5 Veelbelovend nieuw begin voor Wereldwinkel 'Laat ze alsjeblieft afblijven van Den Hoorn' Prominente kritiek op plannen Loodsproject DuiN Communicatie met raad moet actiever yer&quviên.ou aen scow oa koog. 3 (ÏÏiïll RmêR(Kr...br>"i. ik wcur D< Even motor aan goed voor gang naar rechter Naar aanleiding PHH-gebouw TEXELSE j COURANT DONDERDAG 8 JUNI 2006 NOU NIET ZO LEUKVWRNT ZE..b«°« WIU.EN HET DORP DEM HOORM.. „"BRon fDRr 3t mar over HET LcoKPRoittr \jj ÖiA t ouoo'^^Rcri 2oofe| GOÊOE flUONO.WlER NOUfi vftN 08-oO-ioofe MET BlSGRéT MRRRTEM OGH ROSSUM NOU MRRRTEN, WRTlS HET NlEUDS) VRN DE WESTEN??/ IKVMST NIETDRT3E HET OVER TEXEL "ZOol HcöBtN SMIMIETOUERf RMERlKft Em demonstratie van de vechtdans Capoeira w lTfiemchten de openingshandeling. n de activiteiten rond de n e wereldwinkel. Rechts: Harry (65) en Fien Vrijdag begon een nieuw en veelbelovend hoofdstuk in de geschiedenis van de Texelse Wereldwinkel. Officieel werden de deuren van het nieuwe pand op de hoek Weverstraat-Parkstraat geopend, als hoogtepunt van een leestweek met allerlei activitei ten, bedoeld om de belangstelling te wekken van een breder publiek dan de mensen die de wereldwin kel tot dusver wisten te vinden. Het ziet ernaar dat dit lukt. De eerste dagen werd al een verheu gende omzet geboekt. Door de vestiging op deze A-loca tie en de veel betere presentatie volgens een landelijk concept dat middels door de meeste wereld- r.nkels is gevolgd, moet de kas- ook in de toekomst blijven melen. Er moet echter nog het een en anders gebeuren om de herstart genoeg financiële basis te geven. De Stichting Wereldwinkel Texel heeft op de Texelaars het beroep in om door giften of renteloze leningen de hele winkelinrichting Ie bekostigen. Ter gelegenheid van de opening wordt een 'tegelactie' gehouden: een symbolische ver koop van vloertegels voor 30 euro K- stuk, of 330 euro per vierkante reter winkelvloer. Wie een rentelo- Eëning geeft, krijgt een certificaat. Is beginnen in 2011 wordt jaar- £s20 procent van de certificaten irgeloot. Wie op deze en andere Bieren steun wil geven kan in winkel de nodige informatie en lapieren krijgen. «lens de openingsmiddag kreeg het publiek volop gelegenheid om kennis te maken met de winkel en was er in het buiten het gebouw het nodige te doen op het gebied van kleurplaten, Afrikaans dansen, Capoeira en muziek. Er was een kleur- en fotowedstrijd waarvan de prijzen op 16 juni worden uitgereikt. Tegels De eigenlijke plechtigheid werd geopend door voorzitter Rikus Kieft van de stichting Wereldwinkel Texel. Tweede spreker was wethou der Peter Bakker die, gestoken in gemeentelijk werkpak een kruiwa gen met tegels bij zich had en een cheque van €330, - overhandigde. De aanvraag van de wereldwin kel voor een investeringssubsidie is nog bij de gemeente in behan deling. Harry de Graaf maakte als openingshandeling samen met de 7-jarige Fien (dochter van winkelco- ordinator Evalien Smit-Doorn) twee strikken los waardoor een paneel foto's waarmee de deur was ver sperd, opzij kon worden gehaald. Dat gebeurde nadat De Graaf had verteld over de vroege herinneringen die hij aan dit winkelpand bewaarde. In april 1945 was hij er als 4-jarige bij toen zijn vader de winkelvoor raad van Jan Nauta in veiligheid bracht, nadat het gebouw tijdens de Russenoorlog grotendeels was verwoest. Op dat moment zat de 'staatsgevaarlijke' Nauta in Assen. Dezelfde Nauta had niet lang tevo ren ruzie gehad met de bezetter met als gevolg dat de Duitse eilandcom mandant bepaalde dat zijn soldaten niet meer bij Nauta mochten kopen. In de winkel werd een bord opge hangen: 'Für Deutsche Wehrmacht verboten'. Argwaan De Graaf zei zeer ongerust te zijn geworden toen hij op straat hoorde dat de wereldwinkel het pand van Nauta ging huren. Het leek hem onmogelijk dat de wereldwinkel de ongetwijfeld hoge pacht voor deze A-lokatie zou kunnen opbrengen, tenzij het voor een vriendenpnjsje zou zijn. 'Dat leek me zeer onwaar schijnlijk, want ik ken Jook Nauta. Hij is maatschappelijk zeer betrokken, maar zet zijn riante kapitaalspositie niet op het spel' Bij nadere informatie was echter duidelijk geworden dat Nauta niet het onderste uit de kan had gewild, maar de pacht had afgestemd op de omzet. Daarbij was er wel vanuit gegaan dat die omzet zodanig zou stijgen dat een normale pacht er op den duur wel vanaf zou kunnen. De Graaf hoopte dat de nieuwe winkel niet alleen een verkooppunt zou zijn, maar ook een ontmoe tingsplaats van mensen die zich wereldburger voelen en iets willen doen op het gebied van ontwik kelingssamenwerking, zonder nati onale scheidslijnen. Van zijn spe ciale bevoegdheden als ereburger maakte hij daarom gebruik om het verbod van de Inselkommandant op te heffen... Een juiste uitspraak, verkeerde plaats Hij dacht eind vorig jaar het motor tje van zijn snorfiets nog wel even te kunnen aanzetten. Hij was bijna thuis, de weersomstandigheden vielen tegen en hij voelde zich ver moeid. Het leverde een inwoner van Den Burg vrijdag bij de recht bank in Den Helder echter een geldboete van honderd euro op. De man, die naar eigen zeggen slechts dertig meter met het motor tje aan op de snorfiets had gereden, werd door de politie in de kladden gegrepen. Bij een alcoholtest bleek dat hij teveel had gedronken. Dat leidde tot een gang naar de poli tierechter, omdat hij in 2004 ook al eens was gepakt voor rijden onder invloed. De man verklaardategenover rechter mr. H. van Voorst dat hij op de avond van het voorval naar een feest van de solexclub was geweest en tien bier had gedronken. Na afloop was hij een clubgenoot, die eveneens had gedronken, terwille geweest om zijn snorfiets mee naar huis te nemen. 'Ik ben gaan fietsen, maar alleen het laatste stukje heb ik even de motor aangezet.' De Texelaar baalde ervan dat hij dat gedaan had. Sinds het incident in 2004 had hij naar eigen zeggen niet meer met drank op ach ter het stuur had gezeten. De officier van justitie stelde in haar aanklacht dat de Texelaar in de fout was gegaan door aan het verkeer deel te nemen, terwijl hij teveel had gedronken (hij had 325 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht, terwijl 220 microgram maximaal is toegestaan). 'Als u dronken bent, mag u ook niet fietsen. En al had u het motortje maar één meter aan gehad, dan was u ook strafbaar geweest.' De openbaar aanklaagster trok een vergelijking met Feyenoord- trainer Erwin Koeman die zich voor de rechter moet verantwoorden omdat met teveel alcohol achter de kiezen bij De Kuip zijn auto een stukje had verzet. 'Daar moeten we streng in zijn. Het kan maar een klein stukje zijn, maar er kunnen ongeluk ken gebeuren.' De officier eiste een geldboete van 150 euro De rechter legde de man een boete van 100 euro op. Hij hield daarbij rekening met zijn inkomen. Hij hield geen rekening met een bedrag van 750 euro dat de man had moeten betalen voor het verplicht volgen van een cursus bij het CBR. De man stelde dat het betalen van dat bedrag voor hem ook al als een straf had aangevoeld, maar daar kon de rechter niet in meegaan. 'De kosten van een cursus kunnen volgens het strafrecht niet als deel van de straf worden beschouwd.' Phone House in Den Burg Telefoonaanbieder The Phone House opent zaterdag de deuren van een nieuwe winkel in het pand van Combi Texel aan de Parkstraat in Den Burg. Het is het 157ste filiaal in Nederland. Donald de Vrind, van Combi Texel ziet de komst van de nieuwe 'winkel in een winkel' als een verrijking van het aanbod. 'Door de huidige ont wikkelingen groeien de verschillende branches steeds verder naar elkaar toe. Er zijn fototoestellen waarop je een boodschap kunt inspreken en telefoons waarmee je kunt fotogra feren en filmen. Mensen zijn daarbij op zoek naar een plek om de nieuwe ontwikkelingen te kunnen zien.' The Phone House werd vong jaar geko zen tot beste winkelketen op tele- foongebied. Het college gaat deze collegeperi ode extra aandacht besteden aan de communicatie met de raadsle- bij de start van nieuwe aan bestedingstrajecten. Dat stellen bet college en de meeste poli tieke partijen in een gezamenlijke verklaring naar aanleiding van de Perikelen rond het toekomstige PHH-gebouw. fe" 'actievere communicatie' moet volgens de verklaring voor zorgen fe bij nieuwe projecten vóór de Sart van een aanbestedingspro- realistische verwachtingen bestaan over de kansen voor Texel- eondernemers. College en coalitie Seilen beide een 'groot belang aan jctievere communicatie te hechten. wder nieuwe projecten kunnen de en het raadhuis worden ver- an. De gemeente moet die alle- oog aanbesteden, be coalitiepartijen Texels Belang, 'DA en Groenl.jnks leggen zich jeer bij de criteria die in de pro cure voor het hulpverleningsge- touw zijn gehanteerd. 'We had- het liever anders gezien', aldus fractievoorzitter Piet Standaart van xs|s Belang, 'maar we hebben °°k te maken met andere part us en die hebben op basis van lejkwaardigheid over de criteria *sl°ten.' De andere partners zijn Politie Noord-Holland Noord en 06'Stichting Wonen Texel. Samen dfhf6 9emeente stelden die aan hand van adviezen van extern "kiesbureau Hevo in Den Bosch critena vast. raad kwam begin mei op de van die criteria nadat het JjT®? Verbond van Ondernemers de bel had getrokken. De aan- [v .9sProcedure liep toen al. Politieke partijen hadden liever een eerder stadium gehoord dat voor Texelse ondernemers zou ■'9 werd om aan de criteria te vol- ovprt werden die, na het nodige eg, van gemeentewege op de te dag van de procedure nog oiscus-sie gesteld tijdens over Ms met de SWT en de politie. Dat ■leidde niet meer tot veranderingen. In de verklaring stellen de coalitie en het college dat 'tot op het laatste moment alles op alles is gezet om de kansen voor Texelse onderne mers zo groot mogelijk te maken'. Om meer duidelijkheid rond aanbe stedingen te krijgen, wil het college aanbevelingen van het ministerie van Binnenlandse Zaken en de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten in de gemeentelijke nota Inkoop- en aanbestedingsbeleid verwerken. Ook worden de bevoegdheden voor de raad bij nieuwe aanbestedings procedures aangescherpt. Bijeenkomst Loodsproject In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn begint vrijdag om 20.00 uur een bijeenkomst over het Loodspro ject. Ingegaan wordt op de vragen en reacties die bij bureau Parklaan zijn binnengekomen naar aanlei ding van de vorige bijeenkomst en de Samenhangende Schets, waarin voorstellen zijn gedaan voor het dorpsontwikkelingsplan. Het betreft in feite de één-na-laatste mogelijk heid om kritiek te spuien en sug gesties te doen. De samenstellers gebruiken de resultaten van de bij eenkomst van morgen voor een bijgewerkte versie (het concept), die waarschijnlijk vlak na de zomerva kantie zal worden gepresenteerd. KIJK OP DE KUST BeROUD Word donateur. Bel 071 5160490 of surf naar www.duinbehoud.nl Het groepje criticasters dat met argusogen het Loodsproject volgt, heeft prominente steun gekregen. Historicus, Amerika- deskundige en televisiepersoon lijkheid Maarten van Rossum wendde zich afgelopen week tot deze krant om in even bloem rijke als scherpe bewoordingen zijn bezorgdheid uit te spreken over de toekomstplannen voor Den Hoorn. 'Van De Koog hebben ze al een afschuwelijk en vulgair oord gemaakt, dat ik mijd als de pest. Laat ze alsjeblieft afblijven van één van de laatste dorpen in Nederland die ze niet grondig hebben verpest.' Van Rossum weet waarover hij spreekt, vindt hij. Zijn grootouders bezochten Texel al in de jaren twin tig van de vorige eeuw. Zelf maakte hij als kind in de jaren vijftig ken nis met het eiland. Met zijn ouders logeerde hij eerst in het nu allang afgebroken hotel Californië in de Dennen, later verhuisden de Van Rossums naar pension Lida in De Koog, voorloper van appartemen tencomplex Het Gouden Boltje. 'Dat was vrij eenvoudig, zoals dat gold voor alles in De Koog. Het dorp had een rustig en lieflijk karakter, met een Dorpsstraat die nog door het kerkje werd gedomineerd. Maar tot onze ontzetting hebben ze De Koog in de jaren zestig en zeventig in tien jaar tijd totaal verpest met winkel tjes, pizzeria's, discotheken, plastic terrasstoelen en andere onbeschrijf lijke ellende. Ze dachten dat ze iets moesten doen voor de toerist, maar de kip met de gouden eieren werd het slachtoffer. Ik kom er tegen woordig echt helemaal nooit meer.' Nadat zijn moeder tijdens een fiets tocht over het eiland appartemen tenboerderij De Gouden Reaal had ontdekt, week de familie Van Ros sum uit naar Den Hoorn, waar ze de eenvoud terugvonden die De Koog in snel tempo had verloren. Maarten van Rossum komt er nog steeds graag en veelvuldig, 'leder voorjaar en ieder najaar een week en 's zomers meestal twee weken.' Hij brengt zijn tijd vooral wande lend door, waarbij de zuidwestpunt van het eiland favoriet is. 'Met veel genoegen zit ik ook bij paviljoen Jan Ayeslag. Daar is precies wat ik zoek: het is er klein, rustig en eenvoudig. Naar dat grote paviljoen bij paal 9 ga ik nooit. Ik vind het er afschuwelijk. Ze hebben er daar naar mijn mening al te veel aan gedaan om het de toerist naar de zin te maken.' Uitwassen Van Rossum zegt altijd te hebben gevreesd dat ook Den Hoorn eens ten prooi zou vallen aan de uitwas sen van de moderne tijd. Toen hij onlangs de voorstellen onder ogen kregen die door de landschapsar chitecten van Bureau Parklaan zijn geformuleerd in de concept-nota over de toekomst van Den Hoorn, meende hij dat zijn vrees werkelijk heid zou worden. 'Een belachelijk stuk. Eerst staat er allerlei geleerde praat over de waterhuishouding, slootoevers en het restaureren van tuinwalien. Als ze dat wilien, moeten ze hun gang maar gaan, daar heb ik weinig tegen. Maar daarna komt de aap uit de mouw en blijkt dat er vooral gebouwd moet worden. Waarom dat nu juist in één van de mooist bestaande dorpsgezichten moet. is me een raadsel.' De tegenwerping dat de inwoners zich bezinnen op maatregelen om de leefbaarheid te bewaren en daar bij ook graag zien dat er een klein aantal woningen wordt gebouwd, is niet besteed aan Van Rossum. 'Structureel is er niks mis met Den Hoorn. Waarom zou je daaraan gaan sleutelen? Het gaat erom dat je je op een hellend vlak begeeft. Dat is al begonnen door toestem ming te geven voor de bouw van die schuur en dat huis bij de kam peerboerderij aan de Stolpweg. Dat staat een beetje in de ruimte, los van het dorp. Het gevaar bestaat dat mensen gaan denken dat je die ruimte ertussen wel kan opvullen met huizen. En als die er eenmaal staan, kan er nog wel meer bij. Let op je zaak voor de lange termijn. Er is niet zoveel nodig om zulke kleine kwetsbare dorpen ernstig te verminken.' Spottend noemt Van Rossum zich zelf 'een oude, conservatieve man', die het liefst heeft dat er helemaal niets verandert. Hij kan zich met enige tegenzin echter wel voorstel len dat de Hoornders zelf vinden dat er woningen moeten worden gebouwd. 'Maar zorg ervoor dat het gebeurt op een plek waar het 't minst kwaad kan.' Zelf durft hij geen locatie te noemen. De bun galows die in de jaren zeventig aan de Naalrand zijn gebouwd, vindt hij 'gedrochten', zodat daar eventueel nog een paar huizen zouden kunnen worden gebouwd. Aan de andere kant zou dat ten koste gaan van 'dat schitterende uitzicht' dat je op Den Hoorn hebt vanaf De Petten. 'Misschien kun je iets bedenken waarmee je die tweede woningen weer beschikbaar maakt. Nu staan ze het grootste deel van het jaar leeg. Dat hoef je helemaal niet te bouwen.' Walging Het plan, dat in Den Hoorn zelf zowel op kritiek als lof kan rekenen, staat volgens Van Rossum ook in andere opzichten vol 'belachelijke voorstellen'. 'Wat moeten we nu met al die loodspunten? Of een kunstwerk op de Hors?' Met wal ging in zijn stem: 'En dan willen ze ook nog het dorpscentrum upgra den, met winkeltjes en cafeetjes. Het is hier al mooi, daar moet je niks aan willen veranderen.' Nieuwe onderkomens voor toeristen kunnen evenmin op zijn steun rekenen, zelfs niet als ze de omgeving op het oog maar weinig aantasten 'Houd dat Spaanse vissersdorp voor ogen, dat om toch iets voor de toerist te doen besluit een hotel te bouwen. En daarna een tweede. En dan nog één en nog één. Tot er van dat Spaanse vissersdorp niets meer over was.' Kennissen in het dorp die hem ver zekeren dat het allemaal zo'n vaart niet zal lopen en dat de voorstellen die met algemeen worden gedragen het toch met zullen halen, waar schuwt hij alert te blijven. 'Het staat allemaal wél in dat belachelijke rap port. En kennelijk zijn er allerlei EU-subsidies beschikbaar om zulke plannen uit te voeren. Stop het dan maar eens af. Weet u nog hoe het gegaan is met de Betuwelijn? Jarenlang is erover gediscussieerd en toen halverwege de aanleg bleek dat-ie nergens goed voor was, zei men dat we niet meer terugkonden omdat er al zoveel in was geïnves teerd en is men toch maar doorge gaan. Moet u zien wat dat kapot gemaakt heeft. En dat voor een spoorlijn die in Duitsland zomaar stopt.' In het somberste scenario ziet Van Rossum zichzelf voor de tweede keer afscheid nemen van een vaste vakantiebestemming op het eiland. 'Dan ga ik misschien wel naar De Waal, dat er nu nog rustig en een voudig bij ligt. Tot ze daar ook besluiten dat ze vooruit moeten en een paar cafeetjes en restaurantjes gaan bouwen...' ie in Den Hoorn. Van De Koog hebben z

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5