Vakantiekrani Feestgangers binden strijd met elkaar aan Intensievere samenwerking eilandgemeenten nodig HEMA Cjrotn c/wartJ-Jexels in het hart 'Veehouderij op slot door aanscherping Vogelrichtlijn' 'We worden onvoldoende bij ontwerp betrokken' 'Ambtelijke organisaties aanpassen' Texelse jubilaris siert poster Nederlands Elftal NEGATIEVE TEXEL RECLAME over Buckler Sier B533ËI texelse:3courant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12088 DINSDAG 4 JULI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Landbouw maakt zich grote zorgen De Texelse veehouderij dreigt op slot te gaan door een mogelijke aanscherping van de Vogel- en Habitatrichtlijn (VHR). Gevolg is dat alles tot een afstand van drie kilometer van de aangewezen natuurgebieden, zoals duinen en bepaalde gebieden van Natuur monumenten onder de zogehe ten schaduwwerking van de VHR Hierdoor zouden onder meer toekomstige uitbreidingen van veehouderijbedrijven van de baan zijn. Het Eilander College heeft op initiatief van het Texelse raadslid Marijke Eelman (CDA) vrijdag toe gezegd de problemen voor alle eilanden in kaart te brengen en zonodig in Den Haag aan de bel te trekken. De Tweede Kamer heeft een week of twee geleden een notitie bespro- over de aanwijzing van gebie- dle onder de VHR gaan vallen, regelgeving die het gevolg is van Europese wetgeving. In het rapport wordt gerept over 162 locaties. Voor zouden onder meer natuurge bieden de Hanenplas. Korverskooi en aan de oostkant van Texel ter reinen die door Natuurmonumenten als het Lage land van Texel worden omschreven (Onder meer De Bol, Waalenburg en de Ottersaat) onder de VHR gaan vallen. De gebie den liggen verspreid over Texel. Direct gevolg is dat er een cirkel van drie kilometer rond deze gebie den wordt getrokken, die onder het schaduwregime van de VHR vallen. 'Dit heeft gigantische gevolgen. Er komen berichten op mij af dat de landbouwbedrijven die in deze zone vallen op slot gaan en niet mogen uitbreiden', vertelt landbouwvoor- zitter Jaap Hin. Al eerder kreeg de landbouw te maken met serieuze beperkingen, destijds als gevolg van de Ammoniakrichtlijn, waardoor veehouderijbedrijven nabij natuur gebieden met beperkingen te maken kregen. 'Maar de cirkel die nu rond deze terreinen wordt getrokken is vele malen groter, zodat de econo mische gevolgen voor de landbouw veel drastischer zijn.' Kort gezegd komt het er volgens Hin op neer dat vrijwel de hele veehouderij op het eiland nadelige gevolgen van de nieuwe regelge ving zal ondervinden. Het is nog niet zover, want de Tweede Kamer heeft de notitie in afwachting van verdere uitwerking niet verder in behande ling genomen. Lees verder op pagina 3 Klankbordgroep maquette moppert 'f! De klankbordgroep van diverse betrokkenen bij het Maritiem en Juttersmuseum is niet gelukkig met de manier waarop het muse naar buiten is getreden over betnieuws dat Mecanoo Architec- uit Delft dat het maquettege bouw gaat ontwerpen. De groep had liever eerst met dit bureau aan tafel gezeten om de invulling het ontwerp te bespreken. de zes architecten die waren uitgenodigd, bleven na een selectie Mecanoo en Ronno Honingh over. De klankbordgroep gaf de voor keur aan het ontwerp van Honingh, omdat ze vond dat de uitstraling van diens ontwerp beter bij Oude- schild paste dan het glazen ontwerp Mecanoo. Maar de stuurgroep, bestaande uit vertegenwoordigers het museum en de gemeente, oot tegen dit advies in toch in zee te gaan met Mecanoo, omdat dit bureau de museumfunctie het best benadrukte. 'Dat ging dus vooral om de binnenkant, terwijl wij voor naar de buitenkant hebben gekeken', vertelt Martha Witte, die namens de (voormalige) enquête commissie in de klankbordgroep r- De 'verbazing en ongeloof' over bh besluit maakte de groep kenbaar ">een brief aan de stuurgroep. Met wat aanpassingen zou het ontwerp van Honingh volgens de klankbord groep zeker tot hetzelfde resultaat rebben geleid. In een gesprek dat volgde, gaf de stuurgroep weliswaar be argumenten die aan de keus ten grondslag lagen maar Hans Eelman, bie namens de dorpscommissie in be klankbordgroep zit, hield er geen goed gevoel aan over. Van de toe ging in april, dat de klankbord groep in gesprek zou kunnen met Mecanoo en de wensen kenbaar zouden kunnen worden gemaakt, 5v°lgens Eelman nog niets terecht gekomen. 'Maar vrijdag lazen we wel in de krant dat we achter de keus van het architectenbureau staan.' Koos Zegers, ook lid van de dorps commissie: 'We willen geen glazen paleis, maar de ervaring leert dat zo'n architect vaak wel vastgebak ken zit aan zo'n ontwerp. Dat is wel het laatste wat het dorp wil. We zijn niet tegen een gebouw op die plek, maar voelen ons buitengesloten. Als de stuurgroep nou naar onze advie zen luisterde, maar dat gevoel heb ben ze ons tot dusver niet gegeven. Men moet beseffen dat als het dorp er niet achter staat, het museum het niet redt. Zonder het dorp zou er geen museum zijn geweest, geen Skiltje en ga zo maar door.' Museumdirecteur Esther Banki zei vorige week in deze krant dat nog niet vast staat hoe het maquette gebouw eruit komt te zien en dat de klankbordgroep de gelegenheid krijgt om mee te praten over het ontwerp. Al in de jaren veertig en vijftig van de vorige eeuw was de Strijd om de man en de vrouw een onmisbaar onderdeel van ieder dorpsfeest in Den Hoorn. In de decennia erna leek het spel een zachte dood te sterven, maar enkele jaren geleden werd de traditie nieuw leven ingeblazen en sindsdien hoort het strijden er weer helemaal bij. Zo ook voor de Jan Drijverschool en sportvereniging ZDH, die afgelopen weekend geza menlijk hun 50ste respectievelijk 75ste verjaardag vierden. Was het destijds maestro Gerardo di Coe- verti (Gerrit Coevert) die de strijd op ongedwongen wijze maar met vaste hand in goede banen leidde, zater dag was het Martien Witte die zich uitstekend van deze taak kweet. Het spel was één van de vele hoog tepunten van een gedenkwaardig feest, dat naar schatting in totaal negenhonderd Hoornders en oud- Hoornders op de been bracht. Meer daarover elders in deze krant. (Foto Salko de Wolf) Gemeentegids in voorbereiding De gemeente heeft een begin gemaakt met het actualiseren van de gegevens uit de gemeentegids Wie Wat Waarwaarvan in oktober een nieuwe editie zal verschijnen. Verenigingen, instellingen en ande re organisaties die in de gids zijn opgenomen, kunnen aanpassingen van de bestaande gegevens recht streeks doorgeven aan uitgever De Kleine Media in Schagen. Ook nieu we vermeldingen kunnen worden doorgeven. Alleen niet-commerciële activiteiten van lokale of regionale organisaties komen in aanmerking. De uitgever is te bereiken via tel. 0224-210990, fax 0224-210999 en e-mailadres info@dekleinemedia.nl. De ambtelijke organisaties van de vijf Waddeneilanden moeten in de toekomst intensiever samen werken om de zelfstandigheid van de eilanden te behouden. De gemeenteraden moeten zich beraden over de wijze waarop nauwere samenwerking gestal te kan krijgen. Die boodschap verkondigde gemeentesecretaris Jelle Hoogkamer van Terschelling vrijdag tijdens een bijeenkomst van de Eilander Raad in Dokkum. Een Texelaar in het Nederlands elftal is een droom van veel eilandgeno ten. Het is natuurlijk helemaal te gek dat bondscoach Marco van Bas ten heeft besloten Oranje helemaal Texels te maken, althans als we de poster in het raadhuis mogen gelo ven. Wie goed kijkt naar de afbeel- alle gezichten op de poster heeft vervangen door het hoofd van Jos Bakker. Reden is dat deze helft van een markante Texelse tweeling niet alleen voetbalgek is, maar op 1 juli precies 25 jaar in dienst was bij de doet. Afgelopen donderdag werd het feestvarken in de kantine van de Bolder in het zonnetje gezet. Er waren meerdere toespraken, onder meer van zijn moeder, waarin de jubilans lovende woorden ten deel gemeente. Werkzaam op de admi- vielen. Feestelijk onderdeel betrof nistratieve afdeling houdt hij zich een voetbaltoernooitje, Bakker is ding ziet dat het één en dezelfde onder meer bezig met archiefwerk immers al jaren enthousiast lid van Texelaar is: Jos Bakker. Een aardig- en het bestellen van de post, wat hij het Texelse G-team. heidje van bode Richard Daalder die volgens ingewijden zeer nauwgezet het ri/wicr wet UIT HOE jE TEXEL mnr jE Tm HAAR hOE Mf youp//wT HEK HEEFT Op TELEVISIE GESp£oK£N EN lEtEFKN KEWr HET MERK N06 STEEK) het Nederlands Elftal, waarbij op de hoofden van Jos Bakker bij de poster Hoogkamer, voorzitter van het Col lege van Secretarissen (het samen werkingsverband van de gemeen tesecretarissen van de eilanden) presenteerde verstrekkende toe komstplannen voor het behoud van de autonomie. Een van daarvan luidde dat de vijf ambtelijke appa raten op termijn specialisten krij gen die aan alle vijf de eilanden "nun diensten verlenen. Texel kan bijvoorbeeld het specialisme perso neel en organisatie krijgen en Ame land het specialisme onderwijs', hield Hoogkamer de raadsleden van de eilanden voor. Een ander voorstel ging nog een stap verder. Daarin werd de oprich ting van een nieuwe gezamenlijke ambtelijke organisatie voor de eilan den geschetst. Ambtenaren die voor de vijf gemeenten werken, zijn in dat scenario niet meer in dienst van hun eigen gemeente, maar worden geconcentreerd op een plek op de vastewal of één van de eilanden. De ambtelijke organisaties die op de eilanden blijven, zouden zich vol gens het geschetste scenario meer op de dienstverlening aan de bevol king kunnen richten. De gemeentesecretaris benadrukte dat het behoud van de zelfstandig heid van de eilanden afhankelijk is van een intensievere samenwerking. Door de ingewikkelder wordende wetgeving en toenemende regel geving wordt het voor de eilandge meenten steeds moeilijker alleen te blijven werken. Hoogkamer wees erop dat door de kwetsbaarheid van de kleine ambtelijke organisaties voor met name de Friese eilanden samenvoeging met gemeenten aan de vastewal in de lucht blijft han gen. Texel loopt volgens hem even eens het risico in de gevarenzone te raken. De gemeentesecretaris herinnerde aan de nieuwjaarstoe spraak van commissaris van de koningin Harry Borghouts, waarin deze pleitte voor grotere gemeenten in Noord-Holland. 'De gemeenten zijn nu kwetsbaar, omdat er vaak maar één of twee ambtenaren op een beleidsonderwerp zitten.' De vijf ambtelijke organisaties werken al geregeld samen, maar nog voor namelijk ad hoe. Lees verder op pagina 3 het portret van de jubilaris is gemonteerd. (Foto GorarrJ Timmerman! bijlage TEXELSE- COURANT Advertenties voor de Vakantiekrant van 14 juli kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 5 juli bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6. tel. 362600, fax 314111 Kunstwerk Paal 8 Het kunstwerk Paal 8 van Truus Hoogenbosch, Cécile de Boer, Cori- na Witte en Joke Cofino is winnaar geworden van de publieksprijs op de Thematentoonstelling in Tusse de Banke. Pagina 2 Robin Hoods De Joost Dourleinkazerne stond afgelopen weekend geheel in het teken van het Nederiands kampi oenschap veldboogschieten en de strijd om de Eilandtrofee, een jaar lijkse wedstrijd georganiseerd door de Eilandschutters. Pagina 5 Bedrijvenestafette In totaal 120 deelnemers - verdeeld over 30 ploegen - namen donder dag deel aan de bedrijvenestafette van Atletiekvereniging Texel. Over allwinnaar werd het team van OSG dat, bestaande uit Henk Tromp, Ben Krause, Floris van Schaik en Lutz Lohse, de 3.200 meter aflegde in 9.20 minuten. Pagina 5 Scooterrijder botst op paard Een 17-jarige inwoner uit Oos terend kreeg zaterdagnacht de schrik van zijn leven toen hij in het donker op de Ruigendijk met zijn scooter op een paard botste. Het dier was ontsnapt uit een nabijgelegen weiland. De scooter bestuurder had de viervoeter niet gezien en knalde er met een vaart tegenaan. De jongen liep daarbij lichte schaafwonden op. Het paard raakte eveneens licht gewond. Tesselhuus Het Tesselhuus heeft €1500,- over gehouden aan de afscheidsreceptie van verzekeringsman Jan Witte, die zijn gasten om een donatie voor het vakantiehuis had gevraagd. Een bedrag dat zelfs de stoutste ver wachtingen van Witte overtrof. Live muziek in café La Pampa In Grand Café La Pampa in de Dorpstraat in De Koog is komende zaterdag live muziek te beluisteren van Zuid-Amenkaanse oorsprong'. Daarbij wordt gedanst door zeven dames. De entree is gratis. De avond is een vervolg op het live optreden dat enige weken geleden werd gehouden en volgens de uit bater een groot succes was. De muziek begint rond 23.00 uur, de entree is gratis. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1