'Texel proefgebied voor waterstofauto KLV: Geen versnippering, maar versterking TEXELSE j COURANT Meeste bezwaren tegen plan 't Horntje gegrond Voorstel D66 Provinciale Staten (GEEN BE ZWRRÊN u Een besloten besluit Eerste vrouw technische dienst Martinair VBSXKt» vWartcit VERVOLG VAN PAGINA 1 Allereerst wil ik mevrouw Bos feli citeren met haar herstel. Daarnaast wil ik haar bedanken voor de aan dacht die ze in de media heeft gegeven aan de Kleine Logiesver- strekkers (KLV) en met name de KLV-website www.vakantiestexel.nl. Het biedt mij gelegenheid een aan tal misverstanden uit de doeken te doen. In een ledenvergadering van KLV begin 2005 is door een aantal leden aan het bestuur gevraagd de mogelijkheden te bekijken voor het maken van een eigen website. Van deze ontwikkelingen zijn de directie en bestuur van de VW toen op de hoogte gesteld. De KLV doet mets nieuws, immers andere verenigingen hebben in een eerder stadium ook een eigen website ontwikkeld. Het enige verschil is dat KLV ruim 400 leden kent en daarmee de grootste groep (kleine) accommodatiever strekkers op Texel vertegenwoor digt. Najaar 2005 is tijdens de alge mene ledenvergadering ingestemd met de verdere ontwikkeling van de website en is een werkgroep vanuit de leden geformeerd. Zij hadden mede als taak meegekregen om een eerlijke verdeling voor promo- tiegelden te ontwikkelen en mee te denken in de ontwikkeling van de website. Via de ledenpagina van KLV (www.vakantiestexel.nl) kunnen alle leden de notulen van de leden vergadering en de presentatie van 9 maart nalezen. De brief met de oproep tot de 'pro- \Yat ik zeggen wou... motiebijdrage' kan bijna niet als een verrassing voor leden zijn gekomen. Via allerlei kanalen (media, brieven en stukje TVL-blad) is hiervoor aan dacht gevraagd en gegeven. De brief is ook uit naam van het KLV-bestuur geschreven. Van misleiden kan dus geen sprake zijn, wij waren ook in de veronderstelling dat ondanks de afwezigheid van een afgevaar digde van de VW-directie bij de presentatieavond op 9 maart, een en ander bij hen bekend zou zijn. Wij hebben immers ook leden die bij het VW werkzaam zijn en leden van het stichtingsbestuur hebben de uitnodiging geaccepteerd en de presentatie bijgewoond. Met de eigen website heeft de KLV een prominenter gezicht gekregen op Texel en daarbuiten en kun nen de leden attractief hun accom modatie op internet plaatsen, ook als men geen eigen pc heeft. Je zou ook kunnen spreken van een gemiste kans van het VW om de website naar de maatstaven van nu om te vormen. De leden van KLV vinden het belangrijk dat hun accommodatie op aantrekkelijk wij ze op het internet wordt gepresen teerd, met foto's en een leuke tekst. Wat dat aangaat is de VW-website niet meer van deze tijd en heeft het bestuur gehoor gegeven aan de wens van de leden. Daarnaast is er de ledenpagina waarmee een goed communicatiemiddel en infor matieverstrekking voor handen is. In plaats van versnippering zouden wij willen spreken van een versterking en bieden een keus aan de leden. De kritieken van mevrouw Bos nemen we uiteraard ter harte en we zien dit dan ook als een uitnodiging om een en ander nogmaals te verduidelij ken. Wij kunnen ons voorstellen dat na zo'n lange afwezigheid mevrouw Bos niet van alle ontwikkelingen op de hoogte is. Leden die zich nog niet hebben aangemeld, roepen wij op om dit op korte termijn te doen. Voor het opvragen van de activeringscode of het stellen van vragen kunt u gebruik maken van het volgende emailadres: info@klvtexel.nl. Uiter aard mag de VW dit mailadres ook gebruiken bij vragen over de KLV-website. Binnenkort kunnen de leden meer nieuws en wederom een brief van KLV verwachten. Uiteraard staat KLV open voor samenwerking en tussen de regels door lezend hebben wij het idee dat mevrouw Bos daar al over heeft nagedacht. Als werkgroep wachten we de uit nodiging af. Namens de werkgroep KLV web site, Albert Huisman VRIJDAG 2 JUNI 2006 Op t Horntje zijn de werkzaamheden voor de bouw van het nieuwe complex De Potvis inmiddels in volle gang. {Foto Gerard Timmermani B en w vinden dat de meeste van de vijf bezwaarschriften die tegen het nieuwe bestemmings plan voor de woonkern 't Horntje zijn ingediend, gegrond moeten worden verklaard. Te verwachten is dat de gemeenteraad dat zal onderschrijven en het plan op 11 juli zal vaststellen. Architektenburo Texel had tegen het ontwerpplan onder meer bezwaar gemaakt omdat het op enkele pun ten niet klopte met de bouwver gunning die is verleend voor het complex De Potvis. De afwijkingen hadden betrekking op voorschriften met betrekking tot goot/nokhoogte en dakhelling. De afwijking wordt ongedaan gemaakt door het opne men van een bouwklasse met een goothoogte van 10 en een nok- hoogte van11,50 meter. Verder mag de minimale dakhelling 15 graden worden in plaats van 30. Architek tenburo Texel had er ook bezwaar tegen gemaakt dat binnen de gren zen van het plan geen uitbreidings mogelijkheden zijn en wil moge lijkheden voor toekomstige groei. Het college heeft dit verzoek echter Tesselhuus zoekt vrijwilligers Het Tesselhuus is op zoek naar vrij willigers. Twee geplande vakantie weken van mensen met spierziekten dragen door een tekort aan vrijwil ligers niet door te gaan. Het gaat om de week van 29 juli tot en met 5 augustus en om de week van 12 tot en met 19 augustus. De eerste week komen er jongeren van 12 tot 18 jaar, de tweede week volwasse nen. Per week komen er ongeveer acht rolstoelgebonden jongeren of volwassenen. Zij krijgen een geheel verzorgde vakantie aangeboden, met uiteenlopende activiteiten en excursies. De Stichting Tesselhuus vergoedt de reis- en verblijfkos ten van de vrijwilligers. Sommige werknemers kunnen buitengewoon verlof krijgen voor het doen van vrijwilligerswerk, studenten krijgen studiepunten voor het meegaan als begeleider. Geïnteresseerden dienen tenminste 18 jaar te zijn. Voor meer informatie en aanmel- Texel zou een proeflocatie moe ten worden voor auto's en heli kopters die op waterstof werken. Dat voorstel heeft D66 in Provin ciale Staten van Noord-Holland deze week gedaan tijdens een debat over beleid dat de provincie in 2007 moet voeren. Volgens fractievoorzitter Joke Geld hof zou het eiland voor technische universiteiten een mooi gebied zijn om dergelijke voertuigen te testen. Bi] universiteiten wordt onderzoek 9edaan naar waterstofauto's en zelfs waterstofhelikopters, maar ze zoeken nog een testlocatie.' Texel is Wgens D66 geschikt, omdat er op "of gebied van duurzaamheid al het [Mge gebeurt. Ook het bestaan f®1 het Energieplan 2030 speelt een rol. ^edemiocraten pleitten er bij Gede puteerde Staten voor dat de provin cie zijn medewerking verleent aan Pannen om de uitstoot van kool- dioxide op Texel tot nul terug te nngen. 'De ontwikkeling van een missievrij Texel is dé gelegenheid m Nederland als kennisland te manifesteren. Een emissievrij Texel a ook extra toerisme en werk- i^heid opleveren.' Als voor- "Ïm haalde ^66 IJsland aan waar a streven bestaat om vanaf 2050 issievrij te zijn. Volgens het Ener- afgewezen. Alvorens te besluiten over uitbreidingsmogelijkheden moet er eerst een zogeheten ruim telijke onderbouwing komen, waar bij bekeken wordt of nieuwbouw past in de omgeving. Mosselzaad De firma D. en J. de Koning vroeg het bestemmingsplan zodanig te wijzigen dat in het bestaande complex van Alterra aan de noord kant van de polder 't Horntje een mosselzaadkwekerij mag worden gevestigd. Op dit moment is alleen experimentele mosselzaadkweek mogelijk. Het college is bereid een vrijstellingsbepaling in het plan op te nemen waardoor commercieel gebruik ook kan. Omdat de zaad kwekerij voorlopig een experimen teel karakter heeft hoeft pas later van deze vrijstelling gebruik te wor den gemaakt en is thans de huidige bestemming 'wetenschappelijke doeleinden' toereikend. Het college juicht de vestiging van een commerciële zaadkwekerij ove rigens toe. Omdat het in de bestaan de gebouwen gebeurt, verandert er niets in de omgeving. Het plan past Na Den Blijker Bilder weer café De inspanningen van tv-kok Her man den Blijker van het RTL- programma Herrie in de Keuken om van Bilder in De Koog een florerend restaurant te maken, heeft niet de gewenste uitwerking gehad. De restaurantformule, vol gens eigenaar Marcel Talsma, het 'derde been' is verlaten. Voortaan is Bilder 'een gezellige kroeg voor jong en oud stappubliek'. In iets meer dan een jaar tijd is er in Bilder veel gebeurd. Van Engels pub naar een modern vormgege ven zaak waar eten, drinken en dingen: Paula Waddell (Vereniging Spierziekten Nederland), Lt. Gen. Van Heutszlaan 6, 3743 JN Baarn. tel. 035-5480475, e-mail: paula. waddell@vsn.nl. Meer informatie is ook te vinden op websites www. vsn.nl en www.tesselhuus.nl. gieplan zou Texel in 2030 volledig op duurzame energie moeten draai en. D66 noemde geen jaartallen. Het is niet duidelijk in hoeverre de voorstellen van D66 en de al lopen de plannen voor de toepassing van waterstof op Texel met elkaar op één lijn liggen. Volgens Geldhof hangen ze niet met elkaar samen, maar het zou volgens haar wel een goed idee zijn als er op het eiland een tank station voor waterstof komt. Voor dat laatste hebben Energieonder zoek Centrum Nederland (ECN) in Petten, de gemeente, de Stichting Duurzaam Texel en diverse andere instanties vorig jaar al een haal baarheidsstudie laten maken. Daar kwam uit dat de bouw van een installatie voor het opwekken van energie uit waterstof, een water stoftankstation en een afvangstin- stallatie voor het hergebruik van koolstofdioxide in totaal vijf miljoen euro zou kosten. Ecomare was in beeld als locatie. Na het haalbaarheidsonderzoek kwam de planvorming op een lager pitje te staan. Er moeten organi saties worden gevonden die in het experiment willen investeren. Bedoeling is dat op Texel een soort mini-waterstofeconomie ontstaat, waarbij niet alleen energie uit water stof wordt opgewekt, maar ook wordt gebruikt. in de toekomstvisie voor 2020 en levert ook werkgelegenheid op. Kweldertje Landschapszorg Texel vindt het ongewenst dat het kweldertje in de hoek tussen polder 't Horn tje en de PH-dijk de bestemming 'haven' heeft. Het is een hoogwaar dig natuurgebiedje dat als zodanig bestemd zou moeten zijn. Het col lege is het daarmee eens, temeer daar er geen plannen zijn om de aangrenzende NlOZ-haven te ver groten en wil aan het kweldertje de bestemming 'schorren en slik ken' geven. De landschappelijke en natuurlijke waarden zijn daardoor voldoende beschermd. De inwoners van 't Horntje die bezwaar hadden gemaakt tegen de bestemming 'bos' voor de terreinen bij hun woningen die ze als tuin en erf in gebruik hebben, krijgen ook hun zin. In één geval wordt de bestemming veranderd in 'woon- doeleinden' zodat het gebruik als tuin en erf is geregeld en in de andere gevallen wordt de bestem ming gewijzigd in 'cultuurgrond'. dansen samenkwamen. Later kon heel Nederland zien hoe Den Blijker zijn stempel op het bedrijf drukte. Maar Talsma en zijn medewerkers moesten toezien hoe het verwachte aantal diner-gasten nooit aanschoof voor de gerechten die de vernieuw de fingerfood formule te bieden had. Talsma zag ook dat de kroeg in de weekenden goed rendeert en kreeg het gevoel dat het restaurant de stapavonden in de weg zat. Half maart hakte hij de knoop door en paste Bilders interieur ètapsge- wijs aan naar dat van een gezel lige kroeg voor een 'jong' en 'oud' stappubliek. Een en ander moet een aardige bom duiten hebben gekost, maar toch kijkt Talsma met plezier op het afgelopen jaar terug. 'Wie kan nou zeggen dat hij binnen één jaar op de nationale televisie is geweest, in verschillende tijdschrif ten heeft gestaan en dat er zelfs een hoofdstuk in een pas uitgekomen kookboek aan de zaak is gewijd?' Hij kijkt uit naar het EK voetbal. 'We worden een echt Oranjecafé, met alle wedstrijden de hele maand live op meerdere schermen.' Feestelijk tintje monumentendag Zaterdag 9 september wordt op Texel de jaarlijkse open monu mentendag gehouden. Omdat het de twintigste keer is, wordt er een feestelijk tintje aan gegeven en is ook het jaarlijks wisselende thema van de dag 'Feest'. Er is een comité opgericht dat een feestelijk programa zal opstel len. Het bestaat uit Auke Rienstra (Gemeente Texel), Wilma Eelman (Historische Vereniging Texel), Elly Mast (Stichting Dorpsherstel Texel), Dick Haker en Niek Welboren (verte genwoordigers van de opengestelde monumenten). Voor de activiteiten is €1.500,- nodig. De helft daarvan komt van de gemeente en de rest van de stichting Dorpsherstel. Speelhuis voor Kooterkeet Peuterspeelzaal De Kooterkeet in Oudeschild krijgt een speelhuis. Met het speelhuis kan winkeltje worden gespeeld en er kan met kleden een spannende tent van worden gemaakt. Ook een glijbaan maakt deel uit van het speelhuis, zodat de kinderen ook binnen van de glij baan kunnen glijden. De aanschaf was mogelijk dankzij een subsidie van het Oranjefonds. Het speelhuis wordt nog voor de vakantie geïn stalleerd door Bouwbedrijf Visser. PHH-gebouw kan eisen als hij meent in zijn rech ten te zijn geschaad als de aanbe- stedingsregels niet goed zouden zijn opgevolgd. Burgemeester en wethouders wijzen erop HEVO te hebben ingehuurd om daarvan de consequenties in beeld te krijgen. Het Texels Verbond van Onderne mers zegt blij te zijn dat de proce dure aan de NMa wordt voorgelegd. 'Maar we zijn wel benieuwd hoe dat nu verder gaat', aldus voorzit ter Ries Swanink. Binnen de TVO- gelederen is deze week intussen verder gewerkt aan de plannen om juridisch onderzoek naar de criteria en de procedure te verrichten. Excuses college voor misverstand Het college biedt in de brief aan de coalitiepartijen haar veront schuldigingen aan voor de 'ruis in de communicatie' die in de laatste dagen voor het beëindigen van de aanbestedingsprocedure van het PHH-gebouw is ontstaan. De ruis ontstond nadat TVO op vrijdagmiddag 19 mei een mail van het raadhuis had ontvangen waarin stond dat de aanbestedingsproce dure van het hulpverleningsgebouw niet zou worden veranderd. Dat stond haaks op de uitkomst van een overleg dat 's middags tussen wet houder Peter Bakker, burgemeester Joke Geldorp en vertegenwoordi gers van de ambtelijke organisatie had plaatsgevonden. De intentie van dat overleg was dat de gemeente op maandag 22 mei (de laatste dag van de aanbeste dingsprocedure) bij de politie en de Stichting Wonen Texel (de ande re opdrachtgevers van het PHH- gebouw) zou voorstellen opnieuw over de selectiecriteria en de proce dure te praten. Die boodschap werd 's middags door Bakker aan Texels Belang doorgeven. TVO-voorzitter Ries Swanink kreeg volgens de brief dezelfde dag van zowel gemeen tesecretaris Gert-Jan Jongkind als een andere leidinggevende te horen dat TVO er rekening mee moest houden dat alle mogelijkheden nog open lagen. Het aanpassen van de criteria en de procedure zou afhankelijk zijn van het overleg dat op maandag 22 mei zou worden gehouden. De verstuurde mail was noch bij Bakker noch bij burge meester Joke Geldorp bekend. Nadat de projectgroep van SWT, politie en gemeente tijdens het over leg op maandag 22 mei had beslo ten de procedure niet te wijzigen, ontstond de commotie omdat intus sen verschillende veronderstellin gen waren gaan leven. Volgens wet houder Bakker is er sprake geweest van communicatiestoornissen. De betreffende mail had nooit de deur uit mogen gaan. Hoge banken voor speelzalen Dankzij een subsidie van het Oran je Fonds heeft de stichting Pha ros hoge tafels en banken kunnen kopen voor de peuterspeelzalen. Door met hoger materiaal te wer ken, kunnen rugklachten bij de peu terleidsters worden voorkomen. Met de aanschaf van dit nieuwe meubi lair wordt tegemoetgekomen aan de eisen van de ARBO. [PON 1$ HET fWKO>e.NüPft£N, H \fc 1 v\V\t«Vfc\WcM\ m PQRffiRVA OVtHVfVA rnTqün Ooês Q oz-o6-xoo6. Antoinette Stiehl heeft afgelo pen maand promotie gemaakt bij vliegtuigmaatschappij Martinair. Een bijzondere gebeurtenis, want daardoor is de oud-Texelse nu de eerste vrouwelijke bevoegde van de technische dienst, waar enke le honderden mannen werken. In de brugklas wilde ze nog secre taresse worden, schrijft Stiehl in het personeelsblad van Martinair. Een serieus plan, want samen met haar moeder volgde ze een typecursus en behaalde ze het bijbehorende diploma. Van vliegtuigonderhouds techniek had ze destijds nog nooit gehoord, maar in het laatste jaar van de MAVO raakte ze geïnteres seerd in techniek en vliegtuigen. Ze stelde haar studiekeuze nog twee jaar uit door eerst haar HAVO-diplo- ma te halen, maar koos ten slotte voor de opleiding vliegtuigonder- houd aan het toenmalige NLC in Hoofddorp. Tijdens haar vierde jaar kwam ze voor een stage bij Marti nair terecht. 'Ik had geen idee wat me te wachten stond. Eigenlijk was alles nieuw voor me. De vliegtuigen, de administratie, de procedures, de documentatie, de ploegendiensten. Dat typediploma is niet voor niets geweest. Door de grote hoeveel heid administratie die onderhoud met zich mee brengt, heb ik daar dagelijks profijt van.' Net als alle nieuwe vrouwelijke medewerkers kreeg ze eerste tijd geregeld 'hé, een meisje' te horen. 'In het begin deden de mannen wel voorzichtig met me. Ze hielden zich in, en namen me wel eens dingen uit handen waarvan ze dachten dat het te zwaar voor me zou zijn. Nu blijven ze nog wel netjes de deur voor me openhouden, maar dingen zonder te vragen van me overnemen doen ze niet meer. Af en toe gebeurt het wel eens dat bijvoorbeeld een chauffeur van een tankwagen van KLM wil helpen bij het verwisselen van een wiel. Ik denk niet dat er col lega's zijn die dat ook meemaken.' Stiehl erkent dat ze voor een zwaar beroep heeft gekozen. Ook fysiek. 'Grote dingen tillen, sleutelen op bij na onbereikbare plaatsen, tijdsdruk en ook de ploegendiensten hebben hun effect. Ik ben blij dat ik weet dat ik op mijn collega's kan rekenen. Er is altijd wel iemand die wil helpen als het me niet alleen lukt of wan neer ik iets niet weet. Na ruim vier jaar bij de technische dienst, ben ik gewoon één van de jongens en dat zou ik niet anders willen.' Na vier jaar bij de technische dienst van Martinair voelt Antoinette Stiehl zich 'één van de jongens'

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5