L Cjrotn ^warLr Jexeh in het hart Mediation bestuur en directie is succesvol Omgewaaide iep zorgt voor gespreksstof over nationaal park Park van zes turbines in zee bij PH-dijk? Les marechaussee texelseScourant gesloten S/joptiek OO <S) OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12078 WOENSDAG 24 MEI 2006 TEXELSE™COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Behoud 'gouden VVV-formule' vooraf gegaan. Aanleiding vormde het teruglopen van de boekingen via de VW, waardoor de eilandpromotor inkomsten misliep. Met name het bestuur van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekker (TVL) had ste vige kritiek op de directie. Eerst over het verouderde boekingssysteem op internet, later, toen het Texel Online Systeem (TOR) operationeel was, over de gebruiksvriendelijkheid voor de logiesverstrekkers, het verdwijnen van links met Texelse logiesbednjven (volgens Bos op aandringen van TVL) en de commerciële uitstraling van de website. De kritiek klonk eerst intern en later ook in de media. Met als dieptepunt dat vertegenwoordiger Harry Wuis, één van de vijf bestuurs leden van de WV, geen vertrouwen meer wilde uitspreken in de directie. Lees verder op pagina 9 De mediation tussen het bestuur van de Stichting WV Texel Promo tie en Veronica Bos is succesvol geweest. Bestuur (zonder TVL) en directie laten weten het volledig eens te zijn over de uitgangspun ten en het te voeren beleid van e WV. De directeur heeft haar werk na vele maanden ziektever lof maandag weer hervat. Afgesproken is dat de zogeheten gouden VW-formule behouden moet blijven. Dat wil zeggen: promotie maken als hoofddoel, met het maken van reservenngen, dat de promotie nooit afhankelijk mag worden van de inkomsten of de bedrijfsvoering van de WV en dat een bestuur op afstand het promotiebeleid volledig delegeert aan de directie. Aan de afspraken is een turbulente periode 'Handhaving Krim verliep ongepast' I Krim-directeur Iwan Groothuis is I niet te spreken over de manier waarop de gemeente te werk is i tijdens de grote hand- Ihavingactie in het vakantiepark. 'Huurders, onze gasten, die in hun huisje of op het terras werden gestoord door handhavingsamb- tenaren die zomaar het erf opko men. Dat past toch niet.' pbtenaren die zo'n beetje kind aan huis waren op de Krim hebben dgens Groothuis weinig op met Je 'gastvrijheidsgedachte' die het irk hoog in het vaandel heeft. 'Dat fe gemeente handhaaft is tot daar fan toe, maar toén we ze vroegen cm als ze komen eerst even bij ons langs te gaan, zodat wij ze even konden begeleiden, daar hadden ze geen boodschap aan.' Groothuis schat dat er zo'n tachtig acties zijn geweest, met in een aantal gevallen grote gevolgen. 'In een enkel geval ra- hadden de eigenaren doelbewust dingen gedaan die niet mogen, maar velen waren te goeder trouw. Lieve Duitsers die een brief thuis kregen, nog wel in het Nederlands ook, waar ze niets van begrepen. Het is te hopen dat zoiets zich niet zal her halen. Het is jammer dat het huidige bestemmingsplan te veel beperkin gen geeft om de kwaliteitsverbete ringen die nodig zijn door te voeren. Voor vakantieparken zou, bijvoor beeld wat betreft de goothoogte, best een ander regime mogen gelden dan in de dorpen. We hebben met oud-wethouder Eelman een aantal goede gesprekken gevoerd over het nieuwe bestemmingsplan. Die staan door de wisselingen binnen het col lege even op een laag pitje, maar straks hopen we dat weer op te pakken.' Hij hoopt dat de gesprek ken tussen eigenaren en gemeente leiden tot een bestemmingsplan dat meer flexibiliteit biedt.' Bewoners van Diek in Den Hoorn werden maandagavond rond 23.00 uur opgeschrikt door een hevig gekraak, gevolgd door een doffe dreun. Het lawaai werd veroorzaakt door een twaalf meter hoge iep, die in de tuin van de Vermaning door de stormachtige wind tegen de vlakte ging. Wonder boven wonder bleef de schade beperkt. De door buurman Harry Bakker onderhou den tuin wordt omringd door de huizen van Bakker zelf, André Smit en Marjan Hogerheijde en Koos en Marian van der Burgh, terwijl ook een schuurtje van Bakker, de voor malige kerk en de twee beelden die vroeger bij Brakenstein in de tuin stonden in de gevarenzone lagen. Wel veroorzaakte de omgewaaide iep een ravage onder planten en struiken, terwijl volgens Bakker ook enkele vogelnesten werden geru ïneerd. De iep was de laatste van zo'n dertig exemplaren die aan het begin van de vorige eeuw werden geplant om de kerk te beschutten en z'n omgeving te verfraaien. De boom zorgde daags na het inci dent voor veel gespreksstof. Vol gens omwonenden had gemeen tewerken allang moeten ingrijpen. Zes andere dode iepen waren twee jaar geleden al verwijderd. Door een gespecialiseerd bedrijf van de overkant, omdat de bomen te ver van de weg stonden om een kraan te kunnen gebruiken. 'Die zevende boom was toen ook al bijna dood. Er zaten niet meer dan een paar blaadjes aan. Om te voorkomen dat ze nog eens terug moesten komen en de gemeenschap geld te bespa ren heb ik deze boom ook een gele stip gegeven, maar kennelijk zagen ze dat het een onechte'stip was, want ze lieten de boom mooi staan', vertelt kunstenaar Henk Noorlan- der, die de Vermaning als atelier in gebruik heeft, spottend. Ook Bak ker toonde zich gisterochtend hevig ontstemd. 'Ik en mijn buren zijn aan de dood ontsnapt. Ik vind dat de burgemeester wel een bloemetje mag komen brengen om haar excu ses aan te bieden.' Volgens Piet Bolier van gemeen tewerken valt hem en zijn mede werkers niet zoveel te verwijten. 'Het moet geen welles-nietes spel letje worden. En zelf weet ik het niet, want ik ben er toen niet bij geweest. Lees verder op pagina 9 Texel blijven met de nodige econo mische gevolgen. We denken dat de haalbaarheid van de plannen daarmee ook is gediend. Die coö peratie wordt iets eigens, een soort TESO.' Evengoed is Schagen realist genoeg om te weten dat zijn nearshore windplan er niet zonder slag of stoot zal doorkomen. Windturbines in de Waddenzee, dat is vloeken in de kerk. Toch vindt de Oudeschilder dat dit in landschappelijk opzicht het meest aantrekkelijk is. Molens in een rechte lijn, parallel aan de bestaande dijk, leveren volgens hem een harmonisch en zelfs fraai beeld op. En omdat de molens in zee staan is het onmogelijk dat omwonenden er last van hebben. Weinig alternatieven Voordat ze tot deze opvatting kwa men hebben Schagen en zijn vrouw zo'n beetje heel Texel verkend op mogelijkheden voor het plaatsen van de molens, maar haast over al stonden natuur, landschap of omwonenden in de weg. Alleen een stuk Noordzeekust en de nu geko zen plek leken haalbaar. Inmiddels staat vast dat energieopwekking het meest rendabel is als zo groot mogelijke turbines worden gebruikt. De keus van Schagen is gevallen op een Siemens turbine van Deens fabrikaat die een ashoogte heeft van 80 meter en een wiekdiameter van 110 meter. Inherent aan de enorme omvang van de wieken fs dat ze langzaam draaien en ook dat is positief voor de beleving van de mensen die ernaar kijken. Uitkijkpunt Schagen wil 'zijn' turbinepark ook toeristisch aantrekkelijk maken. De eerste molen in de rij, dicht bij de dijk van Ceres is toegankelijk via een brug en wordt op een hoogte van ongeveer 30 meter voorzien van een gondel die rondom prachtig uitzicht biedt. Als de plannen door gaan hoopt Schagen dat dit voor het NUON aanleiding zal zijn om de bestaande turbines bij de jachtha ven van Oudeschild weg te halen en niet te vervangen. Deze turbines zijn alleen al door het kleine formaat verouderd en geven hinder. Hij is ook bereid te zijner tijd zijn huidige molen aan de Vang te laten verdwij nen als hij meedoet in het toekom stige park in zee. Oudeschild zou dan molenvrij zijn. Lees verder op pagina 9 zitten er altijd mensen van beide organisaties op een wagen en het is goed als er in ieder geval één goed op de hoogte is.' Afgesproken is eveneens dat bei de instanties even contact opne men met Staatsbosbeheer als ze opnieuw het natuurgebied willen inrijden. Lees verder op pagina 5 i AJ\cticmicï Dirk en Fenny Schagen uit Oudeschild hebben plannen voor de bouw van zes grote windturbines in zee bij de Prins Hendrikpolder. Bedoeling is de molens te plaatsen in een rij met een onderlinge afstand van 500 meter op 250 meter uit de dijkvoet. Elke molen heeft een vermogen van 3,6 megawatt. Het hele park kan jaarlijks 60 miljoen kilowattuur produceren, genoeg voor 18.000 huishoudens. De familie Schagen heeft het ambitieuze plan voorgelegd aan b en w en Rijkswaterstaat. Voormalige kokkelvisser Dirk §cha- Texelse leden, zodat de baten op oen (59) heeft goede ervaringen met windenergie. Al zes jaar exploiteert Lj aan de Vang in de buurt van np woning een 48 meter hoge tur bine van 300 kW. Door de verkoop Vin de opgewekte stroom aan het NUON is hij verzekerd van inkomen. Wat dat betreft zijn de verwachtin gen van de familie Schagen over- troffen. Hetzelfde type molen doet bet elders in het land minder, een gevolg van het verschil in gemid delde windkracht. Coöperatie Schagen heeft sinds een paar jaar plannen om op Texel meer te doen roet windenergie, gesterkt door het gemeentelijke voornemen om de energiebehoefte van Texel in 2030 geheel uit duurzame bronnen te dekken. Zes grote turbines zouden een enorme stap in die richting betekenen. Schagen: 'We willen dat de exploitatie van het park in han den komt van een coöperatie van Foei worww. stoute HW>. notTjl 'NSKÜKW VftT JE HïBTÓEWW ACH. IK LAAT n VOOZWW WÉL DJ HET Kl£MTERStHaHJ)t Dirk en Fenny Schagen op de PH-dijk. 'Daar moeten ze komen Medewerkers van de marechaus see krijgen les over het nationaal park Duinen van Texel. Dat is de uitkomst van de gesprekken die Defensie en Staatsbosbeheer hebben gevoerd over de vernie lingen aan de Hors. De lessen moeten de marechaus see volgens woordvoerder Enk van der Spek van Staatsbosbeheer meer inzicht geven in de bijzondere natuurwaarden van de zuidpunt van Texel. Medewerkers van de mare chaussee en de douane richtten eind april grote vernielingen aan op toen zij met hun voertuigen voor controle het natuurgebied waren ingereden. De natuurlessen zijn dezelfde les sen die al sinds een paar jaar aan het personeel van de Koninklijke Marine wordt gegeven als zij op de Mok zijn. De lessen worden geza menlijk door medewerkers van de Joost Dourleinkazerne en Ecomare verzorgd. Volgens Van der Spek worden ze in eerste instantie aan de marechaussee (onderdeel Defensie) gegeven. Medewerkers van de dou ane komen eventueel in aanmerking. 'Als er controles worden gehouden, Broadway Richard Groenendijk moest helaas afzeggen en Marjan Berk komt nog maar één dag. Toch vinden organi sator Cor van Heerwaarden en zijn medewerkers dat ze een prachtig programma bieden en hebben ze er alle vertrouwen in dat Broadway 2006 (op 2, 3 en 4 juni) opnieuw een daverend succes wordt. Pagina 2 a Zaalvoetbalbeker In een zinderende wedstrijd tegen Krim 1 heeft het zaalvoetbalteam Krim 3 vrijdagavond de beker ver overd. De teams waren aan elkaar gewaagd en nadat de wedstrijd in 2-2 was geëindigd, brachten straf schoppen de beslissing. Pagina 7 m Waddentoernooi De Texelse sporters zijn afgelo pen weekend teleurstellend derde geworden in het Waddentoernooi, de jaarlijkse sportieve uitwisseling van de vijf Nederlandse Waddenei landen. Daarmee kwam een einde aan een drie jaar lange zegereeks. De 25ste editie vond plaats op Vlie land. Pagina 8 Werkzaamheden Haffelderweg In opdracht van de gemeente begint aannemer Tatenhove na Pinksteren met het vervangen van de riolering in de Haffelder weg. De werkzaamheden duren drie weken. Het drukke kruispunt Emmalaan-Haffelderweg zal kor te tijd afgesloten zijn. De bestaande kleine buizen voor regenwater en vuilwater in de Haf felderweg worden vervangen door buizen met een grotere capaciteit. Daarnaast wordt het buizenstelsel verlengd tot aan de ingang van het nieuwe gebouw van Stayokay. De voetbaltoernooien die met Pinkste ren worden gehouden, kunnen zon der overlast doorgang vinden. Het kruispunt Emmalaan-Haffelderweg zal zijn afgesloten van dinsdag 6 tot vrijdag 9 juni. Op de Emmalaan wordt in die periode éénrichting- verkeer ingesteld, van de "Elemert naar de Bernhardlaan. Het door gaande verkeer wordt via de grote parkeerplaats en via Schilderend en Keesomlaan omgeleid. Het één- richtingverkeer op het Schilderend wordt tijdelijk omgedraaid. Verkeer wordt geadviseerd de kruising één week te mijden. Na de kruising ver plaatsen de werkzaamheden zich naar de Haffelderweg Deze wordt voor de duur van de werkzaamhe den afgesloten. De laatste week zijn OSG De Hogeberg en de sportvel den alleen nog te voet te bereiken. (Advertentie) Kort Amenkaans - het beeldverhaal, deel 1 Jan Wolkers en Dick Matena signeren zaterdagmiddag vanaf 2 uur in Het Open Boek (tel. 313657) Vals geld Bij Intertoys in Den Burg zijn vorige week twee valse briefjes van vijf euro opgedoken. Ingeleverd papier geld wordt aan de kassa standaard door een detector gehaald, waarna het alarm af ging. 'Het zijn heel goe de vervalsingen, met het blote oog hadden we het beslist met gezien', vertelt Kees-Jaap van der Kooi van Intertoys. Zelfs het ijzerdraadje in het midden, waardoor een biljet niet kan worden gescheurd, ontbrak niet. Alleen kon dit biljet wél worden gescheurd. De mensen die met het biljet betaalden, waren zich vol gens de winkelier van geen kwaad bewust. Volgens de politie betreft het geen uitzondering en doen men sen en ondernemers er verstandig aan alert te zijn op valse biljetten. Ons bedrijf is vrijdag 26 mei I mmm/mmm I Spinbaan 6, Den Burg Igemeentetexel Wijziging huisvuilroutes met Pinksteren. Zie pagina 6 TEXELSE0COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Harry Bakker (links op de foto, in gesprek met buurman André Smit) toonde zich de iep te verwijderen. ontstemd over het incident. Volgens hem had de gemeente al jaren geleden moeten besluiten

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1