'We hebben hier nog bollen helpen rooien' Landbouw vraagt aandacht haven Jïp?! Traanroeier domein van wasknijpers TEXELSE COURANT Gerrit Terwindt met nieuwe CD de haven uit Wacu' gebeurd" Geknip|<f Dromen G-team verliest laatste wedstrijd Gasten veertig jaar trouw aan Texel Meiden Texel'94 te sterk voor titelkandidaat Het MA1-team van Texel'94 heeft zondag op eigen veld met 1-0 gewonnen van Spartanen, dat net als de Texelse meiden zelf nog in de race is voor het kampioen schap. Beide teams speelden al vanaf de aftrap op de winst, maar slaag den er niet in de wedstrijd te con troleren. De enige echte kans in de eerste helft was voor Texel'94. Asha Mechielsen kreeg de bal uit een corner voor haar voeten en haalde uit, maar miste het doel net. Ook in de tweede helft startten de Texelse meiden fel. Hoe verder de wedstrijd vorderde, des te vermoei der de speelsters werden. Daardoor ontstonden wel kansen, vooral voor Texel'94. Spartanen was veel min der gevaarlijk en had het zwaar te stellen met de verdedigers van de tegenstander, die hun zaakjes goed op orde hadden. Slechts één keer ging het bijna mis, toen de spits van Spartanen door een fout van de Texelse defensie plotseling oog in oog met keeper kwam te staan. Ze schoot echter ver over. Texel'94 was een paar keer dicht bij een doelpunt. Mascha Nooij, Tessa Betsema en Asha Mechielsen had den alledrie een paar keer kunnen scoren, maar hadden geen succes. Vijf minuten voor tijd viel alsnog de verlossende treffer, toen Betsema erin slaagde de bal in het doel te schieten. Texel'94 maakt dankzij deze over winning nog steeds kans op het kampioenschap. Zondag speelt het team thuis tegen RKEDO. Dat kauwtjes plukken schapen wol of nylon in de kap van de Traanroeier achterlaten, is mole naar Willem Keijzer ondertussen wel gewend. Dat ze ook was knijper invliegen, komt beduidend minder vaak voor. De afgelopen dagen vond Keijzer tot zijn verrassing de ene na de andere houten wasknijper als hij het kruiswerk in de kap van nesten aan het vrijmaken was. Vrijdag stond de teller al op 28 stuks. 'Ik ben toch heel benieuwd wie die mist, want zoveel moet toch wel opvallen', aldus Keijzer. 'Er moet onderhand toch iemand zijn die de was niet meer kan ophangen.' De wasknijpers worden volgens de molenaar ingevlogen door een 'hard nekkig stel kauwtjes' dat telkens opnieuw met de bouw van een nest begint. De nesten in wording wor den regelmatig verwijderd, omdat ze het draaien van de kap belemmeren. Ook kunnen ze schade veroorzak? De kauwtjes hebben inmiddels t* nieuwe riet ontdekt dat in juli 3 herstelwerkzaamheden werd aar>? bracht. Regelmatig vinden de mos naars uitgetrokken stukjes onder molen. Volgens Keijzer is de oveftë van de vogels minder groot te voorgaande jaren, maar hij wil H riet toch beter beschermen. 'Ik te nog op zoek naar windwijzer in i vorm van een roofvogel die we 5] de kap kunnen plaatsen.' Turners naar Schagen Leden van Gymvereniging Texel deden zaterdag mee aan wedstrijd in de regio. De meisjes turnden in Schagen, de jongens in Huizen. Uitslagen: Meisjes - Hanna Gaaff derde plaats. 30,75 punten (balk 7,05; sprong 8.8; vloer 6.25; brug 8,65); instap divisie 5' Yet van de Water, zesde plaats, 32,75 punten (7,8; 9,55; 7,8, 7.6); pupil 1 divisie 5: Miriam Bakker, derde plaats, 33,9 punten (6.35; 9,6; 9,2; 8,75); pupil 1 divisie 5: Naomi van Houten, zesde plaats, 29,35 punten (5; 9,2; 7,8; 7,35); jeugd divisie 8: Thessa Ekker, derde plaats, 32,8 punten (8,25; 8,65; 7,75; 8,15); jeugd-divisle 6: Celine Veenstra, eerste plaats, 33,8 punten (8,45: 8.3; 8; 9,05); pupil 1 divisie 6: Jolien van der Linde, derde plaats, 35,4 punten (7,9; 9.3; 9.25; 8,95); pupil 2 divisie 7; Elma van Garderen, derde plaats, 34,55 punten (7.45, 9,05; 8,85; 9.2); pupil 2 divisie 6; Cindy de Ridder, vierde plaats. 32.75 (6,85; 9,15; 8,25; 8.5): junior divisie 7: Emma Veeger, eerste plaats, 33,9 punten (7,2; 8.8: 9; 8.9); senior divisie 8: Lotte Jansen, tweede plaats, 32,5 punten (8,15; 7,35; 8,6; 8,4) Jongens - Kevin de Graaf, eerste plaats, 52, 10 punten (vloer 8,10; voltige 8,0, ringen 8,80; sprong 9,50; brug 8,90; rek 8,80); Allard de Wit, vierde plaats, 39,40 punten (7,40; 4,0; 6,40; 8.0; 8,10; 5.50) Liefst 28 wasknijpers vond molenaar Willem Keijzer de afgelopen tijd een takje. De Traanroeier in Oudeschild. Een deel verzamelde W DINSDAG 25 APRIL 2006 eerste stekje van de familie Nowak. Totdat de familie Mooyen het optrekje na enkele jaren verkocht en ze 'verhuisden' naar de Torrebol van wijlen Wim en Riet Dalmeijer aan het Mienterglop. 'Dat is sindsdien onze vaste plek gebleven.' De bollenteler en zijn vrouw dreven hun pension op geheel eigen wijze, die bij de gasten zeer in de smaak viel. Veel ruimte was er niet, maar de gasten namen er genoegen mee, ook omdat de Dalmeijers zelf in het zomerseizoen zich met nog minder ruimte tevre den stelde. Het gebeurde wel dat ze meer dan twintig gasten hadden, die ze dan gedeeltelijk bij de buren en elders onderbrachten', vertelt Tine Zoer, die decennialang voor de familie Dalmeijer heeft gewerkt. In de tuin stond een grote barbecue waarop het vlees werd gebraden en er werd zelfs onder de mid dag een maal geserveerd voor de gasten. 'Dalmeijer had één koe en daardoor kon zijn vrouw elke dag karnemelk maken.' Er ontstond een hechte band tussen gasten en hun logiesverstrekkers. 'Dalmeijer, die narcissen teelde, was eens midden in de zomer ziek geworden. Maar de oogst moest doorgaan, dus toen hebben we met z'n allen de handen uit de mouwen gestoken', vertelt mevrouw Nowak. Ze verhaalt over de gezelligheid en de gastvrijheid en het plezier dat ze nog steeds aan het eiland beleven. 'We hebben alle stranden zo'n beetje gehad.' Ook toen de familie Scheurs na het overlijden van Dalmeijer De Torrebol overnamen, bleef de familie Nowak komen en - zoals het een echte gastvrouw betaamt - had de vrouw des huizes bij hun komst koffie, gebak en bloemen voor de jubilaris sen klaarstaan. Jongeren Informatie Punt De veerhaven in Den Helder moet goed bereikbaar blijven. Die boodschap gaf Frits Bakker van Texel Sun mee aan minister Cees Veerman (Landbouw) tijdens zijn bezoek aan hoeve Avanti in polder Het Noorden. Bakker liet de minister weten dat een goede bereikbaarheid van de veerhaven van essentieel belang is voor de landbouw op het eiland. Hij gaf als voorbeeld op dat gemiddeld op elke overtocht wel een wagen van Texel Sun aanwezig is. Bakker merkte op dat Veerman weliswaar niet over de veerhaven gaat, maar hij wilde het vraagstuk toch even bij hem onder de aandacht bren gen. Het kabinet heeft in het nieuwe concept van de PKB Waddenzee zeewaartse uitbreidingen verboden, waardoor een eventuele verplaatsing van de veerhaven vrijwel onmogelijk dreigt te worden. Bakker deed eveneens een beroep op de minister het aantal regels terug te schroeven. 'Als het gaat om bijvoorbeeld brandveiligheid, dan is een schuur waar aardappels worden opgeslagen toch niet vergelijken met een café 't Hemeltje in Volendam? Er is inmiddels dor hout in de regelge ving verwijderd, maar het is nu ook tijd dat er in het levende hout wordt gesnoeid.' Met dat laatste onder werp raakte Bakker een gevoelige snaar bij de CDA-minister. 's Avonds tijdens de bijeenkomst over de Wad denzee als mogelijk Werelderfgoed hield Veerman een gloedvol betoog over het verminderen van regels. Hij hield een ideaalbeeld voor ogen dat er inderdaad veel minder regels zijn en dat mensen accepteren dat daardoor niet altijd alles duidelijk op papier is vastgelegd. Bij die acceptatie hoort volgens Veerman een gewenst gedrag dat mensen eventuele meningsverschillen die uit dergelijke onduidelijkheden ontstaan met elkaar 'via minnelijk overleg' oplossen en niet voor elk wissewasje meteen naar de rechter stappen. Hij merkte op dat er echter niet zomaar wat stapels regels kunnen worden afgeschaft, omdat er wel rekening moet worden gehouden met opge bouwde rechten. IK@NRC.NL Onze twee jongste dochters zitten op een doordeweekse schooldag aan de ontbijttafel wakker te wor den. Het is vrij stil; ze vinden het erg Uit NRC Handelsblad. vroeg en verlangen terug naar bed. „Ik droomde", geeuwt de één, „dat ik op Texel was." Het is even stil. Dan vraagt de jongste: „Is Texel een jongen of een eiland?" Adrie Westerhoud Bijdragen van lezers zijn welkom via een formulier op www.nrc.nl/ik. Daar zijn ook de spelregels van de ik-rubriek te vinden. 'vS?> De G-voetballers van Texel'94 heb ben hun laatste competitiewed strijd van het seizoen verloren. In Zaandam gingen de Texelaars met 5-1 ten onder tegen Hellas Sport. De wedstrijd werd gespeeld op een droog en ongelijk veld, waarop de bal alle kanten opstuiterde, waardoor het moeilijk voetballen was. Texel'94 kwam al snel op achterstand. Terwijl de Texelaars aan hands dachten, mocht een tegenstander doorgaan van de scheidsrechter, waarna Hellas Sport scoorde. Even daarna stuitte de bal vlak voor het Texelse doel tegen de schouder van Simon Kra mer en kende de scheidsrechter een penalty toe, die feilloos werd benut. Vlak voor rust leek ook Texel'94 een doelpunt te maken, maar de kopbal van Jimmy Ponniah, uit een voor zet van Robbin Boogaard, ging net naast. Na rust punterde één van de gasthe ren de bal onbereikbaar voor keeper Martijn Verbeeke in het doel en was de wedstrijd gespeeld. Na voorberei dend werk van Simon Kramer redde Paul Bakker nog wel de Texelse eer, maar Hellas Sport voerde daarna met twee doelpunten de score ver der op naar 5-1 Hoewel nog niet alle wedstrijden zijn gespeeld, zit de competitie er voor Texel'94 op. De ploeg eindigde met één punt uit zes wedstrijden onder aan in de B-poule. Op 13 mei doen de Texelaars in Duivendrecht mee aan een toernooi van CTO'70, de week erop wordt in Den Burg het eigen toernooi gehouden. Koninginneloop Door de straten van Oosterend wordt zaterdag voor de 17de keer de Koninginneloop gehouden. Bij café De Kroonprins aan de Kerk straat gaat om 18.00 uur de jeugd van 10 tot en met 12 jaar van start. Eén minuut later start de jeugd tot en met negen jaar. Vanaf het café wordt via Peperstraat, Ankerstraat en Achtertune een rondje van 1060 meter gelopen. De prijsuitreiking vindt direct na de finish plaats, zodat de deelnemers niets hoeven te mis sen van de meierblis. Hierna, om ongeveer 18.20 uur, gaan de oudere deelnemers van start. De jeugd van 13 tot en met 16 jaar loopt een ronde van 1710 meter (Kerkstraat, Kerk plein, Oesterstraat. Vliesstraat, Mul derstraat, Bijenkorfweg, Peperstraat, Ankerstraat, Achtertune, Kerkstraat). Deelnemers kunnen inschrijven in de categorieën jongens en meisjes tot en met 9 jaar, jongens en meisjes 10 tot en met 12 jaar (1060 m) en jongens en meisjes tot en met 16 jaar (1710 m). Recreanten kunnen kiezen uit één, twee of drie ronden. Vrouwen lopen drie ronden (5130 m) en mannen en mannen-veteranen vijf ronden (8550 m). Iedere deelne mer ontvangt een consumptiebon van De Kroonprins. De prijzen zijn beschikbaar gesteld door de Oos- terender ondernemers. Inschrijven kost €3,-. Jeugd tot en met 16 jaar betaalt €1,60. Leden van de atletiek vereniging betalen €2,- (jeugd €1,-). Inschrijven kan vanaf 17.00 uur in het voormalig Jeugdgebouw aan de Oranjestraat. Meer informatie is te vinden op www.avtexel.net. Valse gebitten Afgelopen week bracht ik eer bezoek aan de tandarts en merkt- daar dat een nieuw gebit heel wï voeten in de aarde heeft. Maar or ene prothese kwijt te raken, is es onbewaakt ogenblik genoeg. Dj kwam Anton aan de weet. Hij girc een avondje stappen met zijn vriest Willem en het tweetal belandde r het ene etablissement na het ande re, en ze namen er telkens twee Willem dronk steeds hetzelfde, maj Anton bestelde steeds iets andere Dat ging goed, tot ze omstreek middernacht de Twaalf Balckenbfr nen zeilden. Nog maar net gezeter, rende Anton plots naar de WC, waj hij alle slokkies van de hele avorc weer inleverde. Inclusief kunstgebt Tandeloos kwam hij terug bij vriert; Willem. Die bezag de situatie s stelde voor het deksel van de rio lering in de Weverstraat te lichten Als Anton dan de trekker van di WC bediende, zou hij het gebit w opvangen. Aldus geschiedde. Anto bediende de trekker en Willem fe plat op zijn buik op straat in het nrx te graaien. Maar wat er ook voorn spoelde, en hoe dapper Willem oo graaide, geen gebit. Het vervot was dat Anton daags daarna es afspraak met de tandarts moes maken om te 'happen'. Met Tiny liep het beter af. Ze wool al jaren op het eiland, maar is eï geboren Amsterdamse. Ze kante stad niet vergeten en gaat regelrre tig met de trein op bezoek bij fams en oude bekenden, Na zo'n bez» waabij ze allerlei lekkers had ge» ten en gedronken, werd ze op Te station, in de nog stilstaande te. niet lekker. Ze kon nog net de W halen om daarin al het genotene: deponeren, samen met haar kunst gebit. Dit kwam onder trein terecht die direct daarna vertrok. Zo kwaï ze zonder tanden aan op het state in Den Helder, waar ze een beamte aanklampte en haar verhaal telde. Die zei te zullen zien watts mogelijkheden waren en noteera haar adres en telefoonnummer. 6 waarachtig, dit had succes. Daag erna werd er gebeld dat de vete ren voorwerpen in Den Helder kot- den worden afgehaald. Tiny ging! onmiddellijk op af, voorzien vane? zak koek en een doos chocolades dank voor de bemiddeling van actieve Helderse spoorwegmenss culi dm ZDI Jan van Turd r<ji Kinderhulp Het Nationaal fonds Kinderhui houdt deze week de nationale lecte. Vrijwilligers gaan langs deur om een bijdrage te vrag? voor kinderen die met jeugdzorg- maken knjgen. Door de beperti budgetten van de instellingen voo jeugdzorg ontbreekt het vaak geld voor extra's als vakanties, fé sen of het lidmaatschap van e? vereniging. Een groot deel van te werk van Kinderhulp is afhankeS) van de jaarlijkse collecte. Mensr die geen collectant aan de <fc krijgen, kunnen een bijdrage o» maken via giro 404040. schild. Maar slachten ging voor mij niet samen met varen en zingen. Pas toen ik in de VUT kwam en vaak op onze kleindochter moest pas sen, kwam ook die familietrek naar boven. 'Opa, zing eens wat voor me,' vroeg Suzanne dan. Ik kende wat liedjes van het Visserskoor, maar zonder instrument klinkt het toch wat kaal. Gerrit, zei ik tegen mezelf, koop een gitaar. Noten spelen kan ik niet, alleen wat akkoordjes, maar het klinkt stukken beter dan alleen zang, vind ikzelf. Het uitbrengen van de CD ging zon dag gepaard met een klein feestje voor genodigden. Terwindt zorgde met gitarist Jan Beyert en accorde onist/zanger Rob Manse voor een gezellig uurtje muziek. De CD wordt uitgebracht in eigen beheer en is verkrijgbaar bij Terwindt thuis, Mulderstraat 7 in Oosterend, tel. 318212. Hij is ook verkrijgbaar bij het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. De prijs bedraagt €10,- Rikus Kloosterhuis uit Oudeschild maakte de opname, illustraties en lay-out zijn van Willem Snoek. Uiditingj^Helnt' In het midden Helmut en Dorothea Nowak, erachter de familie Schreurs en rechts Tine en Wim Zoer. Op de achtergrond het huisje Dubbele von Sion, vernoemd naar het soort narcissen dat Dalmeijer teelde. (Foto Getard Tmmcm* Veertig jaar geleden streken Hel mut en Dorothea Nowak uit Essen voor het eerst neer op het eiland. Sindsdien sloegen ze geen jaar over en kwamen ze soms zelfs meerdere keren per jaar naar het eiland. Zaterdag opnieuw, reden voor de familie Schreurs van het Mienterglop hun gasten in de bloemetjes te zetten. De Kemphaan in De Waal was het en zodanig te maskeren dat het niet stoort. Bij liederen die door hun tekst een robuuster begeleiding nodig hebben, komt Rob Manse erbij met zijn accordeon. Jaap Bakker leent zijn stem aan Op de Bol. Terwindt, in Oudeschild opgegroeid met de geur van taan en zout water, is zijn hele werkzame leven sla ger geweest. Er gewoon 'ingerold', doordat de knecht van buurman slager Herman Boekei moest opko men voor militaire dienst. Gerrit was vijftien en had geen zin meer in school. 'Is het niks voor jou om hier te komen werken?' vroeg Boekei en Gerrit zei ja. 'Een prachtig vak,' zegt Terwindt hierover. 'Ik heb het m'n hele leven met plezier gedaan. Maar wel heb ik altijd een soort ver langen gehad naar de zee. Er kwam alleen niks van. Ik denk dat ik nog een vleugje zeemansbloed van mijn opa, Kees Weijdt, door mijn aderen heb vloeien. Die zong trouwens ook. Ergens in de twintiger jaren schijnt hij een grammofoonplaatje te hebben opgenomen in het Zeemanshuis in Den Helder. Mijn zus heeft via allerlei kanalen geprobeerd te achterhalen of er nog een exemplaar te vinden zou zijn, maar helaas. Ook mijn moe der hield van muziek. Zij speelde orgel in het Zeemanskerkje in Oude- Het geluid van een zware zee en schreeuwende meeuwen, waar mee de nieuwste CD van de Oos- terender troubadour Gerrit Ter windt begint, brengen je direct al aan de waterkant. De swingende melodieën doen de rest; we zitten op het water en deinen mee. 'Ach, ik zing wat, ik fluit wat, neem het op op een bandje en Jan (Beyert, red.) vervolmaakt het dan', zegt Terwindt bescheiden lachend. Zondag hield hij zijn tweede CD ten doop in het Maritiem- en Juttersmuseum in Oudeschild. Storm, schipbreuk en averij, lied jes, balladen en verzen over de zee. Verlangen, romantiek en ver driet van het zeemansleven. De bescheidenheid van Terwindt voert misschien wel een tikkeltje té ver. Bij de verantwoording van de teksten staan de namen Simon Dros, Harry Geelen en Theo Timmer, maar nergens de naam Terwindt. Toch is hij de tekstdichter van niet minder dan negen van de vijftien nummers. Ook de melodieën van deze num mers zijn van de troubadour zelf. Vervolmaakt en verfraaid door gita rist Jan Beyert uit De Cocksdorp, die door zijn strakke ritme en fantasievol Gerrit Terwindt presenteert zondag in het Maritiem Museum in Oudeschild zijn tweed CD,'Storm, schipbreuk en averij.' Spel hier en daar een ongeregeld (Foto Harry de Graaf) nootje behendig weet op te vangen i

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6