Rabobank: bloembollengoud wordt niet verzilverd 'Eind van de tunnel is nog niet in zicht' Tijgeren en zaklopen op stormbaan Soldeerwerk zet tempex in brand rn'JM klEZERS W»LL6.N( Op 'bULLlÈ.f Lfcc.nr ZOLRIHG I /RPrtWtZid zuN-'l TEXELSE j COURANT Dak monumentale Hunsingo sluitstuk restauratie hUopend en tijgerend worstelt het personeel v r de stormbaan die leerlingen als eindexamenstunt hadden Tijgeren onder een net door, glij den over een zeepbaan en met ril allen tegelijk skilopen. Een groot deel van de leraren van de OSG kreeg het dinsdagoch tend voor hun kiezen tijdens de examenstunt van de eindexamen leerlingen. De leerlingen hadden zich gekleed als mariniers en op het A-veld langs de Haffelderweg een complete stormbaan opgebouwd. Leraren die 's morgens op school arriveer- 'en, werden opgesloten in een kooi waarna ze gehuld in beschermende pakken als peloton naar het voet balveld werden gedirigeerd. Onder toeziend oog van een grote groep leerlingen onderging het personeel ef een warming-up. Daarna konden ttzich in vier teams opmaken voor de stormbaan. Twee teams gin- I gen de strijd op met rugzakken die I door de eindexamenleerlingen met I zand verzwaard waren. Zij hadden I de verkeerde antwoorden op eèn I paar vragen gegeven en dat werd |nu door de leerlingen niet door I de vingers gezien. Onder meer de I vraag hoeveel scholieren er op dit I moment op school zitten (910) werd I fout beantwoord. I De stormbaan begon met een ban- I denparcours waar de docenten doorheen moesten lopen. Daarna volgde een parcours met onder meer een kruiwagenrace, zaklo pen, het tijgeren en als afsluiting de zeepbaan. Het team dat onder leiding van rector Henk de Vries stond, kwam als winnaar uit de strijd. De stunt werd afgesloten met touwtrekwedstrijden tussen de lera ren onderling en tussen de leraren en de leerlingen. Die laatste werd door de leerlingen gewonnen. Voor het publiek was de stunt goed te volgen. De eindexamenkandidaten hadden eraan gedacht om draad loze microfoons en geluidsboxen mee te nemen, waardoor alles ook goed te verstaan was. De bescher mende pakken waren iets minder beschermend dan verwacht, waar door menig docenten natte kledij opliep. Over het verblijf van de leraren in de kooi was van tevoren nagedacht. Het docentenkorps werd er getrak teerd op een video die leerlingen op 1 april hadden gemaakt tijdens een nachtelijke ronde langs de docen ten. Docent Jaques Deppe werd uit zijn bed gebeld voor muziek van John Lennon, Albert Flierhuis voor een glaasje advocaat en Popke van Bruggen voor een ontbijt. De leer lingen hadden eerder op een onbe waakt ogenblik aan de docenten dpverleners kwamen dinsdag- '°Jag in actie nadat bij soldeer- *erkzaamheden in een woning P vakantiepark De Krim brand "as ontstaan. brand ontstond toen een tegel- een waterleiding soldeerde, en de vlam naar beneden 'eWe 'e.rnPex 'n de kruipruimte ging uien en vlam vatte. De tegelzet- Probeerde het vuur met water te gevraagd waarvoor ze hen 's nachts wakker zouden mogen maken. De montage van de video (te zien op http://stunt.echttexels.nl) was kort voor de examenstunt klaar. Woens dag 17 mei starten de centraal schriftelijke eindexamens. De OSG telt 180 eindexamenleerlingen. VERVOLG VAN PAGINA 1 TVL bestuur De vraag of het terugtrekken van TVL uit het bestuur verband houdt met het feit dat de WV-directeur al geruime tijd thuis ziet, wilde Wuis niet beantwoorden. Wel werd gis teravond bekend dat de WV een mediator heeft ingeschakeld in de kwestie, die speelt binnen de orga nisatie, die verband houdt met de positie die de directeur inneemt en er volgens Wuis toe moet leiden dat binnen de WV de normale situatie weer terugkeert. Over welke positie de directeur inneemt, kwam gister avond geen duidelijkheid. Website Tijdens de vergadering werd dui delijk dat veel leden van TVL moei te hebben met uitstraling van de website van de WV, die er nogal commercieel uitzeit en waarvan de homepage niet het beeld oproept van een eiland van ruimte, rust en andere aantrekkelijkheden. Is de WV een promotieorganisatie die met boekingen geld genereert of een boekinqscentrale die met reser veringen geld genereert voor pro motie?, stelde Kees Dros een prin cipiële vraag. Wuis was duidelijk: de WV is een promotieorganisatie die ook geld genereert. Maar hij was de eerste om aan te geven dat de vier tot vijf ton die de WV jaarlijkse met boekingen binnenhaalt, gebruikt worden voor allerlei nuttige vormen van promotie. Logiesverstrekker Hans Bakker: 'Er zijn zoveel andere kanalen om Texel te bereiken.' Pro motie moet volgens hem het hoofd doel zijn, niet de reserveringen. Hij vond het een uitdaging om te kij ken of het benodigde geld op een andere manier bijeen kan worden gebracht. Ook Irene Schuijl vond dat teveel de nadruk op de reserve ringen is komen te liggen. 'Maar we moeten wel bedenken dat de leden van TVL en andere ondernemers niet staan te springen om meer promotiegeld af te dragen. We heb ben gezien hoe moeilijk het nu al was om het benodigde geld bijeen te krijgen. Maar promotie en reser veringen moeten wel met elkaar in verhouding staan.' VERVOLG VAN PAGINA 1 Slagerij Het college verwacht ook niet dat de woningen nadelige gevolgen voor Maas hebben. 'En zelfs wanneer dit wel het geval zou zijn, zou het college het algemeen belang van de extra starterswoningen voorrang geven boven het individuele belang van Maas.' De slager, die vreest dat de huizen mogelijk tot sluiting lei den, merkte op dat het behoud van winkels in Oosterend tot nu toe ook altijd als een maatschappelijk belang is gezien. Maas zette zijn vraagte kens bij het plan om het kerkelijk centrum voor drie huizen in te wisse len. Volgens hem is de beschikbare ruimte daarvoor te klein. 'Inbreiding is leuk, maar zo kun je toch geen huizen bouwen.' De woordvoerder van het college stelde dat het bouw plan aansluit bij de verschillen in de gevelwanden van de Peperstraat en het feit dat de nokrichtingen vaak loodrecht op de straat staan. 'De welstandstandscommissie heeft de bouwtekeningen goedgekeurd en het college ziet geen reden daarvan af te wijken.' Menno Franken van de Stichting Wonen Texel (SWT) stelde eveneens dat de bouw kan. Hij liet weten dat de SWT vorig jaar nog onderzocht heeft of de toen te koop aangeboden panden van Maas en een buurman bij de plannen konden worden betrokken. Daar werd uitein delijk vanaf gezien. 'Dan zou het een onrendabel plan worden en dat past met bij een sociale woningbouwver eniging.' De bouw van de drie huizen is gekoppeld aan het plan om van de achterliggende kerk het nieuwe onderkomen van het dorpssteun punt te maken. De voltooiing daar van was aanvankelijk in juni gepland, maar dat wordt waarschijnlijk ergens in 2007. Franken liet weten dat er nog geen exacte planning voor de start van de huizenbouw is. Hij ant woordde op vragen van commissie lid Frans Visman dat bij werkzaam heden rekening wordt gehouden met het hoogseizoen. De SWT wil daar ook nog met dorpscommissie over in gesprek gaan. De stichting liet eerder weten voor de werkzaamhe den aan de kerk, de bouw van de drie huizen en de bouw van nieuwe huizen op de plek van Jeugdgebouw het liefst te combineren en daarbij gebruik te maken van één opslag. doven en waarschuwde de brand weer. Met het oog op de rookont wikkeling werd vanuit de alarmcen trale ook een ambulance naar De Cocksdorp gedirigeerd. Bij controle bleek dat de schrik groter was dan de problemen met de luchtwegen. Ook de brandweer verleende assi stentie. Over de omvang van de schade bestaat nog geen duidelijk heid. Akkers vol narcissen, hyacinten en tulpen strijden rond deze tijd om de aandacht van de voor bijganger. Maar het perspectief van het bloembollenvak is een stuk minder rooskleurig dan de bloeiende velden doen geloven. Het rendement van deze eens flo rerende sector, waar landelijk de laatste tien jaar bijna de helft van de ondernemers het bijltje erbij neer heeft gegooid, laat al jaren te wensen over en het eind van de tunnel lijkt nog niet in zicht. Het rapport Kiezen en delen van de Rabobank over de bloembollen sector biedt wel handvaten, maar biedt niet het ei van Columbus. 'Bloembollenondernemers hebben goud in handen, maar slagen er onvoldoende in dit te verzilveren', stelt de Rabobank, die als grootste bollenbank van Nederland een flink belang heeft in de sector die ooit het paradepaardje van de vader landse landbouw was, maar nu met dezelfde problemen kampt als de overige sectoren. De sterk gedaal de rentabiliteit staat haaks op de productiestijging van de afgelopen decennia, maar probleem is dat de markt onvoldoende is meegegroeid met het aanbod en dat de prijzen zijn gedaald. 'Bloembollentelers produ ceren maar en hopen dat de bollen een plekje vinden in de markt', vatte Harry Nieuwenhuis, directeur bednj- ven van Rabobank Noord-Holland Noord woensdag samen in De Lin deboom. Hij deed dat voor enkele tientallen Texelse telers, een avond die een jaar of tien, vijftien geleden aanzienlijk meer belangstelling zou hebben getrokken, ware het niet dat ook de groep Texelse bollen- ondernemers de laatste jaren flink is uitgedund. Wat niet wil zeggen dat het alle telers slecht gaat. 'De verschillen per bedrijf zijn enorm. De cijfers variëren van heel slecht tot fantastisch. Ook in een slechte tijd kan het dus wél', concludeerde de bankier. Ook op Texel liegen de verschillen per bedrijf er niet om, afhankelijk van de keuzes die zijn gemaakt. Waarom het de ene teler goed gaat en de ander slecht, is minder een voudig te duiden. Vooral de bedrij ven die zich hebben verdiept in de vraag vanuit de rest van de bloem bollenketen en - in het verlengde daarvan - wat de klant wil, hebben het er volgens Nieuwenhuis beter vanaf gebracht. Bedrijven die teveel hebben geïnvesteerd in nieuwe soorten bloembollen, soms met de meest aansprekende namen (Maxi ma), maar die zich in de praktijk nog niet hebben bewezen, kregen vaak het deksel op de neus. 'De koper heeft niets met al die nieuwigheden met een mooie naam, maar wil gewoon een rode of gele tulp.' Met die consument is wel meer aan de hand. 'Vroeger hadden men sen het geduld om in de herfst bollen te planten, om ze pas in het voorjaar te zien bloeien. Maar de jonge generatie wil binnen een paar weken resultaat zien.' Dat valt met bloembollen niet mee, reden waarom de verkoop van droge bol len in de herfst stagneert. Waar nog wel geld wordt verdiend is in de broeierijsector, waar ondanks de ongebreidelde bouw van broeifa- brieken, de prijzen stabiel bleven, volgens Nieuwenhuis omdat, naast de bloemenwinkels, de supermark ten een belangrijk afzetkanaal voor bloemen zijn geworden. Op Texel zijn enkele broeiers actief en de bemoedigende resultaten van het afgelopen seizoen moedigen wel licht anderen aan ook deze overstap te maken. Opties 'Ondernemen is méér dan alleen een goed product telen. Vakmanschap is de dingen goed doen, maar onder nemen is de goede dingen doen', aldus Nieuwenhuis. Het draait ook in de bollen om het nemen van goede beslissingen, maar die kun nen per bedrijf verschillen. 'Soms kan het zelfs beter zijn om te stop pen', riep de bankier zijn gehoor op de kop niet in het zand te steken. 'Ik ken ondernemers die zijn gestopt en achteraf zeiden dat ze dat al een paar jaar eerdere hadden moeten doen, dat zou ze een hoop geld hebben bespaard.' Maar onderne mers. zeker op Texel, geven niet zomaar op, en de Rabobank - zo Ook op Texel is de malaise in de bloembollen niet zonder gevolgen gebleven. De oppervlakte is in een jaar of vier tijd met circa een kwart teruggelopen. Wel zijn er verschuivingen. Waar voorheen De Naai bij Den Hoom vol stond met bollen, kom je nu in Eierland steeds meer bloembollen tegen. Tulpen en lelies zijn aan de verliezende hand, maar keizerskronen, ook wel stinklelies genoemd, winnen terrein. lFoto vmrmmanl benadrukte Nieuwenhuis - laat z'n klanten niet bij de eerste de beste tegenwind vallen. Maar wie door wil gaan, moet wel richting kiezen. Wat betreft de bankier zijn er drie opties: telers die uitgaan van de beste prijs/kwaliteitsverhouding door pro- is het aangaan van een langdurige en hechte relatie met de afnemers, waarbij de teler ervoor zorgt dat de afnemers precies krijgen wat ze willen. Een bedrijf kan zich ook op meerdere opties concentreren, mits de gekozen koers wel voor een ductie, distributie en service zo effi ciënt mogelijk uit te voeren, zodat de laagste prijs kan worden gega randeerd. Andere strategie is het kiezen voor exclusiviteit en noviteit, met innovatie, productontwikkeling en marktexploitatie als pijlers. Hier voor is veel kennis van de markt en de consument nodig. Derde optie bepaalde periode wordt aangehou den en geen zigzagtraject wordt gevolgd. Samenwerking Nadrukkelijk wees de Rabo-man op de mogelijkheden van samenwer king tussen bedrijven. Dit kan zijn binnen de keten, waarbij de produ cent samenwerkt met de afnemer om een betere aansluiting bij de markt te vinden. Dat samenwerking tussen telers onderling een goed middel is om de productiekosten te verlagen, bewijst de maatschap Texel Sun. 'Dit is niet het nieuwe evangelie bij de Rabobank, maar het is wel goed om te kijken wat het oplevert.' Nieuwenhuis besefte dat, zeker in de bollensector, waar individualisme vanouds hoogtij viert, niet iedereen is te porren voor samenwerking. 'Veranderingen wor den pas ingezet als het echt nodig is.' Wat betreft de markt gloort eni ge hoop, doordat de uitgeplante oppervlakte bollen wat is gekrom pen. Desondanks hield de bankier het op een gematigd perspectief. 'De schuld is in 2005 niet verder opgelopen, maar de afschrijvingen zijn niet goedgemaakt Per saldo is dus verlies gedraaid.' Big Brother Poster is watching you VRIJDAG 28 APRIL 2006 CoUtG •ZORC rnï-oon 2P-o>< - aoot Opmerkelijk gezicht bij het in- of uit rijden van de polder Eierland, waar liet dak van Hunsingo, de grootste monumentale boerderij van Texel, V een gapend gat vertoont. Het dak is niet, zoals even verderop de stolp bij de rotonde, ingestort, riet en sparren zijn verwijderd in verband met de op handen zijnde restauratie. 5=0 'Het riet hoefde nog niet vervangen, maar de sparren eronder zijn ver- rot Het dak zakt veertig centimeter door', vertelt eigenaar Cees Bakker. Slopen is een specialiteit van broer Willem, die kraanmachinist Alfons Smit opdracht gaf het rietdek en het onderliggende houtwerk over een oppervlakte van 400 vierkante meter te verwijderen. Het tijdstip van de sloop is niet toevallig. De lammenj is achter de rug en de mei- erblis zit er aan te komen. Rietdek ker Peter den Braven, die onlangs nog de schapenboet van aannemer Nico van Heerwaarden bouwde, is ingehuurd om de boerderij van een nieuw dak te voorzien. Het is de laatste fase van de restauratie van deze volgens het Boerderijenboek in 1912 in Groninger stijl gebouwde oldambtboerderij, waarin tijdens de oorlog kerkdiensten werden gehou den. Het voor- en achterdeel onder gingen eerder een restauratie. (Foto Goran] Timmerman)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5