Nieuwe praktijk: Voeten op Texel TEXELSE j COURANT Privacy bij aanpak stille armoede 'Jonge' veteranen leggen kransen bij monument *Qzón)vigheid texel.nl emeentesecretaris Jmen ïKoffc 6 iT/Won TAJftte /Vlcrris j Texelaartjes j VRIJDAG 5 MEI 2006 Het nieuw aangetreden college wil al het mogelijke te doen aan het probleem van de stille armoede op - el, maar is gebonden aan de els voor privacy. 'Er doen verha len de ronde dat wij als een soort indicatieorgaan zouden willen fun geren, door namen en andere per soonsgegevens uit te wisselen met Kerken en Minima' of andere hulp verlenende instanties en personen, ir is geen sprake van. Zelfs als het zou mogen zouden we het niet doen, want de mensen waarom het gaat zouden daar kopschuw van worden waardoor het probleem alleen maar groter wordt', zegt wethouder Marian Merkelbach. worden gestreefd naar goede con tacten met hulpverleners en infor matie over vormen van hulp die nu al door de gemeente kunnen wor den geboden, zoals bijzondere bij stand en schuldhulpverlening. Ook problemen die soms medeoorzaak Hoe het college de jacht op de stille zijn van armoede krijgen aandacht, armoede wél gaat aanpakken staat zoals verslaving. Getracht zal worden nog niet vast, maar in elk geval zal het armoedeprobleem van Texel in I Hef Texelse veteranen die naar Nedeiiands-lndic, Nicuw-Guinea of bij militaire acties elders zijn ingezet leggen een krans bij monument De Goede Herder. (Foto geraru Timmerman) omvang te ramen en te inventari seren. Uit wat daarover de laatste tijd naar buiten begint te komen, blijkt dat het ernstig is. Wat ook te denken geeft, is dat het budget dat de gemeente beschikbaar heeft voor bijzondere bijstand het afgelopen jaar niet toereikend was. Daar is een mouw aangepast zodat om die reden geen aanvragen hoefden te worden afgewezen, maar er moet nu wel meer geld voor bijzondere bijstand worden vrijgemaakt. Het speciale gemeentelijke boekje met gegevens over het recht op bijzondere bijstand wordt momenteel aangepast en zal spoedig weer voor iedere geïnteres seerde verkrijgbaar zijn. Gratis winkelen Winkelen zonder daarvoor te hoeven betalen. Wie heeft daar nog nooit van gedroomd? Het overkwam Riny Koet, die als dank voor haar deelname aan het klantenpanel van de landelijke organisatie, één minuut mocht win kelen bij de Plus-supermarkt in De Cocksdorp. De regels waren eenvou dig: er mocht maar één persoon pro ducten pakken, er mocht maar één wagentje worden gebruikt en de actie gold niet voor artikelen uit de slijterij afdeling. Na precies één minuut had Koet voor een bedrag van €154,65 bij elkaar gewinkeld. De Plus-organisatie vërloot ieder jaar verschillende prijzen onder de 30.000 deelnemers aan het klantenpanel. Het panel verza melt via www.plus.nl meningen over de verschillende Plus-supermarkten. Op de foto Riny Koet met haar goed gevulde boodschappenwagentje. 'Met de opeenvolging van gene raties zal de Tweede Wereldoor- steeds verder van de leven den af komen te staan. Straks zullen er geen ooggetuigen meer zijn. Maar hun nazaten mogen nooit vergeten dat er in die oorlog onvoorstelbare misdaden tegen de mensheid zijn gepleegd, dat er talloos veel miljoenen slachtof fers onder soldaten en de burger bevolking zijn gevallen.' Aldus besloot Nico Dros, gastspre ker tijdens de herdenkingsbijeen komst in de hervormde kerk, zijn verhaal waarin hij het verloop van de oorlog en de gruwelijkheden op een rij zette en in de historische context plaatste. Hoe Texel in z'n alge meenheid gespaard bleef van het ccrtogsgeweld, tot de opstand van Georgiërs en de reactie daarop van dé'bezettefs voor een bloedige strijd zorgde. Dros: 'Het verhaal van de Tweede Wereldoorlog zal steeds opnieuw moeten worden verteld aan de levende en komende generaties, opdat iedereen aan de hand van dit afschrikwekkende voorbeeld ervan doordrongen blijft dat alleen vrede, vrijheid en samenwerking, gelijke kansen en recht voor allen garan ties bieden voor een menswaardig bestaan.' Burgemeester Geldorp ging in op het thema van de herdenking, vrij heid en verscheidenheid. 'Waar geen verscheidenheid wordt getole reerd, is geen vrijheid.' Bijzonder aan deze herdenking was de uitnodiging van zestig veteranen die op Texel wonen, onder meer oud-militairen die hebben deelgenomen aan vre desmissies in Libanon, Cambodja of andere brandhaarden. Tussen de toespraken door waren er muzikale intermezzo's door Dorie Kuip, Dyo Wassink en Gijs Verschoor, er was een voordracht door leerlingen van de Jozefschool en OSG De Hoge- berg en een slotoverweging van dominee P.C. Barnard. Aansluitend werden op de algemene begraafplaats kransen gelegd bij het kunstwerk Levensboom, geschon ken door Georgië en het monument voor de geallieerden Cross of Sacri fice. Na het spelen van Last Post door Dick Bousma van KTF en twee minuten stilte legden Huug Snoek sr. en burgemeester Geldorp en aansluitend vier Texelaars namens de groep 'jonge' veteranen kran sen bij het monument De Goede Herder. Onder aan de duinen, aan de Zanddijk nabij Zuid-Eierland, is Nicollette van Kooten een praktijk voor voetreflexologie en pedicure gestart. Haar bedrijf heet Voeten op Texel. Likdoorns, ingegroeide teenna gels, eeltknobbels, voetschimmels en nagelafwijkingen zijn geen alle daagse gespreksonderwerpen, maar je kunt er flink last van heb ben. Behandeling is een specialiteit van Van Kooten, die druk doende is met de afronding van haar opleiding tot pedicure. Eerder al bekwaamde zich in de diagnostiek van schim melnagels, een studie die ze afrond de met maximaal resultaat, een 10. Met de verworven kennis kan ze voetschimmels herkennen. Bij een vermoeden stuurt ze een monster van de nagel naar een laboratorium, waar wordt gekeken of het inder daad een schimmel betreft. Ver volgens wordt een behandelplan gemaakt. De verzorging door Van Kooten beperkt zich niet tot nagels en eeltknobbels, maar omvat ook de rest van de voeten. En zeker niet alleen voor wie kampt met kwalen, maar ook dames of heren die er verzorgd bij willen lopen, kunnen voor een cosmetische behandeling terecht, zoals voor het harsen van de benen. Wie dat wil kan bij haar ook voetreflexologie ondergaan, de behandelwijze die er vanuit gaat dat drukpunten op de voetzolen corresponderen met organen in het lichaam. Haar expertise omvat de zogeheten metamorfosetechniek. Deze alternatieve massage is geba seerd op het principe dat remmin gen in de persoonlijke ontwikkeling verband kunnen houden met blok kades die vóór de geboorte, in de baarmoeder, zijn ontstaan en door massage van de voeten kunnen worden beïnvloed. Wie zich laat het werk haar praktijk Voeten op Texel aan de Zanddijk. behandelen zit comfortabel in een speciale stoel, die elektrisch ver stelbaar is, ter ontspanning zacht kan trillen en wordt verwarmd. Ook kan men bij haar onder de zonne bank. Voor wie dat leuk vindt, leest ze de tenen waarbij ze uit de vorm van de tenen bepaalde karakterei genschappen kan aflezen. Naast de verschillende behandelingen kan men ook terecht voor praktijkge- relateerde artikelen of cadeauarti kelen, zoals zeep- en zonnebank producten. Meer informatie over haar praktijk staat op de website www.voetenoptexel.nl. IJ11 naar Libië Ze moesten lang op hun geld wach ten, nadat al in januari een voorlopig koopcontract was getekend. Maar in 1980 gebouwde Poolster gekocht afgelopen week was het dan toch voor zijn familie, die het schip wil zover en kon de familie Drijver uit gebruiken om in de Middellandse Oosterend de IJ11 overdragen aan Zee mee te vissen. De familie Drij- de nieuwe eigenaar. De al jaren in ver (van de TX32 en voorheen ook Nederland wonende Ubiër heeft de TX33) was anderhalf jaar geleden mede-eigenaar geworden, toen ze de vangstrechten (en de kotter voor de helft) overnam van een gestopt vis- sersbedrijf uit IJmuiden. Het vaartuig lag sinds ruim een half jaar in Oude- schild, waar het opnieuw visklaar is gemaakt en onder meer de nettenrol van de gesaneerde TX33 kreeg. Waddenpuzzel '0, o, o, wat is het toch moeilijk om met zo'n ambtelijke organi satie bij de tijd te blijven. Wil je voldoen aan alle eisen en wensen van het Rijk en de plaatselijke bestuurders, dan kom je handen tekort. Als gemeentesecretaris/ algemeen directeur heb je twee opties: of je zweept je medewer kers nog eens extra op en dan belanden zij steevast waar je ze niet hebben wilt, namelijk in de gordijnen; of je huurt die beno digde extra handen in, maar dan overschrijd je het budget en voor ie het weet zitten de provincie en de plaatselijke bestuurders geza menlijk in de gordijnen.' Hoor ik mijzelf praten? Nee, het zijn collega gemeentesecretaris sen/algemeen directeuren, dit keer van de Waddeneilanden. Met enige regelmaat spreken wij elkaar. Heel soms ontmoeten we elkaar halverwege, op het Friese vasteland, maar meestal, om reis kosten en reistijd te besparen, via de beeldtelefoon. En van alle kanten klinkt hetzelfde liedje. voor kleinere gemeenten, zeg minder dan 25.000 inwoners, wordt het steeds moeilijker een volwaardig ambtelijk apparaat in stand te houden, dat over alle benodigde expertise beschikt. Het is een dagelijkse puzzel, om bii elke nieuwe taak de juiste ambtenaar te vinden die hem uit moet voeren. Een dagelijkse puz zel, waarvan steeds meer stukjes ontbreken. Soms is er budget, maar blijkt het moeilijk geschikte mensen te vinden. Meestal is er geen budget, omdat het plaatse- 'ke bestuur de loonkosten en de omvang van het ambtenarenap paraat beperkt wil houden. En alle vaar is naar zijn geld: als je niet investeert of onderhoud pleegt, 9aat het net als met alles, vanzelf bergafwaarts. De oplossingen die van hoger- and voor dit vraagstuk worden aangereikt zijn inmiddels bekend: kleinere gemeenten worden Pgedoekt en samengevoegd ™et andere, of ingelijfd bij grotere 9emeenten. Ik schreef er al eerder 'n een column over: opgeslokt orden door Den Helder lijkt mij oor Texel geen aanlokkelijk idee. Ie dreiging geldt voor de andere Waddeneilanden nog veel sterker. Friesland heeft serieuze plannen om elk eiland aan een gemeente op het vasteland te koppelen. "Moeten wij onze krachten dan niet bundelen?" Die vraag legde ik mijn collega's van de andere Waddeneilanden voor. Samen tellen de eilanden zo'n 25.000 inwoners, op Texel wonen meer mensen dan op de andere eilanden bij elkaar. Die verhouding geldt ook voor de gemeentelijke organisaties. En onze organisatie is al kwetsbaar, laat staan de andere vier. Laat je de ambtenaren echter nau- .wer samenwerken, dan kan een grotere slagkracht ontstaan. Ik heb het hierbij nadrukkelijk alleen over bundeling van ambtelijke kracht. Niet over het bestuur. Een gemeentelijke herindeling, of een samenvoeging van gemeenten, zou betekenen dat er nog maar één burgemeester is voor de vijf eilanden, één raad en één college van wethouders. Die zou ik u niet willen ontnemen, daarvoor bent u te veel eilander. U hebt recht op uw eigen bestuur en uw eigen volksvertegenwoordigers. Maar geldt dat ook voor het amb tenarenapparaat? Oké, u wilt op uw eigen eiland een balie waar u met uw vragen terecht kunt. En u wilt dat uw vuil wordt opge haald en dat uw wegen en groen onderhouden worden. Maar maakt het u ook maar iets uit of Texel zijn eigen ambtelijke speci alisten heeft? U hebt er baat bij dat het werk goed gebeurt, niet waar dat gebeurt, of door wie. En gezamenlijk zou dat aanzien lijk efficiënter georganiseerd kun nen worden. Niet vrijblijvend en op losse onderdelen, maar strak georganiseerd, sober en doelma tig. Een prachtige kans om bij de tijd te blijven. 'En, wat denken jullie ervan?' vraag ik mijn col lega's. Ze weten dat het eigenlijk niet anders kan. De puzzel wordt weliswaar groter, maar door het werk slimmer te verdelen, kunnen we die wel compleet krijgen. Wellicht is het een suggestie om hier een kerntakendiscussie in Waddenverband aan te wijden. Ik ben er klaar voor. gemeentesecretaris@texelnl O Jezus hoe vertrouwd en goed, klinkt mij Uw naam in 't oor. Als ik van alles scheiden moet, gaat Gij mij reddend voort Nog geheel onverwacht is ons ontvallen, mijn innig geliefde vrouw, onze lieve zorgzame moe der, onvergetelijke grootmoeder en overgroot moeder Jetske Vlaming-Stoepker A Texel, 8 maart 1926 t Texel, 4 mei 2006 Jan Vlaming Ida Haagsma-Vlaming Jacob Haagsma Corrie Vlaming Geert Bijenhof Jacob Pieter Vlaming Froukje Vlaming-Eekma Jetty Alkema-Vlaming Hans Alkema Klein- en achterkleinkinderen Haffelderweg 13, 1791 AS Den Burg Moeder ligt thuis. De dienst van Woord en Gebed wordt gehou den op maandag 8 mei om 14.00 uur in de Gereformeerde kerk, Elemert 1 te Den Burg, waarna wij moeder begeleiden naar haar laatste rustplaats op de Algemene begraafplaats aan de Kogerstraat. Voorafgaande aan de dienst, is er van 13.30 tot 13.55 uur gelegenheid tot condoleren in de bovengenoemde kerk. Na afloop van de begrafenis kunt u ons ontmoeten in „De Poort" achter de kerk. Als u geen persoonlijk bericht hebt ontvangen kunt u deze advertentie als zodanig beschou wen. Geraakt zijn wij door het plotseling overlijden van onze lieve Oma Jetske Vlaming-Stoepker Marjo en Enno Janine, Rutger, Rixt Corina en Sjoerd Jacqueline, Maureen, Jarno Esther en Symon Björn, Inge Anja en Robert Daniël, Sita Jetske en Jacob Tjerk-Jan Jacob-Dirk Peter en Mirjam Erik Arjan en Monique Jarno Jessica en Hans Lucy, Harriët Jacco Irene en Tom Jan Markus Ellen 's nachts als de sterren stralen en ik voel me alleen dan weet ik, u bent altijd om me heen Veilig in Jezus armen Voor ons onverwachts is van ons heengegaan onze lieve schoonzuster, tante en oudtante Jetske Vlaming-Stoepker Mien Vlaming-Drost Marrie v. Groningen-Vlaming Mennie Vlaming-Drijver Kinderen en kleinkinderen Zou ik nog vrezen, nu Hij eeuwig leeft, die mij heeft genezen, die mij vrede geeft? In zijn goddelijk wezen is mijn glorie groot; niets heb ik te vrezen in leven en in dood. U zij de glorie, opgestane Heer U zij de victorie, nu en immermeer. Alle brieven, de prachtige bloemen, de belangstel ling bij het afscheid en vele andere uitingen van medeleven, zijn voor ons een grote troost bij het verwerken van het verdriet na het overlijden van mijn vrouw, onze moeder, oma en vriendin. Jos zal in onze herinnering blijven voortleven als een lieve, zorgzame, goedlachse, vrolijke, gastvrije en on dernemende Harry Kuperus Marja en Niek Smaal-Kuperus Henk en Ines Kuperus Jannet en René Valkhoff-Kuperus kleinkinderen en achterkleinkind Astrid Meedendorp April 2006 Voor uw belangstelling en deelneming ons betoond na het overlijden van onze broer, zwager en oom GERM VAN DER MEER betuigen wij u hiermede onze oprechte dank. Uit aller naam, Familie Van der Meer Oudeschild, mei 2006 gaan bouwen op wijdag 12 mei 2006 om 13.30 uua in hef gemeentehuis van ^ml QftoencpCaate l fe '-Den Daitg. '-De fewfce&jfee ingegening vindt pOaats om i 4.45 uw in de. Doorns tKathoPiefce beuk ^MoCcnehaaf 36 te -Den -Dwg. 's Avonds van 17.30 tot 19.00 uw bunt u ons ^eficitwen op boeftdfitfj cPhoen(v, QAlaafenbwgetdijb 7 te Den Duig. Cadeautip: ISl (Dns acties: ^BeAnhwdPaan 1311791 9(D Den Dwg Wij gaan trouwen! Joost van Heerwaarden Anneke Veenbaas op 12 mei 2006 om 15.30 uur in het gemeentehuis van Den Burg. Wij houden de receptie van 17.30 - 18.30 uur in Theater Restaurant Klif 12. Cadeautip: E3 Ons adres: Rozendijk 11,1791 PC Den Burg geboren op 3 mei 2006 om 9.13 uur en weegt 3610 gram trotse ouders Regina Luiken, Jeroen Hemelrijk grote zussen Tatum ft Mlkki ledereen hartelijk be dankt voor alle bloemen, kaarten, berichtjes en telefoontjes tijdens mijn verblijf in het Anthoni van Leeuwenhoek ziekenhuis en na mijn thuiskomst. Mia Poster INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €5,10 tot en met 3 regels. Per regel meer €1,70 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Spectaculaire aanbie dingen tijdens de TCA dumpdag 6 mei. Marico- weg 37A. Dromen van de bok spannende roman van Nico Dros, voor 16 euro in Het Open Boek Cocky's Kapsalon is maandags gesloten. Verder kunt u vijf dagen per week zonder afspraak terecht. De Koog, tel. 317575. Vooreen vriendelijke prijs uit eten? Bij rest. Bosch en Zee kan dat! Ook voor afhalen. Woensdags ge sloten. Tel. 317610. Te huur gevr.: kamer of appartement voor wer kende, nette man. Tel. 310 370. Heeft u zweetvoeten? Mantje Life Stores heeft voor u de oplossing. Zaterdag 6 mei is de TCA dumpdag er weer. Let op de flyer van 5 mei. Hugo Boss herenklkeding en schoienen bij Mantje Life Style Stores. Auto Service Centrum Voor uw totale auto on derhoud. Tel. 315588 Verkoop van gebruikte bromfietsen Bruining, De Koog, (0222) 317333. Reparatie van alle bruin goed- en witgoedappa raten in eigen technische dienst. Voordeelland Ou deschild. 322398 Wasmachines, drogers, koken, vriezen. Alles uit voorraad leverbaar. Voor deelland Oudeschild. 322398. Vanavond: Mega Single Party in De Wielewaal, De Waal vanaf 21.00 uur. Grote keuze witgoed bij Service Center Texel De Waal - 311 777 Hugo Boss herenklkeding en schoienen bij Mantje Life Style Stores Even een pak snert halen in eetcafé Parkstraat 22 www.voordeelland. nl. Led/ plasma/ stereo/ dvd. Gratis vet en lichaams analyse. Bel voor afspr.: Yvonne, tel. 310690. Voor videocamera's - www.stiehl-audio-video. nl Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor €1,25 per dag (€12,50 borg) bij Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600. Schapenscheren? J.B Koks, Callantsoog. Tel. 0224 582125. Moederdag suggestie: een bloemenbon van de Rozenman, t.k. bij Ararat. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. Tuinplanten. Laurieren te koop. div. soorten en ma ten als haag of solitair Bel 06-25164777. De Rijcke Tuinen. Boetiek "Allerlei" m De Koog: Vero Moda, Vero Moda Elke dag de nieuw ste modetrends. Ook zon dags geopend. Tegelzetbedrijf Tema- tex voor al uw tegels, tegelwerk en advies. Pe ter Witte, 311242. www. tematex.nl Hotel 'De 14 Ster- ren'/Restaurant 'De Worsteltent'Tel +31- (0)222-322679/Tel. +31-(0)222-310288 E- mail: 14sterren@planet. nl/worsteltent@planet.nl Website: www.14sterren nl Als u onze site bezoekt, kunt u ook ons promotie- filmpje zien! Reparatie met garan tie: tv. audio, video en cd. Rob's Techno Varia, De Ruyterstraat 24, tel. 314350. www.voordeelland.nl voor reparatie. Haircare Californië Anja Zijm, tel. 06-22917603. iMtTJE o

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 3