Klaar voor de zomer? Laag Holland: een uniek gebied Ontdek de duinen van Zuid-Kennemerland Meer voorzieningen voor waterrecreatie 1 EXELSE IQ COURANT I oord-KJolland Juni 2006 www.noord-holland.nl c Schaken met Jan Ti mm an? Veilig zwemmen in Noord-Holland Provinciale Staten 'II VRIJDAG 2 JUNI 2006 Noord-Holland NU PROVINCIE k De zomer staat weer voor de deur. Zomer in Noord- Holland, daarbij denk je aan brede stranden, met schelpen verharde duinpadén, uitgestrekte plassen, molens, akkers, ringvaarten, veenweiden, heide velden en bossen. Je denkt aan stille pleintjes, drukke terrassen en opwindende festivals. Wie in Noord-Holland woont, kan alle kanten op! Van de twaalf provincies die ons land telt, biedt Noord-Holland landschappelijk veruit de meeste afwisseling. Je hebt hier vlakke, laaggelegen droog makerijen, een heuvelachtige streek als het Gooi, uitgestrekte duingebieden of de waterrijke veen- weidegebieden. In al deze landschappen tref je specifieke planten en dieren aan. En in alle land schappen hebben mensen, in meerdere of mindere mate, hun sporen nagelaten. Dienden droogmake rijen en afgravingen in eerste instantie voornamelijk als broodwinning, met de aanleg van landgoederen werd vanouds de liefde voor de natuur tot uit drukking gebracht. Alleen al vanuit ecologisch en historisch oogpunt heeft de Noord-Hollandse natuur dus veel te bieden. Maar ook los hiervan is het een feest om in de talloze Noord-Hollandse natuur- en recreatiegebieden te fietsen, wandelen, zwemmen, varen, skeeleren, picknicken of een van al die andere zomerse acti viteiten te beoefenen. Meer informatie Op het internet vindt u een keur aan informatie over de meest uiteenlopende bestemmingen en activiteiten. Kijk bijvoorbeeld eens op www.recreatienoordholland.nl, www.landschapnoordholland.nl, www.holland-tourist.nl,www.noord-holland.com, www.ontdeknoordholland.nl,www.natuurnet.nl, www.museummolen.nl,www.natuurwegwijzer.nl of www.verenigingholland.nl-. Ook deze pagina van Noord-Holland NUveen uitgave van de provincie, staat vol informatie en tips voor een mooie zomer in uw eigen omgeving. Laag Holland is het gebied tussen Amsterdam, Zaanstad, Alkmaar en Hoorn. Dit hart van Noord- Holland kenmerkt zich door een unieke afwisseling van droogmakerijen en veenweidegebieden. Maar er valt meer te ontdekken: de forten, de windmolens en de karakteristieke dorpen en steden. Wie dit schouwspel in alle rust wil beleven, vindt er de mooiste wandel- en fietsroutes. Voor wandelaars is Laag Holland een lustoord. Door de recreatieschappen Landschap Waterland, Twiske en Alkmaarder- en Uitgeestermeer is de afgelopen jaren hard gewerkt om het hen naar de zin te maken. Zo kwamen er nieuwe paden over boerenland en werden er gemarkeerde routes uitgezet. In Wandelen in Waterland, een boek van Louise van Delden en Piet Vogelaar, uitgegeven door Buijten Schipperheijn 12,50), staan veertien van deze wandelroutes beschreven. Maar binnenkort belooft Laag Holland ook voor fietsers een eldorado te worden. In hoog tempo wordt over een lengte van ongeveer vijfhon derd kilometer een zogenaamde knooppuntbeweg wijzering voor recreatief fietsverkeer aangelegd. Deze alternatieve manier van bewegwijzeren is door de ANWB ontwikkeld en bestaat uit een fijnmazig netwerk van rustige wegen of fietspaden die in genummerde knooppunten bij elkaar komen. Voor deel is dat fietsers in dit systeem van knooppunt tot knooppunt hun eigen route kunnen uitstippelen. Voor de financiering van dit project dragen, behalve de provincie, onder andere ook de veertien betrok ken gemeenten zorg. Feestelijke opening De feestelijke opening van de bewegwijzering voor fietsers vindt plaats op vrijdag 23 juni in Edam, en staat bol van de activiteiten. Het complete programma staat binnenkort op www.laagholland.nl. In het najaar zal de ANWB een nieuwe, gedetailleerde fietskaart van het hele gebied uitgeven. Het juiste antwoord op de vorige prijsvraag was: de Stichting Pampus. De winnaars kunnen het forteiland van dichtbij gaan bekijken. Deze keer hebben we een prijs die misschien weinig te maken heeft met het thema van deze pagina - natuur en recreatie - maar die zo bijzonder is dat we er niet omheen konden: een clinic van een avond met de wereld beroemde schaakmeester Jan Timman! Wie een kans wil maken op deze unieke prijs, moet eerst een vraag goed beantwoorden. De provincie Noord- Holland sponsort het Nederlands Kampioenschap schaken 2006, dat van 16 tot 29 juni gehouden wordt. Onze vraag luidt: in welke plaats vindt dit toernooi plaats? Onder de inzenders van het goede antwoord worden vijftien clinics verloot. Reageren voor vrijdag 16 juni, winnaars krijgen uiterlijk eind juni bericht. Stuur uw antwoord naar: Redactie Noord-Holland NU, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem; of e-mail naar nhnu@noord-holland.nl In de duinen van het Nationaal Park Zuid-Kennemer- land (NPZK) bij Bloemendaal aan Zee is onlangs een aardkundig monument onthuld - een zogenaamd paraboolduin. Speciaal hiervoor is een wandelroute uitgestippeld in dit schitterende duingebied. En iedereen is welkom! Aardkundige monumenten zijn bijzonder omdat ze iets vertellen over het landschap en de ontstaans wijze ervan. De provincie Noord-Holland wil deze monumenten beschermen én behouden. Daarom werd onlangs het zesde aardkundige monument van Noord-Holland, het paraboolduin 'De Bruid van Haarlem' onthuld. Het NPZK is een gebied met jonge en oude duinen en strandvlakten. Uniek voor Nederland en Europa, 'De Bruid van Haarlem' is een mooi voorbeeld van een 'paraboolduin' - een U-vor- mig duin, waaruit het duingebied is opgebouwd. Bijzonder hieraan is dat het sinds kort weer stuift en in beweging is gekomen. Door het afplaggen van de vallei en de invloed van wind, zand en water is hier weer een echt 'wandelend' duin ontstaan. Afhankelijk van wind en neerslag zal het duin zich gemiddeld vijf meter per jaar kunnen verplaatsen. 'De Bruid van Haarlem' is een van de in totaal zeventien aardkun dige monumenten in Noord-Holland. Wandelroute en informatie Om iedereen dit aardkundig monument zelf te laten ontdekken is er een speciale wandelroutefolder en een brochure gemaakt. Deze publicaties zijn verkrijgbaar bij het bezoekerscentrum van het NPZK, duincentrum De Zandwaaier in Overveen (tel. 023 - 541 11 23). Hier kunt u ook terecht voor alge mene informatie over excursies, wandel- en fiets routes en kinderactiviteiten. Zie ook www.npzk.nl. Colofon Noord-Holland NU is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal huis-aan-huisbladen in de provincie. Eindredactie: Arne Padt, sector Communicatie, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem, tel. (023) 514 35 94, e-mail: nhnu@noord-holland.nl. De provincie Noord-Holland geeft tot 1 oktober via www.noord-holland.nl en de zwemwatertelefoon (0800-9986734 - gratis nummer) actuele informatie over de kwaliteit en de veiligheid van de vele zwem- gelegenheden die Noord-Holland rijk is. Bij de zwemwatertelefoon kunt u terecht met al uw vragen over de kwaliteit en veiligheid van zwemgelegenheden (oppervlaktewater, zwembaden, sauna's en kinderspeelvijvers) en op de website www.noord-holland.nl vindt u een uitgebreide kaart met informatie over alle aanwezige voorzieningen. Op die manier weet u altijd waar u veilig kunt zwemmen. Het seizoen is weer begonnen. Stoeten boten en bootjes gaan of zijn alweer te water. Gelukkig zijn de mogelijkheden voor waterrecreatie hier enorm. Toch kan het op al die plassen en vaarten soms nog behoorlijk druk zijn. Dringen voor de sluis, speuren naar een rustige aanlegplaats - net als het wegverkeer kent de pleziervaart zo haar eigen problemen. Lastig, maar er wordt aan gewerkt! Een van de taken van de provincie is het bevorderen van de toeristisch-recreatieve sector in Noord-Holland. Dat is een taak die twee kanten heeft. Enerzijds is er natuurlijk het marketingaspect, waarin wordt bena drukt dat Noord-Holland dé watersportprovincie van Nederland is. Anderzijds is er natuurlijk de noodzaak om aantrekkelijke omstandigheden en voorzieningen te creëren. Waaraan je dan moet denken op het gebied van de watersport? Dat varieert van het aanpassen van de bedieningstijden van bruggen en sluizen, het verbeteren van bewegwijzering en informatievoorziening en uitbreiding en verbetering van de vaarroutes, tot de bouw van aanlegplaatsen en sanitaire voorzieningen en de aanleg of het uit baggeren van jachthavens. Het afgelopen jaar is bijvoorbeeld de herinrichting van de jachthaven Graft-de Rijp afgerond. Aan de Vecht zijn drie wacht- plaatsen gecreëerd. In Schoorldam wordt aan de bouw van extra aanlegplaatsen gewerkt. Fase 1 van de herinrichting van de haven van Schagen is vol tooid. Het Robbenoordbos kreeg een aquacamping die voor kanovaarders zelfs rechtstreeks toeganke lijk is. En Hoorn kreeg een tweede steiger voor de riviercruisevaart. Tal van andere projecten zijn nog in voorbereiding. De pleziervaart heeft het in Noord- Holland dus elk jaar beter! De 83 leden van Provinciale Staten zijn de gekozen volksvertegenwoordigers van de provincie Noord-Holland. Op deze pagina elke keer een gesprek tussen twee Statenleden over een ander onderwerp. Deze keer hebben Willem Hollhuizen (VVD) en Elly Weel-van Ham (PvdA) het, geheel in lijn met deze editie van Noord-Holland NU, over natuur en recreatie in de provincie Noord-Holland. fenï de leioi irngc Willem Holthuizen (VVD), tel. (023) 547 0110, e-mail: holthuiz@xs4all.nl Elly Weel - Van Ham (PvdA), tel. (072) 571 96 03, e-mail: ellyweelvanham@hotmail.com Zoals uit de artikelen op deze pagina blijkt, kunnen recreanten en natuur liefhebbers in Noord-Holland hun hart ophalen. Elly Weel komt graag in het PWN-duingebied in Heemskerk, maar woont in het karakteristieke polder landschap van de Schermer, dat onder deel uitmaakt van Nationaal Land schap Laag Holland. Weel: "Dat gebied heeft nog heel veel mogelijkheden, maar dan moet er wel geïnvesteerd worden. Ik zou het dan ook toejui chen als de Schermer een beschermd gezicht zou worden." Willem Holthuizen, die bekend staat als natuurliefhebber en bestuurslid is van het Goois Natuurreservaat en verbonden is aan Thijsse's Hof in - Bloemendaal, noemt desgevraagd meteen drie gebieden waar hij iets mee heeft: 't Gooi en de Vechtstreek, Kennemerland en Texel. Holthuizen: "Dat zijn stuk voor stuk gebieden met een prachtige natuur waar iedereen van kan genieten." Weel en Holthuizen vinden allebei dat de provincie momenteel veel dingen goed aan pakt. Zo werkt de provincie intensief samen met recreatieschappen en natuurbeheerders en zorgt ze voor een goede bereikbaarheid van de gebieden. Maar natuurlijk zijn er ook zaken die beter kunnen. Zo vinden de Statenleden dat de fietsverbindingen tussen de verschillende regio's verbeterd zouden kunnen worden. Weel: "En ik zou ook graag zien dat er wordt gewerkt aan betere voorzieningen voor gehandicapten, sportmogelijkheden en de wensen van mensen die nu nog niet of nauwelijks in de recreatiegebieden komen Holthuizen vindt dat er nog onvoldoende informatievoorziening is. Holthuizen: "Daar zie ik nog verbeterpunten. Dus actiever informeren bij de toegangen van recreatie- en natuurgebieden. Daar kan de provincie nog een veel grotere rol in spelen." Beide Statenleden benadrukken tot slot het belang van de vele vrijwilligers die werkzaam zijn in natuurgebieden en in recreatieschappen. Weel: "Je ziet ze niet en je hoort ze niet, maar die mensen zijn onmisbaar. Holthuizen: "Vrijwilligers in de natuur zijn net zo belangrijk als vrijwilligers bij de brandweer." 'j

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 10