êJ& SS - Fusie leidt tot vertrek Alterra rSr H Cjrocn ^wartrjexels in het hart 'Discussie hulppost moet in openbaar Geert Wilders dagje op Texel Instituut weg van Texel 'MDENFLUISTERAAR Snelheidsduivel Model Nieuwgat als speeltoestel op Waddenhaven Kritiek PvdA op beslotenheid [verschijnt dinsdag en vrijdag DunucnuAD o jum zuuo Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Onderzoeksinstituut Alterra gaat Texel af. Het instituut ver trekt naar de overkant omdat het nieuwe Wageningen IMARES, waarvan Alterra een onderdeel is geworden, in Den Helder of Umuiden wordt gehuisvest. 'Texel «helaas een boot te ver', aldus vestigingsleider Han Lindeboom van het onderzoeksinstituut in 't NlOZ-poldertje dat zo'n twintig arbeidsplaatsen telt. iet behoud van het voormalige tera op Texel was al lichtelijk xizeker geworden, toen het vorig sar werd samengevoegd met het lederlands Instituut voor Visserij Inderzoek (RIVO) in IJmuiden en NO in Den Helder. Wageningen Ircversiteit en Research, waarvan klARES een onderdeel is. startte na de fusie een zoektocht naar een reuwe locatie voor het gehele insti- uut dat in totaal zo'n honderdvijftig ledewerkers telt. de Raad van Bestuur van Ie Wageningse universiteit komt èxel niet in aanmerking, omdat eiland meer nadelen dan voor telen biedt. Klanten en relaties van WARES zouden te lang moeten sizen en het verplaatsen van alle nedewerkers naar het eiland wordt als een probleem gezien. Van de onderdvijftig medewerkers wer- Auto in sloot èn2A-jarige man uit Oudeschild is i de nacht van zaterdag op zondag e! zijn auto in de sloot beland, cat hij voor een overstekend dier uitgeweken. De politie hield aan, omdat hij meer dan de Jegestande hoeveelheid alcohol phad. De politie mat bij hem 295 Scrograrn alcohol per liter uitge- tende lucht, terwijl 220 maximaal astaan. De politie meldde anvankelijk dat hij drie keer de legestane hoeveelheid alcohol had sdronken, maar dat bleek een mis- erstand te zijn. De man werd tijde- k de rijbevoegdheid ontzegd en 'werd proces-verbaal tegen hem pgemaakt. Bezit cocaïne leidt tot boete let bezit van cocaïne heeft een uit Den Burg vrijdag een eldboete van 250 euro opgele efd- Hij werd veroordeeld door üepolitierechter in Den Helder. te jongen was gesnapt door een nadat die hem op een vrij- aamiddag met de boot naar Den teder had zien gaan. Volgens poli- hechter mr. H. van Voorst ver duwde de agent het niet, omdat hij •st dat de jongen niet voor school 'werk naar Den Helder hoefde, tejongen was bij de politie bekend s drugsgebruiker. Bij terugkomst de agent de jongen aan. Bij 0n,r°le bleek dat hij 0,87 gram pcai'ne bij zich had. Het bezit daar- 111 is strafbaar. De officier van ls'itie eiste een geldboete van 260 Uro. Dat werd door de rechter Jfggebracht tot een boete van 50 euro die de jongen in vijf termij- En mag betalen. UWiSS &W> piK£ Z£l "f Mr HJ HlEL 60MS WB3BM6E Wil LEltREN PE WEKEL&WK, ÜEF HE"! ken er momenteel zo'n honderd in IJmuiden en zo'n twintig in Den Helder. Met name de medewerkers van het voormalige RIVO hadden kenbaar gemaakt graag in IJmuiden te blijven. Volgens Lindeboom hebben de medewerkers op Texel teleurgesteld gereageerd, maar wordt het besluit van de Wageningse Raad van Bestuur ook begrepen. 'We moeten klantgericht werken en daarvoor lig gen we hier toch te ver weg.' Het bestuur besloot eveneens dat het nieuwe instituut op één plek moet komen, waardoor het niet mogelijk was dat de Texelse vestiging als dependance kon blijven voortbe staan. 'Er wordt alleen nog uitge breid bekeken of het Nederlands Instituut voor Ecologisch Onder zoek in Yerseke (ook een onder deel van IMARES, red.) in Zeeland kan blijven, maar het is niet zeker dat dat plan voor honderd procent levensvatbaar is.' De Raad van Bestuur moet nog besluiten of de uiteindelijke loca tie Den Helder of IJmuiden wordt. De medewerkers van het voorma lige Alterra geven de voorkeur aan Den Helder. Lindeboom: 'Dat ligt ook dicht bij de Waddenzee. We moeten er rekening mee houden dat een deel van de onderzoeken plaatsvindt op het wad. En vanuit Den Helder kun je ook goed bij de Noordzee komen.' Lees verder op pagina 6 Huiselijk geweld Een 37-jarige man uit Den Burg is zondag rond 10.00 uur aangehou den omdat hij ervan wordt verdacht zijn vriendin te hebben mishandeld. Hij kwam haar woning binnen door een raam te forceren. Hij greep haar bij de keel en bedreigde haar. De man is meegenomen naar het bureau. Hem wacht een proces verbaal. Een 19-jarige man uit De Koog werd vrijdagavond rond 21.00 uur betrapt toen hij met zeer hoge snelheid over de Pontweg reed. Toen hij in de Prins Hendrikpolder tot stilstand werd gebracht, had de politie een maximumsnelheid geregistreerd van 138 kilometer per uur, 58 km/u har der dan is toegestaan. Zij njbewijs werd direct ingenomen, hem wacht bovendien een proces-verbaal. Broadway Bij de Waddenhaven in Oudeschild werd gistermiddag een speeltoestel geplaatst dat tevens een beziens waardigheid is. Het is het 8,5 meter lange houten scheepsmodel dat door het MARitiem Research Insti tuut Nederland (MARIN) in Wage ningen werd gebruikt om de meest gewenste vorm van het onderwater gedeelte van Teso's nieuwe veerboot (toen nog niet aangeduid als Dokter Wagemaker, maar als Nieuwgat) te bepalen. Het model, gemaakt aan de hand van het lijnenplan dat door het Bureau voor Scheepsbouw (BvS) was ingediend, werd talloze malen door een sleeptank getrokken om onder wisselende omstandigheden de weerstand in het water te bepa len, een zeer belangrijk gegeven omdat het consequenties heeft voor het brandstofverbruik en dus uitein delijk voor het milieu en de prijs van het bootkaartje. De proeven had den een bevredigende afloop. Aan het oorspronkelijke BvS-ontwerp hoefde nauwelijks wat veranderd te worden. Het onderzoek in Wageningen en het daarbij inbegrepen maken van het model heeft tonnen gekost, maar na afloop had het model geen waarde meer, tenzij er iets heel anders mee kon worden gedaan. Eigenaar Teso besloot het te schen ken aan de Waddenhaven. Het bestuur van de haven was er blij mee, want het ding kon worden toegevoegd aan het drukbezochte speelschip op het terrein. Al eer der was daar het ingekorte model van een bulkcarner als speeltoestel neergezet. Chauffeur Sieme Rijk van transportbedrijf Slegtenhorst haalde het Wagemakermodel op in Ede en leverde het gistermiddag af op het terrein van de Waddenhaven. Chauffeur Kees Vlaming van aanne- mersbednjf Tatenhove nam het over met een shovel en zette het af op de voorlopig meest gewenste positie, vlakbij het speelschip. De foto toont hoe het model door bestuurders en medewerkerkers van de Wadden haven rechtop wordt gezet. Bij het model komt nog en bord waarop wordt uitgelegd waarvoor het oor spronkelijk heeft gediend. Geldboete voor ongeval bromfiets Een man uit Den Burg is vrijdag bij de rechtbank in Den Helder veroordeeld tot een geldboete van 250 euro voor het veroorza ken van een verkeersongeluk. De man had in augustus op de krui sing van de Schilderweg met de Middellandseweg een bromfiets aangereden. De Texelaar verzuimde voorrang te verlenen aan de bromfiets toen hij van de Schilderweg de Middel landse weg opreed. De bromfiets, waarop twee mensen zaten, reed hem op dat moment tegemoet op het fietspad langs de Schilderweg. De twee raakten gewond aan heup en ribben. Rechter mr. H. van Voorst achtte het bewezen dat de Texelaar een voorrangsfout had gemaakt. De officier van justitie stelde in eerste instantie dat de Texelaar ook roeke loos rijgedrag te verwijten viel, maar dat nam de rechter niet over. Ook de officier van justitie haalde die term terug tijdens het formuleren van haar aanklacht. Volgens Van Voorst was er sprake geweest van een alledaagse onvoorzichtigheid die iedereen kan overkomen. 'Maar dat neemt niet weg dat er een ver- keersfout is begaan.' Het was voor de Texelaar de eer ste keer dat hij bij een aanrijding betrokken was geweest. Het ging de afgelopen dagen als een guards voor een dagje ontspanning in de winkel rondstruinde, hielden lopend vuurtje over het eiland, het naar het eiland gekomen. Wilders bodyguards buiten de wacht, omstreden Tweede-Kamerlid Geert bracht onder meer een bezoek aan (FoioJemnvmhinum Wilders was zaterdag op Texel. Het Kees de Waal waar hij wat Texelse Kamerlid was samen met vier body- producten kocht. Terwijl hij binnen De discussies die zich rond de aanbestedingscriteria van het PHH-gebouw hebben afgespeeld, moeten nog een keer in de open baarheid plaatsvinden. Dat stelt de PvdA. De partij vindt het een slechte gang van zaken dat colle ge en coalitie in beslotenheid drie vergaderingen aan de perikelen rond het hulpverleningsgebouw hebben gewijd. De coalitiepartijen Texels Belang. CDA en Groenlinks en het college van burgemeester en wethouders liggen inmiddels weer op één lijn. Dat valt op te maken uit een geza menlijke persverklaring van het col lege en de coalitie. De partijen leg gen zich erbij neer dat de criteria zijn zoals ze zijn. De PvdA vindt de verklaring een 'verbloemend' stuk en wil zich er niet achter scharen. Volgens raads lid Eric Hercules komt het voor de bevolking vreemd over dat college en coalitie de rijen weer gesloten hebben, terwijl de partijen een week geleden nog veel moeite hadden Olievlek Noordzee De Kustwacht heeft gisteren ten noordwesten van Texel en Vlieland een olievlek van ruim zeven kilome ter lang en één kilometer breed ont dekt. De vlek dreef op zo'n twintig kilometer ten westen van Vlieland. Volgens Rijkswaterstaat, dat met een oliebestnjdingsvaartuig de boel opruimt, is er geen gevaar voor de Waddenzee en de eilanden. Het is onbekend waar de vlek vandaan komt. Fietsster gewond Een 51-jarige vrouw uit Muiderberg is vrijdag met verwondingen naar het ziekenhuis gebracht nadat ze met haar fiets ten val was geko men. Dat gebeurde op de Ooste- renderweg tussen de Spangerweg en Molenbuurt. Ze fietste naast een 55-jarige man. Waarschijnlijk zijn hun sturen in elkaar gehaakt. met de gang van zaken. 'De bevol king moet kunnen weten wat er in de tussentijd is gebeurd. Dat moet in een openbare vergadering ter tafel worden gebracht.' Volgens de PvdA hebben de coa litiepartijen tot besloten overleg gekozen in verband met de politieke gevoeligheid van het onderwerp. 'Terwijl de gemeenteraad had afge sproken dat besloten vergaderin gen alleen zouden plaatsvinden als er belangen van derden geschaad konden worden of geheimhouding noodzaak was voor bijvoorbeeld het uitreiken van een lintje.' Hercu les wijst erop dat de besloten ver gaderingen plaatsvonden nadat de inschrijvingstermijn voor het PHH- gebouw was afgesloten waardoor dat geen reden voor beslotenheid hoefde te zijn. De sociaaldemocra ten zijn volgens Hercules bij één besloten vergadering aanwezig geweest. 'Daar hebben we gezegd dat dit in de openbaarheid had moeten plaatsvinden.' De coalitie koos voor besloten bijeenkomsten om te voorkomen dat er mensen beschadigd zouden kunnen raken. De PvdA vindt dat het college op drie fronten heeft gefaald bij de aanbesteding van de gezamenlij ke hulpverlemngspost. Het college heeft zich volgens de sociaaldemo craten onvoldoende ingespannen om Texelse ondernemers optimale kansen te bieden bij de aanbeste ding. Het college had de raad beter op de hoogte moeten houden van de wijze waarop aan de inspanningen werd gewerkt. De PvdA heeft er ook moeite mee dat burgemeester Joke Geldorp en wethouder Peter Bakker meldden dat zij mets wisten van de omstreden mail die een ambtenaar op 19 mei aan TVO stuurde. In die mail werd gesteld dat er niets aan de criteria zou veranderen, terwijl het college op hetzelfde moment de intentie had uitgesproken de criteria bij de politie en de Stichting Wonen Texel ter discussie te stellen. Vol gens de PvdA past het bestuurders niet om de verantwoordelijkheid om ambtenaren af te schuiven. 'Alleen het college is af te rekenen.' Het huiskamerfestival was met 3300 bezoekers nagenoeg uitverkocht, publiek en artiesten reageerden wederom laaiend enthousiast en ziek en zeer bleven de organisatie bespaard. Toch is het maar de vraag of de vijfde aflevering van Broadway een vervolg krijgt. Pagina 6 Gouden Koe Het begrip Gouden Koe heeft voor de gebroeders Jeroen en Ron Hin, melkveehouders in Spang, sinds vorige week een bijzondere beteke nis. Al 35 jaar wordt op Sint Maar- tenshoeve onafgebroken melk van eersteklas kwaliteit geproduceerd, een uitzonderlijke prestatie die door afnemer Campina werd beloond met een beeld van een vergulde koe. Pagina 9 NlOZ-directeur Het NIOZ verwacht uiterlijk aan het einde van dit jaar een nieuwe direc tie te hebben. Tot die tijd neemt dr. Herman Ridderinkhof waar als wetenschappelijk directeur. De 47- jarige Hoqrnder vervangt prof. dr. Johan Meulenkamp. Pagina 11 Reddingboten zoeken Rus Reddingboten De Beursplein 5 en de Francine Kroesen uit De Cocksdorp en De Koog hebben zondagmiddag meegedaan aan een grote zoekactie naar een 59- jarige Rus die op zo'n 23 kilome ter ten noordwesten van Texel te water was geraakt. De man was opvarende van het Estlandse motorschip Agnes, Het Kustwachtcentrum in Den Helder ontving om kwart voor twaalf een melding dat de Rus vermist werd. De Texelse reddingboten voeren samen met de Dorus Rijkers uit Den Helder en de Graaf van Bylandt van Vlieland uit om de man te zoeken Ook een helikopter van de Konink lijke Manne, een Search-and-Res- cuehelikopter en de waterpolitie in Den Helder werden ingeschakeld. De Graaf van Bylandt ontdekte rond twee uur op zo'n 25 kilometer ten noordwesten van het eiland het stoffelijk overschot. De politieboot nam het lichaam over en bracht het aan land op het marineterrein in Den Helder. De Rus heeft vermoedelijk zelfmoord gepleegd. Een woord voerder van het Korps Landelijke Politiediensten bevestigde dat aan boord een afscheidsbrief van de man lag. (Advertentie) TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Zwitserleven Ronde om Texel 2006 Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1