd gevraagd of ik daar eens naar wilde kijken, ben ik me erin gaan verdiepen. Als mijn doch tertje op school zat, had ik toch niets te doen.' 'Ik zag dat die jongens van BSU hun nek behoorlijk ver hadden uitgesto ken. Dat het bedrijf in onbalans was geraakt heeft diverse redenen. Het duurde te lang voordat het eigen vliegtuig er was, daarom moest een duur vliegtuig worden gehuurd en ook het weer zat vorige zomer niet mee. Dan heb ik het nog niet over de narigheid die zich hier heeft afge speeld. Maar fundamenteel hebben ze iets goeds neergezet. Er is een goed vliegtuig, een vergunning voor een dropzone, toestemming om het luchtruim te mogen gebruiken en een uitstekende staf die bereid is hard te werken en in staat is de parasport aan zich te binden. Dat hebben we tijdens het paasweek end gemerkt, toen we hier ruim 700 sprongen hadden. Dat hadden er meer kunnen zijn, als we meer vliegcapaciteit hadden gehad. En als je naar onze agenda kijkt, dan zitten de weekenden voor komend seizoen behoorlijk vol en moeten we al denken aan het huren van een extra vliegtuig. Er is echt iets goeds op de kaart gezet. Nu moeten we het zakelijk op orde brengen. Dat kun je doen door je te wapenen tegen de concurrentie of door ze in de armen te sluiten. Het liefst zou ik samenwerken met Paracen trum Texel, omdat beide bedrijven daar een groot zakelijk voordeel van hebben. Maar ik heb begrip voor de emoties en dat de familie Rienks enige afstand houdt.' De vraag is of er bestaansrecht is voor twee paracentra. Het begrip korting ligt de para's, die graag zo goedkoop mogelijk willen springen, immers op de lippen en ze weten de verschillend dropzones in het land goed tegen elkaar uit te spelen. Beelen: 'Ondanks alle perikelen en het matige weer is het totaal aantal sprongen vorig jaar gegroeid. Er is veel mogelijk, maar dan moet er wel iets gebeuren. De prijs moet scherp zijn, maar ook materiaal, de service en de coaching. Wat dat betreft hebben we het goed voor elkaar. Een jong bedrijf, nieuw springmate- riaal en enthousiaste stafleden. De Nederlands kampioen Punky Fish is' bijvoorbeeld als coach aan dit bedrijf verbonden. Dat is één van de uithangborden voor het bedrijf. Maar het geld moet worden ver diend met de tandemsprongen. Daarmee alleen ben je er niet, want als je geen jonge springers opleidt, vergrijst de sport. Daarom moeten we ervoor zorgen dat jong talent hier weer graag komt springen. Daarvoor moet je samenwerken. Eén bedrijf dat meer de commer ciële kant doet, het andere meer het sportieve. Probeer dan samen de handen op elkaar te krijgen. Groot voordeel is dat je materiaal met elkaar kunt uitwisselen, je kunt de vliegtuigen efficiënter gebruiken, coaches met elkaar uitwisselen en een centraal verkooppunt maken.' Een idealistisch pleidooi van de nieuwe man, maar tot dusver heeft de familie Rienks zijn toenadering om samen te werken niet beant woord. Sfeer Beelen zegt er alles aan te doen in ieder geval de goede sfeer op het vliegveld terug te krijgen, want niemand wil een herhaling van vorig jaar. 'De ticketverkoop in het res taurant lag gevoelig en wekte naar buiten de indruk dat het hier een BSU-bolwerk was. Mensen stoor den zich eraan, het ging ten koste van de sfeer en het scheelde klan dizie. We hebben daarom de ticket verkoop uit het restaurant gehaald. Die vindt nu plaats in de kiosk, waar ook kaartjes voor rondvluchten van Wooning Aviation en Reinair plaats vinden.' Het is niet de enige veran dering in het restaurant, dat door Beelen wordt geëxploiteerd. Henk Griffioen uit Den Burg is aangetrok ken als bedrijfsleider. Ervaring in de horeca deed deze Texelaar jaren geleden op in strandpaviljoen paal 12, waarna hij periode in de bag- gersector actief was. Maar toen het werk daarin minder werd, kwam het aanbod om het vliegveldrestaurant te runnen voor hem op een goed moment. Mede door zijn inbreng zijn enkele veranderingen inhet bedrijf aangebracht, waardoor de uitstraling is veranderd. Ook is er een aparte parabar gemaakt, waar de springers in zekere afzondering een drankje kunnen drinken en op een tv-scherm hun verrichtingen van die dag kunnen bekijken. 'Het is neutraal gebied. Springers en teams van beide bedrijven komen hier over de vloer, net zoals de vliegers en toeristen. Want we hebben ze alle maal nodig. En de gasten van het hotel kunnen hier een hapje eten. En alle medewerkers en vrijwilligers knjgen hier dezelfde korting.' Beelen bezit zelf tachtig procent van de aandelen van BSU, die hij via de curator uit het faillissement van Beetz heeft overgenomen. 'Open staande rekeningen zijn betaald, het personeel heeft het achterstallige salaris gekregen en BSU kreeg het vertrouwen terug. Arie Drevel, die al aandeelhouder was van BSU was, blijft dat. Ook Karei Lamboo en Ado de Schipper, beiden bekende sprin gers. zijn nu aandeelhouder. Bee len: 'Alle aandeelhouders hebben een actieve rol in dit bedrijf, krijgen geen salaris, maar delen mee in de winst van het bedrijf, waardoor we de kosten in de hand houden. Herman Landsman, die zich nu nog aan zijn concurrentiebeding moet houden, treedt vanaf 1 mei toe als instructeur en wordt de vijfde aan deelhouder. Het is de bedoeling dat de aandelen min of meer gelijk worden verdeeld onder de aandeel houders, want ik wil helemaal geen meerderheidsbelang Ik ben geen springer of vliegenier. Zakelijk heb ik wel wat in huis, maar mijn ken nis van deze bedrijfstak is beperkt. Met Pasen heb ik pas mijn eerste (tandem)sprong gemaakt.' 'Maar ik heb onder meer gesproken met de burgemeester en Bob en Jan Boyen Rienks en dat waren goede gesprekken. Het is niet de toon van vorig jaar. Ik heb geen zin in ruzie en kom hier om te ondernemen en een leuk bedrijf op te bouwen. Als iedereen positief is, ligt er een grote toekomst voor het bedrijf. Mijn mis sie is voltooid als BSU en PCT één bedrijf zijn. Als dat een feit is, trek ik me geleidelijk aan terug. Twee de uitdaging is het restaurant tot een ontmoetingscentrum te maken waar alle mensen op de luchthaven samen komen. Ook uit het hotel, dat momenteel draait met een bezet ting van gemiddeld 20 procent, is veel meer te halen. Om dit mogelijk te maken moet er wat mij betreft nog een extra bedrijf bijkomen, een boekingbureau, dat alle aanbieders op het vliegveld contracteert. Want je kunt hier slapen, eten drinken, parachutespringen, entertainment, familie- en bedrijfsuitjes en noem maar op. Een mooi commercieel bedrijf dat toerisme aantrekt, dat is ook goed voor Texel. De luchthaven is een slapende reus met heel veel capaciteit. Het wordt tijd dat hij wakker wordt gemaakt.' Reactie Gevraagd naar een reactie laat Jan Boyen Rienks van Paracentrum Texel desgevraagd weten niets voor samenwerking te voelen. 'Ik zie niet hoe en waarom we dat moeten doen. We hebben vorig jaar een heel goed seizoen gedraaid, alles staat op de rails, we hebben onze vliegtuigen, we doen de dingen waar we goed in zijn en er is geen enkele noodzaak om dat samen te doen. Ik wens ze veel succes en wil het daar bij laten.' Rabo introduceert fietssponsortocht De Rabobank houdt zaterdag 10 juni voor het eerst een fietsspon sortocht op het eiland. Verenigin gen die bij de bank een rekening hebben, kunnen door deelname sponsorgeld voor de eigen organi satie bij elkaar fietsen. De fietssponsortocht is afkomstig van de overkant, waar diverse lokale ban ken van de Rabobank soortgelijke tochten al langer organiseren. In Den Helder houdt de Rabobank Noord- Holland Noord, waar Texel sinds janu ari 2005 onder valt, hem dit jaar voor de vierde keer. Omdat hij daar goed werkt, introduceert de bank de fiets sponsortocht nu ook op het eiland. 'Dit wordt de nieuwe manier om aan de sponsonng te doen', aldus een woordvoerster van de Rabobank. De bank wil met de tocht iedereen in één keer op dezelfde manier tegemoet komen. Elke vereniging kan maximaal vier leden afvaardigen. Door deelname fietsen zij elk dertig euro bij elkaar. 'Daarnaast geven we voor elk jeugdlid van die vereniging één euro extra', ver telt de woordvoerster. Aan dat bedrag zit een maximum van 130 euro. Het sponsorgeld is afkomstig uit de winst van de bank. De tocht is zo'n 30 tot 35 kilometer lang. Welke route wordt gevolgd is volgens de woordvoerster nog niet te zeggen. De bank is daar voor nog in overleg met de VW. Er komen langs de route stempelposten. Het hoe en wat van die posten moet eveneens nog worden ingevuld. Aan de overkant is het gebruikelijk dat de stempelposten in de diverse kantoren zijn gevestigd, maar dat is met één kantoor aan de Groeneplaats een beetje lastig. Verenigingen die bij de Rabobank zijn aangesloten, hebben recent een brief over de tocht gekregen. Ze moeten uiterlijk maandag 8 mei hebben opge geven of ze meedoen. Volgens de woordvoerster zit er geen limiet aan het aantal deelnemende organisaties. 'De enige voorwaarde is dat ze klant bij ons zijn en dat ze als vereniging bij de Kamer van Koophandel zijn inge schreven.' Volgens de woordvoerster kunnen verenigingen de tocht com bineren met eigen initiatieven. 'Ze kunnen zich bijvoorbeeld ook nog door anderen per kilometer of zo laten sponsoren. En ze kunnen ook voor zichzelf reclame maken door in het clubtenue te fietsen.' VERVOLG VAN PAGINA 1 Nieuwe coalitie 'Dat het een toneelstukje was, zijn de woorden van Poster en daar wil ik het bij laten.' Hij riep in herinnering dat 'dat vermalijde raadhuis' een ver volg op de coalitie tussen TB, CDA en WD in de weg had gestaan. De besprekingen tussen TB, CDA en GroenLinks waren volgens hem zeer goed verlopen. 'Dat ging van een Jei- en dakje. We hebben zelfs geen knel punten in de wacht hoeven te zetten.' De PvdA hield er op een ander front een andere mening op na. De soci aaldemocraten hebben het er nog altijd moeilijk mee dat het CDA en TB geen voorkeur hadden voor hun wet houderskandidaat Dirk Terpstra. De PvdA nam een wat bijzondere hou ding in. Ze stemde tegen het nieuwe college als geheel, maar spraken wel hun steun uit voor wethouder Peter Bakker (GroenLinks). Fractievoorzitter Alfred Schaatsenberg sprak de hoop uit dat Bakker de onderwerpen steunt die Groenünks en de PvdA samen naar voren brachten toen ze nog éen blok vormden. De fractie stemde echter tegen het college, omdat de raad had bepaald dat er in één keer over de wethouderskandidaten zou worden gestemd en niet afzonderlijk per kandidaat. Be tegenstemmen hadden getalsma- bg 9een invloed op de benoeming van Kikkert, Merkel bach en Bakker als nieuwe wethouders. Het was wel een dissonant in de avond die ver der grotendeels in het teken van het afscheid van de wethouders Nel Eel- raan, Corry Heijne en Annie Hin had gestaan. Frans Visman (D66) vond dat Poster met een 'treurspel' bezig was geweest en niet met een 'blij spel'. De Driehoek Volgens de bezwaarmaker was niet voldaan aan de door het bestem- m'ngsplan gestelde voorwaarden voor Wbreiding. Hij trok daarbij de verge ving met de situatie bij camping De Koorn-aar, waar een soortgelijke uit beelding eerder werd geweigerd. De afdeling Bestuursrechtspraak van de naad van State bepaalde woensdag bat de bezwaren niet gegrond zijn. Burgemeester en wethouders heb ben zich volgens de uitspraak terecht °P net standpunt gesteld dat het afronding van een bestaan de bedrijfsvoering, verbetenng van rentabiliteit (verhuurbaarheid) en Kwaliteitsverbetering in het algemeen. vergelijking met de situatie op de oorn-Aar gaat volgens de Raad van n'et °P> omdat daar sprake was an twee terreinen met een flinke «stand ertussen. De vernielingen in de OSG heb ben een 18-jarige jongen uit Den Burg een werkstraf van 120 uur opgeleverd. Ook werd hij tot een voorwaardelijke celstraf van één maand met een proeftijd van twee jaar veroordeeld. De rechtbank in Den Helder hield hem eveneens verantwoordelijk voor de duizen den euro's schade. De jongen was één van de vier Texelse jongeren die begin decem ber grote vernielingen aanrichtten in het gebouw van de OSG aan de Emmalaan in Den Burg. Er werden onder meer tientallen ruiten ingesla gen. Een half uur na de vernielingen gooiden de jongeren ook nog de ruiten in van een bouwkeet van 'Tatenhove. De 18-jarige was daar ook bij betrokken, evenals bij de vernieling van de ruit van een cam per een paar dagen later. Hij werd vrijdag voor alle drie de gevallen veroordeeld. De jongen stond als enige van de vier voor de rechter, omdat hij de enige meerderjarige van het stel was. In totaal waren twaalf jongeren bij de vernielingen betrokken, maar niet iedereen ging het schoolgebouw in. De jongen verklaarde tegenover rechter mr. H. van Voorst dat hij zich op de avond van de vernielin gen door twee andere jongens in het park achter het gemeentehuis had laten overhalen. Hij verkeerde op dat moment naar eigen zeggen onder invloed van een joint en had ruzie met zijn vriendin, waardoor hij 'opgefokt' was. Opmerkingen van de twee dat hij 'een watje' zou zijn als hij niet mee naar de OSG ging, waren voor de jongen de druppel die de emmer deden overlopen. Hij verklaarde achteraf spijt te hebben van zijn gedrag. Hij zei ook niet meer met de andere jongens om te gaan. Zijn advocaat, mr. G. Lieffijn, stelde dat de jongen ervan overtuigd was dat het om een 'incidentele uitglijder' ging. 'Het zal niet meer gebeuren.' De rechter toonde zich niet al te begripvol. Hij vond dat de jongen zich alleen al moest schamen dat hij het durfde te vertellen dat hij zich zo gemakkelijk door twee minderjarige jongens had laten overhalen. Hij maakte korte metten met de vraag of de vernielingen wel of niet als openbare geweldpleging moesten worden gezien. De advocaat en de openbaar aanklaagster hadden daar een dispuut over. Lieffijn vond dat er alleen sprake was van ver nielingen, omdat de voorvallen zich niet aan de openbare weg hadden voorgedaan. Hij was het er niet mee eens dat officier van justitie mr. E. van Doorn de zwaardere kwalificatie openbaar geweld aan de voorvallen had gehangen. De rechter oordeelde dat er wel degelijk sprake was van openbare geweldpleging. Dat ze zich wel iswaar niet aan de openbare weg hadden afgespeeld, vond hij niet van belang. Hij vond het doorslag gevend dat er jongeren op de uitkijk waren gaan staan en dat de gevol gen duidelijk te zien waren geweest. De officier had eerder betoogd dat veel leerlingen waren geschrokken toen zij zagen hoe het schoolge bouw was toegetakeld. Van Voorst verzwaarde de strafeis door de jon gen een maand gevangenisstraf in het vooruitzicht te stellen als hij zich binnen twee jaar opnieuw aan ver nielzucht te buiten zou gaan. 'Dan weet u alvast wat de gevolgen zijn. Ik heb namelijk grote zorg of u uw lesje wel geleerd hebt.' Hij verklaarde hem verantwoorde lijk voor zo'n vijfduizend euro aan schade. De jongen werd als enige verantwoordelijk gehouden, omdat hij als enige meerderjarige voor de rechter stond. Van Voorst stelde dat de drie andere daders echter ook een kwart van de schade moeten betalen. Dat wordt verder door het parket van justitie geregeld. De hoogte van de schade aan de OSG leverde wederom een dispuut tussen de openbaar aanklaagster en de advocaat op. Lieffijn vond dat die vordering (ruim zesduizend euro) niet-ontvankelijk moest wor den verklaard, omdat de rector de schadeformulieren had ingevuld ter wijl het schoolgebouw eigendom is van de gemeente. Lieffijn zette ook zijn kanttekeningen bij kosten die waren opgevoerd voor huur van lokalen en de inzet van personeel. De school had als gevolg van de vernielingen extra personeel ingezet voor het opruimen en leerlingen in andere lokalen moeten onderbren gen. De rechter verklaarde de vor dering van de OSG uiteindelijk voor in totaal 4500 euro ontvankelijk. De kosten voor de glasschade en het opruimen waren volgens hem wel degelijk aan de daders toe te schrijven. Met de andere opgevoer de vervolgschade kon hij ook niet zoveel. Voor de vernielingen aan de bouwkeet en de camper moeten de vier respectievelijk 180 en 390 euro op tafel leggen. Voedselbank In tegenstelling tot wat een paar keer in deze krant heeft gestaan, is het niet de bedoeling dat de Stich ting De Waerden (van de Texelse Reede) informatie over haar cliën ten aan de op te richten voedsel bank verstrekt. 'Dat mogen we om privacy-redenen helemaal met. We kunnen mensen die we bijstaan met budgetbegeleiding eventueel wel adviseren zelf contact te zoeken met de Voedselbank', vertelt team leider Dineke Dankers. Bart Witte, voorzitter van de nieu we Stichting Broodnodig - die de voedselbank gaat runnen -, sluit zich bij haar aan. 'We benadrukken nauw te willen samenwerken met De Waerden en andere instanties, maar geen behoefte te hebben aan privacy-gevoelige informatie.' Visman de baas als college weg is D66-raadslid Frans Visman uit Den Burg is de komende vier jaar waarnemend burgemeester als het voltallige college van burge meester en wethouders van het eiland af is. De gemeenteraad koos gisteravond unaniem voor Visman. Hij wordt ook waarnemend voor zitter van de raad. De afgelopen vier jaar was Visman al vervan gend waarnemend voorzitter voor het geval zowel burgemeester Joke Geldorp (voorzitter) als toenrrjalig waarnemer Maria van der Spek niet kon. Normaliter had Gerbrand Pos ter (WD) als oudste raadslid voor de rol van waarnemend burgemees ter in aanmerking kunnen komen, maar dat zagen andere partijen niet zitten. WD'er Jos de Wolf liet weten dat Poster ook niet voor die functie in aanmerking wilde komen. De gemeenteraad is sinds gister avond voltallig. Marijke Eelman - van der Vegt en Martijn Eelman, beiden uit Oudeschild, werden als nieuwe raadsleden voor het CDA geïnstal leerd. Eelman - Van der Vegt moest nog geïnstalleerd worden, omdat zij tijdens de installatieraad van don derdag 16 maart niet aanwezig kon zijn. Eelman nam de plek van Mari an Merkelbach in. Gerard Weijers is de nieuwe fractievoorzitter van het CDA geworden. Er moet in de raad nog afscheid worden genomen van oud-CDA-fractievoorzitter Jan Koolhof. Techniekdocent Rob Soeverein van OSG De Hogeberg helpt leerlingen v, brievenstandaard wordt gemaakt. NOORO-HOLLAND Leerlingen van het Durperhonk in De Cocksdorp hangen aan de lip pen van Rob Soeverein, docent techniek op de OSG. Het is woens dagmiddag en als gastleraar wijdt hij zijn jonge gehoor in in de wereld van de techniek. Het betreft leerlin gen van groep vijf en zes, voor wie de school een techniekproject was gestart. Hiervoor werken ze onder meer met vormen en verdiepen zich in alternatieve energie. Omdat de technische mogelijkheden op de school beperkt zijn, voldeed Soe verein graag aan het verzoek om de leerlingen in het handvaardig heidlokaal van de LBO-afdeling te laten knutselen. Omdat het een grote groep betreft en er maar wei nig tijd is, wordt Soeverein geassi steerd door Stefan Drijver en Marijn Betsema, twee scholieren uit klas 2a. Ze helpen de leerlingen bij het maken van een kruiwagen van lego, een klokje en een brievenstandaard van acrylaat. Om de randjes van deze kunststof in de goede vorm te kunnen buigen moeten de plaat jes worden verhit, waarna de juis te hoek kan worden aangebracht. De juffen houden een oogje in het zeil, evenals enkele meegekomen ouders. Soeverein toont zich niet ontevreden over het resultaat. 'Ze pikken het goed op en werken vrij zelfstandig. Zo'n les is goed voor het ruimtelijk inzicht.' De 9-jarige Brechje Pop tekent wat aarzelend Erg leuk, maar ik moet er wel diep streepjes op het materiaal. 'Ik heb al over nadenken. Nu moet ik weg om een kruiwagen en een wip gemaakt plastic te smelten.' en nu nog een brievenstandaard. openingstijden Vrijdag na vijven zijn wij ook open! De publieksbalies van het gemeentehuis zijn iedere vrijdag van 17.00 tot 19.30 uur geopend. De avondopenstelling is een proef voor een half jaar. U kunt uitsluitend terecht voor „klaar terwijl u wacht" producten. Bestemmingsplannen inzien en afschnften van de plankaart en voorschriften; Bouwplannen en besluiten die ter inzage liggen na publicatie in de Texelse Courant: Legitimatie-check voor in(bij)schrijving handelsregister Kamer van Koop handel; Parkeerkaarten voor particulieren en bedrijven; Wijzigingen parkeerkaarten en ontheffingen inrijverbod in verband met gewij zigd kenteken; Algemene informatie over bouwen, Aanvraagformulieren vergunningen; Uittreksel Gemeentelijke basisadministratie persoonsgegevens (Gba); Verklanng omtrent het gedrag. Reisdocumenten aanvragen en afhalen. Aanvragen nieuw njbewijs; Eigen verklaringen (keuring voor het vernieuwen van het rijbewijs), Legalisatie (bijvoorbeeld van handtekening, diploma's, etc): Adreswijzigingen; Kassabetalingen (bijvoorbeeld van gemeentelijke belastingen of parkeer- b°etes>. Tot ziens!

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5