m Acrobatiek op circusfeest Thijsse m TEXELSE 2 COURANT Howibo Co wint publieksprijs thematentoonstelling i oPIENie Geslaagd Agenda teso texelseScourant Bureau Zandbank lid van VeBON DINSDAG 4 JULI 2006 Wat ik zeggen Hoog geëerd publiek! Spreekstal- meesters in verschillende leeftijden vroegen vrijdagmiddag de aandacht van de aanwezigen tijdens het schoolfeest van de Thijsseschool aan de Keesomlaan. Het thema was dit jaar circus en dat was op ori ginele wijze ingevuld. Ouders en schoolteam hadden zich ingespan nen om het feest tot een succes te maken. Het stralende weer hielp daarbij een handje. Naast uiteen lopende lekkernijen konden de kin deren genieten van diverse circus spelletjes, waarbij behendigheid en acrobatisch vermogen flink werden getest. De ouders kregen optredens voorgeschoteld van alle groepen, waarbij ook leeuwen, paarden en olifanten niet ontbraken. Kauwtjes Over schijtvogels en krijskauwen kan je beter niet boos worden. Die heb je overal. Op Texel valt het rela tief mee met het lawaai en dan heb ik het niet over door mensen voort gebrachte geluidsoverlast. In Alk maar bijvoorbeeld broeden tegen woordig de meeuwen op de platte daken. Die zijn uit hun meeuwen kolonie verjaagd door de vossen en ze moeten toch ergens broeden. Meeuwen maken veel meer heme dan kauwtjes. Wie het aantal kauwtjes wil vermin deren, moet zorgen dat honden poep wordt opgeruimd. Kauwtjes zijn daar namelijk dol op. Dan de moedermerel van Pien: bij de merel is de moeder bruin. De vader voert de jongen terwijl de moeder alweer op het volgende nestje zit te broeden. Maar als de vogel op de was schijt is het geen merel, maar een spreeuw. Dan kan het wel een moedervogel zijn, want bij de spreeuw zijn de vader en moeder vrijwel hetzelfde. Roeken komen op Texel niet voor. Voor bewoners van een vogeleiland is aan de vogelkennis nog wel wat te verbeteren! Irene Maas, Alkmaar. Het kunstwerk Paal 8 is winnaar geworden van de publieksprijs op de Thematentoonstelling in Tusse de Banke. Het kunstwerk van het artiestencollectief Howi bo Co was ook al winnaar van de juryprijs 'tweedimensionaal' aan het begin van de exposi tie. De tentoonstelling, die werd georganiseerd door de kunstad viescommissie, had als thema 'Eilandgast'. Van de 480 bezoekers stemden 274 mensen de afgelopen twee weken over hun favoriete kunstwerk. Met 48 stemmen kwam Paal 8 als favo riet van de 33 inzendingen uit de bus. De vier kunstenaars Truus Hoogenbosch, Corina Witte, Cécile de Boer en Joke Cofino, verenigd in Howibo Co, vinden het geweldig dat hun kunstwerk werd gekozen. 'Het was zo leuk om het met z'n vieren te maken. En twee prijzen winnen werkt wel aanstekelijk om volgend jaar weer samen te wer ken.' Paal 8 bestaat uit vijfentwintig vlak ken die samen een schilderij van 1,20 bij 1,20 meter vormen. Corina Witte: 'Op een koude winterdag zijn we naar het strand gegaan en heb ben we een foto gemaakt. De uit vergrote foto hebben we in vlakjes verdeeld en ieder heeft haar delen op eigen wijze gemaakt.' Pas op het allerlaatste moment kwamen de dames weer bij elkaar om van alle stukjes weer één beeld te maken, zelfs de uitnodiging voor de ope ning van de tentoonstelling werd nog in het stuk verwerkt. "We heb ben eikaars vlakken niet gezien tot het moment dat we ze bij elkaar gin gen leggen. Zo konden we tenmin ste niet van elkaar afkijken. Dat was best spannend want we wisten niet of het zou passen. Iemand kon net even anders geschilderd hebben of het keramiek kon zijn gekrompen door het bakken. Gelukkig paste het vrijwel helemaal tegen elkaar aan, op een kleine aanpassing na.' Al bij de opening van de expositie werd Paal 8 door de jury aangewe zen als winnaar van de tweedimen- sionale werken. Ook het publiek wist het kunstwerk te waarderen: al tijdens de tentoonstelling werd Paal 8 verkocht. 'Er waren meerdere geïnteresseerden, maar één iemand wilde hem persé. Hij gaat naar Lely stad.' Voorzitter Cor van Heerwaarden van de kunstadviescommissie was zeer tevreden over de tentoonstelling: 'Aan de hand van de opmerkingen in het gastenboek en de opkomst van 480 bezoekers was het een zeer geslaagde tentoonstelling. De inzendingen waren allemaal fris en verassend en er werden veel ver schillende materialen gebruikt. Dat is weer eens wat anders dan alle maal schilderijen aan de muur.' Cursus voor zwangeren In het gebouw van de Thuiszorg aan de Schoonoordsingel in Den Burg begint woensdag 19 juli een cursus zwangerschapsbegeleiding. De cur sus bestaat uit zeven bijeenkomsten van anderhalf uur, op woensdag avond van 19.00 tot 20.30 uur, en is bedoeld om deelnemers ontspan nen en met.vertrouwen de bevalling tegemoet te laten zien. Er staan onder meer een partneravond en een voorlichtingsavond van een wijkver pleegkundige op het programma. Deelname kost €41,-, abonnees van het Servicepakket van Corbis Plus betalen €36,-. Aanmelden kan bij de Gezondheidswijzer van Corbis Plus, tel. 0223-650135 en via e-mailadres gezondheidswijzer@corbisplus.nl. Brugklasmarkt Op het plein bij OSG De Hogeberg aan de Haffelderweg begint vrijdag om 10.00 uur de jaarlijkse brug klasmarkt. Tezelfdertijd worden in de Burgemeester De Koninghal de Maria Hopman De vrouw met Texelse kap die in de krant van vrijdag stond en over wie S.J. Smid uit Gasselte infor matie vroeg, is door 'tante' Door- tje van Sambeek-Schrama herkend als haar oma. Maria Hopman-Witte werd geboren op 23 april 1865 en overleed op 15 oktober 1950. Ze was één van de laatste Texelse vrouwen die in het dagelijks leven nog de Texelse kap droegen. Anja Fischer in Tusse de Banke In Tusse de Banke op de Groene- plaats is van vrijdag 7 tot woensdag 19 juli een expositie te zien van werken van Anja J. Fischer. Zij legde het Toscaanse landschap vast in aquarellen die zich kenmerken door abstractie en kleur. De expositie is dagelijks geopend van 11.00 tot Linedance in Oosterend De East Ender Honeybee Hoppers uit Oosterend houden zaterdag een linedance-avond in dorpshuis De Bijenkorf. De avond begint om 20.30 uur. Zeventig jaar bedrijfsvoorlichting De agrarische Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting viert vrijdag 14 juli het zeventigjarig bestaan. Een tentoonstelling van foto's, artikelen, machines en apparatuur laat de ont wikkelingen zien die de landbouw in die zeventig jaar heeft doorge maakt. Daarnaast worden filmpjes vertoond van veekeuringen bij hoe ve Bloemwijk en van demonstraties aanaarden van aardappelen en loof- trekken. Ook komen beelden voorbij van de natte bietenoogst van 1974. Het avondprogramma is alleen voor leden en oud-leden toegankelijk. Zij kunnen zich hiervoor opgeven bij Theo Hin (tel. 318244) en Anton Bakker (tel 319702). Het avondpro gramma bestaat onder meer uit een toneelstukje van de Oud-Leerlin gen en een barbecue. Enkele leden brengen bovendien zeventig jaar landbouw in beeld door over Texel te vliegen. Baptisten houden gezinsdiensten De baptistengemeente in Den Burg houdt van 9 juli tot en met 27 augustus elke week een gezins- dienst. Deze diensten zijn voor bezoeker van alle leeftijden. Telkens wordt een ander thema behandeld, dat creatief wordt ingevuld. Daarbij wordt gebruik gemaakt van drama, poppenkast, filmpjes en verhalen. Ook de prediking zal in de lijn van het thema gehouden worden. Voor de kinderen is een speciaal boekje ontwikkeld, waarmee ze onder de dienst aan het werk kun nen. De liederen kunnen gemakke lijk worden meegezongen door een enthousiaste begeleiding en projec tie van de teksten. De diensten wor den gehouden in Eben Haëzer aan de Julianastraat en beginnen steeds om 10.00 uur. Na afloop wordt geza menlijk koffie gedronken. projecten gepresenteerd waarmee de tweede klassen zich deze week hebben beziggehouden. Twee ruggen Ik hoor het mijn opa nog zeggen: 'Je kunt geen twee ruggen uit één varken snijden, kind.Aangezien in zijn familie het slagersmes gehan teerd werd, wist de man ook let terlijk waar hij het over had. Mijn opa's uitspraak stond mij vnjdag bij het lezen over de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning weer levensgroot voor de geesi. Voortaan moet een hulpvragende eerst aankloppen bij buren, fami lie, vrienden en vrijwilligers. Het klinkt als een nieuwe vondst en daar verbaas ik mij nog het meest over. Lieve makers van de WMO, hulp vragen aan bovengenoemde mensen is van alle tijden en de meeste hulpvragen worden ook op deze manier opgelost. Al hon derden jaren. Gaat het om zorg, dan is het meestal een vrouw die dit op zich neemt, 'omdat zorgen nu eenmaal beter bij vrou wen past' en 'omdat ze toch niet werkt.Maar de laatste jaren wordt er steeds meer druk op gehuwde vrouwen uitgeoefend om deel te nemen aan het arbeidsproces buiten de deur. Alle handen zijn nodig om de kosten voor de voor de deur staande grijze plaag op te brengen. (Hoe halen die mensen het in hun hoofd om zomaar oud te worden zonder toestemming te vragen.) Weg tijd voor helpende handen, opbeurend bezoekje, boodschappen doen, was mee nemen, enz. Ik houd het even bij de vrouw wegens het zorgaspect, zij moet een baan buitenshuis én moet klaarstaan om te hel pen. Haar eigen kinderen moet ze naar dure buitenschoolse opvang brengen en door vreemden laten opvoeden, de ouderparticipatie op school moet worden afge kocht, maar in vredesnaam, aan wie? Ook deze vroegere verplich te vnjwilliger zit nu ergens op een kantoor. Kinderen de deur al uit en nu de handen vrijer? Ben je nou helemaal betoeterd. Ontwikkelen en aan het werk, de arbeidsmarkt heeft je nodig. Werken, jachten, jagen en gek worden. Nog steeds heeft ieder mens slechts twee benen en twee handen. Moe der, buurman of vriendin ziek? Ja sorry, ik moet werken, vraag maar een vrijwilliger. Met een beetje geluk staan in supermarkt De Twee Ruggen nog wel een paa,r blikken met die lui ergens achter op een plank. Tenzij ze ook daar bij de broodafdeling aan het wérk zijn. Ziek, zwak, verdnetig of eenzaam? Wacht nou maar tot na zessen, nadat de kinderen in bed liggen, nadat ik mijn boodschap pen heb opgeruimd, na..., of tot aanstaand weekend. Dan heb ik nog wel ergens een gaatje. O gunst nee. Schiet me net te bin nen dat het deze keer het mijn beurt is om Pietje en Marietje naar zwembad en voetbalveld bren gen. Weet je wat? Ik heb gewoon geen tijd. Ga nou maar gewoon dood en zeur met. Pien Verberg Aletta Brugge (23) is aan de Hoge school van Amsterdam afgestu deerd voor de opleiding Human Resource Management. Nienke van Atteveldt (28) is vrij dag cum laude gepromoveerd aan de Universiteit van Maastricht. De titel van haar promotieonderzoek luidde Speech meets script - fMRI studies on the integration of letters and speech sounds. In haar proef schrift onderzocht zij hoe letters en spraakklanken met elkaar geas socieerd worden in de hersenen van volwassenen die goed kunnen lezen. Daarmee wil zij het inzicht in de neurale basis van alfabetisch lezen vergroten, en tezelfdertijd bij dragen aan de fundamentele kennis over hoe hersenen informatie uit verschillende zintuigen verenigen. Jesper Kragt (21) uit De Koog slaagde aan het Deltion College in Zwolle voor de MBO-opleiding Grafisch Vormgeven/DTR Als afstu deerproject maakte hij Touched, een magazine voor uittips in eigen land (over Texel). Een uitgebreidere agenda staat op de website www.texelsecourant.nl en in de gratis Vakantiekrant, die 's zomers wekelijks verschijnt. Dinsdag 4 juli: In de Dorpsstraat in De Koog wordt van 12.00 tot 19.00 uur braderie gehouden. Het clubgebouw van de modelspoor club aan de Emmalaan in Den Burg is van 19.00 tot 22.00 uur open voor publiek. Toegang €1.50. Bij voldoende deelname begint in het Ambachtscentrum aan het Wezenland in Den Burg om 19.30 uur een work shop zeep maken. Deelname kost €11,50, opgave via tel. 314180. De gemeenteraad houdt een open bare vergadering in het gemeentehuis. Aanvang 20.00 uur. Om 20.15 uur begint in de kerk van De Waal een concert van Claudia Bartz (hobo), Ruth Krabbe (fagot) en Marlies Klumpenaar (klarinet). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzame ling gehouden ter bestrijding van de kosten. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Cars (aanvang 16.00 uur), Zoop in India (16.15 en 18.45 uur). The Da Vinci Code (21.00 uur) en 16 Blocks (21.30 uur). In de serie De Volkskrant-filmavonden draait Die Weisse Massai (19.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim vertoont de Neder lands gesproken versie van Ice Age 2: the Meltdown (aanvang 14.00 uur) en Poseidon (16.00 uur). Woensdag 5 juli: In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt vanaf 14.00 uur de laatste zomerbingo van het seizoen gehouden. Naast het spel met de balletjes worden ook vragenrondes gespeeld. Deelname kost €1,- per ron de. er worden vijf rondes gespeeld. In pluktuin Anemoonè aan de Maai- keduinweg nabij De Koog begint om 19.30 uur een workshop boeketbin- den. Voor informatie en opgave: tel. 06-30687184 of www.anemoone.nl. Bij voldoende deelname begint in het Ambachtscentrum aan het Wezen land in Den Burg om 19.30 uur een workshop papier scheppen. Om 20.00 uur volgt een workshop likeur maken. Deelname kost €11,50, opgave via tel. 314180. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.45 uur een bridgedrive. Deelname kost €2,50 per persoon, aanmelden kan vanaf 19.30 uur. Cinema Texel heeft de première van de Nederlands gesproken tekenfilm Beesten bij de Buren (aanvang 13.45 en 16.00 uur), de ondertitelde versie - Over the Hedge - draait om 19.00 uur. Verder draaien Zoop in India (14.00, 16.15 en 18.45 uur) en The Da Vinei Code (21.00 uur) en in de serie De Volkskrant-filmavonden Die Weisse Massai (20.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont de Nederlands gesproken versie van Cars (aanvang 14.00 en 16.00 uur). Donderdag 6 juli: In het gemeentehuis begint om 10.00 uur een openbare vergadering van de welstandscommissie. Op het strand bij paal 17 staat van 14.00 tot 16.00 uur een zeephelling voor kinderen opgesteld. In de Kikkertstraat in De Cocksdorp wordt van 16.00 tot 21.00 uur de Our- per Feestmarkt gehouden. Om 19.30 uur begint de eerste ringsteekwed-1 strijd van het seizoen, meetellend voor het Texels kampioenschap. Op het strand bij paal 20 (nabij De Koog) beginne om 20.00 uur demon straties met het wippertoestel van de KNRM. In dorpshuis De Hof aan de Nikadel in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost j €2.- per persoon. Inlichtingen: tel. 06- 28787820. Bij voldoende deelname begint in hel Ambachtscentrum aan het Wezenland in Den Burg om 19.30 uur een work shop kaarsen maken. Deelname koa €11,50, opgave via tel. 314180. In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een open klaver- jasdrive. Cinema Texel in Den Burg vertoom de Nederlands gesproken animatie film Beesten bij de Buren (aanvang 13.45 en 16.00 uur), Zoop in India (14.00 en 19.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Cars (16.15 uur), de ondertitelde versie van Over The Hedge (19.15 uur), The Da Vinci Code (21.15 uur) en Memoirs of a Geisha (21.30 uur). Vrijdag 7 juli: Op het plein bij OSG De Hogeberg aan de Haffelderweg wordt vanaf 10.00 uur de jaarlijkse brugklasmarkt gehouden. Tezelfdertijd worden in de Burgemeester De Koninghal de projecten gepresenteerd waarmee de tweede klassen zich deze week heb ben beziggehouden. Cinema Texel in Den Burg vertoont da Nederlands gesproken animatiefilm Beesten bij de Buren (aanvang 13.45 en 16.00 uur), Zoop in India (14.00 en 19.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Cars (16.15 uur), de onder titelde versie van Over The Hedge (19.15 uur), The Da Vinci Code (21.15 uur) en Poseidon (21.30 uur). TESO zet vrijdag en zaterdag var S.33 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur twee boten in en veizorj dan ieder half uur een afvaart, zowe vanuit Den Helder als vanaf Textf Toch moeten automobilisten rekenrg houden met wachttijden. Die kunnen vrijdag op Texel tussen 9.00 en 1100 uur en in Den Helder tussen 12.00. en 16.00 uur oplopen tot een uui Zaterdag moet in Den Helder tussen 10.00 en 15.00 uur mogelijk een haf uur worden gewacht. Zondag worden op Texel tussen 17.00 en 20.00 w wachttijden van een uur verwactt Meer informatie over de veerdienst te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschild Di. 04 01.34 en 14.30 u. Wo. 05 02.14 en 15.07 u. Do. 06 03.07 en 16.24 u. Vr. 07 05.20 en 17.37 u. Za. 08 06.27 en 18.55 u. Zo. 09 07.46 en 20.06 u. Ma. 10 08.34 en 20.545 u. Di. 11 09.24 en 22.01 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt zondag 9 juli op om 05.26 en gaat onder om 22.05 uur, woensdag 5 juli doodij; dinsdag 11 juli volle maan. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 35,05 33,45 (automat»*' Per jaar 68,30 66,15 (automata Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Zandbank Sport Adventures is per 1 juli lid van de Vereniging van Buitensport Ondernemingen Nederland (VeBON), de branche organisatie voor buitensporton dernemers. Om als lid toegelaten te worden moet worden vol daan aan strenge criteria op het gebied van organisatie, veiligheid en milieu. Aangesloten bedrijven zijn onder 'meer sportieve evene mentenbureaus organisaties met actieve reizen en agro-recreatie- ve bedrijven. Van alle bedrijven in deze branche zijn er ongeveer tachtig lid van VeBON. Onderdeel van het lidmaatschap is de TÜV-certificering, waarbij pro cedures en functioneren van de organisatie aan strenge normen worden getoetst. Daarnaast kent het lidmaatschap ook een jaarlijkse milieu-audit. Hierbij wordt or# andere gelet op hoe de onder* ming de natuurwaarden hante# en welke ecologische uitgangsp^ ten het inkoopbeleid bijvoorde# kent. Zandbank heeft naar tiet maatschap toegewerkt omdat r* bedrijf streeft naar het kwalite- niveau waar met name de za^ lijke (groepen)markt om vrav 'Het grootste deel van onze kla- bestaat uit ondernemingen enC'? heidsinstellingen die de veilig#; van hun medewerkers tijdens# evenement ondubbelzinnig g#*'33.' borgd willen zien. Een deugd#>' organisatorische basis, consta^ training, goed materiaal e" excellent veiligheidssysteem dus onontbeerlijk. Tegelijkertijd^ den wij dat toeristen en Te*?'*- recht hebben op datzelfde W® teitsniveau.' bijna Bart Bakker (23) uit Den Hoorn slaagde aan de Hogeschool Inhol- land in Alkmaar voor de opleiding Technische Informatica. Hij mag zich nu bachelor of ICT noemen en gaat als developer werken bij H.R. Soft in Alkmaar. Guido Betsema, Barry Zegel, Pie- het diploma Radar Navigator. Zij ter Drijver, John Betsema, Dennis zijn alleen werkzaam op de Texelse van der Slikke, Jacob Krijnen en vloot, Dennis Boom zijn geslaagd voor

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2