Politiek praat over 1 nieuwe besparing 'Onze jongens konden heerlijk buiten spelen' 's Ingrijpende opties op tafel TEXELSE j COURANT Nieuwbouw Bos en Duin vordert gestaag Ambtenaren niet ontzien bij bezuinigingsronde Echtpaar voor vijftigste jaar op Texel Naar aanleiding van motie PvdA: Verkeersveiligheid bij scholen moet omhoog' chssd'. xrcrnwjcr xtw ecm wunt mop. wwtvocft &i> tert CtUTUXCC ^naxC VCOCi»T'f I Ttttl* tOP-j^TEflh Jvr It'tc.i Ul( I flnTcrtiA. écK* ix- 05- lvo<* VRIJDAG 12 MEI 2006 De geschiedenis herhaalt zich Toeristenkaarten In het bericht over de avondopen stelling van het raadhuis (in de Texelse Courant van vrijdag) werd gesproken over het verkrijgen van toeristenkaarten. De gemeente hecht eraan te vermelden dat deze niet meer in omloop zijn, Als reisdo cumenten worden alleen paspoor- Bouwe-Jan van der Meer en Geert/e van der Meer-De Wilde uit Dronrijp vieren voor het vijftigste achtereenvolgende jaar vakantie op ten en identiteitskaarten verstrekt. Texel- (F<x0j#roenv»nH.mm; Schoolzwemmen, subsidies aan de dorpshuizen en de bibliotheek, vergoedingen aan de brandweer en het instandhouden van sport accommodaties. Dat zijn enkele gemeentelijke taken die komen de dinsdag ter discussie worden gesteld als de politieke partijen ach verder over de bezuinigingen buigen. Het zijn taken die tijdens de voorbereidingen achter de schermen als bezuinigingsmoge lijkheden werden benoemd, maar niet meteen de hoogste prioriteit kregen. De politieke partijen moeten er toch een beroep op doen, omdat ze bij de bezuinigingsronde van vorige maand nog niet voldoende bespaard hebben om de beoogde één miljoen binnen tehalen. Tijdens de raadsvergadering van afgelopen dinsdagavond gaven de politieke partijen hun fiat aan een pakket maatregelen dat een structu rele besparing van €847.000,- moet opleveren. Dat is voldoende om het gat in de begroting (€750.000,-) te dichten, maar €153.000. te weinig om een benodigd extra bedrag van (250.000,- structureel opzij te zet ten. De raad doet dat op advies van advies Deloitte om de komende vier jaar nieuw beleid te kunnen ontwik kelen. Daarnaast moet de politieke partijen zich buigen over de dekking vaneen extra bedrag van €448.000,- datde raad nodig heeft om de totale loonsom van de gemeente (dit jaar j€8.762.872) te bekostigen. De komende dinsdag op tafel lig gende bezuinigingsmogelijkheden (177 stuks) zijn ingrijpender dan de voorstellen die een maand geleden werden besproken. Er wordt onder geopperd de subsidies aan de muziek- en dansschool (€326.000,-) en de bibliotheek (€251.000,-) te beëindigen. Ook de gemeentelijke subsidies aan de dorpshuizen wor- den ter discussie gesteld. Beëindi- daarvan zou de gemeente een ing van zo'n €65.000,- ople- In de stukken wordt opge rekt dat dat allemaal in strijd zou zijn met de zogeheten Structuurvisie 2020. Andere grote en opmerke lijke gemeentelijke taken die nader besproken worden, zijn de instand houding van sporthal Ons Genoegen (€191.000,-), zwembad Molenkoog (€168.000,-), het verstrekken van exploitatiesubsidies (€126.500,-), onderhoud aan natuur en landschap (€54.000,-) en beëindiging van de subsidie aan de VW na 2011 Het onderwijs, dat bij de bezuini gingsronde van een maand geleden nog grotendeels buiten schot bleef, wordt bij de nieuwe ronde diverse keren genoemd. De partijen moeten zich onder meer uitlaten over de vraag of het schoolzwemmen moet worden voorgezet. Afschaffing daar van zou enkele tienduizenden euro's opleveren. Het is echter ook in strijd met de nota Schoolzwemmen die de raad in 2003 aannam. De partijen kunnen verder hun mening geven over onder meer de noodzaak van gemeentelijke bijdragen voor logo pedie (€21.500,-), schoolbegeleiding (€73.000,-), salariskosten voor vak leerkrachten (bij elkaar iets meer dan €70.000,-) en kleinere kosten voor bijbelonderwijs en schoolvoorstel lingen. Peuterspeelzalen De peuterspeelzalen blijven even min buiten beeld. De gemeentelijke bijdrage in de exploitatie (€72.000,-) wordt genoemd, een ondersteunen de bijdrage voor minder kapitaal krachtige ouders staat ter discus sie (€28.000.-) en een bedrag van €4800,- dat de gemeente jaarlijks in de Kooterkeet in Oudeschild inves teert. Ook de huiswerkplusklas, het project Doe Effe Normaal en de instandhouding van het skatepark aan de Elemert kunnen worden besproken. De zorg blijft evenmin buiten beeld. De partijen moeten hun opinie geven over het voorzetten van een minima beleid, de omgang met bijzondere bijstand en de vervoersvergoedin- gen aan gehandicapten. Naast de investeringen in Ons Genoegen is de gemeentelijke bemoeienis met de Beatrixzaal in Den Burg (€77.000,- de Burgemeester De Koninghal (€26.000,-) en diverse sportzalen in de buitendorpen onderwerp van gesprek. Hetzelfde geldt voor de Sportraad (€16.000,-) en de sport- stimulering (€11.000,-) op het eiland. Op de sportvelden kunnen de gemeentelijke investenngen met enkele tienduizenden euro's worden teruggedrongen door het regulier onderhand te privatiseren. De vraag is op welke wijze de raad haar griffie in de benen wil houden. Daarop valt tienduizenden euro's te besparen. Bij de brandweer staat in totaal voor tienduizenden euro's aan vergoedingen voor hulpverlening ter discussie. De partijen kunnen verder besparen op aankoop en onderhoud van lichtmasten (worden ze wat ver der bij elkaar vandaan gezet) en de wijze van herstraten na de aanleg van nieuwe riolering. De partijen kun nen ervoor kiezen een straat daarna meteen te laten bestraten in plaats van eerst een noodstraat in te leg gen om de grond te laten inklinken. Nadeel daarvan is de straat minder vlak wordt. Het zou een besparing van €93.750,- kunnen betekenen. Er wordt verder geopperd €76.600,- minder te besteden aan de renovatie van het hoofdriool. Beëindiging van het verkeersveiligheidsplan zou de gemeente €75.000,- kunnen sche len. Een besparing op de subsidie voor Radio Texel zou €20.000,- kun nen opleveren, verkoop van een deel van d'Ouwe Ulo levert een bezuini ging van €40.000,- op. Besparen op kosten voor volksfeesten (bij voorbeeld schoonmaken na afloop) kan de gemeentekas een kleine €30.000,- opleveren. De partijen kunnen ook gebruik maken van de gegevens die de nieuwe wijze van inzichtelijk maken van de totale loonsom van de gemeente heeft opgeleverd. Het geheel wordt dinsdagavond vanaf 20.00 uur besproken in de speciale raadscommissie Kerntakendiscus- Weer kumpulan in De Waal Naar aanleiding van het succes van de eerste keer wordt opnieuw een kumpulan (samenkomst) gehou den in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Zondagmiddag 21 mei vanaf 14.00 uur is daar ieder wel kom die binding heeft met voorma lig Nederlands-lndië. Veel Texelaars zijn in Indië geboren, Nebben er jaren gewoond en gewerkt, Neboren tot de veteranen die tussen 1946 en 1949 werden ingezet bij de politionele acties of hebben er familie wnen. Als oud indischmensen elkaar ontmoeten, raken zij niet snel uitge baat over hun gemeenschappelijke achtergrond en hun goede én kwade herinneringen. Op de kumpulan heb ben ze daarvoor alle gelegenheid.- Bke familie mag vijf bijzondere voor- De zeven nieuwe hotelsuites van hotel Bos en Duin beginnen vorm krijgen. Aannemer Frans Zegel, Je begin februari met de sloop van Net niet meer gebruikte zwembad begon, is inmiddels aan de eerste verdieping toe. Eerder al verzet en installateurs veel voorbereidend *db(. 'In het begin denk je dat het "ei opschiet, maar nu kijk je wel dens raar op als je een dagje bent weg geweest', vertelt Lieke Koenen, samen met partner Rob sinds negen jaar belast met het beheer en de verhuur van het nu nog 35 apparte menten tellende hotel. Opvallend is dat de gasten van Bos en Duin weinig of geen overlast ondervinden van de bouwwerkzaamheden. 'De bouwplaats ligt ver genoeg van het hotel. Je kunt nog steeds rustig op het terras zitten en de vogels in het bos horên fluiten.' Ook Rob Koenen is dik tevreden over het verloop van de bouw. 'De gasten laten zich er gelukkig niet door afschrikken. In tegendeel, we hebben zelfs nog nooit zo'n goede aprilmaand gehad. Het restaurant draait uitstekend.' Het nieuwe hotelgedeelte wordt vol gens planning in november opge leverd. (Foto Joop Rommets) werpen uit Indonesië meenemen zodat een kleine tentoonstelling kan worden gemaakt. Ook is er een boe kentafel met boeken, tijdschriften, verhalen en foto's die op Indonesië betrekking hebben. Verder is een klei ne toko ingericht waar spulletjes uit Indonesië verkocht worden ten bate van diverse projecten op Bali. De in Bandung geboren Piet Kingma zorgt voor muziek en er wordt voor eten en drinken gezorgd. Deelnemers kunnen schotels met zelfgemaakt specialiteiten meene men, maar ook andere lekkernijen zoals spekkoek zijn welkom. Intussen hebben zich al meer dan veertig mensen opigegeven, maar er kunnen er nog meer bij. Belangstellen den kunnen zich aanmelden bij Maud van de Mhccn (tel. 313942), Lia Elde- ring (siepeldering@zonnet.nl) of Ben Haak/Liz Gedikink (benenliz@texel. com). Zij krijgen dan een uitnodiging met nadere gegevens. tie hadden, moesten we echt weg. Anders bleef je ermee bezig.' De familie verbleef 34 jaar lang in het zogeheten Boshuisje van mevrouw Bakker. Ze zaten er jaarlijks gemid deld drie weken in juli. Dat de voor zieningen in en om het huisje karig waren, maakte het extra bijzonder. Van der Meer, die elektrotechnisch monteur was, bouwde eigenhandig een antenne op het dak zodat de familie TV kon kijken op een toestel dat elke keer vanuit Friesland in het busje van de zaak werd meegeno men. De fietsen gingen ook stee vast mee. 'We zijn op elk plekje van het eiland wel geweest.' Na 34 jaar kwam er een eind aan het verblijf bij mevrouw Bakker. De Van der Meers betrokken een apparte ment op de eerste verdieping van Bos en Duin, maar de overgang was groot. Vier jaar later volgde een terugkeer naar de oude ver blijfplaats, nadat mevrouw Van der Meer had ontdekt dat er nieuwe bungalows werden gebouwd. Het echtpaar kon er één kopen. Acht jaar geleden verkochten ze het huis en streken ze als één van de eersten neer in de stacaravans die toen net op Dennenlust van de familie Pranger waren geplaatst. Op die plaats zitten ze nog steeds. 'Een heerlijk plekje', aldus Van der Meer. 'We zitten langs de weg, kunnen iedereen voorbij zien lopen en heb ben er ook bijna de hele dag zon.' De stacaravan is inmiddels ook een Ambtenaren draaien op termijn zelf op voor de kosten van FITT en de bijdrage aan de personeelsver eniging zal stapsgewijs worden afgebouwd. De raad toonde zich niet gevoelig voor een brief van de ambtenaren om deze bezui nigingen niet te schrappen. Dat was de belangrijkste uitkomst van het debat over de eerste bezuini gingsronde, die de gemeente een besparing moet opleveren van ruim acht ton. Onder professionele begeleiding volgen 31 ambtenaren het FITT-pro- gramma, waarvan de totale kosten €10.000,- bedragen. Zelf betalen de deelnemers de helft, zodat de besparing uiteindelijk de helft ople vert. 'In het kader van het terugdrin gen van het ziekteverzuim is een kostenpost van €5000,- per jaar De verkeersveiligheid rond basis- en middelbare scholen moet wel omhoog, maar dit mag er niet toe leiden dat de snelheid op de Emmalaan wordt verlaagd naar dertig kilometer per uur. Dat was de uitkomst van een discussie dinsdag in de gemeenteraad, die werd aangezwengeld door de PvdA. Een hogere verkeersveiligheid is een terugkerende wens in de jeugdraad, die ook enkele weken geleden werd geuit door de scholieren. Eric Hercu les (PvdA): 'We moeten luisteren naar de signalen. Blijkbaar voelen jonge- een klein.' De personeelsvereniging incasseert jaarlijks circa €2500,- voor kerstpakketten en sport- en spelactiviteiten. 'We hopen dat de slogan Meer met minder niet inhoudt dat er minder waardering is voor het werk van het gemeentelijk personeel.' 'In tijden van bezuiniging moeten we allemaal inleveren', verwoordde Marijke Eelman (CDA) de mening van de meerderheid van de raad. Haar voorstel om het budget jaar lijks met eenderde af te bouwen, vond gehoor bij haar collega's. Dit nadat de burgemeester had uitge legd dat het personeel het ineens schrappen van de budgetten wel eens met succes bij de rechter zou kunnen aanvechten. Arthur Oosterbaan (GL) pleitte ervoor om met op het onderhoud van de groenvoorzieningen te bezuinigen. 'De groenvoorzieningen zijn het visitekaartje van Texel, daar moet je niet op beknibbelen.' Maar hij kreeg geen steun. Het afschaffen van de vergoeding voor kerstpak ketten stuitte hem tegen de borst: 'Dat brengt vreugde in de don kere dagen rond kerst.' De overige voorstellen die van de gemeente prioriteit A hadden meegekregen stonden niet ter discussie. ren zich niet veilig in het verkeer.' Belangrijk element in de motie die zijn partij indiende, was de eis om de maximumsnelheid op de Emmalaan te verlagen naar 30 km/uur. Gerard Weijers van de gelijknamige fractie: 'Is 30 km/uur wel een goed middel? De jeugd heeft ook een eigen verant woordelijkheid. Ik zie vaak jeugd die veel harder rijdt dan de toegestane snelheid. Het is net alsof de automo bilist altijd de schuldige is. Als ieder een zich nu maar aan de 50 km/uur houdt. Dat moet je afdwingen met controles.' Henny Festen (GL): 'De automobilist is altijd de sterkste en schuldig.' Het CDA vond bij mon de van Marijke Eelman 30 km/uur geen optie. 'Veiligheid moetje breder zien. Er zijn meerdere knelpunten die moeten worden opgelost.' Piet Stan daart (TB) introduceerde de woorden Dutch Crossing, waarmee het schuin oversteken van een kruising wordt bedoeld. 'Daartoe moetje scholieren met de gelegenheid geven.' Ook hij wilde de snelheid niet verlagen. Wethouder Peter Bakker van Ver keer wees erop dat er in overleg met buurtbewoners en betrokkenen een verkeersplan in voorbereiding is, met als hoofdthema's het splitsen van de rijbanen, om de weg smaller te laten lijken, en het overzichtelijker maken van de bochten. Dit naar aan leiding van de komst van het nieuwe raadhuis en StayOkay. Bakker zei er eerlijkheidshalve bij dat voor de drie a vier ton die voor de financiering nodig is, nog geen dekking bestaat. Bij een eerste stemming staakten de stemmen, maar toe Hercules afstand deed van de eis van 30 km/uur, werd zijn motie aangenomen. Frans Vis- man (D66), die inschatte dat uitvoe ring van het genoemde verkeersplan wel enige jaren in beslag zal nemen, stelde voor op korte termijn al maat regelen te nemen om de veiligheid op de Emmalaan te verhogen. Ze kwamen in 1957 voor het eerst naar het eiland en sloegen daarna geen enkele keer meer over. Voor het vijftigste achtereenvolgende jaar vieren de 82-jarige Bouwe- Jan van der Meer en de 79-jarige Geertje van der Meer-De Wilde uit het Friese Dronrijp dit jaar hun vakantie op Texel. Een werknemer van hun bedrijf, wiens dochter bij hotel Brinkzicht werkte, maakte ze een halve eeuw geleden op het eiland attent. De familie Van der Meer kon één van de huisje van mevrouw Bakker-Zuider- wind in de Dennen huren. Ze waren meteen verkocht. 'Het was een rui me omgeving en onze jongens kon den heerlijk buiten spelen', vertelt mevrouw Van der Meer. Het gezin kwam met name voor de zee en de gezonde lucht Een van de kinderen had geen last van zijn astma meer als hij op Texel was. Voor Van der Meer had de zee een genezende werking op zijn huidziekte. 'Het was het beste om met opkomend tij in zee te gaan. Dan had je het beste water. Na een vakantie op Texel had ik meestal een jaar lang geen last meer.' De rustieke omgeving gaf de familie het gevoel daadwerkelijk weg te zijn van het werk dat hun familiebedrijf, de Noord Nederlandse Wikkelcen trale (een elektrotechnisch bedrijf), met zich meebracht. 'We woonden bij het bedrijf, dus als we vakan- vast vakantieadres van hun zonen geworden. 'Die blijven terugkeren. Eentje woont al jaren in China, maar hij komt elk jaar nog naar Texel.' Zonnetje Zaterdag werden de twee jubilaris sen in het zonnetje gezet tijdens een bijeenkomst van de Belangenver eniging van Eigenaren van Chalets op Dennenlust in Bosch en Zee. Het echtpaar is trots dat ze trouw elk jaar naar het eiland zijn gekomen. 'We hebben veel andere vakanties gemaakt, jarenlang een boot gehad, maar Texel bleef er altijd in.' Met de boot kwamen ze nooit. De tocht over de Waddenzee weerhield hen ervan. Goede herinneringen hebben ze aan de Dageraad waarmee ze in de beginjaren nog naar het eiland kwamen. 'Daar stond je soms 2,5 uur voor in de rij, maar dat was gezellig. Dan had je koffie bij je en niemand had haast. Dat had wat.' Joop Vlaming komt ter sprake als er anekdotes worden verteld. De Van der Meers kwamen geregeld in Paal 9. Hij ging zelfs een keer met Vlaming mee op pad toen die met zijn ijskar een ronde over het naaktstrand maakte. Het echtpaar had eveneens veel contact met de voormalige eigenaars Hans Zijm en Henk Koopman van Paal 15. Daar komen ze nog steeds. 'We huren elk jaar nog een badhuisje bij Wester slag voor het hele seizoen.'

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5