I Vakantiekrant Drie keer over kop bij autocross 120 uur taakstraf voor wapenbezit Deel Razende Bol tijdelijk afgesloten Cjrocn rwartrjexels in het hart. Strandhuisjes mogen meter langer worden Zware schade door te laat remmen (S) ME OESTERS Verschijnt iewêreW^clag t/m 25 augustush OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12094 DINSDAG 25 JULI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg 2c ut moot-1 van 7^ HKE HHtoBLAAZ. ZB GfiDEfÊri/ miZNO/eRAl en TjDENS2o'N pMNMMK/tCTï'e /"-\ VtORbEN 2Z GtoTiS VboZ j£ uir I [2BE 6W/W2> WlLy ©KiK Strandhuisjes mogen in de toe komst een meter dieper worden dan nu is toegestaan. De gevels zijn overwegend wit of crème kleurig en de huisjes zijn voor zien van een zogeheten zadel- of lessenaarsdak. Overnachten in strandhuisjes blijft verboden. Ost blijkt uit de conceptversie van de nieuwe strandnota die bureau Noordtij uit Leeuwarden voor de gemeente heeft opgesteld. Dat jebeurde aan de hand van gesprek- met diverse bij het strand betrokken partijen. In de nota wordt voorgesteld de huisjes, die nu maximaal 2,5 bij 2,5 bij 2,5 meter groot mogen zijn, naar achteren toe een meter langer te feten worden. De gemeente hoopt op die manier tegemoet te komen de toenemende vraag om de trandhuisjes groter te maken. Ver treden is in de nota geen optie, mdat dan het aantal toegestane trandhuisjes bij de strandslagen nu moeten afnemen. De gemeente met van plan meer strand te lachten, omdat anders het risi- o ontstaat dat het 'dichtslibt met iometers lange bebouwing'. De iling tussen bebouwd en nbebouwd strand wordt als een belangrijke landschappelijke kwali- st' beschouwd. tor huisjes die niet aan de voor aarden van de conceptnota vol- i, wordt een uitsterfregeling met overgangsregeling opgesteld. Afwijkende strandhuisjes hoeven daardoor niet meteen weg. Dat is wel het geval als vernieuwing nodig is of de huisjes van eigenaar wis selen (vererving en overdracht in de eerste graad vallen daar niet onder). Door de gevels overwegend crèmekleurig of wit te laten zijn, wil de gemeente de strandhuisjes laten bijdragen aan 'de landschappelijke uitstraling' van het strand. Van de gevel mag maximaal vijf procent een andere kleur krijgen. Slapen Aan het legaliseren van slaapplaat sen in de huisjes blijken ruimtelijk teveel haken en ogen te kleven. Als de gemeente dat zou doen, zou de grens van 45.000 slaapplaatsen in één keer met 1500 bedden worden overschreden. Op het eiland zijn momenteel 43.500 slaapplaatsen in gebruik en dat aantal zou stijgen naar 46.500. Bij die berekening gaat de gemeente uit van drie bedden op duizend strandhuisjes. Daarnaast is legalisatie in strijd met het in 2003 vastgestelde natuur- en landschapsbeleidsplan. Dat staat nieuwe verblijfsrecreatieve ontwik kelingen op het strand niet toe. De strandhuisjes zouden, bij het toe staan van slaapplaatsen, als recre atiehuizen moeten worden gezien, waardoor er sprake zou zijn van nieuwe verblijfsrecreatieve ontwik kelingen. Lees verder op pagina 3 Barry Boersen slaat voor de tweede keer over de kop tijdens de voorrondes van de juniorenklasse op de autocrossbaan in Eierland. politierechter in Den Helder leeft vrijdag een 31 -jarige man it Den Burg veroordeeld voor een akstraf van 120 uur, waarvan 60 lorwaardelijk. De politie had 12 ecember 2005 een schietklaar pen met vier scherpe patronen zijn huis gevonden. De man id het wapen en de munitie en ig daarvoor gekocht. uitspraak is conform de eis van officier van justitie. De rechter rd dat de Texelaar verantwoorde- kon gehouden worden voor de inkoop van het wapen, ondanks ïSöonlijke omstandigheden van iverdachte. 'Het voorhanden heb- van een geladen pistool is een isdrijf. Ik zie geen reden waarom ik *i moeten afwijken van de eis van officier.' '"an had het wapen vorig jaar Gember gekocht in Amsterdam. deed dat volgens eigen zeggen 1 angst, veroorzaakt door een per- tonlijkheidsstoornis. 'Ik gebruikte loelmatig mijn medicijnen niet, ^k en gebruikte coke, dan denk dat mensen je wat aan willen c®- Ik kocht het voor zelfverdedi- r?.ik wilde er niet mee rondlopen', Weide hij de rechter. Amsterdam- te kennissen alarmeerden meteen Ne van de man op Texel, dat hij wapen had gekocht. Toen hij dag later terug op Texel was, ,Sfd op aanwijzingen van getuigen et wapen gevonden. De man werd Kanomen in een verslavingskli- officier was niet onder de indruk. 'U kon ondanks uw stoornis wel naar Amsterdam reizen om een wapen te kopen. Bovendien wist u dat u uw medicijnen moest slik ken en gooide u daar nog coke en drank bij ook.' De advocaat van de verdachte wees de rechter erop dat de man een ziekte had en dat het nu erg goed met hem gaat. 'Nog voor hij terug was op het eiland werd er vanuit Amsterdam gemeld dat hij een wapen gekocht had. Het sociale net van het eiland heeft hem opgevangen. Het gaat al bijna drie maanden goed en hij heeft werk.' De rechter was het eens met de offi cier van justitie. De voorwaardelijke proeftijd duurt twee jaar. Ze mogen een paar jaar jonger zijn dan hun collega's in de rodeo-, de viercylinder- of de stockcarklasse en iets minder hard rijden, maar qua spektakel deden de junioren zondag tijdens de autocross niet onder voor de volwassenen. Het meeste spektakel werd gebo den door de 14-jarige Barry Boer sen die liefst drie keer over de kop ging. Eerst twee keer tijdens de voorrondes en later ook nog eens in de finale die hij door een goede prestatie in de nieuw ingevoerde herkansingen alsnog had bereikt. Zijn auto raakte tijdens de eerste twee buitelingen behoorlijk bescha digd, maar met hulp van andere Texelaars wist Boersen hem op tijd in orde te krijgen voor de herkan sing en de finale. De jonge autocrosser, die voor de maakte. In de finale ging de 14- jarige Texelaar over de kop nadat Giel Koorn lek had gereden. Het leidde opnieuw tot schade aan de wagen. 'We moeten maar zien of we het allemaal gemaakt krijgen', aldus Boersen die zelf na afloop van de tweede keer meedeed, ging in de race wat minder enthousiast was eerste manche over de kop nadat over zijn buitelingen. hij was opgeduwd. Bij de tweede buiteling was zijn nichtje Simone Kooger, die eveneens meereed in De autocross werd bezocht door 2600 toeschouwers, van wie zo'n 300 kinderen. Zij kregen waar voor Restaurant 't Binnenhof in De Koog is verkocht. Het kolossale pand in het zuidelijk deel van de Dorps straat, dat al bijna twee jaar leeg stond nadat de vorige exploitant failliet was gegaan, gaat over naar Robert Nouwen en Til Evers, exploi tanten van het Mexicaanse restau rant Talk of the Town, eveneens gevestigd in de Dorpsstraat. Het stel heeft grootse plannen met het restaurant. Pagina 4 Gewond na val Een 30-jange Duitse fietser is van nacht gewond geraakt bij een één zijdig ongeval op de Krimweg bij De Cocksdorp. De man, die op weg was naar De Sluftervallei, viel en liep een diepe snijwond aan zijn jukbeen op. Hij werd met de ambulance overgebracht naar het Medisch Centrum in Alkmaar. De man kwam ten val doordat hij zijn fiets niet onder controle had. Vol gens de politie was er geen drank in het spel. Badgast met fiets naar strand De gemeente ziet strandgangers in de toekomst liever met de fiets dan de auto naar het strand komen. Dat valt op te maken uit de conceptversie van de nieuwe strandnota. Extra ruimte bij de strandopgangen om de tweewie- Ier te stallen, moet het fietsen aantrekkelijk maken. De gemeente verkiest het gebruik van de fiets boven het uitbrei den van parkeerterreinen bij de strandopgangen dje soms te klein zijn. Dat is in het hoogseizoen soms die vier herstarts kende, was span nend. Hans Arnout leek lang de beste papieren te hebben, maar het ging mis toen de goed rijdende rodeodebutant Peter Koorn hem een paar ronden voor de finish pro beerde te passeren. Beiden raakten in de sloot, waarna Roy Boeijen voor het eerst de titel kon pakken. Arjan Koorn won voor het eerst het geval bij paal 28 en het par- de juniorenklasse, betrokken. Dat hun geld. De autocrossers spaarden gebeurde onder toeziend oog van zijn vader Jaap Boersen, die twintig jaar lang in de stockcarklasse furore elkaar en hun wagens niet. Er werd hard gereden en fel gestreden. Met name de finale van de rodeoklasse, de stockcarklasse, Peter Betsema en Ben Boersen werden eerste in achtereensvolgens de viercylinder- en de juniorenklasse. Meer over de autocross elders in deze krant. Orgelman aan de kant gezet Orgelman Peter Kaan kreeg zon dag de schrik van zijn leven toen hij door de politie aan de kant werd gezet. Kaan had gedraaid op de Kofferbakmarkt in De Koog en was via het fietspad langs de Pontweg op weg naar Den Burg, toen hij werd ingehaald door een surveillanceauto. De dienders hadden opgemerkt dat het orgeltje niet was voorzien van een kenteken en dat is wel ver plicht. 'Ik moet een bromfietsken teken hebben, anders mag ik niet meer rijden', aldus een beduusde orgelman. Een bekeuring kreeg hij overigens niet. Totdat de formali teiten zijn geregeld, blijft zijn draai orgel in de schuur staan. 'Ik mag wel draaien, maar niet rijden, dus kan ik ook niet draaien en dan komt er ook geen geld binnen voor de KNRM', licht Kaan nog even toe. Inmiddels heeft hij van diverse kanten hulp aangeboden gekregen. Volgens garagehouder Wim Grisnigt is de verzekering van het orgeltje inmiddels geregeld en kan Kaan weer op pad. Drie auto's zijn gistermiddag zwaar beschadigd geraakt bij een ongeval op de Pontweg ter hoogte van tankstation De Kievit. Een 7-jarig meisje uit Vianen liep daarbij verwondingen aan haar gezicht op. Het ongeluk ontstond toen een 57- jarige man uit Groesbeek, die naar rotonde Akenbuurt reed, afremde. Een 31-jarige Duitser uit Duisburg, die achter hem reed, had te laat in door ambulancepersoneel, de gaten dat zijn voorganger rem- Volgens een woordvoerder was de de en botste achterop de man uit Duitser verantwoordelijk voor het Groesbëek. Door de klap kwam de ongeval. 'Hij had zijn snelheid moe- Duitser op de andere weghelft waar ten aanpassen en meer tussenruim- hij frontaal op een tegemoetkomen- te met zijn voorganger in acht moe de wagen van een 38-jarige vrouw uit Vianen reed. Zij had achterin de wagen vier kinderen die volgens de politie allemaal in de gordel zaten. Het 7-jarig meisje was de enige die gewond raakte. Zij werd behandeld ten nemen.' De man uit Groesbeek had afgeremd, omdat het druk was op de Pontweg. De botsing leidde tot enig oponthoud op de Pontweg, omdat één weghelft tijdelijk buiten gebruik was. Een gedeelte van de Razende Bol wordt tijdelijk afgesloten. Het col lege heeft besloten een stuk van het eiland tot 1 november 2006 ontoegankelijk te maken voor publiek om de dieren daar niet te storen. De afsluiting wordt door borden bekend gemaakt. Veel watersporters gaan bij de Razende Bol met hun schip voor anker om aan land te gaan. Ook gebruikt Defensie het eiland voor schietoefeningen. Het is volgens de Vogel- en Habitatrichtlijn een plicht van de gemeente om de dieren die daar leven te beschermen. Het eiland valt niet binnen de Natuurbe schermingswet, maar de gemeente mag wel kwetsbare gebieden tij delijk afsluiten om de natuur te beschermen. De Razende Bol, officieel Noorder- haaks, is een belangrijk gebied voor zeehonden. Met name de grijze zeehond is vaak op de zandplaat te vinden omdat deze meer van open zee houdt dan de gewone zeehond. In 1994 waren er nog maar acht grijze zeehonden op de Noorder haaks te vinden, maar inmiddels zijn het er zo'n 120. Zij liggen vaak op te warmen en te rusten aan de noord westzijde van het eiland. Op de Razende Bol leven ook veel vogel soorten zoals de bonte strandloper, de visdief en scholeksters. Na de broedperiode van april tot juli rusten zij uit om op sterkte te komen voor de lange reizen naar hun zuidelijke overwinteringplaats. De noordse stern vliegt zelfs naar de Zuidpool, een reis van 35.000 km. In het voorjaar van 2004 is voor het eerst een kleine kolonie dwergster nen op de zandplaat gaan broeden. Zij broeden graag op de grens van water en land, zoals de Noorder- haaks. Inmiddels zijn er tien paar. Hun nesten vallen niet op en zijn daardoor zeer kwetsbaar. Het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vissenj heeft daar om in overleg met de gemeente Texel en Defensie besloten een deel van de noordwestzijde van de zandplaat af te sluiten. Deze maat regel moet vogels en zeehonden beschermen tegen verstoring van hun leefomgeving. Lees verder op pagina 3 keerterrein bij paal 20 wordt door de Verenigde Strandexploitanten Texel en de Texelse Vereniging voor Logiesverstrekkers als onvoldoende beschouwd. Het parkeerterrein bij paal 17 is één week per jaar aan de krappe kant als de Ronde om Texel wordt gehouden. De gemeente wil in een nieuw mobi liteitsplan onderzoeken op welke manieren het gebruik van de auto naar het strand kan worden ontmoe digd. Dat zou volgens de gemeente ook kunnen door het gebruik van het openbaar vervoer te stimuleren. Lees verder op pagina 4 TEXELSE ScoiJ RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Overnachten wordt niet toegestaan Binnenhof Probleem zeilers na breken mast De KNRM uit De Koog en strand- wachten van de Texelse reddings brigade zijn donderdag voor de kust van de badplaats een catamaranin structeur en twee cursisten te hulp geschoten. Die waren in de pro blemen gekomen, nadat de mast van de lescatamaran overboord was gegaan. De vrijwilligers van de KNRM en de reddingsbrigade, die met reddingboot de Zalm en een boot van de reddingsbrigade snel ter plekke waren, bonden de tuiga ge en de mast bij elkaar en brachten de drie opvarenden naar het strand. Daarna nam de Zalm de catamaran op sleeptouw naar het strand. Agenten bekijken de zwaar beschadigde voorkant van de Duitse wagen die gisteren bij een ongeval op de Pontweg betrokken was. (Foto Marcel Wlnter/Texelpboto) Advertenties voor de Vakantiekrant van 4 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 26 juli bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1