Lintje voor Bonne Bakker en Goënga Piet Zoon terug in het spoor van Verkade Cjrotn ThwartsJexeh in het harL, EUREKA 1 1 k COMBI Vakantiekrant Uitslaande brand legt caravan in de as Nieuws van de provincie De rajemwe: Jfexeltoetfat VVV schakelt mediator in Logiesverstrekkers: TVL moet weer terug in bestuur Slagerij vreest klachten door nieuwe woningen OPGERICH I 1i> otK I tMBLK 1ÖÖ7 - NR. 12071 VRIJDAG 28 APRIL 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Bloembollen Akkers vol narcissen, hyacinten en tulpen strijden rond deze tijd om de aandacht van de voorbijgan ger Maar het perspectief van het bloembollenvak is een stuk minder rooskleurig dan de bloeiende velden doen geloven. Pagina 5 Tijdsbesteding De gemeente heeft met een pers bericht kritisch gereageerd op aan merkingen die WD-fractievoorzit- ter Gerbrand Poster maakte in de afgelopen raadsvergadering over de tijdsbesteding en de salariëring van de wethouders. Pagina 7 m Hardlopers Vrijwel elke dag loopt Margot van der Ven flinke stukken hard en ook Pierre Bonnet trekt de trimschoenen meerdere keren per week aan. Ze zijn in training voor de Roparun, de estafetteloop van Parijs naar Rotter dam dat op 3, 4 en 5 juni, waarvoor zo'n 530 kilometer wordt afgelegd. Ze zoeken sponsors voor het goede doel dat aan de loop is verbonden: de behandeling en bestrijding van kanker. Pagina 9 Spookfacturen Van verschillende zijden kregen wij melding van het opduiken van spookfacturen, rekeningen voor niet-geleverde diensten. Het gaat hierbij om een factuur van TG-Onli- ne, voor vermelding in de online telefoongids/bedrijvengids www. telefoongidsonline.net, voor een totaalbedrag van enige honderden euro's. Hoewel op de factuur staat vermeld dat het hier om een aanbod gaat. wekt het geheel de indruk dat het hier om een normale factuur gaat. 4.500 rotganzen op land Zeeburg Staatsbosbeheer is tevreden over de rotganzenopvang op Zeeburg in polder De Eendracht. Van de 6.850 rotganzen die op eerste paasdag op Texel verbleven, zaten er 4.500 op Zeeburg. Tellingen van de keutels door Bernard Spaans bevestigen deze aantallen. De groei van het gras dat de ganzen vreten komt, net zoals elders op het eiland, traag op gang. Het korte gras dat hierdoor ontstaat is volgens SBB wel aan trekkelijk. grondwaterstand op het beoog de golfbaanterrein, waardoor de natuurwaarden volgens SBB wor den verhoogd. (Advertentie) T EXE LS E - 'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1 1 k 1 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Weer dan een hoop verwrongen staal bleef er niet over van de staca ravan op camping Bregkoog bij De Koog die dinsdagmorgen in brand vloog. Toen kort na het ontdekken van de brand bekend werd dat in de caravan twee gasbussen stonden, werden de bewoners van de omlig gende caravans gewaarschuwd om ach uit de voeten te maken. De stacaravan, eigendom van John Eelman, wordt gebruikt voor de ver huur, maar op het moment van de brand verbleef er niemand in. Zodra de brand werd ontdekt, werd de leiding van het kampeerterrein gewaarschuwd en 1-1-2 gebeld. Binnen de kortste keren sloegen de vlammen uit het dak en werden bewoners en toegestroomde kij kers in verband met explosiegevaar gesommeerd afstand te houden. Voor de brandweer viel er aan de brandende caravan niet veel meer te redden. De grote hitte die bij de brand vrij kwam maakte duidelijk waarom enige afstand tussen cara vans met overbodig is. De brand weer hield zich met name bezig met het nathouden van caravans in de omgeving. Desondanks bleef een caravan op vijf meter afstand niet schadevrij. Eelman vertelde dat het een de stacaravan van twaalf jaar oud was. 'Die had nog wel een jaar of vijftien meegekund. Jammer, maar gelukkig hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. De caravans is vervangbaar, daar is een verzekering voor' *w',nIT kortsle keren laaiden de vlammen hoog op uit de stacaravan. Nadat de brandweer de vlammen had gedoofd, bleef er niet over dan een verwrongen hoop staal. to Gontn) Timmerman) Wil Bonne, Roelie Bakker en Willem Goënga zijn vanochtend koninklijk onderscheiden tijdens de jaarlijkse Lintjesregen. Goën ga werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Bakker en Bonne werden Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Goënga kreeg de onderscheiding voor onder meer zijn intensieve promotie van Texels lamsvlees. De slager uit Den Hoorn zette het lams vlees op de kaart en bracht het via de supermarkt in zijn dorp ruim onder de aandacht. Daarnaast zette hij zich in voor de promotie van andere Texelse producten. Hij was mede-oprichter en bestuurslid van de Vereniging Texel Product Promo tie en bedenker van het Hoornder Hart, een mandje met produkten uit het loodsdorp. Eind jaren zeventig stond Goën ga aan de wieg van de Hoornder Donderdagen en de later daaruit voortgekomen Landbouwdagen Een speciale betrokkenheid had hij met de paardensport. Zowel op het eiland als aan de overkant bekleed de hij diverse (bestuurlijke) functies in de paarden wereld. De Texelaar was aan de overkant eveneens actief als leraar. Van 1986 tot 2004 werkte hij als docent op de sla gersvakschool in Heerhugowaard, waar hij leerlingen bewust maakte van de specialiteit van lamsvlees. Zijn maatschappelijke betrokken heid kwam verder naar voren in bestuursfuncties bij de VW en de ijsclub in Den Hoorn. Wille Bonne werd koninklijk onder scheiden voor haar inzet bij het Rode Kruis op het eiland. Ze is EBHO-vrijwilligster bij evenemen ten, volgde opleidingen voor de opvang van gewonden bij rampen en het uitbeelden van slachtoffers en geeft samen met Geeske Zijm sinds 1994 EHBO-lessen op de OSG. Daarnaast is ze vanaf 1991 actief voor de Nederlandse Luister en Braillebibliotheek. Sinds 1976 helpt ze mee met de verzorging van een gehandicapte nicht die in cen trum voor doofblinden woontTwee keer per jaar verblijft de nicht bij de familie Bonne. Ook begeleidt ze haar nicht elk jaar als zij op vakantie naar het buitenland gaat. Lees verder op pagina 3 Grens golfbaan iets aangepast Staatsbosbeheer heeft met vakan tiepark De Krim overeenstemming bereikt over het iets aanpassen van de grens van de beoogde uitbrei ding van de golfbaan. Afgesproken is de afstand tot boerderij Sir Robert Peel aan de Postweg iets groter te houden, waardoor de golfbaan bui ten de zogeheten stankcirkel valt, waarbinnen geen (speel)activiteiten mogen worden ontplooid. De schop kan weliswaar nog niet de grond in, maar de realisatie van de golf baan en het daaraan gekoppelde natuurontwikkelingsproject Hanen- plas is volgens Erik van der Spek van Staatsbosbeheer wel een stuk dichterbij gekomen. Er zijn onder meer afspraken gemaakt over de c e( aWe9 t»oo« ptoW ,<\c\e De langste natuurbrug van Europa Win een reis naar forteiland Pampus! Kijk in deze krant! Met uitvouwbare kaart van nationaal park Duinen van Texel Weer overal verkrijgbaar! Veel leden van de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekkers voelen zich onaangenaam ver rast door het terugtreden van hun belangenvereniging uit het bestuur van de WV. 'Terug in het bestuur, meedoen en mee praten', luidde de boodschap van de leden, gisteravond tijdens de ledenvergadering in De Kieken dief op De Krim. 'Doet het bestuur door zich terug te trekken uit het bestuur van de WV de belangenbehartiging van de leden van TVL niet te kort?', vroeg Piet Standaart. die het een vreemde gang van zaken vond. 'Dit moet zosnel mogelijk worden opgelost.' Kees den Ouden van Grand Hotel Opduin sprak woorden van gelijke strekking en zei zich 'onaangenaam verrast te voelen'. TVL -voorzitter Harry Wuis beloofde serieus met dit signaal om te gaan en dit binnen het bestuur te bespreken. Wuis gaf aan dat er tussen TVL en de WV een verschil van inzicht bestaat. 'Maar geen belangenverschil. Het verschil van inzicht is dat we op het gebied van promotie en marketing vonden dat de VW een andere weg moest inslaan. De VW heeft daarop ingespeeld met het ontwikkelingen van het Texel Online Reserverings systeem (TOR) boekingssysteem. Dat heeft in belangrijke mate bijge dragen aan de oplossing van dat geschil. Maar er zijn nog andere zaken die voortvloeien uit de web site. Daar zijn we nog niet helemaal uit. Maar dat we niet in het bestuur zitten, wil niet zeggen dat we niet met de VW praten. We hebben pas nog om de tafel gezeten met de voorzitter. Er is gesproken over de website en het TOR-systeem, de uitvoering van de classificatie, over herstel van de betrekkingen, de gid sen en andere producties en het nut en resultaat daarvan en over het resultaat van de quickscan die TVL onder de leden heeft gehouden.' Lees verder op pagina 5 UlBKAOI-l,lAAT,tS De bouw van drie nieuwe wonin gen op de plek van het voormalig kerkelijk centrum in de Peper straat in Oosterend kan proble men opleveren voor de naastge legen slagerij van Rob Maas. De slager vreest dat nieuwe bewo ners moeilijk kunnen gaan doen over de rokerij in zijn slagerij. De Bezwarencommissie boog zich woensdag over de bezwaren van Maas. Die tekende protest aan tegen de plannen van burgemees ter en wethouders om de Stichting Wonen Texel een bouwvergunning te verlenen. Hij maakte ook bezwaar tegen de vnjstelling die het college daarvoor op het bestemmingsplan wil verlenen. De slager wees de commissie erop dat de drie nieuwe woningen in de wind van de rokerij komen te liggen, waardoor de kans op rook- en geluidsoverlast aanwezig is. De woningen zijn op zo'n vijftien meter afstand gepland en dat is volgens Maas te dichtbij. De rokerij is in de winter gemiddeld drie keer per week in bedrijf en in de zomer twee keer. De slager probeert er zoveel mogelijk 's avonds te werken. Aan de andere kant van de slagerij ligt op soortgelijke afstand al een woon huis maar dat heeft volgens Maas minder last van zijn bedrijf, omdat de wind vaak uit zuidwestelijke rich ting waait. Een woordvoerder van het colle ge betoogde dat de bezwaren van Maas over de afstanden ongegrond moeten worden verklaard. Zij stelde dat er door de bouw van de wonin gen niets verandert. Maas moet volgens de milieuregels bij de afvoer van rookgassen rekening houden met het hoogste gebouw in een straal van 25 meter rond de uitmon ding en dat is het achterliggende kerkgebouw. 'En daaraan verandert niets, omdat de nieuwe woningen lager zijn dan de kerk.' Lees verder op pagina 5 Met het plakken v. n plaatje opende oud-gemeentesecretaris Piet Zoon, alweer enige tijd burgemeester van Hattem, de tentoonstelling over de Verkade-albums. Er komt in 2007 wellicht een her druk van het in beroemde en in 1927 gedrukte Verkade-album Texel. Oud-gemeentesecretaris Piet Zoon, tegenwoordig burge meester in Hattem, maakt dat op uit contacten met de beheerders van het culturele erfgoed van de Zaanse koekjesfabrikant, die bereid zijn de originele kleurplaten hiervoor beschikbaar te stellen. Zoon moedigde de gemeente aan om deze mogelijkheid op te pak ken. Een origineel exemplaar van het Ver kade-album over Texel is een gewild bezit. Op de' Lionsveiling gaan ze: voor ruim dertig euro van de hand, maar Harry de Graaf kon er ooit eens eentje ruilen voor een glanzende racefiets. Maar hij deed het niet. En liefhebber Daan Welboren heeft nóg de pest in dat zijn grootmoeder haar platenalbums aan een goede kennis gaf. 'Mijn moeder was in alle staten. Je zou die albums toch aan Daantje geven.' De naam van natuurbeschermer Jac. P. Thijsse, die de tekst schreef, is voor eeuwig aan het beroemde plaatjesboek verbonden. 'Met zijn Verkade-album bracht hij Texel dich ter bij het volk', omschreef De Graaf bij de opening van de expositie gis teren het keerpunt in het toerisme naar het eiland. Het was boekhan delaar Daan Welboren die Verkade in 1988 zover kreeg dat er een tweede druk van het Texel-album verscheen. Maar De Graaf zag dat anders. Als trotse bezitter van een ongineel en vlekkerig exemplaar, memoreerde De Graaf zijn afgrijzen over de 'valsi- fïcatie', waardoor hij de waarde van zijn album zag kelderen. Maar tot zijn opluchting bleek zijn oude album veel meer waard dan de herdruk. Welboren over de tentoonstelling: 'Voor de jongere generatie is het alle maal nieuw, voor ouderen is bet pure nostalgie. Wat blijft zijn de emotie, het eilandgevoel, het Texelgevoel en het Verkade-album gevoel.' Piet Zoon liet niet na om reclame te maken voor Hattem, de stad waar van hij burgemeester is en die onder de titel 'In het spoor van Verkade' in het teken staat van de Verkade- albums. Hij verklaarde de relatie tus sen Verkade, Hattem en Texel als volgt: 'De zoon van Jan Voerman, die schilderde voor Verkade, woont in Hattem en Voerman sr. was gehuwd met Anne Verkade. die kunst- en cultuurminded was. Dit jaar is het honderd jaar geleden dat het eerste Verkade-album verscheen, dé recla mestunt van de vorige eeuw. Daarna verschenen meerdere albums, onder meer Texel. Thijsse schreef de tekst, dus daarmee is de band verklaard. Het Voermanmuseum in Hattem leverde een belangrijke bijdrage van de collectie, die behalve uit albums ook blikken, verpakkingen, plaat jes, poster en ander materiaal van de koekjesfabnkant omvat. Ook de adviesgroep voor Kunst en Cultuur van de gemeente heeft veel tijd in de expositie gestoken. De tentoonstel ling is dagelijks (behalve op dinsdag) geopend van 10.00 tot 16.00 uur. De expositie is te zien tot 22 mei.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1