'Een treinreis van Den leider naar Maastricht' Maartenhuis maakt eind aan sociocratie Bedrijvig heid TEXELSE g CouRANT www.beeldbanktexel.nl MHIT verhuist naar Elemert [jNieuw huis Maartenhuis officieel geopend I Kerkdiensten ]VIectische zorg Hulpverlening Werk aan de weg ÜB oud Papier Radio Texel__|06.1 Shaju Devassie en Martijn van Hengel in he Twee jaar geleden begon Martijn van Hengel voor zichzelf. MHIT, dat is gespecialiseerd in bedrijfsauto matisering, runde hij vanuit huis. In de zomer van dat jaar maakte hij de overstap naar de vleugel van het voormalige waterschaps kantoor en sinds deze week zetelt zijn bedrijf in een veel ruimer en centraler gelegen kantoor aan de Elemert, waar voorheen Reisbu reau Texel was gevestigd. Snelle groei dus, en dat is inherent aan de automatiseringsbranche, waarin de ontwikkelingen elkaar snel opvolgen. 'Aan de ene kant groeit het klantenbestand gestadig door, maar ook de omvang van de automatisering per klant wordt steeds groter. En de complexiteit neemt toe. ICT blijft zich ontwik kelen en klanten moeten kunnen vertrouwen op hun systemen', ver telt Van Hengel. MHIT is in twee jaar uitgegroeid tot een zaak die bedrijven ondersteunt en begeleidt op het gebied van automatisering in de breedste zin van het woord, van nieuwe kantoor van MHIT aan de Elemert. (Foto Gesard Timmerman pc's tot complexe netwerken, en dat zorgt dat er met de benodigde programma's kan worden gewerkt. Onder meer om te voorkomen dat kostbare gegevens verloren gaan, beschikt MHIT nu over een cen trale server waarin via internet data van verschillende bedrijven centraal wordt opgeslagen. 'Een dienstverle ning waar steeds meer vraag naar is.' Van Hengel werkt al geruime tijd niet meer alleen. Shaju Devas sie, een volleerd systeembeheerder die zich onlangs kwalificeerde voor het MCSA certificaat van Microsoft, trad alweer enige tijd gelden bij hem in dienst. In het nieuwe kantoor ook een werkplek voor Joan van Hengel, die de systeemadministratie voert. Een ander bureau is gereserveerd voor Robbert de Jong, met wie Van Hengel samenwerkt in het draad loze internetbedrijf B-shore. In het kantoor is ook een aparte spreek kamer, een reparatieafdeling en een systeemruimte. Uitwisseling basisscholen Oosterend en De Cocksdorp Durperhonk en de Daalderschool maakten leerlingen van de Sint Antoniusschool uit Eeklo gisteren (Foto Jeroen van Hattum) heid gebracht en er hoeft ook veel minder te worden overlegd', aldus Elstgeest. 'Daardoor kunnen we ons meer met zorgzaken bezighouden.' De zogeheten externe medewer kers hebben in de nieuwe structuur meer inspraak gekregen. De nadruk ligt niet meer alleen op de mening van de inwonende medewerkers. Er is een ondernemingsraad ingesteld waarin zowel interne als externe medewerkers kunnen plaatsnemen. De leefgemeenschap kende zo'n raad nog niet. Het nieuwe manage mentteam bestaat naast Elstgeest uit Jan Gremmen en Rika van den Berg. De laatste is al jaren mede werker van het Maartenhuis, maar woont er niet. Elstgeest: 'Het is voor het eerst dat er een extern mede werker in de leiding zit.' De inspraak van de verstandelijke gehandicapte bewoners in het beleid van de leef gemeenschap blijft via de cliënten raad verlopen. Bij het Maartenhuis zijn in totaal zo'n 55 Texelaars in dienst. Van hen wonen er 12 intern. Een deel van de medewerkers werkt part time. De leefgemeenschap beschikt over zo'n 30 voltijdbanen. Er wonen 28 verstandelijke gehandicapte mensen. Van de werkplaats en de dagbesteding maken in totaal 53 mensen gebruik. ;rs en medewerkers van Maartenhuis bij De Koog heb- vrijdag het nieuwe vierde jnhuis van de leefgemeen- ïap officieel in gebruik geno- sn. Zes verstandelijke gehandi- ipte bewoners wonen er vrijwel fstandig. Het huis heeft de am Michaël gekregen. eerste avond had Peter Breuer idee hoe hij moest omgaan de kookplaat in zijn nieuwe tement. Met behulp van één Ie medewerkers kwam hij er Inmiddels heeft de kookplaat hem geen geheimen meer. 'Het .nu alsof je er al jaren mee werkt', Breuer, terwijl hij rondleiding door het appartement waar samen met zijn vriendin Mar- van Borstelen woont. De ruimte 'ol ingericht. Hebben de 'erkers samen met de ouders Marleen gedaan, vertelt Peter, wijst hij op het weidse uitzicht ;r de tuin achter hun appartement. ae tetmindervalidenpad loopt erdoor- »nen dat vindt hij prachtig. Bntallen mensen namen vrijdag inkijkje in de zes nieuwe apparte- en fenten, nadat huis Michaël officieel ar gebruik was genomen. De bewo- irz_ is lieten hun nieuwe onderko- ens. waar ze sinds maart wonen, sar wat graag zien. In de geza- *9 enlijke ruimte op de begane grond p Joke Daane haar zus Riekje foto's, die op de muur werden Jrojecteerd, zien hoe de bouw appartement was gevor st Daarna moest haar zus nog ins mee naar boven om het appar- te bewonderen. Ook Daane nde trots haar weidse uitzicht en balkon dat ze heeft. De ruimte is neens smaakvol ingericht, i nieuwe appartementen hebben zelfstandiger karakter dan de tonvertrekken die de bewoners «der in de woonhuizen Brendaan Avalon hadden. Ze hebben nu' Oder meer een eigen voordeur, een gen bel, een eigen brievenbus en 91 eigen keuken. Michaël is ook 9 eerste huis waar geen directe KKjang meer is tussen het geza- leniijk gedeelte en de woonhuizen van de begeleiders. Als één van de zes hulp 's avonds of 's nachts hulp nodig heeft, moet er even gebeld worden. Opening De opening van Michaël werd ver richt met behulp van Lucie Gijsberts en Janien de Bruijn die als konin gin Beatrix en prinses Maxima hun opwachting maakte. Zij overhandig den Breuer, Van Borstelen, Daane, Hanneke de Leeuw, Nadia Poolstra en Christine Zeh elk een tegel met een spreuk erop. Burgemeester Joke Geldorp liet samen met hen witte ballonnen op. Zij prees de instelling van het Maartenhuis om de bewo ners centraal te stellen. 'Daar kun nen we nog wat van leren.' Aan de bouw van het woonhuis, waarvan op donderdag 21 april 2004 de eerste stenen werden gelegd, ging een lange voorberei ding vooraf. Mechteld Smits, de nieuwe huisverantwoordelijke van Michaël, vergeleek het traject met een treinreis die van Den Helder van Maastricht moest worden gemaakt. Vlak voordat de trein het station van Maastricht binnen reed, bleef de trein ook nog een tijdje stil staan. De bewoners konden niet meteen het nieuwe huis in, nadat dat klaar was. De betonvloer was nog te nat om de parketvloer erin te leggen. 'Beatrix en Maxima' staken er de draak mee dat daarna het uitzoeken van de juiste gordijnen en ander inventaris ook nog het nodige geduld verg den. Beeld Directeur Peer Elstgeest onthulde samen met bewoner Michiel Dal- linga een houten beeld van de aarts engel Michaël naar wie het huis is vernoemd. Het beeld is afkomstig uit een kerk in Keulen waar net het interieur was vernieuwd. De wijze waarop het Maartenhuis eraan was gekomen, was vol symboliek. Elst geest vertelde op het spoor van het beeld te zijn gebracht, nadat hij tijdens overleg met vertegenwoordi gers van andere Camphillgemeen- schappen de nieuwe naam had ver teld. 'Iemand trok toen zo een kaart Opname documentaire Geen officiële herdenking op de Georgische begraafplaats op 4 mei, maar wel veel belangstelling. Onder meer van een filmploeg, met oud-Texelaar Arnold van Brug gen, Rogier Timmermans en Tomas Kaan, die een documentaire maken over herinnenngen aan de Tweede Wereldoorlog op Texel. Op het Rus senkerkhof interviewden ze tijdens hun eerste draaidag verzetsman Huug Snoek en 's avonds maakten ze opnamen bij de herdenking op de algemene begraafplaats. Bedoe ling is om de documentaire, waarin meerdere oudere Texelaars aan het woord komen, aan te bieden aan de landelijke media. (Foto een Konmg> Het Maartenhuis heeft een ingrij pende reorganisatie ondergaan. De zogeheten sociocratie die jarenlang van kracht is geweest op de leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicapte men sen is afgeschaft. Medewerkers zijn voortaan alleen betrokken bij besluitvorming als zij recht streeks met een vraagstuk te maken hebben. foto van het beeld van Michaël wist te vertellen dat ze het in Keulen niet meer nodig hadden en dat het in Maastricht stond. We hebben het daar vervolgens opgehaald. Later hoorde ik pas dat Mechteld het ook over Maastricht had als zij de beeld spraak van de treinreis gebruikte. Maar we zijn er dus letterlijk voor in Maastricht geweest.' Het houten beeld heeft een plaats gekregen in het nieuwe kantoor dat eveneens in Michaël is gerealiseerd. De nieuwe ruimte vervangt het houten cara vangebouw (Arthur) waar directie en staf eerder waren gevestigd. Bewoners n koningin Beatrix en prinses Maxima geven bewoners Hanneke de Leeuw, Joke Daane, Peter Breuer en Nadia Poolstra tijdens de officiële ingebruikname van het nieuwe woonhuis Michaël. (Foto Jemen van Hattum, Tot voor kort hadden de inwonende medewerkers van de leefgemeen schap bij alle besluitvorming zeg genschap. Volgens de sociocrati sche beginselen kon een besluit alleen worden genomen als nie mand 'overwegend beargumen teerde' bezwaren tegen het betref fende besluit had. In de praktijk kwam het er echter op neer dat het soms lang kon duren voordat een besluit daadwerkelijk genomen werd. Dat mondde vorig jaar uit in onrust onder medewerkers, waarna het bestuur besloot dat het roer om moest. Volgens directeur Peer Elstgeest is .het Maartenhuis overgestapt op de zogeheten lijnstructuur. Medewer kers overleggen nu rechtstreeks met een nieuw managementteam en dan alleen over oncerwerpen en taken waarover zij zelf verantwoordelijk heid dragen. 'Dat heeft meer heider- Het aantal bewoners van de leefge meenschap is door het vierde huis gegroeid naar 28. De leeggekomen plekken in Brendaan en Avalon zijn opgevuld met vijf nieuwelingen. Er is éen Texelse bijgekomen (Julia Bonne), één overkanter en het Leger des Heils heeft drie bewoners aan gedragen. Ook zij hebben een ver standelijke beperking en daarnaast nog een moeizaam verleden achter de rug. Volgens Elstgeest past het echter allemaal goed in de groep. Er is nog één plek vrij in de leefge meenschap. Er is voorlopig een eind gekomen aan de bouwwerkzaamheden. Er wordt echter nog rekening gehou den met de komst van een vijfde huis. Als die plannen doorgaan, ver huizen de bewoners van huis Maar ten (het voormalige Kinderdok) naar dat nieuwe huis en wordt Maarten heringericht als vakantieverblijf voor verstandelijk gehandicapte kinderen en hun familie. Het nieuwe huis is gebouwd door de aannemerscombinatie Dijkstra/ Draisma uit Bolsward en Dokkum. Het huis, dat organisch gebouwd is, werd ontworpen door de Texelse architecten Marcel Uriot en Jan Pel grim. De bouw kostte anderhalf mil joen euro en werd gefinancierd door het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. De bouw kon beginnen nadat de directie Gehan dicaptenbeleid van het ministerie het licht op groen had gezet. fin groep leerlingen van de Anto- lusschool uit Eeklo in Vlaanderen ®s vorige week op bezoek in Oos- •find en De Cocksdorp. Het was 5 tweede keer dat deze uitwisse- niet Durperhonk en de Daal- jischool, werd gehouden, te kinderen arriveerden dinsdag op het eiland, waarna direct een bezoek aan Ecomare werd gebracht. Na een eerste overnachting (bij gast gezinnen) werden woensdag het Maritiem Museum in Oudeschild bezocht en een tocht met de TX10 gemaakt, 's Avonds werd in dorps huis De Bijenkorf in Oosterend een 'juttersmaaltijd' gehouden, waarbij de kinderen verkleed waren als jut ter, viswijf, zeemeermin of piraat. De maaltijd werd omlijst met zeemans liederen en juttersverhalen. Vrijdag ochtend werden de koffers gepakt en vertrokken de gasten weer naar België. VRIJDAG 5 MEI 2006 Zondag 7 mei 2006 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.C. Barnard. Gereformeerde kerk Den Burg: 10.00 u. ds. J. Glazema. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. ds. C.F. Klaassen. Den Hoorn: 11.00 u. ds. C.F. Klaassen mmv DEK (oud-Hollandse liederen). PROTESTANTSE WADDENGEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9-30 u. ds. J. de Gier uit Dokkum. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. J. de Gier uit Dokkum. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. dr. G. van der Kooi, extra collecte voor project Witmarsum. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. dameskoor. Oudeschild: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: U kunt in vrede leven - Nu en voor eeuwig!; Wachttorenstu die, 11.20 u.: Ga en maak discipelen hen dopende. Vnjheid wordt bevochten op een oorlog die nooit slaapt (Thé Lau) Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informa tie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verfoskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg Opvragen via tel. 0223-650270. Opname op advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema. tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-17.30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- feestdagen 11.00-12.00 en 16.00- 17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedei sende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, De Zes 12, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consulta tie en preventie, tel. 315602 of 06- 30215211; www.bnjder.nl. Psycholoog: J. van den Berg, tel. 310386. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u.. De Buureton, Beatnxlaan 43. Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel. 0222-321001, dag en nacht bereik baar. Kerken en minima: voor Texelaars in financiële nood. Spangerweg 10. 1793 EH De Waal. Van 8 tot en met 14 mei zijn de vol gende straten en wegen in verband met werkzaamheden afgesloten: Eierland: eenrichtingverkeer op Muy- weg en Genteweg. tussen Schorren- weg en Hoofdweg; eenrichtingverkeer op Slufterweg en Zwinweg, tussen Hoofdweg en Schorrenvveg, voor alle verkeer uitgezonderd (brom)fietsers. Den Burg: kruising Abbewaal-Schilp- banck beperkte doorgang. TEXELSE'icOURANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Marry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd. Louise van der Sluis Telefoon 06-0630715484 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl var toeoassrrg de Rexven voor hel Ad**i£-!>«weze<i van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam raaJs gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fetmeken teAmsterdamondernumrT»8r41198699 Een exemplaar van de Regelen voor hel Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 35,05 33,45 (automatisch) Per jaar 68,30 66.15 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl In verband met de meivakantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op. Oud papier kan wel wor den gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bernhardlaan. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 17.00 u. Wegdromen met een boek 18 00 u. Muziek met Marco 20 00 u Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u Kerkdienst vanuit doopsgezinde gemeente Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlandstalig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportiokaal (uitslagen en inter views) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Hervormde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonies (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u Raad en daad (over de Texelse politiek) 20.00 u. Raadsvergadering (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis) aansluitend: Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u.Raadsvergadering (herhaling van dinsdag) aansluitend: Radio Noordholland Donderdag 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met Vandaag: Bart Witte van de voedsel bank. 20.00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.ni. rubriek Om te Onthouden

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9