y k Kt 'Even aan de er komt een schip aan' TEXELSE Strandtent paal 28 mag niet groter COURANT emoe tuk Krim installeert kotter als speelschip Oostenrijkse oorlogsdode Berenmaakster wint prestigieuze prijs VRIJDAG 5 MEI 2006 Burgemeester en wethouders hebben Nico de Graaf op terech te gronden uitbreiding van zijn strandtent bij paal 28 gewei gerd. Dat oordeelt de commis sie Bezwaarschriften, die vindt dat het gebouwtje inderdaad een kiosk is, waarvan de maximum oppervlakte al bereikt is. De Graaf had dat aangevochten, omdat hij van mening is dat het om een strandpaviljoen gaat, waarvoor ruimere uitbreidingsmogelijkhe den gelden. Het gebouwtje waar het om gaat, staat 's zomers op het strand bij paal 28 en is al een halve eeuw in bezit van de familie De Graaf. Het bestaat sinds 1976 uit twee gedeelten. Eén deel is kiosk en voorziet onder meer de verkoop en verhuur van parasols, strand stoelen en speelgoed. Het andere deel verpacht De Graaf aan Ivonne Boom van het in de duinen staande paviljoen Paal 28/De Krim. Zij ver koopt er snacks en frisdrank, die op het aangrenzende terras kunnen worden genuttigd. Mede omdat het gebouw is aangesloten op het riool, is sprake van een paviljoen en niet van een kiosk, betoogde De Graaf vorige maand voor de commissie Bezwaarschriften. De commissie komt echter tot een andere conclusie en draagt daar voor diverse argumenten aan. Zo is geen exploitatievergunning ver leend voor een horecabedrijf op grond van de Algemene Plaatselijke Verordening of een vergunning op grond van de Drank- en Horecawet. Ook op basis van 'de stukken en de verklaringen van bezwaarmaker' leidt de commissie af dat er 'geheel geen sprake is van activiteiten die voldoen aan de omschrijving van strandpaviljoen'. Waarop precies wordt gedoeld, is niet helemaal dui delijk. Een rol speelt wel dat de etenswaren en dranken die worden verstrekt niet ter plekke kunnen wor den opgegeten, al benadrukte De Graaf bij de zitting dat daarvoor het terras is bedoeld. Overigens merkt de commissie op dat een terras bij een kiosk volgens het bestem mingsplan niet is toegestaan en dat datzelfde geldt voor opslagruimte. Enigszins curieus is dat De Graaf in 1994 een bouwvergunning kreeg voor het uitbreiden van een strand paviljoen. Volgens de commissie berust dit 'mogelijk' op een fout, 'aangezien hetzelfde gebouw bij voorgaande bouwvergunningen consequent is aangeduid als kiosk'. De opmerkingen van De Graaf over de rioolaansluitingen en de pacht zijn volgens de commissie 'niet rele vant'. Ten slotte merkt de commis sie op dat op het strand wel degelijk een strandpaviljoen mag worden geplaatst, maar tekent daarbij aan: 'Indien bezwaarmaker een strand paviljoen wil plaatsen, zal hij dit ook als zodanig moeten exploiteren. Dat betekent dus de exploitatie van een horecabedrijf alwaar etenswaren en dranken worden verstrekt voor gebruik ter plaatse. Kioskactivitei ten passen daar niet in of bij.' geen paviljoen, oordeelt de OMTOON Sotó Q OS--OS-- zoo6. Kwik, Kwek en Kwak en het eierenprik mysterie De strandtent bij paal 28 is VERVOLG VAN PAGINA 1 Besparing De raad moet daar nog aparte beslui ten over nemen. Texels Belang wees er tijdens het bezuinigingsdebat op dat eerst bekeken moet worden of de behandeling van aanvragen zo efficiënt mogelijk verloopt voordat er over legesverhoging wordt gespro ken. Een besparing van €62.000,- op de toekomstige jaarlasten van het nieuwe raadhuis (10 procent) is ook opgenomen in de plannen. Nog niet Met de voorgenomen heroverwe ging van €847.000,- is de raad er echter nog niet. Er moest mini maal €750.000,- structureel worden bezuinigd. Daarnaast had adviesbu reau Deloitte, dat raad, college en gemeente begeleidde bij de voorbe reidingen op de bezuinigingsronde en de daarbij inbegrepen kernta kendiscussie, het advies €250.000,- extra te bezuinigingen zodat de raad de komende jaren ook nog nieuw beleid kan maken. Dat geld moet grotendeels op een andere manier bij elkaar worden gesprokkeld. Het bedrag van €847.000,- bevat een paar posten die nadere bespre king verdienen. De eerste is een bedrag van €66.000,- dat de raad overhoudt als ze bespaart op de inzameling van huishoudelijk afval, oude metalen en de verbranding van huishoudelijk afval. De raad moet apart besluiten of zij dat geld vervol gens voor het tekort gebruikt of de tarieven voor de reinigingsrechten verlaagt. Daarnaast is er onzeker heid over een post van €75.000,-. De raad verwacht dat bedrag per jaar op te halen door nutsbedrijven geld te vragen voor het leggen van leidingen in de grond. Gemeenten mogen dat doen, maar de kans is aanwezig dat er een verbod komt. Er loopt een rechtzaak over en minister Remkes van Binnenlandse Zaken is weinig gecharmeerd van die manier van leges heffen. Als de twee posten volledig zouden' wegvallen, blijft er van de bezuinigin gen €706.000,- over en dan blijft de raad onder de minimaal benodigde €750.000,-. Dat geld is minimaal nodig om Texel in de zwarte cijfers te krijgen. Anders loopt de gemeente het nsico onder toezicht van de pro vincie te worden gesteld De raad kan er al wel op rekenen dat het structurele tekort de komende jaren afneemt. Op de meerjarenbegro ting prijkt voor 2007 een tekort van €586.000,-. In dat 2008 is dat naar verwachting €407.000,- en in 2009 €317.000,-. Daarnaast wordt op het raadhuis ook voorzichtig rekening gehouden met een meevaller van het rijk. De nieuwe zogeheten mei circulaire van het njk levert mogelijk een extra structureel bedrag van €220.000,- op. Het rijk past in de circulaires (brieven) twee keer per jaar de algemene uitkeringen aan de gemeenten (uit het Gemeentefonds) aan op basis van de uitgaven die de overheid doet. Wethouder Peter Bakker (Middelen) ging er bij de pre sentatie van de resultaten van uit dat de gemeente de problemen heeft opgelost. Om de benodigde extra €250.000,- bij elkaar te sprokkelen, wil de raad binnenkort praten over taken van de gemeente die tot nu toe niet ter sprake zijn geweest in het bezuini- gingsdebat. Dan gaat het om taken die tijdens de voorbereidingen met Deloitte wel zijn aangemerkt als potentiële bezuinigingsposten, maar die nog geen hoge prioriteit kregen. Alleen de taken met de hoogste prioriteit werden toen nader uitge werkt als bezginigingsmogelijkheid. Tijdens het bezumigingsdebat dron gen meerdere partijen er echter op aan dat zij ook de voorstellen met pnoriteit twee en drie zouden willen aanspreken. Volgens Bakker begint dan echt de kerntakendiscussie 'Kunt u even aan de kant gaan met uw auto, er komt zo een schip aan.' Het is geen alledaags verzoek dat een medewerker van De Krim aan een passerende automobilist bij de ingang van het vakantiecentrum stelt. Het is"ech ter geen loos verzoek. Het schip bevindt zich zo'n dertig meter verderop en staat op het punt door de hoofdingang naar binnen te komen. Over gebrek aan belangstelling hoefde De Krim met te klagen. Er passeren niet dagelijks schepen op het park, dus menig mobiele telefoon of fototoestel kwam gis teren tevoorschijn om het bijzon dere transport te fotograferen. De aankomst van het 17 meter lange en 5,20 meter brede schip was het sluitstuk van een al lang spelende wens van het vakantiecentrum om een speelschip voor kinderen in huis te halen. De Krim wilde daarvoor het liefst een echt schip, maar zoektoch ten op internet leverden in eer ste instantie weinig op. Het balletje hegon te rollen nadat het park in contact was gekomen met G.M. Decor BV in Werkendam, een divisie van het bedrijf Boer Speeltoestel- len in Nieuwendijk. De Krim ver zocht het bedrijf aanvankelijk een nieuw speelschip te bouwen. 'Maar dat zou een kostbare prijs worden, dus we hebben aangeboden dat wij toch ook nog eens zouden zoeken', verteli bedrijfsleider Gabriel Gort van G.M. Decor. Dat eindigde bij een boot in Den Bosch. 'En dat was een schip waar De Krim eerder ook al zijn oog op had laten vallen.' De ongeveer 65 jaar oude Noorse kotter werd gekocht en naar een werf in Woudrichem gebracht waar het van binnen werd gestript. Gort: 'Het had duidelijk het interieur van een plezierschip, dus daar moest het nodige uit. Er zaten bijvoorbeeld nog kooien, een toilet en een keuken in. Ook moest er een hoop afvalwa ter uit.' Onder toeziend oog van de inspectie voor speeltoestellen werden meteen de eerste aanpas singen voor kinderen aangebracht. 'We moesten bijvoorbeeld de railing verhogen naar 65 centimeter. Er wordt door de inspectie vooral op gelet dat kinderen nergens met een hoofd of een vinger bekneld kun nen raken of ergens achter blijven hangen.' Afgelopen dinsdag volgde de over tocht naar Oudeschild. De Krim had voor die gelegenheid haar werkne mer Charles Douma afgevaardigd. Hij is ook schipper op de Beursplein van de KNRM. Onder zijn leiding voer de kotter rond half vijf de haven binnen. Gisterochtend rond half tien werd het 43 ton wegende vaartuig uit het water gehesen. Dat gebeur de met een telekraan uit Limmen die een hijsvermogen van 200 ton had. Met een zogeheten semi-dieplader (laadvermogen 60 ton) werd het vaartuig onderlangs de Waddendijk naar De Krim vervoerd. Twee lastige bochten bij de overtoom (Stuifweg) en de kruising van de Oosprongweg met de Postweg werden volgens parkbeheerder André van der Vliet soepel genomen. 'Maar dat komt omdat ze al die wielen apart kunnen aandrijven.' Tegen half één arriveerde het schip op het parkeerterrein van het park, waarna het achteruit via de hoofdin gang het centrale plein werd opge reden. Met dezelfde telekraan werd de boot in een kuil naast het zwem bad getild. De operatie werd gade geslagen door diverse mensen die meeliepen of toekeken vanaf het terras voor de Kiekendief. De komende weken wordt Kottertje onder meer voorzien van een glij baan die door de boeg naar buiten komt. 'Honzontaal boven het ruim komt een klimnet met een touwlad der', aldus Gort, 'er komt een diago naal klimnet naar de bodem en aan de buitenkant maken we ook nog een klimnet. Op de bodem van het schip komt een laag zand van vijftig de 17 meter lange Noorse kotter Kottertje n centimeter voor de valdemping.' De kajuit op de achterplecht wordt een plek waar kinderen kunnen spelen of denkbeeldig achter uit stuur kunnen staan. Het speelschip is door de inspectie gecertificeerd als speeltoestel. Aan de zijkanten komen gaten waardoor de kinderen naar binnen en naar buiten kunnen. 'Ook hulpverleners kunnen door die gaten naar binnen als dat nodig zou zijn.' Wat voor een verleden de kotter heeft, is vooralsnog een raad sel. Gort: "Maar we hebben sterke aanwijzingen dat er nooit echt mee gevist is.' Welke (oudere) Texelaar heeft Franz Holler gekend of weet iets over hem te vertellen? Deze op 22 oktober 1911 geboren Oosten rijkse hauptgefreiter sneuvelde in dienst van de Duitse weermacht op 16 april 1945, dus tijdens de Russenoorlog. Hij werd aanvan kelijk begraven in Den Burg en later herbegraven in IJsselstein. Höllers zoon en andere familieleden waren vorige week op Texel om te proberen te ontdekken onder welke omstandigheden hij de dood heeft gevonden Omdat ze meenden dat hij begraven ligt bij een kerk 'die vanaf het vasteland te zien' is, togen ze eerst naar Den Hoorn, waar ze bij toeval in contact kwamen met Wil lem Ham van restaurant Het Kom pas. Navraag bij de beheerders van de begraafplaatsen van Den Hoorn en Oudeschild leerde echter dat daar niemand met de achternaam Holler ligt. Bij de gemeente werden Ham en de Oostenrijkers geholpen door archiefbeheerder Wil Braam. Ook hij kon aanvankelijk geen uit sluitsel geven, maar ontdekte na enig speurwerk dat Holler voorkomt in het boek Oorlog zonder overwin ning van J. van Tongeren, waarin een lijst met op Texel gesneuvelde Duitsers is opgenomen. Meer gege vens dan zijn rang, geboorte- en sterfdatum en de plaats waar hij in Den Burg en later in IJsselstein werd begraven, biedt het boek ech ter niet. 'Die mensen voelden zich al erg geholpen, maar het zou leuk zijn wanneer er nog iets meer bekend wordt', meent Ham. Wie informatie heeft, kan contact opnemen met Ham, tel. 319360. Wat de Oscar is in de filmwereld, betekent de Goldene George voor makers van beren. Nona Hickey uit Den Burg mocht het kleinood afgelopen weekend in het Duitse Münster in ontvangst nemen tij dens TeddyBar Total, met een vloeroppervlakte van 10.000 vier kante meter en 400 kraamhou- ders de grootste beurs op dat gebied ter wereld. 'De drie genomineerden stonden op een mega-bühne in een enorme zaal. Op een huizenhoog scherm achter ons waren onze beren gepro jecteerd. Toen klonk het And the winner is... en werd de The Final Countdown van Europe gespeeld. En daarna werd mijn naam omge roepen. Dat was wel heel apart.' De uitreiking van de belangrijkste prijzen in de wereld van de makers van beren ging bepaald niet onop gemerkt voorbij. Hickey is er trots op, maar moet er ook wel een beetje om lachen. 'Het is een zeer prestigieuze prijs. Maar voor mij is het maar relatief. Als je niet mee doet, kun je ook niet winnen. En er zijn duizenden mensen die beren maken en die je op zo'n beurs niet ziet. Maar zo'n prijs is natuurlijk wel bevorderlijk voor mijn naam en de verkoop.' Hickey, die de kunstacademie volg de en zich specialiseerde in het ontwerpen van decors en kostuums voor het theater, houdt zich sinds enkele jaren intensief bezig met het maken van beren. Ze heeft een hoog niveau bereikt, vooral in het ontwerpen van bonte fantasieberen. De beer waarmee ze de Goldene George won, heet Summerbreeze (zomerbriesje) en ziet er met een wapperende jas en achteroverwaai- ende haren uit als een beer die tegen de wind in loopt. Ze was er de beste mee in de nieuwe catego rie Inspiration, in het leven geroe pen omdat de fantasieberen zich moeilijk laten vergelijken met de traditionele teddyberen. Zelf houdt Hickey eigenlijk het meest van 'de ouderwetse bruine beer'. 'Ik houd erg van sober, ook in mijn huis. Je hebt mensen die het helemaal vol beren hebben staan. Daar moet je bij mij met mee aankomen. Ik heb er maar twee. En dan nog heel kleine ook. Er is meer in de wereld...' Dankzij haar successen werkt Hic key de laatste tijd veel in opdracht. Dat druist een beetje tegen haar persoonlijkheid in. 'Ik werk het liefst zo vrijblijvend mogelijk. Sommige mensen willen een beer als bak kertje of als fotograaf. Dat vind ik eigenlijk maar niks. Ze mogen eventueel nog een voorkeur voor een kleur opgeven. Ik begrijp dat zo'n beer een beetje in hun interi eur moet passen. Maar verder ga ik liever niet.' Ondanks haar bescheidenheid beschouwt Hickey, die zich laat inspireren door reclame, muziek en film, haar creaties wel als kunst. Dat geldt lang niet voor iedereen die ze tegenkomt, want geregeld krijgt ze meewarige reacties. 'Als ik zou zeggen dat ik schilder, word ik direct serieus genomen. Dat geldt kennelijk niet voor iemand die beren maakt. Maar ik begrijp het wel, ik zou er zelf misschien ook wel moeite mee hebben. Ik noem het tegenwoordig textiel-, kunst- en handwerk. Dat drukt wel uit wat ik doe.' Hickey is van plan na de zomer cur sussen te verzorgen Wie interesse heeft, kan nu al contact opnemen via tel. 06-51859991. Ilona Hickey: 'Hel is een zeer prestigieuze prijs,

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5