'Tsja, meiden dat is een leuke bonus' Oldtimers, dans en spinnen op folklore TEXELSE 7 COURANT Sterk deelnemersveld Concours Hippique Wereldtoppers op vechtsportfestival 'Het is toch een pracht, en beslist niet te koop' Vincent Beens werkt in een zwembad baantjes Drukke ochtend Mijlpaal voor SVO s p o r t i eve ouderen De taaie bouwpioeg van voetbal ver- De jaarlijkse ochtend voor sportieve eniging SV Oosterend bereikte vori- ouderen, die donderdag in zwembad ge week een nieuwe mijlpaal. Nadat Molenkoog werd gehouden, wordt vorig jaar september de nieuwe kan- VRIJDAG 14 JULI 2006 door de organisatie opnieuw een groot succes genoemd. Ruim tachtig Texelaars en toeristen kwamen op het evenement af en deden mee aan de aangeboden activiteiten. Na de koffie met gebak kon er onder leiding van Betsie Verhoeven worden gedanst. Gelijkertijd ging een groep van zeven tien sportievelingen met Jeroen Plag mee om nordic walking op de Hoge- berg te beoefenen. Later op de och tend ging een tweede groep richting de Hogeberg. Beide groepen lieten enthousiaste reacties horen. De hele tine werd geopend, werd in de herfst de oude kantine afgebroken. Het vrijgekomen terrein is nu tot aan de poort in de Vliestraat geheel opnieuw bestraat, waarmee de totale bestra te oppervlakte ruim 700 vierkante meter is geworden. Alle tegels (zo'n 7500 stuks) werden gelegd door vrijwilligers. Een deel van de tegels kreeg de vereniging ten geschen ke van pannenkoekenhuis Strends End, waar het terras opnieuw werd bestraat. Vanaf de herfst werd iedere dinsdag- en donderdagavond en ochtend konden de deelnemers ook zaterdag gewerkt, voor zover de liet vijf rubrieken met aange- n paarden, wedstrijden JsllyHo, touwtrekken tussen kin deren en paarden, ponyvoetbal, 13$ puziek en een demonstratie met oude werktuigen belooft het Con tours Hippique zondag 16 juli als vanouds een gevarieerd en aan trekkelijk schouwspel te worden. te organiserende menvereniging issen Wad en Duin constateert tot tevredenheid dat de rubrieken ei aangespannen paarden een rstekend deelnemersveld trekken, te meest prestigieuze wedstrijd is 3 8$ je voor de enkelspannen, waar- zi alleen Texels beste paarden leedoen. De winnaar wordt geëerd ret de Zilveren Zweep. Carlo Witte, e winnaar van vorig jaar, behoort ruw tot de favorieten, maar rijgt waarschijnlijk stevige concur- van Jos van der Gracht en lenk Spigt, In totaal doen zes of even combinaties mee. Wint Witte «Jerdaad opnieuw, dan mag hij de emeentelijke wisselprijs houden. Mpi) oor de rubriek met Friese paar- Ènzijn inmiddels vijf aanmeldingen rren en datzelfde geldt voor de Bespannen. 'Daarmee doen we merinj uig.ï het ook landelijk niet slecht', ver telt woordvoerder Henk Spigt, die daarbij aantekent dat wedstrijden elders in het land veel meer concur rentie hebben. Veel aandacht trekt ook altijd de rubriek voor vrouwe lijke menners, waarbij de jury nog meer dan bij de mannen let op de uitstraling van paard en wagen en de kleding. Om de drempel naar de neren. Een alleraardigst spektakel is ook altijd de touwtrekwedstrijd tus sen een tweespan van Frans Bakker en een groep kleine kinderen. Een extra vermelding verdient vol gens Spigt een show met werktui gen die vroeger werden gebruikt om hooi te walen, er roken van te maken en het ten slotte in handza me porties van het land in de schuur 'grote' rubrieken te verlagen, heeft te krijgen. De demonstratie wordt de organisatie ook een rubriek voor pony's in het leven geroepen. Vol gens Spigt zit er aardig wat talent onder de acht deelnemers, van wie de meesten afgelopen winter les hebben gehad van routinier Piet Beers. Enthousiast is de organisatie ook over de inbreng van ponyclub De Kleppertjes. Verscheidene leden doen mee aan wedstrijden Tally Ho. Daarbij moeten zij in tweetallen afwisselend in stap, draf en galop lopen. Er wordt gewerkt met een afvalsysteem, zodat aan het eind twee finalisten overblijven. Iets om naar uit te zien is ook het ponyvoet bal, een voetbalwedstrijd tussen ruiters en hun dieren, die proberen een bal van een groot formaat in het doel van de tegenpartij te depo- becommentarieerd door oudge diende Rein Eelman. De rest van het programma wordt volgens traditie aan elkaar gepraat door oud-Texe- terecht op de jeu de boules-banen. Vrijwilligers van de vereniging uit Den Burg gaven enthousiast uitleg van het spel. Daarnaast kon worden gesjoeld en bingo gespeeld en werd fana tiek gezwommen en aan aquajoggen (bewegen op muziek in het water) gedaan. De muzikale begeleiding was in handen van Dyo Wassink. Zonovergoten eerste strandloop Hoog water en vele zandkastelen maakten het parcours van de eerste strandloop bij paal 28 woensdag avond niet echt makkelijk. Toch toon den na afloop alle deelnemers zich tevreden. Er werden goede prestaties geleverd. De zesjarige Jarne Kom pier uit Oosterend liep in een keurig tempo de 1.200 meter in 7.31 minu ten. Hij was de enige deelnemers onder de 13 jaar en kreeg de gouden medaille. Florian Dieck (15) uit het Duitse Uenen liep de 4 kilometer in 15.43 min, op de voet gevolgd door de 13-jange Dean Salwegter (16.07). Salwegter won vorig jaar nog alle weersomstandigheden dit toelieten. De vereniging beschikt nu over een fraaie entree naar de nieuwbouw. Nu ook de velden zijn opgeknapt, ligt het hele sportcomplex er bijzonder mooi bij. Óp de foto de vaste kern van de bouwploeg, Henk van Sam- beek, Richard Daalder, Jan Bloem, Likit Bakker en Ewald Witte, na het leggen van de laatste tegel. laar Henk Heetveld, die daarvoor jeugdlopen. Eerste dame was Lau- jaarlijks naar het eiland terugkeert. De verrichtingen van de deelne mers worden beoordeeld door H.J. Vlaar uit Sijbekarspel. Tussen de bedrijven door wordt een paar keer opgetreden door de drumband van muziekvereniging Excelsior. Het Concours Hippique wordt gehouden op het buitenterrein van manege Akenburg nabij Den Burg en duurt van 13.00 tot circa 17.30 uur. De entree bedraagt €2,-; kin deren tot en met 15 jaar hebben gratis toegang. Om de kosten te bestrijden wordt ook een verloting met mooie prijzen gehouden. rien Bakker in 19.28. Henk Olijve uit Haren was erg snel op de 8 kilometer. Hij werd afgetekend eerste in 31.29. Herman Ploeger uit Den Burg werd tweede in 34.07. Op de lange afstand deden geen dames mee. Uitslagen: 1200 meter: 1.Jarne Kompier 7.31. 4 kilometer: 1.Florian Dieck (Lienen) 15.43; 2.Dean Sal wegter (Dordrecht) 16.07: 3.Aarnout Salweg ter (Dordrecht) 16.45; 5.Piet Bakelaar 18.16; 6.Cees Timmer 18.31; 9.Launen Bakker 19.28; 12.Simone de Vries 21.44; 13.Marijke Stark 23.42. 8 kilometer I .Henk Olijve (Haren) 31.29; 2.Herman Ploeger 34.07; 3.Edo Visser (Rot terdam) 36.19; ö.Tnomas Richter 37.47; 8.Cees Goslinga 40.51; 10.Cees Witte 44.58; 11.John van Rooy 45.07; 12.Ruud Meedendorp 53.50. Ie vraag is waarom het groepje sfhebbers zo gek is van old- Nan Westerlaken: 'Puur e. Vroeger zagen we die Dl ulo's rijden, maar hadden we de centen niet voor. - Nu we et wel kunnen betalen, kopen rnsefr ve ze gewoon.' Hij is één van l1®'1; Ie eigenaars van de oude auto's 1 ie woensdag tijdens de fol- v fore stonden te pronken op de U2 foeneplaats. Een mix van staal, nedance en Texelse historie. uips op» Midden van de slagschepen uit s. v» Ie vijftiger en zestiger jaren, trekt isT® teDAF 33 Daffodil nog de meeste J30« andacht Westerlaken: 'Uit 1964 |nvrouw heeft er nog in gereden. a torna heeft hij dertig jaar op zol- fo gestaan. Laatst heb ik hem er haar eens afgehaald en de verfrol ler overheen gehaald.' Het roze Bgentje doet het nog. Na een paar "ne rukken aan de slinger slaat 3 motor aan en produceert het Psche DAF-geluid. ien verderop leunt Wim Mets over (motorkap van zijn achtcilinder K* Century Riviera uit 1954. Echt klassieker waarvan de motor geleden is gereviseerd. 'Het hij start als je het gaspe- indrukt. Echt een kick om in te Ik weet nog dat de schoen- "'~ias Mantje er mee reed. Hij in de prak tegen de gevel 3r nu de kantoorvakhan- zit. De glassplinters zaten :op.' Westerlaken: 'Dat zijn uit ónze jeugd, maar als je de collectie van Cor Dros kijkt aanwezig op de folklore, red.) Liefhebbers Nart Westerlaken, Martin Brouwer en Wim J Corvette van Brouwer. bewonderen de Chevrolet dan zie je dat hij auto's verzamelt die in zijn jeugd reden Dat hoor je hem zeggen dat z'n moeder nog taxi reed in zo'n auto.' Blikvangers zijn ook een Chevrolet Impala V8 uit 1960, met een gewicht van 1890 kilogram en van Paul Bosma een Cadillac uit 1959 met typerende achtervleugels. Jan van Beek toont zijn 2CV die hij eigenhandig ver bouwde tot een sportieve tweezit- ter. 'Er zitten wel 300 uren in, maar het is leuk om zoiets te maken. Het rijdt als een eend en zweeft als een eend.' Een glimmende Amerikaanse Corvette uit 1972 is eigendom van Martin Brouwer. 'Mijn schoonzoon kocht er ooit eentje en nu zijn we met een duppie van een stuk of vijf, zes.' Onder de motorkap 300 paardenkrachten en een lüst voor het oog. Maar rijden doet hij er niet veel mee. 'Eén op vier. Met een ben zineprijs van anderhalve euro per Texel promoten, geld inzamelen voor goede doelen en het ima go van vechtsporten verbeteren. Dat zijn de ambitieuze doelen die Menno Siebinga en zijn mede organisatoren van Stichting Dream2Live4 en 6Star zich heb ben gesteld voor het Mixed Marti al Art Festival, dat in het weekend van 5 en 6 augustus op het strand bij paal 17 wordt gehouden. Het zijn niet de minsten die Sie binga en de zijnen hebben gestrikt naar het eiland te komen. De pro minentste gasten zijn Bob Schrei- ber en Irma Verhoeff. Beiden zijn wereldkampioen in zowel freefight als kickboksen en hebben niet alleen veel ervaring in de ring, maar ook als trainer. Op het Mixed Mar tial Art Festival geven ze lessen die vooral bestaan uit kickboksen en grondwerk. Schreiber en Verhoeff zouden ook gaan trainen met judo- ende jeugdleden met het Syndroom van Down van de Texelse budover- eniging Shima, maar zien daar door een gebrek aan ervaring van af. Overigens verzorgt Shima wél een demonstratie. bei bondscoach. Als je het vergelijkt met het voetballen, dan zijn ze nét geen Van Basten. Maar ze zijn erg goed en in de vechtsport kent ieder een ze', aldus Siebinga, die zelf in 2004 de wereldtitel in het eskrima veroverde. Andere sporten die op het festival in de belangstelling staan en waarin zowel beginners als gevorderden les kunnen krijgen, zijn capoeira, kung fu, tai chi en xtreme martial acts, een verzamelnaam voor acro batische bewegingen en trappen uit allerlei vechtsporten. Wat Siebinga betreft, helpt het fes tival een einde te maken aan de slechte naam die veel vechtsporten hebben. Algemeen bekend is de tragische afloop van André Bril- leman, eens wereldkampioen kick boksen, wiens lijk werd teruggevon den in een met beton volgestort vat. 'Zulke verhalen bezorgen de sport geen goede dienst. Maar het zijn uitzonderingen. Want in de vecht sport gaat het juist om dat je je kunt beheersen, zowel lichamelijk als geestelijk, en om respect voor je tegenstander' Deelnemers aan het Mixed Mar- Enthousiast is Siebinga ook over de tial Art Festival kunnen niet alleen medewerking van Bram en Yvonne Hoogendoorn, beiden wereldkam pioen in de Filippijnse vechtsport eskrima, waarin ook met stokken wordt gevochten. 'Ze zijn ook alle- kennismaken met genoemde vecht sporten, ook zijn er workshops in twee verschillende Braziliaanse dansen, buikdansen. Braziliaanse percussie en geven Texelaars Mar- tijn Kooiman en Pim Siebinga les in kitesurfen. Ook kunnen bezoekers desgewenst massages krijgen. Het festival begint zaterdag 5 augus tus om 12.00 uur. 's Middags zijn er diverse lessen, 's avonds wordt gefeest in Beachcafé De Buren, met optredens van dansers, danseres sen en muzikanten, waaronder de achttienkoppige sambaband Sam ba Squad. Zondagochtend begin nen de lessen om 10.00 uur en om 13.30 uur. Van 15.00 tot 16.00 uur geven alle instructeurs een grote demonstratie op een groot podium, dat eveneens staat opgesteld bij paal 17. Bij slecht weer wordt uit geweken naar sporthal Ons Genoe gen. Wie zich vóór 24 juli opgeeft, betaalt €100,-. Daarna kost deelname €120,-. Voor deze pnjs mogen de deelnemers niet alleen meetrainen, maar kunnen ze ook aanschuiven bij ontbijt, lunch en barbecue en hebben ze toegang tot het feest. De instructeurs krijgen alleen een onkostenvergoeding. Mede dankzij de steun van diverse sponsors kan 90 procent van de winst worden verdeeld onder acht goede doelen, waaronder de gehandicapte leden van Shima, de Texelse voedselbank, de bestrijding van kinderkanker en slachtoffers van de aardbeving in Indonesië. Meer informatie staat op de website www.6star.nl. liter, tikt dat wel aan.' Flinke ritten maakt Wim Jas met zijn sportieve MG B. Westerlaken: 'Hij staat hier op speciale oliebestendige stenen. Want uit dat Britse spul druppelt altijd olie. En inderdaad, zo leert een blik onder de auto, al is het plasje minimaal. 'Hij is dan wel uit 1971, eigenlijk is hij nieuw. Want in vijf jaar tijd heb ik hem zelf helemaal gereviseerd. Het is toch een pracht. En niet te koop. Er is vandaag nog op geboden, maar ik doe hem voor geen prijs weg.' Jas vertelt hoe hij geregeld met andere MG-liefheb- bers ritjes aan de overkant maakt. 'Met de picknickmand achterop, zo hoort het.' Tussen de automobielen scharrelt ook Jan Koomen, trotse bezitter van een Kreidler Florett. 'Ik ben van de werkende klasse, dus reed ik op zo'n buikschuiver. Niet op een Puch met zo'n hoog stuur. Later heb ik mijn brommer opgeruimd, maar ik heb er weer eentje op de kop kunnen tikken.' De sfeer op het plein wordt verhoogd door westernmuziek van linedance- groep Indian Warriors Texel, die de folklore opluistert met demonstra ties en daarmee vooral 's morgens veel belangstelling trekt, 's Middags is het rustiger. 'Komt door de zon, nu is het druk op het strand', vertel len Rensche Rienstra en Nelie van Slooten die in de schaduw van hun marktkraam wol spinnen. 'Dan wilt u zeker ook wel zien wat we er van maken', toont ze de collectie truien en andere wollen kleding. Het geld dat ze ermee verdienen, is voor de hulpverlening aan het platteland van Roemenië. De zomervakantie is begonnen. Scholieren zijn vrij en studenten komen weer een paar weken terug naar het eiland. En wat doe je om die lange zomerda gen door te komen? Een bij baantje nemen. -nans ls9roep Indian Warriors Texel danst op westernmuziek Nelie van Slooten en Rensche Rienstra (aan het spinnewiel) op de folkloremarkt. De werkpoio van Vincent Beens (17) uit Oosterend hing nog te drogen aan de lijn toen hij op de foto moest. 'Een paar meiden die ik ken klaagden dat het zo warm was, dus ik gooide een glas koud water over ze heen. Vrienden van hen tilden mij toen op en gooiden me in het bad.' Vincent heeft het dus wel naar zijn zin bij het zwem bad van vakantiepark De Krim, waar hij al ruim een jaar in week enden en vakanties werkt. In het zwembad, dat een binnen- en een buitenbad heeft, moet Vincent alles in de gaten houden, achter de bar staan en schoonmaken. Vooral dat laatste vergt veel tijd. 'Dat is nog een heleboel werk en om het snel te doen, moet je een goede volgorde vinden. Het is niet moeilijk, maar je moet het even weten en doen.' Als er in de zomer nieuwe vakantiekrach ten bijkomen, moet Vincent hen dan ook alles duidelijk uitleggen. 'In het begin gaat dat nog niet zo snel, dus dan laat ik ze overdag oefenen met de schoonmaakmachine. Als het bad dicht gaat, begint het grote werk pas. Als ze het schoonmaken een beetje onder de knie hebben, zijn we een stuk sneller klaar.' 'Het schoonmaken vind ik trouwens het leukste aan dit baantje. In het begin ziet het er allemaal niet uit en als je klaar bent is het helemaal schoon. Je vindt trouwens ook vet ranzige dingen bij het opruimen. Vooral haren, heel veel haren. En achtergebleven ondergoed, vieze natte sokken en ook stront. Soms spoelt de wc niet goed door en mag ik die rotzooi ook opruimen.' 'Ver geet de condooms met die we vin den!', vult zijn broer aan, die ook in het zwembad werkt. Vincent; 'Nou. ik ben er nog nooit een tegengeko men.' Ingrijpen Als er mensen in het bad zijn, moet Vincent ook alles in de gaten hou den. En daar komt de meest interes sante kant van zijn baantje: meiden kijken. 'Tsja, je kunt gewoon niet om ze heen. Het is een leuke bonus. Niet dat dit het belangrijkste is van mijn baantje, maar het levert soms een gezellige avond op. Dit weekend komt er zelfs een meisje terug naar Texel dat ik ken uit het zwembad. Nou, best gaan!' 'Je maakt erg snel vnenden in het zwembad. Als iemand zit te niksen, ga je even zeggen dat hij ook moet zwemmen. Je praat wat en dan kun je 's avonds gezellig met elkaar han gen op de camping. Maar ik moet wel oppassen dat ik niet te druk bezig ben met de gasten, ik moet ook nog werken. Ik wil mijn job hou den dus ik moet zoraen dat ik geen klachten knjg. Die heb ik wel eens gehad, nou dan denk je er toch wel even over na.' Omdat het zwembad maar 1,40 meter diep is. hoeft hij niet echt badmeester te spelen. 'Maar ik moet wel ingrijpen als mensen anderen tot last zijn of als ze verkeerd van de glijbaan gaan Vincent vindt dat ingrijpen het moeilijkste van dit werk. 'Dan moet ik mensen zeggen dat ze niet op een bepaald manier van de glijbaan mogen, terwijl ik dat zelf ook leuk vind. Maar de glijbaan is steil en ongelukken kunnen erg snel gebeu ren. Laatst was een meisje met haar hoofd tegen de rand van de glijbaan geknald, dan schrik je je rot.' En terwijl iedereen in de tropische zomerzon in het zwembad ligt, staat Vincent aan de kant schoon te maken. 'Op warme dagen glij ik af en toe per ongeluk uit en val ik in het zwembad. Of ik wordt er door gasten ingegooid Nou dan moet ik maar even zwemmen, dan koel ik ook nog wat af.' Sietze Vermeulen

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7