Vakantiekrant Frappant verschil met Den Helder Hoornder Atelier Route Nieuwe kans voor ondanks Rondje succes voorbeeldwoning Cjrotn "ZwarLv Jexeh in het harL, IECLAIIESCKAPEN Gratis* ruit repareren? Meer meldingen van overlast Rondezeilers bij VC-boei overvallen door windstilte Veel interesse voor gemeentelijke kunst Hoop bij Duurzaam Texel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12084 DINSDAG 20 JUNI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Michiel Drijver Met een groot concert in de Oos- terender Maartenskerk, waarin hij het fanfareorkest van Excelsior en een gelegenheidskoor van 70 kin deren leidde, heeft Michiel Drijver zaterdag examen gedaan voor de dirigentenopleiding voor fanfare en harmonie van het conservatorium in Alkmaar, Pagina 2 Freek ten Klooster Freek ten Klooster vertrekt als direc teur van basisschool De Fontein in Den Burg. De 34-jarige Ten Klooster verruilt de leiding over de school voor een baan als leraar op een christelijke school in het Gelderse Bennekom. Pagina 3 Denise Betsema Denise Betsema heeft afgelopen week in Havelte het Nederlands kampioenschap mountainbike gewonnen. Pagina 7 Vrouw gedupeerd door aanrijding Een 72-jange vrouw uit Het Noorden is zwaar gedupeerd door een ver keersongeluk waarvan ze zondag avond 11 juni slachtoffer werd. De fietsende vrouw werd vlak bij haar huis aan de Schorrenweg aangere den dooreen man in een rode auto, die haar slingerend tegemoet reed en bovendien op een weggedeelte reed dat wegens werkzaamheden was afgesloten. De vrouw belandde in een aangrenzende sloot en heeft daarna volgens eigen zeggen moe ten vechten om zich uit de zuigende modder te bevnjden. Het slachtoffer verloor daarbij haar bril en mobiele telefoon. De vrouw raakte gewond en staat nog onder doktersbehan deling. De dader, een man met kort blond haar. reed door zonder zich bekend te maken, waardoor de vrouw voor de kosten opdraait. In haar geval een flinke strop, omdat ze slechtziend is en de vervangings- kosten voor haar bril zo'n €500,- bedragen, terwijl ze moet rondko men van een AOW-uitkering. Haar mobiele telefoon vond ze terug, maar deze bleek onherstelbaar beschadigd. De gedupeerde vrouw hoopt dat de automobilist alsnog zijn verantwoordelijkheid neemt en de zaak met zijn verzekenngsmaat- schappij regelt. 'Desnoods ano niem. Wat mij betreft gaat hij naar de Thuiszorg, dan weten zij mij wel weer te vinden.' (Advertentie) Zie pagina 6 T E X E LS E 3)cOlj RANT ZmrL-Jhtlt U bet én Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: bouwen texe! KflBELTEX Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. OOK Zo'n zTn> IN SHOARMA? fiOEDMlEUÜS I VoLOEmDE week I i-1'6 ik iv D£ ■JpliVKEL A Gratis bijlage TEXELSE -'COURWT Advertenties voor de Vakantiekrant van 30 juni kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 21 juni bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. (Advertentie) nog niet, maar er hebben zich bij de gemeente inmiddels meerdere initiatiefnemers gemeld. Volgens de woordvoerder loopt er momenteel één aanvraag. van vervolgen. Een groot deel van de zaken wordt afgedaan via bureau HALT. Het gaat hierbij om jonge ren van 12 tot 18 jaar die de fout ingaan met vernieling, baldadigheid en kleine diefstallen. Zij krijgen via HALT de mogelijkheid te leren van hun fouten en de schade te herstel len, bijvoorbeeld door zelf de graffiti weer van de muren te halen of de schade te vergoeden en excuses aan te bieden aan de benadeelde. In hoeveel gevallen bureau HALT was ingeschakeld, kon Kamperman niet zeggen. Het aantal meldingen van overlast door drank en drugs nam af van 19 naar 11wat overigens niets zegt over het aantal gebruikers. Geweld Ook in andere opzichten bood het rapport enkele opvallende gegevens. Zo steeg het aantal aangiften van geweld licht (van 77 naar 79), terwijl het aantal verdachten veel sterker toenam (van 38 naar 52). Volgens de politie blijkt uit onderzoek dat inwo ners van Den Helder en Texel meer last van geweldsdelicten in uitgaans gebieden hebben dan anderen in de regio Noord-Holland Noord. Het gaat hierbij vooral om bedreiging, mishandeling en straatroof, maar het rapport maakt geen onderscheid in de mate van voorkomen. Lees verder op pagina 7 Onderzoek naar zorgboerderijen De gemeente wil onderzoek doen naar de mogelijkheden voor de oprichting van zorgboerderijen op het eiland. Dat blijkt uit de kadernota 2006-2010 die van avond door de politieke partijen wordt besproken. Het onderzoek moet volgens een woordvoerder duidelijk maken op welke wijze in het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied de vesti ging van zorgboerderijen ruimte- mogelijk kan worden gemaakt. willen daarmee vooruitlopen op onderwerpen die gaan komen.' te gemeente heeft tot nu toe geen SKcifiek beleid voor de vestiging «n zorgboerderijen. Als initiatief nemers voor zorgboerderijen nu ii aanmerking willen komen voor vestiging, moet dat via een zoge toen zware artikel 19 procedure op de Wet Ruimtelijke Ordening Wopen. Zorgboerderijen zijn .er Terwijl bij de politie in Den Helder minder meldingen binnenkwamen over door jongeren veroorzaakte overlast, ondervonden Texelaars vorig jaar beduidend méér hinder. Het aantal meldingen steeg van 38 naar 63. Reden om te klagen waren onder meer geluidsover last, overmatig alcoholgebruik, wildplassen en gebruik van ver dovende middelen. De aanpak van jeugdcriminaliteit was donderdagavond één van de gespreksonderwerpen in de raads commissie Middelen, waar groeps- chet Jan Kamperman toelichting gaf op het Werkplan politie Den Helder Texel 2006. Niet geheel verrassend wordt de meeste over last volgens het rapport veroorzaakt b het uitgaansleven. Met name de jongeren die 's zomers op schepen van de bruine vloot Oudeschild aan doen, hebben daarin hun aandeel. Ook de meeste geweldsdelicten zijn gerelateerd aan horecabezoek, voor de politie reden om zowel 's zomers als 's winters in samenwerking met beveiligers extra toezicht uit te oefe nen. Opvallend is dat het aantal min- deqange verdachten het afgelopen par afnam van 28 naar 13. Volgens Kamperman wordt dat mogelijk ver oorzaakt door een andere manier Schimmels in het gemeentearchief tet gemeentearchief is aangetast tox schimmel en moet worden ^gehaald en gereinigd. Dat Bakte burgemeester Joke Geldorp toiderdagavond bekend in een ver kering van de raadscommissie wfdelen. Volgens haar is er 'niets «ponders' aan de hand en komen elk archief' schimmels voor. Punt is wel dat het leeghalen handmatig Jjioet gebeuren en dus een nogal klus dreigt te worden. Welke PPen moeten worden genomen, log niet bekend. De gemeente teeft deskundigen in de arm geno- m;n'die binnen tien dagen met een ®ries komen. In afwachting daar- n 's het archief voorlopig gesloten verspreiding te voorkomen. Minder deelnemers aan de start, maar wel 396 zeilers die de Ronde om Texel volbrachten, en dat is bij de 28 eerdere edities van de grootste catamaranrace ter wereld wel eens anders geweest. Type rend voor deze ronde was ook de wispelturigheid van het weer. Zei lers die met de wind in de zeilen met flinke vaart de noordpunt van het eiland passeerden kwamen ter hoogte van de VC-boei ten noord oosten van het eiland bij gebrek aan wind praktisch stil te liggen, om op het spiegelgladde water langzaam voort te dobberen. Ongeduldige zei lers stapten van hun catamaran en duwden of trokken (zie foto) hun vaartuig zelf maar vooruit, anderen namen het ervan en wachtten lig gend in het zonnetje tot de wind zou aantrekken. Dat gebeurde ter hoog te van de IJzeren Kaap, waarna de zeilen opbolden en vooral voor bij Oudeschild de snelheden flink opliepen. Spannend was de finish, waarbij twee Zweedse teams om de hoogste eer vochten. Winnaars werden Göran Marström en Thomas Persson uit Zweden met een zelf gebouwde boot. Met 4.10.34 uur deden ze er bijna twee uur langer over dan de winnaars van vorig jaar. Meer over het rondje elders in deze krant. (Foto Damn Grftay VeMRonde om Texan Met naar schatting 700 bezoe kers is de Open Atelier Route, die afgelopen weekend in Den Hoorn werd gehouden, ondanks concur rentie van de Ronde om Texel een groot succes geworden. Bijzon dere waardering was er voor de tentoonstelling in dorpshuis De Waldhoorn, waar 45 kunstwerken te zien waren uit de gemeente lijke collectie, die normaal niet voor publiek toegankelijk is. Veel aandacht trokken vooral de elf tekeningen en schilderijen van Ad Blok van de Velden, die het oude land van Texel van vóór de ruilver kaveling vastlegde. Andere kunst werken die jarenlang in de kelder van het gemeentehuis lagen, waren van onder anderen Reinier Bakels, Souwtje de Wijn, S. Kuperus, Niek Welboren, Corrie Gottschal en Jan Wolkers. Opvallend was ook een even traditionele als met gevoel voor precisie gemaakte tekening van Anton Pieck van het kerkje van Den Hoorn. Overigens hadden de organisatoren van Galerie Melk en Klif ART zich niet alleen op de opge slagen kunst gericht. Wethouder Marian Merkelbach, die de expo sitie opende, vertelde dat in haar kamer op het gemeentehuis enkele kale plekken te zien waren, met briefjes waarop alleen maar 'Atelier route' stond. Bezoekers vroegen in het gastenboek in De Waldhoorn de kunstverzameling vaker te tonen. De hartenkreten lijken te worden gehoord, want Merkelbach heeft al laten weten volgend jaar de opslag ruimte nogmaals te willen openen en dan ook de organisatie van de tentoonstelling voor rekening van de gemeente te laten komen. Ook de rest van het evenement verdient een herhaling. Ruim dertig Hoornder professionals en liefheb bers, inclusief een handvol bevriende kunstenaars, exposeerden hun werk op dertien locaties in Den Hoorn en omgeving. Ze brachten daarmee vol gens Merkelbach 'de kunst onder de mensen' en sloten met het initiatief bovendien mooi aan op het Loods- project, dat versterking van de cul tuur en historie van Den Hoorn voor staat. De variatie was groot, want hoewel schilderijen en tekeningen de boventoon voerden, waren op meer dere locaties ook foto's en kera mische voorwerpen te zien en trok de 87-jarige oud-timmerman Han Bakker veel belangstelling met zijn prachtige houten creaties. Prachtige blikvangers waren ook de manshoge portretten en andere foto's van Pie- ter de Vries, te zien in de tuin van Klif ART. De belangstelling was niet alleen groot bij de bezoekers. Zelfs tot twee dagen voor het begin meldden zich kunstenaars met de medede ling dat ze ook graag meededen. De Stichting Duurzaam Texel heeft hoop gekregen dat er alsnog in Den Burg West een voorbeeldwo ning voor duurzaam bouwen kan komen. De werkgroep Duurzaam Bouwen wil het project, dat bijna twee jaar in de koelkast heeft gestaan, weer nieuw leven inbla zen. Duurzaam Texel put hoop uit een gesprek dat ze recent met het col lege van burgemeester en wethou ders heeft gehad. Volgens coördina tor Nienke Bloksma van Duurzaam Texel is het nieuwe college bereid ruimer met de voorwaarden om te gaan dan het vorige. 'We kregen bij voorbeeld het advies om de woon kamer en het kantoor in de woning meer in elkaar te laten overlopen.' Een van de belangrijkste voorwaar den is dat de voorbeeldwoning een maatschappelijke voorziening krijgt, ofwel er moet sprake zijn van een kantoor en een woning. De plannen liepen twee jaar geleden echter stuk op de verhouding tussen het kan toor en de woning. Er was kortge- zegd sprake van een te groot kan toor en een te klein woongedeelte, waardoor de voorbeeldwoning al bij voorbaat een onverkoopbaar gebouw dreigde te worden. Lees verder pagina 7 Dat was hoopgevend voor de orga nisatoren. die binnenkort met de atelierhouders om tafel gaan. Wat organisator Herman Bakker betreft, kan de organisatie niet achterblijven wanneer de gemeente inderdaad besluit volgend jaar een deel van de eigen collectie te tonen. 'Daarna zouden we de route rriissqhien eens in de twee jaar kunnen houden. Mis schien in het Pinksterweekeinde, in de jaren dat er geen Broadway is. Maar dat is maar een losse gedach te van mij. Als de anderen het alle maal in september willen, dan doen we het in september.'

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1