OD Cjrocn Thwart,-Jex els in het harL, Paviljoens mogelijk hele jaar op strand Schoolvoetbal met opvallende uitslagen Exploitanten vragen om breder strand <8> WINNUBST OPTIEK mantic Locaties op Texel in beeld GS 7"I/O: 'Eisen PHH-gebouw te hoog voor aannemerij' Statenleden van PvdA bekijken strandsuppletie OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12075 VRIJDAG 12 MEI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Bewonersvereniging 'Niet ieder voor zich allerlei planne tjes en beleid maken, maar ga met elkaar om tafel. Want als het om huisvestingproblematiek gaat en de oplossing daarvan, dan mis ik een goede onderbouwing.' Een duide lijke boodschap van Nico Zoetelief, die na twaalf jaar voorzitterschap afscheid neemt van de Bewoners vereniging. Pagina 3 a Bezuinigingen Schoolzwemmen, subsidies aan de dorpshuizen en de bibliotheek, ver goedingen aan de brandweer en het instandhouden van sportaccommo daties. Dat zijn enkele gemeente lijke taken die komende dinsdag ter discussie worden gesteld als de politieke partijen zich verder over de bezuinigingen buigen. Pagina 5 m StayOkay vertraagd De opening van het nieuwe hostel van StayOkay aan de Haffelderweg in Den Burg heeft een maand vertraging opgelopen. Oorzaak is het nieuwe interieur waarvan de ontwikkeling pas recent is afgerond. De vertraging kost Stayokay ongeveer een ton. Pagina 6 Straat vernoemd naar Anne Frank Er wordt op Texel zo goed als zeker een straat vernoemd naar Anne Frank. Het initiatief daar toe is afkomstig van Gerbrand Poster (WD), die jaren geleden een soortgelijke wens had. Toen kreeg hij de raad niet mee, nu stemde de raad wel unaniem met zijn motie in. Net als veel andere Texelaars zat Poster donderdag 4 mei in de her vormde kerk; waar de herdenkings dienst werd gehouden. 'Het klonk mij als muziek in de oren dat leer lingen van de Jozefschool en OSG De Hogeberg de naam van Anne Frank noemden. Wereldwijd wordt ze gezien als hét symbool van zes miljoen joodse slachtoffers in de Tweede Wereldoorlog.' Henny Fes ten (GL) toonde zich medestander. 'Maar ik hoop wel dat de WD op Texel zich sterk maakt om te voor komen dat in hun vaderland ver volgde minderheden niet uit Neder land worden weggestuurd. Ook Eric Hercules (PvdA) betuigde sympa thie, maar vond dat ook Texelaars die een symbool vormen voor de slachtoffers van WOII in een straat naam moeten worden herdacht. Frans Visman (D66) vond dat je dan ook verzetsmensen nader moest omschrijven. Dat laatste lag een paar jaar geleden binnen de raad gevoelig. Toen werd na veel dis cussie besloten het weggetje bij Jan Duin Verzetstraat te noemen. Uitkomst van het debat was dat zal worden gekeken of straten in het uitbreidingsplan Den Burg West zullen worden vernoemd naar Anne Frank en andere oorlogsslachtoffers of verzetsmensen. TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Lifestyle SütHJöS Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Met uitvouwbare kaart van nationaal park Duinen van Texel Weer overal verkrijgbaar! Lekkend vat bij Loodsmansduin De brandweer is dinsdag in actie gekomen voor een lekkend chloor- vat op Loodsmansduin. Ze werd gealarmeerd, nadat een medewer ker van de camping in Den Hoorn had ontdekt dat uit een vat met een inhoud van 1300 liter langzaam chloor drupte. Er was daarna even sprake van dat er 1300 liter vloei stof zou zijn weggelekt, maar dat bleek een misverstand. Het ging volgens een woordvoerder in totaal om vijf liter. De brandweer adviseerde de mede werkers van de camping de chloor in een ander vat over te brengen en het kraantje van het lekkende vat te vervangen. Dat stond in een ruimte die speciaal voor het chloor van het zwembad van Loodsmansduin bedoeld is. Het bad was nog niet in gebruik. Een deel van het Texelse strand komt in aanmerking om het hele jaar strandpaviljoens te exploite ren. Dat blijkt uit een voorstel dat Gedeputeerde Staten van Noord- Holland deze week hebben vast gesteld en voorleggen aan diver se betrokken organisaties. Het voorstel geeft duidelijkheid over de plekken waar een jaarronde exploitatie mogelijk moet kunnen zijn. Gedeputeerde Staten (GS) zijn genegen het op Texel toe te staan op het strand tussen paal 10 en paal 22 en het strand tussen paal 27 en 28,5. De Hors en de Slufter zijn bij voorbaat uitgesloten. Het strand tussen paal 18,5 en 21 komt het meest in aanmerking. Daar overweegt de provincie een nieuw regime in te voeren waarbij een jaar ronde exploitatie wordt toegestaan, mits dat onder enkele voorwaarden gebeurt. Bij de overige gedeeltes oeldt in eerste instantie een nee, maar zou het alsnog een ja kunnen worden als eveneens aan diverse voorwaarden wordt voldaan. Voor het strand tussen paal 18,5 en paal 21 worden als voorwaarden gesteld dat de paviljoens verplaats bare en demontabele gebouwen zijn en ze hebben geen recht op bescherming of strandsuppleties. Bij de overige gebieden moeten eerst de effecten op 'de natuurlijke waarden, milieubeschermingsge- bieden en bereikbaarheid' worden beoordeeld voordat een nee eventu eel een ja wordt. De beoogde nieu we regimes gelden niet alleen voor, strandpaviljoens, maar ook voor het invoeren van slapen in strandhuisjes (nu officieel nog niet toegestaan), de bouw van kleedhokjes en eventueel nieuwe seizoenspaviljoens. Gedeputeerde Staten leggen haar voorstel, dat ook voor de kust aan de overkant geldt, voor aan de kustgemeenten in Noord-Hol land, de Provinciale Planologische Commissie en het Provinciaal Over legorgaan Kust waarin onder meer hoogheemraadschappen, Rijkswa terstaat, natuurbeschermingsorga nisaties en de kustgemeenten zijn vertegenwoordigd. Als zij een positief advies geven, nemen GS een definitief besluit over het wijzigen van de streekplannen (voor Texel het ontwikkelingsbeeld Noord-Holland Noord) om het nieu we beleid in te voeren. Daarna is het aan de gemeente om dat op te nemen in het bestemmingsplan Buitengebied waar het strand een onderdeel van is. Het strandbeleid is op het moment nog onderwerp van een brede discussie die tot een nieuwe strandnota moet leiden. Lees verder op pagina 6 Texelaars lopen filmdebuut mis Diverse Texelaars lijken een speel filmdebuut in Amerika mis te lopen. De speelfilm Johan, die in het najaar van 2004 deels op Texel werd opge nomen, begint een succes te worden h de Verenigde Staten. De film. die in Nederland niet echt een succes was, is in de prijzen gevallen op het zogeheten Worldfest Inter national Filmfestival van Houston. Regisseur Nicole van Kilsdonk nam er eind april een Remi Statuette (een beeldje dat op een Oscar lijkt) in ontvangst voor de beste film. In totaal waren bijna duizend produc ties ingeleverd. Volgens producent Egmond Film in Amsterdam is door de prijs veel vraag ontstaan naar de film over een voetbalminnende fami lie met één dwarsliggend familielid. Tijdens de opnames op het eiland (bij de vuurtoren en in Den Hoorn) speelde menig Texelaar als figurant mee. De meesten scènes waarin zij te zien waren, sneuvelden echter voortijdig op de montagetafel. Op het zonovergoten terrein van wedstrijden die werden gespeeld bij de jongens, de Bruinvisschool bij Drijverschool (zie foto). Een uitge- Texel'94 troffen de Texelse basis- kenden een opvallende uitslag, de gemengde teams. Bij de meis- breid verslag van het toernooi staat scholen elkaar woensdagmiddag Mede dankzij een wat andere opzet jes werd het eerste team van de elders in deze krant. mooro^™. voor het jaarlijkse schoolvoetbal- deden de kleine scholen het opmer- Thijsseschool pas kampioen na een toernooi. Veel van de in totaal 111 kelijk goed. De Lubertischool won bloedstollende strijd met de Jan De Texelse aannemerij is onaan genaam verrast door de hoge eisen die worden gesteld bij de inschrijving voor het PHH (hulpver leningsgebouw). De kwalificaties die worden geëist zijn volgens het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) dermate hoog dat Texelse bedrijven niet voor inschrijving in aanmerking komen. De richtlijnen zijn al jaren een heet hangijzer, omdat de eisen dusdanig hoog waren dat Texelse bedrijven buitenspel zijn gezet. TVO voerde hierover menig discussie met het met vorige college, om tot een oplossing te komen. Vong jaar mei nog beloof de het toenmalige college dat de bouw van het nieuwe hulpverlenings gebouw niet Europees hoeft te wor den aanbesteed. Toen werd namelijk gezegd dat elke partij (gemeente, politie en Stichting Wonen Texel) elke hun eigen gedeelte van het gebouw mogen aanbesteden. Ook gaf het college aan de Texelse ondernemers vóór de aanbesteding te willen infor meren over de mogelijkheden voor deelname, om ze de kans te geven het werk binnen te halen. Het PHH- gebouw waarvoor bedrijven inmid dels zijn uitgenodigd om in te schrij ven, is een groot project waarmee bijna zes miljoen euro is gemoeid en dat dus voor veel werkgelegen heid kan zorgen. Volgens TVO is de bouw niet dusdanig bijzonder dat de Texelse aannemers die klus niet kun nen klaren. Voorzitter Ries Swanink: 'De kwalificaties die de aannemer moet overleggen zijn zo gigantisch hoog, dat geen Texelse aannemer daaraan kan voldoen.' In een brief aan de raad zegt TVO de gang van zaken te betreuren en hierover met de gemeente in overleg te willen treden om tot andere richtlijnen te komen: De kwestie was voor Martijn Eelman (CDA) reden dinsdagavond het college hierover ter verantwoor ding te roepen. 'Zijn er extra eisen gesteld?' Uit navraag bij de gemeen te blijkt dat Europese aanbesteding van het PHH-gebouw nog steeds met nodig is, omdat de bouwkosten beneden een bepaald grensbedrag blijven. Maar volgens burgemeester Geldorp kan de gemeente niet onder de Europese normen uit kan. Nachtbus rijdt zaterdag al Ingaand zaterdagnacht gaat de nachtbus van Texeltours weer rij den van De Koog naar Den Burg, De Waal, Oosterend en Oude- schild. Aanleiding om daar nu al mee te beginnen is het muziek evenement De Koog gaat los, waarvoor de gemeente ontheffing van het sluitingsuur heeft gege ven. Normaal vertrekt de bus om 3.15 uur, maar aanstaande zater dagnacht is het 4.15 uur. Wie van deze service gebruik wil maken kan tevoren in snackbar De Toekomst of in de bus een kaartje kopen. Een kaartje kost €3,-. Er rijdt een bewaker mee. De nachtbus zal vanaf nu iedere zaterdagavond (en zondag eerste Pinksterdag) wor den ingezet, in elk geval tot en met 2 september. De maatregel is bedoeld om een snelle afvoer van het uitgaanspubliek te bevorderen in het belang van de openbare orde. Het is een gezamenlijk project van gemeente, horeca De Koog en het vervoersbedrijf Texeltours. Er zijn inmiddels goede ervaringen opge daan. al wordt gehoopt dat het aantal passagiers nog wat groter zal worden. op het economische belang van het strand voor Texel, dat door de teruggang in de landbouw en vis serij steeds afhankelijker wordt van het toerisme. 'Zonder strand is ons visitekaartje weg', aldus Schuiringa, die op de onderzoeksresultaten van de WV wees, die aantonen dat toeristen voor alles voor het strand naar Texel komen en pas daarna voor musea en andere recreatieve voorzieningen. De twee strandex- ploitanten vroegen de PvdA'ers zich hard te maken voor zandsuppleties waarbij het strand mooi breed blijft. 'De gemeenschap heeft een groot strand van een meter of honderd vijftig met droog zand nodig om te recreëren.' Ir. Amar Das van Rijkswaterstaat wees erop dat er al veel geld voor de verdediging van de Texelse kust wordt uitgetrokken. 'Ons beleid is erop gericht Nederland in stand te houden. We zijn verantwoorde lijk voor de kustverdediging, niet voor meer ruimte voor recreatie.' Extra suppleties noemde hij 'rede lijk onbetaalbaar'. Das bestreed dat Rijkswaterstaat de laatste jaren heeft bezuinigd op suppleties. Vol gens hem werd vroeger 'een beetje duur zand' op het strand gespoten en wordt nu voor hetzelfde bedrag 'heel veel zand' voor de kust aan gebracht. Das legde uit dat deze methode op den duur voor meer veiligheid zorgt, maar erkende dat op sommige plaatsen onvoorziene effecten zijn opgetreden, zoals het smalle strand bij paal 15. 'Daarom hebben we direct ingegrepen toen we ontdekten dat het niet goed ging.' Om ook het economische belang van Texel te ondersteunen, beloofde Baggerman te onderzoe ken of extra budget kan worden geregeld, zodat voor een combi natie van vooroever- en strand suppletie kan worden gekozen. Ze stelde vast dat dit relatief goedkoop kan worden uitgevoerd, omdat het benodigde materieel dan toch al beschikbaar is. Lees verder op pagina 6 Drie leden van de Statenfractie van de PvdA brachten dinsdag een bliksembezoek aan het eiland. Het twee uur durende bezoek was de start van een vijfdaagse wan deling - Rood langs de kust - die de sociaal-democraten langs de kust van Noord-Holland maken. Daarbij laten ze zich informeren over onder meer toerisme, kust verdediging, bereikbaarheid en natuurbehoud. De tocht eindigt morgen met een slotbijeenkomst inZandvoort. Op Texel, waar de provinciebestuur ders werden ontvangen door raads- 'id Eric Hercules en PvdA-voorzitter Annemieke van Atteveldt, ging het gesprek hoofdzakelijk over zand suppleties. Als gesprekslocatie was gekozen voor strandpaviljoen Wes- terslag, dat vorig jaar de publiciteit haalde doordat er zelfs bij windstil weer middenin de zomer maar een smal reepje strand lag waar de badgasten een plaatsje moesten zoeken. Eigenaren Jurr Schuiringa en Jacomien Bas uitten daarover hun ongenoegen, omdat het smalle strand volgens hen geen goed deed aan de aantrekkelijkheid, waardoor er minder recreanten op afkwa men. Oorzaak was volgens hen de vooroeversuppletie, een nieuwe en relatief goedkope techniek, waar bij Rijkswaterstaat zand vóór de kust aanbrengt in plaats van het strand op te hogen. Op andere plaatsen waren daarmee positieve resultaten bereikt, maar bij paal 15 werd het strand in hoog tempo steeds smaller. Op aandringen van de gemeente ging Rijkswaterstaat onlangs overstag en werd alsnog tot een 'ouderwetse' suppletie op het strand besloten. Zandschip Terwijl een zandschip en shovels op de achtergrond hun werk deden, lieten provinc'ebestuurders Elly Weel-van Ham, Ton van der Mer- ché en de Texelse Sascha Bag german zich bijpraten door Schui ringa en zijn collega en buurman Mark Röpke, die twee paviljoens bij paal 17 runt. De twee wezen me' strandexploitanten, een medewerker van Rijkswaterstaat en Texelse PvdA'ers namen de Statenleden een kijkje bil de suppletie bij paal 15. tFo,c j^Ron,L>

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1