Wij wensen DEKRIM TEXEL veel succes met vernieuwde centrum! 'Direct hulp zoeken is altijd heel belangrijk' Kwart miljoen voor project Texelhoeve TEXELSE g couRANT Wat ik zeggen wou... elektrotechniek \ÏJ Keukencentrum Texel DELE b.v. DINSDAG 27 JUNI 2006 .Het is geen makkelijke tijd geweest. Anita veranderde totaal. Voor de buitenwereld was ze nog vrolijk en vriendelijk, maar hier thuis was het vreselijk. Ze wilde niet praten, was niet te handhaven en zat maar op de bank voor zich uittestaren. En ze kreeg gezond heidsproblemen. Regelmatig viel flauw en soms duurde het wel een uur voordat ze weer bij kwam. Heel eng. De dochter van janieke en Peter Borst kreeg negen maanden geleden ernstige problemen als gevolg van PTSS, Traumatische Stress Stoor nis, veroorzaakt door seksueel misbruik in haar kinderjaren. haar zevende werd de nu 15- je Anita door een tien jaar oudere buurjongen misbruikt. Dat gebeurde tijdens het buitenspelen toen ze in een clubhuis alleen met hem was. 'Ik wist meteen dat er iets net klopte, maar wat er fout was ■v;st ik niet', vertelt zij. Thuisgeko men vertelt zij haar moeder was er was gebeurd. Janieke: 'Ik zag aan naar dat er iets niet in orde was, vroeg ik wat er was en toen vertelde ze het.' Anita wilde daarna weer terug naar de andere kinderen en moeder Janieke stond in twee strijd. 'Ik wilde haar niet extra bang maar ik wilde haar eigenlijk ook niet terug laten gaan. Toen heb egd dat ze in de buurt van de andere kinderen moest blijven.' De ouders van het nu meisje onder namen onmiddellijk actie. Ze spra ken de ouders van de jongen aan, waarschuwden andere ouders en lichtten een politieagent in, die in de buurt woonde. Die adviseerde hen om geen aangifte te doen, omdat dat schadelijk zou zijn voor Anita. Vader Borst: 'Achteraf had die man dat nooit mogen zeggen. Hij had meteen de zedenrecherche moeten inlichten. Aad Blom vertelde ons dat het altijd belangrijk is om aangifte te doen.' Omdat Anita nergens last van leek te hebben, zagen de ouders af van verdere stappen. De jongen, die zijn daad bekende, moest uit haar buurt blijven. 'Ze praatte er nooit over en het ging verder goed met haar. Het leek ons op dat moment het beste om verder geen hulp te zoeken.' Achteraf betreuren zij die beslissing enorm. 'We weten nu dat je het best zo snel mogelijk professionele hulp kunt inschakelen. Hoe eerder een slachtoffer hulp krijgt, hoe beter het is. Dan was het met Anita misschien wel nooit zo slecht gegaan.' Negen maanden geleden kreeg de Texelse tiener gezondheidsproble men. Door stress en spanning viel zij af en toe flauw en die flauwtes duurden schrikbarend lang. De aan leiding vormde het feit dat haar oud buurjongen contact zocht met haar vriendinnen en dus wederom 'op zoek was' naar jonge meisjes. Anita: 'Toen knapte er bij mij iets. Achteraf de politie wordt ingezet indien sprake is van seksueel is dat de aanleiding geweest van mijn gezondheidsproblemen. Tien tallen ziekenhuisbezoeken legde het gezin af, maar een medische oorzaak voor de uitvallen kon niet worden geconstateerd. Uiteindelijk vroeg een kinderpsycholoog haar of ze misbruikt was. 'Daar ben ik hele maal geflipt. Toen werd ik me ervan bewust dat het eigenlijk constant door mijn hoofd ging. Alles wat- ik deed, werd daardoor bepaald.' Doordat de ouders van de dader nog steeds in de buurt woonden, bleef Anita geconfronteerd worden met de dader, waardoor het steeds slechter ging. Bovendien was de impact op het hele gezin enorm. Anita zelf die niet meer naar school kon en de deur nauwelijks uitdurfde en haar ouders die voortdurend in angst verkeerden over de toestand van hun dochter. De situatie was dermate ernstig dat moeder Janieke niet meer kon werken en nog steeds in de ziektewet zit. Na lang wikken en wegen besloot Anita toch aangifte te doen, op advies van de politie en Jeugd zorg. In januari van dit jaar is de dader verhoord en binnen afzien bare tijd komt er waarschijnlijk een rechtszaak. 'Het gaat me niet eens zozeer om de straf, maar om het feit dat ik serieus word genomen. Het beheerst mijn Ie /en. Het enige dat ik eigenlijk wil is mijn oude leventje terug.' In verband met de privacy zijn de namen van het slachtoffer en haar ouders gefingeerd. De provincie stelt €240.000,- beschikbaar voor het project om de Texelhoeve aan het Koger- straat in Den Burg om te vormen tot een plaats waar mensen met een handicap terecht kunnen. De gemeente start een haalbaar heidsonderzoek om te zien wel ke zorgvoorzieningen er kunnen worden aangeboden. Het is de bedoeling dat de Texel hoeve op termijn een centrum wordt mensen met een handicap of een beperking terecht kunnen. Er zijn bannen een lunchcafé in te richten Él wordt gerund door mensen met sn handicap, er wordt gedacht aan het realiseren van appartementen voor mensen met een beperking en de oprichting van een leerwerkbe- drijf voor mensen met een verstan delijke handicap. Voor het allemaal zover is, blijft de stolpboerderij naar verwachting gewoon als restaurant in gebruik. De subsidie is afkomstig uit een provinciaal budget voor projecten op het gebied van wonen, zorg en welzijn in landelijk gebied. De provincie stelde eind vorig jaar in totaal 3,2 miljoen euro beschik baar. Texel deelt samen met de gemeente Wieringermeer een sub sidie van €640.000,-. De gemeenten scoorden gelijk tijdens de beoorde- U\MAA r "eers ling van de projecten. De provincie honoreerde in totaal zes van de tien subsidieaanvragen. Wieringermeer krijgt geld voor de ontwikkeling van een brede school, een zorgboerderij en het gebruik van een kerkgebouw voor sociale, culturele en commer ciële activiteiten. De Texelhoeve kwam in beeld als zorgproject, nadat stichting De Waerden op de Stichting Wonen Texel was afgestapt. De stichting zocht een plek voor kantoorruim te en een nieuwe plaats voor de bewoners van De Zes om te eten. De SWT ging daarna in onderhan deling met de Texelhoeve die te koop stond. Behalve de SWT en De Waerden worden volgens een woordvoerder van de gemeente ook Corbis Plus en andere zorginstel lingen op het eiland bij het project betrokken. Met Corbis Plus wordt bekeken in hoeverre medewerkers van het zorgcentrum bij zorg op de Texelhoeve betrokken kunnen worden. De Texelhoeve is volgens de betrokken partijen een geschikte plek voor wonen, zorg en welzijn omdat hij centraal staat tussen het begeleid wonen aan De Zes, het Zorgcentrum en het gezinsvervan gend woonhuis van de Stichting Blied. Kauwtjes De Texelse economie is voor een groot deel afhankelijk van de toeris ten. Deze komen voornamelijk voor de natuur en voor een groot deel voor de vogels. Dit wordt dan ook uitgebuit, Texel wordt in binnen- en buitenland uitbundig gepromoot als vogeleiland. En ook op Texel zijn er veel mensen die de kauwtjes een warm hart toedragen. Die vogels zorgen dus uiteindelijk voor een stuk broodwinning. Maar ze mogen natuurlijk niet lastig wor den. De sociale kauwtjes, want hier gaat het om, mag je niet zonder meer de nek omdraaien. Want het betreft hier een beschermde dier soort. Goede raad is dan duur. Maar dan stap je gewoon naar een gemeenteraadslid en die weet wel een manier om die kauwtjes legaal te elimineren. De kauwtjes zitten al jaren bij de boeren op het land zon der dat je die erover hoort. Maar die hebben er ineens vreselijk veel last van. In tegenstelling tot de manier waarop het vogeleiland de hemel in wordt geprezen, hoor je hele maal niets over de manier waarop de kauwtjes de hemel in worden geholpen. Door ze, met hulp van boeren, de nek om te draaien. Want die mogen dat wel omdat de beest jes schade aan het gewas zouden veroorzaken. De mensen die er enkele weken per jaar last van hebben, zouden eens moeten denken aan de nensen die in de buurt van Schiphol wonen. Diq 24 uur per dag, jaar in jaar uit in de herrie zitten. Herrie die niet wordt voortgebracht door vogels, maar door mensen. Een oud-collega van mij woont in de bush in Australië in een nationaal park, net als Texel is. Hij vertelde mij dat de televisie het zo nu en dan niet doet. De antenne blijkt dan gemold te zijn door de kaketoes die daar wonen. De mensen daar erva ren dat als heel gewoon. Het hoort erbij, zeggen ze. VERVOLG VAN PAGINA 1 Loodsboot de tijd dat Nederland en België één land vormden, tussen 1815 en 1830. Het waren kottergetuigde houten platbodems, die langs de gehele Nederlandse en Vlaamse kust zo'n halve eeuw in gebruik waren, maar doordat ze slecht te besturen waren weinig populariteit genoten. Nadat in 1868 en 1869 twee Terschellinger rinkelaars waren vergaan, waarbij alle opvarenden verdronken, werd de laatste rinke laars buiten gebruik gesteld. Domi nee Keesfrank Klaassen, die zondag in de dienst uitgebreid aandacht schonk aan de nieuwe aanwinst, verraste de kerkgangers door het weinig veilige Vlaams scheepstype te vergelijken met de kerk, die hij 'een rammelschuit' noemde. Over eenkomst is volgens de predikant dat de 'bemanning' weinig keuze heeft en verplicht er het beste van te maken. De rinkelaar werd door modelbou wer Van der Kooij tot op het kleinste detail nauwkeurig nagebouwd. Hij baseerde zich daarbij op tekenin gen in de Tagrijn, het blad van de Vereniging Botterbehoud. Het bevestigingswerk, van fraai gedraai de stangen, werd vervaardigd door Van der Kooijs buurman Martien Boom. Informatie over de Hoomder loodsen en het opmerkelijke verhaal van de Texel no. 7 staat te lezen op een plaquette in de kerk. Modelbouwer Jacob van der Kooij (rechts) en zijn buurman Martien Boom, die het bevestigingswerk maakte. iFoto Joop Rommois) Maricoweg 6 Den Burg tel. 31 24 47 TAX aannemingsbedrijf INSTALLATIEBURO Afdichtingsbedrijf B. Assink Bas Tromp Metselbedrijf J. Hollander Afbouw Heerhugowaard BdJ Bouwservice R. de Jong Bouwkundig advies Kraanverhuur P. Kager Stephan Hin Verreikerverhuur Hijswerk Texel R. Boon Cocksdorper Las en Constructiebedrijf Casper de Graaf De Tegelmeester Sparings specialist ABC Vloeren Louis Uriot Metselbedrijf VooRuyt Tegelzetbedrijf Piet Kooger De Vier L 1

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9