mMMm l i CsIt isXCO Niet verhuurde villa's zorgen voor discussie Afrikaans dansen op De Fontein 'Plannenmakers Loodsproject Den Hoorn hebben geen enkele visie' TEXELSE WOENSDAG 24 MEI 2006 Muziek was het thema van de markt de foto is te zien hoe de jeugd zich zaterdag werd gehouden in onder leiding van Ericka Voortman basisschool De Fontein in Den Burg van het Danslaboratorium, met live en die veel belangstelling trok. Er percussie van Severin Candel, aan werd muziek gemaakt, gedanst en de Afrikaanse dansen waagt, andere vaardigheden beoefend. Op (foto g&wtj Timmerman) Onlangs uitte de kersverse wet houder Nico Kikkert in verschil lende media zijn zorgen over het feit dat een groot deel van de vakantiebungalows op het eiland niet meer worden verhuurd. Voor beeld is vakantiepark De Krim, waar eenderde van de 500 huis jes als tweede woning in gebruik is. Ook op andere parken doet dat fenomeen zich voor. Maar Krim-directeur Iwan Groothuis ziet deze ontwikkeling niet als bedreigend. Groothuis: 'Het aantal niet-verhuur- de villa's neemt niet toe en met 330 villa's in de verhuur behoren we nog altijd tot de grootste in Nederland. Veel meer kunnen we meeste tijd van het jaar ook niet hebben.' Bedreigend of niet, er is volgens Groothuis weinig aan te doen omdat de indertijd afgesloten j contracten de eigenaars niet ver plichten tot verhuur. Met aankoop- pnjzen die tussen de €170.000,- en €250.000,- liggen is het voor De Krim niet rendabel om vrijkomende huisjes zelf te kopen. In de wetenschap dat er parken zijn waar het percentage huisjes dat niet wordt verhuurd en een groot deel van het jaar niet wordt gebruikt veel hoger is, kan het volgens menigeen geen kwaad eens kritisch naar het beleid ten aanzien van de toeristi sche slaapplaatsen te kijken. 'Zelfs in het hoogseizoen staan er in dit park altijd minimaal vijftig huisjes leeg.' Dat geldt ook voor de gemid delde bezetting van de verhuurde huisjes. Op De Krim ligt die rond de vijf personen (bij een gemiddelde bezettingsgraad van circa 70 pro cent), terwijl ze volgens de gemeen telijke telling van slaapplaatsen als zespersoonshuisjes worden aange merkt. Ook dit geeft volgens Groot huis aan dat deze telling en de daar aan gekoppelde bovengrens niet al te serieus moet worden genomen. Volgens de gemeentelijke telling is De Krim, inclusief de campings, goed voor 5665 toeristische slaap plaatsen. Schoorsteenbrand Brandweerman Piet Knol voelt de boven de schoorsteen van de stolp van de familie De Vries aan Ziidhaffel, die vrijdag vlam .vatte De schoorsteen was volgens de touw des huizes niet lang geleden üeraagd, maar vermoedt wordt dat Expositie van familie Maas Nakomelingen van Dirk Maas en Trijntje Mulder houden van vrijdag tot en met dinsdag een tentoon stelling in Tusse de Banke. Te zien zijn kunstuitingen op allerlei gebied: tekenen, schilderen, keramiek, steenhakken, boetseren, textiele werkvormen, breien, haken, bor duren, zonnekindpoppen en beren, aquarelleren, kantfiguren maken, houtsnijden, patchwork, speksteen snijden, poppen aankleden, kaar ten, knutselen en meubels van jut- hout. Dirk Maas en Trijntje Mulder hadden vijftien kinderen en 48 kleinkinderen. De familie was handig op allerlei gebied, wat in de arme tijd voor de oorlog goed van pas kwam. Jannie kon prachtig hardangerborduren, Aag breide truien met ingewikkelde patronen en Cor en Jaap deden aan houtsnijden. De gebroeders Maas restaureerden boerderij Zandvrucht geheel zelf, voornamelijk met mate riaal van het strand. Toen Niek bij de rietdekker ging werken, werd in de familie gezegd: 'Nu kunnen we alles zelf.' Vorig jaar hielden Ria Bakker en Linda Goudsblom een expositie in de bibliotheek in Alkmaar, waa"r ze werden opgezocht door Joke en Irene Maas. Daar ontstond het plan eens na te gaan wie van de nako melingen van Dirk en Trijn bezig zijn met het maken van 'kunst'. Dit leidde tot een expositie in Tusse de Banke. De expositie is elke dag - ook zondag - geopend van 11.00 tot 17.00 uur. er kraaien in zijn gaan nestelen, met als resultaat dat de kamer binnen de kortste keren vol rook stond toen ze de haard aanstak en de schoor steen in brand raakte. De brand weer was snel ter plaatse en met behulp van de ladderwagen kon het vuur snel worden gedoofd. COURANT Dor 5 EE J5- rhtoon &ó6s 0 2.v-ori!i"o< Een (natuur)lesje leren Met verbazing, ongeloof en groei ende verbijstering las ik Loodsen door het Landschap, een zogenaam de 'samenhangende schets', die de veranderingen in Den Hoorn en omgeving in het vizier heeft. U kunt deze vinden op de website www.den- hoorntexel.nl en er is nog tot vrijdag tijd om erop te reageren. Het rapport - of hoe moet je het noemen, het onderzoek? - is gedaan door landschapsarchitectenbureau Parklaan, een naam die het ergste doet vermoeden. En inderdaad. Her inrichting van de buitenruimte! Maar waarom en waartoe? Weet u wat ik las? Den Hoorn op de kaart van Nederland zetten en van Europa. Hoe bedoelt u? Rijtje Dubrovnik, Rimini, St. Tropez, Benidorm. Den Hoorn. Of moet ik denken aan Ravenna, Salz burg, Brugge, Valencia, Den Hoorn? 'Een sterrenstatus voor Den Hoorn en omgeving!' Boeren en buitenlui, dit is je reinste boerenbedrog! Hoom- ders, let op uw saak. Het hele rapport ademt deze grootheidswaanzin, tal loze ballonnetjes worden opgelaten en de onderbouwing en argumentatie van al dat moois slaat nergens op. En als je dan kijkt waar het uiteindelijk om gaat: ja hoor: BOUWEN. Verdich ten van de bebouwing om de grens tussen oud en nieuw land te accentu ren, 'inbreiding' van volkstuinen, hui zen langs de duinrand die 'opgaan in het duin', upgrading van de camping met 'huizen die in het duin passen'. Den Hoorn komt zo meer terecht in het rijtje De Cocksdorp, De Koog, Den Hoorn. Wat lezen we nog meer. Het wordt geen Anton Pieck! Dat verzekeren de plannenmakers ons. Maar hoe moet je een hilarisch voorstel (fopspeen) als gratis groene verf aan de bevol king verstrekken anders lezen? Dit 'plan' mist elke realiteitszin. Dit hele plan wil Den Hoorn 'verleuken', maar eerst moeten ze daarvoor de bevol king verneuken. Dat doen ze door ons wijs te maken dat Den Hoorn eigenlijk niets is. Aan een financieel infuus ligt (dat wil zeggen: afhanke lijk is van subsidies, maar dat wordt nergens onderbouwd en is ook niet waar). Economisch stelt Den Hoorn niets voor. Dat is het verhaal. We heb ben een mooi 'product', maar benut ten dat te weinig. Wat moeten we nou doen? Nou, de sterke punten ver sterken en de mindere wegpoetsen. Rommelige hekjes aan het Achterom vervangen door... jawel: Anton Pieck! Je vrolijk maken over de volledig ontoereikende, ondeugdelijke, ge brekkige argumentatie in het rap port is niet moeilijk. Zo lezen we dat zon, zee, duinen en strand alleen niet meer voldoende zijn voor de huidige generatie vakantiegangers. Hoezo niet? Wie zegt dat? En voor welke vakantiegangers dan precies? De plannenmakers weten precies te vertellen wat de mensen dan wel zoe ken. De mensen komen voor de rust en zoeken verdieping. Daarom gaan we dorpswandelingen en excursies organiseren, al wandelend over een nieuw aan te leggen 'fijnmazig net werk van eenvoudige wandelpaden door agransch gebied', een 'wandel- netwerk'(!) waarop iedereen kan 'aan haken' langs de nieuw aangelegde 'tuunwaoltjes'. Hoornders, zo moet u dat zien. Als dat geen met Europees geld gesubsidieerde Anton Pieck is, wat dan wel? En dan gaan we op die wandelingen de mensen wat vertellen over de historie van het gebied, die ook meer zichtbaar wordt gemaakt in het land door... bebouwing op de scheiding van het oude land en het nieuwe land. Er wordt in het rapport over de hoogopgeleide tweeverdie ners en de draagkrachtige senioren W^at ik zeggen wou... die we gaan aantrekken gepraat of het imbecielen zijn die zich graag op een dorpswandeling onder leiding van een autochtoon iets laten uitleg gen over kleiklif, duinvorming, scha penteelt of het loodswezen ten tijde van de VOC. Waar komt al die histori sche belangstelling ineens vandaan? En als ze die al hebben, dan hebben ze dat allang op internet opgezocht, zodat ze verder lekker in de zon kun nen liggen. Hoe ik dat weet? Nou ik ben zelf zowel tweeverdiener als draagkrachtige senior. Dus ik behoor tot de doelgroep! Belangstelling nihil voor een educatieve dorpswandeling, sorry! Ik denk meer dat de modaal verdienende éénverdiener met twee of drie kinderen dat als een leuk uitje ziet. Het punt is: er ligt geen enkel marktonderzoek aan ten grondslag. Er wordt zomaar wat in de lucht geschoten in het rapport. Zon, zee en strand zouden met meer voldoende zijn Misschien juist wel voor de gewenste doelgroep die moe is van pretpakketten en georganiseerde flauwekul. En laat Loodsmansduin nou net nog één van de weinige campings zijn waar je gewoon met je tentje in het duin kan staan. Als dat geen unique sellingpoint is! Gaat het echt zo slecht? Zijn we de ondergang nabij? Staat het water Den Hoorn aan de lippen? Dit is wat het rapport suggereert: ten dode opgeschreven. Het wordt minder met het toerisme. Zeggen ze. maar wie gelooft het? Ik persoonlijk zie het alleen maar drukker worden. Laat zien! Cijfers, aantallen, ik vind ze nergens. Meer spreiding over alle sei zoenen is noodzakelijk. Wie zegt dat? Alleen meneer en mevrouw Nooitge- Omgewaaide iep Waar kennelijk heeft iemand van ons twee jaar geleden geoordeeld dat deze boom niet dood was en besloten hem nog niet te kappen. Toen de buren daarna zagen dat het "I's ging, hadden ze ons wel even tonnen bellen om ons te waarschu wen. ik vind dat ze daar ook hun e>9en verantwoordelijkheid in heb ben. Toen vorige week dat bericht Joch kwam, zijn we meteen gaan kijken.' No' gerucht dat gemeentewerken do kap had willen uitstellen omdat Of een vogel in een hol gedeelte de stam broedde, berust niet PP waarheid. 'Officieel mag je dan jpderdaad niet kappen, staat in de en Faunawet Maar gezien posituatie hadden wij besloten dat te doen. De bedoeling was de o°om volgende week dinsdag weg ha'en. Dat is echt zo, kijk maar "aar de gemeenteberichten in jullie ant. Diek zou 's ochtends worden m om er met een kraan bij 8 kunnen. Maar de natuur is ons oor geweest.' Saillant detail is dat o stam precies is gebroken op de Plaatswaarde vogel broedde, zodat 'nestz'n 'overkapping' heeft ver- .ren' Omdat de spreeuw en z'n °°st zich echter niet hebben laten t r'agen en er geen gevaar meer is duchten, heeft gemeentewerken gapten het vier meter hoge restant - "opig te laten staan, tot de jon- ^Z'in uitgevlogen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Turbines Een rondje langs mensen die bestuurlijk of technisch van doen hebben met windenergie leert dat de (eventueel aangepaste) plan nen van Schagen niet bij voorbaat kansloos zijn. De plaatsing in zee wordt gezien als hét struikelblok. In de onlangs bijgestelde Derde Nota Waddenzee staat nadrukkelijk: 'er komen geen windmolens in de Waddenzee.' Iemand suggereerde dat het de moeite waard is het toch te pro beren, omdat de argumenten voor deze locatie niet slecht zijn. Als het in zee niet lukt, zou dezelfde lijn molens aan de landkant van de dijk gezet kunnen worden. Enkele jaren geleden hadden mensen uit deze omgeving zelf plannen voor een turbinepark, zodat te verwach ten is dat het met bezwaren van omwonenden zal meevallen. Een onderzoek naar de mogelijkheid om de turbines aan de Noordzeekant te plaatsen, zou de moeite waard zijn. Te veel Er is in elk geval een belangrijk probleem van heel andere aard. Het geplande park levert zoveel energie op dat deze niet door het bestaande kabelnet kan worden opgevangen, maar volgens Schagen moet dat technisch zijn op te lossen. Als dat niet lukt, kan altijd nog worden besloten een park van minder capa citeit aan te leggen. De positie van de zes windturbines in zee op 250 meter uit de voet van de dijk. Molen 1 moet tevens uitkijktoren worden. VERVOLG VAN PAGINA 1 VVV De vier andere bestuursleden spra ken dat vertrouwen wel uit. .Veronica Bos nam van begin af aan het standpunt in dat de 'gouden formule' die al twintig jaar succesvol is, behouden moet blijven. Maar van het bestuur kreeg ze de opdracht dat ze via verhoging van het aantal boekingen moest zorgen dat de VW meer geld zou verdienen, geld dat een basis zou vormen voor de pro motie. Een principieel verschil van inzicht, dat volgens haar door TVL op een zeer onaangename manier is uitgevochten. 'De situatie heeft me zwaar aangegrepen, waardoor ik als directeur niet meer goed kon functioneren. Ik was er echt ziek van.' Vier maanden geleden meldde ze zich ziek. Kraakhelder Sindsdien is er vóór en vooral ach ter de schermen veel gebeurd. Op verzoek van het VW-bestuur trad TVL tijdelijk uit het bestuur en werd een mediator ingeschakeld. Met als resultaat dat de 'vertroebelde verhoudingen' tussen VW-bestuur en directie nu volgens beiden weer 'kraakhelder' zijn. 'We zijn het inhou delijk 200 procent met elkaar eens.' Met inhoudelijk wordt bedoeld de 'cruciale uitgangspunten'. Belang rijk punt is dat het VW-bestuur op het eerder ingenomen standpunt, om via boekingen zoveel mogelijk geld te verdienen als permanente inkomstenbron voor de promotor, is teruggekomen. Uitgangspunt is nu dat de promotiebijdrage van de vier participanten (TVL, TVO, TESO en de gemeente) structureel voldoende geld moet opleveren voor de pro motie en dat deze niet afhankelijk mag worden van de inkomsten of bedrijfsvoering van de VW. 'Dat is veel te riskant.' Benadrukt wordt ook dat de VW een stichting is (geen vereniging met leden), met een bestuur op afstand. 'De VW kent geen ledenstructuur, die het risico met zich meebrengt waarin de waan van de dag regeert. TVL De mediation mag dan succesvol zijn. het wil niet zeggen dat alle problemen zijn opgelost. TVL, de grootste criticaster van de direc tie, zit namelijk nog steeds niet in het VW-bestuur en heeft dus niet ingestemd met de eerder genoemde uitgangspunten. VW-voorzitter Hans van Heerwaarden: 'We praten wel met TVL, maar de gesprekken ver lopen moeizaam. Er zit spanning. Natuurlijk zijn de logiesverstrek- kers een belangrijke sector, waar zeker naar moet worden geluisterd. Maar we bespeuren een verschil van inzicht tussen TVL-bestuur en ach terban. Dat is ook gebleken tijdens de ledenvergadering van TVL, waarin het bestuur de opdracht kreeg om zo snel mogelijk weer in het VW- bestuur zitting te nemen en op te komen voor de belangen van de leden. Wat ons ook heeft gesteund is dat uit de quickscan van TVL naar noeg? Het is heel wat waarschijnlijker, dat als het met toensme al minder gaat, dat dit ligt aan het veel te hoge Texelse prijsniveau en aan de lage graad van het serviceniveau. Want luister goed, de Texelaars in het alge meen en de boeren in het bijzonder niet te na gesproken, maar laten we elkaar niets wijsmaken: we leven natuurlijk in Boerepummelistan en zon en zee zijn hier niet minder dan een godsgeschenk. Zo, dat is nou eens een niet onderbouwde bewering van mij. Neem me niet kwalijk, maar het moest even gezegd. Nog meer gebrekkige argumentatie in de plannen. De gewenste upgra ding van de camping bijvoorbeeld zou tot seizoensverbreding moeten leiden. Dat zou inderdaad kunnen. Maar upgrading betekent meer ruim te en minder plaatsen. Dat heet een kwaliteitsimpuls. Maar dan zou je 's zomers per saldo minder men sen krijgen en 's winters wat meer. Wat levert dat op. En is dat wel zo? Zit al die nieuwe ge-upgrade rietge- dekte accommodatie in de maanden november en februari wel vol op Texel? Nou, ik denk het niet. Ten eer ste kan je in dezelfde maanden voor een habbekrats naar de Canarische Eilanden vliegen (inclusief accommo datie) en ten tweede als mensen in die dure ge-upgrade Texelse accom modatie zitten, gaan ze echt niet ook nog eens een levensgenietersmenu bij Jef bestellen of een lamspotje nut tigen bij het Kompas. De tweeverdie ners en welvarende senioren smijten echt niet met geld. Misschien is up grading goed voor de campingbaas, maar niet voor de Spar. Helemaal om te gillen wordt het (waarschijnlijk worden de schnjvers hier meegesleept door hun eigen enthousiasme) wanneer het gaat over de wandelpaadjes dwars over het boerenland. Nooit van scrapie gehoord zeker! En dan komt de hilari sche zinsnede: misschien kunnen de toeristen zo een bijdrage leveren aan het verjagen van de ganzen(!) Nemen we iemand die zoiets met droge ogen opschrijft seneus? Nee toch, mag ik hopen? Kunst en Cultuur gaan een ook grote rol spelen in het hele ver haal. 'Kunstenaars in residence' in een mobiel atelier op de Hors. Nou is elk atelier dat je op de Hors bouwt vroeg of laat mobiel, maar dit terzijde. We krijgen landschaps-art, allerlei projecten in de vrije ruimte, op het strand en de Hors, in de duinen en het bos en... 'schapenkunst op kei- leemhoogtes'. Ja, het staat er echt! Heerlijk absurdistisch proza! Ik citeer: 'In de zomer kunnen bij de schapen boeten, in de duinen, in de kerk. e.d. zomerconcerten worden gegeven. Het kunnen composities zijn waarbij geluiden van schapen, vogels, wind en water een rol spelen.' Grote tijden breken aan voor Pip Barnard! voren kwam dat de meeste logies- verstrekkers die hebben gereageerd tevreden waren over de WV. We beseffen dat TVL geen eenvoudige club is. Het is opgebouwd uit vijf verschillende sectoren en bovendien zijn er veel jonge ondernemers bij gekomen, die een andere visie heb ben dan het bestuur. Maar de WV kan geen 500 mensen aan het roer hebben, die de ene dag helemaal geen gidsen willen en er de volgende 100.000 extra in de markt willen zet ten. Men moet vertrouwen hebben in de deskundigheid van de VW. Maar helaas, de realiteit is dat kunst en cultuur op Texel helemaal niets voorstelt en ook geen enkele status heeft. Het interesseert gewoon geen mens. Maar met kunst in boetjes wordt dat allemaal anders volgens de plannen. O ja? Laten we ons echt de illusie aanpraten dat Echt Texels Keramiek zo iets wordt als Veneti- aans glaswerk? De plannenmakers suggereren veel, maar hebben geen enkele visie. Er is nog een onbedor ven stukje Nederland ontdekt en dat wordt tot een leuk speeltje gemaakt. Leuke plannetjes die in de eerste plaats de plannenmakers zelf op de kaart zetten, met behulp van Euro pese subsidiepotten. Dat noem ik nog eens aan het infuus liggen! Het zijn kwakzalvende dokters waarbij de patiënt (Den Hoorn) eerst afhankelijk wordt gemaakt en daarna overlijdt. Laat jullie niets wijsmaken. Ze willen de bestemmingsplannen met zoveel mogelijk instemming van de bevol king wijzigen en de boel verramschen en verkleuteren, dat is de bedoeling en dat gaat er ook gebeuren. BOU WEN. Dag beschermd dorpsgezicht. Dag mooi vrijstaand kerkje. Dag rus tig en vriendelijk Den Hoorn. De rest van Nederland is al verkankerd, nou alleen Den Hoorn nog. Op de kaart van Europa met een paar huisjes langs de duinrand en terrasstoel tjes op de Naai. Ha ha, laat me niet lachen. Boerenbedrog. Laat alles maar zoveel mogelijk als het is, alles van waarde is er al. (Nog wel.) Rob Houkes, 't Homtje. Mariniers Mok bij grote oefening Zo'n vijfenveertig mariniers van de Joost Dourieinkazeme doen mee aan de grote maritieme oefening Joint Caribbean Lion die bij Cura- gao, Aruba en Sint Maarten van start is gegaan. De mariniers van de Mok onder houden met vier landingsvaartuigen onder meer de verbindingen tussen schepen en de Curagaose kust. 'We kunnen er troepen, materieel en voer tuigen mee vervoeren en we kunnen ook verbindingen de stranden op de eilanden onderhouden', aldus com mandant Bas van Rijswijk van het Amfibisch Ondersteuningsbataljon. De Mok is vertegenwoordigd met een deel van de Tweede Bootcompagnie en bemanningsleden van de Eerste Bootcompagnie. De vier landings vaartuigen zijn door de Hr. Ms. Rot terdam uit Den Helder naar het Cari- bisch gebied gevaren. Ook diverse andere Nederlandse manneschepen zijn naar Curagao afgereisd. De Rot terdam bevindt zich op het moment nog voor de kust van Suriname waar het met vier Lynx helikopters hulp biedt aan het door overstromingen geteisterde land. Joint Caribbean Lion is een grote internationale oefening die onder Nederlands bevel wordt gehouden. Er wordt met alle krijgsmachtonder delen geoefend op het uitvoeren van landoperaties vanaf zee. Bekeken wordt hoe die opereren als ze ver van de thuisbasis zijn. Er doen in totaal vierduizend militairen aan mee de oefening. Andere deelnemende lan den zijn de Verenigde Staten, Groot- Britannië, Canada, Frankrijk en Bel gië. De oefening duurt tot half juni.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9