Vakantiekrant (jrocn rwarLrJexeh in het harL> Danseressen ster op eigen filmpremière Contouren NlOZ-campus Potvis worden zichtbaar College en MJM betreuren commotie maquettegebouw kGeen uitbreiding boerencampings ■ES3EE33E3 Vakantiekrant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12091 VRIJDAG 14 JULI 2006 v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave v< er sterren in de auto van Jan Koomen, klaar oi ir hun première te gaan. Ware filmsterren stapten drie Prachtige meiden uit een open pfllac en liepen over de rode richting Cinema Texel. 'Zijn ®t beroemde mensen?', zag je ™>rt)ijgangers denken. Dat niet, Jlaar het waren wel de sterren van Jdansfilm Profundezas Incertos danslerares Ericka Voortman. "lm was de beloning voor vier 6«lse meiden die haar dansles- n volgden bij het Danslaborato- ra en werd in de bioscoop aan mi"e en bekenden vertoond. r1jNarige meiden. Mare Hilstra, j ra Groot. Roos Hilstra en Lauri (die op de dag van de 'pre- moest werken) kregen aan F begin van hun danslessen in S^ber b'! het Danslaboratorium belofte. Als zij inzet en motivatie l^en, zou Voortman een dans film met hen opnemen. Het resultaat werd de korte dansfilm Profunde zas Incertos (onzekere diepten). De meiden hebben vier dagen gefilmd op de Dr. Wagemaker, in een leeg zwembad en aan het strand. In de film zit geen verhaallijn, maar vormt water de rode draad Voortman laat zich inspireren door BodyMindCentering. waardoor je geen choreografie bedenkt maar juist bewegingen maakt op je intu- itie. De meiden uit de film snap pen wel dat dit behoorlijk zweverig klinkt. 'Maar dat is het juist niet. Je moet je heel erg concentreren op de omgeving en je impulsen volgen. Je laat de bewegingen gewoon ont staan. Als het zweverig zou zijn zou je bij alles nadenken: "wat voel ik nu?' 'De eerste keer dat we ons echt door ons lichaam lieten leiden was tijdens dansles. We stonden tegen over elkaar en we staken onze armen tegelijk de lucht in. Je iaat je leiden door wat er om je heen gebeurt en je laat je gaan. Het is dus zeker geen acteren en gewone dans. Dan is alles van tevoren bedacht. Maar het is wel een echte dans. Wij con centreren ons en er ontstaat een beweging. Dan mag je dat wel dans noemen. 'We hebben vanmorgen de film voor het eerst gezien. Het resultaat is echt goed. We hebben zoveel opge nomen en we wisten niet wat het zou worden. Ook de muziek was voor ons onbekend, bij het opne men was het stil. Je ziet echt dat we genieten van de zon en het zand onder onze voeten. En dat is de bedoeling van deze dans.' Ericka Voortman wil proberen de film op festivals te vertonen. Toeristenbelasting twee cent omhoog De toeristenbelasting gaat in 2007 omhoog. De bijdrage die toeristen aan Texel moeten leveren, gaat van €0,78 naar €0,80 per persoon per nacht. Piet Standaart van Texels Belang deed het voorstel tijdens de rond vraag van de gemeenteraadsverga dering. Hij wilde alvast duidelijkheid scheppen voor de ondernemers. 'Zij kunnen dan verder met hun plannen Paspoort acht euro duurder Het wordt voor Texelaars waar schijnlijk duurder om een pas poort te halen. Dat kost straks €47,- een stijging van €8,-. De meeste reisdocumenten worden duurder vanaf 26 augustus. Texel is verplicht haar tarieven voor reis documenten aan te passen aan de voorstellen van het kabinet. Oorzaak voor de tariefstijging is de invoering van het elektronische pas poort. De productie daarvan is duur der dan die van het huidige paspoort. Ook de prijs voor een zakenpaspoort gaat daarom omhoog van €43,- naar €51,75,-. Een faciliteitenpaspoort Wijziging van programma Sommeltjespop In het programma van Sommeltjes pop is een kleine wijziging opgetre den. Om 13.30 uur, direct na Jug Bros. begint een ingelast optreden van een jonge band rond Roos Dros, dochter van de bekende trou badour Jaap Dros. De rest van het programma blijft ongewijzigd. Het Waalder popfestival begint zaterdag om 12.30 uur en duurt tot midder nacht. Genodigden bekijken de vorderingen van de nieuwbouw van de Potvis op 't Homtje. (Foto Gerant Timmerman) De nieuwbouw van de Potvis op 't Homtje begint vorm te krijgen. De contouren van de campus, met een buitenring van 19 wonin gen, met aan de andere kant 68 appartementen worden zichtbaar. Wethouder Nico Kikkert (huisves ting) metselde woensdagmiddag op symbolische wijze de eerste steen. Na een langdurige (10 jaar) en vooral roerige voorgeschiedenis, waarbij buurtbewoners zich aan vankelijk heftig verzetten tegen de nieuwbouw, was de sfeer woens dag uitstekend. Ook omdat Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel toegaf dat de aanvankelijke versie, waarbij de studentenverblijven van dne lagen aan de zijde van het dorp zouden komen, geen geluk kige keus was. Nu er aan de rand minder hoge woningen komen voor onderzoekers die er voor een lange re periode zijn, veelal rustige gezin nen in plaats van studenten die nog wel eens rumoerig kunnen zijn, is de kou uit de lucht en kon de eerste toost worden uitgebracht. Wethou der Kikkert benadrukte het belang van de woningen. 'Alterra (tegen woordig Imares, red.) en het NIOZ zijn hoogwaardige kennis,instituten die voor Texel van groot belang zijn en daarvoor is woonruimte broodno dig.' Maar ook tot zijn teleurstelling is het niet gelukt om Alterra, waar nu zo'n 25 mensen werken, hier te houden, al wordt nog wel gepro beerd om samen met Den Helder te pogen het instituut in de noordkop te houden. In dat geval is het denk baar dat het praktisch onderzoek op Texel zal worden gehouden, omdat de benodigde voorzieningen hier al zijn. Komend najaar komt hierover meer duidelijkheid. Kikkert prees de initiatiefnemers van de nieuwe Potvis. 'Een welover wogen plan, waar initiatiefnemers, andere betrokkenen en buurtbe woners tevreden mee kunnen zijn.' Namens het NIOZ liet Piet van Kra lingen zich waarderend over het project uit. 'Het NIOZ hoopt op een goede en langdurige samenwerking met de Woningstichting.' Het is de bedoeling dat de eerste woningen aan het eind van het jaar worden opgeleverd.' De campusvorm waar in het complex wordt gebouwd, is een weloverwogen keus. Volgens Jan Boon van het NIOZ vinden de tijdelijke bewoners het prettig als het binnenterrein met elkaar wordt gedeeld. 'Er was altijd een volley balveldje en daar werd regelmatig gebruik van gemaakt.' Gezien de voorgeschiedenis vond Kikkert dat de WST niet alleen aan de bouwers en andere betrokkenen, maar zeker ook aan de omwonenden wel een feestje verschuldigd was. Van Andel beloofde dit op een gepast tijdstip te zullen organiseren. en alvast brochures laten drukken.' De fracties van GroenLinks, D66, CDA gingen mee met het plan van Standaart. Eric Hercules van de PvdA vond dat het onderwerp te belangrijk is om in de rondvraag te behandelen. 'Op deze manier heb ben wij te weinig mogelijkheid om hierover te discussiëren. Gezien de financiële situatie van het eiland is dit niet het juiste moment hierover te beslissen. Dit is te belangrijk.' Voorzitter Geldorp erkende dat het ongebruikelijk is met een voorstel te komen in de rondvraag. 'Maar de raad neemt de beslissing.' wordt acht euro duurder en gaat €47,- kosten. Ook het bijschnjven van een kind kost 70 cent meer. Een identiteitskaart wordt slechts 25 cent duurder en gaat €31,25,- kosten. De nieuwe pnjzen zijn nog tot eind juli onder voorbehoud, omdat de Raad van State nog met de voorgestelde nieuwe bedragen moet instemmen. WET Radio vernieuwd De commerciële omroep WET Radio in een samenwerkingsver band aangegaan met Texelse Media. WET Radio (voortgekomen uit Radio Royaal) zendt de hele dag uit via de kabel en het internet. Daarbij zijn afwisselend nonstop en live-gepre senteerde programma's te horen. De gepresenteerde programma's, die gemaakt worden door een team van vijftien DJ's, zijn vooral te horen in de b avonduren en in het weekend. Naast veel muziek is er veel aan dacht voor Texelse zaken. Met hulp van nieuw aangeschafte software is het nu mogelijk programma's van tevoren in te delen. Dat betekent dat commercials en nieuws, jingles en de muziekstijl exact op tijd kunnen worden ingepland. Daarmee kan het station ieder uur een reclameblok uitzenden, wat eerder alleen moge lijk was tijdens live uitzendingen. (Advertentie) Audi mit deutschem Text Gratis bijlage TEXELSE-'COURANT let college van b en w en het Mari- iem en Juttersmuseum (MJM) ■treuren het negatieve beeld dat olgens hen is ontstaan over het maquettegebouw, nadat leden ran de klankbordgroep in deze rant kritiek uitten op het verloop de inspraak. 'Het geeft geen juist beeld van de inzet die is gele id en de afspraken die over het ■rvolg zijn gemaakt.' en W en het MJM reageren in n gezamenlijk persbericht. 'Bij de ten voor de havenfase één twee zijn we steeds gezamenlijk de bewoners opgetrokken, ook aanzien van de VOC-maquette. 'artijen zijn steeds met elkaar in jsprek over het definitieve ont- erp.' Om een keus te- maken uit de ree overgebleven architecten, zijn jlgens het persbericht vier crite- a opgesteld waaraan het ontwerp voldoen, met als uitkomst is de stuurgroep dat Mecaano Delft werd gekozen. De klank- jroep toonde zich hierover ver- waarna er overleg kwam. 'Uit at gesprek kwam naar voren dat de eden van de klankbordgroep Oude- schild zich met name gericht hebben op één criterium: de buitenkant van het gebouw. Past het gebouw goed in het dorp en zorgt het voor opwaar dering van de Heemskerckstraat. De stuurgroep vindt andere criteria ook belangrijk, zoals een goede integra tie van de verschillende museale functies, dus de binnenkant van het gebouw. De andere twee criteria waren: bijdrage aan de landelijke waardering van de Reede van Texel als nationaal erfgoed en een gebouw met nationale allure.' In een gesprek toonde de klankbordgroep er begnp voor dat ook andere criteria een rol moeten spelen: 'Uiteraard kan het in zo'n proces niet iedereen naar de zin worden gemaakt.' Afgesproken is dat de klankbordgroep de gele genheid krijgt om met de architect over aanpassingen te spreken. 'In een workshop met de klankbord groep zal worden gewerkt aan de aanpassing van de buitenkant. Aan trekkingskracht en inpassing in de straat en de betekenis voor het dorp en de aanpassing van de haven zijn aspecten die aan de orde komen. Daarna zal de architect het ont werp aanpassen en wordt het in een tweede bijeenkomst opnieuw besproken.' Er komt voorlopig geen uitbrei- J ding van de kampeerplaatsen bij de boer. De oppositiepartijen I WD, PvdA en D66 wilden met een notie het aantal plekken verho- f Kn naar dertien. De andere par ijen zagen niets in het plan. :sel zit nog steeds onder de lan- t$ke norm van vijftien plaatsen raagrariër. Wij willen daar wat aan Gjen, omdat het voor boeren een belangrijke bron van inkomsten is. Del aantal plekken moet van tien aar dertien verhoogd worden, om üigzaamaan naar vijftien plaatsen egaan', betoogde Gerbrand Poster an de WD. Eric Hercules van de 3vdA vulde aan: 'Op deze manier schep je meer kansen voor toeris- M met een kleine beurs, want dit s betaalbaar. Het is een versterking ran het toerisme.' De andere partijen zagen liever dat het plan eerst door het net opge richte Toeristisch Kennisinstituut wordt beoordeeld. 'Dit instituut is ervoor om zich over deze zaken te buigen', meende Martijen Eelman van het CDA. Poster vond dat totale onzin: Toeristisch kennisinstituut? Het gaat hier om een paar tenten!' Uiteindelijk stemden alleen de dne indieners van de motie voor. De Vereniging voor Kampeerboeren vindt het jammer dat de het plan van de partijen er niet door is, maar hoopt wel goed met de gemeente te kunnen blijven samenwerken. 'Natuurlijk zijn wij niet tegen extra plaatsen. Maar het ging er in de raad nogal heftig aan toe. Dat is jammer, want zo wordt de eenheid onder mijnd. Wij zouden liever in harmonie met elkaar blijven samenwerken', aldus voorzitter Klaas Tjepkema. Advertenties voor de Vakantiekrant van 28 juli kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 19 juli bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 Dansfestijn Het strand bij paal 17 vormt zater dag 29 juli het decor voor een groot dansfestijn. Island Samba, dat voor de derde keer wordt georganiseerd, trok vorig jaar al 1500 danslustigen. 'Maar dit jaar gaan we echt los met een geweldige DJ line-up', promoot de organisatie. Pagina 2 a Minder regels Meer verantwoordelijkheid geven aan de burgers en lef tonen bij het vereenvoudigen of afschaffen van allerlei regeltjes. Dat was de kern van de boodschap die burgemeester H. van de Vondervoort van de Bra bantse gemeente Boekei maandag in de raadszaal bracht. Pagina 5 Concours Hippique Met vijf rubrieken met aangespan nen paarden, wedstrijden Tally Ho, touwtrekken tussen kinderen en paarden, ponyvoetbal, muziek en een demonstratie met oude werktui gen belooft het Concours Hippique zondag 16 juli als vanouds een gevaneerd en aantrekkelijk schouw spel te worden. Pagina 7 Inbrekers stelen voor €15.000,- uit fotowinkel Een brutale inbraak in de nacht van dinsdag op woensdag in Den Burg, waar de fotozaak van Kees de Waal aan de Hogerstraat ongewenst bezoek kreeg. Er werd voor naar schatting €15.000,- aan fotoapparatuur gestolen. 'Het moeten professionals zijn', leidt De Waal af uit de grondige wijze waarop de inbrekers te werk zijn gegaan. Ze kwamen binnen via een bovenlicht aan de achterzijde van de winkel, waarna de alarmapparatuur werd uitgeschakeld en glasplaten van vitrines zodanig werden verwij derd dat het alarm hierin niet afging. 'Ze moeten hier wel een uur binnen zijn geweest', wijst De Waal op het rijtje lege vitrines. 'Ze waren heel kieskeurig. Alleen digitale camera's, maar wel toestellen tot een waarde van €800,- tot €900,- Fotorolle tjes hebben ze onberoerd gelaten, zelfs dure pnnters lieten ze staan. Maar alle digitale fotokaarten, die' soms €100,- waard zijn, zijn ver dwenen. Allemaal leuke handel om te verkopen op de zwarte markt.' Ook de digitale pasfoto-installa tie is buitgemaakt. De technische recherche heeft onderzoek gedaan, maar volgens de ondernemer heeft dit niets opgeleverd. 'Ze hebben geen vingerafdruk achtergelaten.' De Waal heeft goede hoop dat de verzekering de schade betaalt. Om herhaling te voorkomen laat hij spij len voor de ramen plaatsen, zodat de zaak 's nachts hermetisch is afgesloten. Accommodaties 1,6 procent duurder Het college heeft besloten de huur voor gymlokalen, voetbalvelden en andere gemeentelijke sportaccom modaties met 1,6 procent te ver hogen, conform het prijsindexcijfer voor gezinsconsumptie, dus trend matig. Er komt geen verandering in het systeem dat 30 procent van de werkelijke kosten door de ver huuropbrengst worden gedekt. De tarieven voor de Texelse binnen sportaccommodaties zijn 9 procent hoger dan de gemiddelde landelijke tarieven. De tarieven voor de bui tensportaccommodaties zijn daar entegen 4 procent lager. (Advertentie) TEXELSE iÖCOIJ RANT gn* T&tsjnrh U ba hort. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1