Vakantiekrant O Cjrotn ^wartïjexels in het hart Leiding Pharos over in andere handen Oud-Texelaar dood bij tsunami op Java Straaljager stort neer in Waddenzee texelseScourant Texelse Media Vakantiekrant Celstraf en TBS voor moordpoging op broer Verschijnt 4 augustus a.s. Onderzoek naar oorzaak crash OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12093 VRIJDAG 21 JULI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Strender kunst In Tusse de Banke op de Groene- plaats zijn 46 schilderijen van het Schilderscollectief Oosterend te zien. De tentoonstelling werd gister avond door kunstwethouder Marian Merkelbach geopend. Pagina 2 Texelse wijn Wijn van Texelse druiven? Het lijkt een utopie, maar Jan Jaap Kroon en Maarten Hoogenbosch zijn ervan overtuigd dat het kan. Over twee jaar hopen ze de eerste flessen te kunnen verkopen. Pagina 5 Schimmel archief wordt opgeruimd Een overkants bedrijf begint naar verwachting volgende week met verwijderen van de schimmel uit het archief van de gemeen te. Bedoeling is dat dat met een speciale stofzuiger gebeurt. De schimmel lijkt minder erg te zijn dan het zich in eerste instantie liet aanzien. Nader onderzoek heeft de gemeen te geleerd dat de schimmel zich niet in de archiefstukken bevindt, maar in het stof op de dossierdozen. De aanwezigheid kwam aan het licht tijdens een regulier onderzoek dat de gemeente had laten uitvoeren om een deel van het archief op te schonen. 'Je moet eerst een soort schone grondverklaring zodat je weet dat je archief schimmel- en bacterievrij is.' Om wat voor soort infectie het precies gaat, is bij de gemeente niet bekend. Ook het nader onderzoek heeft dat volgens een woordvoerder niet uitgewezen. De infectie werd volgens de woord voerder geconstateerd in 'een klein deel van het historisch archief.' De start van de opruimwerkzaamhe- den is nog even afhankelijk van de provinciale archiefdienst. Die moet volgens de woordvoerder nog toe stemming verlenen. Het gemeen telijk archief is momenteel beperkt toegankelijk om verspreiding van de schimmel te voorkomen. De lees zaal is wel gewoon op de vaste tijden geopend. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Natuureiland Texel Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Dames en meneren, hooggeeerd publiek!' De jonge directeur van het circus van De Bruinvisschool in Oudeschild wist gisteren de aandacht van het toegestroomde publiek goed vast te houden. Tij gers, leeuwen, jongleurs, clowns en goochelaars kwamen allemaal voorbij tijdens de afsluiting van het schooljaar. De kinderen van De Bruinvis hadden met hulp van echte circusartiesten een voorstelling in elkaar gezet. De 185 leerlingen hadden de hele ochtend geoefend op hun acts, samen met de artiesten van Cir cus AdieJos AlaBas. 's Middags gaven ze een voorstelling voor alle ouders, opa's en oma's en andere leerlingen in een echt circus op het schoolplein. En ze hadden goed hun best gedaan: fietsen op één- wielers, acrobatentorens, trape zes, jongleren, lopen op een bal en koorddansen. Ook werden er hoofden rondgedraaid en vingers weggetoverd. Het werd nog even angstig toen er een hele klas tijgers en leeuwen voorbij kwam en door een hoepel sprong. Gelukkig maak te de groep clowns die elkaar op de foto probeerden te Jetten alles goed. Het toegestroomde publiek Directeur Geertje van Lingen van Corbis Plus Texel en directeur Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel (SWT) hebben de leiding over Pharos overgeno men. De twee zijn momenteel in gesprek met de medewerkers, de gemeente en andere betrokkenen over de vraag hoe de brede wel- ajnsstichting zich in de toekomst verder moet ontwikkelen. fen Andel en Van Lingen hebben de leiding overgenomen van Mart Spreeuw die formeel tot 1 juli direc teur van de anderhalf jaar geleden opgenchte stichting was. Aan zijn lunctie als kwartiermaker/directeur kwam een eind nadat Van Andel begin dit jaar plannen presenteerde bm het toen hevig bekritiseerde Pharos organisatorisch als een soort werkmaatschappij onder te brengen bij Corbis Plus en de SWT. Öp die manier zou onder meer op je kosten voor directie en admini stratie (overhead) bespaard kunnen worden. Nadat de politieke partijen zich posi tief over de plannen hadden uitgela ten en het overgrote deel van een tekort van €135.000,- voor rekening van de gemeente hadden genomen, hebben Van Lingen en Van Andel verder gewerkt aan een verander de opzet van Pharos. Volgens Van Lingen is de brede welzijnsstich- ting een zelfstandige rechtspersoon gebleven en nemen zij en Van Andel op persoonlijke titel plaats in de directie. 'Het komend half jaar blij ven we gewoon doen wat we al deden en bekijken we welke koers we verder gaan varen', aldus Van Lingen. Pharos is momenteel de uitvoerder van het peuterspeelzaal- werk, de dorpssteunpunten en het jeugd- en jongerenwerk. Ook het beheer over de skatebaan aan de Elemert valt onder de stichting. Lees verder op pagina 5 rechtbank in Alkmaar heeft dinsdag een 40-jarige Texelaar conform de eis van het Openbaar iinisterie veroordeeld tot een celstraf van zeventien maanden en TBS met dwangverpleging. man had 20 maart dit jaar geprobeerd zijn 42-jarige broer in Burg met messteken om het leven te brengen. tefechtbank acht poging tot moord swezen. Dit omdat de man 'een jarenlange opgekropte boosheid rear zijn broer toe heeft geuit en ook meerdere malen kenbaar reeft gemaakt', aldus de rechter. Zo bleek uit de stukken tijdens de zitting dat hij zijn ex-vrouw zes jaar geleden al had verteld dat hij zijn broer wilde vermoorden. Reden van de moordplannen is een conflict dat de nu veroordeelde en een andere broer jaren geleden met het slachtoffer kregen. Zij waren toen eigenaars van een keten van restaurants. Het slachtoffer kocht de broers uit, volgens de veroordeelde naar later bleek voor een veel te laag bedrag. De andere broer heeft geen ruzie meer met zijn broer en heeft op 20 maart een reddende rol gespeeld na de steekpartij op de hoek Weststraat/Molenstraat. Lees verder op pagina 5 Auch mit deutschem Text Gratis bijlage TEXELSE'" COURANT Oud-Texelaar Frits Leon Eelman (58) is om het leven gekomen bij de tsunami die maandag de zuid kust van Java trof. Eelman, een geboren en getogen Oosterender, was de enige Nederlander onder de honderden slachtoffers van de ramp. De oud-Texelaar verbleef al jaren op Java waar hij zeven jaar geleden trouwde met de Indonesische Siti Halimah. Hij werkte in een restau rant dat zijn vrouw leidde in een klein plaatsje nabij de getroffen toe ristische badplaats Pangandaran. Volgens Leon Eelman, een broer van Frits Leon, was de oud-Texelaar vermoedelijk aan het vissen toen hij door de ongeveer twee meter hoge vloedgolf werd getroffen. Eel man ving geregeld kleine vissen die hij vervolgens onderbracht en groot liet worden in een zelfgegra- ven kweekvijver bij het restaurant. Het lichaam van de oud-Texelaar werd na de vloedgolf gevonden op het strand. Zijn vrouw identificeerde het lichaam. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken bracht deze week de familie op de hoogte. Eelman is inmiddels begraven in een graf waarin ook andere slachtoffers van de ramp liggen. De ongeveer twee meter hoge tsunami ontstond nadat zich voor de kust van Java een beving met de kracht van 7,2 op de schaal van Richter had voorgedaan. Eelman was een zoon van Rein Eel man en Ali Eelman-Roeper en een broer van Leon en Menno Eelman. Hij woonde tot zijn dertigste op het eiland. Tijdens een reis op Java ontmoette hij Halimah toen hij een bezoek aan haar restaurant bracht. Volgens Leon Eelman bleef zijn broer daarna in Blokdijk wonen, maar ver bleef hij in de praktijk grote delen van het jaar op Java. 'Hij was een chris ten en de enige blanke man daar tussen de moslimbevolking, maar hij werd er geaccepteerd.' Het dorpje werd zwaar getroffen, omdat het laag langs de kust ligt. De zee kwam tot ongeveer een kilometer landin waarts. Ook het restaurant van Hali mah werd door het water verwoest. Frits Leon Eelman was twee jaar geleden voor het laatst op Texel. Toerist verdacht van mishandeling De politie heeft woensdag rond 23.15 uur op een bungalowpark nabij Oosterend een 41 -jange Duit se toenst aangehouden. Hij werd ervan verdacht de 17-jarige dochter van zijn vriendin te hebben gesla gen en geschopt. Ook zou hij haar bij de keel hebben gegrepen. De man moest een nacht in het politie bureau blijven. De ladderact vormde letterlijk een hoogtepunt van de circusvoorstelling die door leerlingen van de Bruinvisschool werd gegeven. en de leerlingen genoten terwijl de zon lekker scheen Schooldirecteur Albert Hoven bedankte aan het eind de ouders van de leerlingen die 's morgens hadden geholpen met het instuderen van de acts. Net als de Bruinvis hebben nu alle Texelse scholen vakantie. Boete voor illegale Polen De Arbeidsinspectie heeft bij een bloembollenbedrijf op het eiland 39 Polen die illegaal aan het werk waren. Dat gebeurde tijdens een grootscheepse controle waarbij in totaal 200 werknemers op 40 bedrijven werden gecontroleerd. Het bedrijf, waarover de Arbeidsin spectie verder geen mededelingen doet. loopt kans een boete van zo'n driehonderdduizend euro te krijgen. 'De boetes voor illegale werknemers zijn recent verhoogd naar achtdui zend euro per werknemer, dus dat loopt op als het om 39 mensen gaat', aldus een woordvoerder van de Arbeidsinspectie. De eigenaar van het bedrijf kan vol gens haar in beroep tegen de boete. Het bedrijf kan op termijn ook reke nen op een tweede controle. Bij een horecabedrijf werd verder één illegale werknemer aangetroffen De Arbeidsinspectie controleerde vorige week drie dagen lang bij hotels, landbouwbedrijven, garages en groothandels. Het ging volgens de woordvoerder om een reguliere controle. Volgens haar is dit jaar over het algemeen een dalende trend in het aantal illegale werkne mers te zien op Texel en de rest van de Kop van Noord-Holland Advertenties voor de Vakantiekrant van 4 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 26 juli bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. zakkende water verder komen dan de reddingboten. De speurders vonden restanten tus sen het Gasboeiengaatje en het Inschot, zo'n zeveneneenhalve mijl ten noordoosten van De Cocksdorp en iets meer dan drie mijl ten wes ten van de boortoren op de Zuidwal onder Vlieland. Volgens schipper Charles Douma van de Beursplein werden onder meer de dinghy (red dingsvlot) en kleinere brokstukken uit het water gehaald. De rest van het wrak werd pas ontdekt nadat het eb was geworden. De gevonden delen werden woensdagavond door de Beursplein vooor nader onder zoek naar defensie in Den Helder gebracht. De Navicula was gisteren opnieuw in het ongevalsgebied om de overige restanten te markeren. Deze middag (vrijdag) worden die volgens de luchtmacht door een gespecialiseerd bedrijf geborgen. Kerosine Rondom de ongevalsplek hing woensdag een indringende geur van kerosine. Lees verder op pagina 5 van de KNRM in actie in het reddingboothuis in De CocksdorpTerwijl Hans Zuidema met de verrekijker naar de JjL7™sp/ck tuurt, bepalen Jaap Boon, Peter den Braven en Simon Stark op de kaart waar de F-16 moet liggen. Walbaas Peter ""Verhoudt ondertussen het contact met de Beursplein 5. (foto Jeroen ,an Hattum) luchtmacht moet onderzoek bin nen dertig dagen uitsluitsel geven. De F-16, die afkomstig was van vliegbasis Volkel, was bezig met schietoefeningen op de Schietrange op de Vliehors. De Texelse reddingboten Francine Kroesen en de Beursplein 5 voeren uit om de wrakstukken op te sporen en andere schepen uit de buurt van het ongevalsgebied te houden. Ook de reddingboten van Vlieland en Ter schelling werden op pad gestuurd. Op verzoek van de Kustwacht hiel pen medewerkers van het NIOZ die toevallig met het onderzoeksschip Navicula in de buurt waren even eens mee. De Navicula beschikt over drie rubberboten waarmee zes NlOZ-medewerkers de Waardgron- den afspeurden. Zij konden op het Medewerkers van het Koninklijk NIOZ en redders van de KNRM uit De Cocksdorp en De Koog Nebben woensdagmiddag op het wad brokstukken verzameld van e«n neergestorte Nederlandse F- '6. Het toestel crashte tegen drie uur op de Waardgronden op zo'n zeveneneenhalve mijl ten noord oosten van De Cocksdorp. piloot wist zichzelf met een stoel in veiligheid te brengen, s de Koninklijke Luchtmacht het goed met hem. De man opgepikt door een helikopter de luchtmacht en voor medisch oek naar de vliegbasis in arden gebracht. De oorzaak <=n de crash is nog niet bekend. Volgens een woordvoerder van de

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1