'Waar is de pispot dan? Ik zie 'm niet!' Veel bezoekers visserskoor Nieuwe kinderroute in MJM Agenda teso oPIENie TEXELSE 2 COURANT Hardcore Texelfest in J'Elleboog Alleen koeien ontbreken op Landbouwdag Veel méér activiteiten staan in de (gratis) Vakantiekrant, die iedere vrijdag wordt verspreid, en op de website www.texelsecourant.nl. Dinsdag 25 juli: Op vakantiecentrum De Krim begint om 19.30 uur een ringsteekwedstrijd, meetellend voor het Texels kampioen schap. In de hervormde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een concert van Maarten Elzinga (trompet) en Ton van Eek (orgel). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehou den ter bestrijding van de kosten. Cinema Texel in Den Burg vertoont K3 en het IJsprinsesje (aanvang 12.00 en 13.45 uur), de Nederlandse gesproken animatiefilm Beesten bij de Buren (11.45 en 16.15 uur), Zoop in India (14.00 en 18.45 uur), Pirates of the Caribbean 2; Dead Man's Chest (15.30, 18.30 en 21.30 uur) en The Da Vinci Code (21.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont de Nederlands gesproken versie van Cars (aanvang 12.00 en 14.15 uur), de ondertitelde versie van Over the Hedge (16.30 uur), de Duits gesproken versie van Over the Hedge (19.00 uur) en Poseidon (21.15 uur). Woensdag 26 juli: Om 9.00 uur begint bij Ecomare een ontwaakwandeling. Deelname kost €7,50, opgave bij Ecomare, tel. 317741. Om 17.00 uur begint in café De Rog in De Cocksdorp een optreden van The Small Buzz. Man's Chest (15.30, 18.30 en 21.301 uur) en The Da Vinci Code (21.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie- park De Krim vertoont Zoop in India (aanvang 12.00 uur), Cars (14.15 uur) I en de ondertitelde versie van Over the Hedge (16.30 uur). Vrijdag 28 juli: Bi] de kantine van ZDH aan de Witte- weg nabij Den Hoorn begint om 19.30 een crossloop. In Klif 12 in Den Hoorn brengt caba-1 retier Herman Pouderoyen zijn pro gramma 'Gebakken lucht'. Aanvang 20.30 uur, toegang €12,-. Diner voorat mogelijk, reserveren via tel. 319633. In discotheek De J'elleboog in de Kantoorstraat in Den Burg begint om 21.00 uur de eerste avond van het hardcorefestival Texelfest. Met optre dens van Deo Volente, Facewreck, Samaritan en Born From Pain. Toe gang €4,-. Cinema Texel in Den Burg vertoon! K3 en het IJsprinsesje (aanvang 12.00 en 13.45 uur), de Nederlands gespro ken animatiefilm Beesten bij de Buren (11.45 en 16.15 uur), Cars (14.00 uur), Pirates of the Caribbean 2: Dead Man's Chest (15.30, 18.30 en 21,30 uur), The Break-Up (18.45 uur) en The Da Vinci Code (21.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Knm vertoont Zoop in India (aanvang 12.00 uur), de première van Nieuwsgierig Aapje (14.15 uur) en de ondertitelde versie van Over the Hedge (16.30 uur). Loom Wat een verademing dat buitje van zaterdag. Weliswaar nog lang niet genoeg, maar het friste even op. We houden de ogen gericht op de weerkaart voor de volgen de bui en genieten onderwijl van het mooie strandweer. Vooral de vroege morgenstond en de late avond zijn bij uitstek momenten om het strand te bezoeken. Op een zandplaat voor paal 28 stond een jochie zich in de schemenng nog uit te sloven om een zo diep mogelijke kuil te graven. Ik schatte hem op een jaar of acht, negen. Gekleed in de luchtige zomerknie- broek en met ontbloot bovenlijf stond hij te spitten of zijn leven ervan af hing. Er moest water in komen. Liefst veel. Af en toe zette hij zijn schop in het gat om aan de steel te meten hoeveel water er al in zat. Schudde dan zijn hoofd: niet diep genoeg en zette het weer op een graven Hij vorderde en sprong erin. Met een boog gooide hij onvermoeid schep na schep over de rand van de kuil. Het dijkje rond zijn toekomstig meer werd hoger en hoger, terwijl achter zijn rug langzaam het daglicht ver dween en de horizon vervaagde. 'Karl, kommst du jetzt?!' maar Karl bleef graven. Waarop zijn ouders zich in het zand lieten zakken en geduldig de zoele avond over zich heen lieten komen. Zachtjes klotsten de golven een slaaplied op de kust. Een enkele zwemmer waagde zich nog in het water. Het liep al tegen elven toen de laatste strandbezoekers en pootjebaders hun spullen bij elkaar raapten en het hogerop zochten. Ook Karl moest zijn graafwerk noodge dwongen staken, 'Aber morgen komm' ich wieder.' Goed jochie, graaf jij morgen maar lekker ver der In en rond het strandpaviljoen brandden uitnodigende lichtjes en klonken lome gesprekken over het terras. Zelfs de glazen bier wer den met lome gebaren naar de mond gebracht. Mijn voeten wil den niet naar het parkeerterrein. Het was nog geen tijd om naar huis te gaan. Pien Verberg DINSDAG 25 JULI 2006 In discotheek J'Elleboog in de Kantoorstraat in Den Burg vindt vrijdag en zaterdag de vierde edi tie plaats van het Texelfest, het jaarlijkse hardcorefestival. Ook dit jaar zijn er weer enkele grote namen te bewonderen. Zo zal onder andere Born From Pain, dé Nederlandse metalcore topact met tourervaring door heel Euro pa en de Verenigde Stalen, acte de présence geven. Verder komen (internationaal bekende bands als Facewreck, Samaritan, Henceforth, .Omission en Malkovich hun kun sten op het eiland vertonen. Aan Texelse inbreng is ook dit jaar geen gebrek. Zo zal de Texelse band Deo Volente een demo presenteren Zwemdiploma's In zwembad Molenkoog in Den Burg deden vrijdag 136 kandidaten examen voor verschillende zwemdi ploma's. Hiermee werd de tweede lesperiode afgesloten. De derde (en laatste) lesperiode van dit seizoen eindigt op 1 september. Van de 136 deelnemers kwamen er 84 via het schoolzwemmen. De geslaagden zijn: A-diploma: Stijn Arends, Robin Bak ker, Joppe Barnard, Zeb.Dyan de Boer, Liam Boom, Adriaan Boon, Sem Bruin, Mike Buijsman, Justus Dijker, Collin Eelman, Manouk Ensink, Romy de Geus, Bas van Hengel, Tessa van Kooten, Celine Kuyper, Guus Robert Lakeman, Demie Landsman, Sil van Lingen, Jemey Oostra, Jet Rijkers, Melanie van der Stap, Wouter Stark, Mirabel Vlaming, Bart Jan Waaijer, Pim Wessels, Saar de Wit, Metta Zegeren. B-diploma: Sarah Bakker, Ward Bjarne Bakker, Nik de Bloois, Luuk Boogaard, Helga Bouwmeester, Hans Daalder, Karleen van Dee, Elfriede Dennenberg, John-David Dogger, Niels Drijver, Vera Duinker, Robbie Düring, Babet Eldering, Daniël van Es, Noa Griffioen, Christian Groot, Demi van der Haas, Isa van Heer waarden, Lars Jalving, Niels Jalving, Koen Jansen, Sjors Jimmink, Sanne Kalf, Shezan Kassim, Cor Koorn, Rien op de eerste dag van het festival en bestaat All On Black voornamelijk uit oud-Texelaars die hun sporen eerder hebben verdiend in onder andere Deluge. Ook Samaritan en .Omission hebben een band met Texel. In deze bands spelen respec tievelijk Bas en Robert Buijsman. De deuren van de J'Elleboog gaan beide avonden om 21.00 uur open, de eerste band begint om 21.30 uur. Het festival eindigt zowel vrijdag als zaterdag rond de klok van 01.00 uur. De entree bedraagt €4,- per avond. Vrijdag spelen achtereenvolgens Deo Volente, Facewreck, Samaritan en Born From Pain. Zaterdag spelen All On Black, Henceforth, .Omission en Malkovich. van Kooten, Ilse van Leeuwen, Minke Leppink, Manon List, Patryk Nieboer, Martijn Riteco, Marloes Roeper, Louise Schagen, Maurijn Scholtanus, Anouk Smit, Marijn Smits, Bloeme Spilker, Richelle Spoelstra. Mika Strick, Hayat Mohemmed Suleiman, Bas van der Velden, Sterre Veldhuis, Anvar Visser, Glenn Vlaming, Timo Vlaming, Savan nah Vonk, Roel Witte, Tijmen de Wolf, Gisella Zegers, Lieke Zoetelief, Max van Zoolingen. C-diploma: Abe Bakker, Desiree Bak ker, Maartje Bakker, Sabine van Beek, Meline Boekei, Marten Pieter de Boer, Suzanne Boon, Kimberley Brands, Jessica Broekman, Myron Daalder, Anne Deul, Marco Drijver, Suzan Eel man, Bridget Filius, Annie Hin, Esmay Hin, Naomi Hin, Danny Hoogerheide, Sanne Jansen, Anne-Fleur Jimmink, Nino Koenen. Emma Koorn, Lindy Kuyper, Mascha van Liere, Jesper List, Maika Boronat Lugtmeijer, Glenn Oostra, Anita van Opstal, Louise Ott, Mees Rijk, Floor Roeper, Annemarie van Rossum du Chattel, Dirk Scha gen, Isabelle Schermer, Floor Schuit, Serena Jolin Seifert, Mariëlle Simons, Coen Slot, Hilde Smit. Wiep Smit, Mirte Spilker, Emma van Veen, Floor van Velzen, Joost Vennik, Stijn Vis ser, Cindy Vlaming. Symon Vlaming, Oskar de Vreugt, Merel van der Wal, Sander Wassenaar, Jet van de Water, Nine Marie van den Wijngaard, Wou ter Witte. beoordelen. Het kampioenslam is gereserveerd voor restaurant Bij Jef, alle overige inzendingen worden bij slager Goënga verwerkt voor de verkoop. Het middaggedeelte van de Land- bouwdag is grotendeels gereser veerd voor uiteenlopende activi teiten met paarden. Eén van de hoogtepunten belooft The Black Riders te worden, een klein team rond de Rotterdamse Marianne Scherps. Western, Spaans, black magic of circus, volgens ooggetui gen verzorgt ze wervelende shows op haar paarden. De optredens beginnen om 14.10 en 16.20 uur. De beste tuigpaarden van Noord en Zuid-Holland komen in de ring voor diverse wedstrijden. Van eigen bodem zijn de demonstraties van De Waddenruiters en De Klepper- tjes, die onder meer duorijden op muziek en een wedstrijdje ponyvoet bal spelen. Ook kunnen kinderen in een wedstrijdje touwtrekken hun krachten meten met een driespan paarden van Frans Bakker. Nostal gie bieden de leden van de Oude Trekker en Motorenvereniging, die met hun materieel bovendien een mooi overzicht van de ontwikkeling van de agrarische sector laten zien. Naast alle wedstrijden en demon straties bestaat de Landbouwdag uit een enorme markt, met tiental len kraamhouders. Voor een hapje en een drankje kunnen bezoekers terecht in een grote tent, gerund door vrijwilligers van muziekvereni ging DEK en sportvereniging ZDH. Het evenement wordt gehouden op een groot terrein aan de Kleiweg en duurt van 10.00 tot 17.00 uur. De entree bedraagt €3,-; kinderen tot twaalf jaar hebben gratis toegang. Douwe Dijker en Gerrit Terpstra zingen solo tijdens het optreden van het Ouderschilder Visserskoor m de nettenschuur van de CIV. Op het strand bij paal 28 begint om 19.30 uur een strandtoop. In café Sam Sam in De Koog wordt een Hollandse avond gehouden met Jannes. Cinema Texel in Den Burg vertoont en het IJsprinsesje (aanvang 12.00 en 13.45 uur), de Nederlandse gesproken animatiefilm Beesten bij de Buren (11.45 en 16.15 uur). Zoop in India (14.00 en 18.45 uur), Pirates of the Caribbean 2; Dead Man's Chest (15.30, 18.30 en 21.30 uur) en The Da Vinci Code (21.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont de Nederlands gesproken versie van Cars (aanvang 12.00 en 14.15 uur) en de ondertitelde versie van Over the Hedge (16.30 uur). Donderdag 27 juli: In Den Hoorn begint om 10.00 uur de 22ste Landbouwdag. Op het strand bij paal 17 kunnen kin deren van 3 tot 10 jaar tussen 14.00 en 16.00 uur samen aan een groot schilderij werken. Op het strand bj paal 17 begint 20.00 uur een workshop Afrikaans dansen door Ericka Voortman. Deel name kost €5,-. Opgeven is niet nodig, danservaring evenmin. TESO zet in en rond het weekeinde geregeld twee boten in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur, zaterdag van 8.30 tot 15.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Toch moeten automobilisten rekening hou den met wachttijden Vnjdag moet op Texel tussen 8.00 en 11.00 uur moge lijk een half uur worden gewacht, n Den Helder kunnen de wachttijden tussen 10.00 en 15.00 uur oplopen tot een uur. Zaterdag kunnen op Texel tussen 10.00 en 11.00 uur en in Den Helder tussen 11.00 en 13,00 uur wachttijden van een half uur ontstaan Zondag worden geen wachttijden ver wacht. Vnjdag zijn de afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 1330 uur vanaf Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stof fen. Meer informatie over de veer dienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE'SfcoilRANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl opdrachten. Het visje Biem wijst de kinderen de weg. Leenhouts: 'Kin deren zijn gek op speurtochten. Het stond voor mij vast dat die er in elk geval moest komen. In elke zaal is dan wat te leren en te doen voor de kinderen.' Esther Banki vind Biem een goede naam voor het visje: 'Het is een echt Texelse naam. Veel vis sers heten zo en dat past goed bij ons museum. Misschien dat er bin nenkort nog een prentenboek over visje Biem komt.' Tijdens de opening werd de hele route enthousiast geprobeerd door kinderen van MJM-personeel. Bij de reddingscapsule probeerden ze twee (houten) kinderen en een hondje te redden door boeien om hen heen te gooien. In de VOC-zaal kunnen kinderen in een hangmat een boekje lezen over de VOC en voorwerpen bekijken die zeevaar ders toen wel of niet meenamen van hun reizen. Ook gaan kinderen op zoek naar gejutte spullen, kunnen ze in TESO-hesjes met een veer boot spelen en klimmen ze in tou wen bij de afdeling archeologie. Bij elk gedeelte van de route hangt een ton met daarin een vel met informa tie. Leenhouts: 'Met een stripver haaltje wordt dan duidelijk waar de zaal over gaat. Ouders kunnen dat met hun kinderen doornemen Een speciale plek heeft het filmpje over de visserij. De 6-jarige Mels Buijsman laat daarin de kotter zien doen aan beide evenementen kan als gevolg van de MKZ-regeling nog steeds niet. Een teleurstelling voor de organisa tie - en waarschijnlijk ook voor veel bezoekers - is dat er wederom geen koeienkeuringen worden gehouden, kennelijk omdat de meeste melk veehouders de kosten en moeite te groot vinden voor de aandacht die de Landbouwdag hen oplevert. In de afgelopen jaren werd altijd wel een koeienboer bereid gevonden een showstand in te richten, maar ook dat is dit jaar niet gelukt. 'Jam mer, want op een Landbouwdag horen natuurlijk koeien thuis', meent Leen Bouthoorn, die sinds het afscheid van Frans Bakker waarne mend voorzitter is. Ook de fokkers van kleinvee en vogels houden geen keuringen, maar dat gemis wordt opgevangen door een groot aantal dieren voor showstands. Nieuw is de inzending van bijzondere een densoorten, verzorgd door Kotex. Op Eigen Wieken stelt tropische vogels en parkieten ten toon en Joop Noom en Manuela Bakker nemen hun beste geiten mee. Terug van weggeweest is de kar- kassenwedstrijd, waarvoor leveran ciers van slagerij Goënga worden uitgenodigd een slachtlam aan te leveren. Deze zal eerst door de gezondheidsdienst levend worden gekeurd en daarna geslacht, gewo gen en gekeurd op de slachtplaats in Oudeschild. Ten slotte beoordelen deskundigen, onder wie slager Wil lem Goënga, de lammeren op onder meer bevleesdheid, rijpheid en het beendergestel. Cruciaal is de kwali teit van het vlees, zodat het oordeel best kan afwijken van dat van de juryleden die de levende schapen Geen koeien, maar wél een scha penkeuring met bijna alle top fokkers én een uitgelezen pro gramma met paarden en pony's. Voeg daarbij de demonstraties en wedstrijden met konijnen, kippen, eenden en geiten en de presen tatie van historische tractoren en werktuigen en duidelijk moge zijn dat de 22ste Landbouwdag, die donderdag in Den Hoorn wordt gehouden, opnieuw een gevari eerd evenement belooft te wor den. De ochtenduren staan op de Land bouwdag volgens traditie in het teken van de keuringen. Vanaf 10.45 uur buigen deskundige juryleden zich over de kwaliteiten van fjor den, het paardenras dat een halve eeuw geleden voor het eerst in Nederland werd ingevoerd en dat op Texel vooral bekendheid geniet dankzij fokker Martin Kikkert. Om 11.15 uur gaan de schapenkeu ringen van start. Hoewel de Land bouwdag concurrentie ondervindt van de regionale landbouwtentoon stelling in Opmeer die komende maandag wordt gehouden, hebben de meeste Texelse fokkers gekozen voor deelname in Den Hoorn. Mee- De Oude Trekker en Motoren Vereniging biedt een overzicht van de ontwikkeling v. gebruikt. Omdat er in het MJM veel ouders met jonge kinderen komen, wilde het museum graag een route opzet ten voor kleinere kinderen die nog niet zo goed konden lezen. 'Voor de oudere kinderen hebben we genoeg te doen, maar voor de kleintjes onbrak dat een beetje', zegt direc trice Esther Banki. 'Kleine kinderen zijn snel tevreden, ze willen graag zoeken en ze willen dingen doen. Dat wilden wij omzetten in speciale route.' Het museum haalde illustra trice Jolet Leenhouts uit Oudeschild erbij om een plan te maken. 'Ik ging eerst eens kijken waar het museum nou echt over gaat', vertelt Leen houts. 'Wat is belangrijk en leuk voor de kinderen om te weten. Ik heb toen zes onderdelen van het museum uitgekozen waarvoor ik een activiteit bedacht.' Via een speurtocht gaan de kinde ren op zoek naar de zalen en de Dagenlang was het droog, maar zaterdag kort voor het jaarlijkse zomeravondconcert van het Oude schilder Visserskoor op de haven van Oudeschild begon het te rege nen. Hoewel het later droog werd, nam het koor het zekere voor het onzekere en week uit naar de net tenschuur van de CIV. 'Het was er warm, maar wilden toch niet met de geluidsapparatuur en de accorde ons gaan avonturieren', aldus diri gent André Keijzer.' Het optreden, dat zo'n anderhalf uur duurde, trok volgens schattingen van Keijzer tus sen de zevenhonderd en de duizend bezoekers. Het visserskoor zong merendeel liederen van de Vorig jaar uitgebrachte CD. Cinema Texel in Den Burg vertoont K3 en het IJsprinsesje (aanvang 12.00 en 13.45 uur), de Nederlands gespro ken animatiefilm Beesten bij de Buren (11.45 en 16.15 uur), de première van de Nederlands gesproken tekenfilm Nieuwsgierig Aapje (14.00 en 18.45 uur), Pirates of the Caribbean 2: Dead Hoogwater te Oudeschild Di. 25 09.45 en 22.20 u. Wo. 26 10.14 en 22.45 u. Do. 27 10.55 en 23.20 u. Vr. 28 11.25 en 23.30 u. Za. 29 11.44 en 23.50 u. Zo. 30 12.14 en - u. Ma. 31 00.07 en 12.56 u. Di. 01 00.30 en 13.15 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt zondag 30 juli op om 05.55 en gaat onder om 21.39 uur; dinsdag 25 juli nieuwe maan; woensdag 26 juli springtij. Met een stripverhaaltje leren de kinderen over de zaal waar ze zijn. Rechts op de foto Mels Buijsman. Een groep kinderen rent tussen de gejutte stukken hout en boei en door. 'Waar is de pispot dan?', roept er één. Ze kijken overal tus sen, op en onder. 'Ik zie 'm niet!' Dan roept een moeder enthou siast: 'Hier is de pispot, tussen de wc-brillen.' Dan bedenkt ze zich: 'Oh... wacht, jullie moeten natuurlijk zoeken.' Het Maritiem Jutters Museum (MJM) heeft sinds kort een kinderroute: Met visje Biem door het Maritiem. waar zijn vader Ron Buijsman op werkt. 'Het leuke is dat het filmpje wordt gedraaid in de stuurhut van de TX11', zegt Banki. 'Die blazer was van Wim Boom, de overgroot vader van Mels.' Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Sietze Vermeulen Telefoon 06-20177891 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MG Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 35,05 33.45 lautom»* Per jaar €68,30 €66,15 Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2