iillU--■ ton bezuinigd op nieuwbouw Mark Smit nieuw gezicht bij L&R 'Minder regels vooral een kwestie van lef' TEXELSE J COURANT Rechtstreeks contact met de klant spreekt mij aan' Heserves blijven voor OSG MEVROUW Bos, BIG W'l OM) EEri 1N2ICHT VRBfiÊN.i DRM HEBBEN WU RU PRKTtt L{T0CM IÉTS PWD&RS OuoRo&ötl non nnrooM GOU Qj /V-Of-loot Inspirerende 'conference' van burgemeester van Boekei Keuze uit drie voorgevels aan Vuurvlinder VRIJDAG 14 JULI 2006 Iris Ted Redeker, de gaande man bij L&R, rechts zijn opvolger Mark Smit. man met bijna twintig jaar ervaring in het grafische vak, die £)H Klfaan de drukpers heeft gestaan, i opgeklommen tot chef en zich eeft ontwikkeld tot ordermana- «r en calculator. Hij is gek op lies dat met drukwerk te maken eeft Aldus een kenschets van lark Smit, die vanaf deze week amen met Cobie Daalder bij Lan- eveld de Rooy de nieuwe scha- elis tussen klant en drukkerij. Hij e opvolger van Ted Redeker, na een dienstverband van 19 bij L&R elders in de grafische ector aan de slag gaat. loren en getogen in Krommenie de belangstelling van de nu 39- Noord-Hollander al op jonge ijd uit naar het grafische vak. heb het niet van een vreemde, opa was drukker en mijn oom een reclamebureau. Van mijn hoorde ik altijd goede verhalen het drukkersvak. Tekenen heb qd leuk gevonden en ik ben gek ij'deuren en werken met papier en ion.' volgde een opleiding aan de dische MTS, om in 1987 bij Druk- kerij Den Hertog in Wormerveer aan de slag te gaan 'Een kleinschalige drukkerij, die je kunt vergelijken met Langeveld de Rooy. Ik heb er de hele technische ontwikkeling van het vak meegemaakt, van één- naar twee- en vierkleurendrukpers. Ik heb zelf aan de pers gestaan, heb via het leerlingstelsel allerlei diploma's bij elkaar gesprokkeld en heb daarna staf- en kadercursussen gevolgd. In de loop der jaren ben ik opge klommen tot chef van de drukkerij, waarna ik als calculator en orderma nager in het bedrijfsbureau terecht ben gekomen. Eigenlijk heb ik alle onderdelen van het grafische bedrijf doorlopen en ben zo ongeveer over al inzetbaar. Die kennis en ervaring die ik in de loop der jaren heb opge daan, komt goed van pas in mijn huidige werk, waarin ik de wens van de klant moet vertalen in een goed product dat op tijd wordt geleverd en met plezier wordt ontvangen. Rechtstreeks contact met de klant spreekt mij erg aan, maar voor een goed product is het net zo belang rijk om binnen het bedrijf goed met elkaar te communiceren. Wat dat betreft spreekt L&R me erg aan. Ik heb in verschillende drukkerijen gewerkt, ook hele grote, maar hier voelt het vanaf het eerste moment prettig. Het kleinschalige spreekt me aan, de sfeer is goed, het gaat er gemoedelijk maar professioneel aan toe en het bedrijf is overzichtelijk. Bovendien wordt er een veelheid aan producten gemaakt, van folders en brochures tot briefpapier stickers en ander drukwerk, zoals kartonpro ducten. Daar heb ik veel ervaring mee. En we maken hier de Texelse Courant, de Vakantiekrant en Texel- Toerist. Dit soort uitgaven zijn nieuw voor me, maar dat maakt het wel zo boeiend om betrokken te zijn bij dat proces.' Voor menig Texelaar is de nu nog in Julianadorp woonachtige Mark Smit wellicht een bekend gezicht. 'Ik heb in mijn jeugd regelmatig met de tent op camping Koogerstrand gestaan. Met mijn vrienden ging ik wel naar het Tropical Sea Festival en we zijn ook heel wat keer naar de Ronde om Texel geweest. Het is hier altijd gezellig en er is steeds wel wat te doen. Maar Texel is voor mij ook een eiland van rust en schoonheid. Ik heb er een heel goede binding mee en ik ben blij dat ik op deze manier binnen kan komen.' De Texelse band is er ook in de hoedanigheid van zijn partner Andrea Wickbold, tweeling zus van de Texelse Gabnële. wordt vijf ton bezuinigd op de aiwbouw van OSG de Hogeberg. erdoor kan de school vijf ton van eigen reserves gebruiken voor i aanschaffen van nieuw meu te Dat geld was eerder meege- men in het hele budget. Met dit sluit is een verkeerde beslissing het vaststellen van het krediet in ^teruggedraaid. het college en de gemeenteraad 2004 het krediet voor de nieuw- van de OSG vaststelden, is o de beleidsbegroting komen te de school vijf ton uit de pi reserves zou meebetalen. Maar rdat een school zelf nooit verant- °wdeli]k is voor de financiering van 0r nieuwbouw, was rector De Vries niet eens met dit besluit. 'Zoiets 11 niet. Geld uit de reserves van school moeten voor onderwijs Nkt worden.' Volgens de Vries side OSG bovendien niets van die Wc 'Zoiets had in overleg moe- n 9ebeuren.' Wethouder Marian akelbach van onderwijs meent dat Vnes wel degelijk op de hoogte a 'Dit moet geen woordenspelletje De Vries was daarbij, wist S" en was het er niet mee eens.' jen tijdje probeerde De Vnes te waar het zinnetje in de vandaan kwam. 'Het is nooit een apart geweest, maar door ter- °pse opmerkingen meegenomen Pe nota. Maar helaas was het een verkeerde beslissing, omdat sschool altijd zelf over haar eigen moet kunnen beschikken.' vergadering van dins- met een motie om de 1(3 de bewuste €500.000 terug 9sven. Het gat in de begroting moeten worden opgevuld met 'ran de kanjerprojecten. Hoewel ^raad ook vond dat de reserves de OSG voor interieur gebruikt fhH°etSn worden- viel het plan bij fracties slecht. 'Er is afgespro- (_"st de OSG dat de school zou zocja{ we éf,n schoolge- konden realiseren. Dat plan zou ,el|lk 2,5 miljoen meer kosten', Piet Standaart van Texels Belang op het plan. Henny Festen van GroenLinks stelde dat er gewoon geen geld is. 'Er wordt al zoveel bezuinigd op Texel en nu komt D66 om extra geld vragen. We hebben gewoon geen vijf ton, al zouden we dat graag willen voor dit doel.' Uitein delijk werd besloten om het krediet voor de OSG te verlagen. Door vijf ton te bezuinigen op de bouwkosten kan de OSG de vijf ton uit de reserves gebruiken voor het onderwijs. Het geld dat de gemeente beschikbaar heeft gesteld voor het samenvoegen van de twee gebouwen, wordt nu verlaagd naar €8.685.000. Wethouder Merkelbach vindt het een goede oplossing: 'Texel zit in zwaar weer, overal wordt op bezuinigd. Dus is het logisch dat ook de OSG moet korten. Het was een onjuiste beslis sing toentertijd en die is nu terug gedraaid. Het is weer duidelijk waar de lijnen liggen.' Ook Henk de Vries is tevreden: 'Het is de minst slechte oplossing. Nu is er minder budget voor het schoolgebouw, maar we hebben in elk geval vijf ton om te besteden aan meubilair en onderwijs- keukens.' WACT heeft geen recht op subsidie De in februari van dit jaar opge richte Woon Advies Commissie Texel (WACT) is volgens b en w geen instelling zoals bedoeld in de subsidieverordening voor welzijns zaken. De commissie krijgt daarom geen subsidie voor de aanschaf van een notebook met software en voor het organiseren van cursussen over ruimtelijke ordening en levensloop- bestendig bouwen. De WACT houdt zich bezig met het geven van praktische advie zen op het gebied van wonen en woonomgeving op Texel, vooral aan de Stichting Wonen Texel. B en w menen dat deze doelstelling zoda nig beperkt is dat geen invulling aan het begrip welzijn wordt gegeven. Oeps! vergissing Texel krijgt jongerenraad Texel krijgt een Jongeren Advies Raad (JAR), die de jeugd meer moet betrekken bij de plaatselijke politiek. Tijdens de raadsverga dering stemden alle partijen in met het plan van de PvdA. De JAR moet volgens de gemeen teraad echter niet worden opge legd, maar door de jongeren zelf worden opgezet. Elk jaar wordt er door de gemeente en de OSG een jeugdraad georga niseerd waarin scholieren spelen derwijs kennis kunnen maken met de politiek. Zo koos de jeugd dit jaar voor een plan om aanhangwa gens achter taxi's te hangen, zodat jongeren niet met drank achter de kiezen op de fiets hoeven stappen. De ervaringen met de jeugdraad zijn zo positief dat de PvdA met het plan kwam een vaste jeugdraad in te stellen. De partijen in de raad vonden het een sympathiek voorstel, maar benadrukten dat het uit de jongeren zélf moet komen. 'Dit moet geen opdracht voor het college zijn, het moet juist uit de jongeren komen. Dit moet een Jongeren Advies Raad dóór in plaats van vóór jongeren worden,' meende Piet Standaart van Texels Belang. Ook het plan voor een budget kon niet de goed keuring van de partijen krijgen. Dat zou pas moeten worden bekeken als jongeren met hun plan voor een JAR komen. Uiteindelijk werd de motie aange past. Een JAR moet uit de jongeren Meer verantwoordelijkheid geven aan de burgers en lef tonen bij het vereenvoudigen of afschaf fen van allerlei regeltjes. Dat was de kern van de boodschap die burgemeester H. van de Vonder voort van de Brabantse gemeente Boekei maandag in de raadszaal bracht. Op uitnodiging van de commissie voor deregulering ver telde hij daar over de ervaringen die in Boekei zijn opgedaan met het schrappen van regels en het versnellen van ambtelijke behan deling van vergunningsaanvra gen Mede door de smeuïge manier met veel (zelf)spot waarop hij zijn betoog bracht, hingen commissieleden en publiek aan zijn lippen. De prikkel die ervan uit ging om het schrap pen van regels met nieuwe kracht aan te pakken kwam als geroepen, want tot dusver kan de commissie nog niet op veel wapenfeiten wijzen. Probleem bij het opheffen of vereen voudigen van regelgeving en proce dures is dat er moed voor nodig is. Algemeen heerst het gevoel dat al die regeltjes weliswaar veel ongerief geven, maar toch niet voor niets in het leven zijn geroepen. Wat gebeurt er als er ineens eens streep door wordt gehaald? Nemen rijk en provincie daar genoegen mee? Gewoon dóen Van de Vondervoort was stellig: 'De gemeente is er niet voor het rijk of de provincie, maar voor de burgers. Als je hen van dienst wilt zijn door hun eigen verantwoordelijkheid te respecteren met een snelle en een voudige behandeling van hun ver zoeken, moet je niet afwachten wat VROM of andere hogere instanties daar van zeggen, maar het gewoon dóen. Je ziet dan wel waar het schip strandt en wij hebben ervaren dat dat best meevalt.' Boekels eerste burger liet er overigens geen twij fel over bestaan dat de regels die uiteindelijk overblijven, wél streng moeten worden gehandhaafd. Hij legde er ook de nadruk op dat een gemeente alvorens tot deregulering over te gaan, zijn eigen zaakjes goed voor elkaar moet hebben. Een basisvoorwaarde is bijvoorbeeld dat er actuele en praktische bestem mingsplannen zijn. Welstand De 'rebelse' gemeente Boekei heeft landelijke aandacht getrokken door het afschaffen van het welstand stoezicht bij de behandeling van bouwaanvragen. Aanleiding was tegendeel het geval is. De burgers voelen zich meer dan vroeger uitge daagd om voor een fraai gebouw te zorgen en nemen een goede archi tect in de hand. 'De kwaliteit stijgt en de variatie is groter.' Overigens sloot de spreker met helemaal uit dat deze vrijheid op termijn toch bepaalde nadelen zal opleveren. 'Maar tot dusver gaat het best en we zien het graag een tijd aan. Ingrijpen kan altijd nog.' In koffietijd Boekei is vooral bekend gewor den omdat je daar sinds kort voor alleenstaande huizen en verbou wingen direct aan de balie vergun ning kunt krijgen. Voorwaarde is dat een echte architect ('Niet een Burgemeester Van de Vondervoort (links) vertelt. Naast hem raadsgriffier Marit de Porto, commissievoorzitter Marian Merkelbach en notuliste Erie Zandee. (Foto Harry de Graan een conflict dat ontstond toen een nieuw raadhuis moest worden ont worpen. De burgerij mocht kiezen uit ontwerpen van drie architecten. Met grote meerderheid van stem men kozen de Boekelaars voor een van de ontwerpen. Maar toen dat ontwerp aan de welstandscommis sie werd voorgelegd haalde die er een streep door. De boze gemeen teraad stuurde toen de welstands commissie naar huis en doet het sindsdien zonder. De bij sommigen levende vrees dat nu de omgeving zou worden ontsierd door slechte ontwerpen werd niet bewaarheid. Van de Vondervoort vertelde dat het beunhazende ambtenaar') het ont werp maakt en nagaat of dat in overeenstemming is met de regels van bestemmingsplan, bouwveror dening en bouwbesluit. Het is dan een kwestie van tien minuten. 'Als de aanvrager de formulieren bij de balie heeft afgegeven laten we hem koffie drinken. Als de koffie op is, is de vergunning klaar.' Die methode is niet alleen snel. maar ook goed koop. De leges die de aanvrager moet betalen, zijn een derde van het bedrag dat bij de oude behande lingswijze was verschuldigd. Er zijn in Boekei inmiddels enkele tiental len vergunningen volgens het snelle systeem afgehandeld. De controle op de correcte uitvoering van het goedgekeurde bouwplannen is ove rigens streng. 'Gedurende de bouw controleren we twee keer. Als er wat mis is moet er worden gesloopt.' Kappen In Boekei heeft men ook korte met ten gemaakt met de kapverorde- ning. Het kappen van bomen is daar geheel vrij, tenzij de betreffende bomen op een door deskundigen gemaakt lijstje staan van bomen die wegens bijzondere landschappelij ke, botanische of historische waarde moeten blijven staan. Bij het vast stellen van dat lijstje had de burgerij het laatste woord. Volgens de Boe- kelse burgemeester is dat nog maar het begin. Snelle procedures wil men ook invoeren bij de afhandeling van gebruiksvergunningen, milieuver gunningen en horecavergunningen. 'Het is onzinnig zoals het nu gaat. Deze aanvragen kunnen worden behandeld zoals een auto aan een APK-keuring wordt onderworpen, dus door een erkend orgaan dat aan de hand van een checklist direct bepaalt of aan de voorwaarden van de vergunning is voldaan. Dat kan best. Probeer het maar!' Het praatje van Van de Vondervoort riep tal van vragen en merendeels positieve reacties op. De Texelse architecten Ronno Honingh en Louis Uriot toonden zich enthousiast over de baliebouwvergunnmgen. Raads lid Jos de Wolf vroeg zich af wat de gevolgen zijn voor de ambte lijke organisatie als het voorbeeld van Boekei wordt gevolgd. Van de Vondervoort waarschuwde dat je van de ambtenaren geen groot enthousiasme mag verwachten voor deregulering. 'Heel begrijpelijk. Zij werken niet graag mee aan het opheffen van systemen waardoor ze hun werk verliezen. Tenzij het masochisten zijn.' In Boekei heeft men de ambtenaren nadrukkelijk bij de deregulering betrokken en wordt er bij het werven van nieuwe men sen rekening mee gehouden. 'We nemen alleen medewerkers aan die dit zien zitten. Die er plezier in heb ben om de burgers perspectief te bieden en die een ondernemende instelling hebben, dus niet graag nee verkopen.' zelf komen en over budget werd nog niets gezegd. Met dit plan stemde dc raad unaniem in. Volgens wet houder Merkelbach past het plan in het integraal jeugdbeleid van Texel. Volgens haar zijn er al jongeren bezig een plan op te zetten. Lagere huurprijs voor muziekschool De Muziek- en Dansschool Texel gaat jaarlijks aan de gemeente €1700,- minder huur betalen voor d'Ouwe ULO. Dat is het resultaat van overleg en bemiddeling, naar aanleiding van het bezwaar dat de muziekschool had gemaakt tegen de hogere huur die in rekening werd gebracht nadat de gemeente als gevolg van het faillissement van de Welzijnsstichting eigenaar was geworden van het gebouw. De gemeente wilde de huur kosten dekkend en dus hoger maken. De muziekschool nam met dit verschil van 17 procent geen genoegen. School en gemeente bespraken de kwestie vier keer, waarbij mr. Rom van Schaik als bemiddelaar werd ingeschakeld. Daarbij werd duide lijk dat de huurovereenkomst die de school had met de toenma lige Welzijnsstichting nog steeds geldt, ondanks de wisseling van eigendom. Het huurrecht stelt: koop breekt geen huur. De huurovereen komst moet daarom met alle rech ten en plichten op de gemeente overgaan. De consequentie is dat de gemeen te niet alleen in de toekomst min der huur gaat vangen, maar ook huurinkomsten misloopt over 2004, 2005 en 2006, een tegenvaller van €10.200,- Belangstellenden voor de achttien luxe woningen aan de Vuurvlinder in De Volmolen in Den Burg kun nen kiezen uit drie voorgevels: een traditionele met betrekkelijk kleine ramen, een strak-moderne met veel glas en een met een erker en bal kon. Omdat het twee-onder-één- kapwoningen betreft wordt de keus gemaakt door de gegadigde die zich als eerste voor een blok aan dient. Een woning met traditionele gevel geldt als standaard en kost €350.000,- (von). Wie de moderne glasgevel wil, betaalt €6.800,- extra en wie de keus laat vallen op de gevel met erker €12.000,-. Op dit moment zijn volgens de gemeente vier blokken verkocht, twee tradi tionele en twee met erker. Er zijn dus nog vijf blokken beschikbaar. Bij de gevel met erker is het verschil niet alleen van esthetische aard: de erker biedt ook extra ruimte in de keuken en een balkon op de boven verdieping. Om te helpen bij het maken van een keus heeft hoofdaannemer UPS een fraaie, uitneembare maquette gemaakt, waarbij met alleen de drie verschillende gevels kunnen gewis seld, maar waar ook het dak af kan zodat een goede indruk wordt verkregen van het interieur. De maquette staat vanaf heden te kijk op de leestafel van de publieksbalie van 't Raaksplein in het raadhuis. Onder een doorzichtige kunststof stolp, maar voor serieus geïnteres seerden mag die er even af zodat men met het ding kan spelen. Bij de balie Grondgebied worden verder alle technische en andere gegevens over de woningen verstrekt. De bouw van de huizen begint eind dit jaar. Mensen die een bouwblok aan de Vuurvlinder kopen, hebben de keus uit drie gevels. Links het huizenblok met gevel in traditionele uitvoering, midden de moderne variant en rechts de uitvoering met erker en balkon. -larty de Graat)

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5