'Ruimten creëren met bezieling en balans' TEXELSE g COURANT Open dag ecologisch atelier Den Burg Texelse Boys veroverde kampioenschap in 1976 Archiefs tuk Jeugd helpt bij drukte in de tulpen WINNENDE GOAL IN LAATSTE MINUUT Gortdroog begin van 2006 G-voetballers ontmoeten Louis van Gaal DINSDAG 9 MEI 2006 Rechter vernietigt besluit gemeente De directie van Hotel Cooghen kan van de gemeente een oproep verwachten voor een zitting van de commissie bezwaarschriften. Dit naar aanleiding van de weige ring van b en w voor het verplaat sen van zestig bedden van het voormalige hotel Oase naar het hotel in De Nieuwe Toekomst. De Alkmaarse bestuursrechter heeft dit besluit vernietigd. Het geschil heeft betrekking op de vraag of b en w terecht hebben geoordeeld dat er geen vrijstelling kan worden verleend voor de ver plaatsing van de bedden Argument daarvoor is dat de gemeenteraad nog geen nieuw bestemmingsplan voor De Koog heeft vastgesteld. Het bezwaar van Cooghen tegen de wei gering werd eerder door het college van b en w ongegrond verklaard. Daarbij liet de gemeente na om hotel Cooghen uit te nodigen voor een hoorzitting, met name omdat de hoteldirectie volgens de gemeente zelf had aangegeven het bezwaar direct (zonder behandeling in de gemeentelijke bezwaarschriften commissie) door te sturen naar de rechtbank. Bij de behandeling door de Alkmaarse bestuursrechter ver weet Cooghen de gemeente echter dat zij niet was gehoord. Merkwaar dig genoeg, zo stelt de gemeente, verweet Cooghen de gemeente dat zij teveel tijd had genomen om tot een oplossing in deze langslepende zaak te komen. De uitspraak van de rechter is voor de gemeente reden Cooghen alsnog op te roepen voor de bezwaarschriftencommissie. Een voormalig raam van één van i de veerboten als tafelblad en stei gerpalen uit de haven van Oude- schild als tafelpoten. Materialen die een ander niet meer nodig heeft, krijgen bij ecologisch ont werper Deva van der Plaats moei teloos een nieuwe bestemming. Zaterdag houdt hij voor het eerst open dag in zijn 'Eco-logisch ont werp-, interieur- en adviesatelier Stupa' aan de Wilhelminalaan in Den Burg. Het atelier, dat gevestigd is in de voormalige Blicke Skuur op de hoek met de Julianastraat. is onderdeel van een fietstocht die de Stichting Duurzaam Texel zaterdag houdt. De ongeveer dertig kilometer lange tocht voert langs diverse duurzaam gebouwde en verbouwde huizen op het eiland. De tocht is een alter- I natief voor de vervallen Landelijke Fietsdag. Een ronde door het ecologisch ate lier en het naastgelegen woonhuis van Van der Plaats is een bijzon dere en leerzame tocht. Het interi eur is grotendeels opgebouwd uit materialen die door Van der Plaats geschikt zijn gemaakt voor duur zaam hergebruik. De entree van het atelier is de voormalige ingang van de Bruinvis in Oudeschild, bezoe kers worden ontvangen aan de tafel van het veerbootraam en de steiger palen, de keuken in het woonhuis is opgebouwd uit een voormalige houten woonkeet van het Maarten huis en in de woonkamer hebben oude kastdeuren van De Bruinvis in een wandkast een tweede leven gekregen. Het geheel komt door de wijze van samenstellen prettig, aangenaam en vooral levend over. 'En daar gaat het mij om', vertelt Van der Plaats. 'Je creëert ruimten waarin mensen zich prettig voelen. Het gebruik van oude materialen geeft bezieling aan een ruimte en dat voel je. Neem de voormalige ingang van de Bruinvis. Daar zit bezieling in door alle kindervoet stappen die je ziet in de versleten drempel. Dat is heel wat anders dan wanneer je gewoon een nieuwe drempel zou neerleggen.' Het ecologisch aspect aan de inrichtingen en het ontwerpen is dat Van der Plaats met zo min moge lijk milieubelastend materiaal werkt. 'Het voelt ook beter als je met natuurlijk materiaal bezig bent. Als ik met materialen werk die onnatuurlijk zijn, kan ik me daar ziek van voelen. Dan moeten die stoffen eerst weer uit mijn systeem zijn.' Onder de eco logische materialen kunnen onder meer leem- en spekstenenkachels, duurzame vloerverwarming, verf met natuurlijke pigmenten en met leem afgewerkte muurverwarmin gen worden gerekend. Voorbeelden daarvan zijn allemaal aanwezig in het atelier. Een verzameling boek werken over ecologisch bouwen en ontwerpen is opgeslagen in een kast die hij bouwde uit verschillende stukjes resthout. Meest opmerkelijk zijn de lemen wanden waarachter leidingen voor warm water lopen. Te zien is hoe zo'n constructie is opgebouwd. Het leem geleidt de warmte van de leidingen volgens Van der Plaats op een gelijkmatige wijze door een woning. Het materiaal zorgt tegelij kertijd ook voor een goede vocht huishouding. 'We hebben het ook in de badkamer. Na het douchen heb ben we nooit last van beslagen spie gels.' In zijn eigen atelier en woning laat Van der Plaats noodgedwongen warm water uit een CV-ketel door de leidingen stromen ('we konden hier geen putten in de tuin slaan voor een warmtepomp'), maar het kan duurzaam. Voorbeeld daarvan is de recreatiewoning Cupido van de familie Welboren die een paar jaar geleden door Van der Plaats en zijn toenmalige compagnon Jan Commandeur werd ontworpen en ingericht. Het water in de leidingen achter de lemen binnenmuren wordt daar verwarmd met aardwarmte die via warmtepompen en warmtewis selaars wordt afgenomen. Kachel Blikvanger in het atelier is een kachel van vuurvaste kleiplaten die met leem is afgewerkt. 'Het duurt even voordat hij warm is, maar als hij warm is, blijft hij dat heel lang. We hebben er in huis ook één. Als je er 's morgens een mandje hout in gooit, is dat voldoende om hem de hele dag warm te houden. Zo'n Deva van der Plaats aan het werk bij de duurzame houtkachel in zijn ecologisch atelier Stupa aan de Wilhelminalaan in Den Burg. Het atelier houdt zaterdag tijdens een fietstocht van Duurzaam Texel open dag. Foto Jmtn var. Hasum) kachel heeft ook nog een optima le en schone verbranding door de hoge temperatuur.' Rond de kachel liggen verschillende soorten (hou ten) vloeren waaronder vloerverwar ming is aangebracht. Het hout is afkomstig uit de Dennen. Voor zichzelf vindt Van der Plaats het niet meer dan logisch om eco logisch te bouwen en te ontwerpen. Hij kan zich voorstellen dat het niet iedereen zal aanspreken. Hij is inmiddels al diverse jaren actief op het eiland. Naast Cupido richtte hij ook diverse andere huizen met gebruikte materialen op duurzame wijze in. 'Dat kan met spullen die mensen mij zelf aanleveren, maar het kan ook zijn dat ik helemaal de vrije hand krijg. Ik begin meestal in chaos en werk daarna naar een balans in de ruimte die ik creëer.' De elementen water, vuur, aarde en lucht spelen daarbij een wezen lijke rol. 'De elementen moeten met elkaar in evenwicht zijn.' Het is de eerste keer dat hij open dag houdt in zijn atelier. Nienke Bloksma en Petra Schut van Duurzaam Texel gaven hem het advies meer naar buiten te treden. 'De bedoeling is dat ik daarna vaker geopend ben op vrijdagen en zaterdagen om men sen advies te geven.' Het atelier is zaterdag vanaf 11.00 uur geopend. Deelnemers aan de fietstocht kunnen ook langs bij de herbouwde Elisabethhoeve van de familie Hoogenbosch aan de Wes- terweg, de Finse woning van de familie Kortenhoeve aan de Pont- weg, Cupido van de familie Welbo ren nabij 't Horntje, de Texelse yurt van Piet Laan in de boomgaard van Jaap Dros aan de Hallerweg en De Aleph van de familie Van Erkelens aan de Weverstraat. De fietstocht begint bij de VW aan de Elemert in Den Burg. Met een vijftien seconden voor tijd gescoord doelpunt in de beslissingswedstrijd tegen Sint Boys verzekerde het eerste elftal van Texelse Boys zich op zondag 9 mei 1976 van het kampioen schap van de derde klasse van de Noordhollandse Voetbalbond. De wedstrijd werd op neutraal veld bij het Helderse Watervogels gespeeld en was nodig omdat tade teams in de reguliere com petitie precies evenveel punten hadden veroverd. Met een voorsprong van één punt op Sint Boys had Texelse Boys te! kampioenschap al een week eeder kunnen veroveren. Alles was rigereedheid gebracht. In een aan kondiging in de Texelse Courant stond dat spelers en begeleiders pi het behalen van de titel direct bij terugkomst in de kantine wer den verwacht en met een bus vol supporters vertrokken de Texelaars oaar Stompetoren, waar alleen nog maar van het niet al te sterke SSV moest worden gewonnen. Kennelijk oei goed voorbereid op het stevige v*zet van de tegenstander, slaagde Texelse Boys niet in de missie en Noest het genoegen nemen met oo" gelijkspel. Sint Boys, dat zelf Tiet 3-0 van Oosterend won, nes telde zich daardoor op de valreep naast Texelse Boys aan de kop van de ranglijst. Hoewel Texelse Boys er in de com petitie niet in was geslaagd te win nen van Sint Boys, had secretaris Antoon Wessels er alle vertrouwen in, schreef hij op vrijdag 7 mei in zijn wekelijkse voorbeschouwing in de krant 'Er wordt van alles aan gedaan om een optimale voorbe reiding te bereiken. Aan de spelers de taak het karwei goed af te ron den. We gaan met vertrouwen de wedstrijd tegemoet en verwachten van onze jongens dat ze naast hun technische kwaliteiten alle energie in de strijd zullen werpen, want dat zal nodig zijn.' Texelse Boys won inderdaad, maar daar zag het aanvankelijk met naar uit. En de verslaggever van de Texelse Courant merkte zelfs op dat 'helaas niet gezegd (kan) worden dat Texelse Boys volledig verdiend gewonnen heeft'. Vooral in de eerste helft was de tegen stander uit Sint Maarten duidelijk sterker en moest Texelse Boys zich hoofdzakelijk beperken tot verde digen, ondertussen loerend op een uitbraak. In de 25ste minuut werd het 1-0 voor Sint Boys, toen Nico Zoetelief terugkopte op keeper Aad Stiggelbout, die echter net zijn doel had verlaten om een aanval onscha delijk te maken. Het was het sein voor het Texelse publiek om zich nog luidruchtiger te roeren. 'Sup porters van Texelse Boys (aanwezig met tal van spandoeken en toeters) bewezen hun grote waarde door Nico Zoetelief over zijn depressie heen te helpen. Hij werd voortdu rend luid aangemoedigd door de omstreeks 100 Texelaars die hun ploeg vergezelden.' Nadat tegenstoten van aanvoer der Peter Beerling en Herman van Sambeek nog geen succes hadden gehad, viel vijf minuten voor rust toch de gelijkmaker. Het doelpunt was verrassend. 'Koos Witte bracht de bal goed op vanaf de middenlijn en loste, toen vrijwel iedereen ver wachtte dat hij de bal zou afgeven, een schot rechtstreeks op keeper Guur. Deze was zo volkomen ver bouwereerd dat hij zelfs geen moei te deed om de bal (die via de lat in het doel terechtkwam) te pakken.' In de tweede helft 'opereerden' bei de teams 'aanvankelijk matig' en was de wedstrijd 'duidelijk van lauw en slap gehalte', maar gaandeweg werd het beter en zag het publiek 'voortreffelijke aanvallen'. Daar bij ontstonden af en toe hachelijke momenten. Eerst werd aanvoerder Van Pee van Sint Boys neergelegd voor het doel van Texelse Boys, even later ging een Texelaar onder uit aan de andere kant van het veld. Bij die gelegenheid kreeg Texelse Boys een vrije trap, die door Her man van Sambeek net naast werd geschoten. Even later moest Koos Witte met een enkelblessure het f (Met het stijgen van de tempera- en Catelijne Lap uit Den Hoorn Arie Uur zijn er voor bloembollentelers e tijden aangebroken. Tulpen, santen en andere bloembollen jn vnjwel gelijktijdig in bloei geko- Ti en dat betekent werk aan de Zoals hier aan de Rom- t, waar Tom van der Linde en Afra Lap een handje helpen om de tulpen te koppen. De bloeiende velden trokken dit weekend veel bekijks van voorbijgangers, van wie menigeen stopte om al het fraais op de foto te zetten. Foto Garanj Timmerman) veld verlaten. Hij werd vervangen door Henk Witte. In de laatste tien minuten steeg de spanning 'ten top'. 'De stand was nog steeds gelijk en een verlenging was denkbaar. De zenuwen begon nen zowel spelers als toeschouwers parten te spelen. Het was een enor me herrie om het veld, waar met ratels en toeters voor een enthou siaste sfeer werd gezorgd.' Vlak voor het einde viel de beslissing, toen Texelse Boys een hoekschop kreeg. 'Genomen door Herman van Sambeek werd deze resoluut inge- knald door Rob van der Stap, die daarmee de stand op 2-1 bracht. Het duurde hierna nog 15 seconden voordat scheidsrechter J. Hofstra affloot en bijna alle Texelse suppor ters het veld overstroomden om hun ploeg te feliciteren.' Texelse Boys was met deze over winning terug in de tweede klas se, waaruit het 'een vijftal jaren geleden' was gedegradeerd, na er 'gedurende ongeveer 25 jaren' te hebben gespeeld. 'De terugkomst werd na afloop op grootste wijze gevierd', noteerde de verslagge ver, die besloot met een steunbe tuiging: 'Ook de Texelse Courant wenst Texelse Boys veel succes in het nieuwe seizoen.' Neerslag 1985-2006 :e vier maanden (relatiefi Een foto van het kampioensteam, afgedrukt in de Texelse Courant van dinsdag 11 mei 1976. Met staand, van links naar rechts: Henk Spigt, Willebrord Bakker, Bep Vonk, aanvoerder Peter Beerling, Koos Witte, Jan Pool, Aad Stiggelbout, Nico Zoetelief, Henk Witte, Frans Hopman, Jos Wessels en penningmeester Cees de Grave. Zittend: secretaris A. Wessels, Frits Schrama, Gerard Legierse, Rob van der Stap, Herman van Sambeek, Maarten Veeger, Richard Bakker, Jan Jozef Kuip en Freek Veeger. De eerste vier maanden van 2006 Daarmee werd het record van 1996 zijn de droogste sinds 1985. Dat (119 mm) verbroken. Het natste jaar blijkt uit metingen van Jan van was 1999, met 337 mm, gevolgd Tunen, die al 22 jaar neerslag en door 2001 met 333 mm. Opvallend temperatuur bijhoudt bij zijn woning zijn de enorme verschillen. Viel in op Zuid-Haffel. Gemiddeld viel over 1996 en 2006 bijna 100 mm minder die periode tussen januari en april dan gemiddeld, in 1988,1995,1999 226 millimeter neerslag, in 2006 en 2001 viel bijna 100 mm méér. bleef de meter steken op 118 mm. de tweede tegenstander. Opnieuw was Texel'94 veel in de aanval en Twan Weijers zette zijn team ver diend op voorsprong. Sem Eelman, Aron Blaauwboer en Dennis Weijers kregen kansen om de Texelaars in veilige haven te loodsen, maar zij misten het geluk of vonden de keeper van KGB op hun weg. Twee minuten voor het einde, bij de enige aanval van de tegenstander, werd het 'zomaar' 1-1. In de laatste wedstrijd tegen Only Friends uit Amsterdam namen de Texelaars meteen het heft in han den. Joyce Wassenborg en Esmée Visser strooiden op het middenveld met mooie passes, waardoor al na vijf minuten een voorsprong van 3-0 op het scorebord stond. Op voor stel van de Texelaars brachten de Amsterdammers ook nog hun vijf wisselspelers in, waardoor er veer tien tegenstanders in het veld ston den. Desondanks slaagde Texel'94 erin de voorsprong uit te breiden tot vijf doelpunten. Na afloop bleek dat de Texelaars evenveel punten had den behaald als KGB. maar dat ze net één doelpunt te weinig hadden gescoord en derhalve op de tweede plaats waren geëindigd. Tussen de wedstrijden door werd er gestreden om de penalty -bokaal, waarbij tien spelers van elk team een penalty mochten nemen op de keeper van het G-team voor senioren van KGB. Texel'94 deed dit veruit het beste van allemaal en benutte zes penal ties. Nadat iedereen was uitgevoetbald, restte nog de prijsuitreiking. Tot ieders verbazing kwam daar plot seling Louis van Gaal aangelopen. Hij nam uitgebreid de tijd voor alle teams, die allemaal met hem op de foto mochten. Van Gaal ver telde trots op de Texelse kinderen te zijn, omdat zij tweede werden en in tegenstelling tot zijn eigen team, AZ, daarnaast nog een hoofdprijs (de penalty-bokaal) in de wacht sleep ten. Ook wisten de Texelaars de vaak humeurige maar ditmaal zeer vriendelijke en ontspannen trainer aan het lachen te krijgen. Nadat Van Gaal had vastgesteld dat Texel een eiland was en vroeg waar het eigen lijk ligt, antwoordde één van de spelers van Texel'94 na diep naden ken: 'In zee.' Bij het maken van de teamfoto's moesten de spelers dit Bij de prijsuitreiking gingen alle teams met Louis van Gaal (bovenste rij, tweede van rechts) op de foto. De Texelaars waren (staand van links naar rechts) trainer/coach Klaas van den Berg, Adriaan van Liere, Ricardo Bonne, Esmée Visser en Sem Eelman. Gehurkt: Joyce Wassenborg, Kees van der Vis, Twan Weijers, Aron Blaauwboer en Dennis Weijers. Foto Mcc Som»; maal geen cheese te zeggen, maar werd met behulp van Van Gaals luidde stem patatos gebruld. Na de prijsuitreiking nam van Gaal nog de tijd om iedere speler van een hand tekening te voorzien, waarna de Texelaars een ervaring rijker huis waarts keerden. Het G-jeugdteam besluit het sei zoen zaterdag 20 mei met deelname aan het jeugdtoernooi van Texel'94. Het G-jeugdteam van Texel'94 heeft zaterdag met veel succes meegedaan aan een toernooi in Bovenkarspel, georganiseerd door de vereniging KGB. De ploeg veroverde niet alleen de tweede plaats, maar ook de penaltybo kaal. Als klap op de vuurpijl had den de jonge Texelaars een ont moeting met AZ-trainer Louis van Gaal, die de prijzen uitreikte. Bij G-voetbal voor kinderen mag ieder team negen spelers opstel len, die de tegenstander bestrijden op een half veld. Omdat Texel'94 over slechts zes spelers beschikt, werd het team aangevuld met drie gastspelers: Adriaan van Liere, Aron Blaauwboer en Dennis Weijers. In de eerste wedstrijd speelden de Texelaars tegen HOSV uit Opdam. Na een aarzelend begin begonnen de Texelaars steeds beter te voet ballen. Kees van der Vis was met enkele afstandsschoten dicht bij een doelpunt. Uiteindelijk werd het duel beslist door Adriaan van Liere, die de enige goal van de wedstrijd scoorde. De latere toernooiwinnaar KGB was

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9