'Ik had de risico's lager ingeschat' Pech achtervolgt Texelse mountainbikers in zware Cape Epic Verduistering Texel leidt tot verwarring Nieuwe ruimte voor Bewonersvereniging TEXELSE COURANT onersv DINSDAG 16 MEI 2006 kwartier duurden. De eerste in poule A liep uit op een nipte nederlaag (0- 1) tegen de gastheren van CTO'70. Tegen het Noordbrabantse Gemert, dat in de competitie in de A-klasse speelt, had Texel'94 weinig in te brengen. Het werd 1-5. Raymond Molanus scoorde het enige Texelse doelpunt. Daarna werd gepauzeerd en bracht een zanger in de buitenlucht Neder landstalige muziek ten gehore. Texelaar Anton Sjaal deed daarbij van zich spreken door een paar keer met de zanger mee te zin gen in diens microfoon. Vervolgens wachtten' dezelfde tegenstanders voor een revanchewedstrijd. Dat leverde opnieuw geen Texels suc ces op. Ditmaal werd het 0-2 tegen CTO'70 en 1-6 tegen Gemert. Mola nus scoorde wederom de Texelse eretreffer. In het laatste duel speelde Texel'94 tegen de nummer drie uit de andere poule, Oliveo uit Pijnac- ker. De Texelaars zetten nog een maal alles op alles en legden dankzij doelpunten van Jan Frans Haveman en Raymond Molanus beslag op de vijfde plaats. Gemert werd na straf schoppen toernooiwinnaar. In de strijd om de penaltybokaal werden eerst voorronden afwerkt. Dat gebeurde tussen de wedstrijden door. Daarbij kwamen alle spelers drie keer in actie tegen de keeper van het eerste elftal van CTO'70. Spelers die drie keer scoorden, plaatsten zich voor de finale, die aan het einde van de middag werd Hoewel hij al bijna twee weken terug is uit Zuid-Afrika, denkt Hans de Winter (57) nog bijna dagelijks terug aan zijn deelname aan wat wel de zwaarste meer daagse mountainbikewedstrijd ter wereld wordt genoemd: de Cape Epic Route in Zuid-Afrika. Samen met Rob van Beurden (47) ging hij van start in deze loodzware achtdaagse etappewedstrijd, die de deelnemers leidt over steile bergpassen, technische singlet racks en rotsige jeepsporen. Hulp van buitenaf is verboden. Zelfs het aanreiken van een bidon. Het duo werd achtervolgd door materiaalpech, maar slaagde er desondanks in de tocht binnen de toegestane tijdslimiet te vol brengen. Cape Epic betekent vrij vertaald de Route der heldhaftigen, een wed strijd voor ervaren mountainbikers en ultrasporters die zich niet door risico's of gevaarlijke uitdagingen laten stuiten. Aan de derde editie van deze zware teamwedstrijd over ruim 900 kilometer en 16.000 hoog temeters verschenen 550 teams (waaronder een kleine 50 profteams in een aparte klasse) aan de start, afkomstig uit de hele wereld. Teams van twee personen konden zich via internet inschrijven en moesten het geluk hebben ingeloot te wor den. En dat geluk hadden Hans de Winter en Rob van Beurden. Zij schreven zich onder meerdere namen in en werden op een van de inschrijvingen uitgeloot. In sep tember werd de deelname defini tief, waarna het trainingsschema kon worden opgesteld. Gezien het grote aantal hoogtemeters dat in de Afrikaanse wedstrijd moest worden gemaakt, bleek het voor de Texe laars niet eenvoudig om gericht te kunnen trainen. 'Volgens de organi satie moet je per week een rit rijden van duizend hoogtemeters en een klim van 11 tot 16 kilometer. Dat gaat in Nederland en België dus niet lukken. We hebben geprobeerd de omstandigheden na te bootsen op de spinbike en veel in Schoorl getraind.' Van Beurden heeft op Texel inmid dels naam gemaakt als ultraspor ter, die voortdurend zijn grenzen opzoekt en wil ervaren wat zijn lichaam kan verdragen. De Winter staat bekend als een goede, erva ren fietser die weliswaar al vaker aan grote evenementen deelnam, maar niet eerder aan de start ver scheen van een wedstrijd van dit kaliber. 'Waarom ik heb meege daan? Tja, het avontuur trok. En een vorm van nieuwsgierigheid of je het kunt volbrengen. Ik ben nu bijna 58 en was fit genoeg om het te doen. Je weet nooit of je een tweede kans krijgt.' Want het staat buiten kijf dat je over een vlekkeloze gezondheid en een ijzeren conditie moet beschikken om deze tocht te kunnen volbrengen. De teamleden gaan gezamenlijk van start en mogen niet meer dan twee minuten na elkaar finishen. Anders volgt een tijdstraf en diskwalificatie. Hulp van buitenaf is niet toege staan. In acht dagen moet zo'n 940 kilometer worden afgelegd, waarbij niet zozeer de lengte van het par cours bepalend is, alswel de hoogte en het wegdek, want de organi satie wil zo min mogelijk asfalt in de route, waavan zo'n 90 procent onverhard is. En steil, want vooral de hoogtemeters in deze wedstrijd zijn indrukwekkend. De Winter kwam de eerste dag ten val. 'De eerste etappe was de op één na zwaarste. Het had gestortre gend waardoor het spekglad was en op een vrij steile afdaling ontstond een opstopping, waardoor ik flink in de remmen moest en in de goot slipte. Daarbij raakte ik gewond aan mijn duimen. Die waren gevoelloos, waardoor je natuurlijk niet zo lekker meer fietst.' Toch werd de tijdslimiet gehaald en kon in het deelnemers kamp het tentje worden opgezocht. De organisatie zette iedere dag voor alle deelnemers een koepeltentje op. Voor De Winter was dat gezien zijn lengte bepaald geen riant onderkomen. 'Rob en ik hadden de kou onderschat. We hadden te weinig dikke kleding meegenomen en het koelde 's nachts behoorlijk af en het was zeer vochtig. Door dat die tentjes veel tekort voor mij waren, sliep ik of met mijn hoofd of met mijn voeten tegen het tent doek, dat daardoor doorlekte.' Ook het aantal douches. 34 voor 1400 deelnemers en medewerkers, was niet ruim bemeten. 'Dat was ver moeiend. Je moest heel veel in de rij staan. Vooral als je later finishte, duurde het uren voordat je eindelijk je bed zag.' Gekneusd Pech achtervolgde de tandarts uit De Waal. Op de tweede dag kwam hij weer ten val en kneusde hij enke le ribben. Van opgeven was echter geen sprake en de Texelaars gin gen door. 'Maar na twee van zulke valpartijen maak je je wel zorgen. Ik had de risico's lager ingeschat. Je weet totaal niet wat je tegen komt. Ik heb tientallen gewonden afgevoerd zien worden. Uiteindelijk is 40 procent van de deelnemers niet gefinisht.' Toch lukte het ook deze dag om op tijd binnen te komen. Verder letsel bleef uit, maar het Texelse duo had veel last van materiaalpech. 'We hebben één dag vijf lekke banden gehad. Dat kostte ontzettend veel tijd. Als team had den we één pompje mee en dat weigerde op een bepaald moment, waardoor we met te zachte banden reden, zodat je ook eerder lek rijdt. Bovendien bleek bij het reserve materiaal een band met een kapot ventiel te zitten.' In de categorie serieuze pech brak aan de fiets van Van Beurden een pedaal af, waar door hij op de kale as verder moest trappen. Zelfs met die handicap kwamen de Texelaars nog op tijd binnen, hoewel op het nippertje, want er resteerden nog slechts drie minuten voor de sluiting. Privé-fiet- senmakers die met de wedstrijd meereisden, werden ingezet om de fiets weer in orde te maken. De voorlaatste etappe over bijna 126 kilometer was volgens de organisa tie de zwaarste ooit. Uitgerekend op deze dag kreeg De Winter na zo'n 30 kilometer speling in de lagers van zijn achterwiel, waardoor het wiel begon te slingeren en aanliep tegen de remblokken. 'Daardoor i de weg te halen, konden de bikers Eindstanden bij voetbalpupillen Voor de Texelse voetbalpupillen zit het seizoen erop. Hoewel door afgelastingen niet alle wedstrijden zijn gespeeld, zijn de kampioenen inmiddels bekend, zodat compe titieleider Henk Dekker de eind standen heeft opgemaakt. Bij de E-pupillen is SVC E1 kampioen geworden, bij de F-pupillen ging Pupillen E: de titel naar ZDH F1. De komende weken komen Sommige teams nog in actie op toernooien. Eindstanden: (res. gespeeld, gewonnen, gelijk spel, verloren, punten en doel punten voor en tegen; teams met namen van bekende clubs zoals Manchester, Arsenal, Vitesse en FC Utrecht zijn teams van Texel'94): 1.SVC E1 17 13 3 1 42 104 30 2.Manchester 17 12 2 3 38 91 50 3.Chelsea 18 11 3 4 36 103 53 4.ZDH E1 18 10 4 4 34 67 51 5.Arsenal 17 8 3 6 27 85 66 6.Blackburn 16 6 0 10 18 56 71 7.SVO E1 17 5 1 11 16 42 70 8. Liverpool 17 5 1 11 16 36 82 9.De Koog E1 16 2 2 12 8 30 86 10.SVO E2 15 2 1 12 7 36 91 Pupillen F: 1.ZDH F1 17 15 1 1 46 112 14 2.SVC F1 16 11 1 4 34 58 26 3.FC Utrecht 15 10 2 3 32 65 38 4.AZ 17 8 2 7 26 46 46 5.SVO F1 16 8 1 7 25 43 38 6.Roda JC 16 6 3 7 21 59 74 7. De Koog F2 17 6 1 10 19 54 71 8.ZDH F2 17 5 2 10 17 46 75 9.Vitesse 16 2 3 11 9 23 71 10.Heerenveen 17 2 2 13 8 27 80 Is het aantal gevallen van ver duistering op Texel in 2005 fors toegenomen? Dat is de vraag die oprijst uit de nieuwe Misdaad meter die het Algemeen Dagblad heeft opgesteld. Volgens de Mis daadmeter, waarin politiecijfers op een rijtje zijn gezet, zou het aantal aangiftes van verduistering op het eiland in 2005 met vijfhon derd procent zijn gestegen van 9 in 2004 naar 56 stuks. Den Burg zou de kroon spannen met liefst 38 geregistreerde geval len van verduistering, gevolgd door De Koog (11), De Cocksdorp (5) en De Waal (1) en Den Hoorn (1). Of de aantallen blijft echter de vraag. Een woordvoerder van de politie Noord- Holland Noord kan het getal van 56 niet verklaren. De cijfers van het korps laten volgens hem een daling zien. 'In 2004 waren er tien aan giftes van verduistering en in 2005 nog maar vier. We hebben nog wat dieper gekeken naar het aantal ver mogensdelicten op Texel in totaal en dan zien we ook een daling. In 2004 waren er 134 vermogens delicten tegen 97 in 2005.' Onder vermogensdelicten vallen volgens de woordvoerder diverse zaken als diefstal, heling en inbraken. 'Ofwel alles waarbij een vermogen betrok ken is.' Een woordvoerder van het Alge meen Dagblad laat weten dat de krant voor het opstellen van de Mis daadmeter gebruik heeft gemaakt van cijfers die de politie zelf heeft aangeleverd. 'Als het niet klopt, moet de fout toch dichter bij huis worden gezocht.' Het AD benadert sinds een paar jaar de vijfentwintig politiekorpsen in het land zodat zij in beeld kan brengen welke gemeen ten veilig en onveilig zijn als het om misdaad gaat. De overige cijfers in de Misdaad meter leren onder meer dat aantal aangiftes van auto-inbraken en dief stallen uit bedrijven op Texel is afge nomen. Het aantal geregistreerde diefstallen uit bedrijven daalde van 53 in 2004 naar 37 in 2005. De meesten deden zich voor in Den Burg (17) en De Koog (10). Het aantal auto-inbraken daalde van 48 naar 33. Meer dan de helft (19) deed zich voor in De Koog. De meldingen van vernielingen aan auto's daalde van 80 naar 73. Het aantal aangiftes van woninginbraken steeg van 18 naar 24. De helft daarvan deed zich voor in Den Burg, de rest was ver spreid over alle dorpen. Op zeden- gebied daalde het aantal aangiften van aanranding van 6 naar 2. Er was drie keer melding van ontucht met minderjarigen, één aangifte van verkrachting (twee in 2004), één melding van incest (nul in 2004) en één keer openbare schennispleging. Opmerkelijk is dat het totaal aantal mishandelingen weer is gestegen. In 2004 was daar 41 keer aangifte van, in 2005 52 keer. Bijna de helft Paul Bakker mist penaltybokaal op een haar na Paul Bakker van Texel'94 is er zaterdag bij een toernooi voor G- voetballers in Duivendrecht bijna in geslaagd de penaltybokaal te winnen. De Texelaars schoot van af elf meter acht keer raak, maar miste bij zijn negende poging, waardoor de enige concurrent die nog over was, een speler van CJW uit Amersfoort, met de eer ging strijken. De strijd om de penaltybokaal was de apotheose van een lange dag vol voetbal, waarin Texel'94 over het algemeen tegenstanders trof die een maatje te groot waren. De Texelaars speelden maar liefst vijf wedstrijden, die elk twee keer een Bedrijvenestafette atletiekvereniging De atletiekvereniging Texel houdt donderdag 29 juni de jaarlijkse bedrijvenestafette, waarvoor in drie categorieën kan worden ingeschre ven. In de categorie 'bedrijven' zijn alle deelnemers werkzaam bij hetzelfde bedrijf. Alle deelnemers lopen 800 meter. De 'familieteams' bestaan uit drie of vier leden van dezelfde familie, waarbij de moge lijkheid bestaat dat één deelnemer tweemaal loopt. Wel moet er mini maal drie keer gewisseld worden. Een 'schoolteam' ten slotte bestaat uit één of twee docenten en leerlin gen. Iedere deelnemer mag slechts in één team meelopen. De estafette gaat om 19.30 uur van start. Deelname kost €30,- voor een bedrijventeam en €15,- voor een familie- of schoolteam. Opge ven kan bij Monique Lubach, tel. 310717, e-mail mlubach@texel.com, onder vermelding van de namen, het geslacht en de geboortedatum van de deelnemers. De inschrijving is pas definitief na ontvangst van het inschrijfgeld op bankrekening nummer 36.25.14.860 ten name van Atletiekvereniging Texel. Deelnemers aan de bedrijvenesta fette kunnen op dinsdag en don derdagavond meetrainen met de vereniging op de atletiekbaan in Den Burg. Deze trainingen beginnen om 19.00 uur. Ook is het mogelijk dinsdagmiddag vanaf 13.45 uur mee te lopen met de damesloopgroep. Deze training vindt plaats bij het Turfveld in de Dennen. daarvan deed zich voor in De Koog (27), gevolgd door Den Burg (15), De Cocksdorp (4), Oudeschild (3) en Oosterend (3). Het aantal bedrei gingen daalde van 21 naar 18. Voor de rest toont de nieuwe Misdaad meter (te zien op www.ad.nl) weinig schommelingen ten opzichte van 2004. Oosterend en De Waal komen opnieuw als de rustigste dorpen van het eiland naar voren. Daar doet zich volgens de Misdaadmeter nau welijks criminaliteit voor. i de koepeltentjes waarin de deelnemers de nx ondervond ik veel weerstand en we moesten nog bijna 110 kilometer...' Met enkele aan elkaar geknoopte binnenbanden kon Van Beurden zijn fietsmaatje het laatste stuk, waar de wegen wat breder waren, op sleep touw nemen. Gevaarlijk De wedstrijd die begon in Knysna bij de Pettenberg Bay, eindigde in Spier. Het Texelse duo was dolblij de finish gehaald té hebben. 'Het zwaarst vond ik de onbekendheid met het terrein. Je moet heel alert zijn. Bij de dagelijkse briefing wor den gevaarlijke plekken aangege ven met een bordje, maar daar moet je het mee doen. Je moet oppassen dat je niet boven je macht rijdt en je leert het snel af om op goed geluk te vertrouwen. Daar red je he! zulke wedstrijden niet mee.' Na: finish ontstond al snel een te gevoel. 'Je bent maanden ba met de voorbereidingen en tra ningen. Op een bepaald mor» beheerst het je leven volledig dan is het erg leeg als het is ate lopen.' Aanvankelijk zou De Wint met Van Beurden eind mei cc deelnemen aan de Transalp, ew eens een zware meerdaagse rr»; tainbikewedstrijd. Maar daar 3 hij vanaf. 'Die twee harde hebben me aan het denken gea Mijn bedrijfje ligt stil als ik niet ka werken. Bovendien wil ik er e goed gevoel aan overhouden geen blijvende handicap.' Louise van der gehouden. Paul Bakker scoorde als enige Texelaar drie keer en plaatste zich voor de eindstreep. Ook na vijf wedstrijden toonde hij zich nog steeds erg gretig maar beheerst. Hij scoorde opnieuw drie keer, evenals een speler van Gemert en één van CJW. Daarna moesten de drie om beurten schieten volgens het knr koutsysteem, net zolang tot ere over was. Bakker scoorde twee-; en was toen nog alleen met concurrent van CJW over. Dar viel het doek voor de Texelaar echter op een prachtige sene terugkijken. De Bewonersvereniging van de Stichting Wonen Texel heeft een eigen onderkomen gekregen. De vereniging heeft daarvoor de ont moetingsruimte van Starkenburgh aan de Thijsselaan in Den Burg in gebruik genomen. Scheidend voorzitter Nico Zoetelief onthulde vrijdag de naam van Bewo nersvereniging Texel op de buiten kant van het gebouw. De vereniging gaat in de ontmoetingsruimte onder meer op dinsdagen inloopavonden voor huurders van de SWT houden. 'Zij kunnen dan met vragen, sug gesties of klachten terecht', aldus Carla Beijert, de nieuwe voorzitter van de Bewonersvereniging. Huur ders kunnen ook suggesties indie nen voor het Leefbaarheidsfonds waar de SWT jaarlijks tienduizend euro instort om buurten leefbaar der te maken met de aanleg van verlichting, paadjes of bankjes. De eerste bijeenkomst wordt dinsdag 23 mei van 19.00 tot 21.00 uur gehouden. 'Daarna willen we ze om de week op dinsdagavond houden. Er zijn dan telkens twee mensen van de Bewonersvereniging aan wezig.' Die bestaat naast Beijert uit Baukje Koenen, Dick Timmer, Co van Splunter en Herbert Nauman. De data van de inloopavonden wor den vermeld op een bord naast de toegangsdeur. De Bewonersvereni ging deelt de ruimte, die eigendom is van de Stichting Wonen Texel, met een paar biljarters. 'Die kun nen er overdag blijven komen, 's Avonds kunnen we het biljart goed gebruiken om er tekeningen op uit te vouwen.' Directeur Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel sprak bij opening lovende woorden over de Bewonersvereniging. Hij noemde ze de spiegel die de SWT wel eens nodig heeft om even in te kijken. Hij toonde zich eveneens geluk kig met de goede samenweito tussen de woningstichting i vereniging. De twee zijn h£ altijd met elkaar eens, maar verschoond te blijven van confl en gangen naar de rechter. Desl ting ondernam de afgelopen jaren een paar keer een poging een ruimte voor de vereniging te ren, maar dat lukte niet Uit van het voormalige gebouw Wilhelminalaan zat er met en in nieuwe kantoor aan de Thij paste het evenmin. De onl tingsruimte was wel een gesc locatie omdat daar nog maarwa gebruik van werd gemaakt. Directeur Jan van Andel van de SWT overhandigt voorzitter Carla Beijert een cadeau voor het nieuwe onderkomen van de Bewonersvereniging. Wethouder Manan Merkel ex-voorzitter Nico Zoetelief kijken toe. (Foto .ww

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6