Tevredenheid over promotie VVV Schoenmaker moet bouwvergunning opnieuw aanvragen TEXELSE COURANT Rooster moet eend uit stuw houden Ruigte in brand langs Koningsweg TVL presenteert quickscan Doorgeprikte de grauwe gans. Een nest vernielde kiekendief. VRIJDAG 5 MEI 2006 'Raadhuis kan goedkoper' Het nieuwe raadhuis aan de Haf- felderweg moet goedkoper kun nen worden dan dertien miljoen euro. Dat stelt scheidend wet houder Nel Eelman. Volgens haar is het echter wel zaak dat er een nieuw gemeentehuis komt. Landbouwspuit kantelt bij kruising Georgiëweg Pech voor een Texelse landbou wer. wiens landbouwspuit achter de trekker op de kruising Kogerweg- Georgiëweg donderdagmiddag uit balans raakte en kantelde. De tank was volgens de bestuurder deels gevuld met een biologisch afbreek baar voedingssupplement, waar door de mineralen op de akkers beter beschikbaar komen voor de planten. Als gevolg van het kantelen raakte de tank lek en stroomde er vloeistof de berm in. Brandweer man Martijn Eelman, die toevallig in de buurt was, reageerde adequaat door zijn personenauto met knippe rende waarschuwmgslichten act- ter de spuit neer te zetten en eer brandweerauto op te roepen, diefc vloeistof met water heeft verdund Met een kraan van Henk Witte were de spuit weer overeind gezet. Negentig procent eieren vernield De eierenprikkers die maandag avond hebben huisgehouden in natuurgebied Dijkmanshuizen heb ben volgens een telling van Natuur monumenten zo'n zestig ganzen nesten vernield, naar schatting negentig procent van het totaal in het terrein. Daarnaast werden de eieren van twee nesten van de brui ne kiekendief doorgeprikt. Beheer der Erik Menkveld betrapte de drie Staatsbosbeheer had ze al een tijdje. Agrarische natuur- en land schapsvereniging De Lieuw heeft ze sinds kort ook. Roosters waar mee wordt voorkomen dat jonge eendjes in stuwkokers bij de slo ten verdwijnen. Dirk van Heerwaarden en oud-bos wachter Maarten Stoepker plaats ten woensdag de eerste roosters op het Kogerveld van de gebroeders Van Heerwaarden aan de Maaike- duinweg. De roosters hangen voor de ingangen van de stuwen zodat eenden er niet meer in kunnen zwemmen. Volgens voorzitter Dick Drijver van De Lieuw worden er zo nu en dan jonge eendjes in de kokers gevon den. De eenden, afkomstig uit de duinen, vallen er in als ze achter hun moeders aan door de sloten zwom men. 'Die moeder kan er dan nog wel uitfladderen, maar die jonkies kunnen dat niet en verdrinken.' De Lieuw werd door Stoepker geadvi seerd met eendenroosters te wer ken. Hij plaatste die eerder al met Hans Bremer op land van Staats bosbeheer. De Lieuw heeft in eerste instantie vijftig stuks laten maken bij Stolk Mechanisatie. Drijver verwacht dat er in totaal zo'n tweehonderd nodig zijn. De kosten zijn vooralsnog door de natuur- en landschapsvereniging voor rekening genomen. 'Daarvoor hebben we een bedrag aangesp? ken dat we eigenlijk in het nodig hebben. We hebben die roes ters echter nu al laten maken, de eenden er weer aan komen.'ft Lieuw is inmiddels op sponsorpai Hoogheemraadschap Hollans natioi Noorderkwartier kondigde aan»" Aan bijdrage te verlenen. Zij beschot* Wen de sloten in het boerenland 3 secundair. De rooster hoeven naar verwaenh alleen bij reguliere stuwkokers worden geplaatst. Bij de zogeheü slimme stuwen die sinds een p jaar worden geïnstalleerd, zijn niet nodig. De brandweer moest woensdag- sen. Het groenafval was in brand het dorp afstamd. De brandweer ochtend in actie komen om een sta- gevlogen en veroorzaakte veel bluste de stapel door er veel water pel rüigte in een weiland langs de rookontwikkeling. Oosterend had er op te spuiten en het geheel uit Koningsweg bij Oosterend te blus- geen last van doordat de wind van elkaar te trekken. (FotoJememmnHatum) Het bestuur van de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekkers overweegt om de leden vaker naar hun mening vragen. Bedoe ling is om de leden met enige regelmaat per e-mail een enquê teformulier op te sturen, waarin vragen worden gesteld over het verloop van de boekingen, maar waarin de leden ook hun mening over actuele vraagstukken kun nen geven. Donderdagavond, tij dens de ledenvergadering, werd de eerste quickscan gepresen teerd. Zo'n quickscan, ontworpen door het bedrijf RENT-is van onder meer Kees Dros, is een onderzoek dat trends signaleert, maar waarvan de informatie volgens TVL niet abso luut is. Ook wordt benadrukt dat de quickscan niet representatief is voor de mening van alle TVL-leden, omdat die niet allemaal hebben meegedaan en de invloed dat elk lid heeft binnen de vereniging is gerelateerd aan kwaliteit en omvang van de logies. Voor de deelname aan de zogehe ten Voorjaarsscan zijn 337 van de 500 leden uitgenodigd, waarvan er 171 hebben meegedaan (34 pro cent). Ten aanzien van aan aantal boekingen voor het voorjaar zegt het merendeel van de logiesver- strekker dat dit gelijk is gebleven, waarbij een lichte tendens bestaat dat er toch wat minder boekingen zijn. Per sector kwamen wat verschillen naar voren, met als uitschieters de campings waarbij een lichte vooruit gang ten opzichte van 2005 viel te bespeuren en de groepsaccommo- daties waar de boekingen iets terug waren gelopen. Ook bij de boekin gen voor de zomer was de tendens gelijk, met een lichte neiging naar iets minder, wat ook gold voor de reserveringen voor komend najaar. Per saldo luidde de conclusie dat de afname iets groter is dan de toename, met daarbij wel de bood schap dat de uitkomsten moeten worden gerelativeerd, omdat steeds meer gasten op een later tijdstip boeken. 'Hier ligt een vruchtbare markt voor de VW', luidde de alom vattende conclusie. In de presentatie ook aardige gege vens over hoe de geënquêteerde leden van TVL over promotie den ken. Uit de gegevens blijkt dat steeds meer boekingen via internet komen en dat dit aantal soms de hoeveelheid telefonische boekingen overstijgt. Kampeerders, mensen die een vakantiewoning of groeps- accommodatie zoeken doen dat merendeels via internet, voor een stacaravan, logies met ontbijt of hotel grijpt men wat vaker de tele foon. Uit de cijfers blijkt dat het aantal boekingen via de VW iets is afgenomen. Opsteker voor de VW is dat het merendeel van de ondervraagden het eens is met de stelling dat de VW goede promotie bedrijft. En ook vindt het merendeel dat de website van de VW goed is, 35 procent vindt van niet. Bijna de helft vind de reisgidsen van de VW een effectief communicatiemiddel, veertig procent ziet het internet als het meest geschikte alternatief. Toon Schoenmaker moet opnieuw een bouwvergunning aanvragen voor het plaatsen van een opslag schuur nabij zijn woning Halfweg aan de Hoornderweg. De vergun ning die hij had, is op de juiste gronden ingetrokken, oordeelt de commissie Bezwaarschriften. Het advies van de commissie om in dit specifieke geval evenwel soepel op te treden en de oude vergunning toch te handhaven, wordt door burgemeester en wet houders niet overgenomen. Dat is de uitslag van een nogal curi eus conflict, waarin Schoenmaker de bouwvergunning waarvoor hij volgens eigen zeggen 'jaren bezig is geweest' door eigen slordig heid weer kwijtraakte. Volgens de gemeente was hij 26 weken na het verstrekken van de vergunning nog met begonnen met de bouw van zijn schuur, zodat Schoenmaker bericht kreeg dat b en w voornemens waren de vergunning weer in te trekken. Volgens Schoenmaker zelf lag het heel anders en was hij al maanden aan de slag met het casco, dat bij aannemer Hans Veeger in de schuur werd gebouwd. Hij verzuimde ech ter op de brief van de gemeente te reageren, waarna b en w hun voornemen tot uitvoer brachten en Schoenmaker lieten weten dat hij zijn bouwvergunning kwijt was. Pas daarna stuurde Schoenmaker een bezwaarschrift, maar toen was het te laat, waarna hij besloot protest aan te tekenen bij de commissie Bezwaarschriften. Belangrijkste argument was dat de gemeente verkeerde conclusies had getrok ken en dat dit had kunnen worden voorkomen wanneer de controle rende ambtenaar even bij hem had geïnformeerd. Volgens Schoenma ker was de bouw behoorlijk ver gevorderd en was ook de fundering inmiddels aangebracht Volgens de commissie valt de gemeente weinig te verwijten en is 'formeel niet onjuist of onzorgvul dig' gehandeld. Het voornemen de bouwvergunning in te trekken is op de juiste wijze per brief bekend gemaakt. 'Dat bezwaarmaker deze brief terzijde heeft gelegd en geen reden heeft gezien te reageren, dient volledig voor diens eigen rekening en risico te blijven.' De commissie vindt bovendien dat de controleur niet wettelijk verplicht was geweest zich te melden bij Schoenmaker, maar plaatst daarbij wel een kantte kening: het was evenwel moge lijk geweest en wellicht is het ook aan te bevelen.' Compassie toont ze ook met de opmerking 'dat een en ander toch ongelukkig is verlo pen'. Mede omdat de opslagschuur er inmiddels staat, adviseert ze b en w niet te formeel te zijn en te over wegen de vergunning 'op aspecten van doelmatigheid en redelijkheid' te handhaven. Curieus conflict B en w tonen minder begrip en nemen het advies van de commis sie Bezwaarschriften niet over. 'Col lege ziet geen aanleiding om bouw vergunning toch in stand te houden. De door de commissie aangehaalde aspecten doen naar het oordeel van het college niet ter zake, dan wel zijn ze van onvoldoende gewicht om tot een ander besluit te komen', redeneren b en w. Laaghangende ochtendmist in Prins Hendrikpolder Wie 's morgens vroeg op pad gaat, Texelse landschap een bijzondere gebruik makend van een telelens. De ziet soms bijzondere dingen. Zoals aanblik biedt. Pieter de Vries nam stolp waarvan alleen de nok zichtbaar laaghangende mist, waardoor het de foto vanaf de Dokter Wagemaker, is, staat in de Prins Hendrikpolder. Veldleeuwerik Agrarische natuur- en landschaps vereniging De Lieuw heeft op vier plekken stroken land voor veld leeuweriken klaargemaakt. De drie meter brede stroken zijn alleen geploegd en verder onbewerkt gebleven, zodat veldleeuweriken er nesten kunnen maken. De Lieuw hoopt volgens bestuurs lid Dirk van Heerwaarden op die manier het aantal veldleeuweriken weer te laten toenemen. De vogel kampt in het algemeen met een terugloop, maar op Texel waren ze de afgelopen jaren soms toch nog te horen. Het is voor het eerst dat De Lieuw dergelijke stroken heeft aangelegd. Ze liggen op veld bij Van Heer waarden aan de Maaikeduinweg, op het land 'van de familie Lap in Den Hoorn, bij Arnold Langeveld en bij Jan Bakker van Alexandertroa» (Texel Sun). De landbouwers taf gen een vergoeding voor het lart dat ze niet kunnen bebouwen. Dt veldleeuwerik is tot op heden ncc niet op de stroken waargenomen 'Maar leden van de Vogelwerkgroï gaan dat verder voor ons in 3 gaten houden', aldus Van He? waarden. De werkgroep heeft veldleeuwerik tot vogel van het jea uitgeroepen. daders op het moment dat ze is gebied bijna rond waren. Boswacr ter Eckard Boot is tot half twee nachts gebleven. Op dat moirai kwamen de drie mannen die zdi in het riet schuil hadden gehouds tevoorschijn en hoorde hij ze prats. Maar in het donker kon Boot ns zien waar ze zich precies ophielder. De politie is ter plaatse heeft proces verbaai opgemaakt e de zaak in onderzoek. ondermeer het nummerbord auto die vlakbij het terrein geparkeerd nagetrokken. Dirk van Heerwaarden en Maarten Stoepker plaatsen een eendenrooster bij een stuw op het land van de gebroeders Van He aan de Maaikeduinweg bij De Koog. (Fowjk* iiv. .i-.'i&L. coure 'Het gebouw aan de Groeneplaats is te klein. We moeten erkennen dat het niet meer van deze tijd is. En we moeten ook voor ogen houden dat de gemeente een belangrijke werkgever op het eiland is. Het is belangrijk dat we als werkgever voor een goede huisvesting kunnen zorgen.' De ex-wethouder blijft ook een over tuigd voorstander van de realisatie van het gezamenlijk hulpverlenings gebouw aan de Pontweg, de nieuw bouw van de OSG en het maquet tegebouw in Oudeschild. Met de centralisatie van brandweer, politie, ambulance en andere medische voorzieningen spelen de gemeente, de politie de Stichting Wonen Texel volgens haar in op toekomstig beleid van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De centralisatie en verbouw van de OSG aan de Haffelderweg is volgens Eelman een waarborg voor het voortgezet onderwijs. Texel is de enige van de Waddeneilan den waar het voortgezet onderwijs breed vertegenwoordigd is. Met de komst van het maquet tegebouw bij het Maritiem en Jut ters Museum in Oudeschild wordt volgens haar ingespeeld op cul tuurtoerisme. 'Die vorm van toe risme neemt de komende jaren bin nen Europa een vlucht. Naarmate de Europese integratie toeneemt, wordt er meer belang gehecht aan het eigen erfgoed.' Het gebouw, waarin de maquette van de Rede van Texel een nieuwe plaats moet krijgen, is volgens Eelman niet alleen voor Oudeschild, maar voor heel Texel van belang. 'Belangrijk is dat er dan ook een gedeelte voor onderwaterarcheologie komt.' De ex-wethouder zegt zich te storen aan kritieken dat het vorige college de zaak 'verkwanseld' zou hebben. 'We hebben er juist voor gezorgd dat het hoge voorzieningenniveau van het eiland in stand gehouden blijft.' Burgemeester Joke Geldorp voorspelde bij het afscheid van de vorige wethouders dat waarschijnlijk over een jaar of zes, zeven duidelijk wordt wat zij hebben verricht. Vader en zoon Kees en Kasper van Kooten staan woensdag 10 en donderdag 11 mei op het podi um van Klif 12 in Den Hoorn. Woensdag ligt het accent op lite ratuur en zal het leeuwendeel van de avond worden verzorgd door Kees van Kooten. Donderdag zal Kasper - die al twee keer eerder met zijn cabaretprogramma in Klif 12 stond - een liedjesprogramma brengen. En wellicht geeft Kees ook hier weer acte de présence. In de voorstelling Mijn plezierbrevier deelt de schrijver en humorist Kees van Kooten zijn favoriete lectuur met het publiek. Hij bloemleest zich door het handboek voor de humor. De voorstelling is genoemd naar de door hem samengestelde en vertaalde bundel met natuurleuk- ste verhalen uit de Angelsaksische literatuur. Alle liedjes die Kasper van Kooten tot nu toe schreef, worden door zijn vaste band op bijzondere wijze vertolkt in het programma Zangzaad (voer om te zingen). Het geheel wordt op de van hem bekende wijze aan elkaar verbonden- met een losse grap, en sterk verhaal of een stevig gebaar. Van Kooten toont zich op deze avond een geboren liedjesschrijver. De voorstelling begint beide avonden om 20.30 uur. de entree bedraagt €14,- per avond. Wie voor twee avonden reserveert, betaalt €25,-. Diner vooraf is mogelijk, reserveren kan via tel, 319633 of e-mail info@klif12.nl. Kofferbakmarkt ijsclub De Koog De ijsclub van De Koog houdt zondag 14 mei een nieuwe koffer bakmarkt. Die vindt plaats op het parkeerterrein van zwemparadijs Calluna aan de Schumakersweg. De markt duurt van 9.00 tot 13.00 uur. Tweemaal Van Kooten in Klif 12

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6