Vakmtiekmnt Leveren thuiszorg moet goedkoper Model loodsboot siert Hoornder kerk Bacterievuur treft boomgaard Keyser Cjrocn ^wartsjexels in het hart Reclamespot valt niet goed TESO bespreekt kwestie Justitie: Dros schuldig aan poging tot oplichting WIER ATELIER ROUTE OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12086 DINSDAG 27 JUNI 2006 TE X FIS 'COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Kees Keyser toont een appeltwijg die verbrand lijkt te zijn door het bacterievuur. iMERLjjK TB yAHGBN EfMSr TB L£(£BN thuiszorg moet nog precies bere kend worden, maar het wordt waar schijnlijk een bedrag van rond de zes ton. "Dat is vier ton minder dan de Thuiszorg volgens hun eigen berekening tot nu toe kost.' Volgens de gemeente kan de huis houdelijke verzorging van de thuis zorg goedkoper worden als voor de eenvoudige werkzaamheden geen verpleegkundigen, maar zogeheten goedkopere alpha-hulpen worden ingezet. 'Er worden hier relatief veel verpleegkundigen voor schoon- maakwerkzaamheden ingezet en dat maakt de thuiszorg duur', aldus de woordvoerster. 'We verwachten dat de gemeente binnen de kosten kan blijven als er meer met alpha-hulpen wordt gewerkt. Lees verder op pagina 5 TEXELSE ^COURANT (fna%mrt.\7fxtli Itbrt hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folter van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Advertenties voor de Vakantiekrant van 7 juli kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 28 juni bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. TVL versus VVV 'Een schijnoplossing.' Aldus kwali ficeert het bestuur van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) de mediation tussen directie en bestuur van de VW, door de VW als succesvol naar buiten gebracht. Na driekwart jaar van radiostilte zoekt TVL nadrukkelijk de publici teit. Pagina 7 Seksueel misbruik Ongeveer vijf tot tien gevallen van seksueel misbruik van kinderen worden jaarlijks bij de Texelse poli tie gemeld. Het topje van de ijs berg. De slachtoffers dragen vaak levenslang de psychische littekens van hetgeen zij hebben moeten doorstaan. Pagina 8 De nieuwste reclamecommercial van verzekeraar FBTO heeft op Texel niet tot zonnige gezichten geleid. In de nogal warrige, geani meerde spot, die inmiddels al ver schillende keren op televisie is ver toond, wordt gesuggereerd dat het op Texel altijd regent en dat je op vakantie maar beter naar Frankrijk kunt gaan. In het filmpje vertrekt een gezin met de caravan naar Texel, onderweg al vro lijk zingend 'we gaan naar Texel toe', direct daarop maakt de auto rechts omkeert, doordat het pijpenstelen regent, waarna het gezin al zingend aankondigt naar een bestemming in Frankrijk te vertrekken, waarmee wordt gesuggereerd dat het weer daar wél goed is. De VW, die door een enkele logies- verstrekker over het spotje is bena derd, bekijkt het van de zonnige zijde. Directeur Veronica Bos: 'Het is wel gratis vermelding van Texel.' Niette min heeft de organisatie een brief ver stuurd aan FBTO, met de mededeling dat het een grappig spotje is, maar dat het nog leuker wordt als Texel en Frankrijk worden omgedraaid: het gezin met verhitte gezichten dat in het hete Frankrijk rechtsomkeert maakt om naar het zonnige, frisse Texel te vertrekken. 'We verwachten daar niet heel veel van. Je moet onze brief meer zien als een ludieke actie', aldus Bos. Nog deze week wordt er tevens een persbencht verzonden aan de overkantse pers, met informatie over het Texelse weer. Het openbaar ministerie (OM) acht Kees Dros schuldig aan poging tot oplichting en valsheid in geschrifte. Volgens woordvoer der R. Lievaart heeft het OM Dros afgelopen vrijdag een schikkings voorstel gedaan om eventuele vervolging af te kopen. Betaalt de gewezen directeur van Univer sal Ice Blast Holding (UIBH) deze boete niet, dan wordt de zaak als- lan de rechter voorgelegd. De Raad van Commissarissen van TESO, waar Dros president-com- ris is, bespreekt de kwestie aanstaande donderdag. Justitie startte eind 2004 een onder zoek nadat de politie proces-verbaal had opgemaakt tegen Dros, na een aangifte van zijn Texelse zakenpart ners Jan Heijne en Pieter Daalder en het Amerikaanse moederbedrijf Ice Blast. Het bedrijf kreeg bekend heid doordat het met een krachtige straal scherfijs onder meer pokken, algen en kauwgom kon verwijderen. De Amerikaanse vinding werd door het drietal naar Europa gehaald met de bedoeling de reinigingsmethode ook hier in de markt te zetten. Dros werd beticht van poging tot oplichting en valsheid in geschrifte gedurende zijn periode als directeur van de Ice Blast-holding. Hij zou facturen hebben vervalst, waardoor UIBH verstoken bleef van inkom sten uit de verhuur van machines. Op 1 september 2004 werd hij als directeur ontslagen. Dros vocht zijn g aan omdat het strijdig zou zin met de statutaire voorschriften a op gespannen voet zou staan net redelijkheid en billijkheid. Hij esfe zijn oude functie terug. De rechter wees zijn eis in april van dit par af en verklaarde het ontslag rechtsgeldig. In de zomer van 2004 wendde Dros zich al tot de rechter lomdat hij nog geld tegoed zou heb- De thuiszorg moet vanaf 2007 goedkoper worden. Dat stelt de gemeente die volgend jaar de ver antwoordelijkheid over het huis houdelijk deel van de thuiszorg in handen krijgt. De gemeenten in Noord-Holland Noord hebben een Europese aanbesteding gepubli ceerd waarin een leverancier van huishoudelijke verzorging wordt gezocht. Het aanbieden van thuiszorg is nu nog volledig een verantwoorde lijkheid van het zorgkantoor, maar die komt deels in handen van de gemeente als de nieuwe Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) in 2007 een feit is. Niet het rijk, maar de gemeente moet zich dan over de kosten en de kwaliteit ontfermen. De zogeheten eenvoudige werk zaamheden als het schoonmaken van een huis en de wat complexere werkzaamheden als het aantrek ken van steunkousen en signaleren van eventuele problemen komen in handen van de gemeente. Het verplegen en verzorgen van mensen in de thuissituatie blijft onder de AWBZ vallen. Door de veranderingen moet de huishoudelijke verzorging, die nu door Corbis Plus wordt geleverd, opnieuw worden aanbesteed. Diverse gemeenten in Noord-Hol land Noord hebben daarvoor de afgelopen maanden gezamenlijk een bestek opgemaakt waarin de aanbestedingscriteria zijn opgeno men. De komende tijd gaan de gemeenten aan de hand daarvan de markt op om elk voor zich een geschikte leverancier te vinden. Dat gebeurt Europees, omdat er bedra gen van boven de €211.000,- mee zijn gemoeid Volgens een woordvoerder van de gemeente moet het heel raar lopen, wil de thuiszorg niet bij Corbis Plus blijven. 'Maar dan moet het wel goedkoper worden dan het nu is, anders krijgt de gemeente volgend jaar meteen al te maken met tekor ten.' Hoeveel geld het rijk vanaf 2007 aan de gemeente geeft voor ben van zijn zakenpartners, van wie Jan Heijne zijn zwager is. Het onderzoek van justitie nam tien maanden in beslag, waarna het dossier werd overgedragen aan het openbaar ministerie. De offi cier van justitie had vervolgens nog eens negen maanden nodig om te beslissen of Dros schuldig werd bevonden aan fraude. Volgens OM- woordvoerder Lievaart is afgelopen vrijdag een transactie aangeboden aan Dros. Daarmee kan hij verdere vervolging afkopen. Over de inhoud van het schikkingsvoorstel doet jus titie geen mededeling. Dat de officier van justitie bevoegd is een transac- tievoorstel te doen, heeft de maken met de aard van hét delict. Lievaart: 'Het gaat hier om een poging tot en in dit geval kan de officier dan een boete opleggen en wordt niet direct overgegaan tot vervolging.' In een reactie laat Dros weten dat hij officieel nog niets van het openbaar ministerie heeft gehoord en dat hij niet op de zaak wil vooruitlopen. Eerder heeft de TESO-voorman de beschuldigingen altijd ontkend. Hij kwalificeerde de aantijgingen als een 'zakelijk conflict, ontstaan uit een verschil van inzicht.' Het is nog onduidelijk of de beschul diging van fraude consequenties heeft voor zijn functie als president commissaris van TESO. Volgens woordvoerder en TESO-commis- saris Dirk de Lugt heeft de Raad van Commissarissen via de media kennisgenomen van het standpunt van justitie, maar wil zij eerst haar president de kans geven zijn kant van het verhaal te vertellen. Dat gebeurt donderdag tijdens een reeds geplande vergadering van commissarissen en directie. 'Daar na zullen we inhoudelijk reageren', aldus De Lugt. Erwinia Amylovora. Zo heet de bacterie die heeft toegeslagen op het fruitbedrijf van Kees Key ser, Molenbuurt. Het organisme veroorzaakt daar in de peren en appelbomen bacterievuur, een ongeneeslijke plantenziekte die niet voorkomen of bestreden kan worden. Alleen door het wegne men van de zieke takken of het kappen van complete bomen kan de schade worden beperkt. Keij- ser is daar dagelijks mee bezig, maar de opmars van de ziekte is nog niet gestuit. Het bacterievuur betekent een gevoelige slag voor het bedrijf dat zo'n tienduizend appel-, peren- en pruimenbomen telt in een voor de hedendaagse fruitteelt ongekende veelsoortigheid. Inmiddels zijn meer dan vierhonderd bomen gerooid en het eind is nog niet in zicht. 'De weersomstandigheden zitten tegen', zegt Keyser. 'Bacterievuur verspreidt zich vooral snel bij een luchtvochtigheid van meer dan 60 procent en temperaturen tussen 18 en 29 graden, precies het weertype dat we de afgelopen weken meer dere keren hebben gehad. Bactenevuur, vroeger ook peren- vuur genoemd, is begin jaren zestig vanuit Engeland naar onze streken overgewaaid en vormt sindsdien een latente dreiging voor de fruit teelt. Lees verder op pagina 5 In veel dorpen en steden waar lie bevolking van de zee leefde, herinneren scheepsmodellen de bezoekers van kerken aan het verleden. Dat gold opvallend üenoeg niet voor Den Hoorn, toch loodsendorp bij uitstek. Een graag anoniem blijvende Hoorn- der trok zich dat gemis aan en besloot modelbouwer Jacob van derKooij uit Oudeschild te vragen ften loodsscheepje op schaal te bouwen en dat de kerk cadeau' te doen. Het kleinood hangt sinds zondag in het schip van het 9ebouw. deze manier wordt iedereen ifronteerd met het verleden Den Hoorn', aldus de schenker, de kerk een bij uitstek geschikte P& voor het scheepje vindt. 'Door de eeuwen heen hebben vele vrou- *en. kinderen, vaders en moeders in deze kerk gebeden voor een behou- |den terugkeer van het loodsschip waarop hun vader of zoon de kost (Verdiende met het binnenbrengen van rijkbeladen Oost-lndiëvaarders ilige rede van Texel. Indi rect waren hun verdiensten boven dien mede bepalend voor de wel- ^aart van de kerkelijke gemeente en daarmee aan het onderhoud van het tèrkgebouw. En een loodsschuit in de kerk vormt voor rondleiders van toeristen een aanknopingspunt om over het verleden van Den Hoorn te vertellen.' Volgens Maarten 't Hart, die zich heeft verdiept in de maritieme geschiedenis, was het loodsen van schepen tussen 1570 en 1870 het belangrijkste middel van bestaan voor Den Hoorn, waar decennialang tussen de 80 en 100 loodsen leef den. Hoewel namen als Loodsmans duin en Loodsmans Welvaren en de huisjes in de Knoppenbuurt nog aan dat verleden herinneren, is de band met de zee niet zo heel groot. In tegenstelling tot de begraafplaat sen op de andere Waddeneilanden staan er op de grafstenen in de Hoornder kerk of de zerken op het kerkhof weinig of geen teksten of beeltenissen die betrekking hebben op loodsen of andere zeelieden. Het model dat nu de kerk siert, betreft een schip met een bijzonde re geschiedenis. Het is de Texel no. 7, een 15 meter lange rinkelaar, die in 1858 tijdens bij het overstag gaan op de Haaksgronden strandde. Aan boord waren tien Hoornders: schip per C. Buis, de loodsen J.F. Griek, J. Kok. W.J. Duinker, A. Grimmel, PC. Smit en A.C. Abbenes, kwekelingen L. Smit en C. Kruk en matroos R.J. Ran. Dat ze ondanks het slechte weer toch de zee op gingen, was te wijten aan een opdracht van hun superieuren. Na iang zelfstandig te zijn geweest, waren de meeste loodsen in die tijd in dienst van de overheid. Geholpen door het lage tij konden de schipbreukelingen zich aanvankelijk met een jol in veilig heid brengen op een drooggeval len zandbank. Ondertussen was het vergaan van het loodsbootje vanaf de kant opgemerkt en werd een schip gestuurd om hulp te bieden. Bij het wrak aangekomen, werden de opvarenden niet opgemerkt, waarna ze als verdronken werden beschouwd en het schip terug keerde. Toen de vloed opkwam, leek de mannen alsnog verloren. Noodgedwongen zochten ze hun toevlucht in de jol, waarna een lood zware roeitocht door de branding volgde. Uiteindelijk slaagden ze erin veilig Texel te bereiken. De terug keer van de doodgewaanden. tart elke beschrijving, aldus 't Hart, die het tafereel terugvond in het boek Smakken en kuiven van H.A. Boek wijt: 'Moede van het weenen, heb ben de vermeende weduwen zich eindelijk op hun sponde gelegd, doch daar klinken voetstappen, 't zijn de mannen van loodsboot no. 7. Zij zijn aan een wisse dood ontsnapt en snellen in de armen van vrouwen en kinderen. Vooreerst kunnen zij slechts aan elkanders boezem wee nen. Eindelijk komt de spraak weder. Herhaaldelijk wederkenge omhelzin gen, vernieuwing van het echtver bond, verrukking der kinderen, dit alles is met nader te beschnjven. Wij eindigen met dit taf reet aan de ver beelding der leezers over te laten De rinkelaar was een typische loodsboot, die werd ingevoerd in Lees verder op pagina 9 Een scheepsmodel herinnert de kerkgangers sinds zondag aan het maritieme verleden van Den Hoorn.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1