Brand vernielt sauna Sluftervallei Echosounder maakt 3D-beelden zeebodem Toerist gewond na val uitkijktoren Toeristen in rook door meierblis De Koog Goud voor trouwe bloeddonor Groen Zwart Oude zeer VVV moet van tafel NlOZ-schip met nieuwe techniek TEXELSE j COURANT Waterkwaliteit op website provincie DINSDAG 2 MEI 2006 Op de website van de provincie (www.noord-hoiland.nl) is sinds gisteren informatie te vinden over de kwaliteit en de veiligheid van 68 zwemlokaties in Noord-Holland. Tijdens het zwemseizoen worden de lokaties iedere twee weken gecontro leerd op waterkwaliteit en veiligheid. Er wordt bijvoorbeeld gekeken naar de aanwezigheid van parasieten en bacteriën als cyanobacteriën, die met name in de zomer in het oppervlakte water kunnen voorkomen. Deze bac- tenën kunnen huidimtaties en maag darmstoornissen veroorzaken. Op het gebied van veiligheid controleert de provincie onder andere op drijflij- nen. kuilen en obstakels. Ook wordt informatie gegeven over voorzieningen als de bereikbaarheid per openbaar vervoer en de aanwe zigheid van douches en horecage legenheden. Er staan dne Texelse lokaties op de kaart: de stranden bij paal 9 (Grote Vlak genoemd), bij paal 20 (centrum De Koog) en bij De Krim (paal 28). De informatie is ook op te vragen via tel. 0800-9986734. Brandweermensen Christiaan Rodenburg en Chris Meyer van de brandweerploeg uit De Cocksdorp vi n nacontrole uit nadat Brand heeft zondagavond de sauna van de Sluftervallei in De Cocksdorp vernield. De brand ontstond vermoedelijk doordat er een houten emmertje op de 5l was blijven staan. De beginnende brand werd even na zessen gemeld door het auto matisch brandalarm. De praktijk op (iet eiland leert dat een automatisch brandalarm meestal loos is, maar at was het nu niet. ie brandweer was uitgerukt met twee wagens en van het Landal- vakantiepark kwamen vier bedrijf- hulpverleners in actie. Zij zorgden er onder meer voor dat het naastge legen zwembad meteen werd ont ruimd. In de sauna waren geen men sen aanwezig. Volgens parkmanager Wim Westdorp was de ruimte vanaf 20.00 uur geboekt. Op het moment dat de brand uitbrak, was het opwar men bezig. De brandweer bestreed de brand met twee hogedrukspuiten. Volgens bevelvoerder Christiaan Rodenburg had het park geluk dat deuren in de saunaruimte dicht zaten en dat er brandwerend materiaal in verwerkt was. 'Anders had het zich tot een uitslaande brand kunnen ontwikke len. Nu is het vuur door zuurstofge brek gesmoord.' Het zwembad kwam vol rook te staan. Met ventilatoren van de brand weer werd die verdreven, waardoor gasten het bad maandagochtend alweer konden gebruiken. De sauna moet herbouwd worden. Westdorp verwacht dat die over anderhalve week weer in gebruik kan worden genomen. De schade bedraagt ongeveer vijftigduizend euro. Boon kampioen bij De Doorstoot Ondanks dat hij een moeilijk sei zoen speelde en geplaagd werd door blessures, is Martien Boon kampioen geworden van biljart club De Doorstoot uit De Cocks dorp. Wil Homan, die bijna het hele seizoen bovenaan heeft gestaan, moest in spannende slotpartijen in Boon zijn meerdere erkennen. Homan speel de wel de hoogste serie van het seizoen, zestien caramboles. Kees Weel. die vorig jaar nog kampioen werd, eindigde op de derde plaats. Ook hij werd in de laatste wedstrijd door Boon ingehaald. Nieuwkomer Jan Heemskerk wist met een zeer goed gemiddelde de vierde plaats op te eisen. Eind september begin nen de leden van De Doorstoot aan een nieuw seizoen. Uitslag: 1 Martien Boon 2,47; 2.Wil Homan 2,44; 3.Kees Weel 2,33; 4.Jan Heemskerk 2,27; 5.Joost Smit 2,14; 6.Piet Zijm 1,94; 7.Raymond Steen huizen 1.88; 8.Fred Klok 1,73; 9.Theo van der Stroom 1,25; lO.Eric Boon 0,18. VERVOLG VAN PAGINA 1 Controle douane Maar voor een surveillancerondje is dat met de bedoeling en al helemaal met rond deze tijd, er wordt immers volop gebroed.' Maar volgens woord voerster R. Westdorp zijn de con troleurs hun boekje niet te buiten gegaan. 'We voeren regelmatig over leg met natuurbeheerinstanties, maar soms is het wel eens lastig te bepalen welke organisatie over een bepaald gebied gaat. We proberen dit altijd goed af te stemmen en rekening te houden met de natuur. Lastiger is dat als er een concrete aanleiding is om ergens te kijken. In zo'n geval moeten onze mensen in dat gebied naar bin nen kunnen. Woensdag was dat het geval.' Wat die aanleiding was, wil Westdorp niet zeggen, maar het heeft in ieder geval niets heeft opgele verd. 'Er zijn door onze mensen geen bevindingen gedaan.' Dat laatste gaat volgens de zegsvrouw ook op voor de rest van de inspectie. Staats bosbeheer heeft majoor Aad van Gils, die als contactpersoon geldt, aange sproken op het ongewenste gedrag van de controleurs. George Eelman toont de plaquettes in brons, zilveren en goud die hij in de loop der jaren afe bloeddonor verwierf. (Foto Ham de Graat) liefst zestien zakjes nodig waren om het tekort aan te vullen. Eelman staat met steeds kortere tussenpo zen bloed af. Aanvankelijk was het eens per jaar, later twee keer en de laatste jaren eens in de tien weken. Dat heeft te maken met de gebo den gelegenheid: in de dokterspost in Den Helder kunnen donors elke week terecht. De volgende mijlpaal is als voor de honderdste keer bloed wordt gegeven. Daar staat geen tro fee tegenover, maar een diner voor twee personen. Mensen voelen zich na het afstaan van bloed wel eens moe of duizelig en moeten daarom even rust houden. Wonderlijk is dat het bij Eelman precies andersom is. 'Elke keer als ik bloed heb gegeven voel ik me extra fit en zou ik rustig een stuk kunnen hardlopen'. Hij is dan ook van plan nog jaren door te gaan. 'Tot mijn zeventigste kunnen ze op me rekenen, want daarna mag het niet meer'. George Eelman uit Den Burg beleef de donderdagavond een feestelijk moment. Voor de tachtigste keer stond de 49-jarige hovenier een hal ve liter bloed af aan de Bloedbank Noord-Holland. Ter gelegenheid van deze mijlpaal mocht hij na afloop een gouden trofee in ontvangst nemen. George heeft deze toegevoegd aan de bronzen en zilveren plak die hij kreeg bij respectievelijk de veertig ste en zestigste donatie. De carrière van Eelman ais bloeddonor begon in 1973. Na geruime tijd als lid van de Rode Kruisploeg te hebben geas sisteerd bij de bloedafnameavon- den die jaarlijks in de burgemeester De Koninghal werden gehouden, besloot hij zelf donor te worden. Het "dee dat je op die manier een mede menseen dienst bewijst, sprak hem 32,1 Dat gevoel werd nog dieper toen George naast donor ook een keer ontvanger was. Bij een motor ongeluk werd hij zwaar gewond fin verloor zoveel bloed dat maar Een brandweerman aan het werk. Op de achtergrond het in nevelen gehulde Waddenst Toeristen van het luxe bunga lowpark Waddenstaete aan de Bosrandweg hebben zondag een groot deel van de dag in de rook gezeten, afkomstig van de smeu lende resten van de meierblis op het terrein ernaast. Het trof ongelukkig dat de wind precies in de richting van het park stond, waardoor sprake was van aanzienlijke overlast en het eigenlijk niet mogelijk was buiten te zitten. De spreekwoordelijke frisse lucht van Texel moest verderop worden gezocht. De huurders en de beheer der waren er slecht over te spre ken en vroegen zich af wie voor dergelijke 'schade' aansprakelijk is. De brandweer werd gealarmeerd om de smeulende resten te doven, maar dat was makkelijker gezegd dan gedaan. Om effectief te kunnen blussen moest de hoop uit elkaar Is de VW een promotieorganisatie met als nevendoel het verdienen van geld door middel van boekingen, of is de VW een boekingsorganisatie die geld verdient met als nevenfunctie het bedrijven van promotie? Die vraag hield donderdag de gemoederen bij de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers bezig. Over het antwoord mag geen twijfel bestaan: VW Texel Promotie, de naam zegt genoeg, is er om promotie te bedrijven en al het geld dat bin nenkomt dankzij boekingen is meegenomen en komt ten goede aan de promotie. Het is heel principieel om te zeggen: stop maar met die boe kingen, dat extra geld lappen we zelf wel, maar makkelijker gezegd dan gedaan. Want wie herinnert zich niet de moeizame pogingen van TVO om het afgesproken geld bijeen te knjgen. Bovendien: het genereren van geld door de VW heeft grote vormen aangenomen, zelfs zodanig dat de bijdrage van elke vier participanten werd verdubbeld met geld uit de reserveringscentrale. Het mag dan geen doel op zich zijn, het effect moet niet worden onderschat. Het verdiende geld komt ten goede aan de promotie en dus aan heel Texel, zonder deze extra tonnen zou de VW niet veel meer zijn dan een informatiedienst met een gebouw en een aantal medewerkers. Nu die inkomsten, met name door het succes van overkantse boekings- bureau's als Weekendje Weg, onder druk staan en het toerisme stabili seert, is er onvrede ontstaan. De directie van de VW kwam in aanvaring met het bestuur van TVL, waarna die op verzoek van het bestuur van de VW tijdelijk uit het bestuur van de eilandpromotor is gestapt. De kwes tie ligt gevoelig en met het oog op juridische consequenties houden de bestuurders zich - hangende de uitkomst van de mediation tussen VW-bestuur en directie - op de vlakte. Met als gevolg een ledenverga- denng afgelopen donderdag waar menig logiesverstrekker en andere betrokkene geen touw aan vast kon knopen, maar waarbij lichaamstaal duidelijk maakte dat er - ondanks het weer oplopend aantal boekingen door de VW - achter de schermen de nodige problemen zijn op te los sen. Met name over de website van de VW, die naar de smaak van veel logiesverstrekkers een te commerciële uitstraling heeft en te weinig de aandacht op het fraaie eiland vestigt. Intussen is het seizoen van start en dendert de promotietrein door. Het hebben van een goede eilandpromotor is van groot gemeenschappelijk belang en interne verzuringen mogen geen weerslag hebben op de sfeer op ons gastvrije eiland. Alleen al met het oog op een aantal trends. Eentje daarvan is dat het aantal reserveringen in het voorjaar al enige tijd aan het afnemen is, terwijl dit in het najaar toeneemt. Ook was het zo dat er in de zomermaanden altijd een dusdanig grote belangstelling was voor Texel, dat - overdreven gesteld - logiesverstrekkers in het popu laire segment hun accommodatie wel twee keer vol konden krijgen. Dat is al een poosje niet meer zo. Accommodatie buiten het populaire seg ment is regelmatig zelfs in de zomer moeilijker verhuurbaar. Een andere tendens is het stunten met pnjzen. Hotels, vakantiehuizen en andere logies worden in toenemende mate gevuld door mensen die op het laat ste moment beslissen. Deze groep is vaak gevoelig voor aanbiedingen tegen zeer scherpe prijzen, aangeboden via prijsstunters op internet. Dit lijkt invloed te hebben op het type gast dat naar Texel komt. Niet per definitie liefhebbers van rust, ruimte, natuur en de andere charmes van Texel, maar gasten die hun keuze laten bepalen door de prijs. Niet zel den ook mensen met een beperkt budget, wat zijn weerslag heeft op het bestedingspatroon van de vakantieganger. Dit heeft weer gevolgen voor horeca en winkeliers op het eiland, die voor een groot deel afhankelijk zijn van de bestedingen van onze gasten. Een ontwikkeling die menigeen zorgen baart en - als er al iets aan is te doen - een vraagstuk waarvoor een goede, gemeenschappelijke marketingstrategie op poten moet worden gezet en die het misschien wel meer dan ooit tevoren noodzakelijk maakt dat de krachten wor den gebundeld, ook met het lokale bedrijfsleven. Want, en dat is een andere tendens, het aantal (media)-uitingen waarin het eiland onder de aandacht wordt gebracht groeit snel, waardoor de ondernemers zich genoodzaakt zien hun promotiebudget meer te spreiden of hierin keuzes te maken. Ook op dit gebied zou goede strategie en krachten bundeling geen kwaad kunnen. Hiervoor moet eerst het oude zeer van tafel en moeten partijen als grote mensen om de tafel gaan. zonder zich daarbij zorgen te hoeven maken of hun uitlatingen al dan niet juridisch nadelige gevolgen hebben. (Foto Harry de Graal) worden getrokken en was veel water nodig Omdat de dichtstbijzijnde brandkraan op grote afstand ligt, werd gespoten met de voorraad uit de bluswagen die telkens heen en weer reed om te worden bijgevuld. Met een kraan van de gemeente werd de hoop uit elkaar getrokken en werden de laatste resten afge dekt met grond. De operatie duurde tot in de avond. VERVOLG VAN PAGINA 1 Veerhaven Door die plofzone mag geen verkeer rijden. 'En het is ook lastig als er straks voor fietsers en voetgangers geen rechtstreekse verbinding van een nieuwe veerhaven naar de stad meer zou zijn. Er zijn toch mensen die bijvoorbeeld naar het ziekenhuis of het station moeten. Dat is een belangrijk punt.' Een onzekere factor in het verhaal is nog het huidige kabinetsstand punt in de PKB Waddenzee waarin zeewaartse uitbreidingen niet wor den toegestaan. Wortel heeft goede hoop dat daar verandering in komt. 'Er is de afgelopen tijd veel gespro ken met Kamerleden en ministers. Een paar jaar geleden was dat punt ook al geregeld, maar toen viel net het kabinet.' De uitbreidingsmoge lijkheden leken op orde nadat een meerderheid in de Tweede Kamer in 2002 had bepaald dat zeewaartse uitbreiding bij Den Helder mogelijk moesten blijven zolang het Balgzand niet wordt aangetast. Dat standpunt bleek echter te ontbreken toen de Planologische Kernbeslissing begin dit jaar weer aan de orde kwam. Ret onderzoeksschip Pelagia van net NIOZ is na een dokbeurt bij fifi Oranjewerf in Amsterdam met - oe nieuwste snufjes techniek in de thuishaven bij 't Horntje terug- Qekeerd. Een geavanceerd appa ll. een Multi-Beam Echosoun- 'maakt het met akoestische T1 eken mogelijk de zeebo dem tot een diepte van vijf kilo meter driedimensionaal in kaart te brengen. F apparaat maakt volgens NIOZ- woordvoerder Jan Boon 'zeer nauwkeurige' beelden. Tijdens één Pasage kan een strook van vier J^meter zeebodem in kaart wor- T° 9®bracrit. Naast de vorm van e bodem, kan ook de bodemsoort orden bepaald. Dit is mogelijk taj een eenmalige financiering •an €900.000,- van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk roo erzoek' waaronder het instituut ressorteert apparatuur is geleverd door de firma Kongsberg. Het contract, dat in januari werd getekend, voorzag in een snelle levering, waardoor het mogelijk werd het apparaat te plaatsen tijdens de vijftienjaarlijkse grote inspectie bij de Oranjewerf. De afgelopen twee weken is onder leiding van NlOZ-medewerkers Theo Buisman en Marck Smit hard gewerkt aan het aanbouwen van de gondel onderaan het schip. Ook moest de bekabeling worden aan gelegd. Deze loopt via de voorste hut aan bakboord op het onder ste huttendek. Ten slotte werd de hardware geïnstalleerd. Deze week volgens vijf medewerkers - Magda Bergman, Santiago Gonzalez, Henk de Haas, Margriet Hiehle en Sven Ober - een cursus waarin ze leren de data te verwerken. Donderdag vertrekt de Pelagia naar Tenerife. Onderweg worden in samenwerking met een vertegenwoordiger van de leverancier testmetingen verricht. dokbeurt onder leiding eerd Een toeriste is gistermiddag gewond geraakt bij een val van de uitkijkto ren op de Fonteinsnol. De vrouw gleed van de trap van het eerste plateau naar de begane grond. Ze moest met een ambulance worden afgevoerd. De vrouw was tijdens het maken van een wandeling de door de regen glad geworden uitkijktoren opgegaan, nadat haar hond plot seling naar boven was gelopen. Er werd na de melding van de val meteen een flink aantal hulp verleners gealarmeerd. De officier van dienst van de brandweer werd opgeroepen, de wipperploeg van de KNRM was ter plekke om even tueel assistentie te verlenen en de beide ambulances waren aanwezig. De wippertruck hoefde niet te wor den ingezet. De ambulance kon op eigen kracht over de zandgrond in het bos rijden. ■medewerkers van uitkijktoren is gegleden n politieagenten ontfermen zit

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5