Nel Eelman laat huizenoogst over aan opvolgers 'Wethouderschap was wezenlijk deel leven 'Ik las in het begin zoveel als ik kon' #mt gemeentetexel Groen Zwart TEXELSE j COURANT DINSDAG 9 MEI 2006 Het oogsten moet ze aan haar opvolgers overlaten, het zaaien had plaats onder haar verantwoor delijkheid. In de wetenschap dat het eiland tot en met 2014 meer dan duizend nieuwe huizen mag bouwen, nam Nel Eelman vori ge week afscheid van de Texelse politiek. Twintig jaar lang liet ze haar stem horen, waarvan de laat ste twaalf jaar als wethouder. Een bijeenkomst aan de overkant in het najaar van 2005. Aan tafel zitten wethouders van de negen gemeen ten in de Kop van Noord-Holland. Er wordt gesproken over een nieuwe regionale woonvisie waarin de gro te lijnen voor woningbouw binnen bebouwde kernen uiteen worden gezet. Gaandeweg de discussie wordt duidelijk dat een serie bouw- mogelijkheden vooralsnog in depot gaat, ofwel achter de hand wordt gehouden. Daar heeft Texel weinig aan', is eén van de eerste gedachten van wethouder Nel Eelman. Ze zet zich schrap en houdt voor de zoveelste keer een gloedvol betoog om de uit zonderingspositie van Texel te bena drukken. Het leidt tot menig ver- zuchting aan tafel, maar ze zet door. Het zal wat later worden voordat ze I naar het eiland terugkeert, maar dat staat niet in verhouding tot de kan sen die letterlijk op tafel liggen. Ze heeft succes. Er wordt uitein delijk besloten in de woonvisie een uitzondering voor Texel te maken in verband met de specifieke behoef te aan woonruimte. De mogelijk heid wordt geschapen 511 nieuwe woningen huizen te bouwen binnen de bebouwingsgrenzen van de dor pen (de zogeheten inbreiding). Het moet dan allemaal formeel nog wor den bekrachtigd, maar de uitzonde ring staat in de plannen. De huizen komen bovenop de 619 stuks die se gemeente een jaar eerder in de wacht heeft gesleept. Het benadrukken van de eiland positie loopt als een rode draad door het wethouderschap van Eel man. Twaalf jaar lang schermt ze er met name aan de overkant mee om voorzieningen voor het eiland veilig te stellen of te realiseren. De vesti ging van een Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) op de begane grond van het raadhuis in 2002 is de groot ste voorziening die ze binnenhaalt. Als gemeente met nog geen veer tienduizend inwoners heeft Texel formeel geen recht op een eigen CWI, maar het ministerie van Sociale Zaken maakt een uitzondering: Dat geldt ook voor de andere Waddenei landen en enkele Zeeuwse eilanden waar Texel mee optrekt. Werkzoe kenden hoeven daardoor met naar Den Helder om het arbeidsbureau te bezoeken. In haar beginjarenals wethouder legt Eelman op soortgelijke manier de basis voor de komst van steun punten van de Brijder Stichting, Bureau Jeugdzorg en het Jongeren Informatiepunt. 'Er moest destijds veel laagdrempelig worden en dat betekende dus dat er letterlijk voor deuren van die organisaties op het eiland zouden moeten komen. Je hebt immers altijd met dat water te maken. Je moet dan telkens om uit zonderingen vragen Anderen had den tijdens bijeenkomst wel eens zoiets van "daar heb /e haar weer", maar ik werd er zelf nooit moe van. Texel is nu eenmaal een eiland en dat moet je ten volle benutten.' Entree De 61-jarige Eelman- Van 't Veer is oorspronkelijk afkomstig uit West- zaan. Ze vestigt zich in 1967 op het eiland nadat ze met Paul Eelman van Nieuw Leven is getrouwd. In 1986 maakt ze op 41-jarige leeftijd delen van de begroting door en de stukken die daar bij hoorden. In mijn eerste jaar moest ik ook al een groot deel van de algemene beschouwin gen schrijven. Dat zat als een berg op mijn rug, maar het moest wel gebeuren.' Het schuchtere gaat er al snel af. Bij de verkiezingen in 1990 werpt Eelman zich op als kandidaat-wet houder. Het CDA valt echter buiten de boot bij de coalitie-onderhan delingen en komt in de oppositie tegen coalitiepartijen Texels Belang, PvdA en WD. CDA-collegae maken Eelman attent op de verkiezingen voor Provinciale Staten en in 1991 neemt ze plaats in de Statenbanken in Haarlem. Als Statenlid is ze onder' meer betrokken bij de oprichting van de Huisvuilcentrale in Alkmaar en de overdracht van het Noordhollands kanaal van het rijk aan de provincie. 'Als woordvoerder van de fractie heb ik destijds al gewaarschuwd dat het een schip van bijleg zou worden. Als ik nu langs het kanaal rijd en zie hoe de beschoeiingen erbij liggen, denk ik wel eens dat we haar entree in de Texelse politiek Bij de gemeenteraadsverkiezingen staat ze derde op de CDA-lijst ach ter Piet Zegers en Ate Rienstra. Eelman, destijds nog onderwijzeres aan de CVO-school in Den Burg (De Fontein), is dan ongeveer een jaar actief voor het CDA. Eerder deed ze bestuurswerk voor de School begeleidingsdienst en werkte ze voor ziekenomroep De Lichtboei (tegenwoordig onderdeel van Radio Texel). Met veertig voorkeurstemmen wordt Eelman op woensdag 19 maart in de gemeenteraad gekozen. Twee collega-raadsleden in die tijd zijn de huidige WD-fractievoorzitter Ger- brand Poster en GroenLinks-wet- houder Peter Bakker. Ton Schippèr, die dan net burgemeester is gewor den, omschrijft Eelman later als 'een schuchter meisje' dat tegenover hem in de raadzaal plaatsnam. En schuchter kan het kersvers raadslid Eelman zich voelen. In haar eerste jaar leest ze vrijwel alles van de gemeente wat ze kan lezen om te weten waar ze over meepraat. Ook krijgt ze twee keer per week 'les' van Rienstra. 'Hij nam dan met mij toen gelijk hebben gehad.' De over dracht van het kanaal kwam voort uit beleid van oud-staatssecretaris Gerrit Brokx om kanalen, waterke ringen en havens die niet van rijks belang zijn, af te stoten. De al zo'n twintig jaar durende pogingen van Rijkswaterstaat om de haven van Oudeschild aan de gemeente over te dragen, zijn ook nog een uitvloei sel van dat beleid. In 1994 is Eelman opnieuw wethou derskandidaat. Het CDA en Texels Belang vormen het nieuwe college. Eelman neemt met Daan Schilling en Gerbrand Poster plaats in het college. Ze krijgt onder meer sociale zaken, welzijn, cultuur en onderwijs in haar portefeuille. Haar eerste jaar als wethouder is opnieuw een leer zame periode. Eelman leert dat ze ondanks alle landelijke wetgeving beleid voor het eiland kan ontwik kelen. 'In het begin speelde er veel op het gebied van sociale zaken. Ik merkte dat er echter toch veel op eigen gebied te sturen viel als je maar de marges in de landelijke wetgeving zocht.' Het leidt onder meer tot de instelling van het Peri odiek Jeugd Overleg waarin diverse organisaties op het die zich met de jeugd op het eiland bezighouden met elkaar om tafel gaan. 'Je zag later dat overal in den lande de roep om dergelijke vormen van samen werking ontstond.' School In haar tweede periode als onder wijswethouder (1998-2002) krijgt Eelman de moeizame ontvlechting van de basisschool en het Eierland- sche Huis in De Cocksdorp op haar bord. Ze komt terecht in een serie conflicten waar ze geen prettige her inneringen aan bewaart. Ze gebruikt ze later ook als voorbeeld hoe in Joegoslavië alle conflicten zijn ont staan. 'Als je dat wilde weten, kon je in die tijd in De Cocksdorp zijn. Het was vreselijk.' Alle perikelen leiden uiteindelijk tot de ingebruikname van een nieuw gebouw voor Durperhonk begin 2001 Als cultuurwethouder heeft Eelman in dezelfde periode ook te maken met de boedelscheiding van de jut ters. 'Maar dat heeft wel geleid tot het opstellen van een museumbeleid waar we nu nog gebruik van maken. Er is toen ook besloten in te zetten op het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. Dat moest samen met de Schans en Brakestein dë Gouden Driehoek vormen.' Die plannen zijn overigens nog niet rond. Er wordt nog steeds onderhandeld over de beoogde aankoop van Brakestein. De derde penode van Eelman (2002- 2006) wordt gekenmerkt door de moeizame verhoudingen tussen col lege en coalitie en de kanjerpro jecten raadhuis, OSG en het PHH- gebouw. Dat de verhoudingen in de politieke arena moeilijk zijn, is dan niet nieuw meer. 'In mijn eerste peri ode was er zelfs een verziekte sfeer in de raad. Toen hadden we ook regelmatig de steun van de opposi tie nodig. Het was niet ideaal, maar we hebben toen uiteindelijk toch wel veel voor elkaar gekregen. Maar het was jammer hoe de coalitie zich in de afgelopen periode opstelde. De energie kan beter aan elkaar en het algemeen belang worden besteed dan aan conflicten. We zitten er met z'n allen voor het belang van het eiland. Dat moeten we steeds voor ogen blijven houden.' Eelman voegt zelf de daad bij het woord in het najaar van 2003, nadat ze is teruggekeerd in het college. Ze had zich toen drie maanden terug getrokken om te herstellen van een knie-operatie. In de raadsvergade ring van oktober maakt ze met een bij vlagen emotioneel betoog een eind aan de conflicten over ver trouwen tussen raad en college. De raadsleden beloven de rijen te slui ten. Dat bleek later van korte duur te zijn, maar op dat moment keert de rust weer. Verklaringen dat vrijwel alle con flicten hun bron vinden in het in 2002 ingevoerde duale stelsel gaan er bij Eelman met in. 'Het kan ook wel eens aan de poppetjes en de onderlinge persoonlijke verhoudin gen liggen.' Woningbouw De laatste regeerperiode wordt ook gekenmerkt door woningbouw. Eel man roept geregeld dat zij het nog hoopt mee te maken dat de eerste schop de grond in gaat voor de Volmolen. Die hoopt vervaagt als de provincie eind 2003 het concept van het nieuwe ontwikkelingsbeeld Noord-Holland Noord presenteert. Eelman begrijpt achteraf nog steeds niet waar het mis is gegaan. 'We hebben van te voren zelfs mensen van de provincie hier op bezoek gehad, we hebben ze al onze plan nen laten zien en uitgelegd waar we behoefte aan hadden. Toen we later het ontwikkelingsbeeld zagen, dachten we eerst dat ze een nega tief hadden gepakt. Het was precies tegenovergesteld van wat we had- Henry Meijdam daarna met open armen op me af lopen en riep hij "Nel, je hebt gewonnen".' Begin dit jaar (vrijdag 24 februari) gaat uiteindelijk de eerste schop officieel de grond in. maar niet nadat Eelman langdurig heeft overleg met de Stichting Wonen Texel (SWT), USP Vastgoed en projektontwikke- lingsmaatschappij De Peyler. Ook die gesprekken hebben soms een moeizaam karakter, waarbij meer malen wel één van de partners uit het overleg dreigt te stappen. Oppakken Eelman hoopt dat het nieuwe col lege de bouwmogelijkheden van de 619 en 511 woningen verder goed oppakt. 'De bouw van de 511 woningen kan niet onmiddellijk plaatsvinden, maar de voorwaarden liggen er. Het is zeer belangrijk dat het college daarover in gesprek blijft met de dorpscommissies en dat er wordt onderzocht welke behoef ten er zijn.' Raad en SWT hebben beiden recent €7500,- uitgetrokken om met behulp van gegevens uit de dorpen een Texelse woonvisie tot 2015 op te stellen. Met de uitkomst kan het eiland bij de provincie een realisatie van een multifunctioneel gebouw voor de OSG, de ROC, de bibliotheek en de Muziek- en Dans school versneld probeert te bewerk stelligen. De bibliotheek trekt zich terug en het kanjerproject gaat als een nachtkaars uit. Ze bijt ook haar tanden stuk op de nieuwe boerderij van de familie Brügeman-Ran op de Hogeberg. Daarnaast kan ze als wethouder in het algemeen op kri tiek rekenen. Ze probeerde er naar eigen zeg gen niet onder gebukt te gaan. 'Ik telde ook de dingen waarbij mensen wel blij zijn met wat je doet. Neem bijvoorbeeld het gezinsvervangend huis van de stichting Blied in de Burgerhoutstraat. Door daar samen met de Stichting Wonen Texel aan te blijven trekken, hebben we dat uit eindelijk toch voor elkaar gekregen. En het is ook zo dat mensen die het ergens niet mee eens zijn vaak har der van zich laten horen dan mensen die wel tevreden zijn. Maar alles bij elkaar opgeteld is voor mij de balans naar de positieve kant doorgesla gen Een van de mooiste aspecten vond ik het samen met anderen zoeken naar oplossingen. En als iets niet kon en je wist dat goed uit Wethouder Nel Eelman bij het bouwterrein van de Volmolen. Als wethouder ruimtelijke ordening sleepte ze de mogelijkheden ir wacht om tot en met 2014 zo'n 1100 nieuwe huizen op het eiland te laten bouwen. den laten zien.' Door massale steun vanuit de bevol king krijgt het college in mei 2004 toch toestemming nieuwe huizen in de Volmolen (550). Den Burg West (50) en 't Zouteland (19) tc bou wen. Uit antwoorden van GS blijkt in juni dat jaar dat de aardkundige waarde van de Texelse bodem een belangrijke rol had gespeeld bij het aanvankelijke voornemen van Gede puteerde Staten om de bouw van woningen en de aanleg van nieuwe bedrijventerreinen te verbieden. Eel man: 'Tijdens zijn afscheidsreceptie bij de provincie kwam gedeputeerde Redactioneel commentaar Méér voor Texel, maar met minder Aan het tumult aan het begin van deze raadsperiode lijkt geen eind te komen. Eerst baarde de WD opzien door het geschuif met raadsleden en de wijze waarop de fractie tegenover het eigen bestuur is komen te staan, vervolgens brak er ruzie uit tussen verkiezingsmaatjes PvdA en GroenLinks over het wethouderschap van Peter Bakker en nu is het CDA in opspraak gekomen door het vertrek van Gerard Weijers. Dat het niet boterde tussen Weijers en zijn twee fractiegenoten werd enige tijd geleden al duidelijk toen geruchten de kop opstaken dat Weijers zich zou afsplitsen. Als hij er toen was uitgestapt zou deelname van het CDA, dat veel stemmen heeft verloren, aan de coalitie veel minder vanzelfspre kend zijn geweest. Nu de scheuring een week of zes later alsnog een feit is, beschikt Texel na D66 over een tweede eenmansfractie en hebben we twee wethouders die slechts twee partijengenoten in de raad hebben. De vraag is wie er baat heeft bij het besluit van Weijers. Hij zelf. zijn beschei den achterban of de Texelse politiek? Met twaalf jaar raadslidmaatschap beschikt de politicus uit Oudeschild wejiswaar over veel politieke ervaring, voor het runnen van een eenmansfractie komt meer kijken. De man die 9een genoegen nam met de hem toebedeelde portefeuille Middelen, krijgt alsnog zijn zin: in zijn eentje mag hij nu de commissies Grondgebied, Wel zijn én Middelen volgen. Dat is een hele opgave en om niet ten onder te gaan zal als de bliksem zijn achterban moeten activeren. Weijers heeft duidelijk een principebesluit genomen en volgens de Kies- we' ma9 een eenmaal gekozen raadslid zich afsplitsen. De vraag is of hij er verstandig aan heeft gedaan. De 178 voorkeursstemmen die hij kreeg (oil een kiesdeler van 511) zijn niet dermate overtuigend dat een politicus die het niet eens is met het meerderheidsstandpunt binnen zijn fractie het 330 zichzelf of een ander verplicht is om voor zichzelf te beginnen. Binnen oet CDA bestaan hier kennelijk geen afspraken over. Weijers heeft zeker met de meest voor de hand liggende weg gekozen. Maar - en dat pleit voor hem - het verleden heeft geleerd dat de makkelijkste weg met altijd up hocf^ raa9 's of de Texelse gemeenschap is gebaat bij een toenemende ver- srappenng, die de besluitvorming er doorgaans met makkelijker op maakt, eker in een raad waarin het er alle schijn van heeft dat opposanten, die "o ongenoegen over de collegevorming al hebben geventileerd, de mes sen hebben geslepen. u Weijers uit het CDA is gestapt heeft de slogan van de coalitie Méér oor Texel - met minder, een wrange bijsmaak gekregen. Want doordat et numerieke overwicht van TB, CDA en GL in de raad van 9:6 naar 8:7 ^edaald' is het draagvlak om het ambitieuze coalitieprogramma uit te eren in de openingsfase al dun geworden. VERVOLG VAN PAGINA 1 Gemeente De beoogde maatregelen, waar de ondernemingsraad nog mee moet instemmen, gelden met voor de al bestaande banen. De onder nemingsraad kijkt overigens met argusogen naar de voornemens. Volgens Geldorp moeten afdelin gen echter met goede argumenten komen om een ontstane vacature toch met 36 in plaats van 32 uur te honoreren. Nodig Uit het voorstel blijkt dat de beno digde €488.000,- is opgedeeld in €312.010,- aan autonome kosten en €167.726,- aan niet-autonome kosten. Dat zijn kosten waar de gemeenteraad invloed op kan uit- oefene. De kostenstijging op het niet-autonome gebied worden ver oorzaakt door het zogeheten bezol- digingsbeleid dat de gemeente in het verleden opstelde. Volgens dat beleid, waarin bepaald wordt wat de ambtenaren verdienen, werden met medewerkers afspraken gemaakt over periodieken en bevorderingen. Die afspraken stonden er al voor dat de raad grenzen stelde aan de totale loonsom. Het college wil het bezoldigings- beleid dit jaar herzien. Volgens Geldorp wordt daarbij automatisch ingespeeld op het nieuwe directie model dat bij,de reorganisatie van het ambtelijk apparaat is ingesteld. Vrij vertaald: medewerkers moeten voldoen aan de criteria van hun functie om voor periodieken in aan merking te komen. Uit de stukken blijkt dat het college dit jaar al bezuinigd heeft op de niet- autonome kosten door het interne stafbureau Organisatieontwikkeling op te heffen. Het hoofd daarvan werd daarna hoofd van twee afdelingen. Daardoor vervielen twee vacatures, wat de gemeente een besparing van Gesloten deuren bij herdenking Teleurstelling en verontwaardi ging bij de hervormde kerk in Den Burg, waar belangstellenden voor de dodenherdenking don derdagavond een vaste deur trof fen. Het ging om ongeveer vijftien mensen, die kort na aanvang, om 18.45 uur, arriveerden. 'Als er nu nog iemand bij de deur had gestaan met de mededeling dat de kerk vol was, dan hadden we daar nog vrede mee kunnen heb ben. Maar dit vind ik onbegrijpelijk', klaagde een vrouw bij de redactie van de Texelse Courant. Zij was volgens eigen zeggen een kleine vijf minuten te laat. Volgens haar dachten sommigen dat de dienst om 19.00 uur begon. 'Ook was er een kind dat met haar moeder uit Enschede was gekomen om een gedichtje voor te dragen. Ze waren per ongeluk naar de katholieke kerk gegaan en daarom net een paar minuten te laat. Dat kind was zwaar teleurgesteld. Om haar te troosten hebben we gevraagd het gedichtje voor ons voor te dragen. Dat heeft ze twee keer gedaan.' €154.000,- opleverde. In totaal werd €177.000,- bespaard doordat zich ook natuurlijk verloop binnen de organisatie voordeed. Als dat niet was gebeurd, hadden de autonome kosten €344.726,- bedragen en had de raad dekking moeten vinden voor een bedrag van €665.000,- De kemtakendicussie moet de raad eveneens de mogelijkheid bieden aan het benodigde geld voor de loonsom te komen en eventueel het bedrag te verminderen. Een vermin dering van taken kan leiden tot een vermindering van medewerkers en daarmee tot een lagere loonsom De herdenkingsdienst werd gehou den onder verantwoordelijkheid van de gemeente. De vraag waarom de deur bij aanvang op slot werd gedaan, kon gisteren door niemand op het raadhuis worden beant woord. VERVOLG VAN PAGINA 1 Bondje De Raad van State weerlegt argu menten dat een bouwplan tot de mogelijkheden had behoord, omdat een architect met de gemeente over het bouwplan had overlegd. Volgens het rechtscollege had Van Beek daar aan niet het 'gerechtvaardigd ver trouwen' mogen ontlenen dat er een bouwvergunning zou worden ver leend. Er had evenmin hoop mogen worden geput aan een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland dat begin vorig jaar haar goedkeuring onthield aan het her ziene bestemmingsplan Oudeschild. Dat gebeurde toen op basis van een bedenking van Van Beek. Volgens de Raad van State heeft het college rekening gehouden met de belangen van Van Beek Uit die afwe ging kwam naar voren dat de uitoe fening van sociale en maatschap pelijke activiteiten in 't Bondje met ernstig zouden worden belemmerd als Van Beek elders zou wonen. De bewoning van het voormalig vereni gingsgebouw is een gevoelig punt in Oudeschild. Er ontstond onrust in het dorp toen daar een paar jaar geleden even het beeld rees dat het college wel een bouwvergunning zou verlenen. Texelaars die eerder verzoeken voor bewoning hadden ingediend, hadden eveneens nul op het rekest gekregen. beroep doen op de inbreidingsmo- gelijkheden in de regionale woonvi sie. Eelman: 'De nieuwe wethouder ruimtelijke ordening (Nico Kikkert) kan oogsten.' Het nieuwe college kan volgens Eel man ook profiteren van het voorwerk dat het oude college voor het nieu we bestemmingsplan Buitengebied heeft verricht. 'Er ligt al van alles klaar zoals de nieuwe nota kampe ren bij de boer. het landschapsbe leidsplan, beleid voor vrijkomende agrarische bebouwing en hopelijk dan ook de nieuwe strandnota. Die kunnen allemaal zo in het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied worden opgenomen. Ik hoop dan ook niet dat er straks draaien van 180 graden worden gemaakt.' Het beleid voor de vrijkomende bebou wing is overigens nog niet klaar. De mogelijkheid om een huis te bouwen in ruil voor de sloop van overtol lige schuren staat nog geparkeerd. Volgens Eelman zijn er landelijk ech ter nieuwe milieuregels in de maak waarin bepaald wordt dat derge lijke nieuw gebouwde huizen geen bedreiging voor bestaande boerde rijen kunnen worden. Kritiek Eelmans loopbaan kent keerzijden. In 2002, vlak voor de raadsverkiezin gen, lijdt ze een nederlaag als ze de te leggen, dan gingen mensen vaak tevreden de deur uit.' Dat ze inmiddels wethouder af is, heeft Eelman nog niet echt kunnen merken. 'Daarvoor ben ik te kort weg. Maar het voelt al wel anders. Het wethouderschap is een wezen lijk deel van mijn leven geweest. En op Texel ben je 24 uur per dag wet houder, ook als je voor jezelf aan de overkant bent. Je weet dat er altijd weer besluiten en problemen op je liggen te wachten als je terug bent. Die verantwoordelijkheid heb ik nu met meer.' Een terugkeer in de Texelse politiek sluit ze uit. Wel wil ze die actief blij ven volgen. Dat gaat naar verwach ting automatisch omdat haar zoon Martijn recent als nieuw raadslid Is geïnstalleerd. 'Ik zal hem zeker blij ven volgen, en ook kritisch. Maar ik vind het goed dat hij heeft gesteld nergens op te kunnen teren, maar eerst zelf zijn sporen zal moeten ver dienen.' Eelman wil wel als bestuur der actief blijven. Ze is inmiddels betrokken bij de reorganisatie van de bibliotheken in de negen gemeenten in de Noordkop tot één basisbiblio theek. 'Samen met twee mensen van de overkant ben ik gevraagd om dat proces weer vlot te trekken Tekst en foto Jeroen van Hattum openingstijden Vrijdag na vijven zijn wij ook open! De publieksbalies van het gemeentehuis zijn iedere vrijdag van 17.00 tot 19.30 uur geopend. De avondopenstelling is een proef vooreen halfjaar. U kunt uitsluitend terecht voor „klaar terwijl u wacht" producten. Bestemmingsplannen inzien en afschriften van de plankaart en voorschriften; Bouwplannen en besluiten die ter inzage liggen na publicatie in de Texelse Courant; Legitimatie-check voor in(bij)schrijvtng handelsregister Kamer van Koop handel; Parkeerkaarten voor particulieren en bedrijven; Wijzigingen parkeerkaarten en ontheffingen inrijverbod in verband met gewij zigd kenteken; Algemene informatie over bouwen; Aanvraagformulieren vergunningen; Uittreksel Gemeentelijke basisadministratie persoonsgegevens (Gba); Verklaring omtrent het gedrag; Reisdocumenten aanvragen en afhalen; Aanvragen nieuw rijbewijs; Eigen verklaringen (keuring voor het vernieuwen van het njbewijs); Legalisatie (bijvoorbeeld van handtekening, diploma's, etc); Adreswijzigingent Kassabetalingen (bijvoorbeeld van gemeentelijke belastingen of parkeer boetes). Tof ziens!

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5