Vereniging voor de Landbouw na 70 jaar nog springlevend 'Lang niet iedereen durfde even openhartig te zijn' Minister toont begrip, maar komt niet op bestuit terug 'Eieren prikken heeft geen zin' Wat ik zeggen wou... TEXELSE COURANT Besluit haven aan Tweede Kamer 0nderzoek naar grauwe ganzen: Herinneringsbankjes met gat baren .fKtOLMC TX6G- onden nog stee locaties wissett in. Van Hotel Tex Timmerrre Gor KhatchiK)? Den Har DINSDAG 11 JULI 2006 Landbouw toen en nu. Op de bovenste foto een beeld van graanoogst zoals dat vroeger ging mei het 150-jarig jubileum van de Prins Hendrikpolder in 1996, met Cor Bakker, wijlen Edo Spoelstra toont de graanoogst op de moderne wijze, met de combine. de zelf binder, gedemonstreerd bij n D. Terpstra sr. De onderste foto Ook al ben je als boer nog zo'n vak man, soms red je het niet alleen. Aldus een belangrijke reden voor de oprichting van de Vereniging voor de Landbouw, precies zeven tig jaar geleden. Aan onderwer pen hadden de organisatoren van de thema-avonden van de Texelse bedrijfsvoorlichting nooit gebrek, wat anno 2006 nog steeds niet het geval is. Een vereniging die onaf hankelijk en springlevend is. De crisis die Europa in de dertiger jaren van vorige eeuw in z'n greep hield en waarvan ook de Texelse boerenstand de nadelige gevolgen ondervond, maakte duidelijk dat er een serieus tekort aan kennis bestond. Lammeren brachten een rijksdaalder op en schapen het drie voudige. Er moest efficiënter wor den gewerkt, de productie moest omhoog en de kosten op het boe renbedrijf moesten omlaag. Er werd wel aan voorlichting en educatie gedaan, maar individualisme vierde hoogtij en van gestructureerde ken nisoverdracht was nauwelijks spra ke. Dat zinde de toenmalige minister van Landbouw niet, en vanuit Den Haag kregen de standsorganisaties het signaal om de bedrijfsvoorlich ting beter te gaan organiseren. Op Texel waren dat de Hollandse Maat schappij voor Landbouw, de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond en de Katholieke Land- en Tuinbouw- bond, die in 1936 gezamenlijk tot de oprichting van de Vereeniging voor de Bedrijfsvoorlichting voor Texel kwamen, waarbij onderwerpen als stalvoederonderzoek, grondonder zoek en zaaigraanontsmetting aan de orde zouden komen. Belangrijke rol was weggelegd voor E. van der Ban, die als hoofd van de Texelse Landbouwschool veel kennis in huis had en een voortrekkersrol vervulde. Hoogtijdagen Er moest onder de boeren flink wor den gelobbyd, want met het minis terie van Landbouw was aan de oprichting van de vereniging een ondergrens een deelname van 1000 hectare verbonden. Toen de bedrij ven van de boeren die lid wilden worden een gezamenlijke opper vlakte van 900 bunder hadden, werd toch maar besloten tot de oprichting. In de zestiger en zeventiger jaren, de hoogtijdagen van de landbouw, groeide de totale oppervlakte van de leden uit tot circa 8.700 hectare, zo'n beetje al het Texelse cultuurland. Afgezien van een aantal gespeciali seerde bloembollentelers, was zo'n beetje elke boer lid. Het was de tijd dat er zo'n driehonderd melkveehou ders op het eiland actief waren (nu nog vijftig). De vereniging nam een voorlichter in dienst, die werd betaald door de overheid, die zich ten doel had gesteld de productie in de landbouw te verhogen. Anders dan landbouw gebieden aan de overkant, waar voor de veehouderij, akkerbouw en ande re takken gespecialiseerde voor lichters bestonden, was de Texelse landbouwadviseur deskundig op een veel breder terrein, wat kwam door de eilandsituatie. Elke voor lichter deed dat op z'n eigen manier. Namen die de revue zijn gepasseerd zijn onder meer K. Lap Pzn (van de Vrolijke) en Cor van Groningen. De Texelse Courant speelde van ouds her een grote rol bij de voorlichting en met name Van Groningen schreef wekelijks omvangrijke stukken in de krant, en wel op zo'n boeiende wijze dat ook de niet-agrarische burgerij de artikelen las. Er zat wel eens een kritisch ondertoontje in. Niet elke boer werkt even netjes, waardoor het onkruid in sommige akkers welig tierde. Dat ergerde Van Groningen, die vond dat de percelen er netjes bij moesten liggen en er in zijn schrijf sels wel eens opmerkingen over maakte. Hij stond er ook bekend om nog wel eens onaangekondigd bij de boeren op de dam te verschijnen om gevraagd en ongevraagd advies te geven. Niet iedereen nam hem dat in dank af en ook was niet elke boer bereid bedrijfseconomische gege vens af te staan, zodat het rende ment van de landbouwbedrijven met elkaar kon worden vergeleken. Want, zoals in elke sector, je had vaklieden, maar anderen deden het op z'n Jan boerenfluitjes. Proefveldjes Goedbezocht waren doorgaans de thema-avonden die de voorlichting organiseerde, waarin allerlei aspec ten van de akkerbouw onder het vergrootglas werden gelegd. 'Nut tige avonden, waarop veel kennis werd uitgewisseld', vertelt Piet Hin, die 22 jaar lang voorzitter is geweest van de vereniging. 'Maar het meeste kwam je aan de weet na afloop van de vergadering, want lang niet ieder een durfde in een groot gezelschap even openhartig te zijn. Aan de bar ging dat toch wat makkelijker.' Befaamd waren de proefveldjes die op initiatief van de vereniging weden aangelegd, om verschillende soor ten bieten en andere gewassen met elkaar te vergelijken. Want op het gemiddelde droge Texel waren de omstandigheden anders dan elders in Nederland. Landbouwvoorlichter Jan Koolhof stelde ooit een Texels grasmengsel samen, dat onder meer als eigenschap had dat het in het voorjaar productiever was, waardoor de voor Texel zo belangrijke eerste snede beter was. De zaaizaadbe- drijven toonden zich aanvankelijk sceptisch, maar het heeft ze wel aan het denken gezet en gestimuleerd zelf betere rassen te ontwikkelen. De voorlichting stimuleerde ook het diepspitten, waardoor droogtege- voelige percelen een stuk vrucht baarder werden. Doordat de bie tenopbrengst in sommige gevallen verdrievoudigde, betaalde deze cul tuurmaatregel zich in één jaar terug. Begin jaren zeventig, toen de maïs in opkomst kwam, legde de voorlich ting ook hiervoor proefveldjes aan. Want maïs is een warmteminnend gewas, terwijl het op Texel vooral in het voorjaar een stuk frisser kan zijn dan in het binnenland. Daardoor was hier een ras nodig dat minder warmte nodig heeft. Terugkerend onderwerp op de thema-avonden waren de aaltjes, die de gezondheid van gras en akkerbouwgewassen in allerlei varianten ondermijnen en vaak moeilijk te bestrijden zijn. In 1986 vierde de vereniging het 50- jarig bestaan, waarbij onder meer Tentoonstelling rond jubileum 70-jarige landbouwvereniging De Vereniging voor de Land-! bouw herdenkt het 70-jarig jubi-1 leum vrijdag 14 juli van 14.03 i tot 19.00 uur met een tentoon-' stelling op het bedrijf van Ber Keijser op Ongeren 5 tussen De i Waal en Den Burg. Praktisch! alle facetten van de ontwikke- lingen in de landbouw, vanaf 1936 tot heden, worden in beeld gebracht. De stands worden ingericht door medewerkers, oud-medewerkers, bestuur ders en andere vrijwilligers vai diverse Texelse landbouworga nisaties. De toegang is gratis, de organisatie benadrukt dat de show ook interessant is voor mensen die geen boer zijn. Meester C.P. Laan, toen 40 jaar ad, serend lid van de vereniging, m i bloemetjes werd gezet. Aanwer waren ook oud-voorzitters C.J, i Lugt, A. Dros en J.P. Herweijer i diverse oud-bestuursleden. Waar landelijk veel landbouwvoorlichtingen standsorganisatie zijn opgeg de Texelse vereniging nog actief. 'Wij zijn nog steeds kelijk en kunnen zelf de pen bepalen waar we willen besteden', vertelt de voorzitter Theo Hin. Hopwel bouwers aanzienlijk minder zijn dan voorheen en niet elke meer lid is van de vereniging, den de thema-avonden goed bezocht. De in de loop der jaren. Van verhuisden de avonden naar tia, de Pelikaan, Bosch en Zee nu weer terug in de Pelikaan Hin: 'Aan onderwerpen hebben nog geen gebrek.' Gerard Minister Dekker van Verkeer en Waterstaat heeft bij haar bezoek woensdag aan Den Helder en Ameland begrip getoond voor de Texelse wens om de moge lijkheid voor verplaatsing van de veerhaven en zeewaartse uitbrei ding van de jachthavens in het waddengebied open te houden. Deze mogelijkheid wordt door de nieuwe Planologische Kernbe slissing (PKB) geblokkeerd. Maar de bewindsvrouw stelde dat nu het kabinet een besluit over de PKB heeft genomen, van haar niet mag worden verwacht dat ze op dat besluit terugkomt. Burgemeester Geldorp, aanwezig namens Texel en als voorzitter van de samenwerkende eilanden, noem de de mogelijkheid om de Helderse veerhaven in zeewaartse richting te verplaatsen van 'bijzondere impor tantie'. 'Het gaat hier niet alleen om de bereikbaarheid van Texel en de kwaliteit van het toerisme. Ook voor Texel is het moeilijk te verteren dat ter wille van de toeristische bereik baarheid van Texel de binnenstad van Den Helder wordt geconfron teerd met een verkeersproblema tiek. Die niet alleen overlast voor inwoners en gebruikers bezorgd en wellicht invloed heeft op de ontwik keling van Den Helder, maar ook de gezondheid van aanwonenden kan beïnvloeden.' Geldorp pleitte ervoor de zeewaartse uitbreiding niet zon der meer te verbieden, maar aan een stringente afweging te binden. "Planologie staat voor een integrale afweging en daar hebben de eilan den zich altijd goed bij gevoeld.' Ze gaf aan dat maatschappelijke belangen gemakkelijk het onderspit kunnen delven bij het natuurbelang. 'Dat is met altijd in het belang van de leefbaarheid en sociaal-econo mische ontwikkèlingen in de regio.' Op Ameland kreeg Geldorp steun van Roel Cazimier, voorzitter van de Waddenraad, die over het hoofd van de minister heen ervoor pleitte dat de leefbaarheid van groter invloed moet zijn op het waddenbeleid. Minister Dekker hield vast aan het standpunt van het kabinet, maar gaf wel aan dat als de Noordkop- gemeenten gezamenlijk een visie op de havens ontwikkelen waarin de verplaatsing van de veerhaven is opgenomen, ze hiermee een sterk signaal afgeven in Den Haag. Zo'n visie is in ontwikkeling en halver wege deze maand neemt het Hel derse college van b en w een besluit over de veerhaven. De havenvisie kan van invloed zijn op het besluit dat de Tweede Kamer op 9 oktober neemt over de PKB. Om dit een gunstige wending te laten nemen, is de lobby naar Den Haag gestart. Jachthavens Jook Nauta, die het bezoek van de minister als voorzitter van de Stich ting Jachthavens Waddeneilanden bijwoonde, gaf in zijn toespraak aan dat voor het veilig opvangen van watersportrecreanten de havens voldoende capaciteit nodig heb ben. 'Daarvoor is aanzienlijk meer ruimte nodig dan waarover de hui dige jachthavens beschikken, ook doordat de schepen groter wor den en meer ruimte nodig heb ben. Ruimte die door de huidige PKB niet wordt gegeven.' Overi gens benadrukte Nauta dat op Texel de zaakjes momenteel goed voor elkaar zijn. 'Een voorbeeld hoe het wel moet: een veilige ligboxenhaven met overloop naar de vissershaven.' Meer in het algemeen zei Nauta dat in het waddengebied de begren zing in capaciteit (4600) achterhaald en ondoelmatig is en uit oogpunt van veiligheid, kwaliteit en capaci teit niet meer voldoet. Het rapen, prikken en schudden van ganzeneieren zorgt er niet voor dat er minder ganzenjongen komen. De kans dat een ganzenei uitgroeit tot een volwassen vogel is namelijk van nature al heel gering. Dat stelt het bureau SOVON Voge- ionderzoek Nederland in haar rap portage Overzomerende ganzen in Nederland: grenzen aan de groei? Ook op Texel zorgen vooral grauwe ganzen voor veel schade in landbouwgebieden. Het rapport stelt het tegenoverge stelde van wat veel agrariërs en natuurorganisaties denken. Jarenlang maakten Natuurmonu menten en landbouwers op Texel afspraken over het prikken van gan zeneieren, hiervoor werd altijd een vergunning afgegeven. Door een bezwaarschnft kon dit jaar geen ver gunning worden verleend. In mei werden drie agrariërs nog betrapt toen zij illegaal in het natuurgebied Dijkmanshuizen de nesten van grau we ganzen stuk prikten. Grauwe ganzen zorgen voor 55 tot 87% van de landbouwschade die door zomerganzen wordt veroor zaakt. SOVON denkt dat het minder aantrekkelijk maken van voedsel- gebieden bij de nestplaatsen beter werkt tegen de uitbreiding van het aantal jonge ganzen. Dit zou kun nen door graslandjes in de duinen minder voedselrijk te maken. Dit past ook in het beleid van terreinbehe rende organisaties als Staatsbos beheer omdat er dan veel soorten planten kunnen groeien. Ook zouden er rasters tussen de nestplaatsen en naastgelegen akkerlanden moeten komen. Eckard Boot van Natuurmonumenten gelooft niet zo in de conclusies van SOVON. 'Het is wel heel makkelijk om te roepen dat je gebieden min der aantrekkelijk moet maken door het water en het riet weg te halen. Bovendien waren er vorige jaar wél minder jongen in het veld. terwijl we gewoon eieren hebben geraapt.' Erik van der Spek van Staatsbosbeheer wil eerst de najaarstelling afwachten: 'Dan kunnen we meer zeggen over de hoeveelheid jonge ganzen. Als die gelijk is gebleven met vorig jaar, dan helpt rapen inderdaad niet.' Reünie (3) Na mijn ingezonden stuk over de reünie van Jan Drijverschool in Den Hoorn in de krant van vrijdag 7 juli en de reactie daarop van Henk Dekker kreeg ik zoveel opmerkingen en sug gesties dat ik wel verplicht ben nog eens een kort stukje in te zenden ter verduidelijking. Achteraf besefte ik pas dat ik ten onrechte 'juf' Souwie Duinker heb geciteerd, waaruit geconcludeerd werd dat zij heel boos op de orga nisatie zou zijn. Dat is absoluut niet het geval, zij heeft genoten van de organisatie en het feest, vertelde zij aan mij. Hoe kom ik dan erbij om haar te noemen in mijn brief? Op het feest heb ik met veel mensen gepraat over de afwezigheid van De Wereld, waaronder met mijn juf, en zij steun den mij met mijn gedachte dat het ontzettend jammer is dat De Wereld niet vertegenwoordigd was. Ik gaf er een beetje kleur aan en zette het onder haar naam. Had ik nooit mogen doen. Ik had het dan ook midden in de nacht geschreven, net terug van het prachtige reüniefeest, waar ik ontzettend genoten heb. Graag wil ik ook terugkomen op de reactie van directeur Dekker. Dat hij in de verdediging gaat, is te begrij pen, maar het blijft jammer commissie niemand van De heeft bereikt. Henk Dekker mijn actie ook: 'misbruik van (dus: mijn) verstand om een van intolerantie en te roepen'. 'Maar één ding is intolerantie en discriminatie laatste waarop ik met mijn komaf zit te wachten. Dat is niet wat ik wil en ook niet wat stuk stond. Ik kom al jaren en in Den Hoorn, en ik me meer welkom da eiland. Nergens heb ik meer en liefde gekregen dan hier op Ik, een oud-leerling van De Weré en inmiddels student geneeskiri zet me juist altijd in om discriminali te vorkomen. Er is ook geen sprö van discriminatie geweest. Daar rra Texel heel trots op zijn. Dat de knct ren van De Wereld een keer of misschien niet meegeteld jammer, het zou een mooi geweest zijn. Ook als u het praten door een persoonlijke op mij, terwijl u mij niet eens kent. Sommige Texelaars vroegen het zich tijdens een rondje door het bos al af: 'Waar komen die rare banken toch vandaan?' Op drie plekken op het eiland zijn banken neergezet, met een gat in de zit ting waar een boom door groeit. Op de bankjes zit een herinne ringsplaquette. 'Het zijn herinneringsbomen', weet boswachter Erik van der Spek van Staatsbosbeheer (SBB) te vertellen. Ze zijn aangeboden door de Trio- dos Bank die vanwege zijn 25-jarig bestaan zijn klanten de kans geeft een bank te sponsoren. 'SBB heeft een deal gesloten met de bank. Zij hebben een mooie actie, wij gratis bankjes op plekken waar we die nodig vinden. Gesponsorde banken zijn in Engeland bijvoorbeeld heel normaal.' SBB krijgt van de bank te horen waar klanten een zitbank wensen. 'Het zijn vaak mensen die veel op Texel komen wandelen en ergens een speciaal plekje hebben. Wij bekijken dan of wij daar wel een bank willen. Er moeten niet te veel banken komen, want het bos is geen park natuurlijk. Als een plek niet wordt goedgekeurd moet de klant een nieuwe plaats uitzoeken.' De bank is gemaakt van hout bomen die door SBB zijn gekaj 'En vanuit de gedachte een ne we boom voor een gekapte boa plaatsen we bij elk nieuw ba-1 een boompje.' Het boompje door een opening in de behalve bij één omdat die in duinen staat. Op elke bank een plaquette van de schenker. Texel zijn er twee banken voor overledenen, de ander is een huwelijkjubileum.' De drie bankjes zijn geplaatstJn Eierlandse Duinen, aan het van Ecomare naar De Koog het begin van het pad naar Reünie (2) Buitengewoon treurig dat in een reactie op een uiting van teleur stelling (niet uitgenodigd voor de reünie) Gor Khatchikyan wordt ver weten dat hij een sfeer oproept van intolerantie en discriminatie. Wie dat in zijn ingezonden brief leest, ontbreekt het aan relativeringsver mogen Minister Dekker van Verkeer en Waterstaat bij haar werkbezoek aan Ameland. Links van haar Roel Caziemier, voorzitter van de Waddenraad, rechts gedeputeerde Pathek Poelman en Jook Nauta, voorzitter van de Stichting Jachthavens Waddeneilanden. G. van der Feen, OudeSChild

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6